agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni627Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2013, 22:05   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Sayın Dere1974;
Bazı arkadaşlar franquatte nin ilk 7 yıl tozlama görevi görmediğini, bu açığı kapamak için bir miktar fernette dikmek gerektiğini belirtiyorlar. Siz tozlayıcı olarak hangi çeşiti kullanmıştınız.
Tespitiniz doğru sayın permakültür,

Chandler'ın tozlayıcısı olarak dikilen Franquette 6 yıl sonra erkek çiçek verir. Fernette 2-3 yıl sonra erkek çiçek verir. Bu nedenle tozlayıcı olarak Fernette daha uygundur.

Chandler ceviz çeşidinin lezzetsiz bir çeşit olduğunu söylüyorlar. Sonra eğer toprak verimsizse, bitki besin elementleri yönüyle fakirse iç cevizde büzüşme olur.

Gene Chandler'ın gelişim süresi çok uzun. Örneğin Mayıs 1'de yapraklanıyorsa Kasım 15'e kadar yaprak hep üzerinde. Sonbahar erken donlarının olduğu bir bölgede bu cevizi dikerseniz dondan zarar görecektir.

Bu nedenle karasal iklimin görüldüğü yerlerde Chandler ceviz çeşidini tavsiye etmiyorum. Bu yerlerde Fernor, Kaman-1 ekebilirsiniz. Özellikle Kaman-1 rakımın yüksek olduğu yerlerde tercih edebilirsiniz. Gene Şebin ceviz çeşidi ki çok lezzetli bir çeşittir. İç kurduna karşı biraz hassastır. Rakımı 1300-1400 olan yüksek yerlerde rahatlıkla dikebilirsiniz.

Hatta Sütyemez hocanın ıslah ettiği çeşitlerden Maraş 18 rakımı 600-1700 olan yerler için uygundur. Gene bu yüksekliklerde Sütyemez-1 çeşidi (ki iri bir cevizdir) düşünülebilir.

Bu rakımlar dışında bu cevizler hiç yetişmez mi? Yetişir belki ama ne olur verim düşüklüğü yaşayabilirsiniz.

Söylediklerim rakımı yüksek İç Anadolu Bölgesi gibi karasal iklimin görüldüğü bölgeler için geçerli olabilecek tavsiyeler.

Ayrıca yabancı ceviz çeşitlerine hiç sıcak bakmıyorum

Neden diyeceksiniz?

Okuduğum Kaliforniya Üniversitesi'ne ait kitapta 90'lı yıllarda gen aktarımı yapılmış transgenik (çok bilinen adıyla GDO'lu) cevizlerin deneme parsellerinde yetiştirildiğinden bahsediyor. Biliyorsunuz bunların insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu da Avrupa'da yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

O yüzden yerli çeşitlerimize ağırlık verilmesi taraftarıyım.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 22:30   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
sizi tebrik etmek istiyorum cok özverili bir calisma ben bulgaristan göcmeniyim bursda ikamet ediyorum memlekette biraz topragim var ve bos kullanilmiyor ben orasi icin ceviz findik ve sakiz agaci üzerinde düsünüyorum topraklarimin bulundugu bölgenin iklimi akdeniz gecis iklimi sizin bana önereceyiniz bir secenek olabilirmi acaba simdiden tesekkürler.

iskrenyasen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 00:31   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2013
Ben yeni üyeyim bu siteye katıldığım için mutlu oldum uzun süredir sitedeki bilgiler doğrultusunda Yalova da dedelerimizden kalma 14 dönüm tarlamıza ceviz dikmek için uğraş veriyoruz toprağımızın aşırı killi oluşu bize çeşitli zorluklar çıkartmaktadır etrafını çevirdik toprak balçık durumda olduğu için hiçbir makine dahi tarlaya giremiyor toprağın kurumasını bekliyoruz

piriene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 00:37   #154
Yeni Üye

siz değerli üyeleri okuyorum kendi köyümüzde ki cevizleri araştırıyorum kanatım yabancı cevizlerde ki verimin fazla olduğu yıllarca Yalova araştırma enstitüsünün dağıttığı **** ücretli alıp ta eken kişilerin çoğunun verim alamadığını gözlemledim

