agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2011, 21:36   #1
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2011
Question Yeni Ceviz Bahçesine Bir Umut Destek

Merhaba,
uzun zamandır ağaçlar.net takipçisiyim Ceviz konusunda şimdiye kadar yazılanları okudum ve en sonunda siteye üye olmaya karar verdim. Bu işe tamamen acemi olduğumu öncelikle belirtirim.

Tecrübelerinizden yararlanmak amacı ile yardımınızı öncelikle rica ediyorum.
Okuduğum o kadar çok internet bilgisi oldu ki artık kafam karmakarışık durumda. Aşağıda geldiğim durumu özetlerken yorum ve cümle açıklamalarında bilgisizliğimden dolayı yaptığım hatalar için şimdiden özür dilerim.

Yaşanılan tecrübenin her tür yazılı bilgiden daha değerli olduğuna inandığım için ve şimdiye kadar bir tane bile ceviz fidanı dikmediğim için, sizin yazacağınız her bir satır kelimenin benim için çok değerli olacağını önemle belirtirim.Yaşanmış bilgilerlerinizi aktarmanız durumunda aylarca emeğimin belki harcanmamasını sağlayacağınızı bildiğimden, şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Süreçleri elimden geldiğince fotoğrafladım onları da aşağıda paylaşıyorum ve paylaşmaya da devam edeceğim ki anlatması kolay olsun.

Name:  Yükseklik Metraj ve Yön Bilgileri Krokisi 2.jpg
Views: 10985
Size:  39.0 KB

Ben Ankara ' da yaşıyorum. Meslek icabı 15 yıldır teknolojinin içerisinde bir o yana bir bu yana koşturup duruyorum. Fakat tesadüf eseri bulduğum bu sitenin ceviz bölümünde yazılarınızı okuduktan sonra, memleketim Bolu' nun Gerede ilçesinde bulunan 8 dönümlük arazimizi değerlendirmek amacı ile birşeyler yapmaya çalıştım.

Bizim oralarda tarlalar boştur, genelde göç çok olduğundan kalan insanlarda ancak buğday ve arpa ekerek topraklarımızı değerlendirmekteler. Ben ise farklı bir şey yapıp, hem doğaya katkı olsun, hem ileriye dönük bir girişim olsun, hemde bizim yörenin insanlarına belki örnek olur amacı ile bu yola çıktım.

Bizim oralarda başta bana "Olur mu öyle şey, ne gerek var bu kadar uğraşıyorsun vs. " gibi diyen çok oldu, hala da var. Buradan okuduklarımla ve sayfalarca yazılanı anlamaya çalıştıktan sonra, hiç birine aldırış etmeden ısrarla bu işi sürdürmek istiyorum, tabii ki sizlerde destek verirseniz.

ARAZİ BİLGİLERİ :
- Arazim 8 Dekar ve "L" şeklinde. Her yönden açık ve Gerede soğuğuna maruz bir alanda. Köyümüze yaklaşık 500 metre uzaklıkta içinde bir tane etrafında bir kaç tane "Ahlat" ağacı haricinde ağaç olmayan bir yerdedir. Bahar döneminde depo koyup damlama sulama sistemi ile sulama yapmayı, yazın ise sondaj yaptırmayı düşünüyorum. Tabi bu deponun yüksekliği ne kadar olur 1 -2 ton yeterli suyu basar mı onu tam bilemiyorum, varsa tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Kuzey rüzgarlarının olduğu tarafa ise branda çekip, elma ve armut ağaçları ile bu rüzgar sorununu engellemeyi düşünüyorum elimden geldiğince. Tarlayı bir iki ay önce sürdürmüştüm. Diskaro ya da tırmık gibi bir şey çekilmedi.

Bu resim sürülmeden önceki hali:
Name:  Gerçek Resim 1.jpg
Views: 8673
Size:  34.1 KB

- Rakım Bahçemde 1180 ve eğim neredeyse yok. Geç don olayı bahar başı ve sonunda görülüyor genelde.

- Köyde ve İlçe merkezinde az da olsa Ceviz ağacı var, ama köydekiler aşısız ve büyük eski Ceviz olduklarından verim düşük. Ama 8 Km uzaktaki dağ eteklerindeki Gerede ilçe merkezinde verimli büyük ağaçlar bulunuyor. Ama genelde bütün bu ağaçlar ara ve korunaklı yerlerde. Kapama ceviz bahçesi hiç yok.

NELER YAPTIM:
-Öncelikle 8 dönüm arazimin etrafını tamamen çevirdim.

- Toprak analizi yaptırdım. 30-60-90-120 den. Ankarada bir firmaya yaptırdım toplam 160 TL tutu. (Sonuçlarını da aşağıda sizlerle paylaşıyorum.)

- Sonrada 8x4 olacak şekilde kepçe ile yaklaşık 250 tane 1 metre derinlik, 1 metre genişlik olmak üzere fidan çukuru açtırdım. Üst toprağı çukurların sol tarafına bir kepçe bıraktırdım, dipten çıkanı da sağ tarafa yığdırdım. 250 kuyuda açık olarak yaklaşık 10 gündür bekliyor, belkide havalandığı için faydası da olur. Kepçenin saati 100 TL yaklaşık 8.5 saat sürdü.

- 2 Kamyon kasası kadar ahır gübresi buldum ve onu bahçenin iki ayrı yerine döktürdüm. Yaklaşık 6 ile 12 ay arası kadar beklemiş diye tahmin ediyorum bu gübrenin. Şu anda yığılı bir şekilde muhafaza ediliyor. Akrabamızın olduğundan ücretsiz aldım.

- Herek adı verilen 1.5 metrelik ceviz bağlama çıtalarını 5cm kalınlığında 250 adet hazırlattım ve bahçeye sevk ettim. Yaklaşık 300 TL tuttu.

Name:  IMG00865-20111110-1335.jpg
Views: 9662
Size:  48.0 KB

YARDIMINIZI BEKLEYEN SORULARIM:

Cevizleri bu hafta dikmek istiyorum ki kar yağmasın ve bu işi bitireyim. Fakat bizim oralar çok soğuk olduğu için, hangi ceviz türünü yetiştireceğime hala karar veremedim. Ben Ankarada yaklaşık 2,5 metrelik aşılı olduğunu söyledikleri ceviz buldum. Bunların fiyatları 12.5 TL. Bu cevizlerden 50 Tane almayı düşünüyorum. TÜPLÜ yani tenekede duran Kaman cevizleri. Bunları alıp sizin önerileriniz doğrultusunda dikeceğim.

