agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni227Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2015, 18:49   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
sayın meletli cevapların için cok teşekkür ederim. elektrikli motor yerine ya dizel motopomp **** basabilirsem santrfüz denemeyi planlıyorum. suyu basma kısmını bir sekilde halledebilirim benim asıl gözümü korkutan depo imalatı çünkü aynı sekilde bu yerde dagın basında
Tarımsal Sulama Havuzları

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 18:54   #332
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bende bir link ekleyeyim. İleride çok güzel bir olduğuna inandığım bir yer. Gönen'in bir mahallesinden..

https://www.facebook.com/sinan.kara....53637708228104

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 02:37   #333
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Gidip dolaşalım bir gün.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 13:01   #334
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar toprak üstü su depolarında kullanılan su geçirmez naylonu nereden temin edebilirim, kalınlıkları ne kadar olması gerekiyor kullanan arkadaslar bilgi verebilir mi? örnegin bazı firmalar m2'si 7 eurodan 1 mm kalınlıgında fiyat verdiler cok yüksek geldi. sizce nasıl bir ürün kullanılmalı?

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 19:18   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
arkadaslar toprak üstü su depolarında kullanılan su geçirmez naylonu nereden temin edebilirim, kalınlıkları ne kadar olması gerekiyor kullanan arkadaslar bilgi verebilir mi? örnegin bazı firmalar m2'si 7 eurodan 1 mm kalınlıgında fiyat verdiler cok yüksek geldi. sizce nasıl bir ürün kullanılmalı?
Ben Nisan ayında 12 metre uzunluk, 10 metre genişlik ölçüsünde bir naylonu 300 tl ye aldım. Kalınlık olarak kaç mm bilmiyorum ama piyasada bulabildiğim en kalın naylonu aldım.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 19:58   #336
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
piyasadan mı aldınız ya da belli bir üreticiden mi?

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 17:25   #337
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Arkadaşlar, cevizde sulamanın gündüz veya gece yapılması çok fark eder mi?

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 21:15   #338
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
sabah erken saatlerde **** aksam serinlikte sulama yapın. ancak en iyi aksam serınlıkte yapılması.

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 09:01   #339
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
arkadaşlar merhaba
10 dönüm ceviz bahcemiz için damlama yapıyoruz. 10 ton plastik tank aldık. bu tank içinde 2.5 mt yuksekliğinde bir şase yaptık. tankın kendi yüksekliği de 2,5. mt. tanktaki suyun yuksekliğini de ortalama 1,25 mt alırsak. 3,75 mt yuksekliğinde bir yukseklikten damlama yapıcaz kendi cazibesi ile.

deliksiz 20 lik boru aldık. her bir hat 170 mt.
yöntem 1 ceviz diplerine halka yapalım 16 boru ile
yöntem 2 sabit debili katif damlatıcı saatte 8 litre olan dan 2 adet. benim tercihim de bu yönde toplamak kolay olur die.

sizce 3,75 mt yukseklik kendi cazibesi için yeter mi. 170 mt hat için.
katif tıkanma damlama da sıkıntı olur mu.
başka bir yöntemle yapsak daha mı iyi olur.

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 09:14   #340
Ağaçsever

bu da sasemiz

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2016, 10:07   #341
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet_yldrm Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba
10 dönüm ceviz bahcemiz için damlama yapıyoruz. 10 ton plastik tank aldık. bu tank içinde 2.5 mt yuksekliğinde bir şase yaptık. tankın kendi yüksekliği de 2,5. mt. tanktaki suyun yuksekliğini de ortalama 1,25 mt alırsak. 3,75 mt yuksekliğinde bir yukseklikten damlama yapıcaz kendi cazibesi ile.

deliksiz 20 lik boru aldık. her bir hat 170 mt.
yöntem 1 ceviz diplerine halka yapalım 16 boru ile
yöntem 2 sabit debili katif damlatıcı saatte 8 litre olan dan 2 adet. benim tercihim de bu yönde toplamak kolay olur die.

sizce 3,75 mt yukseklik kendi cazibesi için yeter mi. 170 mt hat için.
katif tıkanma damlama da sıkıntı olur mu.
başka bir yöntemle yapsak daha mı iyi olur.
geçen yıl yaptığım konuşmaları yanlış hatırlamıyorsam, katif damlatıcının randımanlı çalışması için 7m kot farkı gerekiyordu. bu yüzden bahçenin üst tarafını katif olmayan damlatıcılarla donatmayı planlamıştım.

