agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2014, 13:53   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2014
Merhaba

Ben Tekirdag İnecik bölgesinde 10 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Tanıdıklar 4-5 çeşit karışık yapalım diyorlar. Bu bölgede hangi ceviz türü verimli olur acaba ?
Rakım 300 cıvarında. Chandler donlara karsı duyarlı Trakyanın bilinen üzere soğuğu meşhurdur.
Seneye bahçeyi kurucam. Uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

adem 44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 15:55   #92
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
trakyanın soğuğu meşhur değildir adem bey. 300 rakımda tekirdağda chandler gayet uygundur. türlerin karışık olması pazar değerini düşürür.

Musti beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 21:21   #93
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Hangi Ceviz mi diye sordunuz.

Name:  SAM_1725.jpg
Views: 13122
Size:  77.5 KB

Name:  SAM_1781.jpg
Views: 11023
Size:  59.2 KB

9 yaşında gelişimini tamamlamış yarı bodur(6.5 metre) PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.

minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 23:34   #94
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.
Kuru ceviz mi? yeşil kabuklu ceviz mi?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 19:39   #95
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Kuru ceviz mi? yeşil kabuklu ceviz mi?
yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.[ATTACH]Name:  SAM_0743.jpg
Views: 9545
Size:  29.9 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2014, 22:17   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.
Resimdeki iç cevizin rengi beyaz ve de dolgun, gayet iyi beslenmiş. Yeşil kabuğu soyulduktan, kurutulduktan ve ayrıca çürüğü de ayıklandıktan sonra geriye 35-40 kg ceviz kalır_ki bu Türkiye ortalamasına göre iyi bir verim alınmış sayılır.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 22:34   #97
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
yeşil kabuğu neden yıkadınız anlayamadım ve neden yeşil kabuğu yıkayıp yeşil kabuklu beklettiniz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 23:33   #98
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
yeşil kabuğu neden yıkadınız anlayamadım ve neden yeşil kabuğu yıkayıp yeşil kabuklu beklettiniz.
Tüm meyve ağaçlarında olduğu gibi ceviz ağaçlarında da meyvelerin hepsi aynı anda olgunlaşmaz, olgunlaşan ceviz meyvelerinin yeşil kabuğu çatlar. Bu oran bir ağaç da %50 ve fazlası oldumu o ağaç hasat edilir, çatlayan, çatlamayan tüm cevizler özel bir makine ile yıkanarak yeşil dış katmanından temizlenir. Bu işleme yıkama işlemi denir. Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Cevizler yeşil kabuklu bekletilmedi.
örnek resimName:  SAM_0617.jpg
Views: 9896
Size:  60.3 KB

YeniBON, Muda ve ömerönder beğendi.
Eski 27-10-2014, 23:35   #99
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.
Çok güzel bir rakam, kutlarım.

En fazla %40 fire verse 60-65 kilo, 9 yaş için güzel bir rakam

Alıntı:
Sayın ermana, minikivi yeşil kabuğu soyulduktan sonra demek istedi sanırım.

Eski 27-10-2014, 23:39   #100
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
özel bir makine ile yıkanarak yeşil dış katmanından temizlenir. Bu işleme yıkama işlemi denir.
Sayın minikivi bu özel makina soyma makinasından başka bir şeymi?

Eski 28-10-2014, 10:13   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Basınçlı su ile cevizin yeşil kabuğu soyma işlemi yapılabiliyor, sanırım sayın minikivi'nin yıkamadan kastı bu olmalı. Bir ağaçtan yeşil kabuğu soyulmuş halde 105 kg verim alınması bence mükemmel. Buradan şu sonuca varabiliriz.

- Sakarya ili iklimi bakımından yağışlı ve de genelde toprakları milli sayılır. Dolayısıyla mineral yönünden zengin. Bu gibi bölgelerde fidan araları geniş tutulup (en az 10x10 gibi) yan dal verimi yüksek olan türler seçilmeli ve iyi bir terbiye şekli ile yan dal gelişimi sağlamalı.

