agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2015, 16:15   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
[QUOTE=deli_dervish;1350831]sayın formullaone,
peki 160 cm kadar fidan ulaşmamış ise daha hızlı büyümesi için ilkbahar zamanı boyunlu gözden tepe vurumu yapılmalı mı?[/QUOTE

Yeterince büyümeden tepe vurursanız yan dal oluşturur ve tacı alçak olur. Yeterli boya gelmemişse bir yaz daha büyütün. 3-4 metre tek lider şeklinde büyüsün. İyi bağlarsanız bir sorun olmaz.

Bazı üreticiler Haziran ayının içinde de tepe vurup yan dal oluşturuyor. Yazın yeterince uzarsa 2-3 metre olursa Haziran ayının ortalarında da tepe vurabilirsiniz. Ancak ben Mart budamalarında tepe kesimi yapmaktan yanayım. Yazın yapmıyorum.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 16:27   #242
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Fidanlar karın ağırlığından aşağıdaki çizimimdeki gibi yarılmış ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.Yukarıdan aşağıyı gösteren ok yarılan yer yatay olarak aşağıyı gösteren yer aşı yeri.

Eklenen Resimler

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 23:02   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın acemi_cevizci , fidanları çatlamış oldukları yerden aşı macunu sürüp aşı bandı ile bağlarsanız kaynama yapar ama fidanın gücü yaraya gideceği için gelişimi yaranın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte çok yavaş olur. Çatlak kısımın hemen altından ( aşı yerinin de üzerinden olacak şekilde ) keserseniz yabani olmayan sürgünler verir. Aşı yerinin altından kesmek zorunda kalırsanız da yabani sürgün yapar. Bunları yaz aylarında göz aşı yaparsınız.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 17:43   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Merhabalar arkadaşlar ben birşey sormak istiyorum benim ceviz yapmayı planladıgım yer epey büyük akabinde silkme süpürme ve toplama makinalarıyla bu işi yapmak istiyorum ama tam profesyonel makinalarla şimdi asıl soruma gelirsek tepe budamasını o kadar aşşağıdan yaparsak bu ekipmanlar arasında yıldız konumda olan silkme makinasının ağacın gövdesini tutması için yeterli bir gövde bulunurmu sonuc olarak bu söylediğim fidanlıktaa onbinlerce fidan olucak ve bunların bu makinalar olmadan toplanmasının imkanı yok orta yolu varmıdır **** bunun hiç sakıncası olmazmı

cantemel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 12:32   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2014
evet aaligül cnrtkt arkadaşım haklı 20 mart civarında güneşli bir günde 20 şer cm den tepe vurması yap gözün 1 cm üstünden yap , neden 20 mart o zamana kadar sert soğuk bitecek, ve kesilen yer buz almamış olacak, unutma bu alan yer köküne kadar iner ve kök kurur

Cevizciankara ve cnrtkt beğendi.
murat1477 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 12:33   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2014
istersen kesmiş olduklarını da çoğalt
1.5 litre saf suya 75gr bal , 20 adet büyükler için aspirin , 3 çay kaşığı elma sirkesi ni karıştırın 48 saat bekleyin, kesilen ceviz çubuğunu bu suya koyun 10 saat kadar bekletin , toz tarçına kalemi batırn ve hazırlanmış torf karışımına dikin 18-22 derece sıcaklıkta % 98 köklendirmek mümkün. saygılar.

murat1477 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 18:40   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat1477 Mesajı Göster
1.5 litre saf suya 75gr bal , 20 adet büyükler için aspirin , 3 çay kaşığı elma sirkesi ni karıştırın 48 saat bekleyin, kesilen ceviz çubuğunu bu suya koyun 10 saat kadar bekletin , toz tarçına kalemi batırn ve hazırlanmış torf karışımına dikin 18-22 derece sıcaklıkta % 98 köklendirmek mümkün. saygılar.
Murat kardeş konuyu biraz daha açarmısın. Daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

hdoğan ve akikem beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 07:13   #248
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
bildiğim kadarıyla ceviz bu şekilde çoğaltılamaz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 07:49   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
bildiğim kadarıyla ceviz bu şekilde çoğaltılamaz.
bir çok yerde ceviz tek köklendirilmesi mümkün olmayan bitki olarak anılır,
2012 yılında bunları okuyunca meraktan denedim - sonuç vermedi, hatta işi ciddiye alıp büyüme ve köklenme hormonu ( Oksin - Vikipedi ) satın aldım ve denemeler yaptım, hiç bir şekilde kök salmadılar.

yukarıdakı yöntem ilginç, çalışıyormu ?

