agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2015, 14:49   #391
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014

centil07 beğendi.
Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 21:03   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Elimiz bağ budamaya alışık olduğundan cevizde aynı stili uyguladık. Biraz fazla yayıldı ağaç ama güneşlenmesi çok iyi oldu.

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436122887.971848.jpg
Views: 2882
Size:  69.7 KB

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436122925.341340.jpg
Views: 2516
Size:  62.7 KB

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436122944.126259.jpg
Views: 2606
Size:  70.8 KB

Bu noktadan sonra ne yapılabilir?

safako beğendi.
sebazios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 21:50   #393
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen Mesajı Göster
Bazı fidanlarda lider seçip bıraktığım sürgün 2 li veya 3 lü dal yapmış. Bu dallara müdahale edip tekrar tek sürgün haline getirmelimiyim sizce? 3 dal olarak uzadığında her biri tek bir lider sürgüne göre daha az boylanacaktır diye endişeliyim..
Evet söyleminiz doğru daha az boylanacaklar, tek filize düşürmeniz daha iyi olurdu , bu tarihten sonra müdehale çok doğru olmaz, lideri tesbit edip diğerlerinin uçlarını alabilirsiniz, budamalarınızı da martta yaparsınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 02:01   #394
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Yorumunuz için çok teşekkür ederim sayın lilium .

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 10:03   #395
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
İkinci yıl tepe vurmamızın nedeni ana yandallarını oluşturmasına teşvik etmek, tepe vurmazsak kavak gibi uzar dider, Tepe kesimi yaptığımızda da lider dal yine gelişmesi devam edecektir fakat gücünün bir kısmını da yan dallara verecektir.
Böylelikle yıl kaybetmeden ağaçımızın istenen boylarda tacını oluşturmuş oluyoruz, daha ileriki yıllarda da fazla kalın dallar çıkarmayıp ağacı sitrese sokmuyoruz.
2. yılına gelen az sayıda fidanıma bu uygulamayı, biraz da içim rahat olmayarak yaptım mart ayında. Arada tereddüt etsem de önümüzdeki sene Sayın Lilium'dan fırça yerim korkusuyla devam ettim
Haftasonu bu fidanların hem yan dal oluşumunun hem de lider dal gelişiminin gayet iyi olduğunu gördüm. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Boyunu yeterli görmeyim bu işlemi yapmadığım fidanların doğal olarak yan dalları zayıf kaldı. Artık onlar da seneye

Lilium ve ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 13:40   #396
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebazios Mesajı Göster

Bu noktadan sonra ne yapılabilir?
Sayın sebazios Çok yanlış uygulamalar yapmışsınız bu zamandan sonrada düzeltmek için baya uğraşmanız gerek, doğru uygulamalar yaparak düzeltebilirsiniz.

Şundan başlayalım

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436122887.971848.jpg
Views: 2920
Size:  65.8 KB

Üstte lider olacak güçlü bir dalı çizdiğim gibi dikleştirerek hemen başlayabilirsiniz, Yanda çizdiğim çizgiler ise oradaki dalları göremediğim için düz çizdim buradaki dal ya da dalları martta kısaltarak çıkarınız. Zamanla tacınız düzelecektir.

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436122925.341340.jpg
Views: 2945
Size:  63.1 KB

İşaretlediğim yerden eşit kalınlıkta catal dal oluşmuş bu şekilde giderse ileride bu çatal yerden ayrılıp kırılacaktır,
Yapmanız gereken 1 noyu dikleştirin iki noyu matta biraz kesin zayıflasın bir no güclensin, hiçbir zaman yandal liderin kalınlığına gelmemeli.

Eski 06-07-2015, 13:59   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın sebazios Çok yanlış uygulamalar yapmışsınız bu zamandan sonrada düzeltmek için baya uğraşmanız gerek, doğru uygulamalar yaparak düzeltebilirsiniz.

Şundan başlayalım

Eklenti 564369

Üstte lider olacak güçlü bir dalı çizdiğim gibi dikleştirerek hemen başlayabilirsiniz, Yanda çizdiğim çizgiler ise oradaki dalları göremediğim için düz çizdim buradaki dal ya da dalları martta kısaltarak çıkarınız. Zamanla tacınız düzelecektir.

Eklenti 564371

İşaretlediğim yerden eşit kalınlıkta catal dal oluşmuş bu şekilde giderse ileride bu çatal yerden ayrılıp kırılacaktır,

Yapmanız gereken 1 noyu dikleştirin iki noyu matta biraz kesin zayıflasın bir no güclensin, hiçbir zaman yandal liderin kalınlığına gelmemeli.

Öneriler için çok teşekkür ederim.

