agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2012, 11:06   #31
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Ceviz ve zeytin dallarının orta bölümlerinde _ yarım metre gibi_ çıplak, hiç göz uyanmamış.

Altta dallar varsa yüzde şansın biraz düşük, yinede olabilir, üst ve alt dalları biraz budayarak zayıflatıp gözü uyandırabilirsin.

Aslında çıplak bölgenin altından kesilmesi gerekiyor ama _ bodurlaşma olur diye kesemedim.

Önce gözleri uyandırıp bir yıl sonra üst kısmını kesebilirsin, bu uyanan gözler üstte üst kısımda olacağı için liderliklerini de sürdüreceklerdir.

Bu çıplak dal da da aynı yöntemle _ özellikle bodur zeytinde_ göz patlaması yapılabilir mi? diyecektim...
Sadece bodur zeytinde değil çoğu hatta tüm ağaçlarda uygulanabilir.

Halil Önen beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 01:18   #32
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Bizim bahçedeki ceviz ağacının cinsi belli değil ve 1 veya 2 li meyve veriyor .Ben bu ceviz ağacını ilk defa geçtiğimiz kış mart ayı başında budamaya çalıştım ama pek bilmediğim için sadece aralarını açtım..Cevizin bazı türlerini göre budama şekli farklı oluyor diye okumuştum.Ben bu ağacı zamanı gelince nasıl budamalıyım uç dalları mı verimli yan dalları mı bilmiyorum ve bilmeden de budamak istemiyorum.Ama birkaç dal üzerinde yan dal uyanmış ve üzerinde meyve vardı.Bir anadal üzerinde 8-10 göz yan dal uyanmış 3 -4 dalında meyve vardı bu şekilde..

Bir de cevizin cinsini nasıl öğrenebilirim..Yardımcı olursanız sevinirim..

Şimdiden teşekkürler...

kurtulus09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 16:41   #33
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Yerli Cins Ceviz Ağacına Uç Budaması

Herkese merhaba,

Bildiğiniz gibi genelde yerli cins ceviz ağaçları uç dallarında meyve veriyor.Ben bahçedeki cevizin meyve olmayan ve meyvesi dökülmüş olan uç dallarını 5-6 gün önce kestim ve dallardaki gözler patlamaya başlıyor.Bu dallardan seneye meyve verir mi ? Yoksa bir sonraki seneye mi yatırım yapmış oluruz ?Bu dalları kesmek ağaca zarar verir mi sizce ?

Ağaç daha önce budanmadığı için yan göz yok denecek kadar az.Büyüklerimizden ceviz ağacı budanmaz diye duymuştuk.Bu sebepten dolayı ağaçlar da çok büyük.

kurtulus09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 03:50   #34
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Göz aşısı videosunu İlk sayfaya koydum.

suivant beğendi.
Eski 27-08-2012, 09:48   #35
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
@Lilium; göz aşısı bu kadar açık anlatılabilirdi. Teşekkürler.

suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 23:34   #36
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Konu dışı ama, ceviz soyma makinasının videosunuda ilk sayfaya koydum.

Eski 18-09-2012, 13:39   #37
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Merhabalar,fernor ve chandler da 2. yazına girerken yapmamız gereken tek lider bırakma budamasında nelere dikkat etmeliyim? bazı fidanlarda aynı boyda ve kalınlıkta 3-4 dal olabiliyor,bunlardan hangisini neye göre seçmeliyim? lider dal aşı yönüyle aynı mı olmalı? ayrıca bazı dalların boyu sadece 15-20 cm kadar,bunlardan lider bıraksam sıkıntı olur mu? yoksa bir yıl daha mı beklemeliyim? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Dikine gelişim gösteren dal daima liderliği alır, küçük fidanlarda (1-2 yaş gibi ) ya da sorunlu fidanlarda bu bazen değişebilir köke yakın bölgelerden patlayıp iyi gelişim göstererek liderliği alır. Liderliği almış olan fidanın aşağıdan yukarıdan Ya da aşı gözü tarafından patlamış olması önemli değil, Sorunlu fidanlarda büyük bir ihtimalle köke yakınlardan patlayan filizler liderliği alır.