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 08:17   #250
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Bu yöntemi ceviz çeliklerinde denediniz mi?

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 13:44   #251
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bildiğim duyduğum kadarı ile ceviz çelik ile çoğaltılamıyor. arkadaşımız ya birşey keşfetti ve yöntemini buldu ya da salladı.

acemi_cevizci beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 10:43   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014

Selamlar, çok ama çok değerli bilgiler paylaşımlar yapılmış bu sayfada. Bilgisini birikimini paylaşan tüm dostlara saygılarımı sunuyorum.
Ben de yıllardır hayalini kurduğum bahçemin fidanlarını ocak sonu diktim. İstanbul ağva da 4 dönüm kadar, küçük bir bahçe. Buradaki paylaşımlardan edindiğim yargıya göre şu an 160-200 cm boyu olan fidanlarıma 1 taç oluşumu için, mart sonunda 140 cm civarından tepe vurması yapıp, taç gelişiminin 100-120 cm civarından başlamasını sağlamaya çalışacağım. Paylaşımlarda emeği olan tüm dostların emeğine sağlık..

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 15:28   #253
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Açık köklü fidan diktiyseniz aşının üzerindeki 3. gözden tepe vurumu yapmanız gerekiyor öncelikle. Seneye ya da sonraki senelerde 1. taç oluşumu oluyor.

Tüplü aldıysanız bu dediklerim geçerli değil.

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 16:22   #254
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Açık köklü fidan diktiyseniz aşının üzerindeki 3. gözden tepe vurumu yapmanız gerekiyor öncelikle. Seneye ya da sonraki senelerde 1. taç oluşumu oluyor.

Tüplü aldıysanız bu dediklerim geçerli değil.
Sil baştan yapıyorum öyleyse, okuduklarımı eksik değerlendirmişim sanırım.
Evet fideleri açık köklü diktim.
Fideleri 3. göz üzerinden tepe vuruyorum ve alttan gelen sürgün 1. yılını tamamladığında ona mı tepe vurması yapıp taçlanmasını sağlıyorum ? Neden böyle bir işleme gerek duyuyoruz, gövdenin kalınlaşması için mi?

Ben direkt olarak fideye tepe vurması yapıp 1. tacı oluşturmam gerektiği şeklinde yorumlamıştım, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Eski 09-02-2015, 17:36   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen Mesajı Göster
Sil baştan yapıyorum öyleyse, okuduklarımı eksik değerlendirmişim sanırım.
Evet fideleri açık köklü diktim.
Fideleri 3. göz üzerinden tepe vuruyorum ve alttan gelen sürgün 1. yılını tamamladığında ona mı tepe vurması yapıp taçlanmasını sağlıyorum ? Neden böyle bir işleme gerek duyuyoruz, gövdenin kalınlaşması için mi?

Ben direkt olarak fideye tepe vurması yapıp 1. tacı oluşturmam gerektiği şeklinde yorumlamıştım, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Murat bey; öncelikle hayırlı olsun.

ilk tepe vurmasını yüksekten yapınca ağacın kökü henüz gelişmediği için kuruyabiliyor. Bende öyle oldu.
Onun için en iyisi 3-4 göz üzerinden tepe vurmak.Böyle olunca fide daha güçlü gelişiyor.
Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 19:35   #256
Ağaçsever

sayın cevizci çok teşekkürler.
3.-4. göz dediğimizde yaklaşık 60-70 cm civarı yapıyor. Bu boydan bütün fidanlarımı kesmemi öneriyorsunuz martta .
Bu hem kök gelişimine de faydalı olacak. Yeni sürgünlerden biri lider olacak , seneye de o yeni sürgüne 140 cm civarı tepe vurması yapıp taçlandırma sağlayacağım ,
doğru mu anladım.
İnsan ister istemez tereddüt ediyor ..

Cevizciankara beğendi.
Eski 10-02-2015, 08:58   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
3.-4. göz dediğimizde yaklaşık 60-70 cm civarı yapıyor. Bu boydan bütün fidanlarımı kesmemi öneriyorsunuz martta .
Bu hem kök gelişimine de faydalı olacak. Yeni sürgünlerden biri lider olacak , seneye de o yeni sürgüne 140 cm civarı tepe vurması yapıp taçlandırma sağlayacağım ,
doğru mu anladım.
Evet tam dediğiniz gibi.Saygılar

Lilium beğendi.
Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 09:14   #258
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
doğru mu anladım.
Tereddüt etmeyin, 4 göz yeterli, santim hesabına hiç girmeyin. Kenarda kalan bir tane fidanı atlamıştık, yaprakları çıkınca dokunmadık. Baya bir debelendi.

