agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2014, 02:29   #1801
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
hürmetler ceviz dostları.980 rakımda batı toroslar da geçit kuşağındaki yamaç kumlu tınlı 5 dekar arazime ceviz dikmeye niyetlendim.chandler de karar kıldım, fidan siparişimi verdim. arazimi haritacıya tesbit ettirdim.arazim üst başta 30 metre, alt kısımda 17 metre 225 metre uzunluğunda.ince uzun bir tarla.komşudan 4 metre çekince arazinin yarıdan fazla kısmında 9 metrelik sıra arası kaldığı için, arazimin yarısı 9x7 sadece iki sıra diğer kısımda 8x7 olarak üç sıra ve üçgen kalan az bir kısımda 4. sıra olarak belirleyip ,ipçekerek alçı dökerek işaretledim.fidan çukurlarını 1.5x1.5 genişlik ve derinlik olarak açtırdım.üst toprağı sıra arasına alt toprağı sıra üzerine gelecek şekilde koydurdum.toprak 75-80 cm lik kısımda kumlu tınlı altlarda 10-15 cm kumlu çakıllı arada15-20 cm toprak sonra tekrar kumlu çakıllı katman katman devam ediyor.drenaj sorunu olmayacak fakat su tutma kabiliyeti zayıf olacak gibi .toprak yapısını iyileştirmek su tutma kabiliyetini artırmak ve organik maddece zenginleştirmek için yanmış eski hayvan gübresi aradım bulamadım.çukurlarım hala açık beklemekte.fidanları şubat sonu mart başı gibi açık köklü dikecegim.çukurlara doldurulan tarla üst toprağının yağmurlarla çökmesi için kapatmam lazım.kapatmadan önce toprak kalitesini artırmak için ne yapabilirim.toprak analizim henüz çıkmadı.mantarcıların kullandığı 15-20 kg paketli göl torfunu araştırdım, her çukura 1-2 paket karıştırayım diye .1.5-2 ton torf ediyor. ton fiatı 2000 tl pahalı geldi daha ekonomik ve etkili nasıl bir çözüm önerirsiniz.saygılarımla

ömür-uşak ve inca5 beğendi.

Düzenleyen araştırmacılar : 25-11-2014 saat 15:53 Neden: imla
araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 18:36   #1802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Leonarditte bildiğiniz iyi bir marka ve ucuza temin edebileceğim bir yer var mıdır ?
Bursa yöresindeyim.

Sent from my iPad using Tapatalk

esasadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 22:37   #1803
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esasadam Mesajı Göster
Leonarditte bildiğiniz iyi bir marka ve ucuza temin edebileceğim bir yer var mıdır ?
Bursa yöresindeyim.

Görüştüğümüzde onuda sorsaydın yardımcı olurdum neyse siz bir araştırın sonra sorarsınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 13:50   #1804
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Sayı Lilium hangi konu başlığı altında yazacağımı bilmiyorum bağışlayın !.. Benim Chadner ve fernor aşı kalem ihtiyacım var sizden temin edebilirmiyim veya okuyan arkadaşlar kalemleri nerden temin edebilirim kalem alma zamanında kargo ile gönderbilen arkadaşlar olabilirmi teşekkürler.

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 23:25   #1805
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bende Chandler var fernor yok, arkadaşımız formullaone de her ikiside var ondan temin edebilirsin. Özelden yazarsanız yardımcı olacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/members...ormullaone.htm

formullaone beğendi.
Eski 02-12-2014, 12:51   #1806
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
verim tablosu

verim tablosu

Eklenen Resimler

sevdamızceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 00:41   #1807
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Yapraklarını çok az dökmüş 1 yaşlı fidanlarıma 3-4 gün önce %2 lik hazır bordo bulamacı uyguladım.Sizce yapraklarını dökmeden yaptığım bu uygulama ağaca zarar verir mi?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 09:04   #1808
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Yapraklarını çok az dökmüş 1 yaşlı fidanlarıma 3-4 gün önce %2 lik hazır bordo bulamacı uyguladım.Sizce yapraklarını dökmeden yaptığım bu uygulama ağaca zarar verir mi?
3/2 si döküldüyse yapmanız uygun bence hiçbir zararı olmaz

