agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2014, 11:25   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Nail Abi çok teşekkür ediyorum yine çok faydalı bir bilgi verdiniz
fidanların 3. ve 5. yıl budamaların da bahçemde seni misafir etmek beni çok mutlu eder eğer mümkünse telden ayrıntılı görüşe bilir miyiz ?

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 14:14   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bir üst mesajımda da bahsetmiştim lider tercihinizin altta olması üstte olması önemli değil, lideriliği almış dal liderdir, bu alttaysa üstünü keseceksiniz. Üstteyse alttakilerini.

Şu fidanı Örnek verelim.

Eklenti 515804

Şayet 1 nolu dalda diğer dallara göre daha güçlü daha iyi gelişmişlik durumu varsa lider vasfı varsa ana fidanın üsteki kalınlığına bakılmaz, 1 nolu dal lider seçilmisse 2 nolu dal işaretlenen yerden kesilir ve liderlik en iyi gelişen dala verilmiş olur bu dal şayet resimdeki gibi açılıysa herek yardımıyla düzeltilir ilk başlarda yamuk bir gövdemi olacak diye düşünebilirsiniz asla böyle bir düşünceniz olmasın çok değil iki yıl sonra dümdüz olacağını göreceksiniz siz lideri düzeltiniz dik bağlayınız gerisini açıyı ağaç kendi düzeltecektir.

Not: Hiçbir zaman keseceğin dal bırakacağın daldan kalın olmamalıdır sözü doğrudur, fakat ana gövdeyi oluştururken geçerli değildir, daha ileriki safhalarda ağaçlar büyüdükten sonra ağaçtan dal çıkarırken bu söze kesinlikle uyulmalı.

Eklenti 515805

Bu fotoğraftaki gibi ya da daha boylanmış fidanlarınızın alttan çıkan dalları martta budama döneminde alıp 1.20- 1.50 lerden tepe kesimi yaparak mavi işaretlediğim yerlerden daha doğrusu ana yan dallarınızı istediğiniz yükseklikteki gözlerden oluşturabilirsiniz, şayet açılı ana yandal istiyorsanız o bölgedeki boyunlu gözleri koparıyorsunuz alt tarafından çıkan filizlere de gelişmelerine fırsat vermiyorsunuz arada bir gezip çıkanları elinizle sıyırınız. En üstte liderlik için en az iki sağlıklı boyunlu göz bırakınız.

Şu tarihten sonra yapacağınız çok şey yok, bahsettiğim gibi mart budamalarınız da uygulamaları yaparsınız,
Herekleme işini yani lider olarak bırakacağınız açılı lideriniz varsa bunları da hemen mart budamalarından sonra bağlamayınız kırılabilirler, ağaçlara su yürüsün biraz filiz çalışması yapsın o zaman bağlayıp düzeltiniz.
Nail abi " Boyunlu Göz" ve "Düğme Göz " nasıl belli oluyor ben bir türlü anlıyamıyorum yardımlarınız için teşekkürler

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 18:47   #213
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Nail abi " Boyunlu Göz" ve "Düğme Göz " nasıl belli oluyor ben bir türlü anlıyamıyorum yardımlarınız için teşekkürler
Düğme göz boyunlu gözün altında ve daha küçüktür, boyunlu göz kırılır ya da koparırsanız düğme göz harekete geçer ve açılı dal oluşturur, düğme gözün altında da nokta göz vardır bunu göremezsiniz.

Burada açıklamıştım mesaj 1552

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 18:49   #214
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlasanteberi Mesajı Göster
telden ayrıntılı görüşe bilir miyiz ?
Telefon numaramı özelinize yazdım.

