agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2014, 21:58   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Benim kredi konusunda bir tecrubem var. Merzifon Han Koyunde eylül 2014 te 32000 m2 arazi için tapu kayıt örneği, aplikasyon krokisi ve tapu fotokopisi ile proje yapan bir orman mühendisine proje yaptırttım. MAyıs 2015 te 13.000 tl. kredi aldım. 50 donumden aşagı arazilerde maliyet etkin olmadığını düşünüyorum. Ama en azından bahçenin %50 maliyeti karşılanıyor. Ayrıca tarım müdürlükleri eğer bulunduğunuz koy (çevre amaçlı tarım arazilerini koruma ) ÇATAK projesine dahilse 3 yıla sari olmak uzere donumune 400 tl. hibe veriyor. Bu hibeyi almak için bahçede damlama sistemi olması ve her yıl toprak analizi yaptırmanız gerekiyor. Bu da bahçenin maliyetinin diğer yarısını teşkil ediyor.

cem tanriver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 19:40   #32
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KapıdağFidancı Mesajı Göster
Ceviz fidanı aralıkları 7×3,5, 8×4, 7×7, 10×7, 8×8, 9×9 ve 10×10 metre mesafede olmalıdır.
olmalıdır kesin bir ifade.. bu kadar emin olacak bilgilere fidan satarakmı ulaştınız ? bahsettiğiniz ölçülerin haricinde kaç bahçe gezip olumsuz yönlerine şahit oldunuz ? bize resimlerle ve nedenleri ile sizin ölçülerin dışında kalan bahçelerde ne gibi sorun yaşarız açıklayabilirmisiniz ? ben 7x5 diktim benim cevizlerimi nasıl bir tehlike bekliyor sizce ?

Lilium beğendi.
Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 12:30   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
dekara gidecek ağaç sayısı

dekara gidecek ağaç sayısı tabloda ki gibidir

Eklenen Resimler

sevdamızceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 22:23   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
merhabalar herkese dikim mesafeleri konusunda ezbere konuşmamak gerek bence dikim aralıklarına şu olmalıdır demeden önce dikilecek fidanın cinsi ve özellikleri bilinmelidir. mesela yandal verimi yüksek olan chandler cinsi bi cevizi 8X4 7X4 hatta 6X4 bile dikebilirsiniz buna sıra dikim veya çit dikimi denir. burda dalların kısmen birbirine girmesi önemli değildir (birbirlerinin güneşini kesmeyecek şekilde budanırsa) ama uç verimi olan yerli cevizlerde (bazı yabancı ceviz çeşitleri de ) 10X10 hatta 12X12 gibi dikim yapılabilir. lütfen yazdıklarımı ukalalık olarak algılamayın ben de bi çoğu gibi bu işe yeni giriyorum bunlar yaptığım araştırmalarda elde ettiğim bilgiler.

blksr_selim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 23:50   #35
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blksr_selim Mesajı Göster
chandler cinsi bi cevizi 8X4 7X4 hatta 6X4 bile dikebilirsiniz buna sıra dikim veya çit dikimi denir. burda dalların kısmen birbirine girmesi önemli değildir (birbirlerinin güneşini kesmeyecek şekilde budanırsa)
Bu ölçülerde 15 yaşında bir chandler bahçesi gösterebilirmisiniz, Ya da dediğiniz gibi güneşi kesmeyecek gibi budamaya kalksak ağacın yarısı gider, o zaman sık dikimin avantajı nedir?

