agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2014, 07:21   #1591
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
toprak süper değil ancak ıslah edilebilir. biraz kükürt bolca organik madde işini görür. toprağın benim toprağım gibi demir yüklü paslı toprak bu yüzden kırmızı oluyor.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 09:42   #1592
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Don cepi oluşmuyorsa fiyatı uygunsa alabilirsin.Toprağın görünümü iyi.Diğer teferruatlar kolay.Benim bahçem beton gibiydi.Çukurları açtırdım hayvan gübresi,kükürt,Humik asit ve Agri sc diye bi ilaç tavsiye ettiler.Hepsini attım toprak neredeyse kendiliğinden patladı.Şimdilik sorun yok.Kolay gelsin.
Sayın Ömür-Uşak, Agri sc'yi bulamadım, aradığım yer artık getirmediklerini söyledi. Siz nereden almıştınız?

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 21:16   #1593
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Ömür-Uşak, Agri sc'yi bulamadım, aradığım yer artık getirmediklerini söyledi. Siz nereden almıştınız?
Ben uşakta ziraatçiden aldım.Çok giden ilaç değil istersen bakarım.Varsa kargo ile gönderirim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 08:06   #1594
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Ben uşakta ziraatçiden aldım.Çok giden ilaç değil istersen bakarım.Varsa kargo ile gönderirim.
Teşekkürler çok sağolun, Ben diğer ziraatçilerdende bir sorayım, kolay gelsin.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 16:49   #1595
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaslar, söylediginiz gibi topragın verimini artırıp öyle dikim yapmayı planlıyorum. hayvan gübresini alıp yakmayı düşünüyorum. sizce dekara ne kadar hayvan gübresi kullanmalıyım? **** fidan çukuruna ne kadarlık takviye yapılmalı?

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2014, 22:17   #1596
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Merhaba,
Fındık hasadı yaklaşıyor bulunduğum bölgede hasattan sonra bol miktarda fındık yesil dış kabuğu bulabiliyoruz. Bu kabukları bir kış arazide bekletip baharda fidan diplerine uygularsak olumlu sonuç alınır mı ?
Teşekkürler,

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2014, 22:18   #1597
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Merhaba,
Fındık hasadı yaklaşıyor bulunduğum bölgede hasattan sonra bol miktarda fındık yesil dış kabuğu bulabiliyoruz. Bu kabukları bir kış arazide bekletip baharda fidan diplerine uygularsak olumlu sonuç alınır mı ?
Teşekkürler,

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 01:06   #1598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2014
5 donum Kapama Cevız

Merhaba degerlı forum uyelerı

Foruma yenı uye oldum ılk olarak kendımı tanıtmak ıstıyourm

Ismım Recep 24 yasında Istanbul Pendıkte yasıyorum Labratuvar cıhazlarının teknık servısı olarak ozel bır sırkette Istanbul sorumlusum.

Konumuza gelınce memleketım olan Çankırının Ilgaz ılcesınde 1075 rakimda 5 donumluk bır arazımız mevcut olup bu arazımızde kapama cevız bahcesı kurmayı dusunuyoruz.Sıze sormak ısdegıım bırkac sorum ve kafamda planladıgım bır kac planın tecrubelerınze dayanarak yorumlayıp yol gosterırsenız cok sevınırım

5 donumluk arazının ılk olarak bu bayrm tatılınde toprak analız ve su analızlerını yaparak uyumluluk durumunu ınceleyerek baslıycagımı belırtmek ısterım. Arazımız su anda akrabalarım tarafından hayvanlarına yem amaclı mısır ekılmekte ve yakın olamamakla bırlıkte 400 500 metre ılersınden akarsu akmakta ve tarlanın su sorunu bulunmamaktadır. Duzluk bı yapıya sahıptır. (Resımlerı bu bayram tatılıne gıttıgımde cekıp paylasacagım).

