agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni270Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2015, 11:38   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
bu arada elinde mart ayında ronde de montıgnac ve pedro aşı kalemi varsa 5-10 adet ücreti karşılıgında almak ısterım.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 14:22   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Maalesef chandler ve franquette fidelerim. 2 adet pedrom var, ama diğerlerine göre çok kısa boyları kalem çıkartabilirsem öncelikle onları kullanacağım zaten.

sedatkso beğendi.
Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 17:35   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Arkadaşlar bir tane kaman cinsi fidem var,Yanına tozlama için hangi cins fide dikmeliyim.

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 10:34   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Cevizde Tozlama

resimde dizilimi belli olan ceviz çeşitleri arasına hangi tozlayıcıyı; kaç adet ve bahçenin nerelerine dikmeliyim?

N
^

Eklenen Resimler

Tugsad beğendi.
hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 18:54   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazerhan Mesajı Göster
resimde dizilimi belli olan ceviz çeşitleri arasına hangi tozlayıcıyı; kaç adet ve bahçenin nerelerine dikmeliyim?

N
^
Sayın hazerhan, bahçeniz ağırlıklı olarak kaman çeşidi ile kurulu. Kaman cevizine en uygun tozlayıcı çeşit nedir bilemiyorum. Bu konuda görsel tecrübem de yok malesef. Chandler için bahçenize 1 FERNETTE 1 DE BALKAL dikerseniz ya da aşı yaparsanız güzel olur. Hakim rüzgara göre düzenleyebilirsiniz.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 23:56   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
banada firma ismi atarmısınız

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 21:41   #127
Yeni Üye

erdinc2333's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2013
firma

malesef firmaların sitlerinde yok

erdinc2333 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 22:26   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2015
Merhaba chandler için tozlayıcı dikiminde cok kararsızım baikal çeşidini hiçbir yerde bulamadım franquette ise geç erkek çiçek açması biraz sorun siz ne önerirsiniz son çare franquette sanırım

niki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 09:35   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Tozlayıcı yerleşimi

selam
Resimde görülen bahçe 5 yaşlı(bu yaz 6. yaşında) cit dikim 4x7 chandler bahçesi
resimde kırmızı renkli ağaçlar tozlayıcı olarak dikilen franquette cinsi cevizler
sarı olanlar ismine doğru çıkmadığı için sonradan aşılanan chandler cinsi (aşılar 3-4 yaşında
kımızı içinde sarı olanlar ismine doğru çıkmayan franquette aşılılar
yeşil olanlar 5 yıldır hala tutturamadığımız ağaçlar bu sene yeniden diktik
mavi içinde sarı olanlar aşılanıpta aşı tutmadığı için yeniden aşılanan ağaçlar
Bir bahçeyi ismine doğru ağaçlarla kurmak sanıldığı kadar kolay değil
epeyce bir zaman ve emek gerekiyor. Tozlayıcıları bahçe içine doğru serpiştirmek son derece önemli tozlayıcıların tamamını bir sıraya dikmekten kaçınmak gerekiyor hakim rüzgar yönü ağırlıklı olmak koşuluyla bahçenin tamamına serpiştirmekte yarar var diye düşünüyorum
bu sene 23 nisan gecesi saat 3 sularında -8 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı bahçeyi çok olumsuz etkiledi sürgün uçlarını tamamen kuruttu chandler sülükleride tamamen kurudu sülükler henüz nohut iriliğindeyken öldüler gözler kuruduğu için gözlerin altındaki yedek gözler ancak mayıs ortalarında uyandı ve çiçek açamadılar.
franquette lerin gözleri kuruduğu için uzun süre yaprak dahi açamadılar
kısaca maalesef bu sene meyve yok. ancak Franquette ler chandler bahçeleri için yeterli tozlaşmayı sağladığını söyleyebilirim

