agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2019, 06:27   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2018
Herkese merhaba. Ben de pikan cevizi dikmek istiyorum. Çanakkalede kuzey çeşitlerini deneyeceğim. Biraz araştırdım Kanza ve Hark dikmeyi düşünüyorum. O bölge için Pawnee'nin hastalık direncinin düşük olduğunun duydum. Bu yüzden Hark çeşidini arıyorum. Hark aşı kalemini arkadaş gönderecek ABD'den. Ancak aşılamayı kuzey çeşidiyle yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilecek var mı diye öğrenmek istedim. Hark ve Kanza'nın uyumunun çok iyi olduğunu söylüyorlar.

eyber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2019, 10:07   #92
Ağaçsever

Cheops's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Merhaba,
Bu cevizi tohumdan yetiştirmek istiyorum, Marmara Bölgesinde yetişir mi? Bir de tohumunu nereden temin edebilirim?

Cheops Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2019, 12:59   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2019
merhaba bende pikan cevizi ekmek istiyorum yardımcı olurmusunuz?
Verim alabildiniz mi? Satışın da sorun yaşıyor musunuz?

mina6525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2019, 18:48   #94
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cheops Mesajı Göster
Merhaba,

Bu cevizi tohumdan yetiştirmek istiyorum, Marmara Bölgesinde yetişir mi? Bir de tohumunu nereden temin edebilirim?
Marmara bölgesinde nerede olduğunuz çok önemli , kışın ne kadar soğuk oluyor ? Denize yakın mı ? ( Deniz ılımanlığını alıyor mu ? )

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2019, 12:02   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
Merhabalar. Çankırı'da denemek istiyorum. ankarada tohum **** fidan temin edebileceğim bir yer va mı acaba bildiğiniz

eyrekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2019, 16:29   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2019
Selamlar, bu cevizi Burdur'da yetiştirmek istiyorum, yetiştirmeyi düşündüğüm yerde kışın soğuk oluyor, zaman zaman -15 dereceyi gördüğümüz oluyor, böyle bir iklimde yetişir mi, meyve verir mi??

nafiz07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 15:07   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2018
kuzey cinsleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nafiz07 Mesajı Göster
Selamlar, bu cevizi Burdur'da yetiştirmek istiyorum, yetiştirmeyi düşündüğüm yerde kışın soğuk oluyor, zaman zaman -15 dereceyi gördüğümüz oluyor, böyle bir iklimde yetişir mi, meyve verir mi??
Merhaba -15 lere dayanabilen kuzey cinsleri olduğu kesin hatta Antalya Aksu da satan biri de var ama ben bir türlü denk getirip de alamadım ya erken arıyorum ya geç kalıyorum.
Bu arada aman diyim doğru düzgün sitesi bile olmayan uyanıklar var Antalyada uygun fiyata kuzey cinsi satıyoruz diye, çekirdekten yetişme aşısız pikan fidesi satıyorlar paranızı kaptırmayın.

hoverlock Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2020, 21:19   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2020
Merhabalar hocam bende soğuk iklim pikan cevizi yetiştirmek istiyorum özellikle pawnee çeşidini çok aradım ama bulamadım sizin önerebileceğiniz bir yer varmı fidan alabileceğim verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim kolay gelsin...

Arslan Tamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 21:58   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
merhaba arkadaşlar bende pikan cevizi istiyorum ama alabilecegim güvenilir bir yer bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 23:53   #100
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
2-3 yıldır 3 farklı bölgeye pikan diktik....

-15 lere kadar inen bölgelerde de var,-10 a kadar inen bölge de de var -5 altına inmeyen ılıman bölgede de var...

Pikan zannedildiği gibi ılıman iklim meyvesi değildir
-20 lere kadar dayanır....Kuzey türü dediginizin hasat tarihi erken oluyor....yoksa ılıman olan -5 e kuzey türleri -20 lere dayanır gibi yanlış bir kanıya kapılmasın kimse....
Elimde pawnee,mandan gibi yeni kültür türlerinden var...5 farklı çeşit pikan ım var...tabi kalem veremem henüz kendime kadar bile kalem yok...20 dönüme yakın tohumdan dikim yaptık...

......

