agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2018, 21:54   #481
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Fidanlar daha yaşında değildi.İlk yaz surgunleriyle bu hale geldi...mesele usul ve yöntem meselesi...Her şey yerli yerinde olmalı...bu ana kural. O zaman görüntü bu oluyor..

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 22:12   #482
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Bahçemiz Çanakkale de..
Fidanların boyları iyi görünüyor. Hangi cins bu fidanlar. Yalnız büyük ihtimalle ikliminiz uygun görünüyor killi be kireçli topraklar ileriki yollar için sıkıntı olabilir. Kolay gelsin.

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 01:10   #483
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Cins fernor.Kil sanılanın aksine çok Yüksek oranlarda olmadıkça eksi bir durum değil.Kireç meselesi ise kendi solucan gübresi üretimimizi yaptığımız için her yıl organik destekleme ile kireci yavaş yavaş azaltacağız ***. Toprak düzenli organik besleme ile bambaşka bir hal alır neticede...

Dursunbeyli beğendi.
Eski 11-02-2018, 20:41   #484
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Herkese iyi akşamlar. yaklaşık 6 sene önce ceviz bahçesi oluşturduk ilk sene baya vakit ve nakit harcadıktan sonra altyapı eksikliklerinden ötürü ağaçlara gerekli önemi gösteremedik. Ağaçları ektiğimiz sene 3 budak bırakacak şekilde sert bir budama yaptık (kesinlikle tavsiye etmiyorum bize ekerken öyle yapın dediler ancak çok erken) malesef ağaçların bir çoğu öldü kalanlarda istediğim boya gelemedi. Şu an ağaçların durumu bu şekilde

Etrafımda benimle aynı zaman ekenlerin bahçelerine baktığımda ise maşallah baya boy vermiş ağaçları. Bizim ağaçların bu sene budama yapılmasına gerek varmıdır. ilk sene yaptığım budamadan sonra bir daha hiç ellemedim. bu sene görenler böyle olmaz tek dal bırakacak şekilde buda diyorlar. Tavsiyeleriniz bekliyorum

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 22:30   #485
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

[QUOTE=burak555;1530891]Herkese iyi akşamlar. yaklaşık 6 sene önce ceviz bahçesi oluşturduk ilk sene baya vakit ve nakit harcadıktan sonra altyapı eksikliklerinden ötürü ağaçlara gerekli önemi gösteremedik. Ağaçları ektiğimiz sene 3 budak bırakacak şekilde sert bir budama yaptık (kesinlikle tavsiye etmiyorum bize ekerken öyle yapın dediler ancak çok erken) malesef ağaçların bir çoğu öldü kalanlarda istediğim boya gelemedi. Şu an ağaçların durumu bu şekilde

Etrafımda benimle aynı zaman ekenlerin bahçelerine baktığımda ise maşallah baya boy vermiş ağaçları. Bizim ağaçların bu sene budama yapılmasına gerek varmıdır. ilk sene yaptığım budamadan sonra bir daha hiç ellemedim. bu sene görenler böyle olmaz tek dal bırakacak şekilde buda diyorlar. Tavsiyeleriniz bekliyorum[/QUOTE

Önce budamadan bahsedelim ;
2 türlü budamadan 1 ini tercih edeceksiniz
Goble budama ya da lider dal budama
Eğer 7x4 ,8x4 gibi sık dikim yaptıysanız
Lider dal şekli değilse bile buna dondurmeniz geç olmadan iyi olacaktır.
..
Cevizin ilk 3-5 yıl önemli olan ağaç şekli verme budaması vardır..Sonra pek budama istemez,sadece aralara giren dallar,birbirine giren dallar,kuru ve hastalıklı dallar alınır.

