agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni207Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 18:32   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
bu sene uyanmalar, yaprak açılımları, çiçeklenmeler, erkek çiçekelerin oluşumu çok dengesiz.

bu yılı baz almamak gerekli diye düşünüyorum (en azından iç anadolu için) mart sonundaki don olayı tüm fidanları azda olsa sarstı bu sene istisnasız tüm fidanlar çılgınca dipten sürgün veriyor. aynı zamanda üst dallar uyanıp yapraklanıyor yani aşı üstünde hiç bir sıkıntı yok. şu an itibari ile meyva tutumları başladı fernettelerin bir kısmı erkek çiçeklerini döktü ama bir kısmında hala erkek çiçekler faal.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2014, 20:19   #62
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Merhaba,
Necip bey ronde de montignaclarınız da geçen sene ya da bu sene dişi çiçek oluşumu varmı?

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 06:46   #63
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Merhaba,
Necip bey ronde de montignaclarınız da geçen sene ya da bu sene dişi çiçek oluşumu varmı?
gökhan bey merhaba

ronde de montignac ları geçen yıl haziranda dikmiştim bu sene dişi çiçekte erkek çiçekte yok üzerlerinde.

ama fidanlarda meyva tutumunda bir sıkıntı görünmüyor açan çiçeklerin büyük kısmı mutlaka meyvaya dönüşüyor. bu sene budamadan dolayı fidanlarda erkek çiçekte, dişi çiçekte geçen yıldakinden az aslında bu tozlar nereden geliyorda döllenmeyi tamamlıyor ??? erkek çiçek az sayıdada olsa yetiyormu? yoksa erkek tozlar havada yağış olmadığı sürece rüzgarla oradan oraya uzun mesafeler taşınıyormu??

Eski 14-05-2014, 08:10   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
gökhan bey merhaba

ronde de montignac ları geçen yıl haziranda dikmiştim bu sene dişi çiçekte erkek çiçekte yok üzerlerinde.

ama fidanlarda meyva tutumunda bir sıkıntı görünmüyor açan çiçeklerin büyük kısmı mutlaka meyvaya dönüşüyor. bu sene budamadan dolayı fidanlarda erkek çiçekte, dişi çiçekte geçen yıldakinden az aslında bu tozlar nereden geliyorda döllenmeyi tamamlıyor ??? erkek çiçek az sayıdada olsa yetiyormu? yoksa erkek tozlar havada yağış olmadığı sürece rüzgarla oradan oraya uzun mesafeler taşınıyormu??
Sayın ncp1963, Ronde çeşidi de sanırım 5-6 yıla kadar erkek çiçek yapmayacak. Ben de geçen Aralık ayında açık köklü olarak diktim, tamamı tuttu ve yeni yeşerdiler. Fernordan bile 10 gün sonra yeşeriyorlar.

Tozlayan polenler km lerce uzakta olsa bile bir şekilde geliyorlar sanırım. Bizim bahçede de 5-10 tane erkek püskül görmeme rağmen Chandler ağaçları meyvelerinin çoğunu besleyip büyütmeye başladı. Bende ağaçlar büyüsün diye bir kaç tane bırakıp diğerlerini kopardım attım.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 13:40   #65
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
gökhan bey merhaba

Necip bey,
Bana mantıklı gelen bahçede bulunan ( azda olsa ) erkek çiçeklerin tozladığıdır.

Uzak mesafede ki erkek çiçek polenleri de geliyorsa, etkisi çok az olur diye düşünüyorum. ( biraz şans gibi )

ncp1963 beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 18:34   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Necip bey,
Bana mantıklı gelen bahçede bulunan ( azda olsa ) erkek çiçeklerin tozladığıdır.

Uzak mesafede ki erkek çiçek polenleri de geliyorsa, etkisi çok az olur diye düşünüyorum. ( biraz şans gibi )

merhabalar

bahçede erkek çiçek geçen yıla göre çok az sebebi bu sene tek dal kalacak şekilde budama yapmam. buna rağmen dişi çiçekler bir şeklilde tozlanıp meyva bağlıyor.

erkek polenler nereden nasıl geliyor gerçekten hiç bir fikrim yok.

