agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2013, 21:32   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Rica ederim Sayın avaitor34,unutmadan söylemeliyim,diktiğimiz kış biz de 3-4 göz üzerinden değil,8-10 göz üzerinden tepe vurmuştuk.Yaz boyunca da çıkan filizleri hiç ellemedik.Aşağıdaki gibi tamamen serbest büyüdüler.Hatta,çalı gibi desem daha doğru olur

Ancak 2. budamada hepsini tek lider bıraktık ve bu yaz gelişimleriyle beni bile şaşırtan fidanlar oldu.Sanırım 1. yaz üzerlerinde bolca yeşil dal yaprak olmasından dolayı kök sistemleri güzel gelişmiş,bu da,bu yıla yansımıştı.
Maşallah dağı devirdin mücade ettin 2350 ağaç dile kolay senin alnından öpmek gerek kolay gelsin.Kurada kuşa insanlığa büyük hizmet.Bırak 2350 yi herkerin 3 fidan diktiğini düşünün nasıl olur.Başarılarrrrrrrrrrr kardeşim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 22:17   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Maşallah dağı devirdin mücade ettin 2350 ağaç dile kolay senin alnından öpmek gerek kolay gelsin.Kurada kuşa insanlığa büyük hizmet.Bırak 2350 yi herkerin 3 fidan diktiğini düşünün nasıl olur.Başarılarrrrrrrrrrr kardeşim.
Sağolun Sayın ömür-uşak.Düşüncenizde haklısınız.Keşke her insan imkanı olduğu kadarıyla fidan dikse,bakıp büyütse.

ömür-uşak beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 23:26   #93
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
bu yıl kasım 2012 de diktiğim göz aşılı chanler fidanlarıma sizlerden öğrendiklerimle bu yıl mart ayının sonundan itibaren sulama gübrelemelerini ihmal etmedim.fidanlar 60-70 cm iken diktim .sezon boyu o kadar bakım, ilgi ;fidancıklar yandal verdi boya gitmedi.sordum ettim forumda okudum.önce kesmeyip köke çalışsın dedim.ta ki yandallar ara yan dal atınca tam anlamıyla gözüm döndü.bahçeye git gel onca zaman emek ilgi.ben yandala mı ? uğraşıyorum dedim ve su tut sürmek şartıyla sezon geçte olsa 5.ayın sonlarında tüm yandaları kesip tek lider göz kalacak şekilde alt bir iki gözleri dahi kestim.o haftadan sonra cevizleri gözlemledim.lider hızlı bir şeklde uzama yaptı.keşke mart gibi bunu yapsaydım onca yandal kestim ki.
belki yaptığım riskliydi ama hiç budamadan beklettiğim bir fidan hala yerinde sayıyor.yandallara çalıiyor.sirf aşı kalemi için bekletiyorum.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2013, 20:00   #94
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,cevizde meyve gözleri 3. yaşındaki dallar ve dalcıklarda mı oluşur? Bu konuda kafam karışık biraz da

Eski 22-08-2013, 22:29   #95
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
ibrahim balkal diye araştırınca yeni aşılı ceviz budama videolarını gördüm.burdan izleyin.
ceviz budama ibrahim balkal 1 - YouTube
ceviz budama ibrahim balkal 2 - YouTube

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 18:08   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Merhaba değerli forum üyeleri. fotoğrafta gördüğünüz 2009 kasım ayında diktiğim fidan. bunu ne şekilde budamam lazım bilmiyorum. ayrıca rüzgardan dolayı yatmış vaiyette. bir fikir verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 21:46   #97
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
Merhaba değerli forum üyeleri. fotoğrafta gördüğünüz 2009 kasım ayında diktiğim fidan. bunu ne şekilde budamam lazım bilmiyorum. ayrıca rüzgardan dolayı yatmış vaiyette. bir fikir verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.
Sayın DERİN SU,mart budamasında,dikine gelişen dalı bırakıp,diğer dalı çıkarın.

Bıraktığınız dalı dik olarak hereğe bağlayıp,tepesini uygun bir mesafeden vurup,dallanmaya teşvik edebilirsiniz.

