agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2016, 09:20   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Merak ediyorum,
Bu hafta itibariyle (20 ekim) chandler ağaçlarınız yapraklarının yüzde kaçını döktü? Ayrıca bahçenizin bölgesini ve rakımınıda paylaşabilir misiniz?

Not.Kendi bahçemin durumunu haftasonu gördükten sonra paylaşacağım
Benim agaçlarım Chandler, Rakım 800m. Bahçem dağlarla çevrili bir vadide olduğundan don kolay oluşabiliyor. Geçen yıl kasımın ilk haftasındaki don larda agaçlarım büyük zarar gördü.
Bu yaz sıkı bir gübreleme programı uyguladım, yeditepe sağlık ürünlerini kullandım. 20 Ağustosta son sulamayı yaptım. Ekimin ilk haftası don ilacı bactoguard+bactocold ürünlerini attım tüm agaçlara. Bakalım bu yıl agaçlar dayanabilecekmi?
22.Ekim itibariyle 20% yaprak dökülmüş, 30% sararmı, 50% yeşil.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 15:45   #182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemı cıftcı Mesajı Göster
Merhabalar,

Tekirdağ bölgesinde bahçesi olan veya Trakya topraklarını tanıyan arkadaşlardan, Hayrabolu/Danişment köyü için (rakım 90) hangi türün uygun olacağı bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Teşekkür ederim.
toprağı tahlil ettirin tahlil sonucuna göre hareket edin derim size isterseniz bu konuda uzman birinin telini özelden veririm onla konuşabilirsiniz

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 23:05   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Teşekkür ederim. Danısmanlık hizmeti almak üzere bir firma ile anlaştım.

acemı cıftcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 08:27   #184
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemı cıftcı Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Danısmanlık hizmeti almak üzere bir firma ile anlaştım.

firmalara boşa para vermeyin derim ben kendiniz bilirsiniz

Eski 01-11-2016, 14:10   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Herkese öncelikle merhaba, çok güzel bilgilerin olduğu bu siteye yeni üye oldum. İçerik çok başarılı.

2006 yılında teşvikli olarak 20 dönüm arazimize ceviz dikimi yaptık. Tesis Elazığda, 1100 rakım yükseklikte, 10 metreye 10 metre dikildi. volkanik taşlı bir araziye kuruldu. yalova, şebin, kaman, hekimhan cevizleri ekildi. Arazide suyumuz olmadığı için tankerle sulama yapıyorduk. Ekildiği yıl bir şanssızlık geçirdik birçok fidan aşı yerinden donmuştu. ilgilenemedik ve aşı yerinin altından sürgün verdi. Şuanda bir kısmı aşısız, cevizler büyüdüğü için hangisinin aşılı hangisinin aşısız olduğunu kestirmek güç. Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım. Üzerinde ceviz olanlar sanırım aşılı kalan cevizler, ceviz meyvesi olmayanlarda sanırım aşısız olanlar.

Detaylı fotoğrafları ekleyeceğim ileride fakat sormak istediğim tam olarak şu, yaklaşık 50 kök ceviz boşluğum var, bu aralara hangi cins ceviz öneriyorsunuz.

1- suyum kısıtlı
2- taşlı ama toprağı suyu tutan bir arazi
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk

bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda elazığ ilinde hangi cins cevizi öneriyorsunuz, teşekkürler.
yüksek rakımlarda fernor aynı zamanda chandler da soğuğa dayanıklı olduğu için tercih edilebilir öncelike ceviz fidanı yetiştirmenin yeni doğmuş bir bebek kadar ilgi istediğini unutmayın. Daha detaylı bilgi isterseniz sitemizdeki telefon numaralarından bilgi edinebilirsiniz. https://www.canceviz.com/default.asp

YeniBON beğendi.
can ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 09:27   #186
Ağaç Dostu

Yukarda yazdığım gibi 800 mt de chandler bahçem var.

Bahçeyi 22 ekimde gezdiğimde ağaçlar yapraklarının yaklaşık 25% dökmüş, 25% sararmış ve 50% yeşildi. Agaç dallarının yaklaşık 50% pişkinleşmişti, koyu renkti. 22 ekimde çektiğim resimleri ekte bulabilirsiniz.

Maalesef ilk don 2 kasım gecesi geldi ve 2 gece üst üst sıfırın altını gördü bahçem. 5 kasımda bahçeyi ziyaret ettiğimde, geçen yıl olduğu gibi tüm yeşil yaprakların agaç üzerinde kuruduğunu gözlemledim. Agaç dalları yeşil ve gözler canlı gibi duruyordu, resimleri ekte bulabilirsiniz. Tabi donun zararını ancak Mayıs ayında agaç uyandığında görebiliyorum. Geçen yılda kasım ayında sadece yaprakların etkilendiğini düşünmüştüm ama mayıs ayında çok büyük bir don zararı mevcuttu.

