agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2012, 18:33   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Safranlı
iyi niyet temennileriniz için tekrar sonsuz saygılarımı iletiyorum

Safranlı ve orion1988 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 23:00   #32
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2011
Fidan konusunda yaşadığınız talihsizlik için çok geçmiş olsun, umarım bir an önce yeni fidanlarınıza kavuşursunuz. Başarılar dilerim.

ncp1963 beğendi.
ENFARKLISI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 09:54   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ENFARKLISI Mesajı Göster
Fidan konusunda yaşadığınız talihsizlik için çok geçmiş olsun, umarım bir an önce yeni fidanlarınıza kavuşursunuz. Başarılar dilerim.
Sayın enfarklısı iyiniyet dilekleriniz için teşekkürler.

hani derlerya herşeyde bir hayır vardır.

buda öyle oldu 16 ay hertürlü sorumluluk firmaya ait olacak şekilde yeni bir anlaşma yaptık. bir kısım parayıda 16 ay sonra ödeyeceğim

muhatabınız büyük firma olunca ismine zarar gelmemesi için gerekeni yapıyor.

Eski 18-06-2012, 14:18   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
Bence de bu işte de bir hayır varmış demek uygun olacaktır sizin durumunuzda, bundan sonrası için inşallah gönlünüze göre olur herşey.

ncp1963 beğendi.
sertacoruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 15:10   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sertacoruc Mesajı Göster
Bence de bu işte de bir hayır varmış demek uygun olacaktır sizin durumunuzda, bundan sonrası için inşallah gönlünüze göre olur herşey.

sertac bey iyi niyet dilekleriniz için sonsuz teşekkürler inşallah sizin fidanlarıda diker büyüdüklerini görürüz.

Eski 18-06-2012, 21:32   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Sayın ncp1963 fernor hakkında bildiklerinizi , ağacın gelişimi, dikim mesafesi, verimi,hastalıklara dayanıklılığı v.s paylaşırmısınız neden fernor, chandler le kıyaslıyabilirmisiniz teşekkürler.

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 07:33   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sayın ncp1963 fernor hakkında bildiklerinizi , ağacın gelişimi, dikim mesafesi, verimi,hastalıklara dayanıklılığı v.s paylaşırmısınız neden fernor, chandler le kıyaslıyabilirmisiniz teşekkürler.
Sayın cetiner selamlar

aşağıdaki linke bakarsanız aradağınız bir çok cevabı bulacaksınız.

Neden fernor?? : bizim bölgemiz karasal iklime sahip kışlar biraz soğukça geçer
chandler -15 ten sonra strese girerdiye okudum bir çok kaynaktan ki çok akla yatkın çünki chandlerin ana vatanı california rakımı 100 mt civarı bir yer yani aşırı soğukların yaşanmadığı bir bölge

tüm kaynaklarda fernor için karasal iklim için en uygun çeşit diyor.

Varietes Noix

orion1988 beğendi.
Eski 19-06-2012, 20:42   #38
Ağaç Dostu

sayın ncp1963 vermiş olduğunuz linke baktım fakat bilgisayarımdaki bir problemden dolayı fernor un özelliklerine bakamadım. Yinede ilginize teşekkür ederim. Ben Balıkesirliyim 5 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum rakım 179 burada birkaç fidancıyla görüştüm kimi chandleri, kimide fernoru tavsiye etti. Chandler 8*6 veya 7*7, fernoru 7*5 veya 6*4 dikmemi tavsiye ettiler 5 dönüm çok değil belki ama arazim bukadar sonradan keşke dememek için doğru çeşide karar vermeye çalışıyorum siz ne tavsiye edersiniz

