agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2014, 18:43   #1831
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
İvriz (Halkapınar) Ereğli ovasından 150 metre yüksekte olduğundan kuvvetli donlar olmayacağından chandler ceviz uygun olur. Bahçeniz 3 dönüm olduğundan 6x6 dikmeniz uygun olur.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 10:40   #1832
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2014
arkadaşlar nasip olursa hafta sonu 10 dönüm CHANDLER ceviz dikiyorum varsa öneri ve püf noktası bilgileriz şimdiden teşekkür ederim

uşaklıveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 20:47   #1833
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uşaklıveli Mesajı Göster
arkadaşlar nasip olursa hafta sonu 10 dönüm CHANDLER ceviz dikiyorum varsa öneri ve püf noktası bilgileriz şimdiden teşekkür ederim
Hayırlı olsun.Uşakın neresine dikiyorsun. Tecrübelerimizi bildiğimiz kadarıyla paylaşabiliriz.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 22:46   #1834
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Bir ayva üreticisinin oğlu olarak bu ağacı AYVA olarak ilan ediyorum. Ayva ziraatinde bu dikim mesafeleri ve bu 50 60 ton verim alınıyor.

brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 09:36   #1835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brr54 Mesajı Göster
Bir ayva üreticisinin oğlu olarak bu ağacı AYVA olarak ilan ediyorum. Ayva ziraatinde bu dikim mesafeleri ve bu 50 60 ton verim alınıyor.
???? anlayamadım.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 08:55   #1836
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
ocak ayinda sakaryada dikim yapilabilir mi subat 15 i beklemek gerekir mi acaba.

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 19:17   #1837
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Değerli ceviz dostları,
Bu hafta aldığım 100 civarında ceviz fidanını arazinin yüksekliği, yolun uygun olmaması(yağışlardan dolayı çamur) nedenleriyle dikemedim. Ben Malatya'dayım. Ceviz fidan üreticileri uzak. Tüplü almak nakliye ücreti nedeniyle fidan maliyetini ikiye katlıyor. Bu nedenle açık kök fernor aldım. Oturduğum sitenin bahçesinde bir kenarda toprağa gömdüm. Aşı yerleri toprak altında kalmasın diye çok toprak atmadım ama içime de sinmedi. Don olduğunda zarar görür mü? Aşı yerleri de toprak altında kalacak şekilde biraz daha toprak atsam zararı olur mu? Ben bu fidanları ancak Mart'ta dikebileceğim. Lütfen bu konuda yardımcı olun.

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 23:27   #1838
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Çuval,naylon vb. gibi malzemelerle gövdelerini sarıp soğuklardan fidanlarınızı koruyabilirsiniz.

ENERJİİ beğendi.
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 12:52   #1839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
Sevgili ceviz sevdalıları.
İyi çalışmalar bol ürünler.Yaklaşık 350 ismine doğru sertifikalı fernor ceviz fidanına ihtiyacım var. Marmara bölgesinde güvenilir bir fidancı tavsiyesinde bulunacak kendisi alıp test yapmış üye arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Reklama giriyor sa özelden de mesajlarınızı bekliyorum. İyi çalışamalar.

sevdamızceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 18:10   #1840
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın çamtepe 3000 meyve 10 gr dan 30 kg kabuklu eder. 10 yaşında bir Pedro için çok normal.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 23:46   #1841
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdamızceviz Mesajı Göster
Sevgili ceviz sevdalıları.
İyi çalışmalar bol ürünler.Yaklaşık 350 ismine doğru sertifikalı fernor ceviz fidanına ihtiyacım var. Marmara bölgesinde güvenilir bir fidancı tavsiyesinde bulunacak kendisi alıp test yapmış üye arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Reklama giriyor sa özelden de mesajlarınızı bekliyorum. İyi çalışamalar.
Kardeş bildiklerimi özeline yazdım.

