agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2015, 06:27   #331
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
1 ve 2 yaşındaki cevizlerin boyunu uzatmak için nasıl ne ne zamana kadar müdahale edebiliriz. Birde cevizler dalların dikine ve yatay gitmesi için gözlere müdahale etmet uygunmu yardımcı olbilirmisiniz

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 08:46   #332
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn Karayel54

Bitkinin gelişimi budamadan çok toprak, su ve iklim koşulları ile ilgilidir. Budama ancak şekil verir ve ağacı deyim yerindeyse biraz "uyarır". Eğer toprak su ve iklim koşulları yeterli değilse istediğiniz kadar budayın ağacınız bir noktaya gelemez. (Bakınız Bonsai'ler)

Elbette ki istemediğiniz yerlerde büyümeyi engellemek için gözleri körleyebilirsiniz. Ancak hızlı büyümesi olan bir ağaç siz göz körledikçe kendisi de yeni gözler "fışkırtabilir" Sezon içinde kontrol ederseniz ağacınızı istediğiniz yöne doğru gelişmeye zorlayabilirsiniz.

Küçük fidanlarda sert budama yaparken ya da göz körlerken sadece şunu unutmayınız: Ağacınızın ideal bir kök/gövde oranı vardır. Yapraklar aracılığı ile fotosentez yapılacak ki ağacınız beslensin, büyüsün.. Sadece yukarı gitsin diye tepede bir kaç yaprak kalacak şekilde ağacınıza haşin davranırsanız kendi vücudunu besleyecek kadar enerjiyi anca üretir, eğer yeterli rezervi yoksa hedeflediğiniz kök ve gövde gelişimi sağlayamaz. Dolayısı ile uzmanlar ağaçlarda sert budama yapılırken dikkatli olunmasını, gerekirse safhalı bir şekilde çıkarma yapılarak ağacın strese sokulmamasını öneriyorlar.

Saygılar

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 10:00   #333
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Sn Çamtepe açıklama için teşekkürler

Eski 19-04-2015, 14:21   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
19.04.2015 bahçem

19.04.2015 bahçeye gittiğimde chandler'ler uyanmıştı. şimdi dölleyicilerin uyanmasını bekliyorum. Budamadaki yardımlarından ve bilgi paylaşımlarından dolayı nail çimen'e (lilium) binlerce kez teşekkürler.

Eklenen Resimler

poyraz2205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 15:41   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın poyraz2205, biz de ipsaladayız .Aramızda 35 km var. Bizim chandler çeşidi de hemen hemen aynı durumda. Ağaçların gövdesini kaç cm bırakacaksanız onu belirleyip orada çıkan sürgünleri falçata ile keserseniz güç yukarıya ve yan dallara daha iyi gider.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 18:00   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz2205 Mesajı Göster
19.04.2015 bahçeye gittiğimde chandler'ler uyanmıştı. şimdi dölleyicilerin uyanmasını bekliyorum. Budamadaki yardımlarından ve bilgi paylaşımlarından dolayı nail çimen'e (lilium) binlerce kez teşekkürler.
Maşallah , ağaçlarınız çok güzel gözüküyor.
Ağaçlarınız 2 yaşını doldurmuş 3 üncü yaşında gözüküyor., haksızmıyım?
Birde boyları ortalama ne kadar uzadı ve tepesini kaç civarı vurdunuz. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 00:18   #337
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Sayın poyraz2205, nickinizden tanıyamadım ama bahçeyi tanıdım, merhaba nasılsınız, Bir yıllık üyemizsiniz ama ilk mesajın bu başlığa olmuş teşekkürler.

Böyle binlerce kez falan beni mahcup ediyorsunuz, paylaşımı yardımlaşmayı seviyorum yardımcı olabildiysem kendimi mutlu hissederim, böylesine güzel mesaj içinde teşekkür ederim.

Fidanların bağlama işlemini gerçekleştirmişsiniz henüz daha erken ama yinede iyi olmuş, iplerin gövdeyi kesmemesi içinde bir şeyler kulansaydınız iyi olurdu.

Fotoğrafladığın gibi olan fidanların gövdelerinde 80-90 cm altındaki filizleri şimdiden alın diğerlerine dokunmayın. Ve bu 80-90 cm lik gövdeyi haziran sıcakları başladığında su bazlı plastik boyayla boyayınız. Haziran ayında şarköye geleceğim sizede uğrayacağım yapılması gereken bir şey olursa o zaman yaparız.