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 09:49   #1809
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
öncelikle bu verim tablolarının abartı olmadığını belirterek bu tablolara bakıp olaya direk dalmak abartı.Şöyleki 4 yaşından önce ağaç zaten kuvvetli yan dallara sahip olamıyor,ve ancak o zaman larda verim almak mümkün doğrudur yaşıyoruz.Lakin işin sırrı da orda 4 yaşındaki bir ağacın olması gerektiği gibi olcakmı ağacımız işte buradan sonrası ver yansın oluyor fidancı bana 4 yaşında verime yatar dedi 8 yaşında 15 20 kilo verim dedi filan.arkadaşlar bu verimi yakalayıp oaraya tablo diye koyan arkadaş bu işi gerçekten hakkı ile yapabilecek 1.bilgiye 2.iklime 3.iş gücüne 4.sağlıklı ve doğru fidanlara 5.fena olmayan topraklara 6.kısacası bütün sartlara sahip. eğerki siz bunlardan ne kadarına eksik sahipseniz verimi de o kadar geriye çekmek sizin için kaçınılmaz olur bunu sorun etmeyin.4 yılda değilde 5.yılda olur 20 kilo değil 15 kilo 10 kilo olur bunlar dır işte göz önünde bulundurmanız gereken en büyük tablolar saygılar.

doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 08:55   #1810
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Ceviz Dikim Aralığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak555 Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 57 dönümde ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz 7m X 3.5m arayla dönüme aşağı yukarı 40 adet fidan düşüyor.

Fidanları aldık bugünde toprak analizi sonuçlarını aldım.Kireç oranı yüzde 27 çıktı.Cevizin kirece dayanıklılığı yüzde 25miş.

Yeri de büyük ölçüde almış bulunuyoruz bir kaç tapu vardı.Sizce sorun olur mu yüzde 2 lik fazla kireç oranı.

Tarlanın rakımı 700metre tatlı bir meyili var ve suya yakın (300-400m) Toprak analizini görünce biraz moralim bozuldu. Sizce bu yerde ceviz yetişir mi ?

CEviz Yetiştiriciliği yapmak isteyenlere tavsiyelerim şöyle,
Dikim aralığını 8x8 yaptığınızda Tarım Bakanlığından destek alabilirsiniz.
Bulunduğunuz ilin ve ilçenin rakım yüksekliğine dikkat edin, 1200 rakım gibi bir alanda chandler yetiştirmeyin.
İlk bahar geç donlarının görüldüğü alanlarda fernetto gibi geç çiçeklenen ırkları yetiştirin.
Dölleyicilerini almayı ihmal etmeyin.
SErtifikalı fidan kullanın.

erdinc2333 beğendi.
handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 09:12   #1811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2014
arkadaşlar herkese selam foruma yeni katıldım. bu aralar ceviz yetiştiriciliği için çok çeşitli araştırmalar yapıyorum. ve bu işe talep çok yuksek . benim şöyle bi sorum olacak bu cevizi herkez bi hevesle dikiyor ama ceviz tam verim vermeye başladığında 7 sene civarında bi zaman geçecek 7 sene sonra bu işin pazarı ne olur çünkü milyonlarca ceviz dikiliyor. illaki bununla ilgili bi araştırma yapılmıştır bu konu çok önemli ve merak ettiğim bi konu özenle cevaplarınızı bekliyorum Saygılar

mulayım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 12:35   #1812
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mulayım Mesajı Göster
7 sene sonra bu işin pazarı ne olur çünkü milyonlarca ceviz dikiliyor. illaki bununla ilgili bi araştırma yapılmıştır
Böyle bir araştırma ya da plan program denetim planlama yapıldığını hiç sanmıyorum, planlama konusuna çok kereler değindim ben bildiğim kadarını söyleyeyim Türkiyede tarım alanında doğru dürüst hiç bir planlama yok zeytinciliği marmara birlik kendi capında kendi kendine biraz planlarken narenciyemize hiç bir şey yapılmıyor kendi haline bırakılmış, fındık ağaçlarımızı iki yıl önce sökün altarnetif ürünlere yönelin ekin diyen siyasi yönetici zihniyet bu yıl fındığın 40-50 lira fiat gördüğünde plan ve düşüncelerini merak ediyorum ,
Cevizde de bu konuyla hiç bir çalışma yok,şimdilik ekin yetiştirin alın krediyi alın desteği, yarın mı? yarını onlarda bilmiyor çok sıkışırsalar yine kredi destek vererek altarnetif ürünlere yöneltirler, burası türkiye çareler tükenmez (demirel sözü)