yapmayı dusundugum ılk plan torprak analızıne gore uygun cesıdı uygualadıktn sonra 8x8 dıkımı uygulamak olucak bıldıgımız uzere cevız 3 yılı geckın surede meyve verdııgnden 4x4 dıkım aralıgıyla uygun baska bır meyve cesıdı cevız harıcı dıksem bu cevızlerıme zararı olurmu ? cevız den urun alana kadar bu meyvelerden yararlanmayı udusnuyorum. Cevızler buyumeye ve urun vermeye basladıgında bu agacları kesıcem.

bır dıger planımda kapama ıslemı uyguladıktan sonra tum tarlarnın cevresıne 2m genıslegınde profıl uygulamak suretıryle etrafına uzum bagı kurmak hem yapragından hem uzumunu kullanabılmek ıcın

Dusuncelerım bu yonde ve yasımında vermıs oldugu toyluk ve tecrubesızlıkle sızleden yardım onerı ve goruslerını beklıyorum. yaklasık 1 yıla yakındır arastırmalarım ve ıcımdekı toprak ve agac sevgısı benı heycanlandırıyo egerkı hersey yolunda gıder ıse 2015 nısan ayına projemı gerceklestırmeyı dusunuyorum.

yorum yapan fıkır ve dusuncelerını sunan herkese sımdıden tesekkurler

Esenlıkle kalın

Düzenleyen ılgazlım : 07-07-2014 saat 02:47
ılgazlım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 09:48   #1599
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Benim cevizlerim 10x10 mesafede aralarina bodur elma ektim. Ve daha bir cok bodur meyve ekmeyi dusunuyorum cevizler zaten kendiliginden diger bodur agaclari kapatir

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 09:54   #1600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi payamli Mesajı Göster
Benim cevizlerim 10x10 mesafede aralarina bodur elma ektim. Ve daha bir cok bodur meyve ekmeyi dusunuyorum cevizler zaten kendiliginden diger bodur agaclari kapatir
Ornek bir resim varsa paylasabilme sansin varsa cok memnun olurum. Hem benim icjnde ornek teskil etmis olabilir

ılgazlım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 16:29   #1601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar,
250 ağaçlık bahçem bucak yakınlarında ve 800 m rakımlıdır. Chandler ve franquatte fidanlarımı 2012 yılı ekim ayında tüplü olarak diktim. Geçen yaz gelişimleri güzeldi ve ortalama 1 metre filiz uzaması yaptı. Sulamayı ise 1 eylülde son sulamayı yaparak sonlandırmıştım.

Malasef bu kış ağaçlarımın çoğunlu 70-80 cm tepeden aşağıyakadar kurumuş, aşılı dalın en altına yakın notlardan filizler çıkmış. Kuruyan yerleri en üst filizi teke indiriecek şekilde budadım.

Maalesef 1 yıl kaybetmiş oldum. Tek motivasyonum ağaçların köklerinin sağlam olması ve bu yıl iyi bir bakımla kaybettiğimiden daha fazlasını elde edebileceğime inanmamdır.

Don etkisine mücadele için bu yıl sulamayı 15 ağustos gibi kesmeyi planlıyorum.

Başka bir yorumu olacak olan varmı, nasıl önlemler almalıyım?
Arkadaşlar,

Ağaçlarımın gelişimi çok şükür beklediğimden iyi. Ortalama 1 m sürgün attılar, tekrardan 1,5-2 mm aralığına gelen ağaçlarım var. Tabi daha az gelişenlerde oldu. Ağustos ayına girdiğimizden konuyu hatırlatmak istedim. Forumda bir çok kişi 30 marttaki donlardan ağaçlarının etkilendiğinden bahsetmiş, kendi bölgemde 30 martta don olup olmadığını öğrenebileceğim bir sayfa varmıdır?