Eklenen Resimler

Cevizciankara beğendi.
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 15:12   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
selam
Resimde görülen bahçe 5 yaşlı(bu yaz 6. yaşında) cit dikim 4x7 chandler bahçesi
resimde kırmızı renkli ağaçlar tozlayıcı olarak dikilen franquette cinsi cevizler
sarı olanlar ismine doğru çıkmadığı için sonradan aşılanan chandler cinsi (aşılar 3-4 yaşında
kımızı içinde sarı olanlar ismine doğru çıkmayan franquette aşılılar
yeşil olanlar 5 yıldır hala tutturamadığımız ağaçlar bu sene yeniden diktik
mavi içinde sarı olanlar aşılanıpta aşı tutmadığı için yeniden aşılanan ağaçlar
Bir bahçeyi ismine doğru ağaçlarla kurmak sanıldığı kadar kolay değil
epeyce bir zaman ve emek gerekiyor. Tozlayıcıları bahçe içine doğru serpiştirmek son derece önemli tozlayıcıların tamamını bir sıraya dikmekten kaçınmak gerekiyor hakim rüzgar yönü ağırlıklı olmak koşuluyla bahçenin tamamına serpiştirmekte yarar var diye düşünüyorum
bu sene 23 nisan gecesi saat 3 sularında -8 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı bahçeyi çok olumsuz etkiledi sürgün uçlarını tamamen kuruttu chandler sülükleride tamamen kurudu sülükler henüz nohut iriliğindeyken öldüler gözler kuruduğu için gözlerin altındaki yedek gözler ancak mayıs ortalarında uyandı ve çiçek açamadılar.
franquette lerin gözleri kuruduğu için uzun süre yaprak dahi açamadılar
kısaca maalesef bu sene meyve yok. ancak Franquette ler chandler bahçeleri için yeterli tozlaşmayı sağladığını söyleyebilirim
Gerçekten çok haklısınız.
fidanı ek, haftada bir sula 2-3 sene sonra meyvesine topla gibi lafların hepsi boş.
Bir fidanı dikmek demek bir bebeği büyütmek gibi.Emek ister sevgi ister su ister vitamin ister altının temizliğini ister,ister de ister. Ben 2 senede bunu anladım.Bu işe başlayacak arkadaşlara tavsiyem laflara değilde faaliyete bakmaları, yani bahçe sahipleriyle görüşmeleri.
Herkese Allah kolaylık versin.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 01:16   #131
Yeni Üye

SavaşFidancılık's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Cevizle ilgili bilinmeyen ve yanlış bilinenler

Sevgili arkadaşlar
Öncelikle ceviz yetiştiriciliğiyle ve fidanlarla ilgili genel bi problem olduğunu görmekteyim. Fidan satıcılarına genel bi güvensizlik hakim ve haklısınızda.
Yaklaşık 10 yıldır bu ceviz fidanı yetiştirmekte ve satmaktayımve bu konuyla ilgili insanların nasıl kanırıldığına çokça kez şahit oldum.
Aşısız fidanın aşılı deyip satılmasına iklim rakım (yükseklik) toprak çeşidi gibi analizlere sikkat edilmeden fidan satılmasına bölgeye göre yanlış fidanın verilmesine. Evet kötü bi durum ama paragöz insanlardan dolayı üreticilerimizin çokça canı yandı.sorulan sorunun cevabına gelince sevgili arkadaşım pedro kendi kendini tozlayabilen çetişittir ek olarak başka çeşide gerek yoktur. Ancak cevizlerin tozlama zamanlarında hava muhalefetinden dolayı sorunlar olmaktadır orneğin chandler çeşidine tozlayıcı olarak fernetye ve feenguette çeşitleri verilir bunun sebebiyse biri 3 gün tozlama süresi biri7 gün yani verimi tam olarak aktive etmektir. Lütfen sormadan danışmadan araştırmadan bu işe girmeyiniz .
ceviz yetiştirmek istiyorsanız severek size bilgi verir e yardımcı olmaya çalışırım mail adresimden veya forum üzerinden bana ulaşabilirsiniz savasfidancilik@gmail.com saygılarımla

Musti ve Cevizciankara beğendi.
SavaşFidancılık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 14:39   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Merhabalar,

20 dönümlük bir arazim var çorumda 1300 metre yükseltisi buraya fernor ekimini düşünüyorum fakat tozlayıcı olarak da sadece ronde düşünüyorum sizin de yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum .

yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 12:22   #133
Yeni Üye

20 dönüm ceviz planı

Merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

Sizce doğru tozlayıcımı seçtim tozlayıcıların dağılımı doğrumudur.

