agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Büyük çiçekli abelya/ Abelia x grandiflora (http://www.agaclar.net/forum/calilar/9832.htm)

Kiraz 07-08-2008 18:45

Büyük çiçekli abelya/ Abelia x grandiflora

1 Eklenti(ler)
İki senedir severek büyüttüğüm bir çiçeği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklenti 44607

Yaprak döken veya herdem yeşil çalıdır. Gösterişli çiçekleri vardır.

Büyük çiçekli abelya, abelyalar içinde en dayanıklı ve muhteşem olanıdır. Sıcak iklimlerde herdem yeşilken, soğuk iklimlerde yapraklarını döker (İstanbul'da yapraklar dökülmüyor. )

Parlak yeşil olan yaprakları sonbaharda renklenmeler yapar. Beyaz ya da pembe olabilen bol miktardaki hoş kokulu çiçekler yazın açar ve don olana kadar bahçelerinizi süsler.

Çok güzel fon olabilen bu bitkiler, budanan ya da budanmayan olarak kullanılabilirler. Budanmadığı zaman boyları 2 m'ye kadar çıkabilir.

"Edward Gaucher" leylak pembe çiçekler açar. "Prostrata" en gösterişli olanıdır, yerörtücü olarak da kullanılabilir.

Tam güneş alan veya yarı gölgede, iyi drene topraklarda yetişir. Üretilmeleri çelikle olur.

Kaynak: Dış Mekan Süs Bitkileri ve Peyzajda Kullanımı (Dr. Gürkan Ceylan)

Sonbaharda budadığım dalları diktim ve çok kolay tuttular, bu sene minicik olmalarına rağmen çiçekleri var. Arzu eden arkadaşlara budadığımda çelik gönderebilirim.

Yukarıdaki resim, bahçemdeki abelyadan, ama hangi cins olduğunu bilemiyorum ve merak ediyorum.

Kiraz 07-08-2008 21:44

Uygun çelik alma zamanı kasım-ocak arasıymış.

Oğuzhan 08-08-2008 20:14

Ooooo yeni keşifler var.Ben nasıl olduda bu çiçeği atlamışım. :)

berduray 24-02-2009 15:11

Ben de birkaç çelik denemesi yapıyorum, bakalım tutturmayı başarabilecek miyim? Gerçi şu an uygun değilmiş ama elime yeni geçti çelik.

Kiraz 24-02-2009 16:23

Sevgili Berduray, geçen sene denediklerimin tümü tuttu, üzecek bir bitki değil, başaracaksın:)

berduray 24-02-2009 17:04

Şimdiye kadar yaşayan çeliğim olmadığı için endişeliyim açıkçası...

berduray 29-06-2009 11:29

Herşey yolunda gidiyordu.

Ta ki dış cephe boyacılarının, balkonu boyarken, saksıyı ordan oraya atmaları sonucu yapraklanan çeliğim öldü.

Kiraz 29-06-2009 12:58

Geçmiş olsun sevgili Berduray, ben de çeliklerden birini kuruttuğumu sanıyordum ama sulayınca kendine gelir gibi oldu, belki seninkinde de ümit vardır. Çelik bulamazsan, kasımda gönderebilirim.

berduray 30-06-2009 01:23

Teşekkür ederim sayın Kiraz, yakınımdaki parkımsı yerde var, mevsiminde tekrar deneyeceğim.

adaçayı 02-09-2009 13:52

Banada bu sene abelya hediye geldi,çok sevimli ve hoş kokulu çiçekleri var..
şimdi boyu 50 cm oldu,üzerindede bol çiçekleri var.Ankara'nın soğuk kış günlerine dayanabilecekmi merak ediyorum...

k_donmez 06-02-2010 17:31

1 Eklenti(ler)
Ekim ayında Ankara'ya getirip, şelalenin üstteki büyük saksısının içine diktim. Geldiğinde çiçekli ve gür yapraklıydı. Soğuklarla beraber önce çiçekler, sonra yaprakların çoğu gitti. Buna rağmen canlı ve halen diri, güzel yaprakları var. Bulunduğu yeri doldurup sarkan formda büyütebileceğimi düşünüyorum. Hele şu kış bir bitsin.

Günüm 06-02-2010 19:32

Abelia Edward Goucher - Pembe çiçekli abelia

1 Eklenti(ler)
Geçen sene aldığım ve çok iyi durumda olan iki abelia türü daha var. Pembe çiçekleri beyaz olandan daha büyük ve çok daha güzel kokuyor.