Ayrıca Kaynaşlıda bir firmadan da 200 adet tanesi 17 TL den olan TÜPLÜ Chandler/Frangete ve Fernor/Fernette türü cevizlerden almayı planlıyorum. Fakat bunların uzunluğu 30-40 cm kadarmış öğrendiğime göre. Bu normal mi ?

Dikim esnasında ya da öncesinde bu çukur kapatmalar ile ilgili bilgi yardımı ya da önerileriniz varsa paylaşabilir misiniz.

Dikim ile ilgili ne yapmam gerekiyor.

5 tane çukuru deneme amaçlı yarısına kadar üst toprak ve ahır gübresi karşımlı olarak serpe serpe çukurları doldurdum. Çukurun üstüne doğru ise, hiç ahır gübresi karıştırmadım. Bu şekilde 5 kuyuyu ağzına kadar kapatıp ceviz dikilebilir hale getirdim, acaba bu yaptığım doğru mu ?

Ne kadar daha bu ahır gübresinden kullanmalıyım tam olarak bilmiyorum, çok mu katmalıyım az mı, kimisi kökleri yakar diyor. Her tarafı yanmış gibi durmuyor ayrıca birazı hala cıvık bu ahır gübresinin kökleri yakar falan dediler doğru mu.

Maalesef ahır gübresi haricinde hiç bir tarım ilacı ya da benzer şeylerden bilgi sahibi değilim. Bilmem gereken ne var ?

Artacak olan gübreyi etrafa yaymalımıyım yayarsa çok ot çıkar deniliyor. Ayrıca fidanları dikerken bu ahır gübresinden yine kullanacak mıyım ? Alttan çıkan bütün toprağı yaymalımıyım etrafa ? yoksa onuda üst toprağı az koyup çukura mı doldurmalıyım.

Gübreyi az mı koymalıyım. Ceviz fidanı konusunda aldığım fiyatlar konusunda önerileriniz ne olur. Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

Bu arada kepçe ile bahçenin ortasına hem toprağın yapısını görmek hemde bir ihtimal su çıkar diye, 3 metre derinlikte bir çukur açtırdım yaklaşık 4 metre kare genişlikte ve toprak genelde katman katman görünüyor. Onunda resimlerini diğer bütün resimlerle beraber burada paylaşacağım. 2 Metreden sonra toprak biraz daha ufak taşlı gibi. 3 Metre derinlikte toprak rengi koyu kahverenginden daha açık krem rengine döndü ve elle şekil verilebilir hale geldi sanki hafifte nemli gibi. Kepçenin ucu bu kadar yetti, kalanına sanırım sondaj deneyeceğim. Su dan önceki katman acaba bu mu ? Çünkü kepçeci bundan sonra su çıkar dedi. Genelde bu tip topraktan sonra su oluyor dedi.

Name:  IMG00895-20111111-1041.jpg
Views: 8638
Size:  35.5 KB
Name:  IMG00918-20111111-1518.jpg
Views: 8601
Size:  35.5 KB

TOPRAK ANALİZ SONUÇLARIM :

0-30 Cm =
Ph:7.3 - Nötr
EcTuz : 0,041 Tuzsuz
CaCO kireç 3,5 Az Kireçli
Organik Madde : 1,09 Az humuslu
Fosfor : 1,03 Çok Fakir
Potasyum: 52,26 İyi
Bakır: 1,1 Yeterli
Demir : 15,47 Yeterli
Çinko : 0,06 Yeterli
Mangan : 37 Yeterli
Bünya/işba : 70,4 Killi

30-60 Cm =
Ph:7.4 - Hafif Alkalin
EcTuz : 0,035 Tuzsuz
CaCO kireç 3,8 Az Kireçli
Organik Madde : 0,78 Fakir
Fosfor : 0,08 Çok Fakir
Potasyum: 61,35 İyi
Bakır: 1,1 Yeterli
Demir : 14,89 Yeterli
Çinko : 0,03 YEksik
Mangan : 25,17 Yeterli
Bünya/işba : 72,6 Killi

60-90 Cm =
Ph:7.9 - Hafif Alkalin
EcTuz : 0,059 Tuzsuz
CaCO kireç 3,8 Az Kireçli
Organik Madde : 0,63 Fakir
Fosfor : 0,51 Çok Fakir
Potasyum: 51,6 İyi
Bakır: 0,9 Yeterli
Demir : 14,38 Yeterli
Çinko : 0,02 YEksik
Mangan : 13,8 Yeterli
Bünya/işba : 88 Killi

90-120 Cm =
Ph:7.8 - Hafif Alkalin
EcTuz : 0,07 Tuzsuz
CaCO kireç 4,7 Az Kireçli
Organik Madde : 0,52 Fakir
Fosfor : 0,51 Çok Fakir
Potasyum: 48,15 orta
Bakır: 0,7 Yeterli
Demir : 12,04 Yeterli
Çinko : 0,012 YEksik
Mangan : 13 Yeterli
Bünya/işba : 96 Killi

tonbul19, akikem ve Tugsad beğendi.

Düzenleyen ENFARKLISI : 22-11-2011 saat 15:34 Neden: imla hatası düzeltmesi
ENFARKLISI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 21:51   #2
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Bahçe sürüldükten sonraki Genel Görünüm
Name:  IMG00870-20111110-1340.jpg
Views: 8623
Size:  34.3 KB

Kazılmadan önce ip çekip kireçle çukur yerlerini kepçe doğru kazsın diye işaretledim.
Name:  IMG00874-20111110-1340.jpg
Views: 8630
Size:  49.4 KB

Çukurlar kazıldıktan sonra içeriden 2 resim.
Name:  IMG00917-20111111-1518.jpg
Views: 8564
Size:  32.0 KB

Name:  IMG00887-20111111-1040.jpg
Views: 8689
Size:  39.3 KB

Kapı bölümünü kepçe toprak doldurup yol yaptı ki kamyon içeri gübre dökebilsin.
Name:  IMG00910-20111111-1220.jpg
Views: 8629
Size:  40.8 KB

Eski 20-11-2011, 22:09   #3
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Gübreleri köyde kamyona yüklerken:
Name:  IMG00915-20111111-1428.jpg
Views: 8492
Size:  54.0 KB

İlk sıra kazılırken :
Name:  IMG00868-20111110-1340.jpg
Views: 8422
Size:  34.4 KB

Name:  IMG00877-20111110-1412.jpg
Views: 8410
Size:  42.1 KB

Eski 20-11-2011, 22:25   #4
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Bütün bahçe kazıldıktan sonra :
Name:  IMG00919-20111111-1519.jpg
Views: 8407
Size:  34.3 KB

Eski 20-11-2011, 23:53   #5
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Başlık açmanıza sanırım gerek yoktu bunu ceviz yetiştiriciliği bölümünde konuşabilirdik.