Ben ağaçlarımın erken sonbahar donlarından etkilendiğini düşünüyorum (sulamayı 1 eylülde sonlandırdığım için). Bu yıl son sulamayı 10 ağustosta yapacağım. Bakalım gelecek seneye yararı olacakmı?

gökhan07 beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 17:52   #1602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Sulama suyundaki tuzluluk sorunu

Arkadaşlar küçük bir bahçe kurmayı düşünüyoruz yaklaşık 400-500 fidanlık. Fakat sondaj sonucu sulamada kullanacağımız suda tuz oranı 1500 m/cm gibi bir değer çıktı ve bu değerin tuzlu olduğu söyleniyor. Acaba bu oranı düşürmenin ne gibi yöntemleri var. **** bu haliyle sulama yapsak ne gibi zararla karşılaşırım.

hkaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 18:39   #1603
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Arkadaşlar,

Ağaçlarımın gelişimi çok şükür beklediğimden iyi. Ortalama 1 m sürgün attılar, tekrardan 1,5-2 mm aralığına gelen ağaçlarım var. Tabi daha az gelişenlerde oldu. Ağustos ayına girdiğimizden konuyu hatırlatmak istedim. Forumda bir çok kişi 30 marttaki donlardan ağaçlarının etkilendiğinden bahsetmiş, kendi bölgemde 30 martta don olup olmadığını öğrenebileceğim bir sayfa varmıdır?

Ben ağaçlarımın erken sonbahar donlarından etkilendiğini düşünüyorum (sulamayı 1 eylülde sonlandırdığım için). Bu yıl son sulamayı 10 ağustosta yapacağım. Bakalım gelecek seneye yararı olacakmı?
Sayın permakültür, önümüzde ki günlerde antalya ya gelicem.
Bahçeniz bizim bahçeye yakın olduğu için bizde ki yabanı olan ve erken açan ceviz ağaçlarına bakıp 30 martta don olup olmadığını söyleyebilirim.

Bulunduğunuz bölge kışları çok soğuk olmayan bir bölge ve çeşit seçimini çok iyi yapmışsınız. İlerleyen yıllarda bende bademağacın da kapama chandler bahçesi kurmayı düşünüyorum.
Ayrıca köyde süper badem de yetişiyor.

Lilium ve permakültür beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 21:58   #1604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Arkadaşlar,

Accuweather diye havadurumu sitesi var.Bucağa baktım havalar kışın bile çok güzel gitmiş.Eksi dereceleri görmemiş.Ağaçların tepe vurumunu yaptığında kesilen yeri sutut veya aşı macunuyla iyice kapattınmı.Eğer oradan yağmur suları girmişsse çürümeler oluyor. Kargo ile 4 tane fernette fidanı getirttim.Tepe vurumunu yapıp göndermişler.Ağaçları diktim yanımızda aşı macunu yoktu. Birazda ihmal ettim. 1-2 göz anca kaldı üstleri kurudu.Bucakta don zararı olacağını tahmin etmiyorum.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 13:22   #1605
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Accuweather diye havadurumu sitesi var.Bucağa baktım havalar kışın bile çok güzel gitmiş.Eksi dereceleri görmemiş.Ağaçların tepe vurumunu yaptığında kesilen yeri sutut veya aşı macunuyla iyice kapattınmı.Eğer oradan yağmur suları girmişsse çürümeler oluyor. Kargo ile 4 tane fernette fidanı getirttim.Tepe vurumunu yapıp göndermişler.Ağaçları diktim yanımızda aşı macunu yoktu. Birazda ihmal ettim. 1-2 göz anca kaldı üstleri kurudu.Bucakta don zararı olacağını tahmin etmiyorum.Kolay gelsin.
Accuweather'in tahminleri genelde tutmuyor.

