agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2018, 09:31   #2851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Merhaba;
Balkal cevizi piyasada bulanan ceviz çeşidi değildir.
Özyurt arda fidancılık sitesinde var gözüküyor.İbrahim BALKAL ın öne sürdüğü bir çeşit,tescilli mi bilmiyorum.Sertifikası varmı bilmiyorum.
Önce Dişi çiçek açan,sonra erkek çiçek açan bir çeşit olarak ,tabloda gözükmekte.
Dolayısıyla geç çiçeklenen yabancı çeşitleri tozlayabileceğini düşünülmekte.Veya tozlamada yardımcı olabileceği.
Verim konusunda bilgi paylaşılmıyor, veya ben hiç duymadım.
Ronde montiac, çeşidide geç açan çeşitler için,( fernor gibi) tozlamada iyi veya tamamlayıcı olarak kullanılıyor.
Ronde,yi piyasada bulabilirsiniz.

BALKAL çeşidi ile bilgisi olan arkadaşlar ekleme yapabilirler.
Teşekkür ederim. Chandler çeşidi için, Balkal çeşidini tozlayıcı olarak tavsiye edenler olduğu için sormuştum.

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 09:33   #2852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdary69 Mesajı Göster
Merhaba,

Estağfurullah gülünç durum olur mu..
Balkal cevizini ben de ilk kez sizden duyuyorum. Fakat zannediyorum ceviz yetiştiricisi İbrahim Balkal'ın cevizlerinden bahsedilmiş olabilir. İbrahim Balkal olarak Google üzerinden ararsanız çokça kaynak çıkacaktır kendisi hakkında..
Cevap için teşekkürler. İbrahim Balkal ile alakalı olduğu aklıma geldi fakat ne onun sitesinde ne de başka bir yerde balkal çeşidi ile alakalı bir bilgiye ulaşamadığım için sormuştum.

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 18:45   #2853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2018
ilk defa ceviz ektim 20 aralık 2018 itibarı ile 6 yedi cm kadar cıktı bundan sonra ne yapmalıyım bahçeye nezaman dikmeliyim bilgi vermek istermisiniz

adem aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 11:04   #2854
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem aydın Mesajı Göster
ilk defa ceviz ektim 20 aralık 2018 itibarı ile 6 yedi cm kadar cıktı bundan sonra ne yapmalıyım bahçeye nezaman dikmeliyim bilgi vermek istermisiniz
merhaba;
Cevizi sonbaharda ekmişiniz ,o yüzden 6- 7 cm de kalmış.
Ceviz ağacı sonbaharda yaprak döker,kış uykusuna geçer,dinlenip ilkbaharda tekrar yaprak açar ve hızla büyümeye devam eder.
Sizin küçük cevizin muhtemelen yaprakları hala duruyordur,bu yüzden bahçeye dikerseniz donar.Mecburen ilkbaharı bekliyeceksiniz.Kış uykusuna geçmediği için de pek sağlıklı olmayacaktır.Genede belli olmaz.
Siz eniyisi şimdiden başka bir saksıya, yeni cevizlerden biraz ıslatıp,toprağa gömün ,saksı toprağı biraz nemli kalsın,soğuk bir alanda bekletin ,nisan ayında eğer tohumlarda problem yoksa topraktan çıkacaktır.
Veya bu şekilde direk yerine, çukuru 50-60 cm açıp, her çukura 3 tane ceviz olacak , tohumları 6-7 cm derinliğe gömün ,nisan ayında çıkacartır.Suyunu ve gübresini verirseniz ,yaz sonuna kadar 1 metreyi geçer.

Bunları siz sordunuz diye yazdım,yoksa bizlerin tercihi herzaman aşılanmış ve cinsi belli olan ceviz fidanıdır.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 21-12-2018 saat 11:05 Neden: .....
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 21:49   #2855
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2018
çok teşekkür ederim

adem aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 21:29   #2856
Yeni Üye

Yılmaz Ceyhan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2019
merhaba,
herkese hayırlı seneler dilerim. Chandler, fernor ve kaman 1 kalemlerine ihtiyacım var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...saygılar...