Bilemiyorum yöneticilerimiz bu sayfayı uygun ve gerekli görürler mi ? görülmezse taşıyabilirler.

İşe ortadan başladığını söyleyebilirim, hangi fidanı neyi ekeceğine karar vermeden fidanını bile almadan çukurları bile kazmışsın, bu ne hız.

Yanlışlarla başlıyorsun, bu kadar acele etme önce bilgilenmeni tavsiye ederim, iyi bir araştırma ve öğrenmeye çalış.

Gübren yaş ve iyi çürümemiş bu gübreyle fidan ekilmez önce onu belirteyim acele ederken yanlış işler yapıp emeğini paranı ziyan etme.

Analiz raporların (acele) gördüğüm kadarıyla fena değil, arazin güzel, su durumun nasıl? Ekeceğin fidanların bölgenize ikliminize uyananı tercihini yaptınmı? ekim pilanınızı hazırladınızmı ki çukurları kazdırmışsınız? kazdırdıysanız ekim pilanınız var demektir.

Sorularınıza ceviz yetiştiriciliği bölümünde cevap bulabilirsiniz, başlığı iyi okumanızı tavsiye ederim, takıldığınız yerde yine sorunuz bildiğimiz kadarıyla bilgisi olan arkadaşlar cevap vermeye çalışacaklardır.

ahmet-kara beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 00:34   #6
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Sayın Lilium,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Çukurları kazmamdaki amaç açıkçası bir an önce kar düşmeden tüplü de olsa fidanları dikme isteğim. Çünkü yaklaşık 1 yıldır aklımda olan bir şeydi ama başka sebeplerden dolayı sürekli ertelediğim için daha fazla zaman kaybetmek istemiyordum.

Gübre konusunda ise, birkaç farklı yerden aldığım gübreleri topladığım için gübrenin her tarafında aynı düzeyde eski ya da yenilik gibi bir durum malesef yok. Kürekle üstünden bir defa alınca içinden bolca duman çıkıyor, bu ne anlama geliyor onu bile bilmiyorum, ama bazı yerleri koyu renkli toprak gibi bazı yerleri ise daha yumşak. Topak topak olan gübre de var, dağılıp gideni de. Acaba hangisi iyidir bilmiyorum. Analiz sonuçlarını ilk yorumlayan ve gören kişi sizsiniz bu sebeplede verdiğiniz "Güzel" cevabı açıkçası beni mutlu etti.

Ekeceğim fidanlardan hangisi bölgem için uyumludur bilemiyorum, çünkü bizim buralarda hiç ama hiç ceviz bahçesi yok. Ekim planı konusuna gelince de, ben köşelerden 3 er 4 er metre kaçarak sıra araları 8 metre, ağaç araları 4 metre olacak şekilde bir çalışma yaptım. Bu da bir sırada yaklaşık 40 ağaca tekabul ediyor. 5 uzun 4 yarım sıra oluştu. Dilerseniz bunun kağıt üzerindeki halinide buraya eklerim. Ama maalesef hala hangi çeşit fidan dikeceğimi bilmiyorum. O sebeplede bir kaç çeşit dikersem en azından tür olarak kuruyan olursa birazı kurtulur diye düşündüm. Buralarda böyle birşey ilk olacağından böylece benden sonra birileri yaparsa örnek olur diye düşündüm.

Ekim planından kasıt nasıl olmalı acaba bilgim yok. Ama iple ayarlayıp kuyuları nizami olarak kazdırdığımı söyleyebilirim sadece.

Geredenin soğuğu meşhur, ayazları ise eksik olmaz. Hangi türü seçeceğim hala bilmiyorum, sizin önerileriniz nasıl olur bu yönde bilmek isterim.

Teşekkürler.

Eski 21-11-2011, 14:59   #7
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Kısaca ben de yorumlarımı yazayım. Toprak analizinizde pH, kireç ve tuz konularında bir sorun gözükmüyor, beni tek düşündüren "killi" ibaresi oldu. Dolayısı ile dikim yaparken bol leonardit kullanmanızı tavsiye ederim. Bizim toprak analizinde daha "killi" bile yazmazken ("killi tınlı" ya da "killi kumlu" yazıyor, %30 civarında kil var bizde) toprağı biz eşmeye zorlanıyoruz, ceviz kökü haydi haydi zorlanır herhalde..

Fosfor genellikle düşük gözüküyor ama bu eksiği bir şekilde eklersiniz, artık kimyasal mı olur organik mi olur onun kararı size kalmış.

Su için 1-2 tonluk bir depo demişsiniz, ****** de yeterli olmayacaktır. Fidanlar gençken daha az su ihtiyacı olsa da sulama başı 20-30 lt gibi düşünün. Fidan sayısı ile çarpıp gereken su miktarını bulursunuz. Sulama sıklığı ise tamamen bölgenizin yağış miktarına göre değişir. Bir kaynakta ceviz ağacının senelik su ihtiyacının 600-700 mm civarında olduğunu okumuştum ama bu ne kadar sulama ediyor bilemiyorum. İçiniz rahat etsin istiyorsanız bir kaç tansiyometre alırsınız, Ankara'daysanız Toprak Gübre Araştırma Enstitüsünden temin edebilirsiniz. Toprağınız killi olduğu için suyu bir miktar tutacaktır, ancak zeolit ile desteklerseniz aynı zamanda havalandırma ve besin maddesi tutma konusunda da toprağınızı desteklemiş olursanız.