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 21:08   #1842
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın çamtepe 3000 meyve 10 gr dan 30 kg kabuklu eder. 10 yaşında bir Pedro için çok normal.
Tamam doğru Bir kere de ben yanlış hesap yapayım, olsun varsın

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 12:27   #1843
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
ceviz 7*7 olmalı en az ve chandler o rakımda sıkıntılı olabilir

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 23:41   #1844
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi belkibirgun54 Mesajı Göster
ocak ayinda sakaryada dikim yapilabilir mi subat 15 i beklemek gerekir mi acaba.
Sayın belkibirgün54, Evet Sakarya bölgesinde mart ayına kadar ceviz fidanı ekebilirsin, bu PEDRO fidanını ben 10.3.2006 tarihinde dikmiştim.
Ve yıl 2014 de ağaç başına, yeşil kabuğundan arındırılmış 105kg ceviz aldım.
Bu verime inanmazsın diye birde resim ekliyorum.
Tüm ceviz dostlarına sesleniyorum varsa elinizde kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz ceviz ağacı resimleri lütfen ekleyin.Daha iyisi eklelene kadar en iyisi bu.
Saygılarımla
Eklenti 531464

belkibirgun54 beğendi.
minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 14:20   #1845
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
sayın belkibirgün54, evet sakarya bölgesinde mart ayına kadar ceviz fidanı ekebilirsin, bu pedro fidanını ben 10.3.2006 tarihinde dikmiştim.
Ve yıl 2014 de ağaç başına, yeşil kabuğundan arındırılmış 105kg ceviz aldım.
Bu verime inanmazsın diye birde resim ekliyorum.
Tüm ceviz dostlarına sesleniyorum varsa elinizde kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz ceviz ağacı resimleri lütfen ekleyin.daha iyisi eklelene kadar en iyisi bu.
Saygılarımla
Eklenti 531464
üstad merhaba

dediğin rakam biraz afaki gibi geldi yaklaşık 7500 adet ceviz ederki bu da tüm ağaçın baştan yıkarıya kadar her tarafı ceviz olmalı bi yanlışlık olmasın ??

belkibirgun54 beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 22:45   #1846
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
üstad merhaba

dediğin rakam biraz afaki gibi geldi yaklaşık 7500 adet ceviz ederki bu da tüm ağaçın baştan yıkarıya kadar her tarafı ceviz olmalı bi yanlışlık olmasın ??
yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu teyit ediyorum, Sayın ibas06.

Eski 06-01-2015, 11:12   #1847
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
est adı Birim Metodlar Min. değer ** Sonuç Değerlendirme
Bünye (Kum) % Hidrometre 37 Killi Tın
Bünye (Kil) % Hidrometre 27 Killi Tın
Bünye (Silt) % Hidrometre 36 Killi Tın
pH(25 °C) 7,95 Hafif Alkalin
EC mS/cm 0,18 Tuzsuz
Kireç % Kalsimetrik 5,9 Orta Kireçli
Organik Madde % 1,54 Az

Azot (N) % Teorik 0,08 Az
Fosfor (P) ppm Spektrofotometrik 4,14 Az
Potasyum (K) ppm ICPOES 101 Az

Kalsiyum (Ca) ppm ICPOES 4.378 Fazla

Magnezyum (Mg) ppm ICPOES 443 Yeterl
i
Sodyum (Na) ppm ICPOES 48,21

Demir (Fe) ppm ICPOES 7,15 Fazla

Mangan (Mn) ppm ICPOES 4,72 Az

Çinko (Zn) ppm ICPOES 0,27 Az

Bakır (Cu) ppm ICPOES 1,06 Yeterli

Gübrele için yardımcı olabilirmisiniz?

kepsutlu10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 13:08   #1848
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Fidanları dondan nasıl koruyabilirim.