Sizin meselede anlaşılan bilinçsiz eylemler yumağı var.
1-)Sık dikimse lider dal sistemiyle budama yapıp şekli düzeltin.
2-)Ağacın dallanması en alttan1.20-1.30 m. Den yukarı olmalıdır.
Yani 1.20-1.30 m. Altında hiç bir dal oluşumuna izin yok
3-)ilk taçlanmayı(dallandırmayı ) 1.30 da yaptıktan sonra,2.ve 3. Taç yani dallandırmayı,ilk dallandırılan yerden her bir taçlandırma için 80-90 santim yukarısından yapın.

burak555 beğendi.
Eski 11-02-2018, 22:43   #486
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Bu şekle dönmeli

Eklenen Resimler

burak555 beğendi.
Eski 14-02-2018, 09:38   #487
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
bilgilendirme için teşekkürler.

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 09:17   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
selam forum.

biliyorsunuz bu chandlerın dalları biraz uzadıktan sonra çatallaşıyor. bu çatalları sürekli budayacak mıyız?

alperrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 14:19   #489
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ağaç yetiştikten sonra budama diye bir şey neredeyse kalmıyor.
Çatalları,ağacın o dalı sağlıklı meyve gözleri oluştursun gölge olmasın dallar iç içe girmesin diye alıyoruz...sağlıklı bir budama sonrası her yıl çatal vermeyecek.çatal verecek sürgün vermeyecetir.meyve gözleri oluşacak,dal oluşumu epey duracaktır.

Eski 16-03-2018, 22:06   #490
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Cevizde budama için en uygun zaman hangisi. Ben ilkbaharda budama yaptım. herhangi bir olumsuz durum olmamasına rağmen daha sonra baktığımda kestiğim yerden su gelmeye başladı. Sonbahar budaması yaptığımızda veya erken budama yapma durumunda bulunduğum iklim nedeni ile soğuktan etkilenme durumu söz konusu.

TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2018, 07:07   #491
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ağaca su yürümeden yapmak en doğrusu...bölgelere göre şubat mart ayı diyebiliriz..en doğuda nisan ortasına kadar sarkabilir...sizin oralar epey soğuk ve rakımda sanırım 1000 ler civarı..Martın ortasını ya da sonunu tavsiye ederim.genç fidanlarsa su tut gibi birşey sürün budamadan sonra..
. Bir de şu var.. Bir iki dal kuruması,daha doğrusu sürgün ucu kurumasını da dert etmemek lazım.olağan şeyler sonuçta.kuruyan yerden tekrar kestikten sonra sürgün ve meyve yine oluşacak...

Muda ve TCM beğendi.
Eski 19-03-2018, 10:08   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
Alıntı:
Ağaç yetiştikten sonra budama diye bir şey neredeyse kalmıyor.
Çatalları,ağacın o dalı sağlıklı meyve gözleri oluştursun gölge olmasın dallar iç içe girmesin diye alıyoruz...sağlıklı bir budama sonrası her yıl çatal vermeyecek.çatal verecek sürgün vermeyecetir.meyve gözleri oluşacak,dal oluşumu epey duracaktır.
teşekkürler.

alperrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 14:05   #493
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Ağaca su yürümeden yapmak en doğrusu...bölgelere göre şubat mart ayı diyebiliriz..en doğuda nisan ortasına kadar sarkabilir...sizin oralar epey soğuk ve rakımda sanırım 1000 ler civarı..Martın ortasını ya da sonunu tavsiye ederim.genç fidanlarsa su tut gibi birşey sürün budamadan sonra..
. Bir de şu var.. Bir iki dal kuruması,daha doğrusu sürgün ucu kurumasını da dert etmemek lazım.olağan şeyler sonuçta.kuruyan yerden tekrar kestikten sonra sürgün ve meyve yine oluşacak...
Benim bahçemin bulunduğu yer 1250-1290 arası. Ancak bu yıl her şey daha erken uyandı. Minik bir fidanın fazlalıklarını kestiğimde sulanmış olduğunu gördüm. Yeniden gidip su çıkmış mı diye bakamadım.

