agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni225Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2014, 15:09   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-09-2013
Değerli üretici arkadaşlar.
Denizli'de Dr. Sadık Yiğit ceviz üreticisi abimiz ceviz kurutma tesisini kurmuş ve kullanıyor. Ben geçen yıl bizzat gidip gördüm. Küçük ölçekli tarım işletmeleri için sera sistemi ilk etapta çok mantıklı geldi bana. Ancak büyük tarım işletmeleri için Dr. Sadık Yiğit hocanın yaptığı kurutma makinesi çok güzel ve sonuç almış. Saygılar.

formullaone beğendi.
Cemal Özcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 13:46   #92
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal Özcan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.
Benim ceviz kurutma konusunda başka bir fikrim var. Hem ucuz ve hem de doğal.
Cemal bey sayın osman45 fikri benim çok hoşuma gitti, en hoşuma gideni de 24 saate kurutması, büyük alan istemeyişi, daha az maliyetli oluşu, enerji maliyeti sıfır denecek kadar az ve en sağlıklı kurutma şekli.

Bu yıl bunu deneyeceğim küçük bir prototifini yaptım 7-8 kilogramlık, iyi sonuç alacağımı umut ediyorum.

Osman abi, bir haftadır bununla uğraşıyorum vakum motorunu buzdolabı motorundan yaptım buzdalapcıların söylemesi 35 bar emer ve basar demeleri üzerine elimde iki tane motor vardı tekinin emişi az ve daha uzun sürede emeceği için ben ikisini paralel bağlayıp emişi yükselttim,
Ayrıcada komprasör olarak da kullanma durumum var bir tarafını vakumda diğer tarafını komprasör olarak kullanabiliyorum.

vakummetre ve basınç şartelini henüz takamadım sipariş verdim gelince takılıp tamamlanacak

Name:  Kopyası Resim 106.jpg
Views: 1685
Size:  58.9 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 08:20   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Nail abi emme hortumu vakum oluşunca büzülmüyrmu, emme hortumları genelde tel orgülü oluyor, (birde bulzdolabçı nasıl 35 bar emer der anlamadım , emmede fiziksel limit 1 bardır (1 atmosfer) yanı üzerimizde olan havanın basıncı, o da 1 atmosferdir. emme ile anca tam vakum elde edebiliriz (en iyi durumda) e o da eksi 1 bar eder.

saygılar

kasap.94 beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 09:53   #94
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Arkadaşlar güzel çalışmalar yapmışsınız şunu söylemek istedim ki; süper kritik karbondioksit ekstraksiyonu diye bir metot var bu metotla 200 bar basınç altında bitkinin içerisindeki uçucu yağı ve ekstraktı alıyorlar bu arada üründe kuruyor hemde bir saatte fakat sistemi çok pahalı bir metot ancak sizin geliştirdiğiniz bu vakumla kurutmada cevizin içindeki yağ kalitesinde oynama olmasın sakın? Gerçi her ürünün kendine özgü bir yağ çıkması için basınç derecesi var ayrıca ortamdaki gazda önemli ama hem fikir vermesi ve hem de dikkat edilmesi gereken bir nokta diye dikkat çekmek istedim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 08:25   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Vakumda kurutma

Nail kardeşim,

Arkadaşlar çok yararlı paylaşımlarda bulunuyorlar.

Buzdolapçı sanırım basma basıncından bahsetmiş. Ancak emme gücü ve emme basıncı ayrıdır.

Vakummetre siparişi vermekle iyi yapmışsın. Buzdolabı kompresörleri konusunda fazla bilgim yok. Onlar sanıyorum kompresör olduklarından basma gücü yüksek olurlar. Vakummetre ile emme gücünü de görebilirsin. Paylaşırsan daha uygun yolu tayin eder ve denemelerle en sağlıklı yolu buluruz.

Selam ve sevgilerimle.

Lilium ve kasap.94 beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 13:14   #96
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Nail abi emme hortumu vakum oluşunca büzülmüyrmu, emme hortumları genelde tel orgülü oluyor, (birde bulzdolabçı nasıl 35 bar emer der anlamadım , emmede fiziksel limit 1 bardır (1 atmosfer) yanı üzerimizde olan havanın basıncı, o da 1 atmosferdir. emme ile anca tam vakum elde edebiliriz (en iyi durumda) e o da eksi 1 bar eder.

saygılar
Sayın karabuz, hortumda büzüşme olmuyor hortum ip örgülü, şu anlık denememi vakum metreyle ölçme şansım olmadığı için ne kadar vakum ettiğimi bilmiyorum onu vakummetreyi takınca göreceğiz.