Ben bir soru sorayım cevap verirseniz sevinirim, yarısından da vaz geçtim ağaçın üçte birini güneş alması için budamayla kesersek ağacın ne gibi bir tepkisi olur?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 22:25   #36
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
söz konusu futbol ise hepimiz HAKEM, sağlıksa hepimiz DOKTOR, tarımsa hepimiz ÇİFTÇİ, araçsa hepimiz ŞÖFÖR, vs. vs.oluyoruz.. bu bizim zaafımız. en iyisini biz biliriz.. daha türkiyede 8,9 yaşlarında bir chandler ceviz bahçesi bile yok bu ağacın 8 veya 9 yasındaki ebatlarını bilen değil gören bile yok.. ceviz firmaları fidan satabilmek için 8x4 7x4 hatta 7x3,5 dikin diyorlar.. e be insaf 7 metreyi anladıkta 3,5 nedir kardeşim. iki ağaç arası 3,5 olurmu ? buçuğunu iki ağacın gövdesinin kapladığı alanı var sayarsak geriye 3 metre kalır.. yani buda her ağacın sağa sola 1,5 metre sürgün sürmesi demektir... e daha 2 yaşında sağlıklı bir fidan 1,5, 2 metre sürgün sürdüğüne göre 15 yasındaki bir ağaç her sene ne kadar sürgün sürer düşünsenize? e efendim sende 5 veya 6 cı yılından sonra aradan birer tane seyrekle 7x7 olsun diolar ) oldu.. e peki mantık neresinde bunun ? neymiş efendim aynı suyu aynı emeği zaten verecekmişimde tarlam boş kalmayacakmış.. 5 veya 6 cı yılından sonra bana verim verecek zaten ozaman da sökeceksem benım 6 yıl boyunca 2 katı budamalarım ilaçlamalarım vs.. vs.. o kadar emeğim n olacak ? esprisi ne ? amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.. aklın sınırlarını zorlamayacak şekilde ekinde kaça kaç ekerseniz ekin.. amerika şili çin böyle ekiyormuş da bilmem neymiş de.. gidip yerinde gezen ve resimleyen bazı ceviz duayenleri bile 10 yıllık veya 15 yıllık bir bahçe resimlememişler dikkat edin en büyük olanı 6 bilemedin 7 yaşında bahçeler.. bu 6 - 7 yıllık bır olay değil 600 sene den bahsediliyor.. sonra kaldıki onlar öyle ekmişler.. adamların budama bilgisine , tarım bilgisine, teknoloji yönunden alet edavatına, toprağın verimliliğine vs vs . sen sahipmisin ? kısacası aklın yolu bir atomu parçalamaya gerek yok iç içe girmeyecek ve tarlanı fazla heba etmeyecek şekilde ek gitsin.. saygılar

Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 01:48   #37
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster
daha türkiyede 8,9 yaşlarında bir chandler ceviz bahçesi bile yok bu ağacın 8 veya 9 yasındaki ebatlarını bilen değil gören bile yok..
Sayın Kursatates, diğer söylediklerine kısmen katılmakla birlikte alıntı yaptığım cümlelere hiç katılamayacağım zira türkiyede 10-12 yaşlarında küçükte olsa bahçeler var, en azından benim bahçem 8 arkadaşımın bahçesi 9 yaşında. Bazı şeyleri yazıyorsak afaki yazmıyorum yaşadığımız gördüğüm tecrübeleri yazıyorum, o nedenle gören yok derseniz gören ve yetiştirenin var olduğunu söylemek isterim.
Bir çok kereler yazdım görmek isteyen varsa bahçelerimiz küçükte olsa 8-9 yaşındaki ağaçların durumlarını görmek isteyenler gelip görebilir bilhassa benim bahçemde her konuda iyi örneklerde kötü örneklerde mevcut ona keza toprak yapısında iyi örneği kötü örneğide mevcut, 8x8 ekimide 8x4 de mevcut, küçük bir üniversite desem yanlış söylememiş olurum, bir şeyler söylerken de masa maşındaki bilgilerle söylemiyorum deneyim ve tecrübelerimi yazıyoruz ve bu konuda bilgilendirmek için can atarken bazı arkadaşlar tarafından ukalalıkla suçlanabiliyorum o nedenle her şeye maydanoz olmamaya karar verdim.