Eski 19-06-2012, 20:49   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ncp1963 vermiş olduğunuz linke baktım fakat bilgisayarımdaki bir problemden dolayı fernor un özelliklerine bakamadım. Yinede ilginize teşekkür ederim. Ben Balıkesirliyim 5 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum rakım 179 burada birkaç fidancıyla görüştüm kimi chandleri, kimide fernoru tavsiye etti. Chandler 8*6 veya 7*7, fernoru 7*5 veya 6*4 dikmemi tavsiye ettiler 5 dönüm çok değil belki ama arazim bukadar sonradan keşke dememek için doğru çeşide karar vermeye çalışıyorum siz ne tavsiye edersiniz
selamlar sizin oralarda chandler kesinlikle olur 8*4 en uygun olur ağaçlar çok bir birine yaklaştığında ki bu yaklaşık 8 veya 9 yılda falan olur o zaman aradakini alırsınız 8*8 gibi olur hatırladığım kadarı ile formda sizin orada bahçesi olan kişiler var onlara veya yakınlarınızda bu işi yapan kişilerle konuşup bahçelerini gezin ve ona göre karar verin en güzeli bu olur kıyaslama yapma şansınızda olur

şimdiden bahçeniz hayırlı olsun

cetiner beğendi.
Eski 19-06-2012, 21:22   #40
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın ncp1963 tavsiyelerinizi gözönünde bulunduracağım buarada sayın safranlı nın dikim zamanı hakkındaki yorumu banada mantıklı geldi kasım ayında dikmek daha doğru olurdu çalışmalarınızda başarılar dilerim

ncp1963 beğendi.
Eski 20-06-2012, 08:11   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim sayın ncp1963 tavsiyelerinizi gözönünde bulunduracağım buarada sayın safranlı nın dikim zamanı hakkındaki yorumu banada mantıklı geldi kasım ayında dikmek daha doğru olurdu çalışmalarınızda başarılar dilerim
sayın cetiner
keşke size daha fazla yardımcı olabilsem toprak tahlilinizi mutlaka yaptırın. iz elementler dahil olsun tahlile, iz elementsiz tahlil pek yararlı olmayacaktır. tahlil yapan laboratuvar a mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin ve uygun gübreleme programını talep edin, sizin oralar için chandler, pedro, tozlayıcı olarakta fernette için bir araştırma yapın araştırmanızda asla fidan satıcılarının sizi etkilemesine izin vermeyin onlar ellerindeki fidanı size empoze etmeye çalışacaklardır.

fidan çukurlarınızı mutlaka derin ve geniş açın. çukurları kapattıktan sonra dikimi hemen yapacaksanız en az 20 cm yüksek doldurun fidanı öyle dikin mutlaka oturma olacak sonradan aşı noktaları toprak altında kalmasın.

çiftlik gübresi kullanacaksanız mutlaka iyi yanmış olmasına dikkat edin, yanmamış gübre kurtcukların üremesine sebep olur buda fidanlarınızın köküne zarar verir. elinizdeki gübre yanmamışsa asla kullanmayın bırakın bir kenarda yansın sonradan fidan çevresine serer toprakla karıştırırsınız.

dikim sırasında size verilecek olan fidan çukuru hazırlığı gübreleme listesindeki tüm gübrelerin yarısını fidan çukuruna karıştırın, diğer yarısını fidan dikiminden sonraki üçüncü veya dördüncü sulama suyundan sonraki sulama sularına karıştırarak damlama ile ağaç diplerine verin. köklerin sizin toprağa karıştırdığınız gübreye ulaşması uzun süreceğinden siz onlara damlama ile iletin. kalan kısmı en az dört sulamada verilecek şekilde paylaştırın. damlama ile gübre verirken önce en az yarım saat sadece su verin toprak ıslansın sonra gübre dozlamaya başlayın gübreden sonra tekrar en az yarım saat su aksın hem damlama gözlerinizi temizler hemde gübreyi toprağın altına iter

biz tüplü dikim yapacağız.. oniki gün önce tüplü olarak meyva fidanları diktiğimizi yazmıştım yaklaşık 60 adet çeşitli meyva fidanları dikimi yaptık hiçbirinde en ufak sarsılma yok hepsi gayet neşeli.

cetiner beğendi.
Eski 20-06-2012, 08:20   #42
Ağaç Dostu

dikimde şekiller

pikaj bu şekillerde de olabilir

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 21-06-2012, 21:11   #43
Ağaç Dostu

