agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2014, 18:32   #1531
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-06-2014
1-sizin bölgenizde çok eski ceviz ağaçları var mı yoksa bu kurulan kaman ağaçları ilk mi? 2-her sene cevizlerde kısmen soğuk vurması oluyor mu?

batık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 23:03   #1532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batık Mesajı Göster
1-sizin bölgenizde çok eski ceviz ağaçları var mı yoksa bu kurulan kaman ağaçları ilk mi? 2-her sene cevizlerde kısmen soğuk vurması oluyor mu?
1-) Köyde kurulan ilk kaman ceviz bahçesi ancak bizden sonrada kurulan daha genç bahçeler var
2-) Bu denli soğuk vurması (köydeki tüm cevizleri uçlarından 1 metreye yakın kurutacak şekilde ) ilk kez oldu.

coztek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 00:17   #1533
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coztek Mesajı Göster
Öncelikle tüm ceviz dostlarına selamlar ismim Çağrı siteye üyeyim fakat yazışma konusunda pek aktif bir üye değilim, ceviz yetiştiriciliğinde kendi araştırmalarım dışında en çok faydalandığım yer ağaçlar.net sitesi oldu.

Benim Sivas da 40 ağaçlık (kaman) ceviz bahçem var bu bahçe 2001 yılında kuruldu.

Bahçe kurulduğunda ceviz konusunda haliyle pek bilgi sahibi değildim babam ve dedem kurulum ve fidan seçiminde aktif oldular, bu bahçeden geçen sene 36 ağaçtan olmak üzere 200 kg ceviz alındı, cevizlerin bir kısmını 1-2 yaşlarında iken domuzlar kırdı ve haliyle çoğu aşısız durumda dipten sürdü vede verim düştü.

Bu sene tüm köy ve çevre köylerde cevizleri soğuk vurdu cevizleri diyorum aslında tüm meyve ağaçlarını vurdu ancak cevizler uçlardan kuruyup tekrar sürmeye başladılar 5 haziran itibariyle bu fotoyu ekleyeyim.

Benim değerli üyelerimize 2 sorum olacak.

1-) Mevcut bahçemden daha çok verim almak için neler yapabilirim (örneğin kesip kabuk aşısı için çok mu geç veya kabuk aşısı yapılabilirse kaman cevizine fernor aşılayabilirmiyim) fernor konusu ikinci sorumda.

2-) İkinci bir bahçe kurmayı planlıyorum aslında plan demiyelim 2015 baharda kısmetse ağaçlar dikilecek rakım ve soğuk ele alındığında fernor cevizinde karar kıldım dikilecek bahçenin rakımı 1415 m ( bahçe 160 ağaçlık olacak)

İkinci sorum soru değilde yardım isteği, alacağım fernor ceviz fidanlarının gerçekten o cins olmasını istiyorum ve güvenilir satıcıyı nerede bulacağım konusunda değerli üstatlardan yardım istiyorum, Ankara da hobi bahçem için ağaç aldığım fide satan yerler var ancak ceviz konusunda bilgileri konusunda şüphelerim var , ben bu yerlerde şöyle olaylarla karşılaşıyorum satıcıya fernor cevizi dikeceğimi bu cevizin belirli iklimler için ideal olduğunu söylüyorum
Cevap: abi ben sana bir ceviz getirecem 2. senede meyve veriyor süper

Uzun lafın kısası ben fernor fidesi seçimi ile ilgili güvenebileceğim satıcıyı nereden bulabilirim, Ankara da ikamet etmekteyim Türkiyenin her yerinden fide alımı yapabilirim, internette gezen çok fazla firma var bu sitede çok fazla ceviz bahçesi kurmuş ve ürün almış üreticiler var bizzat sizlerden bilgi almak istiyorum.
Sayın coztek,
Bu mevsimde fernor kalemi ve iyi bir aşıcı bulabilirseniz vakit kaybetmeden aşı yaptırabilirsiniz, bence aşının hangi çeşit üzerine yapılacağı çokta önemli değil.

coztek beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 12:37   #1534
Ağaçsever

ticari olarak istiyorsanız dediğiniz yabancı türü dikin.ama bunların bu forumda anlatılana göre kalite bakımından(tat.lezzet,dolgunluk,yağlılık) yerli türlere yaklaşamadığı söylenmekte.