Eski 14-05-2014, 18:34   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın ncp1963, Ronde çeşidi de sanırım 5-6 yıla kadar erkek çiçek yapmayacak. Ben de geçen Aralık ayında açık köklü olarak diktim, tamamı tuttu ve yeni yeşerdiler. Fernordan bile 10 gün sonra yeşeriyorlar.

Tozlayan polenler km lerce uzakta olsa bile bir şekilde geliyorlar sanırım. Bizim bahçede de 5-10 tane erkek püskül görmeme rağmen Chandler ağaçları meyvelerinin çoğunu besleyip büyütmeye başladı. Bende ağaçlar büyüsün diye bir kaç tane bırakıp diğerlerini kopardım attım.
merhabalar

desenize ne varsa yine fernettede var

Eski 14-05-2014, 19:07   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhabalar

desenize ne varsa yine fernettede var
Evet sayın ncp1963, Fernette şart, çünkü yan dal verimli olduğundan 4 yaşından itibaren meyve vermekle birlikte erkek çiçek de yapıyor. Hem verimli çeşit, hem erken tozluyor, hem de Franquette gibi büyük ağaçlar yapıp fazla yer kaplamıyor. Ancak Fernette tek başına yeterli mi ? Değil tabi ki.

Bahçemizde bu gidişle olmayan çeşit kalmayacak. Tozlamama korkusundan dolayı diktiğim çeşitler ; Fernette- Franquette- Ronde de montignac- Balkal- Pedro-

Eski 15-05-2014, 00:22   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014

Yukaridaki tabloda cevizlerdeki uyanma zamanlari erkek ve disi ciceklenme dönemleri gösteriliyor. Aceba bu tablodaki cesitlerin zamanlamasi ülkemiz icinde gecerlimidir?

akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 06:27   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akikem Mesajı Göster

Yukaridaki tabloda cevizlerdeki uyanma zamanlari erkek ve disi ciceklenme dönemleri gösteriliyor. Aceba bu tablodaki cesitlerin zamanlamasi ülkemiz icinde gecerlimidir?
merhabalar uyanma zamanları coğrafi yapıya göre değişir.

örneğin chandleri ele alalım tokatta 10 nisanda ilk yaprakçıklarını gösteren aynı chandler kırşehirde 24 nisanda göstere biliyor gibi düşünün.

yükseklik, bahçenin yönü, bölgenin mikro kliması gibi bir çok etken uyanma ve uyuma tarihlerine etki ediyor..

tabloda ülkemizdede değişmeden aynen oluşacak tek şey tarihi unutun uyanma sıralaması aynen oluşur.

Eski 15-05-2014, 15:44   #71
Yeni Üye

Sayin ncp1963 tesekkürler yaptiginiz aciklama icin. Eger tablodaki tarihleri görmeden periodlari inceledigimizde disi cicekler ve erkek ciceklerin acma dönemlerine göre chandlere uygun erkek cinslerin bu tabloda olmadigini yani herzaman tavsiye edilen cinslerin tam tohumlama yapamadigini söyleyebilirmiyiz.

Eski 15-05-2014, 20:18   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
Bu sene fernor, fernette ve franquette fidanlar hepsi farkli zamanlarda yapraklandilar . don zararindan cok etilendiler. Govde diplerinden surgun verdiler. bu yil tipik ornek alinacak bir yil olmadi. ancak tohumdan yetisen cogurlerde don zarari asili fidanlara nispeten cok daha az.

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 20:54   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akikem Mesajı Göster
Sayin ncp1963 tesekkürler yaptiginiz aciklama icin. Eger tablodaki tarihleri görmeden periodlari inceledigimizde disi cicekler ve erkek ciceklerin acma dönemlerine göre chandlere uygun erkek cinslerin bu tabloda olmadigini yani herzaman tavsiye edilen cinslerin tam tohumlama yapamadigini söyleyebilirmiyiz.
merhaba

işe o şekilde bakarsanız evet demek gerek.

ama erkek polenler bir şekilde dişileri tozlamayı beceriyor nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama oluyor.

örneğin fernettenin chandlerin maksimum çiçeklenmesine yakın erkek polenleri bitiyor görünüyor. ama chandler bir şekilde tozlanıyor. bu işin bilimsel olarak incelenmesi gerekli sanırım. birileri çıkar inceler umarım.

ama banakalırsa chandler için en uygun tozlayıcı fernette. neden derseniz chandlerin ilk dişilerin den başlayıp maksimum dişiye ulaşana kadar fernettenin aktif olarak erkek çiçekleri var. geriye kalan kısım içinde eğer hava yağışlı olmazsa aşırı rüzgarda yoksa. havada, yapraklarda, dallarda bahçe zemininde kalan erkek polenler tozlama işlerini devam ettirirler diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum??

