agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2015, 14:51   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atiney Mesajı Göster
Şarkışla yöresinde ****** ceviz yetişiyor ancak yerli cins, kalın kabuklu ve düşük verimli. Ben çhandler türü yüksek verimli ve çabuk meyveye durduğu için düşünüyordum ancak fernor cinsinde karar kılacağım gibi. Ayrıca cevabınız için teşekürler.
Mehaba sayın atiney; fernora tozlayıcı ne kullanacaksınız araştırdınızmı? Bizimle paylaşırsanız seviniriz.Ronde'nin daha iyi tozladığı söyleniyor, ikisinide kıyaslayan varmı acaba.Teşekkürler

ömerönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 09:55   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2015
sevgili ağaç dostu,ceviz için öncelikli kriterler nereyen iklim rakım ve don tarihleri belirlendikten sonra türü belirlemen en uygunu.

minikivi beğendi.
sinantarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 21:48   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2015
Kuraga Dayanıklı Ceviz Çeşidi?

Arkadaşlar iyi geceler.

Usun zamandir arastiriyorum. Ben Mersin Mut ilcesindeyim. Koyumun rakımı 551 . Su sikinti olan bir tarlam var. Yalniz ceviz dikmek istiyorum. Sizce hangi tur susuzluga dayaniklidir?

jackie007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 19:20   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2014
Tüplü Ceviz Fidanı

Ceviz bahçesi kurmak isteyenlerin dikkatine!! Elimizde chandler, fernor, fernette ve franquette olmak üzere 4 çeşit tüplü ceviz fidanı vardır. İstediğiniz kadar fidanı karşılayacağımıza inanıyorum.
Tüplü ceviz fidanlarını 4 mevsim de dikebilirsiniz. Kuracağınız bahçenin şartlarına göre gönderdiğimiz fidanların tamamı ismine doğrudur, bunun garantisini veriyoruz. Fidanlarımızı yurt içi- yurt dışı her yere ulaştırabiliriz. Ayrıca tüm fidanlarımız sertifikalıdır.
Bahçe kurma düşüncesi olan varsa lütfen bana ulaşsın.
Tel: 05379320333
Web: Fernor Ceviz Fidanı, Tüplü Fernor Ceviz Fidanı Satışı

oguzolacak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 10:14   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
jackie 007 susuzluga dayanıklı çeşit yok ceviz bahçesi kuracaksan suyun olması lazım ama ben illada kuracam dersen yerinde dikip sonra aşılama yapacaksın.Ama bu durumdada büyümesi verim vermesi çok zaman alır.

zula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 10:15   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömerönder Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ; ben forumu uzun süreden beri takip ediyorum.Benim de köyde beş dönümlük bir bahçe var ve ben buraya ceviz dikmek istiyorum.(Başlangıç olarak)Karasal iklime geçiş te yer alan bir bölge (SAMSUN-KAVAK Rakım 700 yaklaşık)olduğu için fernor çeşidi düşünmekteyim.Fakat tozlayıcı olarak çok yerde fernette yazmakta ,oysa başka bir yerde Ronde cevizi yazmakta.Bunların hangisi doğru bana yardımcı olursanız memnun olurum.Ayrıca o bölgelerde ceviz bahçesi olan varmı acaba? Teşekkürler şimdiden.
chandler dikiniz bence ancak samsun bafrada bafra fidancılık var oradan bilgi alabilirsiniz

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 17:15   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
mersin tarsus camlıyaylada hangi tür cevizlerden randıman alındı hangilerinden alınamadı bana yardımcı olursanız cok sevinirim ceviz dikimi yapacam ama çeşit seçemiyorum

emre128 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 22:24   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2015
30 metre genişlik 75 metre uzunluk bir tarlaya kaç tane tozlayıcı gerekir.

alic1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2015, 07:49   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alic1981 Mesajı Göster
30 metre genişlik 75 metre uzunluk bir tarlaya kaç tane tozlayıcı gerekir.
çukurları kaz. 100 çukur olursa 5 tane. 50 çukur olursa 3 tane dikersin.