Yılmaz Ceyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2019, 21:11   #2857
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Merhaba bende aranıza yeni katıldım. Cevize ilgi duyuyorum. Ankara Güdül'de 930 rakımda bahçe kurmayı planlıyorum. forumda takipte bulunuyorum. Son aşamada bölge rakımına göre hangi cins ceviz türünü önerirsiniz. Bu bölgede yapan arkadaşlar varsa onlarında tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Selçuk06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 08:29   #2858
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk06 Mesajı Göster
Merhaba bende aranıza yeni katıldım. Cevize ilgi duyuyorum. Ankara Güdül'de 930 rakımda bahçe kurmayı planlıyorum. forumda takipte bulunuyorum. Son aşamada bölge rakımına göre hangi cins ceviz türünü önerirsiniz. Bu bölgede yapan arkadaşlar varsa onlarında tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
Merhaba
Genelde hemen foruma üye olup,hemen bir mesaj atıp sorusunun cevabını bile göremeyen ,bidaha uğramayan, o kadar çok kişi varki.Ama ben genede sorunuza cevap yazmak istedim.Bu konuda uzman değilim,hobiciyim ,sadece tavsiye amaçlı yazıyorum.

Sorunuza gelince;
Ankarada 15 ay askerlik yaptım,iklim çok sert,ayazı berbat,kışları çabuk gelir,sonbahar erken donları ve ilkbahar geç donları vs.
Size hemen FERNOR önerecekler.Size fernor öneren arkadaş ,verime yatmış,verimi güzel ve karasal iklime uyum sağlamış fernor görmüşmü onuda sormanız lazım.
Sadece internette dolaşan bilgiler ve fidancı beyanları ile işin içinde olmayanlar bile, yok fernor dik,yok chandler dik,yok fernette dik falan deyip tavsiye veriyorlar.
Ankara bölgesi iklim bakımından, ticari ceviz yetiştiriciliği açısından pek olumlu bakılmıyor. Bu olmaz demek değildir,eğimli araziler ve don çukuru oluşmayan bölgeler herzaman şanslıdır. Ayrıca Hobiciler veya deneme-yanılma maksadıyla ekilebilir.
Bunun engüzel yolu,sizinde dediğiniz gibi kendi bölgenizde ceviz yapan arkadaşlardan en doğru bilgileri alabilirsiniz.
Çünkü yararınıda ve zararınıda siz çekeceksiniz,sizi yanlış yönlendirenler değil.

Soruna tam cevap olmadı farkındayım ama ,ankara için çeşit önermekte kolay biriş değil.

Lilium ve KorayS beğendi.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 09-02-2019 saat 17:49 Neden: Yanlış
Eski 11-02-2019, 23:09   #2859
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Sayın LİLİUM
Hiç ortalarda yoksunuz,cevapta yazmıyorsunuz ve diğer tecrübeli arkadaşlarda katılmıyor artık.Güzelim forum çok boş kaldı malesef. Bende dükkan boş kalmasın diye yazıyorum bişeyler işte.
Bu forumdaki bilgileri ,para verseler, ziraat mühendisi tutsalar ,burdaki kadar gerçek ve yaşanmış tecrübeleri bulamazlar.Yeni başlayan arkadaşlar için çok iyibir kaynak.
Tabi değerini bilene.
Tecrübeli ve bilgili arkadaşları tekrar foruma davet ediyoruz.