Merhabalar, 03.01.2015 tarihinde 70 adet şebin ceviz fidanı diktim. Aslında ben Mart sonunda dikmek istiyordum, fakat aralık ayında dik fidana kışın yağmuru, karı işlesin dediler, bir hevesle diktik. Dikmez olsaydık. Kara kış geldi dayandı kapıya. Yarın ve yarından sonra hava raporu bulunduğum yer için -16 derece soğuk gösteriyor. Fidanlarıma bir şey olurmu ? Bulunduğum yerin rakımı 900 mt. Fidanları dikerken az da olsa can suyu verdim. Diplerine ikişer kürek yanmış hayvan gübresi koydum. Aşı yerlerini kapatmadım. Şu an itibariyle fidanları geri sökmekten sonra yapabileceğim (vallahi aklıma oda gelmiyor değil hani) bir şey varmı. Lütfen bir yol gösterin. Kaça kadara dayanır şebin fidanları.

Mecnun24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 14:22   #1849
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mecnun24 Mesajı Göster
Merhabalar, 03.01.2015 tarihinde 70 adet şebin ceviz fidanı diktim. Aslında ben Mart sonunda dikmek istiyordum, fakat aralık ayında dik fidana kışın yağmuru, karı işlesin dediler, bir hevesle diktik. Dikmez olsaydık. Kara kış geldi dayandı kapıya. Yarın ve yarından sonra hava raporu bulunduğum yer için -16 derece soğuk gösteriyor. Fidanlarıma bir şey olurmu ? Bulunduğum yerin rakımı 900 mt. Fidanları dikerken az da olsa can suyu verdim. Diplerine ikişer kürek yanmış hayvan gübresi koydum. Aşı yerlerini kapatmadım. Şu an itibariyle fidanları geri sökmekten sonra yapabileceğim (vallahi aklıma oda gelmiyor değil hani) bir şey varmı. Lütfen bir yol gösterin. Kaça kadara dayanır şebin fidanları.
Sorun yok korkma biz de gecen sene diktik ve cok soğuk olduğu zamanlar oldu sorun cıkmadı bu sene de 350 adet daha diktik inşallah onlarada bir sey olmaz sıkıntı etmene gerek yok Alaıkta ekmen cok daha iyidir dert etme sonucta uyuyan agaç odun yani heleki bir de toprakta kar örtüsü varsa hiç sorun cıkmaz kafannı yorma farzet oldu Şebin zaten bulunduğun rakımda tat vermez. tamam belki cevizler arasında en lezzetli cevizdir ama sıkıntısı bitmez derdi bitmez bir de hemen ürün alamazsın en iyisimi cesit değiştirirsin sonucta 70 adet dert ettiğine değimez.Bir de bizi düşün 100 dekar )))

Eski 07-01-2015, 15:32   #1850
Yeni Üye

- Varol sayın ibas06, içime su serptin umarım dediğin gibi olurda zarar gelmez fidanlara
- Bizi şebine buradaki ceviz deyince parmakla gösterilen bir fidancı yönlendirdi. Tarlamda su yok, taşıma suyla sulayacağız. Birde burda kışlar sert geçiyor bunlardan ötürü chandler yerine şebin dikmemizi önderdi. Biz de inandık. Yanlış seçimmi diyorsunuz
- Dert etmek değilde, sıkıldım artık. üç senedir söküm-dikim işi bıktırdı beni. İlk sene acemilikten fidan temininde geç kaldım, ufacık ufacık fidanları diktik. İkinci sene ocakta alalım dedik gene fidan bitmiş ne idüğü belirsiz pazar fidancılarından aldık, neredeyse yarı yarıya fire verdi, aşıların altından sürdü fidanlar. Bu sene hem ilk sene diktiğim hiç gelişim göstermeyen fidanları hemde ikinci senedeki aşının altından sürenleri hepsini kökleyip tekrar dikeyim dedim. Kasım ayında gittim fidanları ayıttım bu sefer en güzellerini. Bu seferde böyle oldu.