Eski 10-10-2014, 16:58   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Sevgili arkadaslar benim bir sorun olacak yaklasik iki yüz agaclik on dönümlük ceviz bahcemvar kirsehirde kendim yurt disindayim her zaman gelemiyorum budama isini aralik sonu ocak basi gibi yapmakta bir sorun olurmu? Cevap lar icin tesekkürler.

muri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 21:03   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
maşallah

Hhakann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 11:52   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Nail bey, aşı ile çeşit değiştirmede yaş olarak aşağı yukarı ne kadar geri kalıyor, örneğin bu sene 6.yaşında olan ağaçlarımı aşıyla chandler'e çevirdim ve aşı sürgünleri yaklaşık 2-3 metre arası tek sürgün şu anda. Baharda tepe vurumunu yapacağım. 4 yıl sonra normalde 10 yaşında olması gereken ağaçlarım aşıdan dolayı 9 yaşındaki ağacın gelişimine mi sahiptir. Yoksa sonraki dört senede tekrar kendi yaşıtı ağaca yetişir mi? selamlar.
Sayın hdoğan.
Siz soruyu Nail Bey'e sormussunuz, kendisi mutlaka bu konuda görüşlerini paylaşacaktır. Ben kendi fikrimi paylaşmak isterim.

Bir ağaçtan alınabilecek verim genelde o ağacın hacmi ve her daldaki meyve gözü sayısıyla doğru orantılıdır. 10 yaşındaki bir ceviz ağacına aşı yaptığınızda ağacın kök yapısı gelişmiş olduğundan sürgünler iyi beslenecek dolayısıyla hızla gelişecek ve bir iki yıl içinde dişi çiçek açarak meyve vermeye başlayacaktır. Sonraki gelişimi ise 3-5 yıl gibi kısa sürede kendi yaşıtları büyüklüğüne ulaşacaktır. Doğru bir budama yapıldığında da yaşıtlarına göre aynı hacim ve aynı meyve gözü sayısına oluşacağından dolayı aynı verim alınabilir.

Selamlar.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 12:41   #218
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın hdoğan.
Siz soruyu Nail Bey'e sormussunuz, kendisi mutlaka bu konuda görüşlerini paylaşacaktır. Ben kendi fikrimi paylaşmak isterim.

Bir ağaçtan alınabilecek verim genelde o ağacın hacmi ve her daldaki meyve gözü sayısıyla doğru orantılıdır. 10 yaşındaki bir ceviz ağacına aşı yaptığınızda ağacın kök yapısı gelişmiş olduğundan sürgünler iyi beslenecek dolayısıyla hızla gelişecek ve bir iki yıl içinde dişi çiçek açarak meyve vermeye başlayacaktır. Sonraki gelişimi ise 3-5 yıl gibi kısa sürede kendi yaşıtları büyüklüğüne ulaşacaktır. Doğru bir budama yapıldığında da yaşıtlarına göre aynı hacim ve aynı meyve gözü sayısına oluşacağından dolayı aynı verim alınabilir.

Selamlar.
Sayın ykaya, açıklamalarınız için teşekkürler. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 15:10   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Budama hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

İki yaşındaki chandler bahçemde geçen nisan ayında dondan etkilendikleri için 50-60 cm den tepe vurumu yapmak zorunda kaldım. Sonrasında da lider dışındaki dalları temizlemeye çalıştım. Çoğu ağacım tek dal şeklinde, bu mart ayında 1,70 cm civarından tepe vurumu yapacağım o tip ağaçlarda.

Sorum resimdeki gibi yan dal oluşumu yapmış olan ağaçlarımla ilgili. Bu tip yan dal oluşturmuş ağaçlarda tepe vurumu yaparken yan dallarıda kesmem gerekiyor mu? Yoksa bu dalları ilk kat olarak bırakıp sadece uçlarınımı almam gerekiyor.

Eklenen Resimler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 17:28   #220
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,

iki yaşındaki chandler bahçemde geçen nisan ayında dondan etkilendikleri için 50-60 cm den tepe vurumu yapmak zorunda kaldım. Sonrasında da lider dışındaki dalları temizlemeye çalıştım. çoğu ağacım tek dal şeklinde, bu mart ayında 1,70 cm civarından tepe vurumu yapacağım o tip ağaçlarda.