Biz hem toprağı havalandırsın, hem organik maddeyi arttırsın diye leonardit ve torf kullandık. Fidan başı masrafınızı arttıracaktır ama toprak analizinize bakılırsa sizin de organik madde ile başınız dertte, dolayısı ile torf-kompost-ahır gübresi ile fidan çukurlarını zenginleştirebilirsiniz. Bu saydıklarımızın aynı zamanda nem tutma özelliği de bir miktar mevcut. Eğer aldığınız gübreden emin değilseniz endüstriyel olarak kontrollü ortamlarda işlenmiş hayvansal gübrelere yönelin, pahalı olur ama içiniz rahat eder.

Acele işe şeytan karışır derler. Bence dikimi bahara erteleyin.

8x4 ekim tarzı yan dallarda verim veren türler için öneriliyor diye biliyorum. Dolayısı ile Kaman türü seçerseniz (iklim için uygun tür o olabilir) sorun bu dikim aralığı ile sorun yaşarsınız gibime geliyor. Fernor bildiğim kadarı ile yabancı çeşitlerden en geç yapraklanan, ancak o iklime uyar mı onu bilemiyorum, yine de araştırmalarınızı dikkatlice yapmanızı ve uzmanlara danışmanızı tavsiye ederim.

Önerebileceğim en son şey ise, bahçenin yarısını X türünden yarısını da Y türünden yapmanızdır. Hasat ve Pazarlamada sorun yaşayacağınızı düşünüyorum. Bizde de şu anda çok çeşit var ve en kısa sürede aşılama yöntemi ile türleri tekilleştirmeyi düşünüyorum.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 15:34   #8
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Sayın Çamtepe,
yazdıklarınızı pür dikkat okudum öncelikle her bir cümleniz için ayrı ayrı teşekkür ederim.

- Fosfor konusunda nasıl bir öneriniz olabilir ? Daha önce hiç bir zirai ilaç ya da benzer bir uygulama yapmadığım için bu konuyu biraz daha açıklarsanız sevinirim. Ne almalıyım ve 1 metreye 1 metre açılmış kuyuların ne miktarda ne şekilde kullanmalıyım.

- Kil konusunda önerdiğiniz Tansiyometre ve Zeoliti de eklemek istiyorum, fakat bunlarıda yine nasıl ve ne miktarda tatbik edeceğimi bilmiyorum.

- Gübre konusunda ise, benim bahçede bulunan iki kamyon gübreyi 2-3 ay kadar o şekilde yığılı bir biçimde bekletsem sanırım adı geçen yanmışlık seviyesine ulaşır mı ? Tabii bu durumda bende ağaçları mart-nisan gibi dikeceğim galiba doğru mu ya da don yememesi için acaba mayıs donlarından sonra mı diksem daha iyi olur ?

- Endüstriyel olarak kontrollü ortamlarda işlenmiş hayvansal gübre çuval ile mi satılıyor, 250 fidan için hangi marka ve miktarda almak lazım ?

Tür konusunda Chandler, Fernor ve Az miktarda da Kaman düşünüyorum. Oralarda hiç aşılı ceviz yok, inşallah tutar

Çok soru sordum şimdiden teşekkür ediyorum.

Eski 21-11-2011, 16:14   #9
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Zeolit Bauhaus da satılıyor ama çok küçük kutularda firmasıyla temasa geçmeniz gerekiyor keza lepnardit için de geçerli aynı durum.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 16:49   #10
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ENFARKLISI Mesajı Göster
- Fosfor konusunda nasıl bir öneriniz olabilir ? Daha önce hiç bir zirai ilaç ya da benzer bir uygulama yapmadığım için bu konuyu biraz daha açıklarsanız sevinirim. Ne almalıyım ve 1 metreye 1 metre açılmış kuyuların ne miktarda ne şekilde kullanmalıyım.
Gübre uzmanı değilim ama fidan çukuruna fosfor uygulamanıza gerek yok. Zaten ilk bir kaç sene "döl" istemiyor olacağınızdan fosfor için ayrıca takviyeye gerek olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Organik olarak fosfor takviyesi için balıktan yapılma enzim kullanabilirsiniz. Sitede enzim başlığını bu amaçla okuyunuz. Sanırım kan tozu da fosfor için iyiydi, bu sitenin toprak ile başlıklarını iyice bir okuyun en iyisi.

Kimyasal gübre kullanmak elbet daha kolay ama bu site pek de kimyasal gübre sevenler derneği değil..

Bildiğim kadarı ile fidan çukurlarına kök gelişimi için daha çok potasyum uygulanıyor geleneksel olarak, ancak sizin toprak analizinizde potasyumda sıkıntı gözükmüyor.

Alıntı:
- Kil konusunda önerdiğiniz Tansiyometre ve Zeoliti de eklemek istiyorum, fakat bunlarıda yine nasıl ve ne miktarda tatbik edeceğimi bilmiyorum.
Ankara'da Toprak Gübre Araştırma Enstitüsü'nden tansiyometre (toprak nemini ölçen cihaz) tedarik edebilirsiniz. Gidip bir çaylarını için, sizi hem gübre hem de toprak konusunda bilgilendireceklerdir.
Zeolit'i istediğiniz kadar kullanın.. Biz kabaca çukur başına 6-7 kürek civarında kullandık.

Alıntı:
- Gübre konusunda ise, benim bahçede bulunan iki kamyon gübreyi 2-3 ay kadar o şekilde yığılı bir biçimde bekletsem sanırım adı geçen yanmışlık seviyesine ulaşır mı ?
Bilemiyorum, uzmanına sorsanız büyük ihtimalle "yaşken düzgün yanmamış bir gübrenin bekleyip Karbon-Azot oranı bozulduktan sonra bir daha aynı şekilde yanmayacağını" söylerler diye düşünüyorum. Bu forumdaki sıcak kompost ve hayvan gübresi ile ilgili başlıkları okursanız siz de bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Alıntı:
Tabii bu durumda bende ağaçları mart-nisan gibi dikeceğim galiba doğru mu ya da don yememesi için acaba mayıs donlarından sonra mı diksem daha iyi olur ?
Tüplü fidanlar eğer bu kış üretileceklerdense, zaten ancak Mayıs ayı gibi hazır olurlar. Sera sonrası soğuk stresine girmesinler diye biraz daha bekleyip Mayıs ortası gibi ekersiniz herhalde. Fidancınız ile konuşabilirsiniz.

