agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2016, 08:54   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
benim geçen sene mayıs başında uyanan chandlerler bu sene nisan 9 unda patlamıştı.

birisi fidanları benden habersiz aşılamadıysa havaların sıcak gitmesi etkili oldu diye düşünüyorum.
Haklısınız havalara bağlı olarak chandlerın uyanması 10 nisanla 25 nisan arasında değişiyor sanırım. Benimde ağaçlarım geçen yıl nisan sonunda uyanmıştı.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 13:38   #152
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Haklısınız havalara bağlı olarak chandlerın uyanması 10 nisanla 25 nisan arasında değişiyor sanırım. Benimde ağaçlarım geçen yıl nisan sonunda uyanmıştı.
Peki chandler ağaçlarınızın yapraklarının 80% ve 100% dökümü kasımın kaçında tamamlanmış oluyor.

Geçen sonbaharda 15 kasımdaki dondan etkilendiğimde agacın üzerindeki yaprakların çoğu nerdeyse %70 duruyordu.

Eski 18-04-2016, 15:50   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Peki chandler ağaçlarınızın yapraklarının 80% ve 100% dökümü kasımın kaçında tamamlanmış oluyor.

Geçen sonbaharda 15 kasımdaki dondan etkilendiğimde agacın üzerindeki yaprakların çoğu nerdeyse %70 duruyordu.
kendi mesajınızı alıntılamışsınız ama ben yine de üstüme alındım. notlarıma baktım geçen yıl kasımın 22 sinde ağaçlar hala yapraklıymış. 12 aralıkta bordo bulamacı yapmışım. bordo yaparken ağaçlarda tek bir yaprak bile yoktu. demek ki o 20 gün içinde ne oldu ise olmuş.

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 17:51   #154
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
kendi mesajınızı alıntılamışsınız ama ben yine de üstüme alındım. notlarıma baktım geçen yıl kasımın 22 sinde ağaçlar hala yapraklıymış. 12 aralıkta bordo bulamacı yapmışım. bordo yaparken ağaçlarda tek bir yaprak bile yoktu. demek ki o 20 gün içinde ne oldu ise olmuş.
Teşekkürler cevabınız için. demekki aralığın ilk haftasına kadar bölgede don olmaması gerekiyor. Geçen yıl 15 kasımda dondan etkilenen ağaçlarım umarım bu yıl daha erken kendilerini kışa hazırlar. Önlem olarak temmuzda sulamayı geçen yıl haftada bir yapmıştım, bu yıl 15 günde bir yapacağım. Sulamayı geçen yıl kestiğim tarih olan 10 ağustosta keseceğim. Başka önerilere açığım.

Eski 18-04-2016, 20:55   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Sn. Permakültür

azot ve fosforu en geç Haziran ortası kesin ve Temmuz ortası civarı potasyum gübre kullanın. Sadece potasyum olandan, piyasada biraz zor bulunuyor.
Genç filizlerin odunlaşmasını hızlandıracaktır. Fidancım tavsiye etmişti. kaç yaşındaki ağaca ne kadar ? Miktar konusunua birşey diyemeyeceğim, ama öğreneceğim. Çünkü bu yaz ben de uygulayacağım.

ABBAS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 09:50   #156
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ABBAS Mesajı Göster
Sn. Permakültür

azot ve fosforu en geç Haziran ortası kesin ve Temmuz ortası civarı potasyum gübre kullanın. Sadece potasyum olandan, piyasada biraz zor bulunuyor.
Genç filizlerin odunlaşmasını hızlandıracaktır. Fidancım tavsiye etmişti. kaç yaşındaki ağaca ne kadar ? Miktar konusunua birşey diyemeyeceğim, ama öğreneceğim. Çünkü bu yaz ben de uygulayacağım.

Evet potasyum kullanacağım. Odun külünün çok iyi bir doğal potasyum kaynağı olduğunu öğrendim.

Ama potasyum yüksek bazik olduğundan özellikle yüksek PH lı topraklarda çok dikkatli kullanılmalıdır, aksi halde toprağın PH çok yükselecektir.

Eski 25-04-2016, 12:59   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
İki hafta aradan sonra dün tarlaya gitme şansım oldu. Ağaçların 30% de hiç bir uyanma belirtisi yok, 40 % de gözler yeni patlamış, 30 % da ise yapraklanma başlamış.

Karasal iklimde chandler yetiştiren arkadaşlar yorum yazabilirmi, 24 nisan itibariyle uyanmayan veya bir kaç gün önce uyanan chandlere sahip olan arkadaşlar varmı ?