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 00:34   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Merhabalar. Manisa gediz ovasında (alüvyal Toprak) yani adam eksen çıkar denilen 10 dönüm toprakta , damlama artezyen sistemim hazır chandler cevizi yetiştirmek istiyorum.yaptığım araştırmalara göre yaz sıcağı kurutur deniliyor ve taban suyu 2,5 - 3 metreden yukarıda olmaması gerekiyormuş.Öncelikle sorum burada akdeniz iklimi mevcut yaz sıcağından dolayı ağaçların verimi düşük olabilirmi? Bu bölgede ceviz tarımı uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

isademir45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 10:05   #131
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isademir45 Mesajı Göster
Merhabalar. Manisa gediz ovasında (alüvyal Toprak) yani adam eksen çıkar denilen 10 dönüm toprakta , damlama artezyen sistemim hazır chandler cevizi yetiştirmek istiyorum.yaptığım araştırmalara göre yaz sıcağı kurutur deniliyor ve taban suyu 2,5 - 3 metreden yukarıda olmaması gerekiyormuş.Öncelikle sorum burada akdeniz iklimi mevcut yaz sıcağından dolayı ağaçların verimi düşük olabilirmi? Bu bölgede ceviz tarımı uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
fidanı diktiğiniz ilk yıllarda sulama yaparsanız sıcak cevizi kurutmaz daha sonraki yıllarda su zaten istemez

Eski 18-12-2015, 01:42   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isademir45 Mesajı Göster
arkadaşım Manisa ovasına ceviz dikmeni tavsiye etmem çok verimli arazi,taban suyu 2-3 metrede rakım 50-60 metrelerde yazları çok sıcak. o araziye üzüm yakışır.hiç etrafında yanında yönünde ceviz varmı? git Gördes'e Demirciy'e Uluderbent'e dik. selamlar.

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2015, 09:15   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
Mersin silifke ilcesinde köyde 20 dönüm arazim var. Rakım 1000 m. Denize mesafe 11 km. Chandler cinsi ceviz icin rakımla ilgili bir problem yasarmiyim. 8x6 aralıklarla dikmeyi düsünüyorum.

Calycadnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 13:42   #134
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Calycadnus Mesajı Göster
Mersin silifke ilcesinde köyde 20 dönüm arazim var. Rakım 1000 m. Denize mesafe 11 km. Chandler cinsi ceviz icin rakımla ilgili bir problem yasarmiyim. 8x6 aralıklarla dikmeyi düsünüyorum.
sanmıyorum problem yaşayacağınızı fidanı alırken ismine doğru fidan almalısınız buna dikkat ediniz lütfen

minikivi beğendi.
Eski 14-01-2016, 11:51   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kararsız Mesajı Göster
sanmıyorum problem yaşayacağınızı fidanı alırken ismine doğru fidan almalısınız buna dikkat ediniz lütfen
Ilginiz icin tesekkür ederim

Calycadnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2016, 18:10   #136
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Calycadnus Mesajı Göster
Ilginiz icin tesekkür ederim
fidan alacağınız belli yeriniz var mı

