agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 1 Gönderen tevhit06
  • 2 Gönderen h.ışık
  • 1 Gönderen tevhit06
  • 1 Gönderen Lilium
  • 2 Gönderen Emre Kuzu
  • 1 Gönderen h.ışık
  • 1 Gönderen Emre Kuzu
  • 3 Gönderen h.ışık
  • 2 Gönderen nslyhan
  • 1 Gönderen karabuz
  • 2 Gönderen dadaşım
  • 1 Gönderen tunabey
  • 3 Gönderen serkay66
  • 1 Gönderen mehmetadana
  • 1 Gönderen gyildirimoglu
  • 1 Gönderen CornusMas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2010, 20:47   #1
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Tohumdan Ceviz Bahçesine

2008 Kasım ayında Ceviz bahçesi tesis etmek için tohum ektim, 2009 Nisan ayından itibaren filizlenmeye başladı ilk yıl 30 cm. olan fidanlar 2 yıl 160 cm boya ulaştı. Sert çekirdekli meyvelerde özellikle cevizde kazık kök önemli olduğu için yerine tohum ekerek bahçe tesis etmek çok önemli.

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 21:48   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Ne tür ceviz bu?

Tropikalbahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 14:03   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Bu yontemin daha etkili oldugunu ben de duymustum.

Peki iyi cins bir ceviz agacinin tohumunu ektigimizde buyuyen fidana daha sonra tohumunu aldigimiz anactan asi yapmak gerekir mi yoksa o yeni fidan da anac agacin tum ozelliklerine sahip olacak midir?

Tesekkurler.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 20:22   #4
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
merhaba alectoris,
tohumdan üretilen fidanlarda ana ağaçta oluşan meyvelerden farklı ürün söz konusu olabilir. bu tohum olarak kullanılandığınız cevizin meyve oluşumunda (çiçekken) dişi ve erkek organlardan aldığı tozlayıcıların kalitesiyle bire bir ilgilidir. (genetik durum) burada anlatımı biraz uzun ve akademik olacağı için girmeyelim.
Aşı yapılacak materyal tohumun alındığı ağaçtan olması gerekmez. Kaliteli ürün veren (aynı aileden olmak kaydıyla) herhangi bir ağaçtan olabilir. yani ahlat ağacına armut veya erik aşılanabilir.

Asia ve CornusMas beğendi.
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 20:43   #5
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropikalbahce Mesajı Göster
Ne tür ceviz bu?
Cevizin ne tür olduğunu bilmiyorum ama, anadoluda bir tabir vardır ''anasına bak kızını al'' diye Kırşehir Kamanda ceviz ağacına baktık tohumluk olarak o cevizden aldık ve usulüne uydun olarak toprağa ektik, 2 nci yaşında iyi gelişti.

gulcingiller beğendi.
Eski 17-01-2011, 15:08   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın tevhit06 kaman savcılıdanım ceviz denince akla kaman gelir kamanda da ceviz fidanı sorsanız savcılı derler.Tohumdan ekecekseniz size 5/10 tane vereyim.Fidan derseniz çok az kaldı.05363515724 ****** üzüm denincede toklumen gelir akla....

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 15:32   #7
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tevhit06 Mesajı Göster
Cevizin ne tür olduğunu bilmiyorum ama, anadoluda bir tabir vardır ''anasına bak kızını al'' diye Kırşehir Kamanda ceviz ağacına baktık tohumluk olarak o cevizden aldık ve usulüne uydun olarak toprağa ektik, 2 nci yaşında iyi gelişti.
Cevizde o deyimin pek şansı yok,( ''anasına bak kızını al'') Aldığınız tohum aşılı bir cevizin tohumuysa, aynısı olma şansı çok az. Tohum aşısız bir cevize aitse aynısı olabilir.