Eğer bu dalların ikisini de bırakırsanız,ağacınız çift gövdeli olur,ileride taç yapısı oluşturmak zorlaşır ve rüzgarda ortadan ikiye ayrılabilir.

Lilium beğendi.
Eski 09-09-2013, 00:19   #98
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
ibrahim balkal diye araştırınca yeni aşılı ceviz budama videolarını gördüm.burdan izleyin.
Bir budama makası şirketi bulamadık ki, hem makasları tanıtalım hem budamayı anlatalım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2013, 22:48   #99
/

Giriş Tarihi: 22-07-2013
selamun aleykum benimde bi kaç sorum olcak ceviz neden taçlandırarak budanım gerektirir budama yapılmazsa ne olur evimin bahcesi,nde 18 yıllık ceviz ağacı var hiç budama yapılmadı ve gayet bol ürün vermektedir ve bizim buralarda yaşlı insanlar ceviz budanmaz derlerdi bu teori yanlışmı

ay-yildiz50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 08:36   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
taçlama bir buçukla iki metre arasında yapılmaya başlanır. ceviz bahçesinin hava akımından mahrum olmaması için ayrıca gübreleme bakım gibi işlemlerin rahat yapılması için ilaçlama için ise iki ceviz arasında günümüz teknik budaması ile en az bir buçuk iki metre arası mesafa kalmalıdır güneşten mahrum olmaması için
ceviz 7x7-8x8-9x9 şeklinde dikilirse ceviz ağaçları arasında istenilen bu ideal mesafeler bulunur.

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 08:48   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
ilk olarak forumda olan tum agac dostlarina Bulgaristan'dan selamlar,
bu kadar sevieli ve bilgi dolu bir forum varmis, haberimiz yokmus
kafamizin sorularla dolu oldugu bir zamanda agaclar.net'ti bulduk 2 ay boyunca - okuduk - okuduk bilgilendik her bi sorumuza cevap bulduk, bir soru haricinde

sormak istedigim: budama yapilan her bir fidanda tac yere yakin yerlerden olusturuluyor, 5-10 sene sonra fidanlarimizn arasina traktorle girmemize sorun olmaz mi bu?

2-2.5 metreye ulasincaya kadar tek dal olarak birakilsa sonra tac yapilsa bi sorun olurmu? ki altlarinda ilacmala, gubreleme, capalama, sulama, toplama islemlerini rahatla yapalim ?
taçlama bir buçukla iki metre arasında yapılmaya başlanır. ceviz bahçesinin hava akımından mahrum olmaması için ayrıca gübreleme bakım gibi işlemlerin rahat yapılması için ilaçlama için ise iki ceviz arasında günümüz teknik budaması ile en az bir buçuk iki metre arası mesafa kalmalıdır güneşten mahrum olmaması için
ceviz 7x7-8x8-9x9 şeklinde dikilirse ceviz ağaçları arasında istenilen bu ideal mesafeler bulunur.

karabuz beğendi.
Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 23:26   #102
Ağaç Dostu

Kaliforniyada lider dalları neden 3-4 metre uzattıklarını şimdi daha iyi anladım.Amaçları liderin gövdesini iyice kalınlaştırdıktan sonra tepesini vurup yan dal oluşturmak.Böylece lidere rakip dal oluşmuyor.Resimlerde gövde kalın,yan dallar 3/1 civarı incelikte.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2013, 23:34   #103
Ağaç Dostu

2 metreye zar zor ulaşmış bir fidan ve göz ile gövde kalınlığı orantısı.Tepe vurursam,çıkan bütün dallar liderle aynı kalınlıkta olucak gibi.Sonucunda da,alt resimde ki gibi,lider ortada boğulucak gibi görünüyor.

