agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2014, 11:46   #1411
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
ben kendi adıma mennun değilim.1.yaşını bitirmiş chanler fidanlarım kıştan mı 30 mart soğuklarından mı çok büyük geriye dpğru kurumalar oldu.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 14:16   #1412
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
25 Dönümlük alanda benimde chandler çeşidi bahçem var bu sene 4 yaşını bitirdiler. bahçe 890 rakımında yarı karasal iklim var dönem dönem geç donlardan ve şiddetli soğuklardan etkilenerek yeni sürgünlerde kurumalar oldu hatta bazı fidenler tamamen kurudu ancak sabırla kuruyanları yeniledim şimdi büyüdüler ve soğuklardan pek etkilenmiyorlar acele etmezseniz ve ilk 5 yıl düzenli şekil budaması kuruyan dallaqrı ayıklama işini yapar zamanında bordo bulamacı kullanırsanız ağaçlerınız daha az sorunla yetişecektir.

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 14:16   #1413
Ağaçsever

Eski 06-05-2014, 14:20   #1414
Ağaçsever

Eski 06-05-2014, 14:24   #1415
Ağaçsever

En başta bahçeyi 8x6 olarak dikmiştik ancak ziraatçılar çit dikim tekniği ile 4x6 olarak sıklaştırmamı önerdiler bu sene sıra aralarına 400 fidan daha diktik şimdi bahçe 4x6 oldu ancak bana biraz sık oldu gibi geliyor

Eski 06-05-2014, 16:43   #1416
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
soğuk yiyen, dondan etkilenen cevizlerin ilerki dönemde sağlıklı olma olasılığı çok düşük, kansere yakalanmış gibi oluyorlar ve geriye doğru sürekli bir kuruma oluyor...

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 16:57   #1417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rıfat tosun Mesajı Göster
en başta bahçeyi 8x6 olarak dikmiştik ancak ziraatçılar çit dikim tekniği ile 4x6 olarak sıklaştırmamı önerdiler bu sene sıra aralarına 400 fidan daha diktik şimdi bahçe 4x6 oldu ancak bana biraz sık oldu gibi geliyor
Name:  ceviz bahçesi1.jpg
Views: 2537
Size:  69.9 KB

Sayın rıfat tosun.
Bahçeniz hayırlı olsun, cevizleriniz (kurumayanlar) gayet iyi gelişmiş.

Resimdeki görünüşüne göre, görüşlerimi paylaşmak isterim. 8x6 m aralıktaki bahçelerden optimum verim alınabilmekte. 6x4 m bence çok sık olmuş zira şu an bile komşu dallar birbirine yaklaşmış, ileride dahada yaklaşacaklar ve birbirinin içine girecekler hele aralıklar 6x4 m olunca iyice orman olacak ve kayın ağaçları gibi yukarıya uzayıp gidecekler. Dolayısıyla budaması, hasadı vs zorlaşacak. 8x6 m aralıklı kalsaydı, eminim ki birim alandan aynı verimi alabilirdiniz ve bakım masrafı da daha az olurdu.

Ben olsam, resimde kırmızı işaretli yerlerden budama yapardım böylelikle yeşil işaretli dalları geliştirerek yan dallardan verim almaya çalışırdım.

ömür-uşak beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 22:21   #1418
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RIFAT TOSUN Mesajı Göster
En başta bahçeyi 8x6 olarak dikmiştik ancak ziraatçılar çit dikim tekniği ile 4x6 olarak sıklaştırmamı önerdiler
Sayın RIFAT TOSUN, öncelikle fotoğraflarınızın pikselerini düşürmenizi rica ederim forumun görümünü bozuyor.
O ziraatçileri Allah bildiği gibi yapsın, yol yakınken 8x6 dönmeni öneririm, on yıl sonra pişmanlık fayda etmiyor.