Eski 07-06-2014, 12:44   #1535
Ağaçsever

dediğiniz fidancı fernor u sarı sertifikalı olarak mı? satıyor?kimiside fernorun sarı sertifikalı olarak satılması mümkün değil çünkü üretim hakkı yok demekte.ben internetten baktım ve fernor denilen tohumlar 3-4 farklı bir cins tohum gibi durmakta.yani piyasada fernor 3-4 çeşit farklılığa girmiş fernor.

Eski 08-06-2014, 10:17   #1536
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar yaklasık 1.5 ay önce ucları kurumuş fernor cevizlerin son hali ektedir.Cok sukur canlı dokudan yeni sürgünler oldu. size sorum 4. resimdeki sürgün aşıdan mı yoksa yoz kısımdan mı cıkmıştır. Normalde buradan cıkan sürgünleri almıştım ancak bunda 2 adet ceviz oldugundan aşı olabilecegini düşündüm. herhalde dışarıdan döllendi. Diger sorum damla sulama için halkaların boyu biraz buyuk gibi bu sorun olurmu? verecegim gübreler köklere ulaşır mı?

Name:  IMG_1618.jpg
Views: 3112
Size:  67.1 KB

Name:  IMG_1619.jpg
Views: 2948
Size:  69.7 KB

Name:  IMG_1638.jpg
Views: 2996
Size:  70.8 KB

Name:  IMG_1641.jpg
Views: 2711
Size:  70.8 KB

Name:  IMG_1652.jpg
Views: 2668
Size:  57.0 KB

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 10:37   #1537
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
[QUOTE=deli_dervish;1293466]arkadaslar yaklasık 1.5 ay önce ucları kurumuş fernor cevizlerin son hali ektedir.Cok sukur canlı dokudan yeni sürgünler oldu. size sorum 4. resimdeki sürgün aşıdan mı yoksa yoz kısımdan mı cıkmıştır. Normalde buradan cıkan sürgünleri almıştım ancak bunda 2 adet ceviz oldugundan aşı olabilecegini düşündüm. herhalde dışarıdan döllendi. Diger sorum damla sulama için halkaların boyu biraz buyuk gibi bu sorun olurmu? verecegim gübreler köklere ulaşır mı?

Tam net görünmüyor ama hemen üstündeki sürgün aşı ise, hemen dibinden süren aşılı düğme gözdür diye düşünüyorum

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 10:43   #1538
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

diger bir açılı resim ektedir.

Name:  IMG_1580.jpg
Views: 2442
Size:  70.5 KB

Eski 08-06-2014, 18:16   #1539
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
diger bir açılı resim ektedir.

Eklenti 500570
Damlama için halkalarınız normal kökler rahatlıkla suyu bulur, fidanlarınızın aşı türü nedir?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 10:42   #1540
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

dilçikli aşı, denizliden alınmıştı.

Eski 09-06-2014, 10:50   #1541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
merhabalar

aşınızın üstünü boya ile kaplamışınız ama yinede belli sürgün aşılı yerden sayın hdogan cevaplamış düğme gözden sürmüş..
çizginin altı anaç üstü aşı kalemi

sürgünler birazdaha güçlenince hemen üstünden kalemi kesin ki sürgün dikine gelişebilsin bu şekilde yana doğru uzamaya çalışacaktır.

tek sürgünlü fidanların en büyük sorunu kuşlar ?? hayvan gelip zaten tek olan sürgünün üzerine konuyor sürgün henüz çok taze olunca çıt diye kopuyor. mümkünse sürgünler güçlenene kadar en az iki sürgünle devam edip güçlendiğinden emin olduktan sonra zayıf olan sürgünün alınması veya uç kesimi ile durdurulması en güzeli..

