agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-11-2013, 14:42   #121
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bende kırklarelinin lüleburgaz ilçesindeyim ancak burada rakım 55 kofçaz ile aramızda büyük iklim farkı var. burada ceviz ağaçları hala yapraklı.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 19:33   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
burgaz daha ılıman kırklareline giderken yolda gördüğüm bahçeler daha yeşildi yapraklar.bizim cevizlik kofçaz da yukarıkanara köyüne yakın bulgar sınırı civarındayız dağlık bölüm dere kenarı 6-7 ekim civarı don vurdu, sadece bizim fidanlarda değil köyün(terzidere,kanara) bütün cevizlerinde aynı durum var büyük ağaçlarda dahil geçen 2 senede böyle olmamıştı bir tane yeşil yaprak kalmadı cevizlerde ekim 15 itibariyle.kasımda yapcaktık budamayı ama gözümüz korktu martta budayıp yüzde 1 lik bordo atmayı düşünüyorum, siz ne düşünüyorsunuz kışa çeksek mi yoksa martı beklesek mi

sergunbasturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 18:39   #123
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sayın Lilium, aşağıda ilk resimde, sayın formullaone'nin dediği gibi sandalye atıp düşündüm ama maalesef net bir şey kafamda canlanmadı bir türlü. Üç ana dal aşı sürgünü, aşağıdaki küçük çıkıntı dalda aşılı. Dallar aşağı yukarı aynı açıda ve aynı kalınlıkta. Modifiye lider şeklini oluşturabilmek için İlk baharda nasıl budamam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca ikinci resimde görüldüğü gibi bahçemdeki 5-6 ağaçta ağacın diğer dalları vasat iken bir dalı güçlü bir şekilde sürüyor genelde en alttaki dalı. Bunun nedeni ne olabilir? her ağaçta 2 damlatıcı var. Damlatıcı az olabilirmi **** beslenmede bir sıkıntı olabilirmi?
Sayın Lilium veya katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Selamlar.

Eklenen Resimler

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 22:15   #124
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Harold Adam Training Walnut Trees - YouTube
burdaki videonın 50. saniyesinde fidanın boyuna dokunmadan gözleri dal oluşturmak içi bir aparatla üstten kabuğa cizikler atılıyor.
acaba bizim 120 cm de tepe vurumu yapmadan yandalllları bu şekilde oluşturma durumu mümkün mü?

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 23:28   #125
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Lilium, aşağıda ilk resimde, sayın formullaone'nin dediği gibi sandalye atıp düşündüm ama maalesef net bir şey kafamda canlanmadı bir türlü. Üç ana dal aşı sürgünü, aşağıdaki küçük çıkıntı dalda aşılı. Dallar aşağı yukarı aynı açıda ve aynı kalınlıkta. Modifiye lider şeklini oluşturabilmek için İlk baharda nasıl budamam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca ikinci resimde görüldüğü gibi bahçemdeki 5-6 ağaçta ağacın diğer dalları vasat iken bir dalı güçlü bir şekilde sürüyor genelde en alttaki dalı. Bunun nedeni ne olabilir? her ağaçta 2 damlatıcı var. Damlatıcı az olabilirmi **** beslenmede bir sıkıntı olabilirmi?
Sayın Lilium veya katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Selamlar.
Sayın hdoğan, sizi sandalyede kurtarmaz koltuk olması gerekir, şaka şaka.

Öncelikle şunu anlamalıyım, aşı yerinden tam emin olamadım resimden gördüğüm kadarıyla aşılar üç dala yapılmış gördüm doğrumu görmüşüm? ya da aşı yerini işaretlersen yanlış bir şey söylemeyelim.

formullaone beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 23:48   #126
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
burdaki videonın 50. saniyesinde fidanın boyuna dokunmadan gözleri dal oluşturmak içi bir aparatla üstten kabuğa cizikler atılıyor.
acaba bizim 120 cm de tepe vurumu yapmadan yandalllları bu şekilde oluşturma durumu mümkün mü?
ilk sayfada ikinci videoda biraz bu konuya değinmiştim, Yabancı dilim olmadığı için bu uygulamayı neden ya da niçin böyle bir uygulamaya gerek gördüklerini anlayamadım,

Buradaki amaç boyunlu gözleri uyandırmaksa buna gerek yok, Böyle bir uygulama çok yara açmak demekti, ağaç ya da fidan bu yaraları kapatmak için enerjisinin çoğunu yaralara harcayacaktır, dolayısıyla da gelişim yavaş olacaktır,

Tek bir yara açmak (Tepe vurması) varken bu kadar yara açmak bana mantıksız geliyor.