Eski 20-03-2013, 08:31   #155
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın dere1974

allah utandırmasın herşey güzel görünüyor eksik kalanlarıda yavaş yavaş düzeltirsiniz.

ağaç diplerinde toprak yüzeyindeki beyazlık nedir??
Teşekkür ederim. Toprak diplerindeki beyazlıklar ilk tarım kireci uygulaması. Toprağımın Ph değeri 5,26 olduğundan normal sınırlara getirebilmek için daha sonraki yıllarda tüm alana tarım kireci uyguladım.

ncp1963 beğendi.
dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 08:35   #156
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster

Şu yakışıklı fotoğraftaki ceviz hangi yıla ait açaba.
Teşekkür ederim fotoğraf kardeşime ait. İnegöl' de bir ceviz bahçesinde 6 yaş civarında bir pedro ağacının önünde 2,5 yıl önce çekilmişti.

Eski 20-03-2013, 08:46   #157
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iskrenyasen Mesajı Göster
sizi tebrik etmek istiyorum cok özverili bir calisma ben bulgaristan göcmeniyim bursda ikamet ediyorum memlekette biraz topragim var ve bos kullanilmiyor ben orasi icin ceviz findik ve sakiz agaci üzerinde düsünüyorum topraklarimin bulundugu bölgenin iklimi akdeniz gecis iklimi sizin bana önereceyiniz bir secenek olabilirmi acaba simdiden tesekkürler.
Teşekkür ederim. Seçenek derken ceviz çeşidi konusunda öneri istiyorsanız; arazinizin bulunduğu yörede -15 derecenin altında soğuklar görülmüyorsa pedro ve chandler, daha soğuk ise fernor önerebilirim.

Eski 20-03-2013, 08:49   #158
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi piriene Mesajı Göster
Ben yeni üyeyim bu siteye katıldığım için mutlu oldum uzun süredir sitedeki bilgiler doğrultusunda Yalova da dedelerimizden kalma 14 dönüm tarlamıza ceviz dikmek için uğraş veriyoruz toprağımızın aşırı killi oluşu bize çeşitli zorluklar çıkartmaktadır etrafını çevirdik toprak balçık durumda olduğu için hiçbir makine dahi tarlaya giremiyor toprağın kurumasını bekliyoruz
Sayın Priene aşırı killi toprakta, hele bir de su gölleniyorsa ceviz bahçesi tavsiye etmem.

Eski 27-03-2013, 18:37   #159
Yeni Üye

Sayın İskrenyasen sakız ağacının Türkiye de çeşme bölgesi nin dışında yetişmediğini biliyorum hatta tema vakfı Alaçatı ya sakız ağacı projesi başlatmıştı

Eski 28-03-2013, 17:12   #160
Ağaçsever

adnanu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2009
tebrikler ve paylaşımlarınız için teşekkürler

adnanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 13:45   #161
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dere1974 Mesajı Göster
Sayın Priene aşırı killi toprakta, hele bir de su gölleniyorsa ceviz bahçesi tavsiye etmem.
Sayın dere ilginize teşekkür ederim ben bu ceviz konusuna takmış durumdayım diğer tarla ve bahçelerimiz miraslı olup bölünmediği için seçenekler olmasına rağmen şahsıma ait tapulu arazimiz sadece bu ağır killi arazimiz ısrarla bu toprağın ıslahı konusunda sizin ve değerli üyelerin bilgisine ihtiyacım var

Düzenleyen piriene : 29-03-2013 saat 13:53 Neden: toprak analiz sonuçlarının düzgün görünmemesi
Eski 29-03-2013, 13:59   #162
Yeni Üye

Toprak analiz sonuçlarını paylaşmak istedim ama başaramadım kızımdan yardım alarak paylaşıcam

Eski 01-04-2013, 10:24   #163
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın dere ilginize teşekkür ederim ben bu ceviz konusuna takmış durumdayım diğer tarla ve bahçelerimiz miraslı olup bölünmediği için seçenekler olmasına rağmen şahsıma ait tapulu arazimiz sadece bu ağır killi arazimiz ısrarla bu toprağın ıslahı konusunda sizin ve değerli üyelerin bilgisine ihtiyacım var
Ben bu killi topraklı araziye kesinlikle ceviz dikeceğim diyorsanız; fidan çukurlarını derin açmak yetmez, fidan sıralarını 2mx2m kanal şeklinde açtırmalı, daha sonrada tarlanın üstündeki toprakla kapatmalısınız.