İki yıl önce çetin ceviz diye aşıladığımız önce tutan, sonra altta bir tane bıraktığımız kol nedeni ile tutmuş olan aşı tamamen öldü. Şimdi her yerden sürgün çıkarıp ağaç nerede ise eski boyutuna geldi. Önceden tornavida ile içini çıkartamadığım bu nedenle çetin ceviz olarak nitelendirdiğim ceviz geçtiğimiz yıl beş on tane de olsa yiyebildiğimiz ceviz verdi. Çetin ceviz yerine küçük de olsa lezzetli normal bir cevizimiz oldu. Bu yıl onun cevizlerini merakla bekliyorum. Duruma göre yeniden aşılamayı düşünüyorum. Onun çıkan fazlalık sürgünlerini budamak istiyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 11:04   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
İyi Günler Bir sorum olacak.

Kapımızın önüne diktiğimiz cevizin kabuğunu boydan boya soymuşlar. Bunu kapatmak için bir kısmına çamur sıvamış babam ama hayvanın biri gelmiş diğer kısmını da soymuş. Ağacı kurtarmak için açık yere aşı macunu düşündüm ama başka bir öneriniz var mı?

zenon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 15:15   #495
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Memleketin hayvanı. Bol maalesef..ben de aşı yapmak için bir yabani eriğin etrafını temizletmiştim birine,erik ağacı çok gençti henüz 1.5 metre boyundaydı..
Hayvanın biri gelip tam dibinden testere ile kesip kestiğini de yanına bırakmış..
Hayvanın biri diyoruz ama hayvanlara hakaret oluyor.Hayvandan aşağı mahluk demek lazım.
Sizin de cevize kast eden yaratıklar var anlaşılan...En güzeli dikenli tel ile muhafazaya almak..Yaşar mı yaşamaz mı açıkçası bilmiyorum.

arno66 ve aydemiraydın beğendi.
Eski 27-04-2018, 01:35   #496
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu gibi zararlar neden yapıldığına bakmak gerekir bu tür söylemlerle sıkça karşılaşıyoruz ve böyle zararları da bahçe kontrollerinde bizzat görüyoruz, Önce neden diye kendimize sormamız sorgulamamız lazım, sorguladığın zaman az çok nedenini tespitini koyabiliyorsun.

Bir anımı anlatayım.

Aynı bu şekil de bir şikayet vardı, adam faryat figan bağırıyor küfrediyor ağaçlarımı kesmişler diye, nasıl keserler olamaz öyle şey gidelim görelim dedik, gittik, Adam ağaçları tarlasının sınırına dikmiş ağaçların dalları yan tarlaya geçmiş tarla sahibi ağaçların gölgesinden mahsülünü yetiştiremiyor yani yan tarla komşusuna zarar veriyor, O mu kesti başkası mı kesti bilinmiyor ama muhtemelen komsusu kesti.

Kesmesi yanlış bir şey (bunu savunmuyoruz) bunun prosüdürleri vardır uygularsın gereği yapılır, bu prosüdürlere kaldığında da hatalı olana yüksek para cezaları da vardır.

Şimdi buradan yola çıkarak şu söylemek istiyorum sizin nasıl bir durumla karşılaştığınızı bilmiyorum durumunuzu bilmiyorum belki konumunuzda haklı olabilirsiniz sözüm size değil, ama kapının önüne dikilmiş bir ceviz ağacı yolu kapıyor olabilir birinin arabasını çiziyor olabilir geçişini engelliyor olabilir. ya da bir kendini bilmez tarafından zarar verilmiş olabilir, önemli olan hata varsa hatanın nerede olduğunu iyi tespit etmektir.

Yani önce çuvaldızı kendimize iğneyi bir başkasına batıracağız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2018, 06:16   #497
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Benim bahsettiğim erik Kimsenin tarlasına sınır değil,kimsenin geçişine yoluna manî değil,kimseye zararı olabilecek bir yerde değil,kimsenin mülkü değil.bahsettiğiniz sebepleri biz de biliyoruz.Birine zararı dokunur ya da hakkı vardır herhangi bir sıkıntıya sebep verecek durum vardır, o zaman zaten söz söylemeye gerek yok.
Diğer arkadaşın durumu bilmem ama bizim durumun 2 sebebi var;
Ya bize karşı hazımsız haset birisi sırf pisliğinden böyle bir şey yapıyor,
Ya da Zihinsel engelli...

