agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni270Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2016, 17:09   #151
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Herkese merhaba,
Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin.Şu ana kadar okuduklarım itibari ile chandler için tozlayıcılar franquette, fernette, ronde, balkal ve cisco.Sanıyorum cisco çeşidi daha Türkiye`de çok yaygın değil ve daha araştıramadığım için bulmak mümkün mü bilmiyorum.Eger balkal ve ronde varsa franquetteye ihtiyaç olmayabilir. Benim sormak istediğim asıl soru tozlayıcıları yüzde kaç olarak dağıtmalıyız.Yaşar Akça`nın kitabında %3-5 orandan bahsediliyor.Burada üye arkadaşlardan %7 ve %10 veya daha farklı yapan arkadaşlar var. 7`ye 6 olan 1000 ağaçlık chandler bahçesi için hangi oranlarda tozlayıcı önerirsiniz? Ne eksik ne de fazla yapmak istiyorum.Teşekkürler

Musti ve YeniBON beğendi.
kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 21:36   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Güvenilir bir firma arıyorum. Bana da atabilir misiniz?

iştar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 15:31   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
ben bafra fidancılıktan (samsun-bafra) fidanlarımı aldım ve memnunum ismine doğru çıktı fidanlarım güvenilir bir firma olduğunu düşünüyorum

mustafa1453 beğendi.
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 21:14   #154
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
iyi günler cevizseverler.... bizim köyümüzde bir ceviz agacım var normalde yabani tür olduğu için bazı seneler üşüyordu...ama bu sene üşümedi...yanlız bu sene de ilginç bir durum oldu... çiçeklerini açtı bu sene cevizi fazlaca olacak dedim ama çiçeklerin çoğu tutmamış...ha diyeceksiniz ki tozlayıcısı yok...önceden ceviz verdiği senelerde böle bişey görmedim... ayrıca etrafta çok sayıda ceviz ağacı var ve bazılarında da buna benzer durum var ama benim ağaçta yarısından fazla çiçek tutmamış... gübreleme mi yapmak lazım......tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim... teşekkürler...

mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 22:38   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın Mustafa431;
Belki cevap yazmak bana düşmez ama,forumdaki tecrübeli üstadlardan Nail abiden başkası görünmez oldular.Tam emin olmamakla birlikte meyve tutumundan sonra hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşmüş olabileceğini düşünüyorum.Bu derecenin altında ağaç yaşamını sürdürebilmesi için meyveyi atmak kaçınılmaz oluyor.Meteoroloji verilerini incelemeni tavsiye ederim.
Kolay gelsin iyi akşamlar.

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 22:50   #156
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Sayın Mustafa431;
Belki cevap yazmak bana düşmez ama,forumdaki tecrübeli üstadlardan Nail abiden başkası görünmez oldular.Tam emin olmamakla birlikte meyve tutumundan sonra hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşmüş olabileceğini düşünüyorum.Bu derecenin altında ağaç yaşamını sürdürebilmesi için meyveyi atmak kaçınılmaz oluyor.Meteoroloji verilerini incelemeni tavsiye ederim.
Kolay gelsin iyi akşamlar.
valla bilmiyorum ama dediğiniz gibi olsa bölgede hiç ceviz dikimi olmaz çünki 7 derecenin altına inmediği sene olmamıştır...dün gece bile 7 derece imiş şimdi baktım ki siz diğer günleri düşünün...ama don vurmadığı snenelerde çuvallarca ceviz veren devasa ceviz ağaçları da var....

Eski 31-05-2016, 11:54   #157
Ağaç Dostu

Sayın Mustafa431;
Şubat ayında yazdan kalma günler yaşadık ona keza mayıs ayında kıştan kalma günler yaşandı.Mesaj tam anlaşılmamış (meyve tutumundan sonra)tozlama sorunu yok ise +7 derecenin altında bitki besin elementleri çok yavaş hareket eder ağaç strese girer meyvaya bakamayacağını anlar,besin elementi eksik gelince bakamayacağı kısmı atar ona göre programlanmıştır.Nasılki fidanlardaki meyveleri koparırız aksi halde hayatı pahasına meyveyi yetiştirir kendi gelişimini durdurur.Bu gibi durumlarda yapılabilecek çözüm,en kısa zamanda makro besin elementli yaprak gübresi kullanmak.Havalar soğuduğunda gündeme getirecektim felaket dellalı olmak istemedim.Zannetme mağdur olan tek sen değilsindir.Rakımı yüksek serin yerde bahçesi olanlar aynı sorun olur diye düşünüyorum.sağlıcakla kalın iyi çalışmalar.

