agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni109Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-10-2015, 22:56   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2015
Allah'ın selamı üzerinize olsun arkadaşlar.
Öncelikle burada emeği geçen ve tecrübe edinmek , birşeyler öğrenmek isteyen meraklı arkadaşlara büyük fayda sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben bu yıl Tokat'ta aşılı ceviz üretimine başladım. kendi bahçemde tohumdan ürettiğim fidanlarımı eylül ayında aşıladım lakin ilk ve acemiliğim olduğu için ve kalem temininde sıkıntı yaşadığım için aşılarımın tutma oranı %10 da kaldı. Aşılama yapar iken birkaç çeşit aşı yöntemi denedim.
1) T aşı
2) yongalı göz aşısı
3) boru aşı
şeklinde aşılar yaptım ve boru aşılarının tamamı tuttu. yongalı göz aşılarının 3 tanesi tuttu ve %70 sini T aşı yapmıştım ondanda sadece 7 tanesi tuttu.
aşı bantlarını 1 ay sonra sökmüştüm tamamını (tutan tutmayan hepsi) ve tutacağını düşündüklerime aşı yerinden 20 cm üzerinden kesip üzerine mum damlattım.
Ama düşündüğüm gibi verim alamadım. Durum bundan ibaret. Önümüzdeki yıl daha iyi verim alabilmek için neler yapabilirim. Aşı yapmayı tam manasıyla öğrenmek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz.
Teşekkürler...

hdoğan ve cnrtkt beğendi.
son osmanlı 60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 18:14   #152
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
mart sonu nisan ortasına kadar tutmayanlara dilcikli yapabilirsiniz.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 16:10   #153
Yeni Üye

Tugsad's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Merhabalar sn. Son Osmanli..
Bilmiyorum aşı konusunu hallettiniz mi ama forumdaki bir abimizin aşı konusunda teori ve pratikte baya bilgili olduğunu düşünüyorum. Kendisine ulasirsan faydasi olabilir. Ismi: hdoğan

hdoğan beğendi.
Tugsad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 10:34   #154
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
mart sonu nisan ortasına kadar tutmayanlara dilcikli yapabilirsiniz.
teşekkürler arkadaşlar
bu ay dilcikli aşı için aşıcı tuuttum 2 günde 500 adet aşılayabileceğini söyledi lakin kalem alacağım kişi geçen gün yan çizdi :S şimdi kalem arıyorum chentler(400), fernor(50) ve franquette(50). Eğer bağçesi olan var ise bana yardımcı olursa sevinirim...

Eski 06-03-2016, 10:35   #155
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugsad Mesajı Göster
Merhabalar sn. Son Osmanli..
Bilmiyorum aşı konusunu hallettiniz mi ama forumdaki bir abimizin aşı konusunda teori ve pratikte baya bilgili olduğunu düşünüyorum. Kendisine ulasirsan faydasi olabilir. Ismi: hdoğan
teşekkürler bi iletişime geçeyim bakayım...

hdoğan beğendi.
Eski 29-06-2016, 12:13   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Merhaba arkadaşlar

10 haziran da köyümden bir abi aradı.5-6 yaşlarında ağacın dallarını lider dalın üstü hariç 20 cm kalıncaya kadar budamış aşı yapmak için benden bilgi istedi.Kendisine yama göz aşısında hiç tecrübem olmadığını, ancak teorik bilgi verebileceğimi belirttim.Anlamadığını
görmesi gerektiğini belirtti.Oturduğum yer köyüm arası 75 km benim için de tecrübe olması için gittim.
Göz alacağımız ağaçta gözler tam oluşmamış tutmayacağını ısrarla belittim.Ağacı kestiği için başka şansının olmadığını tutmazsa sonra tekrar yapacağını söyledi.Onun amacı aşı tekniğini öğrenmek daha önce yapmış tutturamamış.Tam saymadım 6-7 aşı yaptım birkaç gün önce aradı biri hariç diğerleri tutmuş,gözler kabarmaya başlamış.Sevinçten uçuyordu.Kalan dalları da kendisi yapmış.Ağacın dalları 1-2-3-4 yaşlarında idi.Bu arada aşı bıçağım maket bıçağı,aşı bağım elektrikci bandı.Bir detayı da atlamak istemiyorum.Yaz aşılarında mutlaka gölge yapıyorum(yapraklı ağaç dalı,1 tutam ot vb)Kalem aşılarında kuşların darbesinden korumak için kalemden uzun dalcıklar bağlıyorum.