Eski 07-01-2015, 16:35   #1851
Ağaç Dostu

Alıntı:
- Varol sayın ibas06, içime su serptin umarım dediğin gibi olurda zarar gelmez fidanlara
- Bizi şebine buradaki ceviz deyince parmakla gösterilen bir fidancı yönlendirdi. Tarlamda su yok, taşıma suyla sulayacağız. Birde burda kışlar sert geçiyor bunlardan ötürü chandler yerine şebin dikmemizi önderdi. Biz de inandık. Yanlış seçimmi diyorsunuz
- Dert etmek değilde, sıkıldım artık. üç senedir söküm-dikim işi bıktırdı beni. İlk sene acemilikten fidan temininde geç kaldım, ufacık ufacık fidanları diktik. İkinci sene ocakta alalım dedik gene fidan bitmiş ne idüğü belirsiz pazar fidancılarından aldık, neredeyse yarı yarıya fire verdi, aşıların altından sürdü fidanlar. Bu sene hem ilk sene diktiğim hiç gelişim göstermeyen fidanları hemde ikinci senedeki aşının altından sürenleri hepsini kökleyip tekrar dikeyim dedim. Kasım ayında gittim fidanları ayıttım bu sefer en güzellerini. Bu seferde böyle oldu.
dert etme yalnız mart ayında o boylu fidanların hepsiniin boyunu %50 den fazla kes Aşıdan itibaren 3 **** 4 göz kalsın ve daha sonra ki burası cok önemli Haziran ayında cıkan sürgünlerin en iyisini bırak geri kalanıda kes yani Tek sürgün kalsın
selamlar

Eski 07-01-2015, 20:50   #1852
Ağaçsever

lokosit's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdamızceviz Mesajı Göster
verim tablosu
Bu verim tablosu doğru ise ki doğrudur bence..
31 ağaçtan 5000tl tutarında ceviz alabiliyorsunuz..
300 ağaçtan 50bin tl ceviz alabiliyorsunuz..
220 ağaçtan 36666tl ceviz topluyorsunuz ki bunlar muhtemelen eski veriler..
Şimdi daha fazladır..
Bu durumda linkteki bahçe 95bin tl ve içinde 220 ceviz var + 430 tane de ayva var ve bu hesaba göre bu bahçe 10 yaşına gelince yıllık 50bin tl den fazla getirecek..
Satılık ceviz bahçesi - Sındırgı'da yabancı çeşit - Satılık Arsa İlanları sahibinden.com'da - 136737235
Sizce bu işte bir yanlışlık yokmu?
Yıllık 50bin getirebilecek bir yer 95 bine satılırmı? Şüpheye düşüyorum bir kandırmaca mı var diye?
Bunun gibi ilanlar çok fazla.yıllık 100bin tl kazandıracak bir yer 200bine satan çok fazla..
Bu işi iyi bilen arkadaşların yorumları benim için çok önemli..
Yakında emekli olacam ve alacağım para karnımı zor doyuracak, çocukları okutmaya bile yetmeyecek. İşimi severek yapmıyorum, içim sıkılıyor. Emekli olmazsam sıkıntıdan başıma haller gelecek..

ofaruks beğendi.
lokosit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 10:51   #1853
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
dert etme yalnız mart ayında o boylu fidanların hepsiniin boyunu %50 den fazla kes Aşıdan itibaren 3 **** 4 göz kalsın ve daha sonra ki burası cok önemli Haziran ayında cıkan sürgünlerin en iyisini bırak geri kalanıda kes yani Tek sürgün kalsın
selamlar
Sayın ibas06 Mart ayına kadar yapabileceğim bişey varmı ? Fidanlara su bazlı boya vurdum ama. Ne bileyim aşı yerlerini örtecek şekilde toprak atmak **** aşı yerlerini bir çaput parçasıyla sarmak gibi.