Alıntı:
- Endüstriyel olarak kontrollü ortamlarda işlenmiş hayvansal gübre çuval ile mi satılıyor, 250 fidan için hangi marka ve miktarda almak lazım ?
Marka telaffuz etmek yanlış olur. Sahibinden.com'da ahır gübresi diye arattığınızda pek çok ilan bulabilirsiniz. Çuvalla istediğiniz kadar sipariş edersiniz. kabaca fidan başına da yarım çuval (25 kg) hesap etseniz olur tahminimce..

Alıntı:
Tür konusunda Chandler, Fernor ve Az miktarda da Kaman düşünüyorum.
Tür karıştırmayın bence. İçinizde kalmasın diye bir iki ağacı Kaman, Pedro vs. deneyin, denemeyin demiyorum ama gelir hedefliyorsanız çeşit fazlalığı size zorluktan başka bir şey çıkarmayacaktır.

Eski 21-11-2011, 17:43   #11
Ağaçsever

Talha Ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Selamünaleyküm, değerli kardeşim yaptığın çalışmayı ayrıntılı şekilde okudum. Aslında tek sorun "Kar yağmadan işleri bitirme" konusu.

Kar yağmasının bir olumsuz bir yanı yok. Aralık ayından Şubat sonuna kadar hatta kışı uzun süren bölgelerde Mart sonuna kadar dikim yapabilirsiniz.

Kışı sert geçen bir arazi için Kaman iyi bir seçim fakat gerçekten Kaman'mı?..... Aslında şu ana kadar çok güzel işler yapmışsınız bende acizane olarak iki konuda öneride bulunmak istiyorum.

1- Fidanlarınız mutlaka sertifikalı olsun. (3-5 yıl sonra başka cins çıkmasın!)

2- Eğer tüplü fidan dikerseniz mutlaka naylon torbasını toprağını dağıtmadan çıkarın, yoksa öylece dikerseniz sorun yaşarsınız.

3- Ahır gübresini herkes tavsiye eder ve sanal ortamda hep aynı bilgiler vardır. Şunu asla unutmayın bu gübre muntazam olarak yanmış ve hazırlanmış olmalıdır yoksa aynı yıl ağacın köklerinde kurtlanma meydana gelir. Bana kalırsa ahır gübresinden ilk etapta uzak durun. Doğrudan dikim yapın çok gerekirse ÇOK AZ miktarda tabana tuz atar gibi TSP verebilirsiniz. Yani siz bu fidanların henüz bebek olduğunu unutmayın. Hele hele yaş gübreyi kesinlikle arazinin içine koymayın! (Tecrübe ile sabittir.)

Fidan aralıklarınız normal, eğer sondaj olanağınız varsa mutlaka damla sulama sistemi yapın.

Talha Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 19:10   #12
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Sayın Sea,
bilgi için teşekkür ederim.

Sevgili Çamtepe,
Potasyum ve Fosforun bahsettiğiniz gibi gereksiz olduğu kanısına vardığımdan uygulamaktan vazgeçtim o zaman. Toprağımdaki Kil oranının yüksek olmasından dolayı Zeolit konusunda bir girişimde bulunmayı planlıyorum. Tür konusundaki 3 çeşit olması isteğim ise, tamamen don korkusu ve bizim buraların karasal iklimi ile 1180 metre yüksekliği. (Chandler karasal iklim için çok tavsiye edilmiyor okuduğum kadarıyla) Yani en ayakta kalan çeşit hangisi olursa bir iki sene içinde donanların yerine hepsini bu türden yaparım diye düşünüyordum. Yanılıyor da olabilirim.

Saygılarımla;

Eski 21-11-2011, 19:38   #13
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Aleykümselam Talha ağabey,
Belirttiğin gibi biraz aceleci davranıyorum sanırım bundan dolayı bitirme çabam. Ama ustalar genelde sabırlı ol diyor.

1- 200 civarı düşündüğüm fidanların (Chandler ve Fernor) tamamı sertifikalı olacak, ama kalan 50 yi Kaman düşünüyorum. Ama tavsiyelere bakılırsa bu plan değişebilir gibi görünüyor.

2- Mutlaka Tüplü dikeceğim, bahsettiğiniz konuya dikkat edeceğim.

3- Ahır gübresi konusunda ve kurtlanma konusunda fazla bilgim yok maalesef, bu sebeplede kararsızım, bir tanesi bahçenin ortasında kapı girişinde bir tanesi de bahçenin yanında olan birer kamyon ahır gübresi...Nasıl desem bazı yerleri çokokrem gibi yani yumşak, oysa toprak gibi olması lazımmış doğru mu ? Ya da gübre hazırlığı nasıl olur bilmiyorum bahsettiğinizi.

Ahır gübresinden ilk etapta uzak durun, demişsiniz ama artık getirip o kadar zahmet verdikten sonra açıkçası kaldırıp atıp tarımsal gübre kullanmak biraz zor geliyor kamyon kepçe vs. gibi masraflarda cabası.

TSP öneriniz açıkçası benim yine anlamadığım bir konu, bunun az olması ya da çok olması toprakta başka olumsuzluklara yol açıyor sanırım siz yazınca biraz araştırdım sanırım pek becerebileceğim bir şeye benzemiyor.

"Hele hele yaş gübreyi kesinlikle arazinin içine koymayın!" demiştiniz, rica etsem ne gibi zarar gördünüz anlatırsanız sevinirim.

Bu arada Toprak analiz sonuç belgemin 0-30 olan ilk sayfasındaki tavsiye bölümünü aşağıda paylaşıyorum, ben tam anlamadığım için sizler belki yorumu daha net açıklayabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Name:  Toprak analiz tavsiye bölümü.jpg
Views: 11018
Size:  67.7 KB

Eski 21-11-2011, 20:09   #14
Ağaçsever

Talha Ateş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Değerli kardeşim şu ana kadar doğru hareket ediyorsun. Fidanların sertifikalı olmasına sevindim. Yalnız 10-15 adet fazla al ve elinde bir yıl muhafaza et çünkü diktiğin fidanlardan tutmayanlar olursa seneye güzün hemen yenisini dikersin.

