agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni225Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2014, 14:28   #121
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Gece güneş enerjisinden ısı alabilmem mümkünse maliyetine bakmam projeyi hemen değiştiririm.

Ayrıca bunu yapmak zor bir şeyde değil iki tane boşta güneş panelim var yapabilirim
Benim isteğime talebime cevap vereceğini sanmıyorum. Ceviz kurutma makinasının asıl amacı güneşsiz yağışlı nemli havalarda cevizi kurutabilmek güneşli havalarda sorun değil hava ısısı 20 derecelerdeyken sadece fanı çalıştırmak bile yeterli olabilir fanı yüksek emişli almamın sebebide birazda o

recycan beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 22:48   #122
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Son kat boyasıda atıldı, yarın montaja başlanacak.

Name:  Resim 716.jpg
Views: 1793
Size:  69.0 KB

Name:  Resim 718.jpg
Views: 1773
Size:  65.6 KB

Name:  Resim 719.jpg
Views: 1857
Size:  40.6 KB

Eski 23-11-2014, 02:21   #123
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yapmaya başladığım ve bitirdiğim ceviz kurutma makinası beğeni almadığını görüyorum cevizle ilgilenen o kadar çok kişi varken, cevizle ilgilenen dört kişiden beğeni gelmesi başlığın ceviz yetiştiricileri için ilgisiz alakasız bir konuymuş gibi algılıyorum.

Güler, pria, orion1988 ve 3 kişi beğendi.
Çamtepe, ykaya194, TRAKLI

Sanıyorum ceviz yetiştiricilerinin hiç ilgisi alakası olmayan bir işe başlamışım ve paylaşıma sunmuşum.

Beğenilmediğini ya da ilgilenilmediğini anlıyorum o nedenle bundan sonraki aşamalarını da boşuna paylaşmaya uğraşmamayım bare. Yalnız şu kadarını paylaşayım ki, (gereksiz bir paylaşım ama) makina bitti çalıştırdım ve çok güzel istediğim sonuçları alabileceğimi gördüm.

Name:  Kopyası Resim 722.jpg
Views: 1917
Size:  26.5 KB

Çalıştırmadan önce havanın ısısı

Name:  gdf.JPG
Views: 1704
Size:  47.4 KB

Beş dakikada ve üstelik içi boşken ulaştığı ısı

Name:  yflfö.JPG
Views: 1974
Size:  45.3 KB

Eski 23-11-2014, 02:37   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Hayırlı olsun Sn Lilium, zamanı gelince arar sorarlar.

Meletli beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 08:50   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
sayın lilium emeğinize sağlık kendi çabalarınızla yılmadan usanmadan arge yapa yapa makine yapıyorsunuz takdir şayan. dürekli takip ediyor ve gıpta ile bakıyorum size.benim bahçem cevizim yok ama teknik olarak uğraşmayı birşeyler üretmeyi seviyorum. meğinize sağlık inşallah yüzünüzü kara çıkarmaz emeğiniz boşa gitmez.

Lilium beğendi.
aydınercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 14:47   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Lilium kardeşim,

Yeni yaptığın bu kurutma makinasını burada ilk defa dün gördüm. Daha önce görmüş olsa idim hem beğen tuşuna basar, hem de eğer kabul edersen teknik bilgiler hakkında paylaşımlarda bulunurdum.

Vakumlu kurutma hakkında da denemelere devam etmeni tavsiye ederim. 61. mesajın ikinci paragrafında da yazdığım gibi, techizat ve rantabilite her tesiste en önemli unsurlar. Vakumlu kurutma denemelerinde derin vakum pompası ve techizatı fazlası ile önemli. Senin beceri derecen ile ilgili değil.

Neyse şimdi yeni makinan hakkında birkaç ön bilgimi paylaşayım. İlaç sanayiinde etkili ve yaygın olarak kullanılan (fluid bed dryer) akışkan yataklı kurutucu tipinin bir versionunu imal etmişsin. Başarılı olacağından eminim.