Pikan cevizini güvenilir bir yerden almak istiyorum diyenlere Bu işin ilklerinden ve kaliteli kültür türlerinin üreticiler inden biri olan ABDURRAHMAN KUYUCU YU öneririm...hem işin ehli,hem eski kabuğu kırılınca içi dağılan Western,wichita,mahan gibi türleri satmiyor....kanza ,pawnee,hawk,lakota,mandan, vesaire...
En yeni ve kaliteli türlerden satıyor....hatta deneme aşamasında olan türler, dikildiği gibi hemen meyveye yatan türler de var ...
Bu kadar bilgi işinizi görür sanırım...pikan yeni bir mecra, yetiştiricisi az,pek bilgi sahibi olan yok... Abdurrahman Bey le epey konuştuğumuz için pikan mevzusunu sağolsun detaylı bilgi de verdiği için baya bilgim oldu....TEK KELİME İLE HARİKA BİR MEYVE VE PAZAR
AMA piyasa nin kerkenezlerine,ne idigi belirsiz türler satanlara aldanmayin...pikani tüplü almayın....çok büyük derin kazık kök yapısı var.... Büyük bahçeler de kurulmaya başlandı pikan da
.....
-15 altına inmeyen batı bölgelere saydığım türlerin hepsi olur
Diğer ufak yapılı kuzey türleri (daha leziz ama daha ufak)-20 lere kadar dikebilirsiniz..... Selamlarımla....

AkisSoftware beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2020, 06:03   #101
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

Aylardir bende takip ediyorum pikan cevizini fakat sadece 1 tane tur edinebildim farkli bir kisiden. Abdurrahman beye her sordugumda ya bitmis oluyor ya ya henuz vakti gelmemis oluyor.

Elinde farkli turler olan parasiyla kalem dahi olsa satacak olan kisiler varsa lutfen benimle irtibata gecsin.

Yazinizda en hosuma gitmeyen kisim kalem olmamasi oldu

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2020, 10:52   #102
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Maalesef....kalem var desek Türkiye artı dış devletler kalem isteriz diye çullanacak.... ;-) Gerçi yok da....hatta birkaç yıl olma ihtimali de yok.... ;-) Siz Aralık ve Ocak arası Abdurrahman beyden fidan alın....2-3 fidan yeter size...o dönemlerde çıkıyor fidanlar....ve çabuk bitiyor...

AkisSoftware beğendi.
Eski 21-02-2020, 12:03   #103
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Maalesef....kalem var desek Türkiye artı dış devletler kalem isteriz diye çullanacak.... ;-) Gerçi yok da....hatta birkaç yıl olma ihtimali de yok.... ;-) Siz Aralık ve Ocak arası Abdurrahman beyden fidan alın....2-3 fidan yeter size...o dönemlerde çıkıyor fidanlar....ve çabuk bitiyor...
Siz bir kaç seneyi garantiye almak istiyorsunuz sanırım böyle diyerek )))

Valla benim ne kadar süredir yazdığımı ve olumsuz yanıt aldığımı söylesem inanmayabilirsiniz... Bilemiyorum ki satmak mı istemiyorlar?

Eski 21-02-2020, 13:07   #104
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Kendi diktiğim tohumlar için ben de kalem arayışındayim....ama Abdurrahman bey den satın alacağım

Yoksa birkaç seneyi garantiye almak diye bir durum yok..
Fidanci da değilim ayrıca....
Kalem satmak ve tür adı söylemek istemiyor lar ....
Çünkü ilklerinden olup çilesini kendileri çektikleri için kaymağı ni başkalarının yemesini istemiyor lar...haklılarda....
Sen Amerikalara gidip kursunu gör,onlarca kalite tür getir,kendi anaç parselini kur,yıllarca meyvelerini görmek ve tescillemek için bekle,birileri hemen gelip tohum kalem alıp bedava köfte ye konsun.....
İşte bu yüzden birçok kişi guvenilmez fidancılardan yakınıyor...ne sattıkları belli değil.... ürünü kendi almamış, bulmuş kalemi, dikmiş tohumu asilamis satıyor.. piyasayi da bozuyor,Alanı da hayal kırıklığına ugratiyor.....

Bu yüzden işin çilesini çekmiş,elinde en yeni ve kaliteli türleri bulunduran Ülkemizdeki birkaç kişi, haklı olarak kalem vermek, türün adını söylemek noktasında muhafazakar davranıyor... onları anlıyorum..... Birkaç kişi var ülkede...kalem istemek yerine güvendiğiniz o birkaç kişi den birkaç fidan alın...bu daha sağlıklı olur diye düşünüyorum....en sonunda tabii pikan yaygınlaşacak, türler daha kolay bulunacak....ama şu an çok yeni taze bir mevzu.....KİMSE YILLARIN EMEĞİNİ BASİTÇE HEBA ETMEK istemez... AYRICA Bu durum şimdilik böyle...Bu ilkler kendi hedeflerine ulaştığı zaman zaten kalem,fidan tohum dert olmaktan çıkacak....bu hızla 2-3 senede çözülür mesele... Selamlar.....

AkisSoftware beğendi.

Düzenleyen Feijoa : 21-02-2020 saat 13:37
Eski 27-02-2020, 11:06   #105
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
2-3 yıldır 3 farklı bölgeye pikan diktik....

-15 lere kadar inen bölgelerde de var,-10 a kadar inen bölge de de var -5 altına inmeyen ılıman bölgede de var...