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2016, 14:09   #342
Ağaçsever

katif kullanmaya karar verdim. son olarakta beyaz 10 tonluk tankın içerisine ışık almaması için siyah naylonla kaplamayı düşündüm.
daha pratik bi önerisi olan var mı.

Eski 22-07-2016, 19:34   #343
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
merhaba katif damlatıcıların belirli bir bara ihtiyaç duyduklarını biliyorum. bahçeniz eğimsiz ise sorun yasayacagınızı düşünüyorum. ilk etapta 1 boruya uygularsanız görmüş olursunuz. benimde düşündüğüm bir sistemdi denediğiniz.

birde yapacagınız sistem cok uzun benim bahçemde 170 metre ortadan 2 ye böldüm 85 85 sonada stabil gitmesi açısından ayarlı damlatıcı tavsiye ederim. ben ana boruyu yere gömdüm birdaha ellememek için.
örnek olması açısından videoyu izlerseniz ayarlı damlatıcı uygulanmıs.

https://www.youtube.com/watch?v=-Z2IWscLg6Y

Eklenen Resimler

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 09:00   #344
Ağaçsever

Uygulamayı yaptık. damlatıcı borularını 20 lik boru kullandık sıkıntı cıkarmadı. suyun hat sonuna ulaşmasında sıkıntı olmamasından dolayı tek katif kullandık. aslında proje başlangıcında 8 ltlikten çift katif kullanmaktı. sahaya gelince tek takmaya karar verdik. 4 lt çift takılabilirdi. şimdilik böle taktık. belki ilerde cift katif yapıp 4 lt ye düşürebiliriz.

OSMAN45 beğendi.
Eski 26-07-2016, 16:38   #345
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet_yldrm Mesajı Göster
Uygulamayı yaptık. damlatıcı borularını 20 lik boru kullandık sıkıntı cıkarmadı. suyun hat sonuna ulaşmasında sıkıntı olmamasından dolayı tek katif kullandık. aslında proje başlangıcında 8 ltlikten çift katif kullanmaktı. sahaya gelince tek takmaya karar verdik. 4 lt çift takılabilirdi. şimdilik böle taktık. belki ilerde cift katif yapıp 4 lt ye düşürebiliriz.
ortalama 3metre yükseklikten 20 lik boru ile 170 metre öteye aynı oranda damlatıyormu. sistemin ayrıntısını arazi durumunuzu test ettikten sonra paylaşırmısınız. benim ve sitedekiler için faydalı olacagını düşünüyorum.

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 10:16   #346
Ağaçsever

2,5 şase 2,5 tank yuksekliği 63 lük boru 8 sıra. sıralar 170 mt ve 20 lik borudan.
katifler arasında farklılıklar var ama bu mesafeyle ilgili degil. öncesinde ve sonrasında daha fazla damlatan olmasına rağmen az damlatan katifler mevcut. belki katif kalitesindendir. bilemiyorum. ama mesafayle ilgili değil. arazi 170 mt re belki 1 mt eğim yoktur. çekemedim hafta sonu bi dahaki sulamadan resimler çekerim paylaşrım. 170 mt de 29 ağaç var. ama aralarında kuruyanlar var. onara katif atmadık. onlara da takınca sıkıntı yasar mıyım bilemiyorum.