Düzenleyen coskunsarıkaya : 31-05-2016 saat 14:53
Eski 16-06-2016, 01:08   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa431 Mesajı Göster
iyi günler cevizseverler.... bizim köyümüzde bir ceviz agacım var normalde yabani tür olduğu için bazı seneler üşüyordu...ama bu sene üşümedi...yanlız bu sene de ilginç bir durum oldu... çiçeklerini açtı bu sene cevizi fazlaca olacak dedim ama çiçeklerin çoğu tutmamış...ha diyeceksiniz ki tozlayıcısı yok...önceden ceviz verdiği senelerde böle bişey görmedim... ayrıca etrafta çok sayıda ceviz ağacı var ve bazılarında da buna benzer durum var ama benim ağaçta yarısından fazla çiçek tutmamış... gübreleme mi yapmak lazım......tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim... teşekkürler...
Sayın mustafa 431;

Bugün yutubede yayınlanan İ Balkalın 8:10 dan sonrasına dikkat çekmek istedim.saygılar selamlar.Köy tv de yayınlanmış video url si vermiyor
CEVİZ BAHÇESİNDE TOPRAK BAKIMI

Düzenleyen coskunsarıkaya : 16-06-2016 saat 01:22 Neden: video ekleme
Eski 16-06-2016, 19:45   #159
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Sayın mustafa 431;

Bugün yutubede yayınlanan İ Balkalın 8:10 dan sonrasına dikkat çekmek istedim.saygılar selamlar.Köy tv de yayınlanmış video url si vermiyor
CEVİZ BAHÇESİNDE TOPRAK BAKIMI
https://www.youtube.com/watch?v=pkdGIvsUA5M

teşekkürler...
bu mudur?

Eski 16-06-2016, 21:01   #160
Ağaç Dostu

Doğrudur iyi akşamlar

Eski 16-06-2016, 22:26   #161
Ağaç Dostu

Aynı gün Yutube düşen CEVİZİN TOZLAYICISI VE TOZLAMA YÖNTEMLERİ adı altında video da yayınlanmış.Güzel bir çalışma olmuş.İyi akşamlar

https://www.youtube.com/watch?v=V_JPJD8Xd-s

Musti ve YeniBON beğendi.
Eski 21-10-2016, 10:03   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Tüm cevizsever dostlara merhaba,benim 170 ağaçlık bahçemde 150 adet chandler var.20 adet de tozlayıcı var.Bu kadar fazla tozlayıcı nasıl etkiler sizce.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 14:23   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Bildiğim kadarıyla fazla tozlayıcının hiç bir zararı yok. Sadece boşu boşuna daha az chandler ağacı dikmiş oluyorsunuz.

Musti ve kamil keskin beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 19:53   #164
Ağaç Dostu

Sayın kamil keskin
Öncelikle bahçeniz hayırlı uğurlu bereketli olsun. Sizin yerinizde olsam:6 Franguette 4 Fernette 3 adet te Ronde **** Balkal yapardım.Mevcut Franguetteleri çeşit değiştirerek 7 Chandler daha artırmış olursunuz.Fernetteleri ve Ronde yi de aynı şekilde.Fernette yan dal verimli uzun süre ve daha çok toz veren bir çeşit olduğu yetiştirici arkadaşlar tarafından teyit edildi.Böylelikle 11 adet verimli ağacınız olacaktır.Franguetteler devasa taç yapısı ve uç dal verimli çeşit olduğunu biliyorsunuzdur.Yinede son karar sizindir saygılar

Musti ve kamil keskin beğendi.
Eski 14-11-2016, 14:37   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2013
chandler tozlayıcı fidan dikim yardım

50 adet chandler fidanım var 6 adet de frenquetetozlayıcısı .dikim 4 e 8 kuzuy guney yönünde dikdortgen bir biçimde olacak 4metreden 5 sıra ,8 metreden 10 sıra olacak şekilde. tozlayıcıları nasıl yerleştireyim .Yardımcı olabilecek veya önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

ysumer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 14:18   #166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysumer Mesajı Göster
50 adet chandler fidanım var 6 adet de frenquetetozlayıcısı .dikim 4 e 8 kuzuy guney yönünde dikdortgen bir biçimde olacak 4metreden 5 sıra ,8 metreden 10 sıra olacak şekilde. tozlayıcıları nasıl yerleştireyim .Yardımcı olabilecek veya önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim.
dikim 7*7 **** 8*8 olmalı çünkü 5 yıl sonra cevizler büyüyecek dallar bir birine girecek ve ürün alamayacaksınız tozlayıcıya sıra gelince ceviz 300-400 metreden tozlama yapabilir rüzgarın hakim olduğu tarafa doğru tozlayıcıları dikerseniz daha iyi olur

Asia ve minikivi beğendi.
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 11:22   #167
Ağaç Dostu