Bu yama göz aşıda bilgi ve tecrübesine güvendiğim hdogan'a sonsuz teşekkür ederim.ALLAH razı olsun.Biz de öğrendiklerimizi öğretmeye çalışıyoruz.Ülkemizde verimsiz ağaçlarımız da meyve ile dolsun İNŞALLAH tüm forumdaşlara selamlar.

hdoğan beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 09:48   #157
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

10 haziran da köyümden bir abi aradı.5-6 yaşlarında ağacın dallarını lider dalın üstü hariç 20 cm kalıncaya kadar budamış aşı yapmak için benden bilgi istedi.Kendisine yama göz aşısında hiç tecrübem olmadığını, ancak teorik bilgi verebileceğimi belirttim.Anlamadığını
görmesi gerektiğini belirtti.Oturduğum yer köyüm arası 75 km benim için de tecrübe olması için gittim.
Göz alacağımız ağaçta gözler tam oluşmamış tutmayacağını ısrarla belittim.Ağacı kestiği için başka şansının olmadığını tutmazsa sonra tekrar yapacağını söyledi.Onun amacı aşı tekniğini öğrenmek daha önce yapmış tutturamamış.Tam saymadım 6-7 aşı yaptım birkaç gün önce aradı biri hariç diğerleri tutmuş,gözler kabarmaya başlamış.Sevinçten uçuyordu.Kalan dalları da kendisi yapmış.Ağacın dalları 1-2-3-4 yaşlarında idi.Bu arada aşı bıçağım maket bıçağı,aşı bağım elektrikci bandı.Bir detayı da atlamak istemiyorum.Yaz aşılarında mutlaka gölge yapıyorum(yapraklı ağaç dalı,1 tutam ot vb)Kalem aşılarında kuşların darbesinden korumak için kalemden uzun dalcıklar bağlıyorum.

Bu yama göz aşıda bilgi ve tecrübesine güvendiğim hdogan'a sonsuz teşekkür ederim.ALLAH razı olsun.Biz de öğrendiklerimizi öğretmeye çalışıyoruz.Ülkemizde verimsiz ağaçlarımız da meyve ile dolsun İNŞALLAH tüm forumdaşlara selamlar.
Elinize, emeğinize sağlık Sayın Coskunsarıkaya. Ayrıca teşekkürler çok sağolun.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 16:02   #158
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Cevizde yongalı göz aşısı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
bu videoyu ben de izlemiştin.
yongalı göz aşısı da yapıyorlardı.İlginç olan bu benim chanlerlarda yongalı göz aşısı ile yapılmış.Ama nette bu konuda hiç bilgiye rastlamadım.en azıdan cevize yapılan yongalı göz aşısı videosu anlamında.hiç tecrübesi olan var mı?nasıl ve ne zaman yapılır.

Bu yıl nisan başlarında deneme amaçlı birkaç yongalı göz aşısı yapmıştım, hemen hemen hepsi tutu. Cevizde yarma aşıda çok sorun yaşadım; kabuk altı aşılar başarılı (%90)sonuç verdi.

Muda beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 13:39   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2017
Doğru kalemi nerden bulabiliriz.

ilyss462 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 15:36   #160
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturefan Mesajı Göster
Bu yıl nisan başlarında deneme amaçlı birkaç yongalı göz aşısı yapmıştım, hemen hemen hepsi tutu. Cevizde yarma aşıda çok sorun yaşadım; kabuk altı aşılar başarılı (%90)sonuç verdi.
Bence yarma aşı cevizde en doğru aşıdır. Tabi yapma şekli çok önemli.

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 01:03   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2018
Chadler cevize pikan cevizi aşısı

Selam,ağaç dostları

Antalya bölgesinde kıyı kesiminde yaşamaktayım.Chadler cevize şubat ayında kalem aşı olarak pikan cevizi aşıladım.şu anda sürgünlerini vermeye başladılar.şimdi ise chadlere cevize pikan cevizi göz aşısı yapmak istiyorum.Yapılır ise hangi ayda yapmam gerekiyor.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

sunay07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024