Eski 07-04-2013, 19:01   #164
Yeni Üye

Toprak analizi sonuçları

Toprak analizi sonuçları konusunda yorumlarınızı alabilir miyim?

Eklenen Resimler

Çamtepe beğendi.
Eski 07-04-2013, 21:33   #165
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Toprak analizi sonuçları konusunda yorumlarınızı alabilir miyim?
Sayın piriene

Toprağınız killi, organik maddesi az ve orta kireçli. Üstelik 30-60 ve 60-90 analizleriniz de elinizde yok. Orada da muhtemelen benzer bir resim çıkacak karşınıza.

Bu toprağa ceviz dikmenizi tavsiye etmem. Hatta bu toprakta hiç bir tarım ürününden verim alabileceğinizi de ben düşünemiyorum açıkçası.

Eğer bu toprağı ıslah etmek isterseniz dünya kadar para saçarsınız. Üstelik 3-4 sene sürer.

İyi çalışmalar

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 22:43   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Merhabalar,

Forumunuzu yeni gördüm , yaklaşık 1 aydır ceviz yetiştiriciliği ile ilgileniyorum. Aslında yeni doğan kızım için bir yatırım olarak bir yer bakıyordum. Yer olarak Düzce bölgesini düşünüyorum bazı şahsi sebeplerden dolayı. Bu hafta yaklaşık 18 dönüm yer buldum. Bu yer yatırım amaçlı uzun vadede fakat o esnadada ceviz yetiştirme olayına merak sardım. Uzun dönem yatırım döneminde hem hobby amaçlı hemde bir nevze ek gelir amaçlı olacagını düşündüm. Kısmetse arsanın haftaya toprak analizlerini yaptıracagım ceviz için uygunsa yeri almayı düşünüyorum. Hayırlısı.

Çevremde ceviz ile ilgilenen bir kaç yakın dostum var. Chandler uygun oldugunu belirttiler ama Düzce için uygun mudur bilmiyorum. Rakım 160 civarı arazi düz sayılır çukur değil. Bana dönüme 40 agac olur dediler bana biraz garip geldi internetden aldıgım bilgilerle sanki 7x5 **** 8x5 uygun mudur. 8x5 e göre yaklaşık 425 ağaç ediyor. Gerçi profesyonal ceviz yetiştiren bir dostumun tanıdıgına danışacağım.

Su ve elektrik problemi yok arsanın Düzce ılıman bir iklimde. O bölgede sanayi tesisimiz oldugu için bilgim var iklim knusunda. Kış soğuk geçiyor doğru ama karasal gibi değil. Ayrıca nemli bir bölge su sorunu yok.

Tozlayıcı konusu ile bilgim yok ön bilgi nerden edinebilirim. 425 Chandler tipi içi kaç adet tozlayıcı lazımdır arsada? Ayrıca komple chandler ekmek mantıklı mı. ?

5.yıldan itibaren azda olsa ürün alabilir miyim? Herşey yolunda gider ise ortalama kaç kg alınıyor 7. seneden itibaren.

Sorularım saçma gelebilir konuyla ilgili bilgisizliğime verin lütfen.

Teşekkürler

ladikli ve piriene beğendi.
jarc-landor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 23:23   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jarc-landor Mesajı Göster
Bana dönüme 40 agac olur dediler bana biraz garip geldi internetden aldıgım bilgilerle sanki 7x5 **** 8x5 uygun mudur. 8x5 e göre yaklaşık 425 ağaç ediyor.
Uygun dikim mesafesi 8x8 metredir. Her ne kadar 8x4 metre ya da 7x3.5 metre aralıklarla dikim yapılabilse de bu şekilde bir dikim yapmak için cevizin budamasını iyi biliyor olmanız lazım. Hem de ileriki yıllarda örneğin 8x4 metre dikim ekilmişse bahçe aradaki ağaçlar çıkacak ve sonuçta gene 8x8 olacak.