Eklenen Resimler

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 10:06   #1542
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Herkese selam,

Bu sene bahçeme LEONARDİT kullanmayı düşünüyorum. Bunu tonaj usulü toptan tedarik edebileceğim Trakya bölgesine yakın bir yer, satış yapan bildiğiniz bir maden ocağı varmıdır.?

ermana beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 10:39   #1543
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,

Bu sene bahçeme LEONARDİT kullanmayı düşünüyorum. Bunu tonaj usulü toptan tedarik edebileceğim Trakya bölgesine yakın bir yer, satış yapan bildiğiniz bir maden ocağı varmıdır.?

sayın junglandales;
bende araştırıyorum ancak henüz ulaşamadım. eğer bulabilirseniz bende almak istiyorum.
zaten tarımın kalbi trakyada tarıma dair hiç bir ürünü bulamıyoruz çok garip.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 10:43   #1544
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
sayın junglandales;
bende araştırıyorum ancak henüz ulaşamadım. eğer bulabilirseniz bende almak istiyorum.
zaten tarımın kalbi trakyada tarıma dair hiç bir ürünü bulamıyoruz çok garip.
Bulabilirsem sizle de hemen paylaşırım sayın Ermana. Araştırmaya devam....

ncp1963 ve ermana beğendi.
Eski 11-06-2014, 08:29   #1545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,

(0542 5340660 ) Bu telefonu ararsanız toptan tedarik edebilirsiniz.

juglandales ve ermana beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 08:32   #1546
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Sayın juglandales 2013 kış sonu bahçeye 22 ton dökme leonardit uyguladık tonunu 250 tl den satın aldım Denizli Kale ilçesi Muğla sınırından çıkarılan bir leonardit organik madde oranı %75 Ağaçların Taç izdüşümlerine ağaç başı 40 kg civarında uygulayıp rotovatörle karıştırıldı
yararı oldumu bilmiyorum.
Bahçeyle ilgilenen mühendis önerdi bizde uyguladık Nakliyeyi önemsemezseniz bu yerden alabilirsiniz. Çıkarıldığı ocaktaki her damardan farklı ürün alınabildiği için mutlaka tahlil raporu isteyin ayrıca size gelen leonardidi de tahlil ettirin. satıcının size verdiği tahlil ile sizin yaptırdığınız tahlili karşılaştırdıktan sonra ödeme yapın benim aldığım satıcı bu koşulu kabul ediyor. eğer yer uzak, nakliye pahalıya gelir demezseniz ben telefon ve adresini bulup bildireyim saygılar

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 08:49   #1547
Ağaçsever

Nisan Başından beri her 15 günde bir aşağıdaki reçeteyi uyguluyoruz 20 haziranda 6. kere uygulayacağız ancak hala bazı ağaçlarda yaprakta antraknoz görülüyor. Bu durumu Ziraat Mühendisleri nisandan beri devam eden ilkindi yağışları ve havadaki aşırı nemliliğe bağlıyor. Ancak Uygulanan reçeteden pek emin değilim Tecrübeli arkadaşlar reçete konusunda bir yorum yaparlarsa bu ilaçlara boşuna para dökmeyelim
2 nisan;
Dursban 4 (iç kurdu için)
Confidor ( Yaprak biti)
Genozeb 80WP (antrakroz için)
Nutri Phite Rally (Kombi mineraller-demir-çinko-bor-mangan vs)

16 Nisan
Zn 9 (Çinko)
Moslipan (yaprak biti)
Nutri-Cal (kalsiyum)

3 mayıs
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

18 mayıs
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

4 haziran
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

20 haziran (henüz uygulanmadı
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)
30 mayıstaki durum

Düzenleyen Rıfat Tosun : 11-06-2014 saat 10:33 Neden: Resim eklendi
Eski 11-06-2014, 10:32   #1548
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Sayın juglandales 2013 kış sonu bahçeye 22 ton dökme leonardit uyguladık tonunu 250 tl den satın aldım Denizli Kale ilçesi Muğla sınırından çıkarılan bir leonardit organik madde oranı %75 Ağaçların Taç izdüşümlerine ağaç başı 40 kg civarında uygulayıp rotovatörle karıştırıldı
yararı oldumu bilmiyorum.
Bahçeyle ilgilenen mühendis önerdi bizde uyguladık Nakliyeyi önemsemezseniz bu yerden alabilirsiniz. Çıkarıldığı ocaktaki her damardan farklı ürün alınabildiği için mutlaka tahlil raporu isteyin ayrıca size gelen leonardidi de tahlil ettirin. satıcının size verdiği tahlil ile sizin yaptırdığınız tahlili karşılaştırdıktan sonra ödeme yapın benim aldığım satıcı bu koşulu kabul ediyor. eğer yer uzak, nakliye pahalıya gelir demezseniz ben telefon ve adresini bulup bildireyim saygılar
Rıfat bey;

İlginiz için teşekkür ederim. Burdan aldığınız Leonardit ham haldemiydi yoksa işlemden geçirilerek toz ya da granül hale getirilmişmiydi.? Birde nem oranını hatırlıyormusunuz.?