Sayın ncp1963 samimi tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tarlamda şuan için buğday ekili temmuz ortasında hasat edeceğimizi düşünürsek hasat sonrası toprağı hazırlama çalışmalarına hemen başlayacağım öncelikle toprak tahlili daha sonra derin patlatma yapıp( 50-60 cm) pulluk tabanını kırmak istiyorum toprak hafif kumlu kepçeyle derin çukurlar açtırırmıyım bilmiyorum(150*150*150) chandler benim de dahaçok dikmeyi düşündüğüm bir çeşit.Daha önce diktiğim 2 ve 3 yaşlarında 14 tane chandler , bu sene diktiğim 3 tane pedro ağacım var. Bir tanede fernor aşılamıştım filizleri 15-20 cm oldu. Daha önce görüştüğüm bir fidancı fernorun dikine büyüdüğünü bu yüzden daha sık dikilebileceğini kendisinin 6*4 diktiğini söylemişti.Acizane size bir sorum olacak siz de mutlaka araştırmışsınızdır fakat daha sık dikim yapsanız daha iyi değilmi birim alana daha çok ağaç daha çok meyve saygılarımla ...

ncp1963 beğendi.
Eski 22-06-2012, 07:55   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ncp1963 samimi tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tarlamda şuan için buğday ekili temmuz ortasında hasat edeceğimizi düşünürsek hasat sonrası toprağı hazırlama çalışmalarına hemen başlayacağım öncelikle toprak tahlili daha sonra derin patlatma yapıp( 50-60 cm) pulluk tabanını kırmak istiyorum toprak hafif kumlu kepçeyle derin çukurlar açtırırmıyım bilmiyorum(150*150*150) chandler benim de dahaçok dikmeyi düşündüğüm bir çeşit.Daha önce diktiğim 2 ve 3 yaşlarında 14 tane chandler , bu sene diktiğim 3 tane pedro ağacım var. Bir tanede fernor aşılamıştım filizleri 15-20 cm oldu. Daha önce görüştüğüm bir fidancı fernorun dikine büyüdüğünü bu yüzden daha sık dikilebileceğini kendisinin 6*4 diktiğini söylemişti.Acizane size bir sorum olacak siz de mutlaka araştırmışsınızdır fakat daha sık dikim yapsanız daha iyi değilmi birim alana daha çok ağaç daha çok meyve saygılarımla ...
sayın cetiner selamlar

malum ben 1400 fidan dikeceğim maliyetle ilgili olarak şimdilik 8*7 yi tercih ettim ama seneye sekiz olan kısımların arasına birer tane daha koyarak 4*7 ye geçmek aslında kafamda ama dediğim gibi tamamen duygusal hatta projem şu, bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..

Düzenleyen ncp1963 : 22-06-2012 saat 10:50
Eski 22-06-2012, 09:23   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
hatta projem şu bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..[/QUOTE]

NE KADAR SÜPER OLUR.....
TEK YOK BENCE BUDUR.....

ncp1963 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 09:41   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
hatta projem şu bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..
NE KADAR SÜPER OLUR.....
TEK YOK BENCE BUDUR.....[/QUOTE]

sayın safranlı sizin tohumdan ekim için düşüncelerinizi okuyorum aslında haklısınız mutlaka tohumdan hatta bulunduğu corafyaya ait tohumdan yetişen ağaçla bir başka corafyadan gelen ağacın aynı direnci göstermesi elbette tartışmaya açıktır.

ama elde olmayan nedenlerle aşı tutma oranı çok düşüyor sebep iklimin yerinde aşı için müsait olmaması. dolayısı ile mecburen bir başka şehirde aşılanıp gelen fidanları kullanıyoruz. neredeyse tüm fidan üreticileri bu şehirlere toplanmış durumda çünki fidan yetiştirmek daha kolay aşının tutma oranı daha yüksek.

aslında denenecek çok şeyler olduğuna inanıyorum ama zaman ve para gerekli buda orta anadoluda bizleri bu konularda denemeler yapmakta zorluyor.