Lilium ve levents beğendi.
Eski 14-02-2019, 16:31   #2860
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Neredeyse 100 sayfaya yakın bir konu.Ve inanın daha 100 sayfa bile yazılsa ceviz yetiştiriciliğine yetmez.
Ceviz yetiştiriciliğinde çok şeyler yazıldı ,çizildi.Akademik bir çok kaynak yol gösterici olsada ,birebir bahçe kurup bu işe gönül veren üreticilerin tecrübelerinin yanında bu akademik bilgilerin bir çoğu yetersiz kalıyor.
Ve bence Ceviz yetiştiriciliğinde çok önemli yerler edinmiş bu yaşayan tecrübelerden istifade etmek lazım.
Bu arada yeni sezon artık başlamak üzere.Gerekli hazırlıklarımızı yaptık.
Umarım keyifli bir sezon geçiririz...

Lilium ve levents beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 07:20   #2861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
evde balkonda ceviz fidesi nasıl elde edilir.teşekkürler.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 01:54   #2862
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmanramone Mesajı Göster
evde balkonda ceviz fidesi nasıl elde edilir.teşekkürler.
Merhaba;
Bu sorunun cevabı, 2856 ıncı mesajda cevabı vardır.
Normal şartlarda Cevizin çimlenmesi için soğuk ve nemli, toprak veya benzeri yerlerde ortalama 90 günlük kalması gerekir.Buna katlama denir.
Çimlenme biyolojisinde ,ceviz tohumu soğuk ve nemli toprakta veya kasa-saksı benzeri yerlerde kışı geçirir ve ilkbaharda toprağın ısısıyla çimlenme başlar.
Sizin bu tarihten sonra çimlendirmeniz zor, ama imkansız değil.Uzun süre suda bekletip ,kabuğu çatlatmak gibi seçenekler var.Olmazsa sonbaharda tekrar denersiniz.
Bu forumda ceviz çimlendirme başlığı altında çok değerli bilgiler var,oradan yararlanmanızı tavsiye ederim.
Anlayamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

Eski 04-03-2019, 12:36   #2863
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Hazır konu canlanmışken sorumu tekrar edebilir miyim?

Başka işlerimiz ve yağışsız bir zaman yakalayamadığımız için dikimi bu aya erteledik, 1-2 haftaya kadar dikmeyi planlıyoruz. Bu sıralar açık köklü dikimde sakınca yoktur değil mi?

Bir de aşağıdaki soruya istinaden bir cevap rica edeceğim arkadaşlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdary69 Mesajı Göster
Merhabalar,

Çanakkale'de ortalama 270 rakımdaki 10 dönüm yerimize ceviz dikmeyi düşünüyoruz. 30-60-90 cm'den toprak analizimiz çıktı.
Toprak killi ve organik madde bakımından zayıf çıktı. Labaratuvardaki arkadaşlar çukur başına 2-3 kg. leonardit dökmenin yeterli olacağını söyledi dikim için, sizin de görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Leonardit dışında bir şey kullanmak gerekir mi, kullanmak gerekirse neyden ne kadar kullanmak lazım? Organik madde miktarını tek başına leonardit ile artıramayız diye biliyorum

Eklenen Resimler

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 23:50   #2864
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Merhabalar

İlk mesajım; teşekkür ederek başlamak isterim çok faydalı paylaşımlar için. Bursa İnegöl köylerinde ceviz yetiştirme fikri ile okuyarak başladım maceraya. Henüz 21. sayfaya gelebildim forumu okumakta ve daha biraz daha vaktim olduğuna inanıyorum.

Daha çok başlardayım ama; 2019 Nisan ayında ceviz yetiştirmek istediğim 3-5 dönümlük araziyi almayı, bahar ve yazda araziyi ekime hazırlamayı, güz gelince de dikim işlemlerini yapmayı, seneye bahar semaveri yaprakların gölgesinde yakmayı planlıyorum. Bu heyecan, bu iletinin sebebidir.