vosvos17 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 14:34   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
tevhıt06 arkadasımın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum
devletın yaptıgı bırcok teşvık var devamlı cevız ekılıyor
ancak yetısen yok
ana kök kesılıyor
yerınden sokuluyor ve bır daha toparlanamıyor
bu sorunu damlama sulamayla cözersınız dıyorlar
türkıye sartlarında damlama sulama nelere mal oluyor sorulmuyor
bırde her yerde su kaynagı ve nerjı varmı uygun malıyetlımı soran yok
taş çekırdeklı seftalı kayısı bademde dahıl tüm meyveler tohumdan ekılmelııdr
kök kanserı veya farklı hastalıklar hep fidanalrdan bulasıyor
sadece ıkıyılda fıdanın durumu yukarıda gayet net olarak ortada
asılı fıdan ıkı yılda buraya saglıklı bır sekıld egelebılecekmıydı acaba
çekırdekler ekılsın ve üzerıne mutlaka aşı yapılsın bence mutlak dogru budur
saygılar

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 10:04   #9
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Aşılı ceviz belki daha iyi meyve verirmi bilmiyorum ama. Bizim kasabada aşılı ceviz yok denecek kadar az. Yüzlerce ağaç var bizim kasabada çeşit çok herhalde. Bizim bahçede 20 yaşlarında bir tane ceviz ağacı var, yan komşumuz tohumdan yetiştirip vermiş fidanı kayınpederimde bahçeye dikmiş. 2010 Eylül ayında cevizi hasat ettik 100 Kğ. dan fazla kabuklu ceviz aldık. Bu ceviz,içi kabuğundan kolayca bütün olarak çıkıyor ve çok lezzetli. Bizim oralarda aşılı ceviz pek yok sanırım. Belki yeni fidan dikenler aşılı fidan alıp dikiyor olabilrler.cevizi yerine tohumdan ekip kazık kök koparılmadığı sürece fidanın gelişmesi çok iyi oluyor.Ben fidanlara sadece iyi yanmış çiftlik gübresi verdim. Bu yıldan itibarende ticari gübre vermeyi düşünüyorum, fidanların gelişmesini paylaşmaya devam ederim inşaallah.

Eski 06-05-2011, 21:01   #10
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Ceviz çimlendirme deneyimimi burada anlatayım.
2010 yılı aralık ayında 2.5 kiloluk yoğurt kaplarından birinin altından 3-5 delik açtıktan sonra altına 10 santim kadar torf koydum. Torfun üstüne 3 tane cevizi sivri ucları yukarı bakacak şekilde koyduktan sonra aralarını doldurdum. Üstlerini de aynı torfla örttüm.
Kış boyunca balkonda beklettim. Hatta balkona kar yağdıkca bu torfun üstüne yığdım.

Yaklaşık bir aydır 3-4 günde bir sprey şeklinde suluyordum. Son 15 gündür de suladıktan sonra nemin ve ısının kaybolmaması için üzerini naylonla kaplıyordum.

Geçen hafta sonu bir yükseklik farkettim. Bu akşam baktığımda ise çimlenme faaliyetleri başlamış. Hatta bir tohumda torfun üstüne çıkmak üzere.

Bu aşamadan sonra torfu nemlendirdiğim suya sıvı gübre katmalımıyım. önerilerinizi bekliyorum.

Eski 25-05-2011, 18:23   #11
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Cevizi yarıp ekin daha çabuk çimlenir.

Asia ve gulcingiller beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 22:21   #12
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Merhaba, Bugün kontrol tekrar ettiğimde bir fidenin 8-10 yaprak olduğunu ve diğer bir fidenin ise ilk yapraklarını çıkartmakta olduğunu gördüm. Kalan son tohumda çimlenirmi onu merak ediyorum.
En kısa sürede fotograflarını size göstereceğim inşallah.

Asia beğendi.
Eski 27-05-2011, 12:51   #13
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bu mevsimde ceviz çimlenir mi?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 12:55   #14
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bence geç değil çimlendirin. Sıcaklıklar artmaya başladı aşırı sıcaklardan korursunuz çimlendikten sonra taze fideleri.

Asia beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 22:44   #15
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Anlattığım üzere üçüncü tohumda çimlenmeye başlamış. işte son durumun fotoğrafı.

Hava çok rüzgarlı olduğu için bazı yapraklar flu çıkmış.

Eklenen Resimler

Asia, miyawy ve gulcingiller beğendi.
Eski 03-08-2012, 15:08   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
arkadaşlar
ben de tohumdan düşünüyorum ama şunu sormak istiyorum
güney marmara bölgesine erdek taraflarına kaman cevizi ekilebilir mi

kaman karasal iklim mi istiyor yoksa ılıman iklemde de yetişir mi acaba

bir de mesela tohumdan kaman eksek çıkan çöğürleri chandler ile
aşılayabilir miyiz?