Eski 01-08-2016, 07:22   #347
Ağaçsever

aşağıdaki video bahceden hattın en uzak noktası. Beyaz olarak görünen tank.

https://www.youtube.com/watch?v=6myBsz8mHmc

Eski 10-09-2016, 19:13   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2016
Merhaba Arkadaşlar.
Ben de aranıza meraklı biri olarak katılıyorum. Henuz bahce sahibi değilim ama nasip olursa az kaldı.
24 dönüm arazinin tepesindeki su kuruduğu için babam ilgilenmeyi bıraktı ve bundan sonrası için kararı bana bıraktı.
Hemen 500 metre yukarıda sadece kışları akan bir çeşme mevcut ve sahibi var. Sadece kışları izin verebileceğini belirtti. Bu durumda su deposu (havuzu) şart oldu. Ortalama 500 ceviz fidanı için 200 Tonluk bir havuz planlamaktayım ki ileride bu da yetmeyecek gibi. Kaldı ki 200tonluk betonarme havuzun maliyetini duyunca da kulaklarıma inanamadım.
Taşıma suyu denilemez belki ancak bu durumda siz olsanız bahçe kurmayı düşünür müydünüz? Bu kadar emek zaman para heves.... Ne dersiniz?
Bir de yatırım sırasında fizibilite raporu hazırlanır ve buna bağlı olarak da bütçe sözkonusudur. Hic bir yerde rastlayamadım. Elinde bu tür bir liste rapor vb.bilgi olan mevcut ise paylasabilir mi acaba?

YeniBON beğendi.
syildiz4242 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2016, 07:56   #349
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syildiz4242 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar.
Ben de aranıza meraklı biri olarak katılıyorum. Henuz bahce sahibi değilim ama nasip olursa az kaldı.
24 dönüm arazinin tepesindeki su kuruduğu için babam ilgilenmeyi bıraktı ve bundan sonrası için kararı bana bıraktı.
Hemen 500 metre yukarıda sadece kışları akan bir çeşme mevcut ve sahibi var. Sadece kışları izin verebileceğini belirtti. Bu durumda su deposu (havuzu) şart oldu. Ortalama 500 ceviz fidanı için 200 Tonluk bir havuz planlamaktayım ki ileride bu da yetmeyecek gibi. Kaldı ki 200tonluk betonarme havuzun maliyetini duyunca da kulaklarıma inanamadım.
Taşıma suyu denilemez belki ancak bu durumda siz olsanız bahçe kurmayı düşünür müydünüz? Bu kadar emek zaman para heves.... Ne dersiniz?
Bir de yatırım sırasında fizibilite raporu hazırlanır ve buna bağlı olarak da bütçe sözkonusudur. Hic bir yerde rastlayamadım. Elinde bu tür bir liste rapor vb.bilgi olan mevcut ise paylasabilir mi acaba?
Meyve bahçemi aldıktan sonra bir ziraat mühendisi tanıdığımı bahçeye götürdüm. Bana dediği ilk şey " meyve bahçesi aldıysan, kendine ait suyun olmalıdır. Sulama birliğinin vereceği suya güvenerek meyvecilik yapılmaz." Ben de sondaj vurdurdum. Şimdi çok rahatım. Havuzun maliyetini bilmiyorum ancak araziniz de su varsa sondaj yaptırmayı düşünmenizi öneririm. Bugün su vereceğini söyleyen, yarın kafası bozulur vermem diyebilir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 11:21   #350
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Merhaba arkadaşlar aldığım tarlada 7 metre derinliğinde kuyu var ve 15 ekim 2016 da ölçüm yaptım 2metre su vardı. 20 dönüm tarlamı cevizleri diktikten sonra bu suyla nasıl sulayabilirim

Eski 17-10-2016, 20:37   #351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın cevizadam;

Anladığımız kadarıyla keson kuyu.Kuyunuzun çapı 1 metre civarında ise yaklaşık 1,5 ton civarı su bulunmakta.Suyunuzun kaynağı yeterli düzeydemi bilmıyoruz.Bu durumda büyük su deposu yapmak kaçınılmaz görünüyor.Elimizdeki imkanlar nedir? mesela elektrik varmı? maddi durumunuz nedir? Daha doğrusu sizin küçük de olsa fikriniz önemli.Aramızda tecrübeli ,deneyimli hatta konunun uzmanı olabileceğini düşünüyorum.