Şimdilik ticari kaygı taşımıyorum, uygulamalı öğrenmeyi test etmek istiyorum, Allah muvaffak eder inşallah...

mustafaugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 13:50   #2865
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Tohumdan ceviz

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 12:48   #2866
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafaugur Mesajı Göster
İlk mesajım; teşekkür ederek başlamak isterim çok faydalı paylaşımlar için. Bursa İnegöl köylerinde ceviz yetiştirme fikri ile okuyarak başladım maceraya. Henüz 21. sayfaya gelebildim forumu okumakta ve daha biraz daha vaktim olduğuna inanıyorum.

Daha çok başlardayım ama; 2019 Nisan ayında ceviz yetiştirmek istediğim 3-5 dönümlük araziyi almayı, bahar ve yazda araziyi ekime hazırlamayı, güz gelince de dikim işlemlerini yapmayı, seneye bahar semaveri yaprakların gölgesinde yakmayı planlıyorum. Bu heyecan, bu iletinin sebebidir.

Şimdilik ticari kaygı taşımıyorum, uygulamalı öğrenmeyi test etmek istiyorum, Allah muvaffak eder inşallah...
siz yine de fidanların gölgesine güvenmeyip bir gölgelik yapsanız iyi olur
inşallah her şey gönlünüzce olur...

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2019, 13:29   #2867
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Yeni bahçe kuracaklara öneriler