Ne Türkiyeymiş bee bitmedi gitti, ama ışıkta göründü bütün derdimiz kabahatimiz osmanlıca bilmemekmiş osmanlıcayı öğrenince artık tüm alanlarda planlamalarımızı yapar çağ atlarız.

Eski 10-12-2014, 13:24   #1813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
CEVİZ EYLEM PLANI
http://web.ogm.gov.tr/Dkmanlar/Sanal...YLEM+PLANI.pdf

Dünya’daki Ceviz Ticareti
Dünya ceviz ihracat miktarı 414.586 tondur. Dünya ceviz dış ticaretinde 188.720 ton kabuklu ceviz ihracatı yapan ABD, sektörde lider ülke konumundadır. AB ülkeleri içinde, ceviz ticaretinde belirleyici ülke olan Fransa’nın özellikle beyaz renkli ve bütün çıkan iç ceviz çeşitleriyle (Fernor, Franquette) kalite konusunda taviz vermemesi önemlidir.

2009 yılı itibariyle 28.394 ton kabuklu ceviz ihracatı yapan Fransa Bulgaristan, Romanya ve Moldova’da yeni ceviz bahçeleri tesis etmektedir. Üretim ve ticaretimizi ilgilendiren Şili ceviz yetiştiriciliğinde özellikle son yallarda ihracatın artması ve ihracat için Şili ceviz üretici birliklerinin ülkemizi önemli bir pazar olarak görmesi dikkate alınması gerekli bir konudur.

Lilium beğendi.
truva17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 16:05   #1814
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2014
20 veya 30 dekar araziye ben ceviz dikmeyi düşünüyorum . peki siz ne diyosunuz karlı bi yatırımmı kişilerin düşünceleri benim için önemli . veya ceviz konusunda arayıp geniş çaplı bilgi verebilecek birileri varmı. sonuçta para harcıcaz. hayallerimiz suya düşmesin...

mulayım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 07:57   #1815
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Bence daha çok hobi amaçlı düşünün. Tabi ki bir emek harcarsanız karşılığını da alırsınız. Ama burası Türkiye olduğu için çoğunlukla emeğin karşılığını almak bile imkansız oluyor.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 08:59   #1816
Ağaçsever

sayın mulayım sanırım heves ettiniz eğer hevesinizin sebebi cevizin getirisi ise bu yanlış ama ağaç sevgisi ise o zaman gerisi zaten gelir.Zira sevgisiz ilgisiz hiç bir iş olmaz. Öncelikle kafanıza takacağınız en son şey 7 sene sonra ne olur 10 yıl sonra 20 yıl sonra bunlar.Şöyle ki insanoğlunun sadece bir besine ihtiyacı yok bütün bitkiler meyveler sebzeler vs bunlar için tarım alanı gerek ve dünya nüfusu her geçen gün artıyor ihtiyacda artıyor bırakın cevizi bundana sonra gıda maddelerinin tümünün talebi artacak.Buna karşılık cevizin alan bazında verimi cok yüksek değil ve zaten her iklim cevize uygun da değil.Her yıl dikilen ağaç sayısı sizi yanıltmasın her ağaç diken başarılı oluyor mu sanıyorsunuz ne acı sonlar gördüm yaşadım yaşıyorum tarım ilçede tarım il müdürlüklerinde ki kendisini mühendis diye prof zanneden ve bilmediği konuda insanların hayallerini çöpe atanlar bunun hesabını ödeyemezler kim bana ne derse desin dağdaki terörist ne kadar bu ülkeye zarar veriyorsa işini bilmeyen çiftçiyi yanlış yönlendiren devlet görevlileride o derece haindir.Toprak kutsaldır zaten hammeddemizdir siz bunu 10 yıl 20 yıl boş vaatlerle insanları kandırıp hem hayelleri hem de zamanını çalıyosanız ayrıcada hırsızsınız da.Size ricam hem kendiniz hem çocuklarınız hem milletiniz için toprağınızı zamanınınızı servetinizi çok iyi şekilde kullanmak için uzman kişilerle bu işi yapın ve mümkünsede işinizin başında bizzat olun iyice öğrenin kısaca bi işi yapmak için usta **** kalfa olmak gerek bunun için kendinizi iyi yetiştirin.saygılar.