Bazı fidanlarda aynı boyda ve kalınlıkta 3-4 dal olsalar da en dikine olan liderliği alır tabi dalda herhangi bir sorun yoksa, sorun varsa o vasıflara en yakını görevi alır.

Bazen ise ağaç öyle şekilsizdir ki, lider dal bulamazsınız, ağaç böyle zamanla kendi liderini kendi yaratır, yaratır fakat bir yıl gecikebilir, böyle zamanlarda da hem ağaca yardımcı olmak için hem ağacınıza iyi bir şekil vermek için ağacın üst bölgelerinden yatık bir dalı dikine bağlarsanız bu dal liderliği alır gelişimini sürdürür, yani bazı şeyleri yapmak birazda sizin elinizde.

Örneğin: Liderliği almış bir dalı eğerek yan dal yapar başka bir yan dalı dikine bağlayarak lider yapmak sizin elinizde.

Bir örnek daha: Bazı ağaçlar dinç gelişirler ve meyvaya yatmazlar, bu dalları aşağıya eğerseniz meyvaya yatarlar, dikkat ediniz aşağıya eğik dallarda daima meyva fazladır.

Eski 19-09-2012, 19:07   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Konu dışı ama, ceviz soyma makinasının videosunuda ilk sayfaya koydum.
SAYIN LİLİUM,videoyu izledim. makineniz oldukça verimli çalışıyor,5 dk da 50 kg cevizi kabuğundan ayırdı. Emeğinize sağlık,bol bol ceviz hasat edip soymanız dileğiyle

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 01:16   #39
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Evet gerçekten çok güzel ve kullanışlı oldu ben bu kadar kısa sürede hiç kav çatlamamış cevizi soyacağını düşünemiyordum, geçen yılda kullandım fakat geçen yıl motor devri biraz düşüktü ve daha uzun sürede soydu, daha sonra motor devrini yükselttim fakat denemek için bir yıl beklemek zorunda kaldım çünkü soyacak ceviz kalmamıştı.

Şimdi duyan kimin iki ağaç cevizi varsa çuvalları doldurup geliyor, bayanlardan da iyi de dua alıyorum ellerimiz simsiyah oluyordu soyarken, iyi ki bu makinayı yaptın diyorlar, tabi en başta bizim hatun.

Eski 20-09-2012, 09:52   #40
Ağaçsever

suivant's Avatar

Elinize sağlık. Güzel bir makine olmuş. Benim merak ettiğim cevizler suyla fazla haşır neşir oluyorlar. Malum güz geldi sayılır. Soyulan cevizlerin kuruması daha mı uzun sürüyor? Mümkünse size maliyeti ne kadar oldu?

Eski 20-09-2012, 13:35   #41
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu konuyla ilgili şurada azda olsa biraz bahsettim.

Alıntı:
Soyulan cevizlerin kuruması daha mı uzun sürüyor? Mümkünse size maliyeti ne kadar oldu?
Güzel bir soru,

Şöyle cevap vereyim,

Cevizler suyla temas etseler de bu temas çok kısa bir süre 5 ila10 dakika arasında değişiyor, Suya temas eden cevizler bu kısa sürede çok fazla iç kalitesini etkileyecek suyu alamıyor soyulduktan sonra hemen kurumaya seriliyorlar. Kuruması daha uzun süre almıyor.

Cevizlerde aralanma sap kısımlarından delik yoksa içlerine su girmesi de imkansız, bilhassa kavı çatlamamış cevizde bu daha da imkansız, çünkü kavı çatlamamış cevizi makina fırçalarıyla adeta zımparalarçasına alıyor ve sap kısmında deliğin olabileceği yerde çok az kabuk kalabiliyor bu kurumaya bırakılınca düşüyor.(bunu resimlerim) yani suyun girmesi imkansızlaşıyor.