Buzdalapcının söylemesi 35 bar emer basar şeklindeydi, benim o konuda bilgim olmadığı için hiç bir şey diyemeyeceğim, ama söylediğinizi dikkate değer buluyorum.

kasap.94 ve karabuz beğendi.
Eski 27-05-2014, 13:30   #97
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
vakumla kurutmada cevizin içindeki yağ kalitesinde oynama olmasın sakın?
Bahsettiğiniz gibi vakumlama değerleri önemli bir konu, vakumlama değerleri iyi ayarlanabilirse yağ oranına etki edeceğini düşünmüyorum. Deneyip göreceğiz bakalım.

kasap.94 beğendi.
Eski 27-05-2014, 18:02   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın karabuz, hortumda büzüşme olmuyor hortum ip örgülü.
Nail kardeşim,

Sayın karabuz haklı. İp örgülü hortum vakum için uygun değil. Piyasada satılan ve su için kullanılan çelik fleksibl hortumlar dahi vakumda kullanılmaz. Özel çelik örgülü hortumlar vakumda kullanılır. Veya en iyisi kaynaklı çelik boru kullanmaktır.

Küçük de olsa kompresörler ile çalışmak dikkat ister.

Basma tarafına asla vana veya kör tapa koyma. Vakum yapacağın kabın testini yaparken kompresörü kullanma. Vakum testi en gelişmiş cihazlardan daha da hassas olan sabunlu su yöntemi kullanılarak yapılır.

Selamlarımla.

Lilium ve karabuz beğendi.

Düzenleyen OSMAN45 : 28-05-2014 saat 15:44
Eski 27-05-2014, 20:22   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Bizim arkadaş eski buzdolabının motorunu arabaya traktöre hava basmak için kompresör yaptı.Bende kullandım.Parçacılarda ince kompresör hortumları satılıyor.Buzdolabı motorunun işi görebileceği kanısındayım.Aracıma 34 bar basıncı rahatlıkla bastı.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 23:43   #100
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Nail kardeşim,

Sayın karabuz haklı. İp örgülü hortum vakum için uygun değil.
Osman abi sorun hortum olsun onu nasıl olsa hallederiz, çelikten yaparım onu animallah

Şimdi asıl öğrenmek istediğim ne kadar bir vakum yani bunun değeri ne olmalı bir bar mı? iki bar mı? on bar mı ? ne kadar.

Alıntı:
Buzdolabı motorunun işi görebileceği kanısındayım.Aracıma 34 bar basıncı rahatlıkla bastı.
Araçlarımızın lastiklerine bastığımız havanın basınç değerini bende bar olarak biliyordum geçende bir arkadaş hayır o bar değil psi demişti, psi barın kaçta kaçı oluyor bilen arkadalar yazarlarsa sevinirim

Eski 28-05-2014, 07:06   #101
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
1 bar =14.5037738 psi
yani bir lastikte 2 bar kadar hava vardır.
buzdolabı komprasörünün de 35 barlarda olabileceğini hiç sanmıyorum. belkide 35 bar diyen dolapçı da psi den bahsetmiş olabilir.

uşaklı kaya beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 15:44   #102
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şimdi asıl öğrenmek istediğim ne kadar bir vakum yani bunun değeri ne olmalı bir bar mı? iki bar mı? on bar mı ? ne kadar.

Araçlarımızın lastiklerine bastığımız havanın basınç değerini bende bar olarak biliyordum geçende bir arkadaş hayır o bar değil psi demişti, psi barın kaçta kaçı oluyor
Nail kardeşim,

Eminim sen paslanmaz çelikten bile imal edebilirsin

1. Soru. Vakum değeri genelde (pa, kPa gibi birimler de vardır ama sen onlarla kafanı karıştırma)milibar, torr veya mmHg(milimetre civa) ile ölçülür. Sipariş ettiğin vakummetre yi merak ediyorum. Digital mi, civalı mı yoksa analog saat tipi mekanik olan mı? Geldiğinde hangi birim üzerine ölçüyor söylersen beraber değerlendiririz.