-Ceviz bahçeleri seçiminde genelde milli veya killi-milli topraklar tercih edilmeli. Arazi ucuz deyip dağ,tepe,taşlık araziler seçilirse ileride yapacağımız hem ek masraflar hemde verim düşüklüğünden dolayı başımız ağrıyabilir. ( burada kastım; Arazinin yüksek rakımlı bölgede olması değil, kurulacak bahçenin toprak yapısının her bölgesi stabil ve de mineral yönünden zengin olmasıdır ).

minikivi beğendi.
Eski 28-10-2014, 22:08   #102
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Sayın Lilium, piyasalardan bildiğimiz ceviz soyma makinası.
Arkadaşlar bu cevizin ekildiği yer SAKARYA
Rakım 34m, dikim sıklığı 11x11m (bilinçsiz oldu, normali 6.5x6.5m)
toprağın yapısı: killi, tınlı su tutmayan geçirgen (süzek) toprak. taban suyu bulunmuyor. 105 kg net satış rakkamı çürüğü çarığı yok.
Bu pedro cevizi kurutulsaydı ne olurdu? ortalama %46 su kaybına neden olurdu, bu da 56kg kuru ceviz yapar o zamanda satış fiatı farklı olurdu.
Geçen sene 12 dekar daha ektim ve dikim sıklığını 7x7m olarak uyguladım, ağaçlar arasındaki hava dolaşımının dölleme periyodundaki önemini de unutmamak gerekir. Verimde döllemeden sonra en önemli faktörlerden biride 3.veya 4. senede yapılan şekil budamasıdır, ilerleyen yıllarda ağacın iç dalları mutlaka rüzgar ve güneş ışığı almalıdır, yüksek verim alma açısından bunlar önemlidir.
Birde, ben ektim allah versin kullar yesin olmuyor, mutlaka bakımı ve hizmetinin yapılması gerekiyor.saygılarımla

Eski 01-12-2014, 00:25   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Alıntı:
Eklenti 522977Eklenti 5229709 yaşında gelişimini tamamlamış yarı bodur(6.5 metre) PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.
Kardeş, MAŞALLAH'IN Var. ALLAH bol kazanç verir İNŞALLAH. İyi Forumlar.

agacsever06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 23:29   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2014
Merhabalar

Isparta Şarkikaraağaç bölgesinde 1.100 rakım olan ve erken don olaylarının görüldüğü bölgede ceviz bahçesi kurmak istiyorum, bölgemizde kasım 15 te -10 derece soğuklar görülmekte, bir ucundan başlayalım dedim ve ilçe ziraat müdürlüğünden bir mühendise danıştım, fernor cinsini ve bir kısmına şebin ve bilecki dikersiniz dedi, fidan alımı için en az 10 yer ile görüştüm, kafam karıştı, herkes elindeki ürüne göre bize tavsiyede bulunuyor, doğrusu nedir, dürüst satıcı kimdir, açık kök fidanları kürekle tüp şekline getirip satılıyormuş vs vs bin türlü hilekarlık var diyorlar (((

Ramazan3432 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 23:39   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2014
Aslında işi bilen bir kardeşimden şiddetle acil şu tavsiyelere ihtiyacım var, 1.100 rakım ve - 10 derece soğuk iklime şu fidan seçimi yapmalısın, sertifikalı fidanı şu satıcıdan temin edebilirsin gibi, şuan fidan için kuyuları açtırdım, 350 adet ceviz fidanı temin etmem gerekli

TUNCAYBOR34 beğendi.
Ramazan3432 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2014, 14:32   #106
Ağaç Dostu

Bilim adamlarının bazıları bölgemizinde bulunduğu Akdeniz kuşağın tropikal iklim koşullarına girdiği söylemlerini sık sık duymaktayız. Geçen yıl kış mevsimi bilhassa marmara bölgesinde ılık geçti ve bu yılda ılık geçeceği belirtileri var gibi zira aralık ayı olmasına rağmen dün İstanbul'da gündüz hava güneşli ve ılık iken akşam aniden bastıran yağmur ve bugün ise yazdan kalma bir hava olması tropikal iklim benzerliğini çağrıştırıyor.