Aslında şöyle desek daha doğru, cevizin olgunlaştıktan sonra yeşil kabuğun içinde kalması soyulurken suyla temasından daha etkili.

Maliyeti bana oldukça ucuza mal oldu çoğu şeye para vermedim eh işçiliğine de para vermeyince oldukça ucuza mal ettim. Malzemesini almaya kalksak kaba bir hesapla (Kapasitesine göre değişir) 1.500 tl bulur.

suivant beğendi.
Eski 20-09-2012, 16:44   #42
Ağaçsever

suivant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Cevizler suyla temas etseler de bu temas çok kısa bir süre 5 ila10 dakika arasında değişiyor, Suya temas eden cevizler bu kısa sürede çok fazla iç kalitesini etkileyecek suyu alamıyor soyulduktan sonra hemen kurumaya seriliyorlar. Kuruması daha uzun süre almıyor.

Cevizlerde aralanma sap kısımlarından delik yoksa içlerine su girmesi de imkansız, bilhassa kavı çatlamamış cevizde bu daha da imkansız, çünkü kavı çatlamamış cevizi makina fırçalarıyla adeta zımparalarçasına alıyor ve sap kısmında deliğin olabileceği yerde çok az kabuk kalabiliyor bu kurumaya bırakılınca düşüyor.(bunu resimlerim) yani suyun girmesi imkansızlaşıyor.
Sap kısmını soracaktım unutmuşum ama leb demeden anlamışsınız. Verdiğiniz maliyet göz önüne alınırsa yıllık bir ton ve üzeri hasat hedefleyenler için gözü kapalı alınması/yapılması gereken bir makine.

Lilium beğendi.
Eski 03-12-2012, 17:04   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Uygulama olmadan budama işi öğrenilemez bence. video faydalı ama tam anlaşılır değil. 2. video daha iyi. 1. yi tam anlayamadım. hem kamera neden yakından göstermiyor.

ömür-uşak beğendi.
DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 22:40   #44
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın derin su, her şeyi bir kişi yapıyorsa yakın cekim olmasıda imkansız, aslında burada sayın çamtepe konuya değinip anlatmış.

Başlığı biraz okumaya çalışmış olsaydınız nedenlerini sizde anlamış olurdunuz.

orion1988 beğendi.
Eski 03-12-2012, 22:47   #45
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yeni yapmış olduğum makina

truva17 ve orion1988 beğendi.

Düzenleyen Lilium : 21-11-2013 saat 01:13
Eski 03-12-2012, 23:55   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
sayin lilium,

diger payasimlariniz gibi göz asisi kaydinizida hayranlikla izledim ellerinize saglik. degerli katkilarinizdan dolayi buyuk saygi duyuyorum.
benim sorum gozasisi neden topraga yakin yerden yapiliyor? cetin cevizden yetisen cogurlerde, ikinci yil, biraz yukardan 50cm gibi olurmu?

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 01:15   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Göz aşısını daha yukarılardan da yapılır, bizim videolarda gösterdiğimiz o yıl ekilen cüğürler, ve bu cüğürler 4 aylık cüğürler, aldığımız gözlerin dalları da kalın oluyor dolayısıyla da gözü koyacağımız yer buna yakın kalınlıkta olursa daha iyi olur.

Yani çüğürün en kalın yeri dip kısımları olduğu için aldığımız göze göre koyacağımız yer dip kısımlarına uygun oluyor.

Göz aşısını daha yukarılardan da yapılır dikkat edilmesi gereken gözü koyacağınız dal o yılın dalı olursa tutma oranı artar.

Arkadaşlar cevizde göz aşısı en kolay aşılardan biridir herkes yapabilir, dikkat edilecek konu ağaçların kabuk vermeye başladığı (Temmuz Ağustos) dönemini tespit etmek, alacağınız gözün içi boş olmasın gözün içi odunsu dokuyla dolu olması gerekir,

Birde gerekli olan çift ağızlı çakı + aşı bantı hepsi bu kadar.

