agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 5 Gönderen mehmet_yldrm

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2015, 12:01   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
mehmet_yldrm / Ceviz bahcesi (Çorum)

selam arkadaslar
çorumdan babadan kalma 20 dönüm arazim,in 10 dönümüne chandler 232 adet 7*6 olarak ceviz dikimini gerçekleştirdik. 1 hafta oluyor.

su ile ilgili sıkıntım yok. altı ırmak. üstü bent yan tarlalarda da kuyular var. biri amcamın biri abimin. abim elektrikli kuyu yapıcak. olursa daha kolay olacak.

Eklenen Resimler

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 12:08   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
hayırlı olsun.

akcabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 12:16   #3
Ağaçsever

eyvallah üstad

damlama yapmayı istiyorum fakat biraz ekonomik biraz da tam oturmadı kafamda su alacagım kuyularda mülkiyetim yok. kuyuları istediğim gibi kullanamıyorum. depo alıp onu yukseltip kendi basıncı ile sulasak. yeterli gelmez diye korkuyorum.

1,5 2 bar için en 15 mt yukseltmem gerekiyor tankı. o da mümkün degil. traktörle calıstırılan kuyuları Dc motorlar daha yavas dönderek gerekli basıncı sağlanabilir mi. gerekli enerjiyi de güneş enerjisi ile sağlardık. 1 kw lık sistem yeterli olur sanıyorum.

sizce nasıl bir yol izlesem.

ya da hiç ugrasmayayım salma sulama yapayım...

Eski 11-02-2015, 12:36   #4
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
traktör kuyruk mili ile çevrilen pompanın kasnak çapını değiştirerek çıkan suyun debisini ve basıncını düşürebilirsiniz

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 22:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Sn. Mehmet Yıldırım, ilk önce hayırlı olmasını diliyorum. Ben de İskilipliyim ve Ankara/Ayaş'ta ceviz bahçem var. İki senedir bu işle uğraşıyorum. Sulama için sana şunu tavsiye etmek isterim. İlk önce bir sulama mühendisi bulabilirsen ona danış o size en iyi yolu gösterecektir. Eğer bulamazsanız dere veya bent uzaklığı ne kadar bilmiyorum, yakınsa damlama sulama sistemi kurun güneş enerjisi veya jeneratörle damla sulamaya suyu verirsiniz. Bu olmazsa 12 tonluk bir depo alın ve bahçeye koyun buradan damlama borularına yine herhangi bir enerji kullanarak yapabilirsiniz. Bunları yapmaz da ben tankerle veya salma sulamayla sularım derseniz yazın başka hiçbir iş yapamazsınız. Yani her halükarda damlama sulamayı düşünün. Ben 160 cevizi 2 defa hortumla suladım sabah başladım akşama zor bitti. Siz yaklaşık her ağaçta 5 dk oyalansanız 19 saat yapar. Herhalde bu hesapları yapıyorsunuzdur. Tekrar hayırlı olsun. Bir de niye Oğuzlar 77 dikmediniz sebebini söylerseniz sevinirim.

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 08:30   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi patara67 Mesajı Göster
Sn. Mehmet Yıldırım, ilk önce hayırlı olmasını diliyorum. Ben de İskilipliyim ve Ankara/Ayaş'ta ceviz bahçem var. İki senedir bu işle uğraşıyorum. Sulama için sana şunu tavsiye etmek isterim. İlk önce bir sulama mühendisi bulabilirsen ona danış o size en iyi yolu gösterecektir. Eğer bulamazsanız dere veya bent uzaklığı ne kadar bilmiyorum, yakınsa damlama sulama sistemi kurun güneş enerjisi veya jeneratörle damla sulamaya suyu verirsiniz. Bu olmazsa 12 tonluk bir depo alın ve bahçeye koyun buradan damlama borularına yine herhangi bir enerji kullanarak yapabilirsiniz. Bunları yapmaz da ben tankerle veya salma sulamayla sularım derseniz yazın başka hiçbir iş yapamazsınız. Yani her halükarda damlama sulamayı düşünün. Ben 160 cevizi 2 defa hortumla suladım sabah başladım akşama zor bitti. Siz yaklaşık her ağaçta 5 dk oyalansanız 19 saat yapar. Herhalde bu hesapları yapıyorsunuzdur. Tekrar hayırlı olsun. Bir de niye Oğuzlar 77 dikmediniz sebebini söylerseniz sevinirim.
ikisi arasında cok gidip geldim. en son bunda karar kıldım. erken donlardan dolayı..

Eski 12-02-2015, 08:43   #7
Ağaçsever

sanırım dediğiniz gibi yapacagım.

tarlanın hemen üstünde amcamın kuyusu var traktör milliyle cevrilen. arası 180 mt. yan tarlada da abim elektrik kuyusu calısmaları var. projeyi falan yaptırdı bi abonelik işlemleri kaldı sanırım. ilk amacım elektrik kuyusundan damlamayı direk basmak. tabi onun basıncı cok fazla gelecektir. onu bir sistem geliştiremezsem 10-12 tonluk bir depo alıp. elektrik kuyusundan ya da amcamın traktör milli kuyusundan depoyu doldurmak. depodan abimin elektrikğinden hat cekip damlamaya basmak.

şimdi bileniniz varsa koylerde kullanılan su boruları 4 lük die geçiyor abimin ordan 6 lık die tabir edilen su cıkacak. bu suyu damlamaya nasıl uygun hale getiririz abimin işine engel olmadan buraya çözüm geliştirmemiz gerekir.

4 lük su 3 tonluk tankeri traktörle düşük devirde 4 dk doldurdu..

Eski 12-02-2015, 09:39   #8
Ağaçsever

tarla etrafındaki su kaynakları ve uzaklıkları

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2015, 16:39   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Sn Mehmet bey
bahçeniz Çorum'un neresinde, rakımı nedir, Ekim ayının başında veya ortalarında don oluyor mu, etrafınızda başka chandler ceviz diken var mı, onların ağaçları ne durumda, Oğuzlar 77 diken var mı varsa onların ağaçları ne durumda bilgi verebilirseniz sevinirim. Ayrıca ne yapın edin damlama sulama sistemi kurun.

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024