2. Soru. Lastik basıncını boşver. Sayın ermana cevabı güzel vermiş.

Selamlarımla.

Eski 28-05-2014, 21:38   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
arakadaşlar eksi basınç, yani vakum dedigimizden bahsediyoruz, mumkunu yok eksi 1,000001
(bir virgül sıfır sıfır sıfır bir olma şansı ) yoksa buzdolabı kompresoru artı 35"i dakikasında yapar hiç şaşmaz.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 07:13   #104
Yeni Üye

belkibirgun54's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
aklıma gelen bir fikri paylaşmak istiyorum arkadaşlar.. gerekli olanlar
yalıtımlı bir kabin
sıcak hava üfleyecek ev tipi ısıtıcılar devamlı calısıp ortamı istenilen seviyede ısıtacak . içinede nem alma cihazı ortam sıcaklığı arttıkça oluşan nemi nem alma makinası alıp cevizlerin kuruması sağlanabilir ..
Kingpost Nem Alma Cihazı 10 Litre Fiyatı - Taksit Seçenekleri

sıcıklıgın 40--50 santigrat derece olarak ayarlanması delikli plastik kasalar halinde raflı sistem olarak yapılabilir gibi veya belki sizlerde daha farklı bir fikir çağrıştırabilir.

belkibirgun54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2014, 16:30   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba Prof. Dr. Tarakçıoğlu güzel bir cihaz yapmış sitesinden bilgi alınabilir.

Eklenen Resimler

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2014, 09:29   #106
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yazışmalarınızı keyifle okudum, haydi kolay gelsin... yola devam.

OSMAN45 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2014, 10:00   #107
Ağaç Dostu

Katkıda bulunup paylaşımlarını sunan arkadaşlara teşekkürler. En iyi çözüm çoğunlukla en basit sistemlerdir.

Değerli katkılarını sunan arkadaşlar verdikleri rakamların veya değerlerin birimlerini de yanlarına yazarlar ise daha iyi anlaşılır ve çözüme daha yararlı olur.

Selamlarımla.

Eski 26-10-2014, 00:26   #108
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Vakumdan bir sonuç elde edemedim ya da ben beceremedim,

Bugünlerde başka bir işe kalkıştım bakalım sonu ne olacak.

Name:  Resim 697.jpg
Views: 1151
Size:  38.9 KB

Eski 26-10-2014, 09:07   #109
Moderatör

Güler's Avatar

Başladın mı? Haydi kolay gelsin.

Eski 28-10-2014, 23:37   #110
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Başladın mı? Haydi kolay gelsin.
Sağol, Başladım güler abla,

Bakalım beçerebilecekmiyiz,

Gönen sanayisinde bir şey yaptırmak deveye hendek atlatmaktan zor ve pahalı,

En çok düşündüren bölümü tabanıydı koniği üste uydurmaktı, filanjları kıvıran usta olmayınca iş başa düştü ölçülere getirildi düzeltildi ve taban kaynaklanıp tamamlandı.

Name:  ABCD0014.JPG
Views: 1147
Size:  59.6 KB

Yarın akış borusunu kıvırtıp elezonun da torna işleri için gene sanayi yolu görüldü,

Daha sonra Cehennemliğini yapıp üstünü tamamlayacağım.

Eski 29-10-2014, 09:29   #111
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Bakalım beçerebilecekmiyiz,
Kolay gelsin Sn. Lilium, siz başa çıkarsınız eminim. Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Lilium beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 17:44   #112
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Nail usta calismalar ne durumda?

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2014, 00:07   #113
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çalışmalar iyi durumda çırak,

Bitirdim gibi, bugün astar boyasını attım, bir taraftan da boyamaya başladım.

Name:  ABCD0003.JPG
Views: 988
Size:  31.2 KB

Name:  ABCD0005.JPG
Views: 961
Size:  44.3 KB

Güler, kasap.94, pria ve 7 kişi beğendi.