Bu hayvan tersine gelince. (Bunun adı TERS ) Anladığım kadar bahçene getirilen bu ters halen daha yaş. İstersen küçük bir çukur aç içine bir kürek bu tersten koy sonra üstünü biraz toprakla ört. Nisan-Mayıs ayında bu küçük yeri aç ve bak! Çok miktarda kurt göreceksin. Sen birde açtığın bu çukurlara koyarsan sonuç ne olur?

TSP= TSP (Triple Süper Fosfat)
Terkibinde %42-44 civarında suda eriyebilen fosfor asidi vardır. Bu gübre daha çok gri veya kirli beyaz renkte granül halinde bulunur. TSP gübresi ekim veya dikimden hemen önce veya ekim esnasında toprağa verilmeli, tohum kök derinliğine gömülmelidir.

Yapısında bulunan fosfor bitkinin ilk gelişim döneminde çok gereklidir; kök oluşumu ve gelişimini teşvik eder. Eş zamanlı ve kuvvetli çiçeklenmeyi sağlar.

T.S.P "Taban gübresi" olarak kullanılır. Erken verilirse içindeki fosfor topraktaki kireç ve diğer maddelerle birleşerek yararsız hale gelir. Ekimden veya dikimden sonra verilmesi halinde yüzeyde kalır, etkisi olmaz. Bu nedenle ekim veya dikimden hemen önce ya da ekim-dikim sırasında verilmeli.

Gübre verirken sakın hırsa kapılma, çok verirsen fidan sürgünleri sanki yanmış gibi kuruyup ölür.

Hayvan tersi iyi yanmış olmalıdır, bunu hazırlayamazsan sakın bitkinin köküne yaş olarak koyma TSP at. Daha sonra bitki gelişim döneminde 15-15-15 denilen ve bütün yurdumuzda kullanılan gübreden kullan. Hayvan tersi 2 yıl kadar orada kalsın tamamen kuruyup toprak gibi olunca sıra aralarına uygularsın.

Bulunduğun yerde Tarım İlçe Müdürlüğüne gidip uygulanacak gübre miktarı hakkında bilgi al. Bir çuval TSP sana fazla bile. Tahminen açtığın çukurlara bir küçük çay bardağı kadar tavsiye edecekler yani 75 gr. civarı. ( Bu oran fidanların yaşı ve tüp büyüklüğüne göre değişir.)

Talha Ateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2011, 21:01   #15
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Red face

Malesef bilmemek başımıza iş açtı demek öyleyse...2 Kamyon gübreyi getirdim biri bahçe dışında ama, diğeri tam ortasında. Bu ortada olanın da etrafında ise fidan çukurları var. Fayda sağlasın diye uğraştım getirdim şimdide başıma dert oldu desenize.

Name:  enfarklisi ceviz bahçesi pikaji.jpg
Views: 26215
Size:  49.0 KB

Olduğu yerde bekleyerek yanmasını beklemek sanırım doğru değil, sizin belirttiğiniz gibi araştırınca faydasından çok zararının olduğunu okudum. Bunu yakmak için büyük kuyularda poşet içinde bol suyla falan yapmak gerekiyormuş ki malesef benim bu kadar vaktim ve enerjim yok.

Name:  IMG00916-20111111-1446.jpg
Views: 13424
Size:  40.2 KB

- Hiç dokunmadan öylece atom bombası gibi olduğu yerde bekletsem mi ?
- Kepçe kamyon masrafına girip kullanmamak üzere attırsam mı ?
- Bahçemin tam ortasında 3 metre derinlikte 2 metre kare genişlikte kutu gibi bir kuyu açtırdım içi boş, acaba buraya mı doldurtsam üzerini kapatsam mı ?
- Fidanları diktikten sonra etrafa gelişi güzel serptirsem mi ?

Çok kararsız kaldım şimdi, iki kürek alınca içinden çıktığını gördüğüm duman geliyor aklıma ve dumanlı dumanlı düşünüyorum şimdi

Düzenleyen ENFARKLISI : 21-11-2011 saat 21:56
Eski 22-11-2011, 00:18   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Malesef bilmemek başımıza iş açtı demek öyleyse...2 Kamyon gübreyi getirdim biri bahçe dışında ama, diğeri tam ortasında. Bu ortada olanın da etrafında ise fidan çukurları var. Fayda sağlasın diye uğraştım getirdim şimdide başıma dert oldu desenize.

Eklenti 256485

Olduğu yerde bekleyerek yanmasını beklemek sanırım doğru değil, sizin belirttiğiniz gibi araştırınca faydasından çok zararının olduğunu okudum. Bunu yakmak için büyük kuyularda poşet içinde bol suyla falan yapmak gerekiyormuş ki malesef benim bu kadar vaktim ve enerjim yok.

Eklenti 256484

- Hiç dokunmadan öylece atom bombası gibi olduğu yerde bekletsem mi ?
- Kepçe kamyon masrafına girip kullanmamak üzere attırsam mı ?
- Bahçemin tam ortasında 3 metre derinlikte 2 metre kare genişlikte kutu gibi bir kuyu açtırdım içi boş, acaba buraya mı doldurtsam üzerini kapatsam mı ?
- Fidanları diktikten sonra etrafa gelişi güzel serptirsem mi ?

Çok kararsız kaldım şimdi, iki kürek alınca içinden çıktığını gördüğüm duman geliyor aklıma ve dumanlı dumanlı düşünüyorum şimdi
Sn. ENFARKLISI,

iyi yanmamış ahır gübresi konusunda arkadaşlar haklı.

gelin farklı bir yöntem deneyelim_ ki bende böyle yapacağım_ 400 lt. suya ( taral yani ilaçlama tankı olabilir) 50 kg. şeker gübresini eritelim.

Bu üre de olur. Üre gübre içinde çimlenmeyi önler. Çimlenmek isteyen tohumu yakar.

Sizde iki kamyon ahır gübresi var ve yeter.

Bir küçük kepçe ile _ eğer gübre çok yaş değilse ve elde kürek ile karışacak gibiyse de olur_ hem karıştırıp üzerine sıvı gübreyi spreyleyin.

