agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 10:46   #1
Yeni Üye

kuyucaklı bağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2010
Bölgeler için uygun ceviz türleri

adıyaman için uygun ceviz hangisi

kuyucaklı bağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 10:50   #2
Yeni Üye

kuyucaklı bağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2010
ceviz ekmek istiyorum.yöremize ait en iyi yetişebilecek ceviz hangisi olur bir türlü bulamadım.konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

kuyucaklı bağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 16:07   #3
Ağaçsever

fatih_isleyen's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
merhaba bende malatyada ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum yaptıgım araştırmalarda en eyi verimin chandler cinsi cevizlerden alındığını öğrendim tozlayıcı olarakta franquetta cevizleri kullanılıyormuş. sende istersen direk bu cinsleri araştır. birde malatyada hekimhan cevizi meşurdu onu araştırdım ikisinden birini dikmeyi düşünüyorum sanada şimdiden kolay gelsin

Bilge Kerem beğendi.
fatih_isleyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 19:33   #4
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Herkese öncelikle merhaba, çok güzel bilgilerin olduğu bu siteye yeni üye oldum. İçerik çok başarılı.

2006 yılında teşvikli olarak 20 dönüm arazimize ceviz dikimi yaptık. Tesis Elazığda, 1100 rakım yükseklikte, 10 metreye 10 metre dikildi. volkanik taşlı bir araziye kuruldu. yalova, şebin, kaman, hekimhan cevizleri ekildi. Arazide suyumuz olmadığı için tankerle sulama yapıyorduk. Ekildiği yıl bir şanssızlık geçirdik birçok fidan aşı yerinden donmuştu. ilgilenemedik ve aşı yerinin altından sürgün verdi. Şuanda bir kısmı aşısız, cevizler büyüdüğü için hangisinin aşılı hangisinin aşısız olduğunu kestirmek güç. Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım. Üzerinde ceviz olanlar sanırım aşılı kalan cevizler, ceviz meyvesi olmayanlarda sanırım aşısız olanlar.

Detaylı fotoğrafları ekleyeceğim ileride fakat sormak istediğim tam olarak şu, yaklaşık 50 kök ceviz boşluğum var, bu aralara hangi cins ceviz öneriyorsunuz.

1- suyum kısıtlı
2- taşlı ama toprağı suyu tutan bir arazi
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk

bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda elazığ ilinde hangi cins cevizi öneriyorsunuz, teşekkürler.

Bilge Kerem beğendi.
adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 19:44   #5
Ağaçsever

adalet's Avatar

Elazığ için susuzluğa dayanıklı hangi tür cevizi önerirsiniz

Eski 07-05-2013, 21:54   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Soğuk olduğu için geç sürgün veren cinsi tercih etmelisiniz.Cevizin çiçeği sürgün uçlarındadır çünkü.Şebin cinsi,hem geç sürgün veriyor hem de yüksek rakıma uyumlu cins
olduğu için onu tercih etmelisiniz.
Aşılı,aşısız cevizlerin karışması hiç iyi olmamış.Kolay gelsin..

Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 01:16   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Kesinlikle Fernor-Fernette çeşidini öneririm,yüksek rakım ve karasal iklime çok uygun.Kalem bulursanız aşı ile çeşit değiştiriniz.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 05:32   #8
Ağaçsever

adalet's Avatar

Kaman-1 ve Kaman -5 önerilerinde bulunuyorlar. Yabancı ırkları hiç önermediler bana. Fernor - Fernette yi araştıracağım. Fidanları tüplü düşünüyorum. Kepçe ile 60*60*60 ebatlarında açtırıp bu şekilde dikeceğim. Ağustosta tüplü fidanları ekip sulasam bir mahsuru olurmu yoksa ekim kasım gibi ekmek daha mı faydalı.

Eski 08-05-2013, 05:36   #9
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevin Marangoz Mesajı Göster
Soğuk olduğu için geç sürgün veren cinsi tercih etmelisiniz.Cevizin çiçeği sürgün uçlarındadır çünkü.Şebin cinsi,hem geç sürgün veriyor hem de yüksek rakıma uyumlu cins
olduğu için onu tercih etmelisiniz.
Aşılı,aşısız cevizlerin karışması hiç iyi olmamış.Kolay gelsin..

2006 yılında Tarım İl Müdürlüğü bizi yanlış yönlendirdi ve hatalar yaptık. Buna bahçe ile ilgilenememe de dahil olunca kaldı öyle. Bahçemdeki bir ceviz çeşidi harika çalışıyor, 4 farklı ceviz türü ekildi, şimdi bu cevizin hangi tür ceviz olduğunu bilemiyorum. Bu ceviz türü gayet iyi uyum sağladı ve güzel çalışıyor. Fotoğraflarını çekip burada payşlaşacağım. Sanırım aşısız olan cevizler için aşı önereceksiniz fakat elazığda da bu işi ustaca yapabilen birilerini bulmak çok güç.