Ceviz bahçesi kurulumunda ilk dikkat edilecek nokta cevize uygun bir arazi seçmek ve bu arazinin bulunduğu coğrafi konuma uygun türü seçmektir. Eskiden beri süregelen yaygın bir inanışın aksine ceviz her yerde ve hemen hemen hiç bakım yapmadan gelişebilen bir ağaç değildir. Hele ki günümüzde aşılı ceviz olarak tabir edilen ceviz türleri çok seçiçi ve kesinlikle gübreleme ilaçlama sulama gibi tarımsal faaliyetleri sonuna kadar talep eden bir ağaçtır. Bahçeye hiç uğramadan 5-6 yıl içinde ağaç başı 15 20 kilo ceviz alacağınızı söyleyenlere inanmayın. Ceviz kuracağınız bahçeye karar verirken ilk önce bahçenin hafifçe meyilli uzun süren yağışlardan sonra su birikmeyecek bir yapıda olmasına dikkat edin, eğer düz bir arazide kuracaksanız kesinlikle çok süzek ve su tutmayan bir arazi olması gerekiyor. Kumsal ve taşlı bir arazi killi ve su tutma kapasitesi yüksek bir toprağa göre çok çok daha iyidir. Ceviz suyu çok seven ama kök bölgesinde suyun oyalanıp birikmesine asla toleransı olmayan bir ağaçtır. Taban suyu yüksek arazilere asla ceviz bahçesi kurmayın. Toprak tahlili muhakkak yaptırın (30 ve 60 cm derinlikte) aşırıkilli, tuzlu, kireçli ph 7,5 üzeri bahçelere ceviz dikmeyin. Bir kepçe bulun tarlanın büyüklüğüne göre bir kaç noktasına en az 2,5 metre derinliğinde çukurlar açıp toprak profilini incelettirin.O derinliğe kadar geçirimsiz kil ya da gri renkli kireç katmanı ya da blok halinde bir kaya tabakası olmadığına emin olun yoksa 4-5 yıl çok güzel büyüyen ağaçlarınız tam ürün alacağınız dönemde kurumaya başlar. Sulama yapacağınız suyun da aynı şekilde kireçsiz ve tuzsuz olduğundan emin olun. Diğer bir husus arazinin güneşe bakma yönüdür, Kesinlikle kuzeye bakması tercih sebebidir. Belirli bir rakımın üzerindeki bahçelerde en büyük sorun ağaçların erken uyanıp ilbhar donlarına yakalanmasıdır . Kuzeye bakan bir bahçede toprak güneye bakan bir bahçeye göre geç ısınacağından Cevizin uyanması da daha geç bir tarihe kalır ve dondan korunma şansı artar. Bahçe kesinlikle soğuk havanın birikebileceği çukur bir yerde olmamalı. Havadar olmayan, çok az rüzgar alan yerlerde nemden dolayı tozlanma ve hastalık problemleri yaşarsınız. Tarlayı hallettikten sonra yörenize uygun bir çeşit bulmanız gerekiyor. her ceviz türünün iklim rakım istekleri uyanma ve hasat süreleri ve buna bağlı olarak verimleri ile meyve tatları farklıdır. Amacınıza ve ticari hedeflerinize uygun bir tür ve bu türe uygun bir tozlayıcı seçmek hayati önem arz eder. Uygun bir bahçe ve buraya uygun bir ceviz türü tespit ettirdiniz. Yaptırdığınız tahlil sonuçlarını da aldınız. Büyük ihtimal organik madde oranınız düşük çıkacaktır dekara en az 3-4 ton yanmiş çiftlik gübresi ya da leonarditi tarlaya saçıp derince sürerek toprağa karıştırmalısınız. Çeşidinize ve yöreye uygun ceviz türünün istediği dikim aralıklarına göre tarlayı işaretlediniz, dikim çukurlarını muhakkak bir kepçe ile ve 1x1 ebatlarında ve minimum1 metre derinlikte bir toprak bölgesini oynatacak şekilde kazıp yerine koymalısınız ki fidan ilk kök atacağı yıllarda rahatça kazık kök oluşturabilsin ve sert toprak tabakasıyla karşılaşıp gelişimi yavaşlamasın. Dikimi cevizin uyanmasından bir kaç hafta önce yapmayın. Kasım aralıkta dikmeye çalışın ki fidan kış döneminde toprakla rahatça bütünleşsin. Her fidanı sağlam iki adet kazıkla sabitleyin. Dikimden sonra fidanın dibinde kesinlikle yabancı ot gelişimine izin vermeyin. .Zannettiğinizden çok daha fazla fidanlarınıza zarar verir. Tahlil sonuçlarında eksik çıkan besin elementlerini muhakkak gübre programlarıyla tamamlayın.Muhakkak damla sulama sistemi ile sulayın yaz döneminde haftada minimum iki defa ve toprağın yapısına göre fidan başı 20-40 litre su hesaplayın. Ayrıca yerli cevizlerin aksine özellikle ilk 5 yıl Tekniğine uygun budayıp ağaçlarınıza şekil vermeniz de gerekiyor. Ceviz ülkemiz için çok önemli bir ürün. Ancak ülkemizde her yıl dikilen fidanların sadece yüzde 15- 20 sinin verimli bahçe haline gelebildiği ile ilgili veriler var. Zorluklarını ve yapmanız gerekenleri hesaplayıp bu işe öyle girin. Hiç kimsenin emekleri boşa gitmesin.

levents ve sinan42 beğendi.
erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 13:41   #2868
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erasmus Mesajı Göster
Ancak ülkemizde her yıl dikilen fidanların sadece yüzde 15- 20 sinin verimli bahçe haline gelebildiği ile ilgili veriler var. Zorluklarını ve yapmanız gerekenleri hesaplayıp bu işe öyle girin. Hiç kimsenin emekleri boşa gitmesin.
meseleyi güzel özetlemişsiniz. inşallah o yüzdenin içerisinde yer almayız.

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 11:52   #2869
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Herkese Merhaba,

Antalya-Korkuteli ilcesinde 1700 m rakimda 13 dekar alanda ceviz yetistirmeyi planliyorum. Bolgedeki 1600 m rakimli arazi de daha once Fernor'u denedim. Sonbahar donlarindan ciddi etkilense de agaclar buyumeye devam ediyor. 5 yasindaki agaclar 3 yasinda gibi su anda. Bu yeni arazi icin detayli toprak analizi alttadir. Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Bu arada forumda kimler 1600 m rakim uzerinde hangi cinsleri denedi ve durumlari nasildir acaba ? Tesekkurler.