Eski 15-05-2014, 21:07   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nogaifatih Mesajı Göster
Bu sene fernor, fernette ve franquette fidanlar hepsi farkli zamanlarda yapraklandilar . don zararindan cok etilendiler. Govde diplerinden surgun verdiler. bu yil tipik ornek alinacak bir yil olmadi. ancak tohumdan yetisen cogurlerde don zarari asili fidanlara nispeten cok daha az.
merhabalar

mart sonu olan dondan sonra fidanlar çok fazla dipten sürgün vermeye başladılar, ama üst kısımda herhangi bir sıkıntı yok çünki uyandılar.

sanırım ağaçlar üstte dondan dolayı zarar var diye alttan sürerek yaşamlarını devam ettirme eğilimindeler.

Eski 17-05-2014, 08:35   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba

işe o şekilde bakarsanız evet demek gerek.

ama erkek polenler bir şekilde dişileri tozlamayı beceriyor nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama oluyor.

örneğin fernettenin chandlerin maksimum çiçeklenmesine yakın erkek polenleri bitiyor görünüyor. ama chandler bir şekilde tozlanıyor. bu işin bilimsel olarak incelenmesi gerekli sanırım. birileri çıkar inceler umarım.

ama banakalırsa chandler için en uygun tozlayıcı fernette. neden derseniz chandlerin ilk dişilerin den başlayıp maksimum dişiye ulaşana kadar fernettenin aktif olarak erkek çiçekleri var. geriye kalan kısım içinde eğer hava yağışlı olmazsa aşırı rüzgarda yoksa. havada, yapraklarda, dallarda bahçe zemininde kalan erkek polenler tozlama işlerini devam ettirirler diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum??

bir ek yapmak gerekli diye düşünüyorum,

bir cinsin tüm dişi çiçek açma dönemi boyunca bahçede erkek polen saçan cinsler koyduğumuzu var sayalım.

bu durumda tüm açtığı dişi çiçekler döllenen ağaç ne yapar sizce????

döllenen meyvaların hepsini yaşatıp büyüte bilmesi için bazı olmazsa olmazların en iyi şekilde yerine getirilmesi gereklimi??

tüm şartları sağlasak bile. ağaç, bu meyvanın bir kısmı fazla besleyemem deyip dökermi?

toprak şartları mükemmel olmayan, bahçe toprağını düzenli olarak analiz ettirip sonuca göre harfiyen topraktaki eksiklikleri gidermeyen, ilaçlamalarını zamanında yapmayan, toprak işlemesini düzenli yapmayan, sulamasını ihmal eden bahçe sahibi; mükemmel bir tozlayıcılar seçimi yapsa ne olur???

Eski 17-05-2014, 20:05   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
bir ek yapmak gerekli diye düşünüyorum,

bir cinsin tüm dişi çiçek açma dönemi boyunca bahçede erkek polen saçan cinsler koyduğumuzu var sayalım.

bu durumda tüm açtığı dişi çiçekler döllenen ağaç ne yapar sizce????

döllenen meyvaların hepsini yaşatıp büyüte bilmesi için bazı olmazsa olmazların en iyi şekilde yerine getirilmesi gereklimi??

tüm şartları sağlasak bile. ağaç, bu meyvanın bir kısmı fazla besleyemem deyip dökermi?

toprak şartları mükemmel olmayan, bahçe toprağını düzenli olarak analiz ettirip sonuca göre harfiyen topraktaki eksiklikleri gidermeyen, ilaçlamalarını zamanında yapmayan, toprak işlemesini düzenli yapmayan, sulamasını ihmal eden bahçe sahibi; mükemmel bir tozlayıcılar seçimi yapsa ne olur???
Sayın ncp1963, önemli bir konuya değinmişsiniz. Diyelim ki, bahçenin toprak yapısı çok verimli, bakımları en iyi şekilde yapılıyor, tozlayıcıları da uygun ve yeterli seviyede dikilmiş. Bu durumda ağaçlardaki meyve tutma oranı yüksek ve meyvenin iç kalitesi çok iyi olacaktır.