Eski 08-01-2015, 13:15   #1854
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ibas06 Mart ayına kadar yapabileceğim bişey varmı ? Fidanlara su bazlı boya vurdum ama. Ne bileyim aşı yerlerini örtecek şekilde toprak atmak **** aşı yerlerini bir çaput parçasıyla sarmak gibi.
Yok abi şu aşamada aynısını bende yaptım bekleyip göreceğiz
selamlar

Eski 11-01-2015, 00:59   #1855
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
Kütahya/Tavşanlı bölgesine ne tür fidan önerirsiniz? İklimi merkez Kütahya'ya göre daha ılıman. Rakım ise yaklasık 800 - 900 arası. Bide ceviz bahçesi kurarken nelere dikkat etmemiz gerek? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler. (:

fatihk435 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 17:28   #1856
Ağaç Dostu

Selamlar; kasım 2013 de açık kök diktiğim ceviz bahçemi tecrübesizlikten dolayı toprağı derin sürüm yapmadım, sadece üstten traktörle sürdürdüm. Çukurları kepçeyle kazdırdım.
Bu siteden okuyarak çok şeyler öğrendim.Aklıma takılan bir konu var.
Baharın 8 er metre olana araları dip kazanda dediğimiz derin sürüm yaptırsam mı, yoksa hiç yaptırmayayım mı?fidan köklerine zararı olur mu? Siz değerli abilerimin tavsiyeleri benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

Düzenleyen Cevizciankara : 24-01-2015 saat 15:04
Eski 25-01-2015, 22:47   #1857
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Selamlar; kasım 2013 de açık kök diktiğim ceviz bahçemi tecrübesizlikten dolayı toprağı derin sürüm yapmadım, sadece üstten traktörle sürdürdüm. Çukurları kepçeyle kazdırdım.
Bu siteden okuyarak çok şeyler öğrendim.Aklıma takılan bir konu var.
Baharın 8 er metre olana araları dip kazanda dediğimiz derin sürüm yaptırsam mı, yoksa hiç yaptırmayayım mı?fidan köklerine zararı olur mu? Siz değerli abilerimin tavsiyeleri benim için çok önemli. Teşekkür ederim.
Sayın Cevizciankara,
henüz 2 yaşında olan fidanlarınıza mutlaka dipkazan çekmenizi öneririm, fakat fidanlara 50 cm den fazla yaklaşmamak şartı ile. Daha fazla yaklaşmanız durumunda ana kökler aşırı zarar görebilir, buda fidanların uyanma döneminde strese girmesine neden olur, onun haricinde kılcal kökler zarar görse bile
bitkinin uyku döneminde (yani kışın) fidana fazla etki etmez. Baharda fidanların uyanmasıyla birlikte yeni oluşacak olan kılcal köklerin havalandırılmış ve gevşetilmiş toprakta gübrelemeyle birlikte daha hızlı ve sağlıklı gelişeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Bütün bu işleri fidanlara su yürümeden yapmanız gerekir.
başarılar.

Eski 26-01-2015, 09:20   #1858
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
Sayın Cevizciankara,
henüz 2 yaşında olan fidanlarınıza mutlaka dipkazan çekmenizi öneririm, fakat fidanlara 50 cm den fazla yaklaşmamak şartı ile. Daha fazla yaklaşmanız durumunda ana kökler aşırı zarar görebilir, buda fidanların uyanma döneminde strese girmesine neden olur, onun haricinde kılcal kökler zarar görse bile
bitkinin uyku döneminde (yani kışın) fidana fazla etki etmez. Baharda fidanların uyanmasıyla birlikte yeni oluşacak olan kılcal köklerin havalandırılmış ve gevşetilmiş toprakta gübrelemeyle birlikte daha hızlı ve sağlıklı gelişeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Bütün bu işleri fidanlara su yürümeden yapmanız gerekir.
başarılar.
Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim.Geçen sene tomurcuklar burada mayıs 15 gibi açtı. Bilgilerinize dayanarak nisan ayı gibi dipkazan çektirsem uygun olur sanırım. Peşine de taç izdüşümüne azotlu gübre döküp çapa makinasıyla geçmeyi düşünüyorum hem gübre karışmış olur hemde toprak havalanır.Sizce nasıl olur.İyi günler.

Eski 31-01-2015, 21:43   #1859
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2014
bu resimler neden böyle devasa görünüyor acaba?

ssahin13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 15:22   #1860
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2013
merhaba yeni bir bahçe kurcağım toprak analizi yaptırdım kireç oranı%20 çıktı ceviz yetişir mi

bermuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024