agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2017, 09:14   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Coşkun Bey, teşekkür ederim. Düğme gözler konusunda yüreğime su serptiniz. Temelli'nin rakımı 850 dolaylarında. Belki Fernorlar ondan canlanmıştır burda. Ama uyarınızı dikkate alıp cinsleri kontrol ettireceğim

cerenella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 13:51   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demirtaşlı Mesajı Göster
Üstat bunlara resim eklemen mümkünmü ?
Ben yeni başladım öğrenmek istiyorum.
Gövde kararması felan nasıl oluyor.

Teşekkürler
Benim elimde bunlara uygun resim yok ne yazık ki

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 18:49   #213
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Atabey ovasında 24 Nisan gecesi kiraz bahçemin kenarına dikili olan cevizleri don vurdu. Yapraklar kararmış vaziyette. Kirazlar tamamen çiçekle örtülü ama çok şükür onlarda bir sıkıntı yok.

Yakınına kuracağım ceviz bahçesi için yarı yarıya chandler ve fernor düşünüyordum ama şimdi hiç riske girmeden komple fernor dikeyim diyorum.

Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 15:41   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Benim agaçlarım Chandler, Rakım 800m. Bahçem dağlarla çevrili bir vadide olduğundan don kolay oluşabiliyor. Geçen yıl kasımın ilk haftasındaki don larda agaçlarım büyük zarar gördü.
Bu yaz sıkı bir gübreleme programı uyguladım, yeditepe sağlık ürünlerini kullandım. 20 Ağustosta son sulamayı yaptım. Ekimin ilk haftası don ilacı bactoguard+bactocold ürünlerini attım tüm agaçlara. Bakalım bu yıl agaçlar dayanabilecekmi?
22.Ekim itibariyle 20% yaprak dökülmüş, 30% sararmı, 50% yeşil.
bactoguard+bactocold ürünlerini ekim ve şubat aylarında uyguladım,maalesef agaçlardaki don hasarı önceki yıllardan da kötü oldu. Sonuç olarak benim bahçeme bu ilaçların bir katkısı olmadı. Bilgilerinize

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2017, 05:41   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2017
Aydin soke kusadasi tarafinda hangi ceviz turunu tafsiye edersiniz?

yasinacikdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 20:45   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
bu tarlanin don bölgesi, hatta don kanali / cukuru, icinde kalip kalmadigini... ceviz bahcesi kurmanin iklimsel olarak uygun olup olmadigini en iyi nasil ögrenebilirim?

https://earth.app.goo.gl/BZzV
sadece google chrome ile calisiyor galiba, malum: google earth

tüm is plani hazir, hatta fidanlar bile aralik'ta gelecek, hersey dikim icin hazir sayilir... ama don cukuru icinde olup olmamasi soru isareti... cok gec kalmadan bunu ögrenmek istiyorum, ona göre ceviz yerine ayva dikme alternatifim var...

ayhank beğendi.
Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 21:31   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Merhaba arkadaslar ben orduda yasiyorum köyümüze 10 tane ceviz dikmek istiyorum köyüm sahile 35 km uzaklikta ve 650 rakimda bana hangi ceviz turunu tavsiye edersiniz simdiden tesekkur ederim

Fathk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 09:44   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2018
İyi günler aranıza yeni katıldım çanakkale biga da bir arazi aldım hafif meğilli. Pikan cevizi yetiştirmek istiyorum. Bilgi verebilir misiniz?

KÜBRA BIYIKOĞLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 10:39   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KÜBRA BIYIKOĞLU Mesajı Göster
İyi günler aranıza yeni katıldım çanakkale biga da bir arazi aldım hafif meğilli. Pikan cevizi yetiştirmek istiyorum. Bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle hoş geldiniz.Araziniz Biga nın neresinde acaba ?
Bende Biga da ikamet etmekteyim.Belki yardımcı olabilirim.
İyi günler.

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 01:09   #220
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
İyi akşamlar arkadaşlar,Kocaeli, İzmite uygun ceviz türü hangisidir:?
Bilgi verirseniz çok memnun olurum saygılar.