Yerinde aşı uygulamasında soğuk bölgeler için her fidanın üstüne mini seralar yaparak aşı tutma yüzdeleri mutlaka artırılabilir diye düşünüyorum. yanılıyormuyum acaba?

Eski 22-06-2012, 12:58   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Aşılamada bende amatör sayılırım
atadan babadan bir seyler gördük yapıyoruz..
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...
Ceviz konusunda yazın yapılan sürgün yama göz aşısı belki denenebilir....
Ama dedidim gibi işin uzmanı degilim...
Forumda cevizin aşılanması ile ilğili çok konu var....

orion1988 ve ncp1963 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 18:53   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...
sayın safranlı

haklısınız hayırlısı ile bir o aşamaya geleyim mutlaka deneyeceğim herşeyi. ama kesin kararım, aralara çöğürden ilaveleri yapacağım. bu kesin artık, aşıda ne yaparım onuda deneyerek en uygun olanla yola devam edeceğim. nasip olur o aşamaya gelebilirsem sizlerinde fikirlerini almak isterim.

Eski 22-06-2012, 19:16   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...
sayın safranlı bildiğim kadarıyla cevizde tutması en kolay aşı yama göz aşısı (yanılıyormuyum) sürgün göz aşısı şu zamanda yani haziran 15 gibi yapılır benim anlamadığım şimdi filizler çok taze dolayısıyla yama göz aşısı yapılabilir mi

Eski 22-06-2012, 19:22   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın cetiner selamlar

malum ben 1400 fidan dikeceğim maliyetle ilgili olarak şimdilik 8*7 yi tercih ettim ama seneye sekiz olan kısımların arasına birer tane daha koyarak 4*7 ye geçmek aslında kafamda ama dediğim gibi tamamen duygusal hatta projem şu, bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..
sayın ncp1963 düşünceniz çok güzel hem sizin için de değişik bir uğraş olmuş olur tohumdan yetiştirip aşı yapmak ,aşılı fidanlarla gelişimlerini kıyaslamak...

Eski 22-06-2012, 19:28   #51
Ağaç Dostu

sayın safranlı aşı kosundaki yenilikleri bizimle de paylaşırmısınız

Eski 23-06-2012, 09:32   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ncp1963 düşünceniz çok güzel hem sizin için de değişik bir uğraş olmuş olur tohumdan yetiştirip aşı yapmak ,aşılı fidanlarla gelişimlerini kıyaslamak...
sayın cetiner selamlar

sanırım aşılı fidanlardan daha dirençli ve daha neşeli olurlar çünki kazık kökleri daha güçlü olacak.

dediğiniz gibi banada bir uğraş olacak daha zevkli zaman geçireceğim eminim.

Eski 23-06-2012, 13:06   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
ankara nallıhanda 7 dönüm 105 tane ceviz ağacı dkmek istiyorum. chandler ve tozlayıcı olarakta frenguetta düşünüyorum. ama karasal iklimde bu ceviz türü tavsiye edilmiyor. nallıhan bolu ile sınır. ankara 160 km. karasal iklim özellikleri biraz daha az. örnek vermek gerekirse fındık yetişiyor. bu konu ile ilgili fikri ve tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim.

Sadık86.Han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 14:38   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SADIK86.HAN Mesajı Göster
ankara nallıhanda 7 dönüm 105 tane ceviz ağacı dkmek istiyorum. chandler ve tozlayıcı olarakta frenguetta düşünüyorum. ama karasal iklimde bu ceviz türü tavsiye edilmiyor. nallıhan bolu ile sınır. ankara 160 km. karasal iklim özellikleri biraz daha az. örnek vermek gerekirse fındık yetişiyor. bu konu ile ilgili fikri ve tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim.
sadık86 selam

bölgenizin iklimini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil. ama araştırmalarımda ısının -15 derecenin altınaindiği yerlerde chandlerin strese girip ürün vermediği yazıyordu. yakınlarınızda mutlaka değişik çeşitlerle oluşturulmuş ceviz bahçeleri vardır. karar vermeden önce mutlaka bu bahçeleri gezin ve sahipleri ile görüşün