Eski 11-06-2014, 10:53   #1549
Ağaçsever

aldığım leonardit granül haldeydi yani öğütülmüş renk koyu kahverengi-siyaha yakın biraz çürük odunsu yapıdaydı nem oranını hatırlamıyorum size yazdıktan sonra ofiste tahlil sonuçlarını aradım ama maalesef bulamadım antalyadaki bir labaratuvara tahlil ettirmiştim. ancak hatırladığım çok nemli değildi hatta tozacak kadar kuruydu diyebilirim. Leonardit çıktığı ocakta bile her damarda ve her partide farklı nem-organik madde-mineral oranları içerebiliyor. o yüzden alırken dikkatli olunuz çoğu kere linyit tozunu leonardit diye satıyorlar özellikle 100-150 tl gibi satılan ürünlere dikkat edin eğer 10-20 ton gibi alacaksanız mutlaka sizde dökülen leonarditi tahlil ettirin dökülen ürünün farklı yerlerinden azar azar numune alıp karıştırarak tahlile yollayın 1-2 gün içinde sonuç geliyor. tahlil ücreti 100tl civarında. satın aldığım kişinin telefonuna ulaşmaya çalışıyorum ulaşınca paylaşacağım. fiyatıyla kıyaslayınca leonarditi iyi kalite diyebilirim. bu sene çıkarılan leonardit lerin kalitesi hakkında bir bilgim yok keçen sene şubat ayında alıp bahçeye yaydık. saygılar

juglandales ve ermana beğendi.
Eski 11-06-2014, 11:19   #1550
Ağaç Dostu

Rıfat bey teşekkür ederim. Sizden haber bekliyorum.

Eski 12-06-2014, 08:29   #1551
Ağaçsever

Sayın juglandales dünden beri maalesef siteye giremedim ancak bu sabah mümkün olabildi
satıcının adı Ramazan MUCA tel: 0532 747 1198
satın almadan önce mutlaka sıkı pazarlık yapın leonardit kullanma zamanı genelde ocak-şubat en geç mart ayı başlarında olduğu için yaz sezonunda stoğa çalışıyorlar ve belli bir nakit sıkıntısı yaşıyorlar o yüzden ciddi indirim yapıyorlarmış. yazın almak fiyat yönünden bir avantaj sağlıyor. dezavantajı ise leonarditleri açık alanda stokladıkları için gerek güneş ışınları gerekse bu sene ki aşırı yağışlar leonarditin kalitesini bir hayli düşürüyormuş. "ikinci konu ne kadar doğru bilmiyorum" 30-50 ton alımlarda 150 tl ye kadar düştyüklerini duydum ben 2013 te 250 tl/ton fiyatla almıştım size kolay gelsin

Eski 12-06-2014, 09:38   #1552
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın juglandales dünden beri maalesef siteye giremedim ancak bu sabah mümkün olabildi
satıcının adı Ramazan MUCA tel: 0532 747 1198
satın almadan önce mutlaka sıkı pazarlık yapın leonardit kullanma zamanı genelde ocak-şubat en geç mart ayı başlarında olduğu için yaz sezonunda stoğa çalışıyorlar ve belli bir nakit sıkıntısı yaşıyorlar o yüzden ciddi indirim yapıyorlarmış. yazın almak fiyat yönünden bir avantaj sağlıyor. dezavantajı ise leonarditleri açık alanda stokladıkları için gerek güneş ışınları gerekse bu sene ki aşırı yağışlar leonarditin kalitesini bir hayli düşürüyormuş. "ikinci konu ne kadar doğru bilmiyorum" 30-50 ton alımlarda 150 tl ye kadar düştyüklerini duydum ben 2013 te 250 tl/ton fiyatla almıştım size kolay gelsin
Rıfat bey, tekrar teşekkür ederim. Anlaşırsak burdan sizede haber veririm.
Saygılar.