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 17:41   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2013
Galeri: 2
Çimlenmesini umut etmeyerek toprağa gömdüğüm 10 cevizinin 10u birden filizlendi fakat ben cevize nasıl bakılacağı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Filizlendirmek için doğru mevsim mi, ev koşullarında olduğu için mi filizlendi bilmiyorum. Sonuç olarak elimde 10 tane tazecik ceviz fidesi var. Yetiştirmek istiyorum biraz büyüsün baharda doğaya salıcam Şimdi sorularım şunlar:

1- Ceviz tohumu -fide değil- normal şartlar altında hangi aylarda dikilir?
2- Cevizlerimden birinin yaprağında normal olmayan bir siyahlık oldu. yaprağı kopardım tekrar etmedi. Hatta işe yararsa diye yumurta kabuğu ufaladım toprağına çok mineralli diye düşünerek :S cevizler saksıda şuan, gübre dökmeli miyim? Dökmeli isem ne gübresi dökülür?
3- Gübre sorduğum yerdeki adam cevizi sulama dinlensin kışın dedi. Benim cevizler evde baharı yaşıyor şuan. Boş odam var evimde orada camı aralık bırakıyorum, akşam kapatıyorum. Oda bol güneş alıyor, cevizler halinden memnun gibi... Daha 1 aylık yavrucaklarıma kışı yaşatmalı mıyım? Yozgat-Yerköy'deyim karasal iklim, rakım 700... 1 aylık fide için çok sert olmaz mı?

Asia ve dadaşım beğendi.
nslyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 08:49   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
mart nisan cimlendirseydin keşke, kışı atlatmaları zor gibi duruyor.bol bol güneş görsünler. 3 yıl önce ben aralıkta koymuştum saksıya sanki gec kalmılım gibi . yenı yılda cimlendiler. ocak ayı oldular 20sm. şubat -30sm. güneş görmedikce daha fazla büyüdüler.. nisan sonu dışarı çıkardım.güneş yaktı yaprak döktüler... 2 Ay!! hic yaşam belirtısi yok. nısan ortası dırek topraga ektiğim cevizler cimlendi büyüdü bunları gectıler, digerleri haalya uykuda. geç te olsa haziran sonu uyandılar toparladılar..ama dırek topraga ekılenler hep bir adım ileride..

Asia beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 16:38   #19
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nslyhan Mesajı Göster
Çimlenmesini umut etmeyerek toprağa gömdüğüm 10 cevizinin 10u birden filizlendi fakat ben cevize nasıl bakılacağı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Filizlendirmek için doğru mevsim mi, ev koşullarında olduğu için mi filizlendi bilmiyorum. Sonuç olarak elimde 10 tane tazecik ceviz fidesi var. Yetiştirmek istiyorum biraz büyüsün baharda doğaya salıcam Şimdi sorularım şunlar:

1- Ceviz tohumu -fide değil- normal şartlar altında hangi aylarda dikilir?
2- Cevizlerimden birinin yaprağında normal olmayan bir siyahlık oldu. yaprağı kopardım tekrar etmedi. Hatta işe yararsa diye yumurta kabuğu ufaladım toprağına çok mineralli diye düşünerek :S cevizler saksıda şuan, gübre dökmeli miyim? Dökmeli isem ne gübresi dökülür?
3- Gübre sorduğum yerdeki adam cevizi sulama dinlensin kışın dedi. Benim cevizler evde baharı yaşıyor şuan. Boş odam var evimde orada camı aralık bırakıyorum, akşam kapatıyorum. Oda bol güneş alıyor, cevizler halinden memnun gibi... Daha 1 aylık yavrucaklarıma kışı yaşatmalı mıyım? Yozgat-Yerköy'deyim karasal iklim, rakım 700... 1 aylık fide için çok sert olmaz mı?
merhaba cevizlerinize iyi bakın baharın havalar ışıyınca dışarı çıkarın onları yavaş yavaş ortama alıştırın şimdiden hayırlı olsun