ermana beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 16:24   #1606
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
400 cevizin yanı sıra 50 adet de meyve fidanı dikmiştim. Cevizlerin çukurları neredeyse bebek yatağı gibi aylar öncesinden hazırlandı, geniş açıldı, bol gübre ve leonardit kullanıldı. Cevizler fena değil ama meyveler baya bir coşkulu.
Kayınpederim şöyle dedi "gayet normal, bu sebeple şeftali ve kayısının kilosu 2 lira ama ceviz 20 lira pazarda"
Bana gayet mantıklı geldi, hatta bir kez daha "ceviz kolay yetişir, bakım istemez vs vs" gibi söylemlerin yanlışlığını anladım.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 07:05   #1607
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
gerçektende ceviz diğer meyvalara oranla daha yavaş gelişiyor. cevizler ile birlikte aralıkta ektiğim şeftali fidanım şuan 3 metreye uzanan bir top ağaç oldu.diğer meyvalarda çoktan 2 metreleri geçtiler. cevizlerin en iyi gelişenleri ancak 1.5 metreyi geçti. birde meyva fidanlarını el burgusu ile açıp koyduk. cevize gösterdiğimiz özeni meyva fidanlarına gösterseymişiz ne olacaklardı kimbilir.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 11:51   #1608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2014
30 yaşından büyük ceviz ağaclarım var bunların budamasını nasıl yapabilirim

topkayaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 10:25   #1609
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2014
Ceviz Hasatı

ÜStadlar SElam,

Gelibolu'da 50 adet ceviz ağacımız var, cinsini bilmiyorum, sanırım aşısızlar. resimleri yüklüyorum. Temmuz sonu yaş ceviz olarak toplayıp biraz yedik.

Sizce hasatı ne zaman yapmalıyız, eylül ortası uygun olur mu ?

Bi de sulama yapılmıyor, ağaçlar 20 yaşında, sulama gerekir mi ?

SAygılar

Eklenen Resimler

maxipedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 11:24   #1610
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2014
Değerli Forum Üyeleri,
Uzun zamandır hayalim olan ceviz bahçesini gerçekleştirmek üzere yola çıktım. Sayın Selami Bayrak ve Yaşar Akça'nın kitaplarını 2009 da almışım, uzun zamandır ilgilendiğim ceviz konusunda araziyi almamla birlikte araştırmamı derinleştirdim. Selami beyin kitabının yeni baskısını aldım, özellikle buradaki değerli paylaşımınızdan çok faydalanıyorum. Bu forumdaki saygılı, özenli, bilimsel, sorgulayıcı, pratiğe dayalı paylaşımı çok değerli buluyorum. Ceviz bölümünü tekrar tekrar okuyorum, foruma bu değeri katan adını saymayacağım üyelere teşekkür ediyorum.
20 yıllık bir hekim olarak bilimselliğin önemini bilmekle birlikte, pratik uygulamanın ve deneyimin, bilimsellik kadar önemli olduğunun farkındayım. ne yazık ki ülkemizde hemen her alanda bilgi ile pratik uygulama arasında önemli bir mesafe var. Bunun nedeni sanırım sahaya inmeyen (inemeyen) akademisyenler kadar bilimsel bilgiye inanmayan (belki güvenmeyen) uygulayıcılar. Bu forumun bilimsel bilgi ile pratiği harmanlayarak önemli bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum.
Bu girişten sonra projemden bahsetmek istiyorum.
Denizlinin Çal ilçesinde 680-690 rakımda 16 dekar arazim var. 1 dekarını meyve bahçesi ve bağ evi için ayırdıktan sonra kalan 15 dekara ceviz dikeceğim. Eskiden üzüm bağı olan arazi bu yıl ekilmemiş 1 metreye yakın otlar var, otların bu kadar büyük olması toprağın zengin oluşunun bir göstergesi diye düşünüyorum. Araziye son 7-8 yılda dönüşümlü olarak ayçekirdeği, mısır, pancar ve bi kez de buğday ekilmiş. Araziye 110 luk boru ile yaklaşık 13 metre kot farkı olan ana sulama kanalından su gelmekte...
Dün araziye 14 kamyon hayvan gübresi döküldü, 2 metre derinlikte 3 adet profil açtırdım, toprağın herhangi bir tabakalaşmaya rastlanmadı, taban suyu yok. 3 yerden 120 cm ye kadar 4 seviyeden toprak numunesi aldım. killi-tınlı özellikte bir toprak yapısı mevcut. Arazi % 7-8 eğimli, 200 metre yakınından büyük menderes nehri akıyor, arazinin alt seviyesi ile nehir arasında 25-30 metre kot farkı mevcut, eğim batı, kuzey-batıya doğru ve bu yönden sürekli bir hava akımı mevcut. Çevrede yeni kurulmuş 3-5 dekarlık birkaç ceviz bahçesi var. Bunun yanında bölgede ceviz yetiştiği biliniyor, yaın mesafelerde büyük ceviz ağaçları var. Arazi genel olarak ceviz için uygun görünüyor. Ancak sonbahar erken donlarından etkilenebileceği o yüzden sulamanın erken kesilmesi konusunda genel bir kanaat var.
İdeal bir bahçe tesis etmek amacıyla yola çıkmış bulunmaktayım.
Eğer uygun görülürse ayrı bir başlık altında daha ayrıntılı bir biçimde projemi aşama aşama paylaşmak, değerli görüşlerinizden yararlanmak isterim, saygılarımla...