Şayet burada boyunlu göz yoksa, düğme gözleri uyandırmaksa amaç, uygulama doğrudur.

Eski 21-11-2013, 00:23   #127
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster

.
Resimde işaretlediğim yerden itibaren aşı sürgünü. SAslında budama konusunda uzun süredir araştırıyorum, bilinçli olarak yaptığımıda düşünüyorum. Diğer resimde görülen fidan gibi yaklaşık 80 fidanda budama için bir sorun yok. Size sorduğum fidanıda bir şekilde mantık yürüterek budayabilirim ancak her ağaç her dal değerli benim için gereksiz bir kesim ve zaman kaybı yaşamak istemiyorum. Bu ve yukarıda belirttiğim ikinci sorumda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2013, 01:34   #128
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Tamam demek ki doğru görmüşüm.

Sayın hdoğan, öncelikle şunu belirteyim, aşı yaparken her ihtimale karşı mümkün olduğu kadar fazla kalem koyarız ya bir kırılırsa ya biri tutmazsa gibi.

Sizlerde öyle yapmışsınız üç dala koyarak aşılarınızı yapmışsınız, yalnız koyduğunuz dalların biri tamamıyla catal dal dediğimiz dal, yanlış anlamayın bir sakıncası yok fakat aşıların üçüde tuttuktan sonra birini tercih etmeliydiniz diğerlerini kesmeliydiniz.

Kesmeliydiniz dememi sakın yanlış anlamayın, dallar gövdenin farklı yerlerinden olsaydı bunlar kalabilirdi de, sizin fidanınız da aşşa yukarı üç dalda aynı yerden çıkıyor ve dolayısıyla üç ana lider dallı oluşacak ileride de bu dallar eşit kalınlıkta olmaları büyük bir ihtimal meyva ağırlığı rüzgar nedeniyle de yarılmaları büyük olasılık.

Bunları ileride yaşamamanız için yol yakınken bir tanesini en iyi gelişenini tercih edin diğer ikisinin birini bu yıl tamamıyla kesin diğerini de zayıflatın ve bir sonraki sene onuda tamamıyla kesin.

Lider tercihini yaptıktan sonra onu dikine bir iple bağlayarak gerin onu lider yapın, bu germe işlemini de ağaçlara su yürüdükten sonra yapın.

İkinci resime gelecek olursak buradaki fidan işaretlediğim yerden

Name:  Görüntü0101 (450 x 600).jpg
Views: 3457
Size:  47.4 KB

kesilmiş gibi gördüm, şayet doğruysa böyle bir oluşum normaldir, yani kesilen yerdeki en tepedeki gözden önce daha alttaki göz uyanıp liderliği almış, tepedeki gözde hareket etmiş ama liderliği kaptırmış bir defa, ama gelecek yıl liderliği alacaktır şüphen olmasın.

Üstte yazdılarım değilse Bir ikinci ihtimal şu olabilir.

Kesilen yerdeki yani en tepedeki göz uyanıp liderliği almış büyüyor iken kabukta bir yaralanma ya da kurt girdiyse ya da bağlama ipi kesmiş olabilir (vs) gelişimi durur daha sonra alttaki gözlerden biri liderliği alması normaldir.

Her şey normal gelişiyor iken böyle bir durumla karşılaştığınızda lideri mutlaka kontrol edin. Liderde bir sorun var ki fidan lider arayışına gidiyor.

Bu gibi durumlar besleme ya da besinle ilgili değildir.

Alıntı:
ancak her ağaç her dal değerli benim için gereksiz bir kesim ve zaman kaybı yaşamak istemiyorum.
Tabi ki değerli, hele kendinin olunca insan kesmeye hiç kıyamıyor aynı duyguları ben kendi bahçemde yaşadım kesmeye kıyamadım ve hata ettim bazıları alçak taçlandı ya da şekilleri bozuk, şimdi yıllara yayarak düzeltmeye çalışıyorum.
Yol yakınken dememin sebebi de şimdi kıyamazsan doğru olanı yapmazsan ileride o sana kıyacak.

gökhan07 ve hdoğan beğendi.
Eski 21-11-2013, 09:28   #129
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

[QUOTE=Lilium;1221246]Tamam demek ki doğru görmüşüm.