Bu konuyla neden ilgilendiğimi açıklayayım.Bizim tarlanın yanında 50 metre mesafede az miktarda su çıkıyor ancak;suyun tarlaya çıkması mümkün değil,biraz aşağıda kalıyor.iş kazasından dolayı uzun istirahat döneminde ne yapılabilir diye detaylı araştırma yaptım.Bolivya da rüzgar gülü sulamada yaygın olarak kullanılmakta.Rüzgar gülünün ve su pompasının yapım aşamalarını dikkatle izledim hemde defalarca.Su az olduğu için yıl boyu depolamak için orada olmak imkansız olduğu için( 0) maliyetle rüzgardan faydalanmak istedim.Hatta su pompasını yaptım,rüzgar gülünü de kendi imkanlarımla yapabileceğime inanıyorum.Şimdi tarlaya 800 metre mesafede ve 10 metre yüksekte daha fazla su buldum onu getirmeyi düşünüyorum.Tarlanın üst başına 100 tonluk su havuzu projesi hazırladım.Mesleğim *** ustası olduğu için işçilik hariç 6000 TL gibi maliyeti olacak. Şu anda rüzgar gülü benim için 2.planda kaldı.Kolay gelsin iyi akşamlar.

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 09:04   #352
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Coşkun abi ilgin için teşekkür ederim. Kuyunun çapı 1.5 civarı. Tarlayı yeni aldığım için suyun devamlılığı konusunda fikrim yok en az 10 yıldır tarla işlenmiyor. Benim fikrim mümkünse otomasyon yapmak yani belli zaman aralığında pompanın çalışıp durması. Tarlanın içinden 380v hattı geçiyor. 350m ileride bir köy evi var yani 220v elektrik orada. Elektrik alamazsam jeneratör ile sulama yapabilirim yevmiye ile adam bulurum en kötü. Depo olayına çok sıcak bakmıyorum. Suyu direk hatta vermek istiyorum. Güneş enerjili bir sistem de olabilir sulama işine 15000tl ayırdım. Şuan ceviz işiyle uğraşan ustalarımız, kendi tarlalarında nasıl bir sulama sistemi kullanıyorsunuz örnek olması açısından bizlerle paylaşabilir misiniz?

Eski 18-10-2016, 19:12   #353
Ağaç Dostu

Tecrübeli arkadaşlar umarım yardımcı olurlar.Hayırlısıyla karar verdiğiniz işinizde ALLAH muvaffak etsin.En güzel dileklerimle Hayırlı akşamlar

cevizadam beğendi.
Eski 05-04-2017, 10:27   #354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2015
Ceviz sulama hak.

Arkadaşlar merhaba, 3 dekar bir tarlaya 8 sıra olmak üzere 60 adet açık köklü ceviz diktim. Can sularını verdik. Tarlaya henüz sondaj yaptirmadim. İlk yıl taşıma su düşünüyorum. Tarla yerleşim alanına yakın elimde 2 adet 1 tonluk tank var. Tarlanın eğimi muhtemelen yarım MT sıraların tam ortasına bir tonluk tankı yerleştirsem ve damlama sulama yapsam boru ve damlaticilar için ne onerirsiniz? Teşekkürler.

Vizeli39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 22:29   #355
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2016
İyi aksamlar.
Gecen sene mayista tuplu olarak diktigimiz chandlerlar bu seviyede..
Sulamayi mecburen salma olarak yaoiyoruz.
Direkt koke degil iz dusumune yapmaktayiz.
Bununla birlikte bazi yapraklatda sararmalar var.
Azot ve fosfor eksigi deniyor ve kasim icinde 15-15-15 dap tavsiye ediliyor.
Kasimda nasipse dap 15 ve leonardit karisimi vermeyi dusunuyorum.
Sulamada ise arazi yapisi sebebiyle ve imkanlar kisitli oldugunda simdilik sallma sulamaya devam ediyoruz.
Bu sene budama yapilir mi o konuda da pek fikrim yok
Ancak gelisimleri vana az gibi grliyor.