Buraya kadar yazılanlar ceviz yetiştiriciliği konusuna girmeyebilir ancak çeşit seçerken geleceğin iklimini hesaba katmalıyız. Bilindiği gibi chandler, pedro gibi cinsler genelde California menşeli ve o bölgede de bu cinslerden kurulu ceviz bahçeleri ağırlıktadır. Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege bölgeleri gelecekte California iklim koşullarına benzer duruma gelebilir dolayısıyla bu bölgelerde yeni ceviz bahçesi kuracakların çeşit seçerken bu durumu göz ardı etmemelerini öneririm.

formullaone ve hdoğan beğendi.
Eski 18-01-2015, 21:43   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
arkadaşlar sıcak iklim deniz seviyesinde ceviz yetişirmi . su sorunu yok ama kışın toprak suya doygun duruyor.anlayan birileri cevaplarsa sevinirim

yamanyunus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 15:26   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Acaba Mogan gölü civarında ceviz de verim alabilir miyiz?

ozancolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 13:09   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
sayın ozan çolak bizim burda çorum oguzlarda baraj yapılmadan önce uguzlar merkezde cevizler güzel oluyordu fakat barajdan sonra merkezdeki cevizlerde hem yapraklarda hemde cevizin içinde yanıklıklar oluşmaya başladı bunun için ilaçlama falan yapılmadı ilaçla engellenirmi bilmiyorum oralarda ceviz agacı olan varsa onlara danış ve agaçları incele ilaçlama ile engellenebiliyormu onuda sor.

zula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 22:28   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Öncelikle herkese Selam ederim bu siteyi tesadüfen buldum , biraz inceledikten sonra çok beğendim . Arkadaşlar Sivas şarkışlada Chandler cinsi ceviz yetiştirmek istiyorum, nette çok araştırdım acnak kışın - 30, -35 belkide daha düşük sıcaklığa dayanıp dayanmayacağı konusunda net bir bilgi edinemedim. Bilgi sahibi olanlardan yardım istiyorum. Teşekürler

atiney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 12:10   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atiney Mesajı Göster
Öncelikle herkese Selam ederim bu siteyi tesadüfen buldum , biraz inceledikten sonra çok beğendim . Arkadaşlar Sivas şarkışlada Chandler cinsi ceviz yetiştirmek istiyorum, nette çok araştırdım acnak kışın - 30, -35 belkide daha düşük sıcaklığa dayanıp dayanmayacağı konusunda net bir bilgi edinemedim. Bilgi sahibi olanlardan yardım istiyorum. Teşekürler
Chandler'dan o soğuklarda randıman alabileceğinizi düşünmüyorum. Fernor - Fernette dikmenizi tavsiye ederim.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 13:39   #112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atiney Mesajı Göster
Sarkışla da benim bildiğim ceviz olmaz.yörenizde eskiden kalma büyük ceviz ağacı varmı?ceviz konusunda araştırma yapanlar ağacın dayanımının -25 -30 olduğunu ve bazı türlerin -20 de bile zararlı olabileceğini söylemekteler.rakımda önemli.tekrar soruyorum dikeceğiniz yerde büyük ceviz ağacı varmı yoksa sıfırdan mı dikeceksiniz?

batık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 13:44   #113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-06-2014
ben buldum.uykuda iken -25. Ceviz: Farklı iklim koşullarına adaptasyon yeteneği yüksek olmakla birlikte, ılıman iklim kuşağının, kara iklimine sahip olan kesimlerinde yaygım olarak yetiştirilmektedir. Ceviz ağaçları -25°C'ye kadar olan kış soğuklarına dayanabilmektedir. Ancak dişi çiçekleri ilk sürgünlerin ucunda oluştuğu için ilkbahar geç donlarına karşı oldukça duyarlıdır. Bazı yörelerde sonbahar erken don zararı da söz konusudur. Çeşitlere göre değişen soğuklama gereksinmesi 800-1800 saat arasındadır.