Name:  1.jpg
Views: 1586
Size:  47.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 1575
Size:  50.0 KB

Name:  3.jpg
Views: 1567
Size:  50.4 KB

Name:  4.jpg
Views: 1555
Size:  53.4 KB

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 15:12   #2870
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Antalya-Korkuteli ilcesinde 1700 m rakimda 13 dekar alanda ceviz yetistirmeyi planliyorum. Bolgedeki 1600 m rakimli arazi de daha once Fernor'u denedim. Sonbahar donlarindan ciddi etkilense de agaclar buyumeye devam ediyor. 5 yasindaki agaclar 3 yasinda gibi su anda. Bu yeni arazi icin detayli toprak analizi alttadir. Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Bu arada forumda kimler 1600 m rakim uzerinde hangi cinsleri denedi ve durumlari nasildir acaba ? Tesekkurler.

Eklenti 695496

Eklenti 695497

Eklenti 695498

Eklenti 695499
Bahsettiğiniz rakım ceviz yetiştirilebilecek en son rakım değerlerinin sınırında. O yükseklikte geç uyanan ve en çabuk hasat olgunluğuna gelen fernor bile zorlanır ki zaten sonbahar soğuklarına yakalandığını belirtmişsiniz. Dikili olan fernor bahçenizdeki azotlu gübrelemeleri geç döneme bırakmayarak ve sulamayı ağustos ortalarında ya da az daha erken keserek ağacın daha erken uykuya yatmasını sağlayarak tedbir alabilirsiniz. Azotlu gübre ve yaz sonu sulamaları ağacın sürgün gelişimini teşvik eder ve ağaç taze sürgünlerle sonbahar soğuklarına yakalanır. Yeni kurmayı düşündüğünüz bahçenizin toprak tahlillerine göre de en büyük probleminiz kireç görünüyor her otuz santimde bir yaklaşık iki katına çıkmış. 60 -90 cm seviyelerinde ise yüksek değerlere ulaşmış.Bitkinin bir kaç sene sonra köklerinin ineceği yaklaşık iki metrelik bölümde daha da fazla olacaktır. Ağaçlarınız ilk bir iki sene etkilenmez ama sonrasında yüksek kireç zamanla ağaçlarınızı kurutur .Ceviz kirece hassas bir bitkidir. Ayrıca alt katmanlarda toprak killi yapıya da dönüyor. Hem kil hem kireç hem de yüksek rakımı düşünerek, bu işe kesinlikle yatırım yapmazdım.

Lilium beğendi.
erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2019, 16:45   #2871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DenS Mesajı Göster
Merhabalar,

qrom'un sorusundan sonra bes bucuk sene gecti.

Ne oldu acaba? Yaptin mi? Hesap bugüne kadar tuttu mu?
Selamlar.Yazını yeni gördüm. Bu yüzden şu anda altıbuçuk sene geçmiş durumda.
Ve malesef yapamadım.Yapsaydım altıbuçuk yaşında bir bahçem olurdu.Yapamamın sebepleri;

-cesaret eksikliği
-bilgi eksikliği (mimarım.bu işleri çok iyi bilmiyorum)
-büyük bir bahçe kurma hayali

Bugün hala fizibilite çıkarmaya çalışıyorum. maalesef doğru düzgün bir fizibilite hiç bir yerde yok.Ama youtube da çok güzel videolar var.Belki de bu forumda yazıların azalır olmasının sebebi olabilir o videolar.