Düzenleyen güngöry : 03-08-2014 saat 14:57 Neden: ekleme, imla düzeltmesi
güngöry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 11:53   #1611
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sn. meslektaşım aramıza hoş geldiniz. Başarılar diliyorum.

jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 12:00   #1612
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sn. meslektaşım aramıza hoş geldiniz. Başarılar diliyorum.
Teşekkür ederim, sayın hocam...

Eski 03-08-2014, 13:17   #1613
Yeni Üye

16 dekara 14 kamyon hayvan gübresi döküldü

2 metrelik 3 adet profil açıldı, toprak örneği alındı.

Düzenleyen güngöry : 03-08-2014 saat 14:12 Neden: fotoğraf eklendi
Eski 03-08-2014, 18:43   #1614
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

hayırlı olsun sayın güngöry,
Aralık ayında açık köklü ekim yapacaksanız şimdiden çukurları açtırın derim. Toprak tahlil sonuçlarınız nasıl?

Eski 03-08-2014, 18:52   #1615
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
hayırlı olsun sayın güngöry,
Aralık ayında açık köklü ekim yapacaksanız şimdiden çukurları açtırın derim. Toprak tahlil sonuçlarınız nasıl?
teşekkür ederim, sayın tiryaki,
çukurları eylülde açtırmayı planlıyorum, yağmur yaşarsa daha kolay olacak çukur açılması, numuneleri bu hafta içinde laboratuvara vereceğim, sanırım 2 haftaya çıkar. sorun çıkacağını pek sanmıyorum, yalnız kil oranı biraz yüksek çıkabilir.

Eski 03-08-2014, 21:20   #1616
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn. güngöry
yağmurlar yağarsa kepçenin çalışması daha kolay olmuyor.vaktiniz varsa açtırıp kasıma kalmadan da kuyuları tekrar doldurun.sonradan sıkıntı çekmeyin.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2014, 00:22   #1617
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
sn. güngöry
yağmurlar yağarsa kepçenin çalışması daha kolay olmuyor.vaktiniz varsa açtırıp kasıma kalmadan da kuyuları tekrar doldurun.sonradan sıkıntı çekmeyin.
sayın, ahmettugrul55
Buralarda aşırı yağmur olmuyor, gübrelemeden sonra tekli sabanla sürüm yapacağız. yağmurlarla toprak tava gelince 3lü sabanla sürüp sürgü çekeceğiz. bundan sonra çukur açmayı planlıyorum. eylül ayı içinde çukurlar açılmış olur, dikimi kasım sonu aralık başında yapacağım.