Sorum resimdeki gibi yan dal oluşumu yapmış olan ağaçlarımla ilgili. Bu tip yan dal oluşturmuş ağaçlarda tepe vurumu yaparken yan dallarıda kesmem gerekiyor mu? Yoksa bu dalları ilk kat olarak bırakıp sadece uçlarınımı almam gerekiyor.
Name:  parmekültür fidanı.jpg
Views: 3007
Size:  58.4 KB

Üç adet yan ve lider dalı mart ayında işaretli yerlerden budama yaparsanız, ideal 1. kat taç oluşumunu elde edersiniz. Bu tarzda gelişen fidanlara başlangıçtan itibaren şekil vermekte kolaylaşıyor.

hdoğan beğendi.
Eski 24-12-2014, 07:25   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

İki yaşındaki chandler bahçemde geçen nisan ayında dondan etkilendikleri için 50-60 cm den tepe vurumu yapmak zorunda kaldım. Sonrasında da lider dışındaki dalları temizlemeye çalıştım. Çoğu ağacım tek dal şeklinde, bu mart ayında 1,70 cm civarından tepe vurumu yapacağım o tip ağaçlarda.

Sayın permakültür, benim de 2. Yıl aynı şekilde dallanan ağaçlarım oluşmuştu. Kesmeye kiyamadim ama hem alçak tac oluştu hem liderle aynı kalınlıkta ve ya daha kalın oldular. Böylece liderin bütün gücünü alıp zayiflattilar. Artık böyle oluşumlara izin vermiyor ve hepsini kesip tepe vurumu yaparak daha açılı ve lidere rakip olmayan dallar oluşturuyorum.

Lilium, gökhan07 ve ermana beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 10:24   #222
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın permakültür, benim de 2. Yıl aynı şekilde dallanan ağaçlarım oluşmuştu. Kesmeye kiyamadim ama hem alçak tac oluştu hem liderle aynı kalınlıkta ve ya daha kalın oldular. Böylece liderin bütün gücünü alıp zayiflattilar. Artık böyle oluşumlara izin vermiyor ve hepsini kesip tepe vurumu yaparak daha açılı ve lidere rakip olmayan dallar oluşturuyorum.
Dikim aralıkları sık olan bahçe ise veya yan dalları hiç budama yapmamış iseniz dediğiniz doğru ancak, bahçeniz 8x6 veya üzeri ölçülerde ise taç yüksekliğini 80-100 cm den oluşturmak bence mantıklı. Yan dal verimi yüksek olan cinslerde 1. kat taç yapısı alçakta oluşturarak daha sonra 3. ve 4. kat taç oluşturarak daha fazla ürün alma olasılığı vardır.

Örneğin: Ceviz başlığı altındaki sayfamda 25 ve 27 nolu mesajda paylaştığım resimlerdeki fidanları bu yıl şubat ayında budadım, budanan dalların üzerinde ilkbaharda sık aralıkla yeni sürgünler verdi ve gayet iyi bir taç yapısı oluştu diyebilirim. 46 nolu mesajdaki resimde görüldüğü gibi yan dallarda odunlaşma ve aşırı kalınlaşma olmadı.

Eski 24-12-2014, 15:53   #223
Ağaç Dostu

Sn. ykaya194,formullaone,

Önerilerinizi nedenleri ve sonuçlarıyla anlattığınız için teşekkürler. Biraz kafam karıştı iyiki bu tip yan dallı çok fazla ağacım yok.Mart ayına kadar forumdaki tüm budama bilgilerini okumaya çalışacam.

Bahçem 8 X-6 ,alçaktam taçlandırmanın eksilerinin artılarından fazla olacağını tahmin ediyorum. Agaç ileride verime yattığında 80 - 100 cm de bırakılan yan dallar yere değebilir. 120-140 cm ilk kat için daha uygun gibi. Bu bilgiler bu işe ilk başlarken forumdan okuduklarımdan aldığım notlar.

Dediğim gibi budama konularını tekrar okuyacağım.Çok teşekkürler

Eski 24-12-2014, 22:47   #224
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster

Üç adet yan ve lider dalı mart ayında işaretli yerlerden budama yaparsanız, ideal 1. kat taç oluşumunu elde edersiniz. Bu tarzda gelişen fidanlara başlangıçtan itibaren şekil vermekte kolaylaşıyor.
Bu yükseklikte bir taçlanma isteniyorsa İfade ve budama şekli doğru fakat,

Burada bir şey gözden kaçıyor, fidan bu evredeyken ne yükseklikte bir taçlandırma istiyorsak bahçe sahibi bu evrede verecek bu kararı, bu yükseklikte bir taçlandırma onun için uygunsa bu yükseklikten taçlandırabilir, değilse daha yukarılarda taçlanma isteniyorsa fidan bu evredeyken yandallar alınır ve daha yüksekte bir yandal taçlandırma yapılır. Yani bir şeye erken dönemde müdahale etmek en doğrusu, ne istediğimizi bilirsek ne yapacağımızın kararını da doğru vermiş oluruz, ama bu kararı verirken de zamanında verebilmek önemli, Örneğin: birinci yılda yapılması gereken doğru şey 3-4 cü yılda yapılmışsa doğruluğun anlamı kalmaz, doğrudur fakat sizi geri götürür.