Selamlarımla.

kasap.94 beğendi.

Düzenleyen OSMAN45 : 24-11-2014 saat 05:47
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 01:29   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
üstad makinan hayırlı olsun sağlıcakla kullan saygılar

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 11:53   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
hayırlı olsun çalışmalarında başarılarumarım herşey istediğin gibi olur

murat-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 15:54   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Sanıyorum ceviz yetiştiricilerinin hiç ilgisi alakası olmayan bir işe başlamışım ve paylaşıma sunmuşum.

Beğenilmediğini ya da ilgilenilmediğini anlıyorum o nedenle bundan sonraki aşamalarını da boşuna paylaşmaya uğraşmamayım bare. Yalnız şu kadarını paylaşayım ki, (gereksiz bir paylaşım ama) makina bitti çalıştırdım ve çok güzel istediğim sonuçları alabileceğimi gördüm.

Eklenti 527311
Sevgili üstadım.
Çalışmalarını ilgi ile izler ve sonucunu merakla beklerken ben bile alıntıdaki mesajınızı atlamışım. Paylaşımcı arkadaşların, ihtiyaç duyacakları bir makine ile ilgilenmiyorlar algısına kapılman yersiz zira sen ve birkaç üye dışında kalan arkadaşların bahçeleri henüz verim aşamasına gelmiş durumda değil. Ne zaman kurutma makinesine ihtiyaç duyarlarsa o zaman bu başlığa ilgi duymaya başlayacaklardır yani yumurta ağıza geldiğinde.

Senden, detay olmasa da çalışma prensibi hakkında bilgi verebilecek bir kaç görsel paylaşmanı beklerim.

Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

Düzenleyen ykaya194 : 24-11-2014 saat 16:54 Neden: harf hatası
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 21:10   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
Sayın Lilium,
Çalışmalarınızı ve paylaşımlarınızı hayranlıkla takip ediyorum.Sizin gibi, jinekolog1959 gibi bu işin içinde olan araştıran,geliştiren,öğretici bilge adamlara ihtiyaçımız var.Makineniz hayırlı olsun, başarınızı gönülden tebrik ederim..

sergunbasturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 10:08   #131
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Nail abi makinanın kapasitesi ne kadar? Bu makinadan isteyen olursa tekrar yapacak mısınız?

motie beğendi.
cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 11:11   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2016
ceviz ve findik kurutma işlemleri biraz zahmetli oluyor çünkü bunların tedarikleri içiin ayrıca efor sarfetmek gerekiyor, size tavsiyem fındık vakum poşet almanız, bu sitede oldukça ucuzlar ama güvenilir mi bilmiyorum.

realdest03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 00:07   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2016
Ben kurutma isi icin buyuk tip camasir kurutma makinasini dusundum bence denemek gerek ben ceviz isine yeni giriyorum tabi benim dusuncem istediginiz dereceye ayarlayin start verin 30 35 kg cevizi 1 saate kurutur hatta makina tam kurutma yapmadan durmayan programlarida var al 2 tane koy eve doldur doldur kurut abi.maliyet 2bini gecmez. bencemantikli..

Nazmi39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 00:15   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2016
Soyma makinasi nin traktor kuyruk milli modelleri yapilabilir soy tarlanda cikan kabuguda yay tarlaya al sana dogal gubre. Tabi sahsi fikrim.

Nazmi39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 22:18   #135
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Nail abi makinanın kapasitesi ne kadar? Bu makinadan isteyen olursa tekrar yapacak mısınız?
Bu makinanın kapasitesi 700 kg ve bu bana yetiyor, talebe göre tabi ki. yapacağız.