Chandler yetiştiricisi arkadaşlara soruyorum, Kasım başında don gören chandler bahçesi olan varmıdır? Don zararından nasıl korunuyorsunuz? Bahçeniz dondan etkilenmeden kışı atlatabiliyormu?

ilk 3 resim 22 ekim tarihinden, diğer 2 resim 5 kasım tarihinden.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 16-11-2016, 09:20   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
ceviz

erzincanda 10 dönüm arazi fernur ceviz dikmegi düsünüyoruz acik kökmü tüplümü dikelim? güvenilir site varmi yardımcı olurmusunuz?

ASLAN DEMİR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 11:27   #188
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ASLAN DEMİR Mesajı Göster
erzincanda 10 dönüm arazi fernur ceviz dikmegi düsünüyoruz acik kökmü tüplümü dikelim? güvenilir site varmi yardımcı olurmusunuz?
bafra fidancılıkla görüşmenizi tavsiye ederim

minikivi beğendi.
Eski 16-11-2016, 22:18   #189
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ASLAN DEMİR Mesajı Göster

Bende Kararsız arkadaşımıza katılıyorum, Bafra fidancılıktan Cemal tüysüz arkadaşımız size yardımcı olabilir.

minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 08:50   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Alıntı:
Yukarda yazdığım gibi 800 mt de chandler bahçem var.

Bahçeyi 22 ekimde gezdiğimde ağaçlar yapraklarının yaklaşık 25% dökmüş, 25% sararmış ve 50% yeşildi. Agaç dallarının yaklaşık 50% pişkinleşmişti, koyu renkti. 22 ekimde çektiğim resimleri ekte bulabilirsiniz.

Maalesef ilk don 2 kasım gecesi geldi ve 2 gece üst üst sıfırın altını gördü bahçem. 5 kasımda bahçeyi ziyaret ettiğimde, geçen yıl olduğu gibi tüm yeşil yaprakların agaç üzerinde kuruduğunu gözlemledim. Agaç dalları yeşil ve gözler canlı gibi duruyordu, resimleri ekte bulabilirsiniz. Tabi donun zararını ancak Mayıs ayında agaç uyandığında görebiliyorum. Geçen yılda kasım ayında sadece yaprakların etkilendiğini düşünmüştüm ama mayıs ayında çok büyük bir don zararı mevcuttu.

Chandler yetiştiricisi arkadaşlara soruyorum, Kasım başında don gören chandler bahçesi olan varmıdır? Don zararından nasıl korunuyorsunuz? Bahçeniz dondan etkilenmeden kışı atlatabiliyormu?

ilk 3 resim 22 ekim tarihinden, diğer 2 resim 5 kasım tarihinden.
2 kasım kırağı/ don bizi de etkiledi Balıkesir Sındırgı rakım 920m. tür chandler

Eklenen Resimler

S.aziz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 08:53   #191
Yeni Üye

bu ağaçlar dere kenarında özellikle ilkbahar donları dere yataklarında çok etkili oluyor. bizim bölgede dere yataklarında bir de fernor denemek istiyorum.

Eski 30-11-2016, 19:13   #192
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
normalde ceviz suyu sevmez ilk yıl sulanırsa yeter kök sistemi yerleşinceye kadar sonraki yıllarda su ihtiyacı yoktur cevizin
su yoksa ceviz yoktur. cevizlerin doğal yetişme alanları dere boylarıdır.

Eski 10-12-2016, 11:12   #193
Ağaç Dostu

Arkadaşlar Merhaba,

Benim sıkıntım kasım başında tarlamda don görmem. Acaba kuruyan chandler ağaçlarımım yerine fernor veya fernette diksem kasım başı donlarından daha mı az etkilenir?

Diğer bir değişle, fernor ve fernette chandlera göre daha erken uykuya yatıyormu? (Chandler agaçlarımın uykuya yatması kasım ortasını buluyor)

Kasım başı donlarından etkilenmeyecek hangi verimli türü dikmemi tavsiye edersiniz.

Eski 10-12-2016, 19:58   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Sayın permakültür
Aralarında çok az bir fark var. Sonuç olarak üçüde donlardan etkileniyor. 6 senedir fernor fernette daha az Chandler kaman yetiştirmeye çalışıyorum.şimdiye kadar hemen hemen her sene 30 yakın 1-2-3 yaşlarında özellikle ilkbahar donlarında ağaçlarda komple kurumalar oluyor. Toplam 125 ağaç yetiştirmek için şimdiye kadar dikdiğim fidan sayısı 255.belki 4 yaşından sonra kurumalar azalır diye beklentim var.ceviz bahçesinede başka fidanlar dikmek istemiyorum.Bizim şansızlığımız son 3 senedir anormal giden hava koşulları.bakım eksikliği olduğunu hiç düşünmüyorum.Allah yardımcımız olsun.ceviz işi zor iş.