Bulunduğumuz bölge, ülke genelinde en yoğun rüzgar alan bölgelerden biri. Bu durum, tek lider üzerinden yükseltilen ağaçların, yahut söz konusu liderin şiddetli bir fırtınada kırılmasına neden oluyor.

Örneklendirmem gerekirse, bölgemiz çam ormanları ile kaplı bir alan ve her fırtınada bir kaç adet (3-5 tane) 25 yaşında çam ağacı yatmakta **** kırılmakta.

Durum böyle olunca, bölgedeki meyveliklerin tamamında yere yakın, fazla yükseltilmemiş bir terbiye kültürü oluştu. Şu an çevremde 1500 dekarın üzerinde cevizlik var. Bir çoğunu inceledim ve neredeyse tamamı benzer yapıda bir budamayı tercih ediyor.

Çevre şartları göz önüne alındığında, yapılan uygulamayı yine de yanlış olarak değerlendirir miyiz?

sebazios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 08:24   #398
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Ceviz fidanında budama yaparak tek sürgüne bıraktıktan sonra yanlardan yeni sürgünler çıkıyor bu yeni sürgünleri temmuz ve ağustos aylarında budayarak alabilirmiyiz . Çıkan sürgünler bir iki karış uzasada alınabilinirmi ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 09:24   #399
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
Ceviz fidanında budama yaparak tek sürgüne bıraktıktan sonra yanlardan yeni sürgünler çıkıyor bu yeni sürgünleri temmuz ve ağustos aylarında budayarak alabilirmiyiz . Çıkan sürgünler bir iki karış uzasada alınabilinirmi ?
Sürgün uçlarını elinle koparırsan büyümeleri durur.

ermana beğendi.
Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 22:16   #400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
Yan dal verimli fernor budaması

arkadaşlar resim koymadım ama benim ağacımın birazda benden Kaynaklı bakımsızlık nedenli fazla Sürgün atmadı. Seneye budama yaparken 30 ve 40 cm lik sürgünlerde budama yapmalımıyım. Bunun bir Sınırı varmı mesela 50 cm in Altın'da budama yapılmaz gibi **** kısa Sürgünleri Atılım yapması için budama yapmak faydalımı olur yardım ederseniz sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

sahinlibaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 08:58   #401
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Değerli arkadaşlar,
Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi chandler fidanları yeni sürgünlerinden çatallaşma eğiliminde ve bu durum bu yıl süren genç sürgünlerin büyük kısmında var. Önümüzdeki sezon budamamızda çatallanan kısımları kesecek miyiz yoksa her çatalı bir sürgün gibi değerlendirip ona göre mi budama yapacağız .Teşekkür ederim.

[ATTACH][ATTACH]Name:  IMAG0246 (2).jpg
Views: 2446
Size:  74.0 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 11:55   #402
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Çatalların birer tanesini mart ayında alarak teke düşürmeniz gerekir. Genelde açılı dal oluşturma için üstteki çatal alınıp alttaki de geriye doğru kesim yapılır ancak bazen de ağaç dışa doğru çok açılmasın diye alttaki çatal alınır.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 12:46   #403
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Çatalların birer tanesini mart ayında alarak teke düşürmeniz gerekir. Genelde açılı dal oluşturma için üstteki çatal alınıp alttaki de geriye doğru kesim yapılır ancak bazen de ağaç dışa doğru çok açılmasın diye alttaki çatal alınır.
Tesşekkür ederim. Sayın Formullaone. Önerinizi dikkate alacağım

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 20:42   #404
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Dala bahar ve yaz döneminde çatal dallara
müdahale etmek iyi duşunulmeli.yara noktası olan taze dal bakteriyel yanıklıktan etkilenir.bakırlı bir ilaç atılmalı.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 20:49   #405
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

ben yazın ucunu alıyorum gelişimin yavaşlatmak için

Eski 12-10-2015, 11:58   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahinlibaris Mesajı Göster
arkadaşlar resim koymadım ama benim ağacımın birazda benden Kaynaklı bakımsızlık nedenli fazla Sürgün atmadı. Seneye budama yaparken 30 ve 40 cm lik sürgünlerde budama yapmalımıyım. Bunun bir Sınırı varmı mesela 50 cm in Altın'da budama yapılmaz gibi **** kısa Sürgünleri Atılım yapması için budama yapmak faydalımı olur yardım ederseniz sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
merhaba, aynı sorun benimde uzun zamandır kafamda netleşmedi. cevap verirseniz çok sevinirim.