8x6 da cevizde çit sistemidir,

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 22:27   #1419
Ağaçsever

Önerileriniz için çok teşekkür ederim bu sene sonunda son defa ağır budama yapılacak ihtimalen sizin öneriniz gibi bir budama yapılacak. ben 8x6 dikim konusunda ısrarlıyım aslında ancak Uzman arkadaşlar ilk 20 yıl çift verim alınacağı iddiasıyla bahçeyi sıklaştırdılar biraz masrafım oldu ancak eğer ileride ağaçlar için sorun olursa yeniden seyreltmek zorunda kalacağız bakalım ileriki yıllarda durum ne olacak

Eski 06-05-2014, 22:29   #1420
Ağaçsever

resimleri yükledikten sonra piksellerinin büyük olduğunu fark ettim sakıncası yoksa bundan sonra düşük pikselli yükleme yapsam açıkçası resimleri nasıl küçültüleceğini bilmiyorum

Eski 06-05-2014, 23:04   #1421
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
20 yıl çift verim alınacağı iddiasıyla bahçeyi sıklaştırdılar
Yok böyle bir şey inanmayın, değil yirmi yıl on yıl sonra bahçe hava alamayacak bahçeyi hastalıklardan kurtaramazsınız, bir birini boğacaklar güneş görmeyip meyva gözü oluşturmayacaklar güneş isteğinden kavak gibi uzayacaklar, böyle bir oluşumda çift verim almak nasıl mümkün olacak.
Evdeki bulgurdan da olmayınız.

Resim konusunda bu başlık yardımcı olacaktır.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Eski 07-05-2014, 07:45   #1422
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
sn Lililum size bir sorum olacak tek bir ağacın dalları birbirine giriyo bunu biliyoruz ama meyve yapıyor sık ekimde,de bu böyle olmazmı birsıra sık dikimi tek ağaçgibi düşünemezmiyiz

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 09:12   #1423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
chandler salkım ceviz

salkım cevizlerde yani chandlerda salkım sayısını arttırmanın yolları varmı acaba? bilgisi olan varmı.

suleyman82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 09:40   #1424
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suleyman82 Mesajı Göster
salkım cevizlerde yani chandlerda salkım sayısını arttırmanın yolları varmı acaba? bilgisi olan varmı.
malesef sizde kandırılanlardansınız süleyman bey.
chandler cevizi salkım ceviz değildir. lütfen tv lerde ki aldatıcı,dolandırıcı uydurma safsatalara kanmayınız.
lütfen bu konuda ki 1411 mesajda bulunan linke tıklayarak okuyunuz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 10:01   #1425
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Arkadaşlar benimde yeni dikmiş olduğum fidanlar gelişmeleri nasıl budama yapmam gerekir mi?

Eklenen Resimler

hayali_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 14:41   #1426
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
[QUOTE=RIFAT TOSUN;1280271]En başta bahçeyi 8x6 olarak dikmiştik ancak ziraatçılar çit dikim tekniği ile 4x6 olarak sıklaştırmamı önerdiler bu sene sıra aralarına 400 fidan daha diktik şimdi bahçe 4x6 oldu ancak bana biraz sık oldu gibi geliyor
QUOTE]

Çit dikim yapılacaksa böyle olmalı. Sıra üstü 4-5 m ve sıra arası 8-10 m aralıklı olmalı_ki güneş alabilsin ve ağaçlar arasında yeterli hava sirkülasyonu oluşabilsin.

Name:  çit dikim ceviz bahçesi.jpg
Views: 8749
Size:  30.8 KB

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 23:27   #1427
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
sn Lililum size bir sorum olacak tek bir ağacın dalları birbirine giriyo bunu biliyoruz ama meyve yapıyor sık ekimde,de bu böyle olmazmı birsıra sık dikimi tek ağaçgibi düşünemezmiyiz
Sayın karaçepiş, Ayrı ayrı ağaçlar olduğu için tek ağaçmış gibi düşünemeyiz.

Tek ağaçta dallar birbirine girmez, tek ağaçda bile üst üste gelen, bir birine sürten, bir birini gölgeleyen dallar alınır ki hava sirkülasyonu olsun güneş görüp meyva gözü oluştursun,

Dalların birbirine geçer tabirini şöyle izah edeyim bir elinizi açın parmaklarınız dal olsun diğer elinizi de açıp birbirine geçirin. 4 metreye ekilen ceviz ağacının dalları 5 yıl sonra birbirine girer.

Böyle bir durumda buraya ne güneş girer ne hava ne de meyva gözü oluşur. Her iki ayrı ağacın dallarının birbirine çapmalarından oluşan yaralanmalarda cabası olur.