Diğer taraftan, zayıf toprak, yetersiz bakım ancak uygun ve yeterli tozlayıcı olduğunda ağaçlar yine hemen hemen aynı oranda meyve tutacak ancak meyvelerin iç kalitesi düşük, içleri büzüşük ve ya boş olacaktır. Hele bir de, bahçe sık dikim ve dekara düşen ağaç sayısı fazla ise , bu durumda rekabet artacak, ağaçlar beslenemeyecek ve sürgün yapamayıp çalılaşacaklardır.

Tozlama konusu önemli. Yeter ki elimiz de sağlıklı ve güçlü ağaçlar olsun.

Eski 18-05-2014, 01:46   #77
Yeni Üye

Merhaba arkadaslar Sayin ncp1963 ve Sayin formullaone aciklamalarina katiliyorum ama bir parantez acip bu durumun Türkiye sartlarinda olusacagini belirtmek istiyorum. Bu sitede okudugum tartismali konulari yasadigim Almanyada kendi capimda arastiriyorum aslinda tartisilan veya yanlis görülen sitedeki aciklamalarin aslinda eksik bilgiden kaynaklandigini gördüm. Mesela agac basina verim meselesi 10. yilinda agac basina 100Kg verim aliniyor desem belki yine tartisma konusu olacak ama teknik olarak mümkün oldugunu Burda ögrendim bura ciddi bir calisma var bilincli ve bilgili calisma yapiliyor ürünün verimini arttirmak icin toprak islemesinde agacin bakimina Kadar hersey teknik olarak yapiliyor burdakiler benim gibi 3-5 dönüme ekeyimde olsun bitsin demiyorlar. Mesela tozlayicilarin ve disi ciceklerin acilmasi dahi ciftcinin elinde kullandiklari ilaclarla ciceklerin acilmasini veya gecikmesini sagladiklarini ögrendim bu sekilde meyva tutumunun tam olarak saglandigi bilgisini aldim ve ürün arttirimininda bu sekilde saglandigini ögrendim. Yine bir diger konu ara mesafeleri evet burdaki bahcelerin 3x6m hatta 3x4,5 m dikildigini gördüm. Ama bu bahcelerin bu sekilde birakilmayarak kademeli olarak seyreklestirme yapildigi ve ilk 10 yasinda ilk seyrestirmenin ( aradan cikartilan agaclar tekrar baska bahcelere aktariliyor) 15 yasina ikinci seyreklestirmelerin yapildigini ögrendim. Ara siralari en az 10x10m veya 13x13m olusturuldugunu hatta bir Alman cinsinin en az 20x20 mesafelerde seyreklestirildigini gördüm. Kisacasi evet bu sitede her aciklama yapan arkadasimiz dogruyu aktariyor ama eksiklikler var. En kötüsüde malesef Bilgi kirliligi cok fazla. Ama sizler sayesinde umutluyum tecrübelerinizle bu kirliligi ortadan kaldiracaksiniz. Vermis oldugunuz bilgiler acizane benim yaptigim arastirmalarla ayni dogrultuda, eger gün gelirde bende bahcemi kurabilirsem tecrübelerinizle bana da yol göstereceksiniz simdiden tesekkürler.Ürününüz bol kazanciniz daim olsun

Eski 09-11-2014, 01:23   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
Fernor kalitesi

bu iki adreste chandler,kaman, fernor, pedro cinsleri değerlendirilmiş ve fernor en kötüsü gibi anlatılmaya çalışılmış. Fernor bahçesi olan arkadaşlar özelliklede 5-8 yaş arası, sizce taraflı bir tanıtım mı ? yorumlarınız için teşekkürler.