"cetin cevizden yetisen cogurlerde, ikinci yil, biraz yukardan 50cm gibi olurmu?"

Tabi ki olur, fakat üstte de bahsettiğim gibi bu yılın dalı olursa tutma oranı yüksek olur.

Eski 04-12-2012, 13:28   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
geçenlerde köy tvde ceviz budaması ile ilgili proğram vardı..8*4 dikilen ağaçların sıra aralarına bakan dallarının(8m) sert dudanması(%60-70),ağaç aralarının(4m) ise az kesilmesi(%20-30) gerektiği,böylece ağaç aralarındaki dalların erken verime yatarak fazla gelişemeyeceği söyleniyordu..

sizde de böyle mi yapılması gerekir..

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 19:11   #49
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu söylemin doğruluk tarafları var fakat oranlar yıllara yayılarak yapılmalı, yani bir dalı ya da bir taraftaki dalları birden %70 kısaltmak almak doğru değil, bunu yıllara yayayak yani araları %40-50 alıyorsan sıra üstlerini 30-40 alarak ağaçın gelişimini de bozmadan budamalarla dengede tutmak ve verim almak mümkün.

Arkadaşlar bazı şeyleri yanlış anlamamakta lazım, bir dalın %70 kesilemezde diye bir şey yok kesilebilir, Bu budayıcının bilgisiyle ilgili bir şey, Örneğin: öyle bir dal vardır ki, %70 kesmeniz gerekebilir, kesmezseniz alır başını gider meyva yapmaz cıplak kalır, meyva gözü oluşturmaz, Keserek hem o dalı biraz durdurmuş oluruz hem meyva gözü oluşmasını sağlarız hemde ağaçın taç yapısını birden yükseltip boş çıplak dallar olmamasını sağlarız.

Şimdi bu söylemden de ha bak %70 kesilirmiş söylemi çıkmamalı. Bazı ağaçlardan ya da bazı dallardan %70 alınabilir, ama buna genel olarak %70 alınır demek Ya da bir taraftan 60-70 alınır demek yanlış olur.

Bir örnek daha vereyim.
İlk videoda üst dalların %70 kesilirken alt dallara çok az ya da hiç dokunulmamıştır,tabii buda sizi yanıltmasın zira buradaki budama bir verim budaması değildir, bu bir şekil budamasıdır, bir önceki yıl yanlış yapılan tepe vurmasından kaynaklanan hatanın düzeltilmesidir, böyle hatalarda bazen %70-80 kesimler olabilir.

rise_com, alattin ve Tugsad beğendi.
Eski 31-12-2012, 09:55   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
arkadaşlar ağaç budaması ne kolay nede zor hele bir kaç yıllık.lajin 15 senelik ağaçlar nasıl budanır.bunların resimleri vidoları ve yazıları önemli dikkate alınırsa iyi olur.iyi çalışmalar

elfrans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 23:32   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Arrow Cevizde budama ve terbiye şekilleri/samsun

BUDAMA NEDİR?
Meyve ağaçlarının düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmalarını, uzun zaman iyi ve bol ürün vermelerini, verimden düşen ağaçların tekrar verimli hale getirilmeleri için ağaçların toprak üstü organlarına uygulanan kesme, bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprak alma işlemlerinin tümüne budama denir.

Budama yapılmayan ağaçlarda;
*taç düzensiz gelişir,
*fazla verim nedeniyle dallar kırılır,
*küçük ve verimsiz meyve oluşur,
*sık dallanma sonucu iç kısımdaki dallar ışık almaz,
*kısa zamanda verim düşer,
*periyodisite (ürün bir yıl var ve bir yıl yok) görülür.