Diğer arkadaşın durumda böyle bir şey olabilir,kapı önünde olduğu için göze batmış ya da yoldan geçene zarar,ya da birinin evine,avlusuna yakınlık falan gibi bir durum olabilir,bilmem...
Lakin kabuğunu soyma eylemi biraz yaratıkça değişik bir mahlukça geliyor insana....
Biri yanlışsa diğeri de apayrı bir yanlış vesselam..

Eski 04-04-2019, 13:10   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2019
Üstadlarım bir konudan bahsedilmemiş **** ben bulamadım; bu sene 10 tane fernor tipi açık köklü ceviz dikeceğim 1 hafta içerisinde. Ben bu fidanları nisanın 2. Haftası diktiğimde ne zaman ilk budamayı yapacağım, aşı gözünün üzerinden 4-5 göz yukarıdan yapılan budamayı ne zaman yapmam gerekir?

Sametfbr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2019, 19:45   #499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2015
Üstadlarım size bir konuda danışmak istiyorum. Bahçemde 7-8 adet ceviz ağacım var. Resimdeki ağacımın yeni sürgünlerini ne zaman kesmeliyim ve hangi dalları kesmeliyim. Şimdiden teşekkür ederim

apek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2020, 13:24   #500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
Tek dal a bırakıp 3 3.5 metre sürgün almaya çalışacaksınız sonra 2.40 2.50 tepe kesimi yapılacak

keskin586 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 15:27   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2020
Haziran ayında tepe budama yapılırmı

Selamün aleyküm arkadaşlar.
Sakarya Geyve de 3 dönüm tarlama Aralık ayında yaklaşık 70 tane açık kök ceviz fidanı diktim. Fidanları diktikten hemen sonra bastıran yağmurlar ve peşine gelen kar yüzünden mart ayına kadar tarlaya gidemedim. Son olarakta bu corona sebebi ile oturduğum Kocaeli den şehir dışına çıkış yasağı ile birlikte ilk defa Allah nasip ederse bu hafta sonu gideceğim. Şimdi benimsıkıntım fidanların tepe vurmasını yapamadım. Arkadaşlar sizden ricam bana bir yol göstermeniz ne yapayım nasıl bir yol izleyeyim.

Sinan54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 12:27   #502
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba tam yaşını bilmiyorum ama en az 50 yaşında bir ceviz ağacım var. Gövde upuzun kavak misali taçlanma çok yüksekte dallanma az olduğu icin verim az ama tadı çok güzel. Ben bu ağacı 1.5 metreden kessem tekrar patlarmi yoksa aşımı yapmam gerekir.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 13:18   #503
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Merhaba tam yaşını bilmiyorum ama en az 50 yaşında bir ceviz ağacım var. Gövde upuzun kavak misali taçlanma çok yüksekte dallanma az olduğu icin verim az ama tadı çok güzel. Ben bu ağacı 1.5 metreden kessem tekrar patlarmi yoksa aşımı yapmam gerekir.
Bu tarz bir ağacı 1.5 m den kesip aşı yaptım.
Aşılar sürgün vedir ve üzerinde meyve vardı.
Sonra ne olduysa birden aşı kurudu.😟😟
Muhtemelen ağacın kabuğu hava aldı ve aşılar kurudu.
Halbuki çok güzel toprakla ve nylonla izole etmiştim.
Aşılar tuttuktan en az 3 ay sonra bandajı açmıştım.
Aşılar kuruyunca hiç bir sürgünde patlamadı gövdeden.
Ağaç bir senede kurudu.
Kereste oldu kestim.