Pikan zannedildiği gibi ılıman iklim meyvesi değildir
-20 lere kadar dayanır....Kuzey türü dediginizin hasat tarihi erken oluyor....yoksa ılıman olan -5 e kuzey türleri -20 lere dayanır gibi yanlış bir kanıya kapılmasın kimse....
Elimde pawnee,mandan gibi yeni kültür türlerinden var...5 farklı çeşit pikan ım var...tabi kalem veremem henüz kendime kadar bile kalem yok...20 dönüme yakın tohumdan dikim yaptık...

......

Pikan cevizini güvenilir bir yerden almak istiyorum diyenlere Bu işin ilklerinden ve kaliteli kültür türlerinin üreticiler inden biri olan ABDURRAHMAN KUYUCU YU öneririm...hem işin ehli,hem eski kabuğu kırılınca içi dağılan Western,wichita,mahan gibi türleri satmiyor....kanza ,pawnee,hawk,lakota,mandan, vesaire...
En yeni ve kaliteli türlerden satıyor....hatta deneme aşamasında olan türler, dikildiği gibi hemen meyveye yatan türler de var ...
Bu kadar bilgi işinizi görür sanırım...pikan yeni bir mecra, yetiştiricisi az,pek bilgi sahibi olan yok... Abdurrahman Bey le epey konuştuğumuz için pikan mevzusunu sağolsun detaylı bilgi de verdiği için baya bilgim oldu....TEK KELİME İLE HARİKA BİR MEYVE VE PAZAR
AMA piyasa nin kerkenezlerine,ne idigi belirsiz türler satanlara aldanmayin...pikani tüplü almayın....çok büyük derin kazık kök yapısı var.... Büyük bahçeler de kurulmaya başlandı pikan da
.....
-15 altına inmeyen batı bölgelere saydığım türlerin hepsi olur
Diğer ufak yapılı kuzey türleri (daha leziz ama daha ufak)-20 lere kadar dikebilirsiniz..... Selamlarımla....

abdurrahman beye nasıl ulaşabilirim? bende denemek için 4 tane almak istiyorum..

Eski 27-02-2020, 13:29   #106
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltem81 Mesajı Göster
abdurrahman beye nasıl ulaşabilirim? bende denemek için 4 tane almak istiyorum..
Sitesinden ulaşabilirsiniz fakat şuan sitesinde problem var. Telefon numarasını ileteyim; 0 532 582 13 69

Ben farklı bir üreticiden aldım Afyon ilinden.

4 adet satar mı bilemiyorum Abdurrahman bey.

Eski 29-02-2020, 11:43   #107
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Sitesinden ulaşabilirsiniz fakat şuan sitesinde problem var. Telefon numarasını ileteyim; 0 532 582 13 69

Ben farklı bir üreticiden aldım Afyon ilinden.

4 adet satar mı bilemiyorum Abdurrahman bey.
cevap için teşekürler..
afyondan hangi üreticiden aldınız onunda bilgilerini paylaşırsanız sevinirim

AkisSoftware beğendi.
Eski 29-02-2020, 17:44   #108
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltem81 Mesajı Göster
cevap için teşekürler..
afyondan hangi üreticiden aldınız onunda bilgilerini paylaşırsanız sevinirim
Bilgileri ozelinize atacagim. Facebook uzerinden irtibata gececeksiniz. Kendisine de soylerim. Elinde cok degerli fidanlar var. Kestane ve kimsede olmayan dikensiz hunnap (gerci fiyati cok pahali) bile mevcut....

Eski 07-12-2020, 23:07   #109
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arslan Tamer Mesajı Göster
Merhabalar hocam bende soğuk iklim pikan cevizi yetiştirmek istiyorum özellikle pawnee çeşidini çok aradım ama bulamadım sizin önerebileceğiniz bir yer varmı fidan alabileceğim verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim kolay gelsin...
Merhaba
Bende 'pawnee'var.Ama Tokat'ta yetişeceğini sanmıyorum.

salih parlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 15:33   #110
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

https://www.facebook.com/PikanCeviziMarmara/

Sayfamızda Özellikle Kuzeyde yetişen türler ile bilgiler ve satılık pikan cevizi meyvesi bulabilirsiniz.... Kendi bahcemizdeki pawnee, kanza,mandan,gibi türlerin de tecrübe paylaşımı ve detay bilgileri olacak...Lakota,mohawk,chocktaw ve diğerleri yeni ve kaliteli türler hakkında hem bilgi hem tecrübelerimizi de inşâAllah paylaşacağız

Eski 01-02-2024, 09:35   #111
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
mete bey merhaba kara ceviz meyvesi olur fidanı olur var mı elinizde **** satıyor musunuz

asdafas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024