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 16:24   #221
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Satı Uğurtan Mesajı Göster
İyi akşamlar arkadaşlar,Kocaeli, İzmite uygun ceviz türü hangisidir:?
Bilgi verirseniz çok memnun olurum saygılar.
Arkadaşım senin işin en kolayı. Dediğin bölge cevize çok uygun .chandler ve tozlayıcısı. Ama pedroyuda denemeni tavsiye ederim.
Ataman Çiftliği de o bölgede yanılmıyorsam. İnternetten videolarını izleyebilirsiniz.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 11:33   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2019
Merhaba. Tekirdağ Şarköyde Ceviz Bahçesi kurmak istiyorum. Bu bölgeye uygun ceviz çeşidi tavsiyenizi öğrenebilir miyim ?
Kaman ceviz çeşitleri bu bölge için uygun mudur?

Meristada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 08:52   #223
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;
Erzurum'da 1900 rakımlı bahçemize ceviz fidanı satın alacağım 3-4 tane. Konu hakkında bilgim yok ama biraz araştırdım ve Fernor ya da Chandler türlerinin uygun olacağı gibi bir kanaate vardım. Fernor alırsam fernette de almam gerekiyor sanırım tozlaştırmak için. Peki chandler alırsam tozlaştırıcı ihtiyacı yok mu? Bu konularda aşırı cahilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de acaba fidanı nerden temin edebilirim?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 10:57   #224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
erzurumda ceviz anca oltu olur tortum uzundere taraflarında olur. Erzurum merkezde ceviz olmaz.

acemi25 beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 14:24   #225
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enginyilmaz Mesajı Göster
erzurumda ceviz anca oltu olur tortum uzundere taraflarında olur. Erzurum merkezde ceviz olmaz.
Evet Uzundere'de bahçemizde dut ağaçlarımız var ama biz merkezde de yapabilir miyiz farklı bir türle diye merak ediyoruz açıkçası. Kesinlikle omaz mı dersiniz?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 14:37   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
ben erzurum merkezde dört sene kaldım. Haziran ayında bile don oluyor. Eylül ayında bile don oluyor. İmkansız derim. Ağaç oluşur fakat meyve tutmaz. Uzundere tortum olur şenkaya ve oltunun bazı yerlerinde oluyor.

acemi25 beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 12:12   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2019
Erzuruma uygun ceviz türü hangisi

HuseyinG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 12:19   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2019
Erzuruma ceviz dikimi yapmak istiyorum.
Soğuk memleket. Bu nedenle verimide yüksek olan ve hızlı büyüyen ceviz türü hangisi yardımcı ola bilirseniz sevinirim

HuseyinG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 12:14   #229
Yeni Üye

dapperdon's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2019
Ankara için uygun ceviz türü

Merhaba,
Ankara, Çubuk ilçesinde 30 dönüm araziye ceviz dikmeyi düşünüyorum. Rakım 960 ama kış ayları çoğu zaman sert olabiliyor.
İnternetten bulduğum kişiler arasında Chandler uyar diyenler oldu, fakat bazıları da Oğuzlar 77 daha verimli olur, chandler sıkıntı yaşatır dediler. Hobiden ziyade ticari amaçlı olacağı için bana hangi türleri önerirsiniz?
Saygılar

dapperdon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2019, 14:49   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Ankara için uygun ceviz türü

Merhaba. Ankara sincan fatihte bir fidancı var. zamanında cubuk ta ceviz diktiğini söylemişti. Sanırım çubuk luydu. Kendisi fidan satıyor. Kartını almıştım ama bulamadım. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Bende çankırılıyım. İklimsel şartlar aşağı yukarı aynı. Ben kendi çapımda araştırdığım kadarıyla soğuk iklim cevizleri dikmeye gayret ettim. Ben ticari amaçlı düşünmediğim için 2016 aralık ayında 8 çeşit ceviz diktim. Şebin, Bilecik, Kaman 1, Kaman 5, Chandler, Fernor, Fernette ve Oğuzlar 77. Oguzlar 77 kurudu, tek tüplü fidan buydu yalnız aldığım yer farklıydı kuruyacağı varmış ki kurudu. Diğerleri duruyor. Ayrıca zamanında dikilmiş **** kendisi büyübüş bir sürüde yerli cevizimiz var.

Rakım 1000 metre. Diktiğim yer çok taşlı olduğu için çok gelişmediler. İki yıldır tek tük ceviz alıyorum.

Chandler ı gördüğüm kadarıyla 900 rakımın altına tavsiye ediyorlar.