Bu kadar büyük ağaçlarda gövdeden ayrılan bir dalı kesip aşı yapmalı,ağacın bir ya da bir kaç dalı yaşamını idame edecek kadar bırakılmalıdır.
Yoksa dediğim gibi yaşlı ağaçlarda bir kaç kez tecrübe ettik tutmayan aşı ağacı kurutuyor.
7/8 yaşlı ağaçlarda sürgün alabiliyorsunuz.
Aşı tutmasa bile.
Bunlar benim tecrübelerim tabi.
Sizin yerinize olsam asla 1.5 m den o agacı kesmezdim.

ezo beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 13:53   #504
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Ağacın dalına aşı yapmak mümkun degil cok yukarıda dallar ceviz versede silkelemekte mümkün olmuyor resmen bir kavak ağacı gibi ağacın altlarından dallanma teşvik etmek en güzeli olurdu ama nasıl yapılır bilmiyorum en iyisi dökülen cevizleri dibinden toplamak gibi gözüküyor. Teşekkurler vosvos17 aşi ve ağacı kesmekten vazgeçtim

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 14:41   #505
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Bu agacın etrafı kapalı ve güneş almıyor olması lazım.
Bu şekildeki agaçlar genel olarak gün ışığını görmek için kavak gibi düz bir şekilde yukarı doğru büyüyor genelde.
Karar merci sizsiniz en nihayetinde.
Ancak ben size filmin en kötü seneryosunu anlatmak istedim
Bu tarz ağaçlarda kabuk çok kalın oluyor.
Aşı kalemlerini koyduktan sonra aşı macunu ile çok güzel kapatıp izole ederseniz şansınız artacaktır.
Ama en garantisi ağaca nefes aldıracak bir dal bırakıp öyle aşı yapmak.
Bu şekilde olursa en azından aşı tutmasa bile ağacın hayatta kalacağı garanti olacaktır.

ezo beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2021, 14:10   #506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2021
Arkadaşlar merhaba,

köyde boşta olan arazime çoluk çocuk ileride yeriz diye geçtiğimiz Aralık ayında 9 fidan diktim. İnternet, youtube araştırmaları sonrası Mart gibi tepe budaması yaptım. Ancak yaptığımda gözler daha tam belli değildi ve bir daha yakın zamanda gidemeyeceğim diye tepe vurumunu gerçekleştirdim. Ancak sürgünler 2-3 fidan hariç hepsinde aşının altından gerçekleşmiş. Hatta topraktan çıkan bile var. Şimdi bu fidanlara ne yapmak gerekir? İlk 2 fotoğraf Temmuz gibi çekildi. Sonrakileri geçtiğimiz hafta çektim ve bunlar düzgün aşı üstü olanlar. Sürgün üstünde kalanları budamak lazım mı? kurumuş gibi geldi bana. ayrıca aşı altından çıkan fidanları ne yapmak lazım?

Eklenen Resimler

patrici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2021, 13:35   #507
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Diktiğinizde aşının üç dört göz üzerinden kesmiş olsaydınız şu an tek lider olarak çok daha iyi gelişim gösteren fidanlarınız olabilirdi,

Bundan sonra yapacak çok bir şeyiniz yok bu şekilde devam ediniz işaretlediklerimi alınız ve gövdeleri su bazlı pilastik boyayla mutlaka boyayınız.Tek lider olarak devam ediniz. Meyveleri koparınız.

Eklenti 618771

Eklenti 618772

Eklenti 618773
Sn. Lilium geçenyıl bahçeme diktiğim 1 yıllık chandler ceviz fidanlarımın son durumunu fotoğrafladım. Tepe budamalarını yapmamakla beraber şu an yaklaşık 2 mt boya ulaştılar. Hemen hemen hepsinin gelişme formları aynı.
Fotoğraflarda göründüğü üzere budama konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler

Eklenen Resimler

gandor08 beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2022, 23:19   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2022
Çanakkale Biga’da 5 sene önce bir ceviz bahçesi yaptık. Budama konusunda maalesef o kadar farklı bilgi var ki bir türlü doğrusu şudur diyemedik budama konusunda. En sonunda öğrendiklerimizden süzdüklerimizle kendi doğrumuzu uyguladık. An itibari ile memnunuz. Yeni üye olduğumdan bahçemin resimlerini paylaşamıyorum ama başlık açabildiğim zaman resimleri de atacağım.

ozgurbilgin76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024