YeniBON beğendi.
efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2016, 07:36   #195
Ağaç Dostu

Sn. Efedag,

Durumumuz benzer, ikimizinde bahçesi donlardan ağır yara almakta. Benim bahçem 5 yılına giriyor, tabi ilk diktiğim agaçlar için konuşuyorum, 200 ağaçtan 100 tanesi ilk yıldandır, diğerlerini kuruyanların yerine diktim.

Ben agaçlarımın son baharmı yoksa ilkbahar mı donlarından etkilendiklerinden tam emin olmamakla beraber son bahar donlarından şüphe duyuyorum. Geçen yılda bu yılda kasımın ilk haftası don oldu ve yapraklar birden kurudu, o hafta gövdede kararma yoktu ama etkisi sonradan çıkıyor olabilir.

Fernor ve fernette agaçlarının kasım ayında uykuyatmalarında chandler ile bir fark varmıdır? Sizin agaçlarınız karasal iklimde nezaman uykuya yatıyor (benim agaçlarım kasımın ortasını bulmaktadır)

YeniBON beğendi.
Eski 12-12-2016, 12:21   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Sn. Efedag,

Durumumuz benzer, ikimizinde bahçesi donlardan ağır yara almakta. Benim bahçem 5 yılına giriyor, tabi ilk diktiğim agaçlar için konuşuyorum, 200 ağaçtan 100 tanesi ilk yıldandır, diğerlerini kuruyanların yerine diktim.

Ben agaçlarımın son baharmı yoksa ilkbahar mı donlarından etkilendiklerinden tam emin olmamakla beraber son bahar donlarından şüphe duyuyorum. Geçen yılda bu yılda kasımın ilk haftası don oldu ve yapraklar birden kurudu, o hafta gövdede kararma yoktu ama etkisi sonradan çıkıyor olabilir.

Fernor ve fernette agaçlarının kasım ayında uykuyatmalarında chandler ile bir fark varmıdır? Sizin agaçlarınız karasal iklimde nezaman uykuya yatıyor (benim agaçlarım kasımın ortasını bulmaktadır)
Sn.Permakültür eğer ağaçlarınızda dalların bir kısmı baharda hiç uyanmıyorsa bu sonbahar don zararıdır, ama ağaçlar uyandıktan sonra kurumalar varsa bu ilkbahar don zararıdır.

YeniBON beğendi.
Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2016, 15:23   #197
Ağaç Dostu

Abies e.trojana,

teşekkürler, son bahar donları olduğuna emin oldum. Ağaçlarımın bazı dalları hiç uyanmıyor.

Eski 12-12-2016, 17:57   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
sayın permakültür ve abies
kasım ayında fernor ve chandlı rı sonbahar donu etkilediğinden aradaki farkı anlamak çok zor.yani ikisi de tam uyumadan yaprakları karardı.
sayın abiesin fikirlerine katılmıyorum.kasım ayında -5-6 da eger dallar dondan etkileniyorsa bu iş daha da zor.
Ben 2 senedir özellikle kışın dalların canlılığını bistirü ile kontrol ediyorum.mart ortalarına kadar dallarınkontrol amaçlı kesi yaptığım bölgesi yeşil.Benim fikrim ağaçlara su yürüdüğü dönemde don olursa komple kurumalar oluyor.

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 07:30   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efedag Mesajı Göster
sayın permakültür ve abies
kasım ayında fernor ve chandlı rı sonbahar donu etkilediğinden aradaki farkı anlamak çok zor.yani ikisi de tam uyumadan yaprakları karardı.
sayın abiesin fikirlerine katılmıyorum.kasım ayında -5-6 da eger dallar dondan etkileniyorsa bu iş daha da zor.
Ben 2 senedir özellikle kışın dalların canlılığını bistirü ile kontrol ediyorum.mart ortalarına kadar dallarınkontrol amaçlı kesi yaptığım bölgesi yeşil.Benim fikrim ağaçlara su yürüdüğü dönemde don olursa komple kurumalar oluyor.
Sn efedağ zaten ağaç su yürüdüğü zamanda dondan etkilenir.Uyuduğu dönemde etkilenmez.Dikkat ederseniz sonbahar donlarında eğer çok kuvvetli değilse pişkinleşmiş dallar yine etkilenmez.üzerindeki yaprak kurur ama dal seneye yine uyanır. Ama vejatatif gelişmenin devam ettiği pişkinleşmemiş yeşil dallar dona yakalandığında ölür ve ilkbaharda uyanamaz.Hatta çoğu zaman pişkinleşmemiş uç yeşil dal kururken aynı dalın pişkinleşmiş alt kısmı kurumayacaktır.Bunu fark edip budamada kuruyan kısmı alırsak ağaç telafi edecektir.