Eski 13-05-2016, 00:33   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2016
Ben 924 rakimli ve egimli arazimde hemen hemen her cesit ceviz yetistirdim ama suluyorum ve bakim duzgun olursa gayet guzel oluyorlar herkese bol bereketli sezonlar ha bu arada toprak ph 8'3

minikivi beğendi.
Gezeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 00:43   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atiney Mesajı Göster
Öncelikle herkese Selam ederim bu siteyi tesadüfen buldum , biraz inceledikten sonra çok beğendim . Arkadaşlar Sivas şarkışlada Chandler cinsi ceviz yetiştirmek istiyorum, nette çok araştırdım acnak kışın - 30, -35 belkide daha düşük sıcaklığa dayanıp dayanmayacağı konusunda net bir bilgi edinemedim. Bilgi sahibi olanlardan yardım istiyorum. Teşekürler
Kardes arazin egimli ise yabkimini yapabilecek isen durma yap once toprak tahlili mutlaka benim bahcede divrigide 20 donum gayet iyi kolay gelsin

Eski 13-05-2016, 14:38   #160
Yeni Üye

alperalper kardeş suyunu düzgün verirsen kurumaz ben karasal iklimde yaklaşık 40-45 dereceleri bulan dere içerisinde yapıyorum 10 yıl oldu sıcaktan kuruyan fidanım olmadı tabiiki iyi sulama herkes işkembeyi kübradan üfürüyor kardeş sen korkma topragın iyi ve egimli ise taban suyundada problem yok ise ya ALLAH de başla tereddüt etme

Eski 08-06-2016, 17:04   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2016
KÜTAHYA gediz

kütahya gediz ilçesi için hangi cevizi dikebilirim rakım 850

selimbilgetekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 13:54   #162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selimbilgetekin Mesajı Göster
kütahya gediz ilçesi için hangi cevizi dikebilirim rakım 850
chandler den şaşma çeşit olarak

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 01:11   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2016
Merhaba,
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

odak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 12:30   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2016
Herkese Selam olsun.
Uşakta 10 dönümlük bir arazim var. 1270 rakıma sahip. Ceviz dikmek istiyorum.
Su olarak kuyu kazdırmayı, damlama sistem döşetmeyi ve fidan dikimi olarak çit düzende 7x7lik bir düzen planlıyorum.
Ben ne tarz bir ceviz dikmeliyim. Ne önerirsiniz?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Ozgurisk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 08:01   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Merhaba Kastamonu ili için hangi çeşidi önerirsiniz ? Rakım 700 ile 800 arası kışları sert geçer.

SANTO37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 14:54   #166
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SANTO37 Mesajı Göster
Merhaba Kastamonu ili için hangi çeşidi önerirsiniz ? Rakım 700 ile 800 arası kışları sert geçer.
Chandler (çetlır) dikmenizi öneririm

Eski 22-09-2016, 21:19   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Merhaba arkadaşlar;

Bayramın 3. günü ilk defa ceviz hasadı yaptım.Aşıladığım ağaçların nefes dallarından ve 1 ağaç, toplam 7-8 kilo civarı,kabukları %3-5 civarı çatlamış olarak.Amcaoğlu nun 3 yaşında chandler fidanından 2 adet ceviz kalmış merak ettik ve kırdık içlerinin olgunlaşmadığını kal dokusunun beyaz olduğunu gördük.Rakım 1040 ve karasal iklim.

Yüksek rakım,karasal iklim ve erken kırağı riski bulunan yerlerde ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen arkadaşların çok dikkatli analiz yapmalarını tavsiye ederim.
Saygılar iyi akşamlar.

minikivi beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 19:56   #168
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kararsız Mesajı Göster
Chandler (çetlır) dikmenizi öneririm

Bunu hiç düşünmemiştim.Fernor da takılıydım.

Eski 29-09-2016, 19:57   #169
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;

Bayramın 3. günü ilk defa ceviz hasadı yaptım.Aşıladığım ağaçların nefes dallarından ve 1 ağaç, toplam 7-8 kilo civarı,kabukları %3-5 civarı çatlamış olarak.Amcaoğlu nun 3 yaşında chandler fidanından 2 adet ceviz kalmış merak ettik ve kırdık içlerinin olgunlaşmadığını kal dokusunun beyaz olduğunu gördük.Rakım 1040 ve karasal iklim.

Yüksek rakım,karasal iklim ve erken kırağı riski bulunan yerlerde ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen arkadaşların çok dikkatli analiz yapmalarını tavsiye ederim.
Saygılar iyi akşamlar.
Hangi cinsleri dikmiştin ?

Eski 30-09-2016, 11:37   #170
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odak Mesajı Göster
Merhaba,
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.
bu konuda bafra fidancılıkla irtibata geçerseniz size yardımcı olacaklarını düşünüyorum iyi çalışmalar

Eski 30-09-2016, 19:04   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SANTO37 Mesajı Göster
Hangi cinsleri dikmiştin ?
Sayın SANTO 37;

Henüz herhangi bir cins dikmişliğim yoktur.Verimsiz ağaçlara Fernor aşıladım.Karasal iklimde Fernor, tozlayıcı olarak Ronde de montiqnac en doğrusu diye düşünüyorum SAYGILAR.

coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 02:21   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2016
700-750m rakım araliginda karasal iklim de yetistirilebilecek ceviz turu chandler uygun olur mu **** hangi tür dikimi daha uygundur bilgi alabilirim acaba

kutahyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 20:11   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Bizim buranın rakımı 700-750 ben Altay cevizi diktim 3. Yıl oldu sadece aşırı sıcaktan ve yetersiz sulamadan yapraklarda yanmalar oldu onun dışında bazı meyvelerde güneşten etkilendi

ganeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 21:10   #174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
*** arkadaşlar. Telefonfçdan yazıyorum ve kısa yazacağım. Bu yıl sağınıza solunıza bakın. Sakın diyorum sakın vay fernormuş 1.500 rakımda oluyormuş vs şeylere çok itibar etmeyin. Kastamonıda 3.000 adedecyakın fernor ceviz diken kişinin cevizleri nisan sonumda don yedi. 680 rakımlı ilçelerde bile chandler ve yerli cevizler don yedi. Ancak 500 rakımlı yçvadilerde don yemedi. Bazı vadilerde mikro klima iklim olduğu içim kurtarıldı cevizler. Bu yüzden ceviz dikerken sağınıza solunuza bakın. Gezin varsın 50 hatta 100 km uzaklıkta olsun evinize 10 dönüm olduktan sonra karlı iş ama yeri güzel olacak soğıktan korunaklı olacak. 10 km uzaklıkta olup don yiyip moraliniz bozulacağına 100 km uzaklıkta olsun meyvası olsun. Kaliforniyada chandler varmış bizim enlemler ve iklim onlar gibi değil. Bilmem fransa da fernor varmış onşarın enlemi ve iklim bir değil. Bunları göz önüne alın. Eksi 35 e kadar cevize hiç birşey olmaz doğtu ama çiçeklenme ve döllenme döneminde soğuk yediği an sıfır verim. Mikro klima iklimi yumuşak olan ve nisan sonunda don yemeyen alanlara dikin.

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2016, 21:12   #175
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kutahyali Mesajı Göster
700-750m rakım araliginda karasal iklim de yetistirilebilecek ceviz turu chandler uygun olur mu **** hangi tür dikimi daha uygundur bilgi alabilirim acaba
Rakımdan ziyede erken donlara bakın. Rakım 900 kastamonı fernorlar pert oldu. Rakım 680 chamdlerler pert oldu. Bende rakıma takmıştım ama sağımda solumda olanları görünce rakımdan ziyade erken donlar önemli 700 rakıma fernor diksen bile fayda etmez çğnkü sıcağı görğnce çiçeklenecek. Artıııı bir kaç yıl sonra o da iklime uyım sağlayacak.. sonrası malum

Eski 17-10-2016, 21:15   #176
Ağaçsever

Bı sırada ben bahçe kurmadım sadece araştıröacıyım olduğunı görseydim bende dikecektim sadece evimden 60 km uzaklıkta bir vadide cevizler sağlam. Orda da arsam yok. Bir ara elime para geçecek gibi olur ve kiralama veya satın alma yoluyla yapabilirm onun haricinde bul6nduğum yerde asla.

Eski 18-10-2016, 09:12   #177
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artagnian Mesajı Göster
Bı sırada ben bahçe kurmadım sadece araştıröacıyım olduğunı görseydim bende dikecektim sadece evimden 60 km uzaklıkta bir vadide cevizler sağlam. Orda da arsam yok. Bir ara elime para geçecek gibi olur ve kiralama veya satın alma yoluyla yapabilirm onun haricinde bul6nduğum yerde asla.
haklı olabilirsiniz. ancak önce dikilen çeşitler ismine doğrumu ona bakmak lazım. chandler diye satılıyor fernor diye satılıyor ama gerçekten o çeşitlermi onu bilmek lazım.

Eski 20-10-2016, 16:10   #178
Ağaç Dostu

Chandler yaprak döküm zamanı

Merak ediyorum,
Bu hafta itibariyle (20 ekim) chandler ağaçlarınız yapraklarının yüzde kaçını döktü? Ayrıca bahçenizin bölgesini ve rakımınıda paylaşabilir misiniz?

Not.Kendi bahçemin durumunu haftasonu gördükten sonra paylaşacağım

Eski 20-10-2016, 19:15   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Sayın permakültür Rakım 980 2.yaş her hafta sulama ile birlikte gübreleme yapıldı.15 Temmuzda azotlu gübreleme kesildi son sulama 15 Ağustosta azotsuz potasyum gübresi ile yapıldı.1o Eylülde potasyum ve izelemenlerle yaprak gübresi yapıldı.15 Eylülde tepe alımı budaması yapıld filiz büyümesi dursun gövde pişkinleşşin diye.20 Ekim itibariyle yaprakların % 30 döküldü % 40 sarardı %30 açık yeşil fidanlar 3-3.5 metre boylarında gövdeler kahverengileşti.ve bölgeye 1 aydır yağmur yağmadı.ilk kırağı bugün oldu sabah arabaların camları kırağılı idi ama yamaçta olan tarlamdaki ceviz ve sebzelerimde kırağı etkisi yoktu.selamlar.

oldgandalf beğendi.

Düzenleyen araştırmacılar : 20-10-2016 saat 19:16 Neden: .
araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 17:35   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2016
Merhabalar,

Tekirdağ bölgesinde bahçesi olan veya Trakya topraklarını tanıyan arkadaşlardan, Hayrabolu/Danişment köyü için (rakım 90) hangi türün uygun olacağı bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

acemı cıftcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024