Sayın Lilium, aynen belirttiğiniz gibi elim varmadı bir türlü kesmeye kıyamadım. Kesmeden de ileride sorun yaşayacağıma dair tereddütlerimde haklıymışım demekki. Madem başka seçeneğimiz yok (Z) planını uygulamaktan başka çaremiz kalmadı. Bu sene birini önümüzdeki sene diğerini keseceğim.
Zaman ayırdığınız ve açıklamalarınız için çok sağolun.

Eski 01-12-2013, 10:03   #130
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2012
Cevizde Budama

Budama
Ceviz Ağacında Budama

Halk arasında yanlış bir inanış hâkimdir.“Ceviz budanmaz, ceviz sulanmaz, ceviz aşılanmaz.” Bu üçü de tamamen yanlıştır. Tam aksine ceviz aşılanmalı, ceviz budanmalı ve ceviz sulanmalı. Bu üç işlem ceviz tarımında olmazsa olmazlardandır.
Cevizde budamayı iki ana kategoriye ayırmak istiyorum:
• Genç fidanlarda şekil budaması
• Ceviz ağacında genel budama
Genç fidanlarda şekil budaması

Fidan dikiminde kullanılan fidana göre dikim budamasıyla budamaya başlanır. Tüplü fidanlarda boy1-1.20 m. yi geçmeyeceği için onlarda dikim budamasına ihtiyaç olmaz. Çıplak köklü fidanlarda ise toprak seviyesinin 1-1.20 metre üzerinden kesilir. Bunun sebebi şudur. Yeni dikilen ağaçta yeterli aktif kök oluşamadığından taç yapısını teşkil edecek ana yan dallar sağlıklı ve şekilli bir sonuç teşekkül etmez.
Dikimden sonra fidanda uyanmaya başlayan tepe sürgünü veya en yukarıdaki sağlıklı sürgün dışındaki tüm sürgünler bahar ve yaz başlarında budanmalı.2. yılda fidanlarımız tek sürgünle 2.50 -3m uzayacaktır. (eğer bu büyüme sağlanamamışsa toprak, iklim, bakım veya sulamada bir problem var demektir.) Bu sürgünler bir sonraki yıl gözler uyanmadan önce 2-2.20 metreden kesilmeli.
Not Budamalarda kesilen dallara aşı macunu, sutut, kil veya benzeri bir izolasyon maddesi sürülmeli.)
2-2.20 metreden tepe kesimi yapılan fidanlarda bahar sürgünleri gözlemlenmeli. 1-1.20 m ile 2-2.20 metre arasında farklı yönlere dönük ve aralarındaki mesafeleri orantılı olan 4-5 adet yan sürgün bırakılıp diğer sürgünlerin tümü kesilir.
Genç ceviz ağacı yeterli bakım yapılmışsa bırakılan 4-5 dal o yıl 1-2 m arası sürgün boyuna ulaşır. Uzayan bu dallar ilkbaharda yine yapraklar açmadan10-15 gün önce %50 civarından kesilmelidir.(%50 den daha az kesimlerde çıkan yan sürgünler çok ve kısa olup meyveye yatacak genç ağaçta gelişimin yavaşlamasına sebep olunacaktır. % 50 den daha fazla kesimler de de uç sürgün hızlı gelişeceğinden ağacımızın içi boşalmış olacaktır.)
meyveler ilkbaharda fındık büyüklüğündeyken kopartılmalıdır.(bu kopartılan meyveler ceviz reçeli olarak değerlendirilebilir.)
Üçüncü yıl kesimden sonra dallarda hızlı gelişecek olan uç sürgünler ağacın genel şekline uygun olarak % 30 ila % 50 civarlarından kesilmelidir.
Bu işlemle şekil budaması tamamlanmış olur. Şekil budaması tamamlanana kadar ilk 4 yıl genç fidandaki meyveler ilkbaharda fındık büyüklüğündeyken kopartılmalıdır.(bu kopartılan meyveler ceviz reçeli olarak değerlendirilebilir.)
Genç ceviz ağaçlarında şekil budaması yan dalların uç kesimiyle tamamlanınca artık bir sonraki yıl ağacımızın meyve verme zamanı gelmiştir.
Ceviz ağacında genel budama