Sayın formullaone, zamanım müsait olursa sizlere de bir uğramak istiyorum bakalım kısmet.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 10:05   #338
Ağaç Dostu

Ne zaman yolunuz düşerse buyurun gelin Nail Bey. Bir de sizin gözünüzden bahçelerin durumuna bakıp değerli yorumlarınızı alırım. Hem yüz yüze tanışmış oluruz.

Lilium beğendi.
Eski 20-04-2015, 11:28   #339
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Maşallah , ağaçlarınız çok güzel gözüküyor.
Ağaçlarınız 2 yaşını doldurmuş 3 üncü yaşında gözüküyor., haksızmıyım?
Birde boyları ortalama ne kadar uzadı ve tepesini kaç civarı vurdunuz. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar.

Sayın "Cevizciankara" doğru tahmin etmişsiniz. Bu yıl fidanlar 3. yazına giriyor.
Fidanlar 2. yaşlarında 2 ile 3 metre civarında büyüdü. Mart ayında 1,9 ve 2,30 gibi tepe vurması yaptım.

Eski 20-04-2015, 11:34   #340
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın poyraz2205, biz de ipsaladayız .Aramızda 35 km var. Bizim chandler çeşidi de hemen hemen aynı durumda. Ağaçların gövdesini kaç cm bırakacaksanız onu belirleyip orada çıkan sürgünleri falçata ile keserseniz güç yukarıya ve yan dallara daha iyi gider.

Sayın "formullaone" komşu sayılırız. Sizinle tanışıp fikir alışverişinde bulunmak isterim. "gövdesini kaç cm bırakacaksanız" derken sanırım ilk dalı kaç cm.den alacaksınız demek istediniz, yanlış anlamadıysam. İlk dalı 1,20 gibi almayı düşünüyorum. 1,20 nin altındaki gözleri temizledim. Umarım tanışma fırsatı buluruz.

Lilium ve formullaone beğendi.
Eski 20-04-2015, 11:42   #341
Yeni Üye

[QUOTE=Lilium;1372140]Sayın poyraz2205, nickinizden tanıyamadım ama bahçeyi tanıdım, merhaba nasılsınız, Bir yıllık üyemizsiniz ama ilk mesajın bu başlığa olmuş teşekkürler.

Böyle binlerce kez falan beni mahcup ediyorsunuz, paylaşımı yardımlaşmayı seviyorum yardımcı olabildiysem kendimi mutlu hissederim, böylesine güzel mesaj içinde teşekkür ederim.

Fidanların bağlama işlemini gerçekleştirmişsiniz henüz daha erken ama yinede iyi olmuş, iplerin gövdeyi kesmemesi içinde bir şeyler kulansaydınız iyi olurdu.

Fotoğrafladığın gibi olan fidanların gövdelerinde 80-90 cm altındaki filizleri şimdiden alın diğerlerine dokunmayın. Ve bu 80-90 cm lik gövdeyi haziran sıcakları başladığında su bazlı plastik boyayla boyayınız. Haziran ayında şarköye geleceğim sizede uğrayacağım yapılması gereken bir şey olursa o zaman yaparız.

Sayın "Lilium" öncelikle selamlar ve saygılar...
Doğru kişiden doğru bilgiyi alabilmek çok önemli. Tecrube ve iyi niyet bu işin püf noktası.
Resmini çektiğim fidan denemek içindi. Görüp uyarmanıza sevindim. Bu fidanı bağlarken gövdesinde "fidan bağlama ipi" diye satılan ipi kullandım. Gövdeyi bu iple, o ipide balya ipi dediğimiz iple gerdirip kazığa bağladım. Umarım bu "fidan bağlama ipi" gövdeye zarar vermez. İlk fırsatta kontrol edeceğim. Diğer uyarılarınızın da gereğini mutlaka yapacağım.

Haziranda mutlaka Keşan'a bekliyoruz...

Lilium beğendi.
Eski 20-04-2015, 13:23   #342
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın "formullaone" komşu sayılırız. Sizinle tanışıp fikir alışverişinde bulunmak isterim. "gövdesini kaç cm bırakacaksanız" derken sanırım ilk dalı kaç cm.den alacaksınız demek istediniz, yanlış anlamadıysam. İlk dalı 1,20 gibi almayı düşünüyorum. 1,20 nin altındaki gözleri temizledim. Umarım tanışma fırsatı buluruz.
Evet ilk dalı alacağınız boyu kastetmiştim. 1,20 güzel olur. Biz de genelde yüksek bırakmaya çalıştık. Makineli işçilik yapılacaksa yüksek taç çok önemli. Hatta 1,30-1,50 olsa çok daha güzel olur. Tabi ki bahçenin aldığı rüzgarlar da çok önemli. Yüksek gövdeyi sağlam hereklemek gerek. Uygun bir zamanda tanışıp bahçeleri dolaşır ve doğrularımızı, yanlışlarımızı konuşup çözüm yolları ararız. İyi çalışmalar.