Taçlandırma en az 80 cm den başlamalı, daha alçak taçlandırma ileride çok sorun yaratır.

Eski 25-12-2014, 01:44   #225
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Sayın permakültür, sizi yanlış yönlendirmek istemem ama ben yan dalların hepsini kesip sadece lideri bırakarak taçlandırmayı 1.10- 130 dan yapardım.

Gördüğüm kadarı ile fidan yeterince güçlü değil ve şuan taçlandırma için çok erken. Bahçenizde bu şekilde bulunan ağaç sayısı sanırım az. ( Bahçenizi ziyarette etmiştim )

Bir kısmını bu haldeyken, bir kısmını da söylediğim gibi şekillendirirseniz, yetişmekte olan ağaçlarınız için daha doğru tespitlerde bulunabilirsiniz.

mkd beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 09:47   #226
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim cevabınız için Sn.Lilium.

Gökhan merhaba, tüm önerilerin üstüne senin önerinide eklediğimde yan dalları almaya karar verdim. Aynen belirttiğin gibi 120 cm nin üzerinden birinci katı oluşturmaya çalışacağım.
Bu yaz senin sayfanda yer alan doğal sıvı gübreyide muhakkak uygulayacağım.
Önümüzdeki yazda eğer gelirsen bizim buralara muhakkak beklerim.

ahmettugrul55 beğendi.
Eski 25-12-2014, 11:15   #227
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:

Gökhan merhaba, tüm önerilerin üstüne senin önerinide eklediğimde yan dalları almaya karar verdim. Aynen belirttiğin gibi 120 cm nin üzerinden birinci katı oluşturmaya çalışacağım.
Sayın permakültür, her yaz Antalya'ya mutlaka geliyorum, gelince uğramaya çalışırım. İlerleyen zamanlar da zaten bulunduğunuz bölgede ceviz yetiştiriciliği yapmayı düşünüyorum.

Bu arada toprağınızda ki çinko eksikliği için vişne çekirdeklerinden yararlanabilirsiniz.

ahmettugrul55 beğendi.
Eski 25-12-2014, 11:29   #228
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
Sayın gökhan07, çinko eksikliği için vişne çekirdeğinden nasıl faydalanabiliriz.Konuyu açabilir misiniz?

ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 12:23   #229
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ins Mesajı Göster
Sayın gökhan07, çinko eksikliği için vişne çekirdeğinden nasıl faydalanabiliriz.Konuyu açabilir misiniz?
Çok fazla detayını bilmiyorum ama vişne çekirdeğinin öğütülmüş hali toprak karışımına eklenirse fayda sağlar diye düşünüyorum, içeriğinde çinko harici farklı elementler de mevcut.

Ayrıca toprak harcına eklenirse çok güzel bir toprak karışımı elde ediliyor.

hdoğan beğendi.
Eski 25-12-2014, 12:49   #230
ins
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2013
Çok teşekkürler sayın gökhan07

ins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 16:49   #231
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:

120 satimden tepe vurumu yapılmasının sebebinin 120cm altında kalan ilk kattaki yan dalların gelişmesinin teşvik edilmesi için olduğunu düşünüyordum.

120 santim civarından tepe vurumu yapıldığı zaman altındaki yan dalları almak mı gerekiyor?
Sayın Lilium, ne dersiniz?