www.youtube.com/watch?v=t-BNCVsIXO4

www.youtube.com/watch?v=t-BNCVsIXO4

sahinlibaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 18:50   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
arkadaşlar şu videodaki fernor yorumu için ne diyeceksiniz bir bakın lütfen

sahinlibaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 20:41   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2012
Bu konu içerisinde soğuk yakması nedeniyle erkek çiçek olmamasına rağmen bahçede tek cinste olsa yabancı çeşitlerin meyve verdiğine şaşan arkadaşlarımız oldu.Gerçektende benim bahçemde bulunan kendiliğinden yetişen ve meyvesini beğenerek kalmasına karar verdiğim yerli cevizler vekaman,şebin,bilecik niksar çeşitlerinin tamamının yanmasına rağmen iki yaşında aşılı çetnırın muntazam meyve tutumu benide düşündürmüştü.Bu konuyu konuşurken yine ceviz ağaçları çok olan bir büyüğümüzün dedikleri(doğruluğu tartışılır) mantıklı geldi.Bu amcamız aynı ağaçtan aldığı cevizleri ekerek çok sayıda fidan yetiştiriyor.Tabi bir çoğu birbirine benzemiyor.Bu durumu hocalarında olduğu bir toplantıda dile getiriyor.Hocanın dediğine göre tozlanma için bizim burda (yemişken) deriz buna benzer sert çekirdekli ağaçlarının dölleyebildiğini bu nedenle küçük ve çetin cevizlerin meydana geldiğini belirtiyor.Şimdi Bu yabancı çeşitlerin geldiği ülkelerde kilometrelerce alana aynı meyve çeşitleri dikilmekte.Dolayısı ile başka agaçların esamasi bile okunmamakta bu durumda sadece dölleyici olarak bazı ağaçlar ön pilana çıkması doğaldır.Şimdi ülkemizde öylemiki her türlü polen havada uçuşuyor.Eğer doğruysa bu dölleyici durumunu çokta kafaya takmamak gerektiği gibi bi durum söz konusu ne dersiniz.

mesto3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:18   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2014
merhabalar. aranıza yeni katıldım hepinize zirai yaşantısında başarılar diliyorum. bu yıl içerisinde şehir hayatından sıkıldım ve kütahyanın merkezine 25 km mesafede bir köye yerleştim. köyde doğudan batıya paralel uzanan (doğusu ve batısı açık ) kuzeyi ve güneyi araziden 50 m yükseklikte tepeler ile çevrili %2 den % 3 e kadar eğimi olan 100 dekar yerim var. burada ağaç yetiştirmek istiyorum ve ceviz veya badem yetiştirmek gibi bir fikrim var, çevremdeki ziraat mühendisleri arazi kuzey rüzgarlarına kapalı olduğu için ceviz yetişecek üst yapı mevcut dedi. ama çeşit konusunda birşey söyleyemediler. yalnız genel zirai bilgiye sahip olup pratikte ceviz tecrübeleri olmadığı için ve ticari kaygıları da olduğunu düşünerek onlara pek güvenemiyorum. arazimde rakım 1170 ile 1176 arasında değişiyor. kütahya konum olarak ilkbahar geç donlarından kısmen etkilenen bir yer. ancak köyün tamamı 2600 rakımlı bir dağın güney yamacında olduğu için ceviz ağacı yetişiyor. burada bulunan ceviz ve badem yetiştiren arkadaşlar çeşit seçimi konusunda benimle bilgi ve düşüncelerini paylaşabilirse çok memnun olacağım

Tugsad beğendi.

Düzenleyen emre_ysl : 29-12-2014 saat 19:21 Neden: imla
emre_ysl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 19:54   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
araziniz ovadaysa olmaz. ovadan göreceli olarak 100-150 metre yukarıdaysa kırağ tehlikesi olmadığından ceviz olabilir.

emre_ysl beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 19:46   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Burada bazı arkadaşların gözlemlediği bir hususa değinmek istiyorum. Polatlı'daki bahçelerimden birine 8 sene önce diktiğim maraş18, sütyemez1 ve bunlar için diktiğim tozlayıcılardan bazılarında etrafta hiç erkek çiçek olmamasına rağmen (en yakın ceviz ağacı 5km uzakta ve 200m alçaktadır) ceviz meyvesi oldu... Ayrıca bu 2014 yılında fernor aşıladığım ağaclardan birkaç tanesi haziran başında sürmeye başlamasına rağmen üzerinde ceviz meyvesi oldu (30 mart donlarından dolayı haziran başında hiçbir ağaçta erkek çiçek kalmamasına rağmen!). Bu gözlemlerim sonucunda şu kanaate vardım: Tüm cevizlerde %3-5 gibi kısmi bir oranda hiç döllenme olmaksızın meyve oluşumu=apomiksis olayı olabilmektedir... Zamanında bu gözlemimi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hocaya iletmeme rağmen kendisi " Aman of be Yaşar Bey........" diye bunu reddetmişti!