Büyük bahçeler verime başlayınca arayışlarda hızlandı talepler yoğunlaşıyor, bir tesis üzerinde anlaşmak üzereyiz anlaşma sağlayabilirsek yapımına başlayacağız günlük soyma kapasitesi 5 ton kurutma kapasitesi 10 ton,

Büyük kapasideki bahçeler mutlaka tesisleşmeli hatta 100- 150 ağacı olanlar dahi kapasitelerine göre tesisleşmeli, benim 50-60 ağacım varken bile kapasiteme göre küçük bir tesis oluşturdum ve çok rahat ediyorum ürünüm ne olacak kurutabilecekmiyim bu yıl havalar nasıl olacak gibi bir düşüncem bir sıkıntım yok, geçen sene hasadı bitirdik yağışlar başladı dışarıda yağış var nem var ürünüm kurutmada kuruttum ve çuvalladım..

İşte böyle bir yıla denk gelirsen ve kurutman yoksa ürününde tonlarcaysa verdiğin bir yıl emeğemi üzülürsün giden ürüne parayamı üzülürsün.

Ha bu arada kurutma sistemine katı yakıtlı sistemi de yaptık

Name:  Kopyası IMG_20161117_181332.jpg
Views: 1256
Size:  27.3 KB

Meletli beğendi.
Eski 17-11-2016, 22:22   #136
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazmi39 Mesajı Göster
Ben kurutma isi icin buyuk tip camasir kurutma makinasini dusundum bence denemek gerek ben ceviz isine yeni giriyorum tabi benim dusuncem istediginiz dereceye ayarlayin start verin 30 35 kg cevizi 1 saate kurutur hatta makina tam kurutma yapmadan durmayan programlarida var al 2 tane koy eve doldur doldur kurut abi.maliyet 2bini gecmez. bencemantikli..
Sayın Nazmi39, bir dene bakalım, bir saat değil 5 saatta kurut iki makinada benden.

Musti ve Meletli beğendi.
Eski 19-11-2016, 20:10   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Eline sağlık üstadım.Yakın zamanda bir çayınızı içer detaylı bilgi alırız inşallah.

Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 20:16   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Eline sağlık üstadım.Yakın zamanda bir çayınızı içer detaylı bilgi alırız inşallah.

Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2016, 16:08   #139
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Dijital termostat kontrollü fan klepesini yaparak yerine takıp denememizi yaptık, (video manuel olarak kontrol edilerek çekildi) Fan istenen ısı derecesi seçildikten sonra otomatik çalışıyor kazanın yanmasını ya da pusmasını ayarlıyor bir derece aralığında çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=rmy8aw50Tj4

Eski 22-11-2016, 01:22   #140
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

En son durumu da paylaşayım, yerine bağlayıp denemelerimizi yaptık sonuç mükemmel.

Name:  Kopyası Resim 1282.jpg
Views: 1197
Size:  39.4 KB

Eski 20-07-2017, 19:38   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sayın lilium ceviz kurutma makinenizi kendiniz imal edip kulanıyorsunuz hayırlı olsun... benimde ceviz kurutma makinasına ihtiyacım var makinanız hakında biraz bilgi verirseniz sevinirim...
yapıp satacakmısınız
elektirik ısıtıcılı olurmu olursa masraflı mı olur
bazı satıcılar ortadaki helezon a karşılar ceviz ler de kırılma çok oluyormuş dogrumudur...
bu tur bir makine almak istersek tavsiyeleriniz-kıstaslarınız nedir yardımcı olursanız sevinirim
iyi çalışmalar bol ürünler...

osenay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 23:25   #142
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın osenay, Bir kere elektirikliyi hiç düşmeyin yapılışı en basit hesaplı olsaydı ben kendime yapardım, ceviz kurutma süresi uzun sürüyor cevizin nem oranına bağlı olarak en az 24 saat, elektirikli baya bir maliyetli olur, ben önce yağlı yapmıştım oda ekonomikti fakat yağı karıştırmadığın zaman tortu oluşturuyordu gece bıraktığımda ısıda düşme oluyordu, en ekonomik olan katı yakıta döndüm aynı kalolifer sistemi gibi belirlediğiniz ısı derecelerinde çalışıyor.