Eklenen Resimler

ladikli ve kamkat38 beğendi.
Eski 19-09-2013, 23:42   #104
Ağaç Dostu

3-4 metreye ulaşmış liderlerin gövdeleri daha kalın ve gözlerden çıkıcak dallar ne kadar hızlı da gelişse,liderin yarı kalınlığına ulaşamaz.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Eklenen Resimler

Eski 20-09-2013, 00:40   #105
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Kaliforniyada lider dalları neden 3-4 metre uzattıklarını şimdi daha iyi anladım.Amaçları liderin gövdesini iyice kalınlaştırdıktan sonra tepesini vurup yan dal oluşturmak.Böylece lidere rakip dal oluşmuyor
Burada yanlış bir anlaşılma var,

Liderin gövdesini kalınlaştırmak yani gövdeyi kalınlaştırmak da haklı olabilirler, ama lidere rakip diye bir şey yok, istediğiniz bir dalı lider yapabilirsiniz, lideri durdurup başka bir lider tercih edebilirsiniz, bu biraz tercih meselesi, herhangi bir dalı dikleştirdiğiniz de ve ona rakip başka bir dal yoksa liderliği o alır ve gelişir.
Alıntı:
2 metreye zar zor ulaşmış bir fidan ve göz ile gövde kalınlığı orantısı.Tepe vurursam,çıkan bütün dallar liderle aynı kalınlıkta olucak gibi.Sonucunda da,alt resimde ki gibi,lider ortada boğulucak gibi görünüyor.
Hayır, üstede bahsettiğim gibi en dikine en üstte olan göz gene liderliği alacaktır, yan dallardan biri de liderliği alabilir bunları budama döneminde durdurarak dikine gelişen lider diye tercih ettiğin göze liderliği vermek sizin elinizde.
Alıntı:
3-4 metreye ulaşmış liderlerin gövdeleri daha kalın ve gözlerden çıkıcak dallar ne kadar hızlı da gelişse,liderin yarı kalınlığına ulaşamaz.
Burada da tam tersini söyleyeceğim, Şayet budayıcı lideri sert bir budama yaparsa gözlerden çıkan dal liderliği alır ve kalınlaşır. Hiç budama yapılmazsa yani yandallara müdahale edilmezse altlardan erhangi bir yandal da liderliği belli bir süre alabilir,
Bu hiç unutulmamalıdır, Dik olan ve ya diğer daldan daha dik olan dal daima liderliği alır.

Buradaki söylemde gövdeden bahsediliyorsa söyleyecek bir şeyim yok,

Eski 20-09-2013, 00:52   #106
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

İlave olarak bir şeyi daha anlatalım, bilenler vardır da bilmeyenler de vardır belki.

Şu fidanı işaretlediğim yerden kesersek

Name:  19092013379.jpg
Views: 3069
Size:  32.3 KB

Buradaki göz ya da daha alttaki göz liderliği alır ve gelişimini sürdürür ve bu gözden çıkan sürgün hızla alt gövde kalınlığına ulaşır, yani buradan süren sürgün gövde kalınlığına gelinceye kadar gövdenin gelişimi fazla olmaz, eşit kalınlığa geldikten sonra da eşit bir şekilde kalınlaşma başlar.

Eski 20-09-2013, 07:51   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Forumdan oğrendiklerime göre yan dalların acısı dik ise lidere her zaman rakip olurlar. eğimlerini budama ile değiştirirsek agac lidere calışır , yan dallar ise verime yatarak güc kaybederler demişti Lilium

beyazlari martta. sarıları mayıs sonu alırsak yan dalları yeterince zayıflatırız sanırım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen karabuz : 20-09-2013 saat 07:53 Neden: ek.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2013, 19:31   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Burada yanlış bir anlaşılma var,

Liderin gövdesini kalınlaştırmak yani gövdeyi kalınlaştırmak da haklı olabilirler, ama lidere rakip diye bir şey yok, istediğiniz bir dalı lider yapabilirsiniz, lideri durdurup başka bir lider tercih edebilirsiniz, bu biraz tercih meselesi, herhangi bir dalı dikleştirdiğiniz de ve ona rakip başka bir dal yoksa liderliği o alır ve gelişir.

Hayır, üstede bahsettiğim gibi en dikine en üstte olan göz gene liderliği alacaktır, yan dallardan biri de liderliği alabilir bunları budama döneminde durdurarak dikine gelişen lider diye tercih ettiğin göze liderliği vermek sizin elinizde.

Burada da tam tersini söyleyeceğim, Şayet budayıcı lideri sert bir budama yaparsa gözlerden çıkan dal liderliği alır ve kalınlaşır. Hiç budama yapılmazsa yani yandallara müdahale edilmezse altlardan erhangi bir yandal da liderliği belli bir süre alabilir,
Bu hiç unutulmamalıdır, Dik olan ve ya diğer daldan daha dik olan dal daima liderliği alır.