Diğer ağaçlarda da olduğu gibi ceviz ağacında da budama ölmüş ya da kurumaya başlamış dalları temizlemek, taç yapısını bizim istediğimiz şekle sokmak, yaprak ve en önemlisi meyve verimini artırmak için yapılmalıdır.
Ağaç budamasında dikkat edilecek en önemli unsur kesimin nereden yapılacağıdır. Şu unutulmamalıdır ki kesilen noktadan önceki son gözün yönü o dalın gelişme yönü olacaktır. Üzerinde kesim yapılacak dal ele alındığında; bir sonraki yıl uzun sürgün hedefleniyorsa %50 ve daha derin kesim yapılır, kısa ve çok sürgün hedefleniyorsa %20-30 kesim yapılmalıdır. İçe ve alta dönük olan gözlerin kenarından kesmemeye özen gösterilmeli.
Diğer ağaçlarda da olduğu gibi genel budamada kuruyan ve birbirine giren dallar kesilmelidir.
Ağaçta ve dallardaki uzunluğuna büyümelere birkaç yılda bir müdahale edilerek yan dalların artması sağlanmalıdır. Yan dalların artması ürününde artması demektir. Budama ağacı gençleştireceğinden meyve kalitesini de artırır. Yine budamanın meyvelerin yakınlarındaki genç dalların ve yaprakların artmasına neden olacağı için meyveyi güneş yanıklarından da korur.
Budamalarda kesmeyi istediğimiz bölümlerin dışında yaralanmalara sebebiyet vermemeye azami gayret sarf etmeliyiz. Mümkünse kesilen yerler aşı macunu, sutut, kil vb bir izolasyon maddesi sürülerek kapatılmalıdır.
Budama artıkları mutlaka ağaç çevresinden ve bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Aksu_Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 10:47   #131
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

sayın aksu_tarım budamayı görsellerle (video, resim ) desteklemeniz mümkün olabilirse daha yararlı olur.
Video Çalışmamız devam ediyor bittiği zaman sizlerlede paylaşacağız

Aksu_Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 19:30   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın Aksu Tarım.
Budama video ya da resim üzerinde anlatılsa daha iyi olurdu, bu konuda çalışmalarınız olduğunu zaten belirtmişsiniz ama gerçekten budama ile ilgili yazınız çok anlaşılır ve net olmuş.

Aksu_Tarım beğendi.
ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2013, 11:01   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Video öyle bir yerde bitiyorki,devamı varsa çok çok iyi olur.Çünkü 15 çeviz ağaçımı açilen budamam lazım.
Şimdiden teşekkürler.
hocam bende bıdamam gerekiyor mu onu öğrenecem 2 yaşında tepesinden kesmişler nisan gibi dediler boyu 1m neresini kesecez diyede düşünüyorum

LEFKE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:41   #134
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Sayın Lilium
Forumu sıkı takip edip,çok nadir yazan bir üye olarak,son günlerde duyduğum ve mantıklı da bulduğum (İ)budama hakkında bir bilginiz sözkonusu mu?

Düzenleyen ism : 26-01-2014 saat 21:44 Neden: yanlış imla
ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 23:47   #135
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

(i) Açılımı nedir? literütere yeni anlamlar mı girmiş?

Şort (bermuda) misali bir şey olsa gerek?

Eski 27-01-2014, 12:34   #136
ism
Yeni Üye

Efendim, açılımı aynen öyle (İ) budama ,yeni bir şekil olsa gerek.
Uygulaması; Dalların uçlarını kesmeyip yandal oluşumu itediğiniz gözün üzerinden cember şeklinde bir kesik atıp surgüne giden enerjiyi bir süreliğine kesiğin atındaki göze verip onun daha hızlı sürmesini sağlıyorsunuz,kesik kısa süre içinde iyileşip enerjinin tekrar uca gitmesini sağlıyor.Ana bu süre zarfında sizde yandalı oluşturmuş oluyorsunuz.Aynı işlem doruk dal içinde geçerli.Böylece binbir zahmetle oluşan uzun sürgünlerin yarısını yandal oluşşun diye kesip atmıyoruz ve ağaçlarımız daha kısa sürede büyümüş oluyorlar.Uygulaması İspanya daki sistemin incelenmesiyle daha detaylanır sanıyorum.

Eski 27-01-2014, 13:29   #137
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

bu sayfada ki 44. videolu mesajımda bende bu konuyu s. lilium'a sormuştum.sanırım İ budama uygulaması buna deniyor.yandal oluşturmak için boyunlu gözün1 cm üzerinden kabuk ta kesikler açılıyor.
bu konuya sn . lilium forumda cevap yazmıştı.
cevabı beni bu uygulama yapma konusunda tereddüde sevk etti.
sn. lilium siz de yan dal oluşturmak için buna benzer bir uygulama yaptığınızı hatırlıyorum

Düzenleyen ahmettugrul55 : 27-01-2014 saat 13:41 Neden: ekleme
Eski 27-01-2014, 14:34   #138
ism
Yeni Üye

Sayın ahmettugrul55
Adı gecen 44. videolu mesajdaki uygulamayı liderdal ve çok hızlı büyüyen yandallarda temmuz ayına kadar gerek duyuldukça uygulamak nasıl olur acaba.Yıl içinde bikaç defa dallanma sözkonusu olabilir mi?Bu tür bir uygulama deneyen var mı ki?