Üzerine naylon ile örtün. Yanlarında bir az açıklık kalsın. Gübre hızla yanacak ve hızlı bir kompostlaşmaya gidecektir.

Sıcaklığı ölçün, 60 C nin üzerine çıkmasın. Çıkarsa kürekle karıştırın tekrar örtün.

3-4 ay sonra oldukça zengin şahane bir kompostunuz olur.

Tarlanıza yayın ve hemen sürün. Toprağın altına alın.

Dikim çukurundan çıkan toprağa 2 kürek bundan bir kürek klino (zeolit) karıştırıp _ çeviz fazla gübre istemez_ kullanabilirsiniz. Başka gübre kullanmanız gerek kalmaz.

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 08:45   #17
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Halil bey,
bahsettiğiniz yöntem uygulanabilir görünüyor benim için, olmazsa fidan dikiminide bu şekilde erteleyip yapmayı deneyeceğim. Hem böylece TERS diye tabir edilen bu şey den de fayda sağlamış olurum böylece. Üre görünüm olarak şeker e benzeyen bir malzeme araştırdığım kadarı ile. Onu katıp karıştırması daha kolay olur benim için, sıvı olarak bahsettiğiniz diğerini hazırlamam biraz zor olabilir. Sürece başladıktan sonra resimli olarak buradan sizlerle de paylaşırım.

Teşekkürler.

Eski 22-11-2011, 09:04   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba sayın enfarklısı
Bence dikim aralığınız çok yakın bu aralıkta bakım yapmanız çok zor olacak.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 13:50   #19
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Toprağımdaki Kil oranının yüksek olmasından dolayı Zeolit konusunda bir girişimde bulunmayı planlıyorum.
Merhaba,

Aman yanlış anlaşılma olmasın. Zeolitin kil yapısını direkt iyileştirme etkisi yoktur. Su tutma ve besin maddesi tutma kapasitesini yükseltir, gözeneklerinin arası suyla dolu olmadığında da buralar havayla dolduğundan toprağın havalanmasını sağlar.

Kile karşı mücadelede ana yardımcılarınızdan biri leonardittir (ve bazı kaynaklara göre biri de tarımsal jipstir). Ayrıca toprağınıza torf, kompost, hayvan gübresi ekleyerek organik madde oranını arttırarak da kil tabakalarının arasına toprağı yumuşatacak maddeler eklemiş olursunuz.

Killi toprağın ıslahı bir senede mümkün değildir. Uzun senelere yayılır. Şu blog yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin

Zeyno waffle beğendi.

Düzenleyen Çamtepe : 22-11-2011 saat 13:53 Neden: ek bilgi
Eski 13-12-2011, 15:56   #20
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Merhaba,
bu gün aşağıdaki gübreleri aldım.
65 Kg = 15.15.15
50 Kg = Leonardit

250 adet çukurum açık ve hazır bir şekilde bekliyor. Derinlikleri 1 Metre, genişlik 1 Metre.
Tam olarak yanmamış olsada 2 kamyonda ahır (İnek) gübresi.(Ters)

Hafta sonu fırsat bulursam, 30 ağaç dikeceğim. Tüplü fidan. Eldeki bu malzeme ile nasıl bir dikim yapacağım, en altına ne koyacağım, ne kadar koyacağım, üstüne ne koyacağım, ne ile neyi karıştıracağım, ilave etmem gereken bir şey var mı varsa onuda alayım... bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

Tugsad beğendi.
Eski 28-12-2011, 14:37   #21
Yeni Üye

abrahamoz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2009
yazdıklarınızı ve uyguladıklarınızı dikkatle okudum ,elinize sağlık süper bir proje yapmışsınız ,uzman bir çalışma olmuş ,fazlada herşeyden nem kapmayın yürüyün yolunuza devam edin ,
benim 3.000 mk arazimde 40 ceviz ve karışık meyve ağaçları var ben kuyu kazdırdım bizim burda el kuyusu diyorlar 10 mt derinlikte 1.8 m çapında bu konuda soracağın olursa yardımcı olurum.

abrahamoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 15:56   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Uzun yolu seçmelisin

Degerli arkadaşım oldukça güzel bahçen var elınde fıdanlar hazırsa bır sey dıyemem
birinci secenek olan fıdanların hazır ise yanmış gubreden korkma
senın fıdanlar tüplü yanı topraklı olacagından zaten gübreye dırek temas etmeyecektır bolca doldurup üzerıne leonardıt atarsın fıdanı yerleştırırsın sorun olmaz
gönlün rahat degılse senın bölgenden torf al çukurlarını toprakla karıştırıp doldur dört dörtlük olmuş olur
torfa elındekı gübreyı karıştırırısın yaş olması problemını kaldırmış olursun
benım kanaatım yaş gübre konusunda şöyle;
bir kaç günlük ve çok cıvık olan gübre köke temas ederse tehlıkelı olur
bır ay ıkı ay beklemış cıvıklıgı kalmamış olanlar köklere teması azda olsa zarar vermez dıye düşünüyor
geldık ıkıncı şıkka:
elınde fıdan yoksa bu çukurları toprak gübre ve torfıle karıştırarak doldur
10 cm kala cevızın tohumunu ek olsun bıtsın
suyunuz var bu cevizler hemen buyuyecektır
yaz sonunda aşı yaparsın bence mükemmel olur
sogukmuş geç don olma riskıymiş düşünmezsın
baharda bu cevızlerın çok mükemmel buyurler
bu arada çesıt konusunda bır yıl boyunca gönlünce araştır
hangını istıyorsan onu aşıla
ve bence en dogru yolu uzunda olsa kat etmiş olursunuz
kolaylıklar dılerım
geredenın soguklarına hanfı fıdan dayanacak onuda düşünmelısın
bence hazır fıdanlar dünyanın parası tutsada senın memleketının soguguna zor dayanır
her sey gönlünce olsun

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 14:03   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2011
ENFARKLISI, konuyu baştan sona okudum.

açıkçası bahçenin son halini merak ediyorum. bende senin gibi yeniyim ve bahçe kurmak istiyorum. bahçenin son halini paylaşmaya devam edersen sevinirim.