Yaptığım araştırmalarda son olarak 4 çeşit gözüme çarpıyor.

Kaman 1- Kaman 5
Şebin - tozlayıcısı bilinmiyor
Maraş 18 - tozlayıcısı bilinmiyor
Maraş 19 - tozlayıcısı bilinmiyor

Bu çeşitlerden biri **** ikisini tüplü olarak ekmeyi düşünüyorum.

Düzenleyen adalet : 08-05-2013 saat 07:34
Eski 08-05-2013, 08:55   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Kesinlikle Fernor-Fernette çeşidini öneririm,yüksek rakım ve karasal iklime çok uygun.Kalem bulursanız aşı ile çeşit değiştiriniz.
Formullaone ile aynı fikirdeyim. Fernor-Fernette uygun olur. Şebin dikmeye karar verirseniz tozlayıcısı Bilecik'tir.

acemi25 beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 09:05   #11
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Formullaone ile aynı fikirdeyim. Fernor-Fernette uygun olur. Şebin dikmeye karar verirseniz tozlayıcısı Bilecik'tir.

Sayın juglandales;

Fernor - Fernette için iç oranı konusunda bilginiz varmı ?
Araştırıyorum fakat çok fazla bir bilgiye rastlayamadım internette.
Tarım il müdürlüğü bana kaman 1 veya maraş 18 öneriyor. Yabancı çeşitleri konuşmadık hiç.

Eski 08-05-2013, 09:23   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet1231 Mesajı Göster
Sayın juglandales;

Fernor - Fernette için iç oranı konusunda bilginiz varmı ?
Araştırıyorum fakat çok fazla bir bilgiye rastlayamadım internette.
Tarım il müdürlüğü bana kaman 1 veya maraş 18 öneriyor. Yabancı çeşitleri konuşmadık hiç.
Aşılı Ceviz Fidanı FERNOR Ceviz Fidanı (Yabancı)

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ: Fransız orjinli bir çeşittir. Franguette xlara melezi olup dünyada kendi kendini tozlaya bilen ilk ve tek ceviz çeşitidir.

MEYVE ÖZELLİKLERİ: Meyveler salkımlardı 1-4 olur. Geç çiçeklenişi nedeni ile, ilk bahar geç donlarının problem olduğu iklimlere tavsiye edilir.Meyve ağırlığı 12 gr,iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20'dir. Çok verimli çeşitttir. Kuru çeviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

HASAT ZAMANI: Eylül ayının ortasından itibaren hasat edilir.

TOZLAYICILARI: Fernor çeşidi tozlayıcısız dikilebilir veya tozlayıcı olarak fernette çeşiti kullanılabilir.

Kaynak: Evren Fidancılık

Eski 08-05-2013, 10:44   #13
Ağaçsever

adalet's Avatar

Sayın juglandales;

Bilgiler için teşekkür ederim. Sınırlı internet olduğu için sistem izin vermiyor bazı sitelere girmeme.

Maraş-18 ve Fernor arasında kaldım. Toplamda 45 adet ceviz ekimi yapacağım yarısını maraş 18 yarısını fernor yapsam olurmu. **** tümünü tek çeşit yapıp diğer kaman, yalova,şebinlerle bağ mı oluştursun.

Eski 08-05-2013, 11:31   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet1231 Mesajı Göster
Sayın juglandales;

Bilgiler için teşekkür ederim. Sınırlı internet olduğu için sistem izin vermiyor bazı sitelere girmeme.

Maraş-18 ve Fernor arasında kaldım. Toplamda 45 adet ceviz ekimi yapacağım yarısını maraş 18 yarısını fernor yapsam olurmu. **** tümünü tek çeşit yapıp diğer kaman, yalova,şebinlerle bağ mı oluştursun.
Yarı yarıya yapmanız demek bahçeye tozlayıcılarıyla beraber 4 yeni çeşit daha demek. Bu çeşitlerin yaprak açma , çiçeklenme, hasat vb. zamanları farklı olucak ve sizi daha fazla yorucaktır. Tek bir çeşit yapmanızı öneririm ki benim tercihim Fernor'dan yana olurdu araştırdığım kadarıyla. Bu arada Fernor ceviz tecrübem yok, olan arkadaşlar varsa size daha yardımcı olur.

arif göçmen beğendi.
Eski 08-05-2013, 12:57   #15
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Yarı yarıya yapmanız demek bahçeye tozlayıcılarıyla beraber 4 yeni çeşit daha demek. Bu çeşitlerin yaprak açma , çiçeklenme, hasat vb. zamanları farklı olucak ve sizi daha fazla yorucaktır. Tek bir çeşit yapmanızı öneririm ki benim tercihim Fernor'dan yana olurdu araştırdığım kadarıyla. Bu arada Fernor ceviz tecrübem yok, olan arkadaşlar varsa size daha yardımcı olur.
Farklı çeşitlerin böylesi olumsuzluklarının olacağını önceden hesap etmek lazım. Haklısınız.