Alıntı:
Tozlayıcı konusu ile bilgim yok ön bilgi nerden edinebilirim. 425 Chandler tipi içi kaç adet tozlayıcı lazımdır arsada? Ayrıca komple chandler ekmek mantıklı mı. ?
Chandler'ın tozlayıcısı Fernette'dir. Tozlayıcı olarak cevizde %5 kadar tozlayıcı yeterli. Bu durumda 20 kadar tozlayıcı almaya dikkat edin.

Bazı kişiler Chandler için Franquette de tozlayıcı olur diyebilirler.

Chandler'ın tozlayıcısı olarak dikilen Franquette 6 yıl sonra erkek çiçek verir. Fernette 2-3 yıl sonra erkek çiçek verir. Yani eğer tozlayıcı olarak Franquette ekerseniz geç ürün almaya başlarsınız.

Chandler ekmek mantıklı mı konusunda 0 246 313 24 20 numaralı telefondan bölgenize uygun ceviz çeşitleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ceviz konusunda temel bilgi edinmek için şu kitabı tavsiye edebilirim.

kitapyurdu: kitap - Sorularla Ceviz Yetiştiriciliği - Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen,Prof. Dr. Turan Karadeniz,Yard. Doç. Dr. Ömer Beyhan, ,

ladikli beğendi.
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 00:00   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
Uygun dikim mesafesi 8x8 metredir. Her ne kadar 8x4 metre ya da 7x3.5 metre aralıklarla dikim yapılabilse de bu şekilde bir dikim yapmak için cevizin budamasını iyi biliyor olmanız lazım. Hem de ileriki yıllarda örneğin 8x4 metre dikim ekilmişse bahçe aradaki ağaçlar çıkacak ve sonuçta gene 8x8 olacak.

Chandler'ın tozlayıcısı Fernette'dir. Tozlayıcı olarak cevizde %5 kadar tozlayıcı yeterli. Bu durumda 20 kadar tozlayıcı almaya dikkat edin.

Bazı kişiler Chandler için Franquette de tozlayıcı olur diyebilirler.

Chandler'ın tozlayıcısı olarak dikilen Franquette 6 yıl sonra erkek çiçek verir. Fernette 2-3 yıl sonra erkek çiçek verir. Yani eğer tozlayıcı olarak Franquette ekerseniz geç ürün almaya başlarsınız.

Chandler ekmek mantıklı mı konusunda 0 246 313 24 20 numaralı telefondan bölgenize uygun ceviz çeşitleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ceviz konusunda temel bilgi edinmek için şu kitabı tavsiye edebilirim.

kitapyurdu: kitap - Sorularla Ceviz Yetiştiriciliği - Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen,Prof. Dr. Turan Karadeniz,Yard. Doç. Dr. Ömer Beyhan, ,
Değerli siteyi dahada inceleme fırsatı buldum. Güzel yeşil ceviz ağaçlarını görünce mutlu oldum. İnşallah bende böyle becerebilirim sabırla zamanla ve ****** emekle ve masrafla.

Değerli bilgiler için teşekkürler , tavsiye ettiğiniz kitabı hepsiburada.com da buldum ve aldım. Değerli siteyi takip edip kitabı okuyacagım. Dikim için ise 8*8 8*7 mantık olarak olabilir. Chandler içinde uygunsa çok güzel belki 100 ağaç az olur ama olsun.

jarc-landor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 01:44   #169
Yeni Üye

Sayın Jarc yatırım olarak cevizi düşünmeniz çok isabetli olmuş temennim toprak analizinde bir sorun çıkmaması

Eski 11-04-2013, 01:54   #170
Yeni Üye

Sayın Çamtepe konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler killi toprağımızın ıslah masrafını gözden çıkarttım 3-4 yıl sürebilecek ıslah konusuna açıklık getirebilir misiniz

Eski 11-04-2013, 02:59   #171
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Piriene

Olay sadece parasını vereyim toprak düzelsin değildir.

Ağaçlarınız metreküplerce toprağa yayılmak isteyecekler. Ancak sizin yaptığınız ıslah çalışmaları belki sadece toprağın yüzeyini düzeltecek.

Toprağınızın organik madde oranını yükseltmek senelerce toprağa yapacağınız ahır gübresi, kompost, leonardit, humik asitin yanı sıra yeşil gübre uygulamaları da gerektirecektir. Belki tonlarca jips uygulamanız gerekecek.