Tugsad beğendi.
hsyn951 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 15:15   #24
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

İlk Ceviz ağaçlarımın dikiliş resimleri

Merhaba,
İş yoğunluğu sebebiyle uzun bir süre sonra fırsat bulup, foruma yazı yazma şansı edindim. Nihayet bundan sonra da gelişmeleri paylaşmaya devam edebileceğim.

15 Nisan 2012 tarihinde 50 Adet açık köklü 1 yaşında ortalama 50 cm boylarında Kaman 1 Cevizi fidanını bahçemize diktik. Toprak analiz raporunda belirtildiği üzere 15.15.15 TSP den her çukura bir avuç olacak şekilde atıp, alt toprakla karıştırdığım yaklaşık 1 yıllık beklemiş hayvan gübresi karışımlı fidan çukuru toprağına biraz da olsa Leaonardit katıp, fidanları diktik.

Kalan 200 Adet Chandler fidanım da yine Kaman fidanlarım gibi Balıkesirden 10 gün içerisinde Tüplü olarak gelecek. Onlarıda diktiğimde detaylarını resimli olarak paylaşacağım. Bu fidanların da dikileceği çukurları 15.15.15 ve yanmış hayvan gübresi ile karışmış toprakla kapatıp, fidan bağlanacak çıtalarını yerlerine diktik. Sadece poşetinden çıkartılıp toprağa oturtulma işi kaldı bu gelecek fidanlarında.

250 adet fidan çukurunu yukarıdaki mesajlarımda detaylarını belirttiğim şekilde, Kasım 2011 tarihinde açtırmıştım. Bu zamana kadar beklemiş olması hem fidan çukurlarının hemde toprağın havalanmasını sağladı.

15.Nisan 2012 de diktiğim 50 Kaman Fidanının üzerinde tomurcuklar vardı.
02. Mayıs 2012 tarihinde bahçemdeki fidanların 30 dan fazlasının yaprak açtığını gördüm. Kalanlarıda açmak üzere.

Bu arada fidanları dikerken bahçenin etrafına, telin dibine 2 Metre aralıklarla yaklaşık 2-3 yaşında çam ağaçları diktik. Yaklaşık 200 Adet.

2 Farklı zaman diliminde çektiğim resimleri aşağıda paylaşıyorum.
1. Toplu resimler, fidanlar dikilirken çekildi.
2. Toplu resimler, dikildikten 2 hafta sonra çekildi.

Name:  IMG01396-20120415-1440.jpg
Views: 7560
Size:  40.2 KB

Name:  IMG01397-20120415-1440.jpg
Views: 7624
Size:  70.9 KB

Name:  IMG01411-20120415-1610.jpg
Views: 7528
Size:  59.2 KB

Name:  IMG01417-20120415-1630.jpg
Views: 7527
Size:  61.0 KB

Name:  IMG01429-20120415-1648.jpg
Views: 7466
Size:  40.6 KB

aksazli beğendi.
Eski 05-05-2012, 15:17   #25
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Name:  IMG01443-20120415-1802.jpg
Views: 7538
Size:  29.1 KB

Name:  IMG01447-20120415-1803.jpg
Views: 7473
Size:  33.5 KB

Name:  IMG01452-20120415-1824.jpg
Views: 7420
Size:  35.4 KB

Name:  IMG01459-20120415-1825.jpg
Views: 7452
Size:  43.8 KB

Name:  IMG01462-20120415-1827.jpg
Views: 7424
Size:  34.7 KB

kashmir ve Tugsad beğendi.
Eski 05-05-2012, 15:19   #26
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Name:  IMG01465-20120415-1829.jpg
Views: 7429
Size:  64.4 KB

Name:  IMG01476-20120415-1855.jpg
Views: 7398
Size:  46.2 KB

Name:  IMG01478-20120415-1855.jpg
Views: 7456
Size:  70.6 KB

Name:  IMG01487-20120415-1859.jpg
Views: 7418
Size:  49.7 KB

Name:  IMG01510-20120415-1935.jpg
Views: 7402
Size:  30.4 KB

Eski 05-05-2012, 15:22   #27
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Dikimden 2 Hafta sonraki resimler.

Name:  IMG01543-20120424-1125.jpg
Views: 7511
Size:  69.6 KB

Name:  IMG01544-20120424-1125.jpg
Views: 7435
Size:  72.4 KB

Name:  IMG01596-20120502-0940.jpg
Views: 7412
Size:  47.7 KB

Name:  IMG01597-20120502-0940.jpg
Views: 7501
Size:  37.4 KB

Name:  IMG01598-20120502-0941.jpg
Views: 7473
Size:  71.6 KB

Eski 05-05-2012, 15:24   #28
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Name:  IMG01599-20120502-0941.jpg
Views: 7480
Size:  72.7 KB

Name:  IMG01600-20120502-0941.jpg
Views: 7385
Size:  66.5 KB

Name:  IMG01601-20120502-0941.jpg
Views: 7323
Size:  45.3 KB

Name:  IMG01602-20120502-0942.jpg
Views: 7325
Size:  71.0 KB

Name:  IMG01603-20120502-0942.jpg
Views: 7353
Size:  70.1 KB

Eski 05-05-2012, 15:26   #29
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Name:  IMG01604-20120502-0942.jpg
Views: 7345
Size:  72.8 KB

Name:  IMG01605-20120502-0943.jpg
Views: 7358
Size:  71.3 KB

Name:  IMG01606-20120502-0943.jpg
Views: 7275
Size:  70.5 KB

Name:  IMG01607-20120502-0943.jpg
Views: 7302
Size:  36.5 KB

Name:  IMG01609-20120502-0943.jpg
Views: 7311
Size:  34.8 KB

Eski 05-05-2012, 15:29   #30
Ağaçsever

ENFARKLISI's Avatar

Name:  IMG01610-20120502-0944.jpg
Views: 7268
Size:  34.2 KB

Name:  IMG01611-20120502-0944.jpg
Views: 7240
Size:  52.0 KB

Name:  IMG01612-20120502-0944.jpg
Views: 7257
Size:  55.6 KB

Name:  IMG01613-20120502-0944.jpg
Views: 7305
Size:  43.5 KB

Name:  IMG01614-20120502-0944.jpg
Views: 7206
Size:  33.7 KB

Etiketler
yeni ceviz bahçesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024