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2015, 13:28   #407
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
arkadaşlar merhaba.

ben cevizi babamın zoru ile diktim. dolayısı ile bu işten anlamam. yaptıkça öğreniyorum. karşılaştıkça araştırıyorum. forumun da buna çok faydası oluyor. ancak forumda gözlemlediğim bir durum var. bu işi benim gibi amatörce yapanlar genel eğilim ne ise ona doğru kapılıp gidiyorlar. bunun iyi sonuçları olabilir ama kim bilir belki de daha iyi sonuçlar da elde edilebilir. misal budama işi. hepimiz cevizde (özellikle chandlerde) budamanın çok önemli olduğunu biliyoruz değil mi? belki de yanlış biliyoruz. bunu hiç düşündünüz mü?
amerikalının biri düşünmüş. sağolsun bunu da bir makale haline getirmiş. makale şurada: http://walnutresearch.ucdavis.edu/2013/2013_153.pdf

kabaca şöyle bir çalışma:

4 buçuka 6 buçuk çit sisteminde dikilmiş chandlerleri 4 farklı metotla buduyorlar.

1. metot: ağır budama: lider belirleyip her dönemin sürgününü 1/3 kısaltıyorlar. 4-5 tane yan dal belirleyip onları da lideri geçmeyecek şekilde 1/3 kısaltıyorlar. 1 metrenin altındaki sürgünleri temizliyorlar. çatal dalları teke indiriyorlar. sürtünen, bükülmüş, üst üste gelmiş dalları çıkartıyorlar.

2. metot: mümkün olduğu kadar az budama ve suyu kısma. bu metotta suyu kontrol grubunun %75 i kadar veriyorlar. suyu az vermelerinden sebep ağacın hızlı büyümesini engellemekmiş. tepe vurma yok. 90 cmnin altındaki sürgünleri temizliyorlar.

3.metot: mümkün olduğu kadar az budama ancak bunda fidanlara tam su veriliyor ve ilk yıl 1,80 den tepe vurma yapılıyor. ertesi yıl sürgünlerin 1/3 ü kesiliyor. 4-6 adet yan dal bırakılıyor. çatal dallar teke indiriliyor. diğer hiçbir dala dokunulmuyor. 4. yılda lider dal kendi haline bırakılıyor. iki yandaki dallar 3-3,5 metreden budanıyor. yani 4. yılda bir ağaçta maksimum 3-4 kesik olacak.

4. metot: bu metotta ne tepe alma ne de budama var. sadece 90 cm altındaki sürgünler işleme kolaylığı açısından temizleniyor.

böylelikle 5 yıl sonra ağaçların; boylanma, taçlanma, güneş ışığı alma, kalınlaşma ve verim değerleri karşılaştırılıyor.

bilin bakalım ne oluyor?

yıllar bazında farklılıklar oluşabiliyor. ancak 5. yılda bütün bu değerlerde kayda değer bir farklılık olmadığı ortaya konuyor. hatta 2. metot verim açısından en iyi sonucu 4. metot da ikinci en iyi sonucu veriyor.

yani demeleri o ki budamayı kafaya takmaya gerek yok.
ancak benim şahsi gözlemim tepesi vurulan fidanların daha hızlı geliştiği yönünde. belki bu araştırmanın aksini söyleyen bir araştırma vardır. onu da bilen varsa paylaşır.

vural-can ve kkeremk beğendi.
alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2015, 14:07   #408
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Ben de bu makaleyi alıntılayıp benzer şeyler yazmıştım ama budama yapıyorum. Neden? Ağaçların kafasına göre gelişip ürün toplamayı zorlaştıracak bir forma girmesini istemiyorum. Verim aynı olabilir ama hasat işçiliği de önemli. Benim arazim eğimli, o yüzden daha da bir önem kazanıyor düzgün formda olması.

alperalper beğendi.
Eski 27-10-2015, 12:06   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2014
kolay gelsin, ben bahçemi yeni oluşturacağım, 7,8 hektar % 40 eğimli bir arazi de 8*4 çit dikim sistemi ile çalışmayı düşünüyoruz, kafam da asıl sorun şu, çit sisteminde kurulacak bahçe de, lider doruk dallı sisteme uygun olarak yetiştirilen fidan, daha sonra mekanik budama ile budanır ise sakıncaları ne olur?
Kaliforniya ceviz merkezinin araştırmaları incelendiğinde poorwalnut pruning diye bir kavramın üzerinde duruyorlar ve kök gelişimine etkilerini bir yer altı kamera ile ortaya koymuşlar, kök gelişimini olumlu etkiliyor.

dervisbahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 18:20   #410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahinlibaris Mesajı Göster
Selamlar bu soruma cevap verecek birilerini arıyorum lütfen bilgisi olan varsa cevap versin. Ağaçlarımın tepesini vurdum. Bahar'da dolu zararım çok fazla oldu ve ağaçlar bir türlü kendine gelemedi ve çoğu 20 30 cm ilk 7-8 daldan oluşan sürgünleri var dal sayısını 4-5 e indireceğim Bahar'da ama kalan dallarda kısa olduğu için uç kesimi yapmalımıyım.

sahinlibaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 19:28   #411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
agacların resimlerini atarsan belki daha çözüme yönelik cevaplar verebiliriz.