BUDAMANIN FAYDALARI
*Gövde üzerinde ana dalların sayıları ve dağılışları düzenlenerek meyve ağaçlarının sağlam,düzenli ve dengeli bir taç oluşturmaları sağlanır.
*Meyve ağaçlarının en kısa sürede ürün vermesine yardımcı olunur.
*Güneş ışığından ağacın iyi bir şekilde faydalanması sağlanmış olur.
*Budama ile meyve iriliği,meyve kalitesi ve meyve kabuk renklenmesi artar.
*Ağaç büyüklüğü ve dalların sıklığı direk kontrol altına alına bilir.
*Püskürtülerek yapılan ilaçlamanın etkinliği artırabilir.
*Hastalıklı ve kuru dallar alınarak mücadeleye yardımcı olunur.
*Alet ve ekipmanların çalışabilmesi için gerekli boşluklar oluşturulmuş olur.
*Verimden düşen ağaçlar budama ile gençleştirilerek yeniden verimli ağaçlara dönüşmeleri sağlanır.
*Bazı meyve türlerinde görülen bir yıl çok bir yıl az veya hiç ürün vermeme durumu azaltılmış olur.
*Hasat daha kolay yapılır.

BUDAMANIN GENEL KURALLARI NELERDİR
Meyve ağaçlarının budanma şekli, meyve tür ve çeşidine, ağaçların yaşına, toprak ve iklim koşullarına, budamadan beklenen amaca ve ağacın gelişme gücüne göre değişir. Bu nedenle her meyve tür ve çeşidinin değişik iklim ve toprak koşullarındaki gelişme gücünün ve bunların budamaya karşı gösterdiği tepkilerin iyi bilinmesi gerekir. Ayrıca dalların kesilmesi, bırakılacak ve kesilecek dalların iyi seçilmesi konusundaki genel kuralların da bilinmesi zorunludur. Bazı kurallar aşağıda sıralanmıştır:

BUDAMA ZAMANI
Budama zamanı, meyve ağacının toplu büyümesini, kesime karşı göstereceği tepkiyi, verimini, fizyolojik ve ekonomik ömrünü etkiler.Budama kış ve yaz (yeşil) olmak üzere iki ayrı ve zıt mevsimlerde yapılır.
Kış budama zamanı, kışı ılık geçen yerlerde meyve ağaçlarının kış dinlenmesine girmelerinden sonraki süre, budama bakımından en uygun bir zaman dilimidir.Ancak kışı sert geçen şiddetli donlardan önce,budamanın yapılması doğru olmaz.Meyve ağaçlarını budamak için en uygun dönem, yaprak dökümünü izleyen günlerle ilkbahar gelişme periyodunun başlaması arasında geçen dönemdir
Yaz budaması, yaz boyunca meyve ağaçlarında sürgünlerin seyreltilmeleri, uç alma, bükme, eğme, dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması işlemlerin tümüdür.Yaz budamasında amaç meyvelerin daha iyi renklenmelerini sağlamak, kış aylarında yapılacak budama işlemlerini azaltmak ve derim işleri ile kültürel işlemleri kolaylaştırmaktadır.Yaz budaması özellikle meyve ağaçlarının şekillendirme yıllarında yapılması gerekli olan önemli bir teknik işlemdir.Meyve ağaçlarında, yaz budaması ilkbahar gelişme periyodunun sonu ve yaz gelişme periyodu içerisinde sürgünler odunlaşmaya başladıktan sonra yapılabilir.

AMAÇLARINA GÖRE BUDAMA ÇEŞİTLERİ
*ŞEKİL BUDAMASI (TERBİYE): Meyve ağaçlarının toprak üstü organı olan taca verilecek şekli ekolojik şartlara ve ağacın morfolojik yapısına göre değişir.Günümüzde dünyada ve ülkemizde en yaygın olarak verilen şekil ‘Merkezi Lider Terbiye Sistemi’dir .Bu terbiye sistemi elma, armut, kayısı, kiraz, vişne, erik, şeftali ve ceviz gibi birçok meyve türü için en uygun şeklidir.Biz burada ceviz türüne uygun olan sistemi sizlere anlatmaya çalışacağız.
“Merkezi Lider Terbiye Sistemi”: Bu tip budama şeklini çöğür, MM111, MM106 gibi kuvvetli veya yarı bodur gelişen anaçlar ve ceviz uygulamak mümkündür.Genç elma ağaçları için kolay terbiye sistemi Merkezi Lider sistemidir.
Meyve bahçesine dikilecek fidan dallı veya kamçı şeklinde dalsız olabilir. Eğer fidan kamçı şeklinde dalsız fidan ise dikimden sonra 75 cm’den tepesi vurulur. Tepesi vurulurken son göz aşı noktasının ters tarafında olmalıdır. Eğer bir veya iki yaşlı dallı fidan dikilecekse 4-5 adet geniş açılı yan dal bırakılır, tepesi de en üstteki yan dalın 25 cm üzerinden vurulur. Toprak seviyesinden itibaren 30-45 cm’ye kadar olan dallar dipten çıkarılır.