Keza 10-15 yıl öncelerinde de kaman-1 ve kaman-5 cinslerini Türkiye'ye duyuran rahmetli Lokman Avşar da bu hususu beyan ettiği için kendisini tüm akademik çevreler reddetmişti. Onun hatası (eksiği) kaman-1 ve kaman-5'in tümden apomiksis olduğunu sanmasıydı... Tohumdan ekilip anaya benziyen bu %3-5'i apomiksis olarak değerlendirebiliriz. Sanırım şu sıralar Selami Bayrak'da bu kısmi apomiksis olayını gözlemlemiş. Buradaki amacım sadece tarihe not düşmekti.

gecekorsanı ve Tugsad beğendi.
Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 23:42   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
1. Cevizinizin cinsi: fernor
2:. Bölgeniz ve rakım : Ankara 920m
3. Cevizinizin yaşı: 2
4. Gözlerin uyanma zamanı: 06 mayis 2015
5. Yapraklanma zamanı: 10 mayis 2015
6. Dişi çiçek açma zamanı: 15 mayis henüz yok
7. Erkek çiçek açma zamanı: 15 mayis henüz yok
8. Bir ağaçtan alınan meyva miktarı:-
9. Yaprak döküm zamanı:-
10. Yıl içinde mücadele ettiğiniz hastlk: kök bogaz cürümesi. toprak alkali.

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 20:39   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Sayın nogaifatih,
Bu yıl fernor ağaçlarınızda hiç soğuk zararı oldu mu? Benim Polatlı'daki bahçemdeki (850-900 rakım) fernor fidanlarında 23 nisan donundan dolayı yaklaşık %10-20 civarında boyunlu gözlerde kuruma oldu.

Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 00:37   #86
Ağaç Dostu

Sayın Nogaifatih, fernor 3 yaşından önce pek erkek çiçek göstermiyor. Bu yüzden görememişsinizdir. Fernorda önce erkek çiçekler, 1 hafta sonra da dişiler açıyor. Kendi kendini en fazla %30 tozluyor.

Eski 01-06-2015, 21:29   #87
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:

23 nisandaki soğuktan dolayı şişmeye başlayan erkek ciceklerin hepsi öldü.koca bahçeyi o kadar gezdim sadece 9 tane erkek cicek vardı püsküle dönen.yanlız bu chandnerlarda meyve tutumu oldu hemde onlarca.erkek ciceklerle dişi cicekler arasında 130 metre mesafe vardı.başka yerden tozlandı desek en yakın ceviz bahcesi 1000 metre kadar uzakta ve hepsi yerli cins zaten benim ağaçlar patlamadan hepsini soğuk öldürdü.ilçe merkezinde erkek cicek açan ve soğuktan etkilenmeyen yerli cinsler vardı 5km uzakta ama bunların erkek cicekleri döktüğünde benimkiler yeni patlıyordu.

Tugsad beğendi.
gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 21:45   #88
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
aslında dişi çiceklerle erkek cicekler çakıştığı zaman bütün cinsler birbirini tozluyor.bu tozlama probleminin önüne gecebilmek taşınabilir ceviz fidanları oluştursak ve bunların iklimini konrol ederek istediğimiz zaman erkek ciceklerini patlamaya gecirip bahçeye taşısak ve tozlanmayı halletsek diye cılgınca bir fikir geliştirsek olurmuki

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 23:53   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
aslında dişi çiceklerle erkek cicekler çakıştığı zaman bütün cinsler birbirini tozluyor.bu tozlama probleminin önüne gecebilmek taşınabilir ceviz fidanları oluştursak ve bunların iklimini konrol ederek istediğimiz zaman erkek ciceklerini patlamaya gecirip bahçeye taşısak ve tozlanmayı halletsek diye cılgınca bir fikir geliştirsek olurmuki
Hazır paketlenmiş polen olsa da ağaçlara püskürtsek ne güzel olur

Eski 02-06-2015, 07:55   #90
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Hazır paketlenmiş polen olsa da ağaçlara püskürtsek ne güzel olur
bende bunu çok düşündüm. leblebi tozu gibi alsakta pervena ile üfüldetsek

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024