Eski 24-06-2012, 07:36   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
çok sağolun bu bölgede dikenler var chandleri ama benim gördüğüm iki yer var biri dört biri bir yıllık fidanların çok fazla gelişim göstemediklerini gördüm. ama dikim ve bakımı ile ilgili gerekli ilgiyi göstemediklerini düşünürüyorom. çünkü bahçedeki fidanlar kimisi 4 yaşını gösteriyor kimi 6 aylık gibi irili ufaklı. şimdi yeni biri 700 tane dikmiş onunkileri görmek istiyorum.
*****NALLIHAN'DA bu işi yapanlar varsa bilgi paylaşımında bulunurlarsa sevinirim.******

ncp1963 beğendi.
Sadık86.Han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 18:44   #56
Ağaç Dostu

franguetta 5yıl erkek çiçek çıkarmıyor diye duymuştum bu yüzden tozlayıcı fernette düşünün bence

Eski 24-06-2012, 21:51   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın cetiner haziran 15te göz aşısı yapılmaz ben ceviz fidanı üreticisi olduğum için ceviz aşısı konusunda yeterli bilgiye sahibim göz aşı zamanı en erken temmuz15 tir ve eylül ayı başına kadar yapılabilmektedir.

cetiner beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 21:53   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın sadık86han sizin bölgeye en ideal fernor ceviz fidanıdır.isterseniz fidan konusunda size yardımcı olabilirim.saygılar.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 07:59   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
sayın cetiner haziran 15te göz aşısı yapılmaz ben ceviz fidanı üreticisi olduğum için ceviz aşısı konusunda yeterli bilgiye sahibim göz aşı zamanı en erken temmuz15 tir ve eylül ayı başına kadar yapılabilmektedir.
sayın göksal

mevsim itibari ile şu an hangi aşı yapılabilir?

orion1988 beğendi.
Eski 25-06-2012, 12:25   #60
Ağaç Dostu

Aşı

http://ceviz.ksu.edu.tr/uploads/2008...degistirme.pdf

• İlkbahar göz aşısı (Erken sürgün aşısı)= Mayıs- Haziran
• Haziran göz aşısı (Geç sürgün aşısı) = Haziran- Temmuz
• Sonbahar göz aşısı (Durgun göz aşısı)= Ağustos-Eylül

CEVİZ AŞISI
Cevizlerde kullanılan göz aşı metotları arsında en yaygın kullanılan metotlardan yama göz aşısı yüksek başarı sağlayan bir metottur.

Kalem aşılarından dilcikli aşı metodu yaygın olarak kullanılan diğer bir metottur. A.B.D. ceviz yetiştiricililiğinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinin nedenleri arasında dilcikli aşı metodunun bu ülkede cevizlerin çoğaltılmasında başarılı bir şekilde uygulanmış olmasının önemli bir yeri vardır

Aşıya başlama zamanı anaçta öz suyu yürüme ve kabuğun canlanma zamanı olmalıdır,öz suyu akmayan anaca aşı yapılmaz

Genç çöğürlere dilcikli ve yama kalın ağaçlara ise yarma aşı yapılmalıdır.

Aşı yarasındaki sıcaklık 25 C’ den yüksek ve nem oranı sabit olmalıdır içanadolu da aşı yeri nemli bezlerle sarılıp sulanmalıdır.

Isıtma imkanı olmayan dış ortamlarda aşı yerine ısı koruyucu dolgu yapılıp etrafı siyah poşetle muhafaza edilmelidir.Gündüz alınan güneş ısısı gecede sıcaklığa yardımcı olur.

Dilcikli aşıda aşı kalemi ve anaç ayni kalınlıkta olmalıdır.Anaçtan akan juglanslı öz suyu aşı yerini bozacağı için aşı yeri macun yerine çamur ile sarılmalıdır.

Ceviz aşısı bölgedeki diğer ağaçların aşısı yapıldıktan sonra havalar ısındığında yapılırsa başarı oranı yüksek olur

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024