Tüm bunları yaparken hiç bir zaman "acaba yeteri kadar toprağı ıslah edebiliyor muyum?" sorusuna net bir cevap veremeyeceksiniz. Zira yüzey bitkisi ekmiyorsunuz, ektiğiniz ceviz ağacı çok derin bir toprak yapısına ihtiyaç duyuyor.

Ovada, humuslu toprağa dikim yapan bir arkadaşınız belki 3-4 sene sonra ekonomik getiri almaya başladığında belki siz hala daha kamyon kamyon kompost/ahır gübresi taşıyor olacaksınız.

Deyim yerindeyse arkadaşınız çuvalla para kazanmaya başladığında, siz halen çuvalla para ve çok değerli zamanınızı harcıyor olacaksınız. Fidanlarınızda fireleriniz daha fazla olacak, ya da diktiğiniz fidanlar bonsai gibi kalacak.

Seçim sizin..

Eski 11-04-2013, 08:37   #172
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Piriene

Olay sadece parasını vereyim toprak düzelsin değildir.

Ağaçlarınız metreküplerce toprağa yayılmak isteyecekler. Ancak sizin yaptığınız ıslah çalışmaları belki sadece toprağın yüzeyini düzeltecek.

Toprağınızın organik madde oranını yükseltmek senelerce toprağa yapacağınız ahır gübresi, kompost, leonardit, humik asitin yanı sıra yeşil gübre uygulamaları da gerektirecektir. Belki tonlarca jips uygulamanız gerekecek.

Tüm bunları yaparken hiç bir zaman "acaba yeteri kadar toprağı ıslah edebiliyor muyum?" sorusuna net bir cevap veremeyeceksiniz. Zira yüzey bitkisi ekmiyorsunuz, ektiğiniz ceviz ağacı çok derin bir toprak yapısına ihtiyaç duyuyor.

Ovada, humuslu toprağa dikim yapan bir arkadaşınız belki 3-4 sene sonra ekonomik getiri almaya başladığında belki siz hala daha kamyon kamyon kompost/ahır gübresi taşıyor olacaksınız.

Deyim yerindeyse arkadaşınız çuvalla para kazanmaya başladığında, siz halen çuvalla para ve çok değerli zamanınızı harcıyor olacaksınız. Fidanlarınızda fireleriniz daha fazla olacak, ya da diktiğiniz fidanlar bonsai gibi kalacak.

Seçim sizin..

sayın çamtepeyle aynı görüşte deylim
bizim edirnede yaklaşık 3 dönüm kapama ceviz bahçem Chandler ve pedro dikili şuan 10 yaşlarında toprak nerdeyse yok kum üzerine kurulu bir bahçe
şu yanlışınızı düzeltiyim af buyurun
kesinlikle ceviz bahçeleri tarımsal alanlara kurulmaz
ceviz bahçesi için olmazsa olmaz su dur
suyunuz ve zamanınız varsa ceviz bahçesi kurmak zor deyil
öyle sizin bahsettiğiniz gibi çuvla çuval jips taşımadım
son bahar ve ilk baharda köylülerin evindeki ahırlarının gübrelerini temizlemek suretiyle benim gübreleri ücretsiz alabileceğimi söylediler
verimsiz topraklarda tavsiyem yerli ırk cevizler
yabancı merakı biz TÜRKLERİN tedavi edilmesi güç rahatsızlığı
bilecik ve kaman cevizleri tarıtışmasız üstün ırklar Anadolu çocuğu)
ve en önemlisi sık ekim yapmayın9*9 kaman ekin bilecik ekin
çok verimli cinslerin bakımıda zor beslemesi suyuda zor aynı zamanda lezzeti ve yağ oranıda az
chandleri pedroyu beyenmedim(sulamaınızı aksatırsanız cevizleriniz susuz kalır beslenemz)
lezzt yok işçilk çok
bizim yerli ırklarımız vefakar
inanmasanız gelin kırşehir kaman ilçesine araştırın saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 18:16   #173
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Sayın Çamtepe konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler killi toprağımızın ıslah masrafını gözden çıkarttım 3-4 yıl sürebilecek ıslah konusuna açıklık getirebilir misiniz
sayın çamtepe size aklın yolu bir
size labratuvar sonuçlarında ,siz ağaç dikemesiniz diye ibare yok
devletin zıraat müh labratuvar sonuçları verilmiş
sonuç olarak bu gübre tavsiyelerini üç aşağa beş yukarı herkese yapılır
içinizi karartmayın o civarda aklı başında zıraat mühendisleri ve akil insanlarla irtibat kurun
dediğim gibi organik miktar düşük yerlerde sık ekim yapmayın
laf aramızda alara fidanları çok güzel ama biraz pahalı bu sene sonu çıplak köklü badem ve ceviz dikin bana dua edin yeter)