Eski 12-06-2014, 19:51   #1553
Ağaç Dostu

Alıntı:
Nisan Başından beri her 15 günde bir aşağıdaki reçeteyi uyguluyoruz 20 haziranda 6. kere uygulayacağız ancak hala bazı ağaçlarda yaprakta antraknoz görülüyor. Bu durumu Ziraat Mühendisleri nisandan beri devam eden ilkindi yağışları ve havadaki aşırı nemliliğe bağlıyor. Ancak Uygulanan reçeteden pek emin değilim Tecrübeli arkadaşlar reçete konusunda bir yorum yaparlarsa bu ilaçlara boşuna para dökmeyelim

Rıfat bey merhabalar. ilaçlama tarihten çok ağacın durumuna göre olmalı. anlatmak istediğim, denizlide meyve fındık büyüklüğüne 2 nisanda gelebilir. çanakkalede 20 martta gelebilir kimse tarihlere bakıp yanılmamalı ağaçlarınızı takip etmelisiniz.

antraknoz ve bakteri kaynaklı hastalıklar için ilk ilaçlama yapraklar kedi kulağı kadar olduğunda başlamalı. bu tarihte mikro elementli gübreler ile antraknoza karşı etkin ilaçlar atılmalı

2 nisan
Confidor ( Yaprak biti)

iç kurdu için ilk ilaçlama meyvelerin fındık büyüklüğüne ulaştığında başlanması uygundur bu tarihte yine mikro elementli gübre ve antraknoza karşı ikinci ilaçlama yapılabilir. anlamadığım, dursban da yaprak bitini öldürür buna rağmen neden ikinci bir zehre ihtiyaç duyuluyor???

Dursban 4 - CHLORPYRIFOS-ETHYL

16 Nisan
Zn 9 (Çinko)
Moslipan (yaprak biti)
Nutri-Cal (kalsiyum)

3 mayıs
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

18 mayıs
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

4 haziran
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)

20 haziran (henüz uygulanmadı
Zn 9 (Çinko)
Nutri-Cal (kalsiyum)
30 mayıstaki durum
antaraknoza karşı kullandığınız ilacı acilen değiştirin bu kadar kullanıma rağmen bahçenizde antraknoz varsa bir sıkıntı var?? bu kadar fazla mikro element uygulamasıda fazla değilmi en fazla ( sıkıntı varsa) 4 uygulama olmalı kalsiyum ve çinkoyu umarım bir analiz sonucu öneriye karşı kullanıyorsunuzdur bunlarında uygulama sayısı fazla.. toprak ve yaprak analizi yaptırıyormusunuz?? yaptırıyorsanız önerileri meyve bahçesi için anlaşılır ve uygulanabilir şekildemi??

ben bahçemde sadece bir kez antraknoz ilacı beraberinde yaprak gübresi+ combi mikro lement+ amino asit uyguladım
ikinci ilaçlamada serfos 48,+ yaprak gübresi ve combi mikro element kullandım hepsi bu kadar ve bahçemde bir sıkıntı yok...

ömür-uşak ve akikem beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 13-06-2014 saat 11:31
Eski 12-06-2014, 22:19   #1554
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Necip1963, Bahçenizin son durumunu gösteren fotoğraf paylaşabilirmisiniz lütfen. Bahçenize çok bilinçli bakım yapıyorsunuz. Ağaçlarınızın gelişimleri çok güzel olmalı.
Selamlar

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 09:30   #1555
Ağaçsever

Sayın NCP1963 "iç kurdu için ilk ilaçlama meyvelerin fındık büyüklüğüne ulaştığında başlanması uygundur bu tarihte yine mikro elementli gübre ve antraknoza karşı ikinci ilaçlama yapılabilir. anlamadığım, dursban da yaprak bitini öldürür buna rağmen neden ikinci bir zehre ihtiyaç duyuluyor??? demişsiniz çok haklısınız ben de kuşkulandığım için reçeteleri paylaştım. Tarım konusuna çok yabancı olduğumdan sanırım ilaç satma çabasından kaynaklanan bir durum söz konusu