batık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 19:56   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batık Mesajı Göster
Sarkışla da benim bildiğim ceviz olmaz, .yörenizde eskiden kalma büyük ceviz ağacı vaceviz konusunda araştırma yapanlar ağacın dayanımının -25 -30 olduğunu ve bazı türlerin -20 de bile zararlı olabileceğini söylemekteler.rakımda önemli.tekrar soruyorum dikeceğiniz yerde büyük ceviz ağacı varmı yoksa sıfırdan mı dikeceksiniz?
Şarkışla yöresinde ****** ceviz yetişiyor ancak yerli cins, kalın kabuklu ve düşük verimli. Ben çhandler türü yüksek verimli ve çabuk meyveye durduğu için düşünüyordum ancak fernor cinsinde karar kılacağım gibi. Ayrıca cevabınız için teşekürler.

atiney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 10:12   #115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
objektif olarak sana yardımcı olacak birinin telini vereceğim sana ararsan yardımcı olacağına inanıyorum bana o yardımcı oldu cemal bey 05305440463

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 10:17   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
cemal beye sorabilirsiniz 05305440463

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 12:54   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2015
Arkadaslar, forumda yeniyim. buraya yazmadan önce sizlerin paylaştıkları bilgileri de okudum. ancak kendi soruma cevap bulamadım.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde 15000 m2 lik bi arazim var. hayvancılık yapan bi arkadaşımıza icara veriyoruz. o da yonca ve mısır ekip hayvan yemi yapıyor.

Arazi ödemiş ovasında. yani dağ eteğinde falan değil ve yazları oldukça sıcak oluyor. Yer yer 40 dereceleri bulan sıcaklıklara erişiyor.

Benim isteğim oraya chandler ceviz dikmek. Ödemişte fidancılık işi yapan 2 firma ile görüştüm. ikisi de arazimde chandler cevizin yetişeceğini, sorun olmadığını söyledi.

Ancak arazimin civarındaki bahçelerde bulunan buyuk devasa ceviz ağaçlarının verdiği cevizlerin (cinslerini bilmiyorum) içleri genelde kararmış gibi oluyor. Yanlız bu bahsettiğim ağaçlar genelde tek başına olan yani dölleyicisi olmadan ceviz veren ağaçlar. Bu kararmanın nedeni acaba yaz sıcakları mı diye düşünmeden edemedim. Acaba ekmeyi planladığım chandler cevizi de ileride o şekilde olacak diye şüpheleniyorum.

Don olayları ile ilgili bir problemimiz yok izmir yöresinde ancak burda da sıcaklık soru işareti...

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

baronet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 20:19   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
üç dört gündür çoğu yerde meydana gelen donlardan zarar gören ceviz ağaçları oldu mu olduysa hangi cinsler daha çok etkilendi.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 01:37   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2015
Selamlar kirklareli de yaklasik 900 metre rakimda, (20 nisan da bile kiragi olabiliyor) ne tur ceviz onerirsiniz. Arazi su kenarinda. Tavsiyeleriniz ne olabilir. Simdiden tesekkurler...

cezacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 00:50   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2015
Merhaba arkadaşlar ; ben forumu uzun süreden beri takip ediyorum.Benim de köyde beş dönümlük bir bahçe var ve ben buraya ceviz dikmek istiyorum.(Başlangıç olarak)Karasal iklime geçiş te yer alan bir bölge (SAMSUN-KAVAK Rakım 700 yaklaşık)olduğu için fernor çeşidi düşünmekteyim.Fakat tozlayıcı olarak çok yerde fernette yazmakta ,oysa başka bir yerde Ronde cevizi yazmakta.Bunların hangisi doğru bana yardımcı olursanız memnun olurum.Ayrıca o bölgelerde ceviz bahçesi olan varmı acaba? Teşekkürler şimdiden.

ömerönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024