Bazı fidanlarınız seneye kat oluşturacak boylara erişemeyebilir.

Lilium beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 09:59   #259
Ağaçsever

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.

Eski 21-02-2015, 11:47   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2014
yerli çeşitler

maalesef yerli çeşitlerin bakım budaması ile ilgili bilgiye ulaşmak zor.nette ve ya tarım tv lerde yerli çeşitlerle ilgilenen yok.

hazerhan beğendi.
i-yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 00:07   #261
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Yerli çeşitler uç verimli çeşitlerdir çok fazla değil hatta hiç uç alımı yapılmaz varsa çok uzayan bunlara hafif müdahale edilir, Budamalarıysa genelde dipten dal çıkarmalarla yapılır kuru dallar alınır Üstüste gelen güneşe mani olan dallar alınır.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 22:03   #262
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Nail abi size daha önce bahsetmiştim. Düğme göz boyunlu gözden daha fazla uzar mı diye. Bakın 1 numaralı göz boyunlu göz ve çok kısa kaldı ama 2 numaralı göz düğme göz çok gelişti neden acaba? Bu arada boyunlu gözde don alması vesaire yok. Normalde boyunlu göz çok uzun olması gerekir düğme gözün kısa olması gerekir, sebebi sizce nedir?

Eklenen Resimler

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 23:30   #263
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fidanın üst tarafını da görebilseydik daha sağlıklı bir şeyler söylerdik, Don riski olmadığını neye dayanarak söylüyorsun yani don olmadığına çok eminmisin, don demek illa dalın kuruyacağı anlamına gelmez, belli bir derecelerde yani hafif bir don gördüyse fidan ve bu boyunlu göz gecen senenin genç bir sürgünüyse az bir dondan etkilenmiş olabilir bu etkilenmeyle birlikte boyunlu göz öleyim mi dirileyim mi bocalaması yaşar bu bocalama esnasında düğme göz harekete geçer liderliği alır liderliği aldıktan sonrada kolay kolay bırakmaz. Bu birinci olasılık.

Name:  123.jpg
Views: 1250
Size:  63.3 KB

Resimde okla işaretlediğim nokta boyunlu gözün ilk uç noktası bu nokta kırılmış koparılmış don görmüş kurt girmiş kısacası bir şekilde zarar görmüş, burada olan bir zarar dahi düğme gözü hemen harekete geçirir. Buda ikinci olasılık.

Üçüncü olasılık Göremediğimiz fidan gövdesinin üst kısmından kaynaklı olabilir fidanın üst kısmında kuruma belirtisi varsa buda bir olasılık.

Eski 25-02-2015, 10:46   #264
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
sayın lilium bemim bahçemde de düğme gözden uzayan var yukarı doğru bağlasam sırık disem aynı lider dal olur mu ?

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 11:19   #265
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Düğme gözden lider çok tercih etmeyiz ama hiç bir sıkıntısı yok sırıkla dikey bağlarsanız olur, tek sıkıntısı ilk başlarda yamuk bir gövde olacakmış gibi durur ama sonraki yıllarda dümdüz bir gövde olur.

ahmettugrul55 beğendi.
Eski 26-02-2015, 11:08   #266
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Sayın Lilium çok teşekkürler

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 20:49   #267
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Benim geçen yıl 30 martta soğuktan aşı noktasına yakın donan cevizimin de bu şekilde düğme göz güçlü sürgün verdi.Sn . Lilium a forumda sormuştum.herekle sürgün uzadıkça dik gelişmeye teşvik et demişti.Gerçekten yatay dal ana dal halinde boylandı.Ona teşekkür ediyorum.Her yıl yaşanacak yeni tecrübelerimiz olacak.

ermana beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 23:19   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Aralık 15 te 200 tane chandler diktim.budama ile ilgili bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

kuşulu78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 13:10   #269
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Bu sene çok fazla kar yağdı bahçeye. Yarım metreye ulaşan yerler oldu. Karın fidanlarda bıraktığı hasar...

Eklenen Resimler

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 14:18   #270
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
Aşı kalelerinin sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılıyor. buzdolabında aşı kalemi saklıyorum gazete ve folyoya sardım açıp kontrol edebiliyormuyum.konu hakkında bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024