Sayın İbrahim Balkal'ın videoları çok hoşuma gidiyor.nerdeyse tamamını seyrettim.İnşallah bu sene bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyoruz arkadaşlarla. Bu sefer Bir altıbuçuk sene daha geçmesini istemiyorum. Sevgiler Saygılar.

qrom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2019, 09:53   #2872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2019
Değerli bilgiler için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Denodeno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2019, 10:49   #2873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2019
Herkese selamlar,

Öncelikle gönüllülük esasıyla bu foruma içerik sağlayan herkese teşekkür ederim. Forumun uzun zamandır takipcisiyim ve bir çok içeriği de okumuşumdur. Özellikle ceviz ile ilgili olanları.
Bundan 6-7 yıl önce yaklaşık 2500 metre kare alanda babama ceviz bahçesi kurduk. Akraba husumetten dolayı ceviz ağaçlarını kuruttular. Geçen sene babam tekrardan aynı yere, fidanlarını Bursa'dan tedarik ettiği chandler cinsi cevizleri dikti. Mart ayında da bahçenin içerisine temeli 80 metre kare olan 2 katlı, alt katı depo ve garaj, üst katı ev, avlusu fındık harmanı olan kutu gibi bir konut yaptırdı. Yıllar sonra babam bu ceviz hayalini gerçekleştirdi.

Şimdi ise sıra bende
Babam ÇKS'ye kayıtlı fındık üreticisi olduğu çocukluğumdan beri toprakla haşır neşir olan birisiyim. Uzun zamandır İstanbul'da masa başı bir işte çalışıyorum. Toprağa duyduğum özlem her geçen gün artıyor. Bazen kendimi ilan sitelerinde ceviz bahçesi kurmak için tarla bakarken buluyorum. Bu hayalime babam gibi 70'inde değilde daha erken bir yaşta, çocuğum büyümeye başlar iken kavuşmak istiyorum. Sizlere de bu konuda danışmak istediğim bir kaç konu var.

Baktığım yerler arasında Bursa/İnegöl ve Balıkesir/Gönen var.
Fiyat açısından Gönen ilçesinin mahalleleri daha avantajlı benim için. Çok uygun fiyatlara büyük parçalarda araziler mevcut. Ama orada ceviz yetişir mi sorusunun cevabı bende yok.
Çünkü aklıma rakım ve sulama imkanlarının nasıl olduğu sorusu geliyor.
Bazı tarlaların başında çeşmesi var. Çeşmeden düzenli su alabilir miyim yoksa su sorununu sondaj ile mi çözmeliyim ?
Bazı tarlaların içinde küçük dere gibi akan kanalları var. Muhtemelen yazın tamamiyle kuruyordur. Bu durumda su sorunu çözülmemiş olur.
Eğer sondaj kuracaksan küçük parça bir tarla yerine büyük bir parça tarla alıp bu sondaj masrafı yaptığıma değsin diye düşünüyorum.

Bu forumda İnegöl'den ve Gönen'den bazı yetiştiricilerin (Lilium yani Nail abi gibi) olduğunu biliyorum. Belki onlar bu sorularıma açıklık getirebilirler diye buraya yazmak istedim.

mustafa5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2019, 22:48   #2874
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Baktığım yerler arasında Bursa/İnegöl ve Balıkesir/Gönen var.
Mustafa bey güvenine teşekkür ederim. gönen de düşünürseniz bu işi doğru yerde yapmanıza yardımcı olurum, yer istiyorsan yerde buluruz, bahçeyi kur dersen onuda kurarız, kaç dönüm düşünüyorsunuz?
Alıntı:
Ama orada ceviz yetişir mi sorusunun cevabı bende yok.
Onun cevabını da veririz, Bu işi doğru yerde yaparsanız ve doğru bilincli uygulamalar yaparsanız oluru geçtim Bal gibi oluyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2019, 23:07   #2875
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Sayın LİLİUM
Hiç ortalarda yoksunuz,cevapta yazmıyorsunuz
Böyle bir cümle karşısında Siz olsanız yazarmısınız

Alıntı:
Senin gibi "dikkat özürlü" olanlar
Yazmasakta ilk göz ağrımız olan bir yer, yine de arada bir göz atıyoruz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2019, 13:29   #2876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Sizin arazide kireçten ve ph’tan ziyade killi toprak sıkıntı gibi görünüyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Eklenti 695496