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 17:11   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın Tiryaki, 1.60 cm civarındaki Boyunlu gözden tepe vurup 1.20 cm-1.60 cm arasındaki 40 cm de 3 tane yan dal oluşturmanız uygun olur. 1.20 cm altından çıkan sürgünleri kesersiniz. Boyunlu göz 2.kat için uzamaya devam eder.
Daha yüksek taç isterseniz ölçüleri 10-20 cm yüksek tutarsiniz.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 18:13   #233
Ağaç Dostu

Ceviz ağaçlarında şekil budaması cinslere göre farklı olmalı zira bazı kaynaklarda da bunun farklı olduğu anlatılmakta. Fernor, frangute gibi cinsler güçlü ve dikine gelişmekte, dolayısıyla 1. kat taç oluşumu fazla yukarıdan yapıldığında zaten dikine geliştiği için üst katlar daha da yukarıda oluşacak ve sonraki yıllarda şekil budamasında problem yaşanabilir.
Örneğin; Benim bahçemdeki tozlayıcı olarak bulunan franguetelerin 1. katı diğerleri ile aynı yükseklikte oluşturdum, bahsettiğim gibi dallar dikine büyüdü ve şekil vermede problem yaşamaktayım. Dalları yana yatırmak için çoğu dallara ağırlık asıyorum. Bence bu durum dikkate alınmalı. Eğer hasad makine ile yapılmayacaksa fazla yukarıdan taç oluşturulmasının bir avantajı olacağını sanmıyorum.

Lilium beğendi.
Eski 26-12-2014, 00:13   #234
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster

120 santim civarından tepe vurumu yapıldığı zaman altındaki yan dalları almak mı gerekiyor?
Sayın Lilium, ne dersiniz?
Üstteki resimden bahsediyorsanız şöyle cevap vereyim bu fidanda daha yüksekte bir taç yapısı oluşturmak isteniyorsa bu yandallara müsade edilmemeliydi, (en son haziran ayına kadar bunlar alınabilirdi) edilmemeliydi ki, lider çalışsın boy atsın istenen tepe vurma ölçülerine gelsin, istenen ölçülere gelmemişse tepe vurumu da yapamazsın bir yıl daha beklersin.

Yandallara enerjisini harcayınca liderde gelişememiş boy atamamış.

Tepe vurumunun bir anlamda fidanın nereden ne yükseklikte yandal oluşturulmak isteniyorsa tepe vurumu bu yükseklikleri belirlemeye yarayan bir metotur.

Örneğin: 80-90-100 cm lerden bir yandal oluşumu isteniyorsa tepe vurumu 1.30 lardan yapılmalı,
120-130-140 cm lerden taçlanma isteniyorsa tepe vurumu 170-180 lerden yapılmalı ve daha altlarda dal varsa bunlar alınmalı.

Şuda bir gerçek ki, birden yüksek bir taç yapısını oluşturmanın eksileri artılarıda var, eksileri rüzgarlardan eğilebilir yamuk bir gövde yapısı oluşur kırılmalar görülebilir çok iyi hereklemek gerekir, artıları, traktörle daha iyi kültürel mücadele imkanı sağlar, ana yandallarda bir daha çok oynama yapamazsınız, (Budama konularında zayıf olanlar için İyi bir yöndem)

Daha alçaktan taçlandırma ise traktörle kültürel mücadelede zorluk yaratır fakat ilaçlamada budamada hatta verimde fayda sağlar, budama tekniklerini bilirseniz alt daları fazla geliştirmeden bu dallardan uzun yıllar meyva alabilirsiniz daha sonra bu dalları yıllara yayıp alarak hem taç yapınızı daha yukarıya çekmiş olursunuz hem ağacınızı gençleştirmiş olursunuz hemde düzgün bir gövde yapısına sahip olursunuz.

Küçük bahçelerde taçlanma daha alçak tutulabilir, artıları fazladır.
Büyük bahçeler taçlandırma konusuna dikkat etmeliler, alçak taçlandırma burada artı yerine eksi olur, en büyük etkisi rüzgar sirkülasyonunu etkiler bahçe nem atma süresine etkili olur ve yazın sıcak havalarda da ısı yükselmesine etkendir.