Eski 04-08-2014, 01:01   #1618
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2014
merhaba üstadlarım.bizde ceviz üretimine yeni başlayacak olanlardanız.kardeşim bu sene kendi 1000 m2 arsası için chandler ceviz dikti. bu yaz üstünde 7-8 adet ceviz vardı.Tabii bunları kopardık. bu bölgemizde chandler cevizin üretime uygun olduğu ve bu işten verim elde edeceğimiz anlamına gelir mi? rakım 900 civarı.saygılar.

ssahin13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2014, 17:52   #1619
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güngöry Mesajı Göster
sayın, ahmettugrul55
Buralarda aşırı yağmur olmuyor, gübrelemeden sonra tekli sabanla sürüm yapacağız. yağmurlarla toprak tava gelince 3lü sabanla sürüp sürgü çekeceğiz. bundan sonra çukur açmayı planlıyorum. eylül ayı içinde çukurlar açılmış olur, dikimi kasım sonu aralık başında yapacağım.
Fidanları Denizli'den alacaksanız (ki Ekiz Fidancılık çok yakınınızda) kış ılık giderse o tarihlerde yaprakların tam dökülmemiş olma ihtimali var. Ben Aralık'ın 3. haftasında alabilmiştim fidanları.

Organik madde miktarı ne çıkacak bilmiyorum ama mümkünse arazinize yeşil gübre sağlayacak örtü bitkisi ekin. Sürülen eğimli arazide toprak erozyonunun olacağını ilkokulda okumuştum ama başıma gelinceye kadar işin ciddiyetini anlayamadım. 2012 sonbaharında yağan yoğun yağmurlar bana ders olmuştu, aman dikkat!

Eski 04-08-2014, 18:29   #1620
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Fidanları Denizli'den alacaksanız (ki Ekiz Fidancılık çok yakınınızda) kış ılık giderse o tarihlerde yaprakların tam dökülmemiş olma ihtimali var. Ben Aralık'ın 3. haftasında alabilmiştim fidanları.

Organik madde miktarı ne çıkacak bilmiyorum ama mümkünse arazinize yeşil gübre sağlayacak örtü bitkisi ekin. Sürülen eğimli arazide toprak erozyonunun olacağını ilkokulda okumuştum ama başıma gelinceye kadar işin ciddiyetini anlayamadım. 2012 sonbaharında yağan yoğun yağmurlar bana ders olmuştu, aman dikkat!
Sayın Tiryaki,

bugün toprak numunelerini analiz için verdim. organik madde yönünde zengin olduğunu düşünüyorum, bu yıl işlenmemiş tarlamda 1 mt boyunda otlanma var, gübrelemeyle de zengilleşecektir. kil oranının yüksek olabileceğini düşünüyorum. sonuca göre gerekeni yapacağım.
Fidanları ekiz fidancıklıktan alacağım, onların önereceği zamanda, yine onların önereceği deneyimli bir ekibe diktireceğim. Burada aşırı yağış sözkonusu değil, eğim de makul seviyede, erozyonla ilgili bir kaygım yok. çiftçi arkadaşlarım ara tarımı olarak kavun yetiştirmemi önerdiler, toprak verimli, gübreleme de iyi olunca tesis masraflarına ciddi bir katkısı olacağını tahmin ediyorum, 3 yıl karpua kavun ekebiliriz. bir sakıncası olur mu bilmiyorum.
4-5. yılda toprak işlemeyi bırakarak, araya yonca ekmeyi düşünüyorum.. ayrıca baklanın toprağı azot yönünden zenginleştirdiğinden yola çıkarak, bu kış fidan çevrelerine 3-5 kök bakla ekmeyi düşünüyorum, bir tur ürün aldıktan sonra toprağa karıştıracağım. bu konularla ilgili forum üyelerinin görüşlerini almak isterim.

ermana ve Feragnesim beğendi.

Düzenleyen güngöry : 04-08-2014 saat 18:35 Neden: yazım düzeltmesi

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024