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2015, 18:28   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusufcsr Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

Önce, hakim rüzgar yönünün bilinmesi gerekli daha sonra ona göre tozlayıcılar dağıtılır.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 20:50   #135
Yeni Üye

rüzgar genelde tablonun alt tarafı hakim şekilde çünkü yamaç üzerinde yer almakta eğim fazladır

Eski 06-08-2015, 22:06   #136
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
tozlayıcı

sayın yusufcsr

ronde ile birlikte balkal ve fernette ilave etmeni öneririm.

Alıntı:
Merhabalar,

20 dönümlük bir arazim var çorumda 1300 metre yükseltisi buraya fernor ekimini düşünüyorum fakat tozlayıcı olarak da sadece ronde düşünüyorum sizin de yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum .

Musti ve formullaone beğendi.
BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 15:59   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2015
iyi akşamlar eskişehirde 800 metre yükseklikte kar amacı olmayan, 3 kardeşe ait olan toplam 3 dönüm yerimiz var.

bahçenin durumu aşağıdaki gibi.
yeşil olan yerlerde; dut, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, ayva fidanları var.

kırmızı olan yerlerde kaman cevizi var. türünü bilmiyorum. sarı olan yerler ise boş. biz şimdi her dönüme ayrı ayrı toplam 5 er tane ceviz fidanı dikmek istiyoruz. fernor cinsi fidan düşündük. bu kadar ceviz için ne kadar tozlayıcı gerekir. her dönüme 4 fernor 1 tozlayıcı çok mu olur. sizce sarı olan yerlerden nerelere fernor nerelere tozlayıcı dikmeliyiz. ve tozlayıcı olarak hangi türlerden almalıyız.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mailmann : 18-11-2015 saat 14:12
mailmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 11:10   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
5 chandler 5 franquette

arkadaşlar merhaba bu sabah tarım gıda hayvanclık bakanlıgına ceviz fidanı gelmiş bende köydeki arazilere hobi amacıyla 10 tane aldım fakat bu konuda hiç bir bilgim olmadıgı için gelen tırdan 5 er adet chandler franquette aşılı tüplü ceviz fidanı aldım sonrasında netten araştırmaya basladım fakat franquette olan tozlayıcı oluyormus. ben bu 5 er adet fidanları nasıl dikersem verim alabilirim

koroglu87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 12:00   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koroglu87 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba bu sabah tarım gıda hayvanclık bakanlıgına ceviz fidanı gelmiş bende köydeki arazilere hobi amacıyla 10 tane aldım fakat bu konuda hiç bir bilgim olmadıgı için gelen tırdan 5 er adet chandler franquette aşılı tüplü ceviz fidanı aldım sonrasında netten araştırmaya basladım fakat franquette olan tozlayıcı oluyormus. ben bu 5 er adet fidanları nasıl dikersem verim alabilirim
Franguetelerin birini veya ikisini tozlayıcı olarak bırak geri kalanını dikildikten sonra uygun zamanda chandler aşı yaparsınız.

Tozlayıcıları rüzgar hakim yönünde olacak şekilde dağıtırsınız.

Musti beğendi.
Eski 17-11-2015, 12:36   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Franguetelerin birini veya ikisini tozlayıcı olarak bırak geri kalanını dikildikten sonra uygun zamanda chandler aşı yaparsınız.

Tozlayıcıları rüzgar hakim yönünde olacak şekilde dağıtırsınız.

biraz önce 3 tanesini değiştirdim 2 tane franguete kaldı onlarıda bi başa bi sona mı dikmeliyim bu arada ilginiz için teşekkürler

koroglu87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 13:25   #141
Yeni Üye

Alıntı:
Nasıl aldın hocam, ankaradada bu imkan var mı.