Eski 11-01-2015, 15:31   #235
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Merhaba bu cevizi nasil budamaliyim

http://i.hizliresim.com/D87EjZ.jpg

http://i.hizliresim.com/7V6oEm.jpg

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 12:37   #236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
Chandler 1 Yıl budama

edirne keşanda, koru dağının eteğinde 6-7 arkadaş 30 dönümlük ceviz dikimi yaptık. ceviz çeşidi chandler, tüplü. dikim 2014 mart-nisan aylarında yapıldı.
şuan boyları 1,00 -1,50 metre aralığında. biz bu işin acemisiyiz. biraz da köylüye örnek olmak için işin içine girdik ve ani oldu herşey.

fidanlar dikildikten sonra herhangi bir budama yapılmadı. bugüne kadar fidan araları bir kere sürüldü, kasım ayında kök çevrelerine 1-2 diren inek gübresi konuldu. bunun dışında başka işlem yapılmadı.

yapılan genel/kısa araştırma sonucunda
1) fidanların 40cm -70 cm aralığında budanması gerektiği,
2) budamanın yatay yapılması gerektiği,
3) budamanın yapıldığı yerin hemen altında bir göz bırakılması gerektiği,
4) budama yapılan yere sutut veya aşı macunu sürülmesi gerektiği (bir görüşe göre hemen, bir görüşe göre suyu çıkması için bir hafta sonra)
5) bırakılan gözün hakim rüzgar yönüne karşı olması gerektiği (anladığım kadarıyla göz rüzgardan korunacak)
6) budama yapıldıktan sonra % 2 oranında borda bulamacı yapılması gerektiği bilgileri edinildi.

edindiğim bilgiler doğru mudur? budama işlemine bu hafta yani 24 ocak itibariyle başlamayı düşünüyoruz.

bu bilgilere genel, kısa, dağınık bir şekilde ulaştım. bilgilerin doğruluğunu sağlayabileceğim sistemli bir kaynak gösterebilirseniz oradan da okuyabilirim ya da zahmet olmazsa cevaplarsanız memnun olurum.

gerekli araştırmayı yapmadan soru sorduğum için tekrardan özür dilerim. ancak işlerim dolayısıyla yetiştiremedim ve köye bu hafta gideceğimden dolayı hemen yazma gereği duydum. ilgilenirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar.

cnrtkt beğendi.
aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 08:08   #237
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Bahçeniz hayırlı olsun.

Orada ki iklimi bilmem ama; bizim buralarda budama için çok erken, ben olsam acele etmem, Mart ayını beklerim.
Tehlikeli soğuklar henüz geçmiş değil, az da olsa uç kısımların yanma ihtimali hâlâ var.
Gözlerin biraz şişmesini beklerim, gözlerin durumunu inceleyip ona göre budarım, aynı zamanda da yanmış kısımları temizlemiş olurum.Sadece ceviz için değil, tüm meyve ağaçları için böyle düşünüyorum.

Ben de ceviz yetiştiriciliği konusunda acemiyim.
Tecrübeli arkadaşlar yardım edene kadar bekleyin bence.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 08:23   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2014
tesekkur ederim... bu islem tepe vurmaymis )) dediginiz gibi soguklarin gecmesi gerekecek herhalde, bugun yarin fotolarini cekip yukleyecegim... üstatlar bilgilendirene kadar beklemek daha dogru olacak anlasilan...

aaligul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 09:58   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
herkese selamlar. umarım hepiniz emeklerinizin karşılığını alırsınız.
esasında hobi amacı ile girdiğim ceviz işinde nasıl olduğunu anlayamadan 500 adet chandler ceviz ağacın sahip oluverdim. fidanlarım 1 yaşında ve sanırım budama konusunda profesyonel desteğe ihtiyacım olacak. bu konuda bana verebileceğiniz tavsiye var mıdır? teşekkurler.

akcabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 15:18   #240
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın Tiryaki, 1.60 cm civarındaki Boyunlu gözden tepe vurup 1.20 cm-1.60 cm arasındaki 40 cm de 3 tane yan dal oluşturmanız uygun olur. 1.20 cm altından çıkan sürgünleri kesersiniz. Boyunlu göz 2.kat için uzamaya devam eder.
Daha yüksek taç isterseniz ölçüleri 10-20 cm yüksek tutarsiniz.
sayın formullaone,
peki 160 cm kadar fidan ulaşmamış ise daha hızlı büyümesi için ilkbahar zamanı boyunlu gözden tepe vurumu yapılmalı mı?

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024