Buradaki söylemde gövdeden bahsediliyorsa söyleyecek bir şeyim yok,
Teşekkür ederim Sayın Lilium. O halde,yan dallar gövde ile aynı kalınlıkta oldu diye dert etmeye gerek yok.Yeter ki,düzgün gelişen bir lider dalımız olsun.Gerisi kolay.

kamkat38 beğendi.
Eski 20-09-2013, 19:54   #109
Ağaç Dostu

ceviz budama ibrahim balkal 1 - YouTube

Bu videonun,14.00 dakikasından itibaren 2. yaş budamadan bahsediyor.Fidan iyi gelişmişse,ilk katta,aralıklarla 6 tane yan dal bırakılır diyor.Mümkün mü acaba böyle bir şey?

Eski 20-09-2013, 20:51   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:

Bu videonun,14.00 dakikasından itibaren 2. yaş budamadan bahsediyor.Fidan iyi gelişmişse,ilk katta,aralıklarla 6 tane yan dal bırakılır diyor.Mümkün mü acaba böyle bir şey?
Videoyu biraz önce izledim. İlk katta 4 ile 6 yan dal bırakılabilir diyor. Ben fidanlarımı tüplü olarak 2012 mayıs ayında diktim,aralıklar 8x6 m, hepsini bir hafta önce teker teker inceledim ve 70% inde birinci katta 4-6 adet yan dal oluşabilecek durumda ancak 4 adet bırakmayı düşünüyorum. Birinci kat yüksekliği ise 80-100 cm civarında.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 00:46   #111
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Forumdan oğrendiklerime göre yan dalların acısı dik ise lidere her zaman rakip olurlar. eğimlerini budama ile değiştirirsek agac lidere calışır , yan dallar ise verime yatarak güc kaybederler demişti Lilium :
Yan dallar dikine gelişiyorsa Eğimlerini budamayla ya da dalları eğerek gelişimlerini durdurabilir ve aynı zamanda meyvaya yatırabilirsiniz, taç yapısı eğilmeye müsait değilse budayarak gelişimi yavaşlatabilirsiniz,

Resimdeki ağaç modifiye lider doruk dallı olarak yetirilicekse ben olsam şu şekilde budardım.
Sarıyla işaretlediğim dalıda seneye çıkarırdım, kalan dalların açılarını da şimdiden eşit açılara getirmeye çalışırdım.

Name:  19092013386.jpg
Views: 3126
Size:  62.0 KB

Eski 21-09-2013, 00:59   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yan dallar dikine gelişiyorsa Eğimlerini budamayla ya da dalları eğerek gelişimlerini durdurabilir ve aynı zamanda meyvaya yatırabilirsiniz, taç yapısı eğilmeye müsait değilse budayarak gelişimi yavaşlatabilirsiniz,

Resimdeki ağaç modifiye lider doruk dallı olarak yetirilicekse ben olsam şu şekilde budardım.
Sarıyla işaretlediğim dalıda seneye çıkarırdım, kalan dalların açılarını da şimdiden eşit açılara getirmeye çalışırdım.

Eklenti 443109
Dallanma olarak buna benzeyen çok fidan var.Ben de aynı bu şekilde budamayı düşünüyordum.Şimdi içim daha rahat.Teşekkür ederim tekrar.

Lilium beğendi.
Eski 21-09-2013, 16:11   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:

Eklenti 443109
Lider olarak bırakılmış olan ortadaki dal yan(ana) dallardan biraz zayıf gelişmiş gibi zayıf gelişen lider dal hafif kesilerek nasıl güçlenecek yan dallar sert budanınca çok güçlü dalları olacak bu durumda güçlü gelişen yan(ana) dalları zayıflatmak için ne yapmamız lazım?