Eklenti 695497

Eklenti 695498

Eklenti 695499

nzhsvc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2019, 10:45   #2877
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Böyle bir cümle karşısında Siz olsanız yazarmısınız

Yazmasakta ilk göz ağrımız olan bir yer, yine de arada bir göz atıyoruz.
Yukarıda ne anladınız ve ne anlatmak istediniz hiç anlamadım.
Altı ay öncesi mesajımdan bir cümle cımbızlayıp iyibişeymi yoksa ,kötü bişeymi dediniz onu dahi anlamadım.

-Böyle bir cümle karşısında siz olsanız yazarmısınız -diye sorduğunuz soru için ise.

Evet yazardım,veya sessiz kalırdım.Alıntı yapmaya gerek duymazdım.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 05-10-2019 saat 10:46 Neden: ....
Eski 05-10-2019, 14:38   #2878
Yeni Üye

kiyoshi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2019
merhaba arkadaşlar bir soru soracağım

kazakistanda kışın -10 -15 gece dereceyi gören yerlerde tohumdan ceviz yetiştirebilirmiyim kışın soğugu yakar mı ? Bahar mart ayında geliyor normal sadece aralık ocak şubat ayları geceleri biraz soğuk gündüzleri 1 2 derece rakım 600 Metre

kiyoshi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2019, 14:59   #2879
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiyoshi Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bir soru soracağım

kazakistanda kışın -10 -15 gece dereceyi gören yerlerde tohumdan ceviz yetiştirebilirmiyim kışın soğugu yakar mı ? Bahar mart ayında geliyor normal sadece aralık ocak şubat ayları geceleri biraz soğuk gündüzleri 1 2 derece rakım 600 Metre

Sn. kiyoshi;

Kışın olan -10, -15 derece olan yerde neden sıkıntı olsun ki. Bizim burada o derecenin çok daha fazlası oluyor. Sadece - 33 dereceyi görünce çoğu ağaç fidan oldukça hasar gördü. Bir kısmının üst kısımları dondu. Kökten yeniden geldi. En güzeli tohumdan yetiştirmek zaten. Cevizin kazık kökü tohumdan yetiştirildiği zaman gelişiyor. Fidan olarak aldığınız zaman kazık kök değil saçak kök oluyor. Önceden hazırladığınız yerlere üçgen şeklinde üçer adet tohumu ekersiniz. En güzel büyüyeni bırakırsınız. Fazla olanı sonbaharda söküp çıkmayan yerlere veya başka yere dikersiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2019, 17:40   #2880
Yeni Üye

kiyoshi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. kiyoshi;

Kışın olan -10, -15 derece olan yerde neden sıkıntı olsun ki. Bizim burada o derecenin çok daha fazlası oluyor. Sadece - 33 dereceyi görünce çoğu ağaç fidan oldukça hasar gördü. Bir kısmının üst kısımları dondu. Kökten yeniden geldi. En güzeli tohumdan yetiştirmek zaten. Cevizin kazık kökü tohumdan yetiştirildiği zaman gelişiyor. Fidan olarak aldığınız zaman kazık kök değil saçak kök oluyor. Önceden hazırladığınız yerlere üçgen şeklinde üçer adet tohumu ekersiniz. En güzel büyüyeni bırakırsınız. Fazla olanı sonbaharda söküp çıkmayan yerlere veya başka yere dikersiniz.

sn muda bey

içime su serptiniz çok teşekkür ederim normalde Türkiye güney marmarada erdek bölgesinde uğraşmıştım biraz ceviz ile orda -1 felan oluyor en fazla bugün aklıam takıldı kışın soğukları bakalım bahara bu ülkede deneyeceğim . Çok teşekkür ederim yorumuznuz için

kiyoshi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024