Eski 18-05-2014, 19:13 #4873
chandler
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Kullanıcıya MSN yolu ile mesaj gönder
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster

Bu durumda sırasıyla. Fernette ,cisco ve franguete en yakın tozlayıcılar diyebiliriz, ancak başka bir sorun ise, bu tozlayıcılara başka bir tozlayıcı gerekir.Tablo da her üç tozlayıcı da tam denk gelmesede kendi kendini tozlar gibi görünüyor.
Tozlayıcıya tozlayıcının sonu gelmez
Ivarto diye yeni bir tozlayıcı geçti elimize 2 seneye kadar üretime başlarız. Çok uzun bir erkek çiçeklenmesi var. Chandler Franquette ve Fernor un hepsini döllüyor. Üretim başlayınca paylaşırım

Sayın Chandler hemşehrim;

Yukarıda mesajında belirttiğin, IVARTO tozlayıcı üretimi hakkında gelişmeleri bizimle paylaşırmısın şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Eski 25-04-2017, 00:07   #168
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Konu uzun süredir aktif değil gibi.

Selamlar,
Yeni üyeyim.

Atabey/Isparta'da küçük bir bahçe kurmak için hala araştırıyorum.

Bahçem 5 dekar. Yöneyi güney, 1.5 derece hafif meyilli. Rakım 950. İlkbahar geç donlarından çekindiğim için Fernor ağrlıklı olacak.

90 Fernor
30 Chandler

Tozlayıcılar
6 Frenguetta
5 Ronde de Mon.
4 Fernette

8x4 düzende toplam 135 ağaç olacak. Bahçede mevcut ağaçlar ve tam dörtgen olmadığından kayıplar var.

Kıdemli ve tecrübeli üyelerden şunu öğrenmek istiyorum;

- Tozlayıcıların seçimi doğru mudur?

- 8x4 ya da 4x8 farkeder mi? Yani sık hatlar doğu-batı mı yoksa kuzey-güney istikametinde mi olmalı? Resimdeki hangi düzen fotosentez bakımından daha uygundur?

https://ibb.co/eTn3GQ

- Haziran da ön siparişi verilen fidanları en erken ne zaman sorunsuz dikebilirim?

Musti beğendi.
Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 20:46   #169
Ağaç Dostu

Cevizlik sokak

Özel mesajı aldım ben özel mesaj gönderemiyorum.tel no gönderirseniz görüşürüz

Eski 03-08-2017, 10:21   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2017
Merhabalar,
kendi bahçemde 1320 rakımındaki bahçemde 1 adet çok büyük (12 m civarı) ceviz ağacı var. Emin olmamakla birlikte 1988 yılında dikilmiş. Tek ağaç olduğuna göre nasıl tozlanıyordur? Bahar donlarından çok fazla etkileniyor. Bu ağacın tohumlarından kendi kendine gelen fidanlara bu Forumdan öğrendiğim bilgilerle 1 hafta önce göz aşısı yaptım ama hem sonuçtan umutlu değilim hem de fidanlar biraz yetişkin oldukları için taç gelişimi vs. artık zor olur kanaatindeyim. İki tane daha ceviz ağacı dikmek istiyorum. Yine bu forumdan öğrendiğime göre çok yüksek rakımdan dolayı fernor olması lazım. Biraz uzun oldu ama sorum şu: 2-3 tane ağaca tozlayıcı gerekir mi? Gerekiyorsa Ronde de Montignac'ı nereden bulabilirim? Zira 2-3 adet fidan temin eden meşhur fidancıda ronde yok.

chilekesh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 15:48   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
Evet ceviz kendi kendini tozlayıcı olmadan da tozlayabilen bir meyve türüdür. Ancak Doğru tozlayıcıyı seçmek hem zaman kazandırır hemde iyi verim almanızı sağlar. Chandler a franquette, fernora ise fernette dikmek doğrudur.
Bakınız..

Ceviz Fidanı Öz Sahil Fidancılık'tan Alınır!

kamil35 beğendi.
onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 05:01   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Bahçeme 2 tane ceviz ağacı dikeceğim. Biri pedro diğer chandler olsa birbirlerini tozlamaz mı? Yoksa 2 tane pedro dikeceğim.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2017, 19:56   #173
Ağaç Dostu

Elbette olabilir, hasatta ayırma problem olmazsa

Asia beğendi.
Eski 28-01-2018, 02:01   #174
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet89 Mesajı Göster
Bahçeme 2 tane ceviz ağacı dikeceğim. Biri pedro diğer chandler olsa birbirlerini tozlamaz mı? Yoksa 2 tane pedro dikeceğim.
Fernor ve chandler olur