Birinci Yıl:
Dikimi takip eden yaz ayları başında şekil verme işlemlerinde başlanır. Sürgünler 7,5-10 cm olunca yaz budamasına başlanır. Fidanın üst tarafına yakın dik büyüyen bir dal lider olarak seçilir.Yaz aylarında süren sürgünlerden 4-6 tanesi ana dal olarak seçilir.Diğer sürgünler çıkartılır.Lidere yakın olup onunla rekabet edecekler çıkartılır.Böylece birinci oluşturacak dallar seçilmiş olur.Durgun dönemde birinci katı oluşturan dalların en üstündekinin 50-60 cm yukarısından liderin tepesi vurulmalıdır.Yan dalların ucu 1/4 oranında kesilir.Yan dalların ucu lider seçilen daldan aşağıda olmalıdır.

ncp1963, ladikli ve Tugsad beğendi.
samsun96 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 23:32   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
Arrow Cevizde budama ve terbiye şekilleri/samsun

İkinci Yıl:
Birinci katın 50-60 cm üzerinden ikinci bir kat oluşturulmalıdır. İkinci kay olarak 3-5 dal seçilir. Dalların açıları geniş olmalı, gövde ile dal arası açı 45-600 arasında olmalıdır. Yeni oluşturulan ikinci katın dalları birincinden daha kısa olmalıdır. Böylece alttaki dallar gölgelenemez. Ana dalların ucu son göz aşağı bakacak şekilde 1/3 oranında kısaltılmalıdır.

Üçüncü Yıl:
Her yıl ana dalların ve liderin ucundan 1/3 oranında kesilir. Ağaç çeşidine, toprak ve iklim durumuna göre 8-12 ana dal olgun verim çağında bir ağaçta bulunmalıdır. İhtiyaca göre 3. Bir kat da oluşturulabilir. Ölü dallar, hastalıklı ve kırılmış dallar budanır. Bu işlemlere ileriki yıllarda da devam edilir.

ÜRÜN (VERİM) BUDAMASI:
Şekil verme işlemi tamamlanan ağaçlarda fizyolojik denge oluşturulmuştur. Kurulan bu dengenin uzun süre muhafaza edilmesi gerekir. Ürün budamasında dikkat edilecek hususlar:
*ana dallar tek tek ele alınmalı, bunlar üzerinde dikine büyüyen birbiri üzerine gelen dallar var ise çıkartılmalıdır.
*Ana veya yardımcı dallardan çıplaklaşmaya yönelenler kısa kesilerek boş yerlerde yeni dalların oluşturulmasına çalışılır.
*Meyve dallarından bir kısmı özellikle yaşlı olanları kesilerek atılır.
*Kuru, hastalıklı veya zayıflamış dallar diplerinden kesilerek çıkarılır.
*Bir ana veya yardımcı dal üzerinde fazla miktarda meyve dalı oluşmuş ise bunlar arasında seyreltme yapılır.
*Verim budamasında dal bükme ve eğmelerine yer verilmemeli, dallar ancak bağ olarak kullanılmalıdır.
*Meyve ağırlığı nedeniyle eğilerek açıları genişlemiş dallar diğer dallara bağlanarak eski hallerine getirilir.