Düzenleyen doğaşk60 : 11-12-2014 saat 10:32
Eski 11-12-2014, 12:56   #1817
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdamızceviz Mesajı Göster
verim tablosu
Kg fiyatı 8tl az değilmi? Bu sene chandler 15tl toptan satılmış??

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 13:52   #1818
Ağaçsever

Tarım ilçe ve tarım il müdürlükleri tarafından birçok çiftçi bilgi alarak bahçeler kurmuştu diyebilirimki bir tane dahi verimli bahçe yok bölgemde.Sadece bu değil birçok çiftçi yine süt ineği yetiştirmek için kredi dir destektir filan çok hüsrana uğramış tarlasından traktöründen olmuş nice insanlar tanırım.Ha bunun sorumlusu sadece tarım il ve kredi yi veren devlet mi derseniz kusura bakmasın kimse %10 çiftçi gerisinde devlet ve tarım il deki masabaşı mühendisler.4 yıl olmuş ben 600 e yakın ağaç dikmişim bölgede ilk chandler ı dikenlerden olduğum gibi çok ta zaten yok olsa ne olur ama bir kere ziyaret ettiler o da ağaçları saymaya neymiş destek vereceklermiş (1 dek-100 tl deli para dimi) sonra yanmış gitmiş mi kimin umrunda iyiki onlara ihtiyacım yok ya olanlar?. Bunlar ne yalan ne de şaka aynen böyle.Şimdi bizi ABD ile kıyaslarken **** ora da böyle oluyor derken ben de diyorum burda da böyle oluyor sonra olan çiftçiye oluyor.Paradox anaçtan bahsetti bir arkadaş bende bahsetmiştim ama keşke sadece sıkıntımız paradox olsa ne mutluu dert çok.Mesala susuz ceviz,kendiliğinden dökülen zahmetsiz ceviz,3 yaşında 20 kg verim,1500 m ye dikilen chandler,salkım ceviz,iç ağırlığı 100 gr olan ceviz,5 tanesi tv lerde 100 tl ye satılan ceviz ve reklamını da yapan kanallar.allahım inanılacak gibi değil bu ne başıboşluktur arkadaş.Dert çok derdimiz çok.

Eski 11-12-2014, 14:08   #1819
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
yazdıklarınız çok doğru..
tarım teşkilatı toprağımıza ve köylüye mesafelidir
arada hep mesafeler vardır
bir türlü kaynaşamaz...
anlattığınız gibi ceviz işi bu aralar çok ticari...
tam fırsatçıların mevsimi...
dilediğini yapabilirisn...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 14:51   #1820
Ağaçsever

sağolun sayın safranlı ama keşke yanlış olsaydı.düşünün doktor hastasına ilaç yazacak tahlil tetkik kan örneği doğrumu doğru,ilacı almaya gittik reçete yoksa ilaç yok doğrumu doğru.peki kardeşim biz değerliysek bizi besleyen meyve sebze bitki toprak ta değerli diğilmi.tarlaya ot ilacı vurulacak vuuur istediğin kadar sorun yok. böcek ilacı atılacak limitsiz at hiç korkma sana hesap soran mı var kimyasal gübre kullanılacak gereğinden fazlaymış problem miki su kirliliği kimin umrunda.peki bunlar hayal mi olamazmı yapılamazmı benim sağlığım önemli ise toprağımın sağlığı mahsulumun sağlığı daha da önemli.yoksa doktor daha çok ilaç yazar.ben basit bir vatandaş ken bunu fikrediyorsam ki bence doğru başkalarının işine mi gelmiyorda hiç lafı edilmiyor.Toprak hasta, Mahsul hasta. Mahsul hasta, İnsan hasta. İnsan hasta Toplum Hasta toplum hastaysa.Devlet hasta.üzülerek doğaşk60.

lokosit ve Safranlı beğendi.
Eski 11-12-2014, 15:09   #1821
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2014
Ceviz ağacı seyreltme ve kesimi

Herkese iyi günler,

Ben de foruma yeni üye oldum ancak bir süredir takip ediyordum. Tecrübeli arkadaşların farklı bir konuda bilgisine başvurmak isterim.