Elezonla çalışan makinalar da en güzel randumanı en emojen olarak alırsın, iş bilmez bazı ticaret arbapları çalışma pirensiplerini bilmediklerinden imalatta hata yapıyorlar makinaya leke getiriyorlar, ben 4 dört yıldır kullanıyorum bir tane kırma yok, sezonda gelin kendiniz de görün.

Ceviz kurutmanızı kendi kapasitenize göre düşünün piyasada satılan her kurutma sizin kapasitenize uymayabilir tekrar tekrar makina bölümünüzü değiştirmek zorunda kalırsınız bir kere kurun doğrusunu kurun, soyma makinanız kurutmanızla paralel olmalı, kısacası uzun mevzular görüşüp anlatmam lazım.

Eski 25-07-2017, 11:00   #143
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Sayın lilium;

Öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim,başlığı bu gün gördüm ve ülkemizde bu işe elini atan birileri olması beni sevindirdi ve gururlandı.

Fikir olması açısında daha önce izlediğim bir videoyu faydalı olacağını düşündüğüm için paylaşmak isterim,belki sizlerde daha önce izlemişsinizdir bilemiyorum.

İbrahim Balkal'ın Amerika'daki ceviz bahçeleri ve tesislerini gezerken çektiği bu videoda kurutma kısmı 19:00 dakikadan itibaren başlıyor. Cevizler 43 derece de ve 16 saat kurutuluyor verilen bilgiye göre.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 23:54   #144
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Böyle tesislerin türkiyede de görmeyi umut ediyoruz bazı işletmelerde kuranlar olduğu duyumları alıyorum.

Bu işin birinci kuralı Tesisleme şart, sadece büyük bahçeler değil küçük bahçeler dahi kapasitelerine göre tesisleşmeli, bunu her plartformda söylüyorum tesis tesis, sadece bir soyma makinası bana yeter diyen hatanın en büyüğü yapar bir yıl ürününü çöpe attığında ayar,

16 saata cevap vereyim, bu şekilde videoda görüldüğü gibi yeşil kabuğundan ayrılmış ceviz nemide düşük olur ve kuruma süresi kısalır, ceviz kav çatlaması yaptığında hasata en uygun dönem ve bu dönemde nem daha yüksektir kurutma süreside uzun sürer. Kısacası hasat dönemi kurutmada bir etkendir. 40 derecelerde kurutma 24 saat sürerse 43 45 derecede bu süre kısalır fakat iç bozulmaları görülür.

Buda benim küçük tesisim.

Eski 04-08-2022, 15:37   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Karakaş Mesajı Göster
verim alamadım diye yazmışsın üzüldüm gercekten. bende de şebin var çünkü. ama bence alıcı için en iyi ceviz şebin zira pedroda iç çeviz oranı % 40 chandlerde % 49 şebinde ise % 63. Bu orana yaklaşan yerli ceviz lerde var ama mesela 7 yaşındaki chandler 20 kilo verip sen 7-8 kilo aldım deyince chandler ekmeli gibime geliyo sanırım chandlerın antraknoz derdi yok.
Pedroda ic randıman % 40 değil % 47 dir.
Ayrıca sadece iç orana nite odaklanıyorsunuz ?
Verim neden konuşulmuyor mesela.
Bana en çon verim veren sebin agacınız kaç kg veriyor onu söyleyebilirmisiniz ?
Zira ben 7. Yaşındaki pedrodan kuru kabuklu 35 kg ürün alabildim.
İc randımanının baslı başına yüksek olması hic bir şey ifade etmez.
Ağacta yandal verimi yüksek değilse ,genel meyve tutumu tonaj yapmıyorsa isterse % 85 içi olsun para kazandırmaz.
Parayı kazandıracak olan tonajdır....

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024