" toprak ve yaprak analizi yaptırıyormusunuz?? yaptırıyorsanız önerileri meyve bahçesi için anlaşılır ve uygulanabilir şekildemi??"
İlk dikimde toprak analizi yapıldı 3. yılda tekrar toprak analizi yapıldı bu sene yaptırmadım
bahçeyle ilgilenen her sene yaprak analizi yaptırıyor. bu senede yapıldı denizli il tarım müdürlüğü laboratuvarında yaptırıyoruz ama işin aslına bakarsan bana pek güven vermiyor. gereksiz para harcama gibi çünki yaprak analiz sonuçlarına baktığımda aşağı yukarı aynı matbu laflar. aynı şeyler öneriliyor. nedense hiç değişmiyor.

ibas06 beğendi.
Eski 13-06-2014, 11:51   #1556
Ağaç Dostu

Alıntı:
demişsiniz çok haklısınız ben de kuşkulandığım için reçeteleri paylaştım. Tarım konusuna çok yabancı olduğumdan sanırım ilaç satma çabasından kaynaklanan bir durum söz konusu

Rıfat bey merhabalar.

ağaca atılan her türlü zirai ilaç ağacı bir miktar sarsar bunun önüne geçmek için genelde ilaçla birlikte yaprak gübresi önerilir. fakat toplamda atılan yaprak gübresi sayısı dördü geçmesin derler. eğer geçecekseniz tüm yaprak gübresi uygulamalarınızda kullandığınız gübre miktarını düşürmeniz önerilir.( toplamda 4 kez uygulamada 100 lt su için 200 gr gübre kullanılıyor ise 100 lt suya 150 gr gübreye düşürüp uygulama sayınızı bir tane artıra bilirsiniz gibi

İlk dikimde toprak analizi yapıldı 3. yılda tekrar toprak analizi yapıldı bu sene yaptırmadım
bahçeyle ilgilenen her sene yaprak analizi yaptırıyor. bu senede yapıldı denizli il tarım müdürlüğü laboratuvarında yaptırıyoruz ama işin aslına bakarsan bana pek güven vermiyor. gereksiz para harcama gibi çünki yaprak analiz sonuçlarına baktığımda aşağı yukarı aynı matbu laflar. aynı şeyler öneriliyor. nedense hiç değişmiyor.
Kamuda çalışan var ise lütfen kusuruma bakmasın işini doğru yapanları tenzih ederim. kamu kurumlarında bu işi yaptırmayın derim. hangi kamu kurumunda işinin ehli birisini gördünüz?? laben ve ya doktolabı tavsiye ederim internette arayın bulursunuz.

bahçeniz chandler ile kurulu buna rağmen antraknoz ile başınız dertte, bunda bir terslik var. birde yerli cinsler ile bahçe kurmuş olsaydınız vay o bahçenin haline sanırım ağaçlarda yaprak kalmazdı. şaka bir yana gerçekten kullandığınız ilacı değiştirin. beş kez antaknoz ilaçlaması yapıldığı halde halen bahçede antraknoz var diyorsunuz..

Eski 14-06-2014, 19:48   #1557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.
tüplü ceviz fidanımı toprakla buluşturana kadar, nasıl bir ortamda en fazla ne kadar süre saklayabilirim.
güneş görmesi gerekiyormu, su verecekmiyim
yardımlarınızı bekliyorum.

behzat66 beğendi.
Cotanak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 08:57   #1558
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
Wink Ceviz ağacıma zarar verir mi?

Dün bahçe duvarlarına kireç yaparken ağaç tutkalı da koydum kirece ve duvarları bitirdikten sonra ceviz ağacıma da o kireçten sürdüm. Ağaca herhangi bir zararı olur mu sizce? Şimdiden teşekkürler...

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 13:54   #1559
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
hiç bi şey olmaz, ağaç gövdesi kalınlastikça kabuk gibi atar sürdüğünüz karısımi,

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 12:29   #1560
Ağaçsever

Rotavatör'le Ot temizliği
Traktörün giremediği alanlar el çapası yapılacak

Eklenen Resimler

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024