Burada ceviz ağaçlarının genelde meyve verimi konuşuluyor ancak diyelim ki siz kerestesinden gelir elde etmek amacıyla en az 35-50 yıl vadeli olarak kereste verimi yüksek olan bir ceviz türünde bir çiftlik kurdunuz. İlk başta ABD'de uygulanan metotlara benzer bir şekilde çok sık bir dikim yaptınız ve belirli periyotlarda rekabet eden ağaçlar arasında bir seçim yaparak seyreltme yapmanız gerekiyor. Bu durumda Türkiye'de

- seyreltme esnasında kesmeniz ya da öldürmeniz gereken muhtelif yaşlarda ağaçlar (fidanken de olabilir 10 yaş üstü de olabilir) için her seferinde bürokratik izin almanız gerekir mi? Bu izni almak uzun ve zorlu bir süreç midir?

- aradan 35-50 yıl geçtikten sonra eğer hailhazırdaki hukuki düzenlemeler devam ederse kereste hasatı için keseceğiniz ağaçları kesmek için izin almak zor mudur?

- burada bahsedilen ağaçlar meyve verimi için değil de kerestesi için yetiştirildiğinden ve cins de ona göre seçildiğinden dolayı meyve veriminin düşük olup ekonomik olmaması nedeniyle alınacak izin bu kapsamda kolayca alınabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Selamlarımla...

Parasoley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 13:38   #1822
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2014
net bilgiye ulaşamadım. bu konuyla ilgili de dökümanlar hep farklı şeylerden bashediyor. gerçekten bu işin içinde olan işi bilen bir arkadaşımız bana yardımcı olabilir mi. mantıklı bir fizibilite raporuna ihtiyacım var.

darbetr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 04:41   #1823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2014
Yeni bir başlangıç...

Herkese selamlar,
Yaklaşık 65000tl gibi bir nakit param mevcut, Konya'dan yine yaklaşık 20000m2 arazi alıp ceviz ekmeyi planlıyorum.(Henüz arazi almadım.) Amacım haftasonlarımı toprakla uğraşarak geçirmek. İleride prefabrik bir evde yaptırarak ailecek hep özlemini çektiğim köy hayatını sadece hafta sonlarıda olsa aileme yaşatmak. Gelir ve para kısmı çok önemli değil benim için ama ileride çoçuklarıma bir gelir kapısıda olması beklentim var. Sorularım ise;

1. Ceviz ile ilgili devlet desteği ne kadar? Elimdeki nakit miktar ile bu işe başlanabilr mi?
2. Ceviz bahçesi bakımı sadece hafta sonları araziye giderek yapılabilir mi?
3. Bahçeye çit çekmek yerine, ateş dikeni bitkisi arazi çevresine ekilerek ve iyi bir budama yapılarak vahşi hayvanlar veya keçi gibi hayvanlardan koruma sağlanabilir mi? (Devlet desteği sadece dikenli tel ile tarla çevrilirse mi verilir?)
4. Bu bahçede ileride arıcılık yapılabilir mi?
5. İlk senelerde hobi bahçesi gibi araziye ara tarım yapılabilir mi?
6. Ceviz için arazi seçerken olmazsa olmazlar nelerdir?
7. Son olarak bu büyüklükteki bir araziye ceviz ekimi mantıklı değil ise önerebileceğiniz başka ne yapılabilir?

fevziyazgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 16:07   #1824
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
dostum elideki para ile iyi bir bahçe alabilirisn
ancak 20 dönüm olması şart değil
mühim olan verimli arazi olmasııdr
size 50 dönüm dağı sakın pazarlamasınlar
ekilen dikilen yeri alın hiç işlenmemiş çorak yerlerden uzak durun
orman kenarından uzak durun
köylü il eiç içe olacağınız ortak hizmet alabilen konumu iyi yeri alın
devlet desteğini pek düşünmeyin
olursa olur
olmaz ise olmaz
siz kendi bütçeniz ile dönersiniz
detaylara fazla takılmayın
bir an önce toprağı alın
malum kış ayında fiyatlar uygun olur...
hiç bir şey ekmeseniz dahi alırken kazanmış olursunuz
cevizi ekincede çift kavrulmuş lokumunuz olur
hadi hayırlı olsun..
geçikmeyiniz...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 17:12   #1825
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
olursa olur
olmaz ise olmaz
bir an önce toprağı alın
hadi hayırlı olsun..
geçikmeyiniz...
Dostum ne güzel cevaplamışsın. Sanki içimi okumuş gibisin.klavyeye basan parmaklarına sağlık.

Safranlı beğendi.
Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 17:19   #1826
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Arkadaşlar benim açık kök diktiğim 1 yaşındaki fidanları sanırım 10, ay gibi yapraklarını don vurdu. yapraklar kuruyarak döküldüler. geçen gün bahçeme gittiğimde sanki yapraklar döküldükten sonra boyları 30-40 cm gibi uzamış gibi geldi.yapraklar kuruyup döküldükten sonra boylarında uzama olmuş olabilirmi?(yapraklar kuruduktan sonra kasım ayında dap ve bordo bulamacı attım.)

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 19:10   #1827
Yeni Üye

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
olursa olur
olmaz ise olmaz
bir an önce toprağı alın
hadi hayırlı olsun..
geçikmeyiniz...
Teşekkürler cevabınız için. Diğer sorularım içinde tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Safranlı beğendi.
fevziyazgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 17:32   #1828
Yeni Üye

Wink 1150 rakım hangi ceviz türü

arkadaşlar 1150 rakımda 3 dönüm arazim var ve ceviz ekmeyi düşünüyorum aklımızda chandler var ama rakım korkutuyor o verimde başka dayanıklı tavsiye edeceginiz ceviz fidanı ne olabilir birde ara mesafe biz 5x5 düşündük ama herkes 7x4 diyor sizce hangisi daha uygun olur

YER :KONYA ivriz köyü

arsa biraz dag eteginde ama etrafında bahçeler var

birde toprak analizi nasıl yapılır 30 cm- 60 cm-90 cm örnek dediler dogrumu

sonerkonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 17:59   #1829
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
nerdeyse aynı rakımda Bizimde arsazimiz var, bende on dekar civari ceviz dikmeyi düşünüyorum. çok araştırdim bu Yükseklikteki rakıma chandler, şebin, yavuz, bilecik türü cevizler uygun duruyo. Ancak araştırmalarima göre chandlerin bulunduğu yerin iklimine göre kendini aklimasyonu var. Yani zaten geç uyanıyo iklime göre erken yaprak döküyo. Konya Bizim oralar gibi yüksek ve iklimi soğuk olacağı için uygun olur diye düşünüyorum. Fidan alacak firma düşünürsenizde üç firma all uygun gibi. Ekiz fidan, bursa fidan tarım,aşıli chandler el kitabı var selami bayrağın sitesi. Ben daha almadım ama nasipse seneye alıp tarlamiza dikecem inşallah.

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 18:06   #1830
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
ara mesafesi 7x4 uygun, yoksa 6x5'de iyidir. Şimdi gözünüze büyük bi ara gibi gelebilir ama ceviz çok hızlı ve çok geniş alana doğru buyur. Analiz olarak örnek yüksekliği normal, ama en önemlisi tabana doğru arazinin yapısı üst taraf çok iyi Olabilir bir metre iki metrede toprak yapısı, arazi yapısı çok Önemli. Çünku kil kis ve kireç tabakasi, kaya tabakası gibi durumlar Önemli. Analizde Sorun çıkmayabilir çıksa bile halledilebilir. Siz derine inerek bi toprak yapısıni görün derim,

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024