Gençleştirme Budaması:
Verimden düşmüş yaşlı ağaçlarda yeniden kuvvetli sürgünler oluşturarak yeni bir taç oluşturulmasına gençleştirme budaması denir. Gençleştirme budamasında önce kurumuş, sık ve birbiri üzerine gelen dallar çıkarılır. Geri kalan dallarda da kısa budamalar yapılarak ağacın tacı küçültülmüş ve yeniden kuvvetli sürgün oluşumu sağlanmış olur. Gençleştirme budaması yapılan ağaçların ana dalları ve gövdeleri üzerinde birçok obur dallar, kuvvetli sürgünler oluşur. Bunlardan yalnız yeni tacın oluşumu için gerekli olanlar bırakılır, diğerleri tamamen çıkartılır.

Budayıcı Budama Sırasında Aşağıdaki Konulara Dikkat Etmelidir;
*Budamanın şeklini ve dal kesim miktarını,
*Ağacın gelişme gücünü,
*Ağaçtan bir yıl önce alınan meyve miktarını,
*Meyve dallarındaki çiçek tomurcuğunun miktarını,
*Budamaya etkili olabilecek diğer faktörleri…

Budama Sonrasında neler yapılmalıdır?
Budama sonunda çıkan budama artıkları ve bahçe kenarlarındaki çalılıkları kuru bitki parçaları hastalık ve zararlıların en iyi barınak yeridir. Meyve ağaçlarına ve ürünlerine zarar veren bu hastalık ve zararlıların çoğalmaması için bu artıklar yakılmalı veya bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Budama sonunda meyve ağaçlarında kış ilaçlamalarının da yapılması zorunludur.

DAHA İYİ VE DAHA DOĞRUSUNU ÖĞRENME HEYECANINI HİÇBİR ZAMAN KAYBETMEMEK TEMENNİSİYLE

Yabancı isme doğru sertifikalı ceviz fidanlarımız
chandler
pedro
fernor
mıdlant
franguette (tozlayıcı)
Fernette (tozlayıcı)

Yerli ceviz fidanlarımız isme doğru sertifikalı
kaman 1
kaman 5
yalova 1
yalova 3
şebin
bilecik

Profesyonel Ceviz Yetiştiriciliği

ncp1963, İSOCAN ve Tugsad beğendi.
samsun96 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 10:44   #53
Ağaçsever

fatih_isleyen's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
merhaba samsun 96 bilgi için sağol sizden birşey öğrenmek istiyorum. ben malatyalıyım memleketimde arsalarım var oraya ceviz dikmeyi düşünüyorum. rakım 1200 ve geç donlar da oluyor. sizce en uygun ceviz fidanı hangisi olur. bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim

fatih_isleyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 12:19   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
fatih bey chandler veya fernor ekebilirsniz.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 11:23   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Mart ayında 4 ve 5 yaşlarındaki ceviz ağaçlarımı budayacak profesyonel budamacıya ihtiyacım var...

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 14:28   #56
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın juglandales, bahçen neredeydi.

Eski 05-02-2013, 14:53   #57
Ağaç Dostu

Name:  fotoğraf.jpg
Views: 4717
Size:  34.1 KB

Sayın Lilium, bilgileri size mesaj olarak attım.

Yakup Ünal beğendi.
Eski 06-02-2013, 09:18   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
sayın juklandeles bu resim de görmüş oldugumuz ceviz fidanlarının cinsi nedir .Tarih olarak ne zaman diktiniz .Bol kazançlar dilerim .saygılar

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 09:47   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vizyon_78 Mesajı Göster
sayın juklandeles bu resim de görmüş oldugumuz ceviz fidanlarının cinsi nedir .Tarih olarak ne zaman diktiniz .Bol kazançlar dilerim .saygılar
Soldaki chandler 3 yaşında
sağdaki Kaman1 5 yaşında

ömür-uşak beğendi.
Eski 06-02-2013, 11:34   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın juglandales budama koonusunda size yardımcı olabilirim.0539 432 34 85 nolu telden bana ulaşabilirsiniz.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024