Eski 27-01-2014, 21:54   #139
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

benim bahçem daha yeni 1. yaşını doldurdu. dolayısıyla buna bezer bir uygulama yapacağım bir cevizim olmadı.ama bu yıl büyüme sezonu için düşünmüştüm ve forumda sordum.
forumda hızlı uzayan bir ceviz de tepe vurumu nu haziran ayı sonuna kadar tepe kesimi yaparak büyümeyi yandal oluşumuna sevk etmem tavsiye edildi.gereksiz ağacı yaralamalar ile ağacı strese sokmamak gerektiği tavsiye edildi.

tabi hala aklımda tepe kesimsiz yandalları harekete geçirmek kaldıuygulama yapınca fotograflayıp paylaşıma açacağım

Eski 27-01-2014, 23:15   #140
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ism Mesajı Göster
Efendim, açılımı aynen öyle (İ) budama ,yeni bir şekil olsa gerek.
Yeni bir şekil değilde yeni bir isim, hem bayağı sosyetik olmuş (İ) budama, bir yerlere yazayım bare.

Sözü geçen budamanın benzerini yapmışız, 02.30 değinmişiz.

https://www.youtube.com/watch?v=YN9pFjT4SOs

Alıntı:
Dalların uçlarını kesmeyip yandal oluşumu itediğiniz gözün üzerinden cember şeklinde bir kesik atıp surgüne giden enerjiyi bir süreliğine kesiğin atındaki göze verip onun daha hızlı sürmesini sağlıyorsunuz
Olabilir, fakat bunu dengeleyebilmek çok önemli,

Örneğin: Bunu yaptınız ve göz uyandı, göz uyandıktan sonrada yarada kapandı lider ya da dal hızla liderliği alacak uyanan gözün çalışması duracak.

Bunlar küçük nüanslar buralara çok takılmayın, önce budamayı iyi öğrenelim tecrübemiz arttıkça sonra bu uygulamaları deneyelim.
Bu tür uygulamalar zaman olarak da zaman alır.

Alıntı:
sn . lilium forumda cevap yazmıştı.
cevabı beni bu uygulama yapma konusunda tereddüde sevk etti.
Sayın ahmettugrul55, tereddüdünüz nedir? cevabım tatminkar değilmiydi?

Eski 28-01-2014, 01:19   #141
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

sn lilium
fidana çok fazla yaralamak zorunda olduğumuzdan ,bu uygulama konusunda tereddüt ettim
tesbitinize için tekrar teşekkür ederim

Eski 28-01-2014, 16:27   #142
ism
Yeni Üye

Sayın Dostlar

Cevize özel budama zamanları konusunda avrupa manşeyli kaynaklarda iki dönem öneriliyor.
1. Ağustos 15 Eylül15 arası
Gerekçe; Budamayla olusan yaranın kıştan once iyileşmesini sağlamak, çünkü ceviz özsu akışının bu günlerden sonra zayıflayıp yaradan uzun süre su akışının olmayacağı. Henüz verime yatmamış genç bahçeler için uygulanabilir gibi gözüküyor.
2.Kasım ortasından Aralık ortasına kadar.
Gerekçe ;Yılın bu döneminde agaçlarda su sirkülasyonu olmadığından zararın az olacağı yönünde ki tercih sözkonusu.Burada donlu havalar önerilmeyip,bu dönemde yaraların kapanamayacağı belirtiliyor.Dolayısıyla yarayerleri bir koruyucuyla kamufle etmek lazım.

O kaynaklarda, diğer meyvelerden ayrı olarak özellikle cevizdeki özsu kanamalarından imtina edilmesi önerilerek bu tarihler verilmiş,ve cevizin yarasını yavaş kapatması önemsenmiş.
Ayrıca ceviz ağaçlarında verim yükseltmek için budamanın elzem olmadığını,aksine cevizde budamanın ,doğası gereği hızlı büyüyen ağacı küçültmek **** küçük kalmasını sağlamak için yapıldığı görüşü hakim.
Başka bir öneride, hemen hasat sonrası.