poyraz2205 beğendi.
Eski 21-04-2015, 15:30   #343
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Sayın formullaone, zamanım müsait olursa sizlere de bir uğramak istiyorum bakalım kısmet.
abi, yolun düşerse Gömeç'e de beklerim.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 00:01   #344
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
abi, yolun düşerse Gömeç'e de beklerim.
Teşekkür ederim, inşallah diyelim, Umarım bahçede her şey yolundadır.

tiryaki beğendi.
Eski 22-04-2015, 09:30   #345
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Geçen seneyi neredeyse kayıpsız atlattık sayılır. Bu sene ve önümüzdeki sene anladığım kadarıyla esas gelişim senesi. İnşallah böyle devam ederiz.

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 23:34   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
budama

Name:  IMG_20150426_200025.jpg
Views: 1311
Size:  72.2 KBherkese ***. siz olsaydınız resimlerdeki fidanları nasıl budardınız? ben düşündüm karar veremedim. hiç dokunmamak daha mı iyi acaba ?

Eklenen Resimler

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 05:49   #347
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Ceviz çeşit değiştirmede devlet desteği hakkında bilgisi olan varmı acaba

Eski 28-04-2015, 14:13   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gnc.ali Mesajı Göster
Merhaba,

Siteyi bir süredir takip etmekteyim, gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşılıyor.
Amatör olarak uğraştığım yaklaşık 2,5 dönüm olan bahçemin bir kısmına geçen sene kasım ayında 8 tane chandler cinsi tüplü ceviz fidanı diktim henüz uyanmadılar ama umutla uyanmalarını bekliyorum

Resimde görülen fidanı bahçenin benden önceki sahibi dikmiş (bu arada dikim yerinin yanlış olduğu kanaatine vararak ocak ayında bu fidanı olduğu yerden sökerek diğerlerinin yanına aldım)

Fidanın cinsi hakkında hiçbir fikrim yok. Bilgi verebilir misiniz?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
bana kimse yardımcı olmayacak mı?

gnc.ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 15:45   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Merhaba;
bende Balıkesir de küçük bir bahçe oluşturmaya çalışıyorum,bir sorum olacaktı, bu yıl diktiğim 15 adet çhandler ve pedro cevizlerimi mart ortalarında 80-100 cm den tepe vurumu yaptım. Ancak daha sonra forumdan araştırmalarım sonucunda genelde 3-4 göz ya da 50-60 cm den tepe vurulması gerektiği bilgilerine ulaştım. Şu anda ne yapabilirim, tekrar biraz daha aşağıdan tepe vurumu yapayım mı,yoksa böyle kalsa problem olur mu? gözlerde uyanmalarda başladı bu arada.Teşekkürler.

sabang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 18:49   #350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabang Mesajı Göster
Merhaba;
bende Balıkesir de küçük bir bahçe oluşturmaya çalışıyorum,bir sorum olacaktı, bu yıl diktiğim 15 adet çhandler ve pedro cevizlerimi mart ortalarında 80-100 cm den tepe vurumu yaptım. Ancak daha sonra forumdan araştırmalarım sonucunda genelde 3-4 göz ya da 50-60 cm den tepe vurulması gerektiği bilgilerine ulaştım. Şu anda ne yapabilirim, tekrar biraz daha aşağıdan tepe vurumu yapayım mı,yoksa böyle kalsa problem olur mu? gözlerde uyanmalarda başladı bu arada.Teşekkürler.
Öncelikle bahçeniz hayırlı olsun.
Ben de sizin gibi ilk yıl 80 cm den vurdum.
Haziran ayında fidanların hepsi üstten kurudu.
Bazısı 50 cm bazısı 20 cm bazısı da aşıya kadar kurudu.
Kuruyan yerlerden kesip sutut sürdüm.
yeni sürgünler çıktı.tamamı tuttu ancak bazıları aşıya kadar kuruduğu için aşı altında sürdüler.Aşı altında kalanları söküp bu sene yeniledim.
birde benim bahçemde ilk sene gübre ilaç vermedim. Bakımını iyi yapamadım. Bilgilerinize.
Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 21:50   #351
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
Eklenti 549233herkese ***. siz olsaydınız resimlerdeki fidanları nasıl budardınız? ben düşündüm karar veremedim. hiç dokunmamak daha mı iyi acaba ?