Eklenen Resimler

kamil35 ve YeniBON beğendi.
Semih2643 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2017, 18:43   #356
Ağaç Dostu

Semih 2643
Öncelikle bahçen hayırlı olsun.Sulama şeklin imkanlara göre doğru,her ne kadar toprak yapını bilmesek de sık ve az su vermek iyidir.Sulamanın akabinde toprak yarılmaması için üzerine kuru toprak veya tavında çapalamak gerekir.
Budama konusunda martta iyi gelişen sürgünü bırak diğerini 1cm civarı tırnak bırakarak kes.iyi gelişen sürgün senin liderin olacak. Liderde hedef tek gövde olarak 250-300 cm olamalıdır.Bu arada yaprak dibinden sürgünler çıkarsa onları da temizle.Gübreleme konusuna girmek istemiyorum.Ayda bir de olsa humik fulvik asit kullanmanı tavsiye ederim kolay gelsin

Eski 03-09-2017, 12:44   #357
Yeni Üye

Semih2643's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2016
Coşkun bey tesekkur ederim.
Onumuzdeki bahar mevsiminde dediginiz sekilde budama yapmayi dusunuyoruz.
Ancak bahsettiginiz 1 cm tirnak birakma meselesini tam anlayamadim.
Aciklama **** fotoyla ornekleme yapabilir misiniz.
Simdiden tesekjur ederim.
İyi bayramlar herkese.

Semih2643 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2017, 21:08   #358
Ağaç Dostu

Semih bey makas gövdeyi yalayacak şekilde değilde 1 cm civarı açıktan, zaten orada yüzük şeklinde oluşum göreceksin onun dışından kesilecek.doğru kesim yaranın çabuk kapanmasın sağlayacak kolay gelsin

Eski 06-09-2017, 19:43   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Merhaba değerli forum üyeleri;
Kurmuş olduğum ceviz bahçemi 2 yıl salma sulama yöntemiyle suladım. Gelecek yıl sistem kurmak istiyorum. Ama bir konuda biraz karasız kaldım. Damlama sistemi mi yoksa mini spring(yağmurlama) mi? Bahçem Malatya'da. Burada kayısı bahçelerinde mini spring başarıyla kullanılıyor ve taç iz düşümünü tamamen sulayabiliyor. Tek dezavantajının bedenin sürekli ıslak kalması olduğunu düşünüyorum.
Ben cevizde hep damlama sistemi duydum, videolarda gördüm ve okudum. Ama ağaç cevresini 360 derece sulayabiliyor mu bilmiyorum.
Eğer damlama sistemi kurarsam çift hat (bedenin iki tarafından) yapmayı düşünüyorum.
Bu konuda beni aydınlatırsanız ve karar vermemde yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2017, 20:07   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 Mesajı Göster
Merhaba değerli forum üyeleri;
Kurmuş olduğum ceviz bahçemi 2 yıl salma sulama yöntemiyle suladım. Gelecek yıl sistem kurmak istiyorum. Ama bir konuda biraz karasız kaldım. Damlama sistemi mi yoksa mini spring(yağmurlama) mi? Bahçem Malatya'da. Burada kayısı bahçelerinde mini spring başarıyla kullanılıyor ve taç iz düşümünü tamamen sulayabiliyor. Tek dezavantajının bedenin sürekli ıslak kalması olduğunu düşünüyorum.
Ben cevizde hep damlama sistemi duydum, videolarda gördüm ve okudum. Ama ağaç cevresini 360 derece sulayabiliyor mu bilmiyorum.
Eğer damlama sistemi kurarsam çift hat (bedenin iki tarafından) yapmayı düşünüyorum.
Bu konuda beni aydınlatırsanız ve karar vermemde yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...
Tecrübeli arkadaşlar bu konuda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Forumda bizim gibi bu işe yeni başlayanlara yol gösterdiniz, yardımcı oldunuz.
Sizlerin bu konudaki görüşlerinizi de önemsiyorum.
Mini yağmurlama ve damlamayı kıyaslarsak avantaj ve dezavantajları neler olabilir?

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024