Bazen bazı kişilere anlatamama sıkıntısını seziyorum anlatsam da anlamayacak ya da bildiğinden şaşmayacak (ki, bunlar bildiklerini zannedenler) dolayısıyla zaten klavyede zorlanıyorum hiç değilse bunun zahmetine katlanmayayım diye yazma gereği görmüyorum.

Sormaya ya da fikir alışverişine girmeyenler kibirli kişilerdir sorarlarsa küçüldüklerini sanırlar burunlarından bir kıl koparsa dünyaları yıkılır, Oysa ki, herkes her şeyi bilecek diye bir şey yok bizde biliyoruz demiyoruz bildiğimiz yaşadığımız gördüğümüz durumları yazıyoruz kısacası bu konuda birbirimize soracağımız öğreneceğimiz çok şeyler var yeter ki, sorma uslubumuzu bozmayalım öğrenme kibirliğini bırakalım,
Burada başlıklarda öyle bilgiler var ki, hiç bir yerde bulamayacağınız maddiyatla alamayacağınız üniversiteler de dirsek çürütseniz de bulamayacağınız bilgiler mevcuttur, ama alabilene almak isteyene.

Eski 25-11-2014, 02:08   #38
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdamızceviz Mesajı Göster
dekara gidecek ağaç sayısı tabloda ki gibidir
Bu tablo hangi cins fidana göredir belli değil, ceviz başlığında olması uygun değil.

Alıntı:
"Eğer siz bahçe sınırına daha yakın veya tam sınıra dikim yapacaksanız bu sayıyı biraz daha artırmalısınız"
Bu tabloyu nereden aldığınızı belirtmemişsiniz ama en azından şunu belirteyim ki, sınıra da dikim görülmüş şey değil, bu ne mümkün.

Komşu tarlaya da ekseler daha da çok alır.

Bu konuda bilgisi olmayan arkadaşları yanlış yönlendirmemek için bu tabloyu kaldırınız lütfen, sınıra ekim diye bir şey yok, ekemezsiniz ekerseniz de sökerler, konu hakkında bilgilenme gereğiniz olursa lütfeder sorarsanız onu da anlatırız.

Eski 25-11-2014, 18:25   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
sayın lilium;
dediğim gibi ben yeni başlıyorum ve bunlar burada okuduğum ve kendini bu işin uzmanı diye tanıtan birebir görüştüğüm fidan üreticilerinden aldığım bilgilerdir. henüz hiçbir tecrübem yok sizin ve sizin gibi uzun yıllardır bu işle uğraşan abilerimizin tecrübe ile sabit bilgilerine sonsuz saygı duyuyorum. benim yazmamdaki ana sebep okuyarak dinleyerek öğrendiğim bilgilerin doğru mu yoksa sadece bilgi kirliliği mi olduğunu onu öğrenmek, çünkü o kadar çok farklı şeyler konuşuluyor ki herkes başka bişi söylüyor. Yoksa bu kadar bilen ve tecrübeli insanlara şu aşamada benim görüş bildirmem kendini bilmezlik olur.

blksr_selim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 13:13   #40
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Saygideger arkadaşlar. Chandler cinsini 6x6 dikim onerirmisiniz kaç yilda ağaçlar birbirine girer. 6x6 dikersem traktörle işlemek mümkün olur mu? 7x6 daha mı iyi olur nedersiniz?

Düzenleyen cevizadam : 26-11-2014 saat 13:14 Neden: yazim hatasi
cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 10:16   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Saygideger arkadaşlar. Chandler cinsini 6x6 dikim onerirmisiniz kaç yilda ağaçlar birbirine girer. 6x6 dikersem traktörle işlemek mümkün olur mu? 7x6 daha mı iyi olur nedersiniz?
illa ki sık dikim yapacaksanız 8x6 yap toprağın durumuna göre 7x6 da olabilir.

ama bu dikim aralıkların da budama işini iyi bilmeniz halinde uygulanabilir.