Eski 26-01-2016, 22:47   #137
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
sayın cemal61 o zaman herkes ceviz susuz oluyor diye hiç kimse boşuna su teşkilatı için masraf yapmasın.peki tarım teknolojisi bu insanları yanlışmı yönlendiriyor acaba susuz olacak bir bitkiyi sulayın diye.siz hangi çağda tarım yapıyorsunuz.siz cevize su verdinizde o size hayır ben su istemiyorummu dedi.hangi verimi yüksek ceviz olursa olsun gelişme gücünü koruyabilmesi için mutlaka sulamaya ihtiyaç vardır .sulamadığınız zaman cevizler içini dolduramaz.bitki bünyesinde geniş yapraklarından dolayı en çok su tüketen bitkilerin başlarında ceviz gelmektedir.bundan dolayıdırki yaradan ona kazık kök verip su ihtiyacını karşılasın demiş.ama kuraklık toprakları kuruttuğu için bu kök aşağıdan gereken suyu bulamadığında sende ceviz sulanmaz dersen bu ceviz ne yapacak.milleti lütfen yanlış yönlendirmeyin .tutturmuşsun şebin,bilecik yine yanlış yönlendiriyorsun.gel sana 10 yaşında şebin,bilecik göstereyim birde chandler göstereyim aradaki farkı siz görün.her mesajınızda telefon numarası veriyorsunuz.fidancımısınız nesiniz bunu açıklayınızki herkes neden telefon numarası verdiğinizi beni arayınız dediğinizi öğrenmiş olsun.
selam sizinli iletişime geçmemiz gerekiyor. chandler hakkında bilgi lazım bana yeni ceviz bahçesi kuracağım.

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2016, 15:55   #138
/

Giriş Tarihi: 22-02-2014
çanakkale biga için tür öneriniz ne olur acaba,şimdiden teşekkürler.
Not: Olumsuz yön olarak rüzgarı ilk sıraya koyabiliriz.

artayf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2016, 16:22   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artayf Mesajı Göster
çanakkale biga için tür öneriniz ne olur acaba,şimdiden teşekkürler.
Not: Olumsuz yön olarak rüzgarı ilk sıraya koyabiliriz.
Öncelik, chandler ve pedro geliyor. 4. yaşında bahçemde orada ve rüzgara açık ancak bir olumsuzluğu gözlenmedi.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 21:49   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2016
Uşak ili namaz ilcesi pasacik koyunde 1300 takımda meyve bahcemiz var, chandler veya fernor hangisini tavsiye edersiniz

YeniBON beğendi.
ramazancetin64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 13:34   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Merhabalar aranıza yeni katıldım . Formu biraz inceledim çok hoşuma gitti . Bizim Ankara çubuk ilçesi tahtayazı köyünde 600 metrekare bir hobi bahçemiz var ve henüz ağaç dikmedik . Çeşitli birkaç ağaç dikmek istiyoruzve arasına 3-4 tane de ceviz eklemek istiyoruz . Ceviz yetişmiyor diye bir söylenti var ama ben bi kaç tane ceviz ağacı gördüm bence bilinçsiz rasgele ceviz dikiliyor o yüzden diye dşünüyorum . Rakım 1220 sizce hangi ceviz türünü dikmeliyiz . Ankara'da bu fidanları alabileceğimiz bildiğiniz bir yer var mı ? İnternet sitesi de olur . Teşekkürler şimdiden

YeniBON beğendi.
frknkymt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 13:09   #142
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi frknkymt Mesajı Göster
Merhabalar aranıza yeni katıldım . Formu biraz inceledim çok hoşuma gitti . Bizim Ankara çubuk ilçesi tahtayazı köyünde 600 metrekare bir hobi bahçemiz var ve henüz ağaç dikmedik . Çeşitli birkaç ağaç dikmek istiyoruzve arasına 3-4 tane de ceviz eklemek istiyoruz . Ceviz yetişmiyor diye bir söylenti var ama ben bi kaç tane ceviz ağacı gördüm bence bilinçsiz rasgele ceviz dikiliyor o yüzden diye dşünüyorum . Rakım 1220 sizce hangi ceviz türünü dikmeliyiz . Ankara'da bu fidanları alabileceğimiz bildiğiniz bir yer var mı ? İnternet sitesi de olur . Teşekkürler şimdiden
benim fidan alıp diktiğim ve memnun olduğum samsun bafrada bafra fidancılık var facebookta siteleri var oradan ulaşabilirsiniz iyi günler

Eski 10-04-2016, 19:09   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Tarih : 09.04.2016
Yer : İznik
Rakım : 600 m
Tür: Chandler ( 125 adet )
Tozlayıcı: Fernette( 4 adet ),Franquette( 5 adet),Ronde( 2 adet )
Dikim tarihi: 15.12.2015

Chandler fidanlarının bazıları uyandı.15 Nisan gibi uyanmalarını bekliyordum ancak bazıları uyandı.Sizce normal mi?
Fernette ve Ronde de uyanma daha yok.Franquette lerde ise uyanma belirtileri var.