Sadece:

Unutmayın:

Fidan terbiyesi ile insan terbiyesi, birbirine çok benzeyen şeylerdir.

Çok baskıcı olmadan, lakin ileride sıkıntı yaratabilecek net kusurlara da göz yummadan.

Şu an için tek amaç, genel formun korunması. Gelişime, güneşlenmeye, ene, mahsül kondisyonuna.... vs yatırma terbiyelerine daha çok var.

O daha ufacık bir bebek. Fazla yüklenmesek en iyisi.

Çok uzayıp dengeyi bozacak sol kolu düzeltmek bu yıl için fazlası ile kafi.

Emine Akman beğendi.
sebazios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 08:07   #352
Yeni Üye

sağolun cevizciankara, ilginize teşekkürler;bu yıl gübreleme ve bakımı iyi yapmalıyım anladığım kadarıyla..

Cevizciankara beğendi.
sabang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 23:42   #353
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Merhaba

merhba aranıza yenı katıldım. luleburgazda 3 donum 90 agaclık fernor bahcem var 5 yasında. resımlerı ekleyecegım en kısa zamanda.

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 23:43   #354
Ağaçsever

sayın lilium. nail abi geldıgınde lüleburgazada beklıyorum. telefonunuzu yazarsanız sevınırım

Eski 11-05-2015, 00:36   #355
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sitemize hoş geldin sayın BURGAZ73, davetine teşekkür ederim, zamanım olursa uğramaya çalışırım. tel nomu özelinize yazdım.

Eski 11-05-2015, 11:38   #356
Ağaç Dostu

Sayın Burgaz 73, geçen yıl 4 yaşında hiç meyve yaptı mı ağaçlar ? Tozlayıcı hangi çeşitleri kullandınız ?

Eski 14-05-2015, 20:40   #357
Ağaçsever

Merhaba

HAYIR HIC MEYVE VERMEDI AMA BEN COK SERT BUDUYORUM BELKIDE ONDANDIR

balkal meylan ve sfr adında 3 cesıt tozlayıcı verdıler. 2 GUN ONCE GITTIM BAHCEYE ERKEK CICEK NERDEYSE HIC GORMEDIM AMA HER AGACTA 5-10 ADET DISI CICEK GORDUM YALNIZ FERNOR DAHA YENI CICEK ACMAYA BASLIYORDU

Eski 14-05-2015, 23:06   #358
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BURGAZ73 Mesajı Göster
Merhaba

HAYIR HIC MEYVE VERMEDI AMA BEN COK SERT BUDUYORUM BELKIDE ONDANDIR

balkal meylan ve sfr adında 3 cesıt tozlayıcı verdıler. 2 GUN ONCE GITTIM BAHCEYE ERKEK CICEK NERDEYSE HIC GORMEDIM AMA HER AGACTA 5-10 ADET DISI CICEK GORDUM YALNIZ FERNOR DAHA YENI CICEK ACMAYA BASLIYORDU
Tozlayıları bundan sonra budamazsanız iyi olur. Erkek çiçek göstermeye başlasınlar. SFR hiç duymadım, balkal etkili olur, meylan da sanırım ronde gibi geççi bir çeşit. Yine de bahçenize Ronde de Montignac çeşidini de aşılarsanız güzel olur.

BURGAZ73 beğendi.
Eski 15-05-2015, 08:32   #359
Yeni Üye

2 yaşını bitirmiş 3. yazına giren fidan

2 yaşını bitirip 3 yaşına girmiş bir fidan için, ilk iki katı oluşturmak için yapılan bu tip budama doğrumudur? Doğruları ve yanlışları sizce nelerdir. Değerli fikirlerinizi bekliyorum. Herkese selam

Eklenen Resimler

gezgin57 beğendi.
Eski 15-05-2015, 12:00   #360
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Kat oluşumu için tamam diyeceğim ama bu kadar körpe bir fidanın gövdesi üst dallar oluşmadan yani gövdeyi güneşten koruyacak dallar oluşmadan açılmamalı, en azından seneye yapılmış olsaydı hem üst dallar biraz daha büyük taç yapardı hem gövdenin kabuğu daha kalın olurdu güneşe karşı biraz daha mukavemet kazanırdı.

Not: bu açılan bölgeyede kireç ya da su bazlı plastik boya sürersen korumuş olursun.

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024