Eski 17-11-2015, 16:17   #142
Yeni Üye

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mailmann Mesajı Göster
iyi akşamlar eskişehirde 800 metre yükseklikte kar amacı olmayan, 3 kardeşe ait olan toplam 3 dönüm yerimiz var.

bahçenin durumu aşağıdaki gibi.
yeşil olan yerlerde; dut, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, ayva fidanları var.

kırmızı olan yerlerde kaman cevizi var. türünü bilmiyorum. sarı olan yerler ise boş. biz şimdi her dönüme ayrı ayrı toplam 5 er tane ceviz fidanı dikmek istiyoruz. fernor cinsi fidan düşündük. bu kadar ceviz için ne kadar tozlayıcı gerekir. her dönüme 4 fernor 1 tozlayıcı çok mu olur. sizce sarı olan yerlerden nerelere fernor nerelere tozlayıcı dikmeliyiz. ve tozlayıcı olarak hangi türlerden almalıyız.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
...

Eski 18-11-2015, 12:30   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
biraz önce 3 tanesini değiştirdim 2 tane franguete kaldı onlarıda bi başa bi sona mı dikmeliyim bu arada ilginiz için teşekkürler
Baştan ve sondan 2. çukura dikiniz.

Eski 31-12-2015, 13:06   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2015
Ceviz dölleyici sayısı

Selamlar
Üç hafta önce Bursa Karacabey inkaya Köyü'ne toplam 86 ağaçlık bir bahçe yaptık. Arazi meyilli ve 3000 m2 200*15 metre. Fidanları sertifikalı chandler aldım tozlayocılar ise fernette. Fidan satıcısı arazinin konumu rüzgar vs deyip içime sinmesede 66 chandler 20 tanede tozlayıcı fernette verdi.
Farkındayım ki bu sayı fazla ama tozlayıcıların 10-15 tanesini söküp yerine chandler dikeyim mi? Dikeli 3 hafta oldu bekleyip aşı yaptırsam zaman kaybım olurmu? Yoksa dokunmayayım çok aman aman birşeyler farketmezmi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

YeniBON ve Tugsad beğendi.
inkayachandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 13:37   #145
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
evet dozlayıcı miktarı fazla %5 -7 olması yeterlidir, sökünüz diyeceğim fakat kuruyan tutmayan olabilir o nedenle kalsınlar daha sonra aşıyla değiştirirsiniz

Tugsad beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 21:22   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2015
Teşekkürler

inkayachandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 19:29   #147
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Chandler ceviz tozlayıcıları

Name:  FRANGUETTE.jpg
Views: 2249
Size:  51.7 KB

franguette 6 yaşında
rakım 200 mt
akmeşe/izmit
çekim tarihi 7 mayıs 2015

Name:  BALKAL.jpg
Views: 2085
Size:  70.7 KB

balkal 6 yaşında
rakım 200 mt
akmeşe/izmit
çekim tarihi 15 mayıs 2015

Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2016, 20:13   #148
Ağaçsever

Chandler ceviz ağacı

Name:  CHANDLER.jpg
Views: 2122
Size:  72.7 KB

chandler
rakım 200 mt
8 yaşında
akmeşe/izmit
çekim tarihi 7 haziran 2015

Eski 07-02-2016, 20:20   #149
Ağaçsever

Alıntı:
merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

sayın yusufcsr

tozlayıcı olarak mutlaka balkal öneririm...
çünkü balkal erkek çiçekleri açma zamanı (15 mayıs) fernora denk geliyor...

Musti ve formullaone beğendi.
Eski 08-02-2016, 16:19   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Cemal bey paylaşım için teşekkür ederiz. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Franquette'de önce erkek çiçekler sonra dişiler açıyor ama Balkal'da önce dişiler sonra erkekler açıyor. Bu yüzden Fernor için tam örtüşüyor erkekler. Chandler için de son döneme kalan çiçekler için kullanılabilir. Ronde varsa zaten Balkal'a gerek yok çünkü aynı günlerde erkek çiçek açıyorlar.

Musti, YeniBON, ermana ve 5 kişi beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024