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 00:41   #144
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster
Tarih : 09.04.2016
Yer : İznik
Rakım : 600 m
Tür: Chandler ( 125 adet )
Tozlayıcı: Fernette( 4 adet ),Franquette( 5 adet),Ronde( 2 adet )
Dikim tarihi: 15.12.2015

Chandler fidanlarının bazıları uyandı.15 Nisan gibi uyanmalarını bekliyordum ancak bazıları uyandı.Sizce normal mi?
Fernette ve Ronde de uyanma daha yok.Franquette lerde ise uyanma belirtileri var.

benim bahçe uşak banaz ayrancı köyünde rakım 1100
09.04.2016 günü bende bahçeye gittiğimde 4 adet çhandler ın uyandığını gördüm.
Nedenini bilmiyorum ama sanırım bu sene şubat ayının sıcak geçmesinden kaynaklanan bir durum bu

Muda beğendi.
ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 12:15   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
benim bahçe uşak banaz ayrancı köyünde rakım 1100
09.04.2016 günü bende bahçeye gittiğimde 4 adet çhandler ın uyandığını gördüm.
Nedenini bilmiyorum ama sanırım bu sene şubat ayının sıcak geçmesinden kaynaklanan bir durum bu
Acaba uyanan ağaçlar chandler olmayabilir mi? Ağaçların chandler olduğundan eminmisiniz?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 13:09   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Acaba uyanan ağaçlar chandler olmayabilir mi? Ağaçların chandler olduğundan eminmisiniz?
Bunda şaşılacak bir durum yok zaten chandler 10 -15 nisanda uyanıyor

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 16:44   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Bunda şaşılacak bir durum yok zaten chandler 10 -15 nisanda uyanıyor
Uyanmak derken gözlerin kabarmaya başlamasınımı yoksa yapraklanmanın başlamasınımı belirtiyorsunuz.Benim ağaçlarım nisan ayının sonlarına doğru uyanıyor. Örneğin geçen hafta sonu gözlerde kabarma bile yoktu henüz.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 18:56   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Uyanmak derken gözlerin kabarmaya başlamasınımı yoksa yapraklanmanın başlamasınımı belirtiyorsunuz.Benim ağaçlarım nisan ayının sonlarına doğru uyanıyor. Örneğin geçen hafta sonu gözlerde kabarma bile yoktu henüz.
Yani sizin bahçeniz nerede bilmiyorum ama bizim Balıkesir'de 15 nisana doğru gözler kabarıp açmaya başlıyor. Gözler doldu mu zaten çok beklemez hemen yapraklanır. Bence bugünlerde bahçenize bir bakın derim. Bir de çeşidinizin chandler olduğundan emin misiniz bence uyanması nisan sonu geç...

YeniBON beğendi.
Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 19:44   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Bu tabloya göre Chandler nisan 10-15 arası gözüküyor.Anormal bir durum yok gibi.Başka bir başlıkta Chandler cinsinin zaman içersinde bölge iklimine uyum sağladığından söz ediliyordu.
Karamürsel bölgesinde ceviz ağaçları bulunan bir arkadaşımda aynı durumdan bahsetmişti.Aynı zamanda dikim yapılan iki bölgede farklı zamanlarda uyanmaların olduğunu söylemişti.Rakım arttıkça aynı fidancıdan alınan aynı tür farklı zamanlarda uyanma göstermiş.Sanırım bu durum normal.

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 14:11   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
benim geçen sene mayıs başında uyanan chandlerler bu sene nisan 9 unda patlamıştı.

birisi fidanları benden habersiz aşılamadıysa havaların sıcak gitmesi etkili oldu diye düşünüyorum.

Meletli ve adiyge beğendi.
alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024