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 21:55   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Arkadaşlar;
Çiftçi tv de yayınlanan Burdur Tefenni Yeşilköy de Chandler hasadı. 9 yaşında 6250 adet
ceviz alındı,üstelik 1400 rakımda muhteşem görüntü.
https://www.youtube.com/watch?v=Giq1Kxm0HBc

Düzenleyen coskunsarıkaya : 22-12-2016 saat 22:02 Neden: video yükleme
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 21:19   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
Merhabalar ben de aranıza yeni katıldım bu sayfadan çok faydalanıyorum emeği geçenlere teşekkürler

Ahmet1818 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 21:26   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
Ceviz dikeceğim yer çankırı ılgaz rakım 950 hangi ceviz çeşidi ni önerirsiniz

Ahmet1818 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 14:58   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abies e.trojana Mesajı Göster
Sn.Permakültür eğer ağaçlarınızda dalların bir kısmı baharda hiç uyanmıyorsa bu sonbahar don zararıdır, ama ağaçlar uyandıktan sonra kurumalar varsa bu ilkbahar don zararıdır.
Üstat bunlara resim eklemen mümkünmü ?
Ben yeni başladım öğrenmek istiyorum.
Gövde kararması felan nasıl oluyor.

Teşekkürler

Demirtaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 13:17   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
kayseride akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş noktasının sonunda 1400 rakımlı tarlama 350 adet badem, 30 adette tohumdan ceviz diktim. Cevizlere fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bileceik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Yağış miktarı yıllık 600 mm nin üstünde. Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 20:06   #205
Ağaç Dostu

Sayın feast 3874:

Yüksek rakımlarda fernor doğru çeşit.Geçen yıl aşıladığım fernorlar 16 nisan itibarıyla gözlerde en küçük hareketlenme yok rakım 1063 ,chandler de gözler patladı.Bizzat kendi gözlemim.Hatırlatmak istediğim başka bir konu, tozlayıcı olarak ronde veya meylannaise olmaz ise fernordan verim beklemek mümkün gözükmüyor.Saygılar iyi akşamlar.

feast3874 beğendi.
Eski 24-04-2017, 07:27   #206
Ağaç Dostu

@coskunsakıkaya;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fernor için tozlayıcı olarak fernette yi tavsiye ediyorlar genelde. Siz fernette denediniz mi?

Eski 24-04-2017, 18:38   #207
Ağaç Dostu

Sayın feast 3874;

Fernette benim elimde yok,fernor ve fernette Lara ve Franguette melezi,dolayısıyla aralarında 2-3 gün uyanma farkı olduğunu siteden ve çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilerle cevaplamaktayım.Fransa İNRA araştırma merkezinin beyanı aynen şöyle(Fernor için Fernette ile birlikte Ronde mükemmel polinizatör) yazıyor.Karar sizindir saygılar iyi akşamlar.

Eski 25-04-2017, 07:27   #208
Ağaç Dostu

@coskunsakıkaya;
Teşekkür ederim. Aşı yapacağım zaman fernor,fernette,ronde üçlüsü yaparım. Artık hangisi daha iyi tozlaşma yaparsa.

Eski 25-04-2017, 10:26   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
25.04.2017 tarihinde gece hava Ankara Temelli'de -4 C 'ye düştü. Meraktan sabah Ankara'dan Temelli'deki bahçeme gittim. Saat 7.30 civarında 2 yaşındaki Fernor ve Kaman cinsi cevizlerin sürgünlerini neredeyse tamamını buz kaplamıştı. Sürgünlerin rengi de siyahlaşmıştı. Sulama yapmadım ancak çok yağmur yağmıştı. sabah sabah moralim bozuldu umarım yeşeririr yeniden. umarım başka kimsede zarar yoktur.

cerenella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 19:26   #210
Ağaç Dostu

Sayın cerenella:

Öncelikle geçmiş olsun. Kaman cevizini bilmiyorum ,ama Ankara da bu tarihte fernorun sürgün vermesi mümkün değil.Rakım 1063 bizde fernorlar hala uykuda çeşidi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.Korkmayın düğme gözler kısa zamanda devreye girecekler.Kolay gelsin iyi akşamlar

acemi25 beğendi.

Etiketler
ceviz, elazığ

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024