Günüm 06-02-2010 19:35

Abelia grandiflora Kaleidoscope

1 Eklenti(ler)
Yaprak renkleri mevsimlere göre değişiyor. Sonbaharda yaprakları kızarmaya başlamıştı benim çiçeğimin.

sevim4 06-02-2010 19:51

Çok harika sevgili günüm emeyinize salik.

k_donmez 06-02-2010 20:55

Sayın Günüm, bu çiçekler halen bu durumda mı? Eğer böyleyse ben bahçedeki çalıyı sökeceğim. :-)

Günüm 06-02-2010 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez (Mesaj 575017)
Sayın Günüm, bu çiçekler halen bu durumda mı? Eğer böyleyse ben bahçedeki çalıyı sökeceğim. :-)

Çiçek yok üzerinde maalesef sevgili k_donmez.:p
Ama yaprakları olduğu gibi duruyor.

k_donmez 06-02-2010 23:10

Oh be. Benim abelya canını kurtardı. :rolleyes:

k_donmez 11-02-2010 20:06

Sayın Günüm,
13 nolu mesajdaki Abelia grandiflora Kaleidoscope'un yaprak görünümü çok güzel. Bu türden şöyle küçük bir çelik alma ve gönderme imkanınız olur mu acaba?

Günüm 11-02-2010 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez (Mesaj 577475)
Sayın Günüm,
13 nolu mesajdaki Abelia grandiflora Kaleidoscope'un yaprak görünümü çok güzel. Bu türden şöyle küçük bir çelik alma ve gönderme imkanınız olur mu acaba?

Sevgili k_donmez o resim internetten alıntı. Bendeki henüz çok küçük. Ama satın aldığım yeri öğrenmek isterseniz özel mesaj ile gönderebilirim. Her ikisini de aynı yerden ve kargo ile aldım.

k_donmez 11-02-2010 21:25

Sayın Günüm.
Lütfen firma bilgilerini verir misiniz?
Teşekkür ederim.

k_donmez 19-02-2010 15:00

Yukarıdaki resimde yer alan abelyanın yanına iki hedera çeliği batırmıştım. Biri tutmuş görünüyor. Abelya da iyi durumda, çok neşeli olacak çok.

Eser İlhan 20-02-2010 06:32

Merhaba Günüm, ben de abelyaları çok seviyorum ve bahçemde yetiştiriyorum. Ama sizin aldığınız türler çok güzeller ve hiçbir yerde de görmedim. Nerden aldığınızı ben de öğrenmek isterdim. :))

k_donmez 02-07-2010 14:56

1 Eklenti(ler)
Abelia kışı yeşil ancak bitkin geçirdi. Baharla canlandı. Ancak pek fazla dallanma olmadı. Şimdi çiçek açmaya hazırlanıyor. Bu bitkiyi dallandırmanın bir yolu var mı?

Kiraz 02-07-2010 15:59

Budanınca yanlardan dallar veriyor ama şimdi sizinki tomurcukta, çiçekler geçtikten sonra yapabilirsiniz.

OSMAN45 05-08-2010 19:35

abelia

1 Eklenti(ler)
Bu da benim abelia"m.

Sayın Kiraz gerçekten belki de en gösterişli çalının başlığını açmışsınız. Ağaçlar net bir derya. Böyle bir başlığı bile ancak bulabildim.

Resimdeki Abelia yaklaşık 8 yıllık. Boyu yaklaşık 1.5 metre ve sürekli budanıyor. Hanımeli grubu ile birbirlerine ve balkonumuza çok yakınlar. Sabah erken saatlerdeki kokuyu düşünür müsünüz?

Arzu eden arkadaşlara Kasım ayından itibaren çelik gönderebilirim. Çelik alma konusunda acemiyim. Tarif alırsam memnun olurum. Yani genç filizlerden mi yoksa bir yıllık dallardan mı çelik daha iyi tutar?

Her şey gönlünüzce olsun.

freesiaN 06-08-2010 12:49

Merhaba arkadaşlar,abelilarda çok güzellermiş,kokulu olması beni çok cezbetti çünkü kokulu çiçekleri çok seviyorum.Benim merak ettiğim kokusu yoğun mu ve saksıda yetiştirebilirmiyim?

Günüm 06-08-2010 14:07

Kokusu üzerine doğrudan güneş gelmediği saatlerde oldukça yoğun.
Bendekiler saksıda büyüyor. Düzenli budayarak kontrol altında tutmanız gerekiyor. Aksi taktirde alıp başını gidiyor.

nurguldk 26-05-2011 15:00

Ben de Mart ayında dikmiştim. Şu anda gayet sağlıklı ama henüz çiçek tomurcuğu yok. Ankaralılardan görüş rica ediyorum. Çiçek açan var mı?

nurguldk 26-06-2011 18:42

Bende de bir sürü tomurcuk var :)

ilksenozturk 08-08-2011 11:25

bu bitkiden bahçemde de olsun istiyorum. dün birkaç çelik diktim saksıya, mevsimi değil biliyorum, benimkisi ya tutarsa hesabı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024