modifiye lider sistemi ile üç kat yan dal çıkarırsınız verime yattığında büyüme yavaşlar

chandler çeşidinde kesinlikle modifiye lider sistemi öneririm goble sistemini sakın deneme.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 19:07   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Sık dikim tavsiyelerini fidancılar ateşlemiştir. Amerika'da şöyle, avusturalyada böyle diye.
Türkiye de sık dikim yapılmış 10 yaşında bahçe yoktur.
Olsa zaten fidancılar amerikadaki bahçeleri göstermezler.
Sık dikim çok profesyonel bir iş (hava akımı, nem durumu, profesyonel Budama, toprak durumu vs.)
Sık dikimi tavsiye eden fidancılar bile bu işi becerebileceklermi,belli değil.
çünkü tecrübeleri yok.
Sık diktirdikleri bahçelerde tecrübe kazanacaklar .buda bi gerçek.

Geçen köy tv de ibrahim balkal 8*4 bahçe gösterdi.
Fidanlar 4 yaşında, iki ceviz arasında bir metre mesafe kalmış, bir metre mesafede bu sene kapanır.Nasıl olacak bu iş anlayamadım.
Keşke şöyle 15 yaşındaki sık dikim bir bahçe gösterebilselerde, üretici de bu işin olabileceğini görse.

Lilium beğendi.

Düzenleyen ertuğrul 37 : 02-06-2016 saat 15:55 Neden: Yazı ekleme
ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 19:22   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
8x8 gibi dikimlerde başarılı olmuş arkadaş lar sık dikim deneyebilirler, tecrübelerine güvenerek.

Ama sık dikim AMATÖRLERE göre değildir.
Bugün size sık dikim yaptıran fidancılar sorun olduğu zaman diceklerki size.
DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR.

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2016, 13:57   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Selamün aleyküm
Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum.

choqq_fenaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 01:32   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
benim aklimda ki dikim sekli 6*4 veya 7*4 seklinde. ileriye dogru 4 ler baktim yetersiz kaliyor sokerim. 6*8 veya 7*8 olur. hem buyuyene kadar meyve alirim. buyudukten sonta da yakacak odun cikar yine satarim

beyazcocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 11:28   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bize, ziraat fakültesinde 10x10 şeklinde öğretilmişti. Ceviz oldukça derine ve yana kök geliştirir (6-7 metre derinlik). Dikildiği toprağı sahiplenir. Bu nedenle, sık dikimden kaçınmak gerekli.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 22:55   #47
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Selamlar,
Yeni üyeyim.

Atabey/Isparta'da küçük bir bahçe kurmak için hala araştırıyorum.

Bahçem 5 dekar. Yöneyi güney, 1.5 derece hafif meyilli. Rakım 950. İlkbahar geç donlarından çekindiğim için Fernor ağrlıklı olacak.

90 Fernor
30 Chandler

Tozlayıcılar
6 Frenguetta
5 Ronde de Mon.
4 Fernette

8x4 düzende toplam 135 ağaç olacak. Bahçede mevcut ağaçlar ve tam dörtgen olmadığından kayıplar var.

Kıdemli ve tecrübeli üyelerden şunu öğrenmek istiyorum;

- Tozlayıcıların seçimi doğru mudur?

- 8x4 ya da 4x8 farkeder mi? Yani sık hatlar doğu-batı mı yoksa kuzey-güney istikametinde mi olmalı? Resimdeki hangi düzen fotosentez bakımından daha uygundur?

https://ibb.co/eTn3GQ

- Haziran da ön siparişi verilen fidanları en erken ne zaman sorunsuz dikebilirim?

Düzenleyen Cevizlik Sokak : 24-04-2017 saat 22:59 Neden: resim link düzeltme
Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 16:11   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Rüzgar yönü önemli, nereden esiyorsa o tarafın aralığı daha çok olmalı ki don riski düşsün

Sent from my iPhone using Tapatalk

yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, fidan dikimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024