Düzenleyen Lilium : 23-11-2014 saat 01:32
Eski 16-11-2014, 10:07   #114
Moderatör

Güler's Avatar

İstanbul'a dönmeden önce Lilium'a uğradım. Kurutma makinesini bana gösterdi, anlatmasını bir görmeliydiniz... o kadar şevk ve heyecanla anlatıyordu ki.... bak abla şuradan cevizler içeri girecek, yağlı kazan ısıyı verecek ve kuruyan cevizler de şuradan dışarı alınacak.. derken çok güzel bir oyuncağa kavuşmuş çocuk heyecanı vardı üzerinde.

Allah emeklerini zayi etmesin, kolaylıklar dilerim.

Eski 16-11-2014, 10:43   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Sayın Lilium,
Güneş enerjili kuru hava panelleri üretimi yapıyoruz. Size yardımı olur düşüncesi ile teknik bazı bilgiler aktarmak istedim. Biz bu konuda üretime başladığımızda güneş enerjisi ile ilgili sağlıklı veri elde edemedik. Artık elimizdeki bilgileri ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak amacındayız. İlk olarak biz sadece güneş enerjili hava paneli dışında bir cihaz üretmiyoruz. Bunu özellikle belirtmek isterim. Kurutucuda kullanmak isterseniz geliştirmek size kalıyor.

Cihazın özellikleri:Güneş olduğu sürece, ışık gücüne bağlı olarak içine giren havaya 30-65ºC ısı kazandırarak hava çıkışı sağlar . Sistem aynı zamanda havalandırma işlemide görmektedir.. 35-40 m² kapalı alanı(yapı izolasyonuna bağlı olarak değişkendir) konfor sıcaklığına getirir.Alan küçülürse ısı artar. Ortamda bulunan nemi kurutur. Sahil bölgelerinde ve yüksek kesimlerde ev eşyalarının iç mahal boya ve sıvalarının neme bağlı olarak yıpranmasını engeller.Bu açıdan da ekonomi sağlar. İç mahalde havasızlıktan oluşan nem ve rutübet kokularına engel olur.
2x 1 m ölçülerindeki bir adet hava paneli, havanın açık **** kapalı olmasına bağlı olarak 250-1000W/m2 enerji üreteci anlamına gelir.

soso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2014, 12:15   #116
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soso Mesajı Göster
Sayın Lilium,
Güneş enerjili kuru hava panelleri üretimi yapıyoruz. Size yardımı olur düşüncesi ile teknik bazı bilgiler aktarmak istedim.
Sayın soso, ilgine alakana çok teşekkür ederim,

ilk etepta Güneş enerjili panelide düşünmedimde değil düşündüm amacım en az maliyetli ve isteğimiz doğrultuda yarar fayda görmek, güneş panalinden istediğim gibi daha doğrusu istediğim zamanda istediğim enerjiyi alamayabilirim düşüncesiyle vaz geçtim,
Güneş panelinden güneş varken yararlanabilirim fakat bu güneşin ısı yüksekliği düşüklüğü kurutma süreni uzatır kısaltır gibi faktörlerle uğraşmak istemedim ayrıca bize daha çok gerekli olan hasat zamanında güneşin olmadığı nemli yağışlı puslu havalarda kurutma sağlaması güneşin var olduğu iyi havalarda yere sersenizde olur.

Yere sersenizde olur diyorum ama az bir ürününüz varsa bunu sağlamak kolay oluyor ürününüz çok ve alan sıkıntınız varsa ve havalar yağışlı nemliyse ürününüzü mahvetmek işten bile değil bir yıllık emeğiniz heba olur gider, o nedenle bu gibi sıkıntılar yaşamamak riske etmemek için kurutma şart gibi.

Bölgemiz çeltik üretim bölgesi önceleri üreticiler ürünlerini biçerdi günlerce yollara yayarak kurutmaya çalışırlar yolları işgal ederler yollardan geçemezdik bu işin küçük bir sorunuydu asıl iş yağışlı havalara denk gelmişse yandı keten helva ürün kurumaz ört kapa topla aç karıştır tekrar yay kuruma uzuyor randıman düşüklüğüne sebebiyet veriyor, daha sonra çeltik kurutmalar imal edildi şimdi çiftçi ürünü biçiyor kurutuyor çuvallıyor deposuna koyuyor randumanlar oldukça yükseldi.