Eski 19-02-2014, 17:42   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2014
Name:  ceviz 2.JPG
Views: 3995
Size:  31.4 KB 12 mart 2013 tarihinde 50 adet chandler cinsi ceviz fidanı ektim.Fakat resimde de görüldüğü gibi on beşe yakın fidanımın üst bölümde yer alan sürgünler sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmedi, alttaki sürgün hızlı bir şekilde büyüyerek lider konumuna geçti.Bu şekilde gelişim gösteren fidanlarımı nasıl budamalayım? Resimde işaretlediğim yerlerden budama yapsam uygun olur mu??Bir de 1 yaşını geçmiş olan fidanlarda, aşı yerlerinin toprağın altıda kalması sorun yaratır mı? Saygılar...

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Ercan22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 19:22   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın ercan22,kesiminiz doğru. Lider gelişen dalları bu şekilde kesip,daha uzun bir herek yardımıyla düz şekilde bağlayınız.

Diğer taraftan,liderlerin tepe vurma yüksekliği size kalmış bir durum,eğer yüksek bir taç yapısı isterseniz daha yukarıdan,alçak bir taçlanma isterseniz de daha aşağıdan vurabilirsiniz.

Bu yükseklik genellikle,kişilerin tercihine göre,bahçenin büyüklüğüne göre,traktörle işlenip işlenmemesine göre ve sert rüzgarlara açık olup olmadığına göre değişiyor.

Aşı yerlerini en azından 4-5 yıl açık tutun ki,güneş görsün ve iyice kapansın. Ben, 3. yazına girmelerine rağmen,alçak dikim olan fidanların aşı yerlerini ilk ve sonbaharda mutlaka kürekle açıyorum. Siz de,toprak tavına gelince açın mutlaka.

vetinte beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 21:53   #145
Yeni Üye

formullaone verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Siteye yeni üye oldum cevizlerimin gelişimini ilerleyen zamanlarda tekrar paylaşıcam iyi geceler...

Eski 22-02-2014, 23:29   #146
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan22 Mesajı Göster
on beşe yakın fidanımın üst bölümde yer alan sürgünler sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmedi, alttaki sürgün hızlı bir şekilde büyüyerek lider konumuna geçti.
Büyümeyen sürgünde bir sorun var mutlaka, ya kabukta bir zarar ya don zararı ya kurt zararı, ilk akla gelenler bunlar.

Alıntı:
1 yaşını geçmiş olan fidanlarda, aşı yerlerinin toprağın altıda kalması sorun yaratır mı?
Evet sorun yaratır, 4-5 yaşına kadar aşı yeri kapanıp ağaç kabuğu kalınlaşıncaya kadar aşı yeri toprak altında kalmamalı.

formullaone ve vetinte beğendi.
Eski 24-02-2014, 10:17   #147
Yeni Üye

Sayın Lilium fidanlarımı biraz geç kalarak 12 mart 2013 tarihinde ektim ve tepelerini 80-90 cm gibi vurdum, sanırım yüksekten tepe vurmam nedeniyle kökler yeterince gelişmeyip üst bölümdeki sürgünlerin gelişimi için gerekli besin ulaşmadı verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Eski 24-02-2014, 10:57   #148
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şimdi daha iyi anladım.

Bir çok yerde sözünü ettiğim "Aşının iki üç göz üzerinden kesiniz" cümlemi haklı çıkaran bir durum için güzel bir fotoğraf

Sizinki yine fene değil bu kadar bile olmayabilirdi.

Ektiniz ve 80-90 santimlerden tepe kesimi yaptınız, çok yerde bahsettiğim gibi ektiğiniz açık köklü fidanı aşının iki üç göz üzerinden kesseydiniz daha dikey ve daha kuvvetli bir lideriniz olabilirdi, bu yıl 1.20- 1.50 lerden tepe kesimi yaparak yan dallanmaya teşvik ederdiniz

ermana beğendi.
Eski 24-02-2014, 11:17   #149
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

sn. lilium
bu gelecek büyüme döneminde ancak1.20 -1.50 lere gelen ağaçlarların tepeleri vurulur mu?
vurulursa en son hangi aya kdar yapılabilir.

Eski 24-02-2014, 11:39   #150
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu genel olarak mart ayında yapılır, 1.20- 1.50 lere gelmeyenler haziran ayına kadar bu seviyelere gelmişseler tepe kesimi yapılabilir, gelmemişseler bir sonraki mart ayına bırakılmalıdır.

ahmettugrul55 beğendi.

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024