piriene beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 20:35   #174
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Ben yine de, eğer mevzu ceviz ise kumlu toprak ile killi toprağı aynı kefeye koymayın derim İdris Bey.

Kumlu toprakta besin ve suyu tutamama problemleri vardır, evet, ancak cevizin kökleri daha serbestçe gelişebildiği için eğer ilk bir kaç seneyi atlatabilirlerse elbette bir noktada suyu ve besini bulma şansı da mevcut..

Killi toprak ise bambaşka bir zorluk. Bu forumda sayfalarca anlatıldı. Ne bitki düzgün büyüyebiliyor, ne de işçilik kolayca yapılabiliyor. Ovada kumlu arazide toprak bir lodos estiğinde yeterince kururken killi arazide traktörün girebilmesi günler, haftalar alıyor.

Sn. Piriene'nin analizinden daha iyi ama yine de killi bir toprağa sahip bahçemin bazı kesimlerimde kilden dolayı büyüyememiş, ufak kalmış bir sürü bonsai cevizim var. O toprakları ıslah etmek için dökülen paralara yazık..

Elbette bu arazilere fidan dikilir. Yeterince sabır, zaman, para ile belki para kazanır hale de gelebilir. Ben gelemez demedim hiç bir zaman. Hobi olarak yapılıyorsa ne âlâ, ancak ticari yatırım olarak yapılıyorsa bu toprak analizine sahip bir arazi akıllıca bir seçim değildir.

Saygılarımla,

Ç.

Eski 15-04-2013, 09:26   #175
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
bizim edirnede yaklaşık 3 dönüm kapama ceviz bahçem Chandler ve pedro dikili şuan 10 yaşlarında toprak nerdeyse yok kum.
Sanırım idris bey siz kum yazmışsınız ama kil yazacaktınız çünkü çamtepe'nin dediği gibi kitaplarda da derki ;
'' cevizin toprak isteği genellikle derin ve iyi drene olmuş, taban suyu seviyesi 2.5-3 m.den yukarı olmayan, fazla su tutmayan gevşek, süzek, çakıllı, kumlu, tınlı, siltli ,alüvyonlu topraklardan hoşlanır.

Benimde bahçemin 1.5 dönüm yeri killi ve kireçli daha ıslaha başlamadım ama bende yıllara bölerek bu bölgedeki toprak yapısını değiştirmeyi ya da düzeltmeyi düşünüyorum.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 14:52   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Merhabalar,

Forumunuzu yeni gördüm , yaklaşık 1 aydır ceviz yetiştiriciliği ile ilgileniyorum. Aslında yeni doğan kızım için bir yatırım olarak bir yer bakıyordum. Yer olarak Düzce bölgesini düşünüyorum bazı şahsi sebeplerden dolayı. Bu hafta yaklaşık 18 dönüm yer buldum. Bu yer yatırım amaçlı uzun vadede fakat o esnadada ceviz yetiştirme olayına merak sardım. Uzun dönem yatırım döneminde hem hobby amaçlı hemde bir nevze ek gelir amaçlı olacagını düşündüm. Kısmetse arsanın haftaya toprak analizlerini yaptıracagım ceviz için uygunsa yeri almayı düşünüyorum. Hayırlısı.

Çevremde ceviz ile ilgilenen bir kaç yakın dostum var. Chandler uygun oldugunu belirttiler ama Düzce için uygun mudur bilmiyorum. Rakım 160 civarı arazi düz sayılır çukur değil. Bana dönüme 40 agac olur dediler bana biraz garip geldi internetden aldıgım bilgilerle sanki 7x5 **** 8x5 uygun mudur. 8x5 e göre yaklaşık 425 ağaç ediyor. Gerçi profesyonal ceviz yetiştiren bir dostumun tanıdıgına danışacağım.