Musti beğendi.
Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 21:40   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2018
Yazilanlarin hepsini okudum bende onumuzdeki yil 10 dekarlik bir fernor bahcesi kurmak istiyorum. Iki yildirda ciddi sekilde arastirma yapiyorum. Chandler ile fernor arasinda cicek acma zamani olarak kac gun oldugunu bilen varsa lutfen soylesin. Chandler icin kullanilan fernette ve fraguette nin fernora tozlayici olmasi ciddi bir celiski ve hata oldugunu dusunuyorum. Kafamda ronde kesin olustu ama onun yarsi kadarda ikinci bir cesit dusunuyorum. Fernette, frangueette, balkal, meylenise bunlardan hagisi uygun olur. Kafam cok karisti

Omer1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 17:56   #176
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Omer1974 Mesajı Göster
Yazilanlarin hepsini okudum bende onumuzdeki yil 10 dekarlik bir fernor bahcesi kurmak istiyorum. Iki yildirda ciddi sekilde arastirma yapiyorum. Chandler ile fernor arasinda cicek acma zamani olarak kac gun oldugunu bilen varsa lutfen soylesin. Chandler icin kullanilan fernette ve fraguette nin fernora tozlayici olmasi ciddi bir celiski ve hata oldugunu dusunuyorum. Kafamda ronde kesin olustu ama onun yarsi kadarda ikinci bir cesit dusunuyorum. Fernette, frangueette, balkal, meylenise bunlardan hagisi uygun olur. Kafam cok karisti
Bizde şu an 300 civarı Fernor bahçesi mevcut.
Fernor ile fernette aynı açım dönemlerine gelir.Tozlaması yok denecek kadar azdır fernettenin.Franguette de fernorun uygun tozlayıcısı değildir.
Ronde ve meylenis Fernorun gerçek zaman uyuşması, erkek organ açımlarıyla dişi organların toz alımı çakışan türlerdir.

Bir de tozlayıcı ne kadar dikersen dik zararı yok diye bir söylem var...
Öyle bir zararı var ki urun bile alamazsınız.
Hatta yerli turlerde aşırı tozlamanın %100 e kadar meyve dökümü yaptığı araştırmayla sabittir.(Dişi çiçek aborsiyonu araştırması)
Kesinlikle %3 ile %10 arasından çıkmayın.
Ama benim tavsiyem %5 tir.

Musti ve drfettah beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 18:01   #177
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Artı düşük lezzeti sebebiyle chandler tavsiye etmiyorum.Fernor 3-5 gün daha geç açar chandler dan..Hem daha lezzetli ve ileriye yönelik pazar talebi daha parlaktır.Lezzet önemli bir erken olduğu için fernor ve howard varken chandler a dönüp bakmam bile...bilen bilir zaten..Piyasada ceviz ucuzlarken,iş kaliteye dönerken asıl en garantisi maraş 18 gibi yerli türler ama maalesef erken açıp geç verime yattıkları için tercih edilmiyor.Ekonomik olarak fazla riskliler çünkü

Eski 07-03-2018, 19:00   #178
Yeni Üye

Verdiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Benim yerim afyon ilinin dazkiri ilcesinde 1050 rakimli bir arazi. Chandler in riskli olacagini dusunup fernora karar verdim.
Tozlayici konusunda en dogrusu dediginiz gibi ronde ve meylenise. Sanirim kararimi verdim.

Sayi olarakda yuzde 6-7 gibi dusunuyorum ancak asiri tozlama konusu benim pek aklima yatmiyor. Bir agacta disi cicekler, hemen yaninda ayni dalda bir suru erkek cicek var ve sorun olmuyorsa baska agaclardan gelen fazla polen onun yaninda cok cok az gelir diye dusunuyorum. Bildigimden degil mantiken soyluyorum. Elbet yaniliyorda olabilirim.

Fernorun lezzetli oldugunu daha oncede duymustum. Gercekten farkedilebilir bariz bir lezzet farki varmi?

Eski 07-03-2018, 20:58   #179
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Aşırı tozlama konusu yapılmış resmi bir araştırma sonucudur.Kesin bir bilgi ve veridir... şöyle söyleyeyim yabancı kaynaklarda bile fernor ve howardın daha lezzetli olduğu soyleniyor...Lakin chandler ı tattım.bizzat fernoru tatmadım.Chandler da tat diye bir şey yok desek yeridir.Geçenlerde bir çiftçi kardeşimizle de konuştum.Hiç memnun olmadığını söyledi..Tat meselesinden...

Eski 07-03-2018, 23:27   #180
Yeni Üye

Gunumuzde her sey melesef gorsellik oldu. Chandler in bu kadar makbul olmasi yuksek veriminin yaninda kabuklu **** ic olarak guzel gorunmesi. Sizin fernorlar kac yasinda? Henuz tadina bakmadiginiza gore yeni olmali.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024