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 22:58   #114
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Lider olarak bırakılmış olan ortadaki dal yan(ana) dallardan biraz zayıf gelişmiş gibi zayıf gelişen lider dal hafif kesilerek nasıl güçlenecek yan dallar sert budanınca çok güçlü dalları olacak bu durumda güçlü gelişen yan(ana) dalları zayıflatmak için ne yapmamız lazım?
Yanılıyorsunuz, bazen kesmek güçlü dal çıkacak anlamı taşırken (ki) doğru, bazen de kesmek durdurmak demektir, birilerini durduruyoruz birilerine yürü diyoruz tabi yürü diyeceğin dalın varsa, bu yoksa kesilen yandallardan biri liderliği alır ya da ağaç kendi liderini yaratır.
Alıntı:
yan(ana) dalları zayıflatmak için ne yapmamız lazım
Sayın fındıkcı yazılanları ya okumuyorsun ya da gözden kaçıyor,

1- Önce liderin olacak, yoksa yandallardan birini dikleştirip lider yapacaksın.
2- Sonra yan dalları ya budayarak ya da eğerek zayıflatacaksın.(Liderin olunca yandalları budamak durdurmak oluyor)
3- lider var oldukça yandalların gelişimi yavaş olacaktır.

Eski 22-09-2013, 10:26   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Yanılıyorsunuz, bazen kesmek güçlü dal çıkacak anlamı taşırken (ki) doğru, bazen de kesmek durdurmak demektir, birilerini durduruyoruz birilerine yürü diyoruz tabi yürü diyeceğin dalın varsa, bu yoksa kesilen yandallardan biri liderliği alır ya da ağaç kendi liderini yaratır.

Sayın fındıkcı yazılanları ya okumuyorsun ya da gözden kaçıyor,

1- Önce liderin olacak, yoksa yandallardan birini dikleştirip lider yapacaksın.
2- Sonra yan dalları ya budayarak ya da eğerek zayıflatacaksın.(Liderin olunca yandalları budamak durdurmak oluyor)
3- lider var oldukça yandalların gelişimi yavaş olacaktır.
Teşekkürler sayın Nail abi bu forumda sen olduğun müddetçe öğrenemeyeceğimiz şey yoktur iyiki varsınız..

orion1988 beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 13:36   #116
Ağaç Dostu

Düzenli olarak budanan bir Chandler ağacının kök yapısı.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2013, 13:37   #117
Ağaç Dostu

Hiç budanmamış bir Chandler ağacının kök yapısı.

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2013, 11:13   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Merhaba değerli forum üyeleri. 4 yıllık ceviz ağaçlarının budanması için yardıma ihtiyacım var. ağaçlar saçma sapan büyüdü. örnek olarak daha önce bir fotoğraf yüklemiştim. bu sayfada derin su kullanıcı adıyla.önlem almam lazım. kitaptan internetten biraz bilgi edindim ancak yeterli değil. uygulamaya gelince farklı oluyor. bir fikir verirseniz memnun olurum. bu arada bahçe tekirdağ marmara ereğlisinde

Düzenleyen DERİN SU : 13-11-2013 saat 11:16 Neden: ek bilgi
DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 11:27   #119
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Sayın DERİN SU,mart budamasında,dikine gelişen dalı bırakıp,diğer dalı çıkarın.

Bıraktığınız dalı dik olarak hereğe bağlayıp,tepesini uygun bir mesafeden vurup,dallanmaya teşvik edebilirsiniz.

Eğer bu dalların ikisini de bırakırsanız,ağacınız çift gövdeli olur,ileride taç yapısı oluşturmak zorlaşır ve rüzgarda ortadan ikiye ayrılabilir.
yüklediğiniz resmin hemen altında ki mesajda gayet güzel ve anlaşılır biçimde ne şekilde budama yapmanız gerektiği anlatılmış. sanırım gözden kaçırdınız.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 14:34   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
merhaba, 2011 ve 2012 yıllarında dikilen fidanların olduğu kırklareli,kofçaz 800 küsür rakımda şekil budaması daha yapılmadı, biz yalovada kiviciyiz burda kasımda başlıyoruz budamaya.ama trakyada cevizde bilemedim uygun zamanı.sizce bu kasım ayında mı yapsam veya mart ayını beklesem mi daha verimli olur? kış çetin,fidanlar boylu değil yan dal fazla ve yeni çıkan sürgünlerin çoğu 6-7 ekimde vuran dondan kırıldı ve hiç yeşil yaprak kalmadı.

sergunbasturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024