Su ve elektrik problemi yok arsanın Düzce ılıman bir iklimde. O bölgede sanayi tesisimiz oldugu için bilgim var iklim knusunda. Kış soğuk geçiyor doğru ama karasal gibi değil. Ayrıca nemli bir bölge su sorunu yok.

5.yıldan itibaren azda olsa ürün alabilir miyim? Herşey yolunda gider ise ortalama kaç kg alınıyor 7. seneden itibaren.

Sorularım saçma gelebilir konuyla ilgili bilgisizliğime verin lütfen.

Teşekkürler
toprağı tahlil ettirin ve 7x7 şeklinde ceviz dikilmeli

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 14:56   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:
o tarlayı bol yanmış hayvan gübresi ile ıslah edibilirsin

alper04 ve piriene beğendi.
Eski 02-05-2013, 15:00   #178
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın cemal61,dikim aralığının 7*7 olması gerektiğini yazmışsınız.Peki,traktöre takılan atomizor ile ilaçlama,bordo bulamacı,kaolin kili gibi işlemleri yaparken karık aralarının daha geniş ve sıra aralarının daha dar olması gerekmez mi? 7*8 - 7*9 gibi.Böylece tek geçişle bu işlemi tamamlamış olsak daha iyi olmaz mı? 7*7 olursa ağaçların 4 tarafından da geçmek gerekir.
benim yazdığım rakam minimum dur ceviz arazinin durumuna göre 8x8, 9x9 veya 10x10 olarak dikilir benim ölçülerimde budaması tam olarak her yıl yapılıp teknik bakım yapılmalıdır.

Eski 29-05-2013, 08:32   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
sayın dere 1974 sizin yazdığınız yazı üzerine buraya üye oldum,çok teşekkür ediyorum.aslında buraya üye olmayı hakedecek kadar bahçem bile yok ama seviyoruz ne yapalım.1 dönüm kadar bahçem var,10 yıllık ceviz ağaçlarımdan istediğim verimi bi türlü alamadım,kimisi hasattan sonra sopayla dallara vur diyor,kimisi bıçakla çiz diyor.hele bağzı ağaçlarım 3-5 adetten fazla ceviz vermiyor,ticaret gibi bir düşüncem yok ama insan emeğinin karşılığını dallarda görmek istiyor.hepinize kolaylıklar diliyorum

fetih 1970 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 11:05   #180
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fetih 1970 Mesajı Göster
sayın dere 1974 sizin yazdığınız yazı üzerine buraya üye oldum,çok teşekkür ediyorum.aslında buraya üye olmayı hakedecek kadar bahçem bile yok ama seviyoruz ne yapalım.1 dönüm kadar bahçem var,10 yıllık ceviz ağaçlarımdan istediğim verimi bi türlü alamadım,kimisi hasattan sonra sopayla dallara vur diyor,kimisi bıçakla çiz diyor.hele bağzı ağaçlarım 3-5 adetten fazla ceviz vermiyor,ticaret gibi bir düşüncem yok ama insan emeğinin karşılığını dallarda görmek istiyor.hepinize kolaylıklar diliyorum
Sayın fetih1970 teşekkür ederim. Bu forumda tecrübelerimizi paylaşıp birimizin yaptığı hatayı diğerleri yapmasın, doğru yapılanları diğerleri de yapsın diye uğraş veren birçok arkadaş var. Sonuçta bu paylaşımlar sayesinde bilgimiz günden güne çoğalıyor. Vesselam asıl konuya gelecek olursak fidanlarınızın meyve vermeyişi için çok fazla sebep olabilir; çok erken çiçek açıp geç donlar sebebiyle, kendini tozlamayan bir çeşit ise tozlayıcı eksikliğiyle, güneş görmemesi sebebiyle, vs. Bahar başlangıcında dişi çiçek açıp açmadığını, zamanını, çiçeklerini uç dallarda mı yoksa yan dallarda mı gösterdiğini cevaplayabilirseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024