Bu cevizde neden olmasın düşüncesiyle düşünmeye başladım biraz sistem değişikliğiyle olabilirliğine kanaat getirdim ve yapmaya başladım. Çeltikte ısı değerleri daha yüksek cevizde bu kadar ısı gerekli değil ısı değerlerinin 30-35 olması (hatta daha düşük) yeterli daha yüksek değerler cevizin yağlı oluşu sebebiyle elverişli olmaz.
Isı ayarınıda fan ve termostat sayesinde aynı derecede tutabileceğim, örneğin: 30.1 - 30.2 aralığında tutabileceğim. Isı yüksek değere geldiğinde fan duracak dolayısıyla ısı aktarımı duracak ısı düştüğünde fan çalışarak ısı aktarımı yaparak aynı ısıda sağlıklı kurutma olacak. Dolayısıyla kurutma süremide saat olarak belirleyeceğim ya da bileceğim. En azından şunu bileceğim bugün hasat ettiklerimi yarım saat bilemedin bir saatte soyma makinasından geçirip gece kurutmaya atıp sabah çuvallayabileceğim.

Ceviz kurutma yapmaya başlamadan önce ısıtma sorununda bir kaç seçeneğim vardı bahsettiğiniz gibi biri güneş baneli, biri elektirikli, diğeriyse katı yakıtlı sistem, güneş panelini bahsettiğim nedenlerden eledim, elektiriklisi ocağıma incir ağacı diker detaşla ortaklık kurmam gerekir düşüncesiyle onuda eledim, katı yakıtlı hem maliyetli hem sürekli takip etmem gerektiğinden onuda eledim, aklım yağ sobasına yattı maliyeti az ve takip istemez düşüncesiyle onu uyguladım aynı kalolifer sistemi kazanın içine koyduğum borular ısınacak ve buradan gecen hava fan sayesinde hazneye ulaşacak biraz daha geliştirerek sadece boruların içinden gecen havayı değil kazanın dış ısınan havasının da ziyan olmasını istemedim onuda ikinci bir kazanla aynı fanla hazneye gitmesini sağladım enerji kaybım sadece dumanın çıktığı borudan olacak.

Name:  ABCD0010.JPG
Views: 1173
Size:  51.2 KB

Eski 16-11-2014, 16:11   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:

Ceviz kurutma yapmaya başlamadan önce ısıtma sorununda bir kaç seçeneğim vardı bahsettiğiniz gibi biri güneş baneli, biri elektirikli, diğeriyse katı yakıtlı sistem, güneş panelini bahsettiğim nedenlerden eledim, elektiriklisi ocağıma incir ağacı diker detaşla ortaklık kurmam gerekir düşüncesiyle onuda eledim, katı yakıtlı hem maliyetli hem sürekli takip etmem gerektiğinden onuda eledim, aklım yağ sobasına yattı
Eklenti 526408
Yakıt olarak, gaz yağı yerine doğalgaz kullanılırsa yakıt gideri daha hesaplı olur. Tabi ki doğalgaz her yerde olmayabilir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 00:35   #118
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Doğalgaz süper olur.

Isıtıcıya kullanacağım fanı büyük tuttum, çift emişli saatte 2200 metre küp emişli, buna hız kontrol düğmesi kullanacağım gerektiğinde emişi düşürüp arttırmak için.

Name:  ABCD0009.JPG
Views: 1040
Size:  52.1 KB

Motor ve rediktör

Name:  ABCD0012.JPG
Views: 948
Size:  42.3 KB

Eski 17-11-2014, 09:55   #119
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Sayın Lililum,

Güneş enerjisine anlaşılır bir şekilde mesafeli durmuşsunuz. Peki, çok ucuza kendi yapabileceğiniz bir sistemle dışarısı 15 derece iken bile 40-50 C ısı üretibileceğiniz bir sistem düşünürseniz aklınızda olsun
https://www.youtube.com/watch?v=IvEfmDH_Y2o
paralel bir proje olarak düşünürseniz maliyetine ortak da olabilirim.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 11:14   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Sayın Lilium. Bahçe kapısı girişinde kendi imalatın olan güneş panelini bu iş için kullanabilirsin. Borulardan su yerine hava geçirirsin.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...nes-paneli.jpg

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024