Eski 07-05-2014, 23:34   #1428
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hayali_26 Mesajı Göster
Arkadaşlar benimde yeni dikmiş olduğum fidanlar gelişmeleri nasıl budama yapmam gerekir mi?
Sayın hayali_26, Bırakın gelişmelerini ben resimden bir şey anlayamadım kuyunun içinemi ektiniz cevizleri , nedir o beyazlık su mudur köpükmüdür anlayamadım

Eski 07-05-2014, 23:42   #1429
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suleyman82 Mesajı Göster
Chandler de salkım olarak ceviz (meyva) görülebilir, ama bunu artırmanın yolları var mı onu bende bilmiyorum, Olacağını da sanmıyorum.

Geçen sene böyle salkım şeklinde bir kaç oluşum gördüm.

Name:  Resim 004.jpg
Views: 2685
Size:  36.0 KB

Eski 07-05-2014, 23:48   #1430
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Önerileriniz için çok teşekkür ederim bu sene sonunda son defa ağır budama yapılacak ihtimalen sizin öneriniz gibi bir budama yapılacak.
Ağır budamadan kaçının artık ağaçlarınız meyvaya yatırılabilinir. Li
derleri çok uzun bırakmışsınız gibime geldi.

Eski 07-05-2014, 23:56   #1431
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
soğuk yiyen, dondan etkilenen cevizlerin ilerki dönemde sağlıklı olma olasılığı çok düşük, kansere yakalanmış gibi oluyorlar ve geriye doğru sürekli bir kuruma oluyor...
Sayın TreeKing, sanıyorum söylemek istediğinizi tam olarak yazamadınız,

Söylediğinizi ben şöyle anlıyorum, soğuk yiyen dondan etkilenen yani kökten de don yiyen etkilenen cevizler kansere yakalanmış gibi oluyorlar ve geriye doğru sürekli bir kuruma oluyor.

Kökten don yememişler ise kansere yakalanmış gibi kuruma olacağını sanmıyorum.

Eski 08-05-2014, 10:23   #1432
Yeni Üye

Mart ayında dikmiş olduğum fidanlar gelişimleri konusunda yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2014, 10:31   #1433
Yeni Üye

Fotoğrafların devamı arkadaşlar fidanlar çukura dikilmiş gibi görünüyor. sulama tankerle yapıldığı için şimdilik böyle ama bu ay sonu damlama döşedikten sonra çukurları dağıtacam ,hümik asit uyguladım acizane ne kadar doğru yaptım bilmem ama 5 litrelik bidona 20cc hümik asit seyreltip sulamayla birlikte yani 30 litre suyla birlikte verdim toplam 10 dönüm olan arazinin 5 dönümüne 80 fidan diktim ve 5 dönüm yere 35 traktör yanmış hayvan gübresi uyguladım tekrar hümik asit uygulamak istersem ne kadar aralıklarla uygulamalıyım bilgi verirse üstad arkadaşlar sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2014, 10:42   #1434
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Fotoğrafların devamı arkadaşlar fidanlar çukura dikilmiş gibi görünüyor. sulama tankerle yapıldığı için şimdilik böyle ama bu ay sonu damlama döşedikten sonra çukurları dağıtacam ,hümik asit uyguladım acizane ne kadar doğru yaptım bilmem ama 5 litrelik bidona 20cc hümik asit seyreltip sulamayla birlikte yani 30 litre suyla birlikte verdim toplam 10 dönüm olan arazinin 5 dönümüne 80 fidan diktim ve 5 dönüm yere 35 traktör yanmış hayvan gübresi uyguladım tekrar hümik asit uygulamak istersem ne kadar aralıklarla uygulamalıyım bilgi verirse üstad arkadaşlar sevinirim.
Sayın hayali_26,
Fidanlar fotoğraflarda çukurdaymış gibi görünüyor. Öncelikle toprak analizinizi yaptırın, fidanlarınızı diktikten sonra 3-4 göz üzerinden budamalarını yapsaydınız daha sağlıklı ve tutma oranları yüksek olurdu.

Ayrıca yanlış görmüyorsam aşı yerleri toprağın altında kalmış.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 11:01   #1435
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Fotoğrafların devamı arkadaşlar fidanlar çukura dikilmiş gibi görünüyor.
Çukura dikilmiş gibi değil çukura dikmişsiniz, aşı yerleri de gözükmüyor, bu şekilde de sulamaya devam ederseniz fidanları kurutmanız içten bile değil. Sulama erken değil mi?

1- Fidanları aşı yerlerine kadar açın
2- Bu şekilde havuzlama şeklinde değilde damlama sulamayı tercih edin,
3- Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra fidanları sökün ve aşı yerleri dışarıda kalacak şekilde tekrar dikin.