Asia ve gulcingiller beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 21:44   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2013
arkadaşlar siteye bir yıl öce üye oldum fakat yeni yazıyorum. bende 2013 mayıs ayında 25 adet chandler (aşılı tüplü) ektim hepsi sağlıklı. 2014 ocak 15 te 85 adet yabani cevizi itina ile açtırdığım ve itina ile doldurttuğum çukurlara toprağın 10cm altına koydum bunları çimlenirse haziran temmuz gibi göz aşı olmazsa 2015 mart kalem aşı düşünüyorum fakat hiç aşı yapmadım acaba başarı şansım nedir tecrübeli arkadaşlardan yorum ve fikir bekliyorum teşekkürler.

Asia beğendi.
tunabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 15:44   #21
Yeni Üye

serkay66's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunabey Mesajı Göster
arkadaşlar siteye bir yıl öce üye oldum fakat yeni yazıyorum. bende 2013 mayıs ayında 25 adet chandler (aşılı tüplü) ektim hepsi sağlıklı. 2014 ocak 15 te 85 adet yabani cevizi itina ile açtırdığım ve itina ile doldurttuğum çukurlara toprağın 10cm altına koydum bunları çimlenirse haziran temmuz gibi göz aşı olmazsa 2015 mart kalem aşı düşünüyorum fakat hiç aşı yapmadım acaba başarı şansım nedir tecrübeli arkadaşlardan yorum ve fikir bekliyorum teşekkürler.
Sayın Tunabey;
60 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum. 4-5 yıldan beri maliyetlerden dolayı niyetimi gerçekleştiremedim. Orman Bak.nın Özel ağaçlandırma projesi dahilinde kapama bahçe düşünüyorum, fakat yine kıştan yeri hazırlayamadım ve yağışlardan dolayı tarlaya giremediğimden mühendise telefon edip güz dönemine ertelemeyi düşündüm.
Beni esas etkileyen de ceviz fidan maliyeti oldu; (Adını vermeyeceğim) 2 firma ile görüştüm, mavi sertifikalı 2014 fiyatı 20 TL ve kasım-aralık ayında fidanlar bitmiş, gelecek yılın siparişlerinin %60 nı satmışlar ekim ayında fidan teslimi yapılacakmış, ağustosa kadar sipariş edip 1/4 ünü peşin yatırıp kalanını ekimde nakit ödemek kaydıyla sipariş alıyorlar ki 2015 fiyatları henüz daha belli değil. Ben 1500 ad. fidan dikeceğim biraz iskonto olmaz mı deyince "bizden almanız önemli değil ancak güvenilir yerden alın, ismine doğru sertifikalı olsun, ancak bizim kapasitemiz belli ve turtdışına ihrac ediyoruz..." gibisinden hem kendilerini işaret ediyor hem de alırsan bu fiyat indirim yapamayız demek istiyorlar. Bu da daha başlamadan 30-35.000 TL demek. Her ne kadar 15 yıl vade ile krediyle ödeyeceksem de sonuçta bu bahçenin maliyeti bana 100.000 TL olacak.
Sonuç olarak ben de araştırdım ve kendimde 10-15 KG. (muhasebeciyim, defterini tuttuğum) toptan kuruyemiş tüccarı mükellefimden 30 KG çetin ceviz aldım, şimdi onları 20 cm.çapında 30 Cm. derinliğinde yanmış hayvan gübresi ile ekeceğim. bu sene en az 30 cm. köklenir. Güzün de fideleri proje ile birlikte hazırladığım bahçeye dikip bahçemi kuracağım. Seneye de aşılayacağım, hem de tohumdan dikilen fidanlarım hem daha sağlıklı (kazık kök kesilmediği için) hem de fidan ekiminden daha hızlı gelişme gösterecek buna eminim. Vaktim oldukça da ***. fotoğrafları burada paylaşacağım.
Şimdi burnundan kıl aldırmayan fidancılar düşünsün. Yok fidan olmazsa başarılı olmazmış, yok tohumdan olmazmış vs. Tamam ekmek davası ama sonuçta 35.000 TL de az para değil, bu topraktan kazanılacak, tabi yetiştirenlerin emeğine de saygım var ancak bu kadarı da çok para, tabi bu benim şahsi kanaatim. (fidan konusunda Amerika'dan Avrupa'dan web sitelerinden Euro, Dolar üzerinden örnekler veriyorlar, beni de Türkiye şartlarına göre değerlendirilmemesi tohumdan dikme kararımda etkili oldu).
Aşı konusunda da epey araştırdım, mevsime göre aşılama oluyor. Aşılama yaptırdınız mı bilmiyorum ama geç kalmış sayılmazsınız. Bu konuda epey bilgi derledim, yardımcı olabilirim.
Görüşmek üzere, kolay gelsin..