Fernor daki gözlemlemem ise mayıs 15 demeden hiç kıpırdamıyor. Yani ilkbahar geç donlarına yakalanmıyor. mayıs 15 e kadar sanki kurumuş sanırsınız. ama verimi nasıl olur onu daha bilmiyorum. iklim olarak şahsi düşüncem fernor.

dapperdon beğendi.
ferat18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 20:20   #231
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dapperdon Mesajı Göster
Merhaba,
Ankara, Çubuk ilçesinde 30 dönüm araziye ceviz dikmeyi düşünüyorum. Rakım 960 ama kış ayları çoğu zaman sert olabiliyor.
İnternetten bulduğum kişiler arasında Chandler uyar diyenler oldu, fakat bazıları da Oğuzlar 77 daha verimli olur, chandler sıkıntı yaşatır dediler. Hobiden ziyade ticari amaçlı olacağı için bana hangi türleri önerirsiniz?
Saygılar
Ankarada 15 ay askerlik yaptım ,çok sert iklimi var.
Rakımdan çok ,önemli olan arazide meyil varmı ,yoksa don çukurundamı kalıyor.Arazide don birikmesi oluyorsa çeşit önemli değil ,hangi çeşidi dikersen dik ,meyve almak biyana fidanları büyütmek bile zor.Fidanlar aşı yerine kadar kuruyor.
Ben böyle fidan çok kaybettim.

Eski 08-07-2020, 14:28   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2020
Selamün aleyküm 1600 Rakımda ne yetişir

arkadaşlar selamünaleyküm Niğde ili Çamardı ilçesinde 1600 rakımda 50 dönüm ceviz bahçesi yapacağım inşallah ceviz türü olarak Maraş 18 ve fernor arasında kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

gurkankosak01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 19:34   #233
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Merhaba
Bahçeme, geç çiçek açan fernor cinsini dikmeye karar vermistim fakat Youtube’ta Sinan Kara isimli bir arkadas, fernor’un doguga cok fazla dayanmadigini, 600 rakimdan yukarida Fransa’da dahi dikilmedigini, tek numarasinin gec ciceklenmek oldugunu soyleyerek kafami karistirdi ve tekrar Chandler’e donmeme sebep oldu. Sizce bu arkadasimizin soyledikleri dogru mu?

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 23:07   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2020
İzmir de ceviz

Merhaba arkadaşlar
İzmir de profesyonel ceviz bahçesi olur mu
Olursa hangi ilçe hangi bölgesinde olur
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmet1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2020, 08:24   #235
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boni Bonta Mesajı Göster
Merhaba
Bahçeme, geç çiçek açan fernor cinsini dikmeye karar vermistim fakat Youtube’ta Sinan Kara isimli bir arkadas, fernor’un doguga cok fazla dayanmadigini, 600 rakimdan yukarida Fransa’da dahi dikilmedigini, tek numarasinin gec ciceklenmek oldugunu soyleyerek kafami karistirdi ve tekrar Chandler’e donmeme sebep oldu. Sizce bu arkadasimizin soyledikleri dogru mu?
Merhaba
Sinan Karanın ceviz bilgisi bence çok iyi,ayrıca dürüst bir insan.Mesela bütün fidancılar cevizin çok kolay olduğu ve çok karlı olduğunu söyleyerek fidan satmaya çalışırken,Sinan karada aynı zamanda fidancıdır.Herzaman bu işin kolay olmadığını,bilgi,ilgi,tecrübe ve zaman istediğini , herkesin yapamayacığını ve heryerde ceviz olmayacığını üstüne basa basa söylüyor.

Sinan kara ,içanadoluda verimli fernor varsa gidip çekim yapayım diyor.
Birgün böyle çağırmışlar,gidip bakmış ağaçlar chandler çıkmış.

Eski 11-10-2020, 10:04   #236
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Merhaba
Sinan Karanın ceviz bilgisi bence çok iyi,ayrıca dürüst bir insan.Mesela bütün fidancılar cevizin çok kolay olduğu ve çok karlı olduğunu söyleyerek fidan satmaya çalışırken,Sinan karada aynı zamanda fidancıdır.Herzaman bu işin kolay olmadığını,bilgi,ilgi,tecrübe ve zaman istediğini , herkesin yapamayacığını ve heryerde ceviz olmayacığını üstüne basa basa söylüyor.