Bu fotoğraf da Çukura dikilmiş gibi değil tamamıyla çukura dikilmiş.

Name:  IMG_1570.jpg
Views: 2034
Size:  62.7 KB

Eski 08-05-2014, 12:31   #1436
Yeni Üye

arkadaşlar görüşleriniz için teşekkür ederim fakat çevresine çukuru ben oluşturdum damlama döşendikten sonra çukurları dağıtsam aşı yerleri 5cm toprak üstünde kalacak şekilde dikmiştim sulama ile aşı yerleri toprakta kaldı aşı yerlerini toprağı düzenleyerek 5cm yukarı alabilirim öyle olur mu acaba

Eski 08-05-2014, 16:30   #1437
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ağır budamadan kaçının artık ağaçlarınız meyvaya yatırılabilinir. Li
derleri çok uzun bırakmışsınız gibime geldi.
Sayın Lilium Benim esas mesleğim harita işleri bahçeyi hobi maksatlı yaptım tüm işleri ile ziraat mühendisi arkadaşlar ve bahçede çalışan personelim yürütüyor
Anlayacağınız onlar ne derse öyle yapılıyor. "Acemi Nalbant Gavur eşşeğinde öğrenirmiş" diye bir deyim var sanırım bu mühendis arkadaşlarımda işi benim bahçede öğreniyorlar gibime geliyor Sık dikim işini onlar çıkardı başıma 6-7 bin lira masraf ettirdiler. şimdi siz yol yakınken vazgeçin diyorsunuz sökmek bir dert 450 fidanı çöpe atmaya içim el vermiyor açıkçası bu gidişle 20 dönüm bi yer alıp o fidanları oraya naktedeceğim galiba Çünki bana baştan beri 6x8 yeterli gibi geliyordu. ancak zatı muhteremler " yok amerikada 3.5-6 dikiliyormuş diye diye bahçeyi sıklaştırdılar sizin anlayacağınız saygılar

Lilium beğendi.
Eski 08-05-2014, 21:28   #1438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
ilk baştan 6*4 dikli olsa ..eh işte ilk on yıl bir şekilde idare edilir denir, ancak yaş farkı olunca iş başka, yeni dikilen fidanlar 6 yaşına güçlenmeye başladıklarında digerleri cidiy boyutlara ulaşır ve aralardan birini cıkarma zamanına az kalır, o arada yapılan masrafı karşılar mı yeni dikilen fidanlar asıl soru.

selyamlar

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 08:29   #1439
Ağaçsever

Fidanları geçen sen özenle seçtim 456 adet fidan tamamı tüplü ve göz aşılı fidanlar sıklaştırılan fidanlar geçen son baharda dikildi ve bu sene hepsi hiç firesiz açtı hızlı bir gelişim gösteriyorlar kıştan etkilenip kuruyan olmamış kısmi donan da olmamış 5-6 martta bordo bulamacı uyguladık tüm ağaçlara, yine mart 29-30 unda ikinci kere bordo bulamacı uygulandı ayrıca sulama çemberi altına toprağa10-15 cm derinlikte potasyum-sülfat-fosfat-çinko bileşenleri ihtiva eden gübreleme yapıldı ayrıca 10 gün önce yaprak açmaya başlayınca yapraktan gübre püskürtüldü 3 gün öncede iç kurdu olasılığına karşı ilaçlama yapıldı 456 adet fidanı söküp atmaya içim elvermiyor. kasım-aralık aylarında bu fidanları söküp yeni bir alana diksem başarılı olurmu ? yoksa fidanları kaybedermiyim.
veya bu şekilde gittiği yere kadar gitsinmi ? şimdi herkes farklı bir şey söylüyor Ziraat mühendisi arkadaşıma soruyorum hiç gerek yok yeni uygulama bu yönde bana güven diyor. sizin gbi bu işe gönül vermiş ve tecrübeleri olan arkadaşlar ise farklı görüş ve tecrübe beyan ediyor. gerçekten aklım karıştı açıkçası keşke bu siteyi daha önce keşfedip buradaki uzmanların tavsiyelerine göre haraket etseydim. ancak biraz geç kaldım galiba

ermana beğendi.
Eski 09-05-2014, 09:47   #1440
Ağaçsever

Bu şekil benim bahçeye biraz uyuyor ama ne derece verimli olur orası tartışmalı

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024