Tozlayıcı olarak diyelimki kaçtane maraş 18 için sütyemez 1 dikmemiz gerekli. Ayrıca 23 dönüm arazimin 150 kökü farklı ceviz çeşitlerinden, kimisi aşısız fidan hala. Aralarda bitmeyen çubukların yerine dikeceğim için tozlanma olayının mesafesi burda sanırım önemli bir rol oynayacak.

orion1988 beğendi.
Eski 12-05-2013, 11:02   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2012
merhaba;

izmir'in kemalpaşa ilçesinin bağyurdu köyündeyim.

sekiz dönüm arazi içerisinde 142 tane cevizimiz var. ağaçların ortalama yaşı 20. sorunum şu, bu kadar ağaçtan sadece 39'u verimli. vakti zamanında yalova 3 ve dölleyeni yalova 4 olarak dikilmişler ama bi kandırma olayı olmuş herhal. neyse.

buraların cinsi nedir bilen var mı? etraftakilerle konuştuğumda herkes "çentır" diyor.

şöyle bir şey yapsam; bu hasad böyle geçsin hasad sonunda en verimli ağaçlardan kalem alıp verimsizlere aşılasam, sizce saçmalamış olur muyum? tabi verimli ağaçların tozlayanını da hesaba katıcam.

kayhanugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 11:41   #17
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Sayın kayhanugur, ceviz konusu hakkında bilgim yok ama bahsettiğiniz cevizin yazılışını biliyorum, internette ararken işinize yarar "chandler"

minikivi beğendi.
Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 14:08   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım.
Tam olarak nasıl bir budama yaptığınızı bilmiyorum ama budamayı bilen birilerinin yapmasında fayda var.

Alıntı:
1- suyum kısıtlı
2- taşlı ama toprağı suyu tutan bir arazi
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk
Su olmayan yerde ceviz olmaz. Böyle yerlerde badem düşünebilirsiniz.

Bulunduğunuz rakıma göre Şebin, özellikle Kaman - 1 (Kaman - 5) ve Bilecik olabilir.

Sütyemez 1 yan dal verimi %60 - 75 olan bir ceviz çeşididir. Şebin, Maraş 18 ve Yalova 4 çeşitleri ile tozlanır. 600 ila 1500 arası rakımlara tavsiye edilir. Özelliği dünyada tescili yapılan en iri ceviz çeşidi olmasıdır.

Maraş 18, yüksek rakımlı (don çukuru olmayan ve ilkbahar geç don tehlikesi olmayan) yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Yan dal verimi %75 - 85 olup çok verimli bir çeşittir. Bilecik, Chandler ve Sütyemez 1 ceviz çeşitleri ile tozlanır.

Maraş 18 ve Sütyemez 1 ceviz çeşitlerini benim henüz deneme fırsatım olmadı. Ama denemeyi düşünüyorum.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 01:28   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2013
Merhaba arkadaşlar siteyi bugün gördüm ve esasen hevesimde bir kaç aydır başladı ve iş artık ciddi boyutlara geldi, antalyanın ç kesiminde köyde ceviz bahçes kurmak istiyorum ve su sıkıntısı olmayan bir bahçe olucak acaba hangi tür ceviz dikmemi önerirsiniz?

jackoceans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 20:43   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jackoceans Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar siteyi bugün gördüm ve esasen hevesimde bir kaç aydır başladı ve iş artık ciddi boyutlara geldi, antalyanın ç kesiminde köyde ceviz bahçes kurmak istiyorum ve su sıkıntısı olmayan bir bahçe olucak acaba hangi tür ceviz dikmemi önerirsiniz?

soğuk bölgeler için şebin bilecik ve tokat1 dikebilirsiniz sıcak bölgeler için yalova1,3 dikebilirsiniz yabancı çeşit önermiyorum

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 20:44   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Farklı çeşitlerin böylesi olumsuzluklarının olacağını önceden hesap etmek lazım. Haklısınız.