Sinan kara ,içanadoluda verimli fernor varsa gidip çekim yapayım diyor.
Birgün böyle çağırmışlar,gidip bakmış ağaçlar chandler çıkmış.
Fernorun geç çiçeklendiği ve nemli bölgelerde bakteriyel hastalıklara daha dayanıklı olduğu biliniyor.
Hala fernora tozlayıcı olarak, aynı zamanda çiçek açan fernette veriyorlar çoğu yerde.Soğuğa dayanımı konusu muamma ,özellikle son bahar erken donlarında uç kurumalar çok oluyormuş.Fernor türkiyeye geleli çok oldu,fakat İÇ ANADOLU da verimli bahçeler göremiyoruz nedense.
Benim fernor diye aldığım iki fidan ne olduğu belirsiz.İki tane daha fernor diktim.
Vakti zamanında fernor ile ilgili yazınca,ankaradan bir arkadaş ,ankarada fernor yetiştiğini, ve güzel olduğunu vs. vs. söylemişti. Bende arkadaşa ankarada ceviz işi yapmak isteyen ,yardım bekleyen arkadaşlara, örnek gösterebilecek bahçeniz veya bahçe varsa yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer demiştim.

Bir sorun bakalım forumda , ankarada verimli ceviz bahçesi olan ,çeşit önerebilecek,güvenli fidancı ismi verebilecek kimse varmı.

Eski 19-12-2020, 12:35   #237
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
Soğuk bölgelere lara cinsi daha uygun sanki. Aşağı yorum youtube vidosundan aldım.

Yasar Yagci
3 ay önce
Sinan bey , ben iskandinav ülkesinde İsvec de yaşıyorum ve burda Stockholm üniversitesi nin kampüsünde ceviz ağaçları var ve meyve veriyor , cinsini sonradan öğrendim Lara imiş Fransa’da yükseklere sadece Lara dikildiğini ögrendim , Polonya’nın karpat daglarinin eteklerine Lara dikiyorlar , imkanınız varsa Lara cinsine ağırlık verin , hala vakit varken , ve 10 yıl ceviz ağacı icin uzun bir süre degil . Hiç hata yapmayan insan hiç bir şey yapmayan insandır , Sizi severek takip ediyoruz ,

Sinan beyin o videosunda alt yorumlarda Sinan beyi destekleyen yorumlar var. Bazıları:

Sinan Kara tarafından sabitlendi
Iran walnut novin__ Hadi.movlayi
2 ay önce
Merhaba Sinan bey..ben 1400rakamda İran'da tam Van Başkale sınırında salmas şehrinde 1000tane fernor ve 800 tane chandler aşiladiğim fidanlar tutmuştu ve bir sene sonra hiç bir fernor kalmadı tam köke kadar kurudu . hiç bir fernor kalmadı bir tane olmadı ki yarı akadar kurusun hep köke kadar giddi . ama bir tane chandler kurumadi .
Ve ben kimseye diyemiyorum çünkü bu bilgileri ben söylemiştim ki fernor 2500kadar olur. Şimdi bu ne işdi ki fernor 1400 bir tane 2 yaşındaki fidanlar kalmadı.
Şimdi nasıl bu yanlış çiftçilere söyliyelim ki arkadaşlar durun ! Yanlışlik var .....
Sınan bey siz kendizi kurtardıniz . inşallah bizde bu yanlışlıktan kurturarım.

Sinan bey ben kayserı 'ye 1600 rakima 375 adet fernor bahçesi yaptım 2014 yılında bahçemden yıl 2020 oldu tek bir meyve dahi alamadım şimdi fernor olmaz diyosunuz ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2020, 12:36   #238
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 19:56   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Çok tesekkur ederim arkadaslar. 2 gün önce 4 donum chandler dikimi yaptim tozlayici olarak ta, fernette ve franquette diktim. Bakalim. Umarim olur. Ankara’ya yolu dusenleri her zaman beklerim

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 09:49   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2021
Arkadaşlar merhaba: edirne uzunköprü rakım 100 civarı ama kışın çok soğuk ve baharda geç donlar oluyor hangi cevizi dikmem uygun olur acaba Fernor frenguette düşünüyorum ama?

armada_1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024