Asia, juglandales ve safran beğendi.
serkay66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 15:56   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2017
Ben yeni üye oldum affınıza sormak istediğim bir soru var.
Ben adanadayım ve elimde bitlisten gelen avustralyadan gelen türünü bilmediğim hevesten tezgahztan aldığım değişik esmer kabuklu bir ceviz türüne ait olan tohumları ve mardinden gelmiş olan iki çeşit badem türünüde (badem kabukları kırık suda 1 gün bekledi) torfa ektim belirtmem gerek hiçbir bilgiye sahip değilim. Ve torfu bimden aldım kalitesini bilmiyorum belki iyi **** kötüdür bilen varsada yazarsa sevinirim. **** en iyi sonuç veren torf hangisi ise benimle paylaşırsanız sevinirim.

İlk olarak ektiğim cevizler 1 Gün kadar suda bekledi 2.5 lt pepsi şişesine ekildi altına 8 ated çivi genişliğinde kanal açtım 5 cm torf doldurup az bastırdım cevizi videolardaki gibi yerleştirdim üzerinede aynı torftan 6-8 cm daha ilave edip ilk suyunu verdim. Bademlerede aynısını uyguladım ama onun torfu 3 cm Altta ve 3 cm üste torf koyup bademleri videoda ki gibi yerleştirip suyunu verdim.

SORU : Adana şartlarında ektiğim bu ceeviz ve bademler havalar zaten soğuk olduğu için dışarda tutuyorum 01/01/2017 ektim 3 gün oldu yani NE SIKLIKLA SULAMAM GEREK - HANGİSİ GÜNEŞTE HANGİSİ GÖLGEDE OLMALI - **** HANGİSİ NE ARALIKLARLA GÜNEŞ IŞIĞI GÖRMELİ - YERİNİN DEĞİŞMESİ SIKINTI YAPARMI BUNLAR AÇISINDAN bazı türler strese girebilir diye okumuştum teşekkürler. Resmileride koyucam inşallah

Asia beğendi.
mehmetadana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 13:23   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Kayseride akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş noktasının sonunda 1400 rakımlı tarlama 350 adet badem, 30 adette tohumdan ceviz diktim. Cevizlere fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bilecik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Sulama imkanı yok. Yağış miktarı yıllık 600 mm nin üstünde. Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 05:32   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2016
Merhaba. Ankara Golbasi'nda 5 donum bahcem var. Ceviz dikmeyi dusunuyordum. Arazi duz egim yok. Toprak 60% killi.
Rakim 1200. Fernor düşünüyordum. Simdi tohumdan Kaman dikmemi önerdiler. Bu araziye ceviz dikilir mi sizce? Tohumdan dikmenin yolu nedir? Hangi mevsimde dikilir? Gubresi vs nasil verilir? Ceviz olmaz derseniz de kolay yetisecek golgesi olacak hangi agaci onerirsiniz? Meyve olmasi bile sart degil. Hobby bahcesi olarak dusunuyorum. Teşekkürler.

Asia beğendi.
gyildirimoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 07:06   #25
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın @yildirimoglu, ceviz konusunda çok bilgili değilim. Bu konuda bir şey öneremem. Ancak başka ağaçlar ekmek isterseniz aşağıdaki linkte İç Anadolu bölgesinde dikilebilecek ağaçlarla ilgili öneriler mevcut. İncelemenizi öneririm.

http://www.agaclar.net/forum/agaclar...alar/41400.htm

Asia beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2017, 13:57   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2016
Tesekurler inceliyorum hemen.

gyildirimoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2017, 12:28   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
https://www.gunesfidancilik.com/cevi...it-secimi.html adresini de ceviz fidanı almadan önce bir inceleyin derim.

onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024