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 08:07   #412
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Sayın,Arkadaşlar,ustalar benim iki tane fidanım var bunları bu damam gerektiğini burda öğrendim güzel bilgiler var bulunduğum yerde ılıman iklim var budamayı bu mevsimde yapsam olurmu vede resimlerde görülen fidanlarımı neresinden budamalıyım lider sürgünü nasıl tespit ediyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 13:26   #413
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Sayın,Arkadaşlar,ustalar benim iki tane fidanım var bunları bu damam gerektiğini burda öğrendim güzel bilgiler var bulunduğum yerde ılıman iklim var budamayı bu mevsimde yapsam olurmu vede resimlerde görülen fidanlarımı neresinden budamalıyım lider sürgünü nasıl tespit ediyoruz yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın silifkel, fidanların alt kısımlarındaki sürgünlerden güçlü ve dikine gelişen bir tanesinin hemen üzerinden keserek, o sürgünü tek bırakıp dik şekilde baglayın. Mart ayında kesebilirsiniz. Yazın sulayıp çapalarsanız hızlı bir şekilde gelişir.

Eski 05-11-2015, 08:33   #414
Ağaçsever

Sayın formullaone, cevabınızı beklemeden benim burda okuduklarımdan anladığım kadarıyla kendim budama yaptım alttaki yanlardaki ve tepedeki bütün dalları gövdeye iki santım uzaklıktan kestim,sadece tepede yaprak bıraktım o yaprak sürgünmü olucak yoksa ben sürgünümü kestim bilmiyorum ana gövdenin uç kısmındaki sivri yeride kesecekmiydim.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2015, 13:59   #415
Ağaç Dostu

Gövdeden kesim yapıp bir sürgün bıraksaydınız daha hızlı gelişirdi. Böyle kalsın, daha fazla kesmeyin.

ligustrum ve cihan14 beğendi.
Eski 06-11-2015, 18:22   #416
Ağaçsever

Sayın formullaone, fidanların tepe resimlerinide çektim tepeler bu şekildemi olucak birinde bir birinde iki yaprak kaldı tepeyi komple keseyimmi.

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2015, 20:46   #417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
bir deyiş vardır hani ; hiç mi eşşek de daşşak görmedin ? diye . hocam daha da elleme.. garibimi kuşa döndürmüşşün.

shawshang beğendi.

Düzenleyen araştırmacılar : 06-11-2015 saat 21:00 Neden: ekleme
araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 20:56   #418
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar Merhaba;

Ben geçen mart ayında 1.70 den tepe vurumu yaptım ve 120 nin altındaki dalları temizledim. 120 nin üzerinde ise bu martta 3 veya 4 dal bırakacağım.

2. kat tepe vurumunu 1 kattaki en üst dalın nekadar üzerinden yapmalıyım. Ayrıca ikinci kattaki dal grubu ile 1 kat dal grubu arasında dikey eksende kaç cm lik mesafe bırakmalıyım ki agaçlar ileride yeterli güneşi alabilsin.

teşekkürler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 23:19   #419
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bir fotoğraf koyma imkanın varsa daha iyi anlatabiliriz.

Eski 17-12-2015, 12:24   #420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Sayın Lilium,

Çok sık bahçeye gidemiyorum, en son çektiğim bir resmin yorumsuz halini ekliyorum. Ayrıca üzerine çizim yaptığım halinide ekliyorum.

Bu ağacın tepe vurumunu 1.70 den yapmıştım ve alt dalları 1.30 altında temizlemiştim. Yan dal oluşumu bu örnekte tam istediğim gibi olmamış. Kuvvetli yan dallar 1.60 dan çıkmış (resimde 1 ve 2). Bu ağaç biraz planlanladığımdan yüksekte taçlanacak. Aslında benim gelen planım 1.30 dan başlatmaktı, birçok ağacımda bu şekilde oluştu. Muhtemelen bundan 10 yıl sonra 1.30 - 1.60 arasını temizleyerek bahçenin taç yüksekliğini artırmayı planlıyorum. Bu nedenle bu ağacın 1.60 dan dallanmasını çok sıkıntı etmeyeceğim.

Bu ağaçta 3 numarayıda 3. dal olarak koruyabilirmiyim?
İkinci tepe vurumunu birinci katın en üst dalından ne kadar yukarda yapmalıyım? Yani resimdeki X ölçüsü ne olmalı?
Gelecek yıl ikinci tepe vurumundan sonra dallar oluşunca, birinci katın en üst dalından ne kadar sonra dalları bırakmalıyım. Yani Y ölçüsü ne olmalı?

Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

Eklenen Resimler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024