Tozlayıcı olarak diyelimki kaçtane maraş 18 için sütyemez 1 dikmemiz gerekli. Ayrıca 23 dönüm arazimin 150 kökü farklı ceviz çeşitlerinden, kimisi aşısız fidan hala. Aralarda bitmeyen çubukların yerine dikeceğim için tozlanma olayının mesafesi burda sanırım önemli bir rol oynayacak.
arazinizin rakımını yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırım soğuk bölge için şebin bilecik ve tokat1 sıcak yerler için yalova1,3 dikebilirsiniz

Eski 23-06-2013, 20:46   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucaklı bağcı Mesajı Göster
ceviz ekmek istiyorum.yöremize ait en iyi yetişebilecek ceviz hangisi olur bir türlü bulamadım.konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
arazinin rakımını ve toprak tahlilini yaptırıp buraya yazarsanız sizlere yardımcı olurum

Eski 23-06-2013, 20:48   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jackoceans Mesajı Göster

arazinin rakımı ve toprak tahlili yapılmalı ondan sonra size yardımcı olmaya çalışırım

Eski 23-06-2013, 20:50   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Elazığ için susuzluğa dayanıklı hangi tür cevizi önerirsiniz
normalde ceviz suyu sevmez ilk yıl sulanırsa yeter kök sistemi yerleşinceye kadar sonraki yıllarda su ihtiyacı yoktur cevizin

Eski 23-06-2013, 22:11   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
normalde ceviz suyu sevmez ilk yıl sulanırsa yeter kök sistemi yerleşinceye kadar sonraki yıllarda su ihtiyacı yoktur cevizin
Sayın Cemal61,CEVİZ SUYU sever aksi mümkün değil,bunu bilmek için ziraat mühendisi olmaya gerek yok.

nuro1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 23:21   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Şunu da ilave etmek istiyorum,bir yerli çeşidin karasal iklim ve yüksek rakıma dikildiğinde, (kendi bölgesine uygun kaman ve şebin gibi çeşitler hariç) ilkbahar geç donlarından göreceği zarar,bir yabancı çeşidin ( fernor diyelim) sonbahar erken donlarında göreceği zarardan çok daha fazladır diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

Musti ve yolgezer2001 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 07:20   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuro1956 Mesajı Göster
Sayın Cemal61,CEVİZ SUYU sever aksi mümkün değil,bunu bilmek için ziraat mühendisi olmaya gerek yok.

lütfen araştırın bilimsel kaynaklara bakmanızı tavsiye ederim

Eski 24-06-2013, 17:42   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
sayın cemal61 o zaman herkes ceviz susuz oluyor diye hiç kimse boşuna su teşkilatı için masraf yapmasın.peki tarım teknolojisi bu insanları yanlışmı yönlendiriyor acaba susuz olacak bir bitkiyi sulayın diye.siz hangi çağda tarım yapıyorsunuz.siz cevize su verdinizde o size hayır ben su istemiyorummu dedi.hangi verimi yüksek ceviz olursa olsun gelişme gücünü koruyabilmesi için mutlaka sulamaya ihtiyaç vardır .sulamadığınız zaman cevizler içini dolduramaz.bitki bünyesinde geniş yapraklarından dolayı en çok su tüketen bitkilerin başlarında ceviz gelmektedir.bundan dolayıdırki yaradan ona kazık kök verip su ihtiyacını karşılasın demiş.ama kuraklık toprakları kuruttuğu için bu kök aşağıdan gereken suyu bulamadığında sende ceviz sulanmaz dersen bu ceviz ne yapacak.milleti lütfen yanlış yönlendirmeyin .tutturmuşsun şebin,bilecik yine yanlış yönlendiriyorsun.gel sana 10 yaşında şebin,bilecik göstereyim birde chandler göstereyim aradaki farkı siz görün.her mesajınızda telefon numarası veriyorsunuz.fidancımısınız nesiniz bunu açıklayınızki herkes neden telefon numarası verdiğinizi beni arayınız dediğinizi öğrenmiş olsun.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 21:26   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın Cemal61,keşke daha önce cevizin su istemediğini belirten kaynağı okuyup bizimle paylaşsaydınız.Boşu boşuna 20 bin lira sulama sistemine harcamazdık.Artık çok geç.
iyiki uyandık benim de suyum yetersiz kalıyor.Otomatik saat yaptırdım 5 dak çalışıyor 15 dak dinleniyor bütün yaz boyunca 5 ay bu sistemle senede 2-3 dalgıç yanıyordu.Daha derin kuyu açtıracaktım Kuyucu il metresi 50 tl den anlaşmıştım kurtuldummmmm. Çok şükür.

Lilium, brr54 ve kamkat38 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2013, 13:06   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak ceviz sevdalıları için hangi yöreye hangi ceviz çeşidi uygun olduğunu bu başlık altında toplayalım.

minikivi beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, elazığ

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024