agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Zakkum (Nerium oleander) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/689.htm)

Plumbago 30-12-2005 11:33

Zakkum (Nerium oleander)

1 Eklenti(ler)
Latince Adı : Nerium oleander
Türkçe Adı : Zakkum
Form : Çalı

4 m.' ye kadar boylanabilen, 3 m.'ye kadar yayılma gösterebilen, yerden dik dallanan çalılardır. Genç sürgünler yeşil ve tüysüzdür. Yaşlandıkça gövde rengi kahverengiye döner. Yapraklar, uzun şerit halinde sürgünlere 3'lü çevrel **** karşılıklı, bazen 4'lü dizilmişlerdir, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü mat renklidir. Boyları 10-15 cm.'dir kenarları tam fakat biraz kıvrılmıştır. Orta damar belirgin şekilde çıkıktır. Çiçekler terminal durumlu, huni gibi, pembe gül renginde veya beyaz renktedir. Meyveler, uzun kapsül şeklinde ve içerisinde bol miktarda tohum içerir. Tropik ve sub-tropik iklimlerde yetişir. Tohum ve çelikle üretilir. Park ve bahçe düzenlemelerinde, gruplar halinde ve soliter olarak kullanılabilir. Set bitkisi veya sınırlandırma amaçlı olarak kullanılabilir. Özsuyu insan için zehirli özellik taşımaktadır.

Baki Berk Kayalar 30-12-2005 12:46

İtalya' da otoyol aralarının ve kavşaklarının yeşil tutulmasında bir hayli büyük bir önem gören bir tür.

Sanırım bir yaprağı bir atı öldürecek kadar zehirliymiş sanırım.

obscure_f 23-03-2006 13:07

evet ayrıca bu mevsimde sasırdıkları icin acıyorlar.

malina 23-03-2006 15:15

ÇOk güzel bir zakkumum vardı. Ama onca ilaçlama rağmen üzerindeki zararlılarla baş edemedim ve atmak zorunda kaldım...

Ne yapmam gerekirdi?

Mine Pakkaner 23-03-2006 16:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
ÇOk güzel bir zakkumum vardı. Ama onca ilaçlama rağmen üzerindeki zararlılarla baş edemedim ve atmak zorunda kaldım...

Ne yapmam gerekirdi?

Evde tarım ilacı uygulamak kolay olmuyor, pahalıya da geliyor, bir tatlı kaşığı ilaç için koca kutuyu alıp bir daha kullanmıyorsunuz gibi.

Zakkumdaki yaprak bitlerini genellikle sistemik böcek ilaçları ile öldürmek mümkün. Ancak evde saksıdaysa yapılacak birşey var. Tabii saksıda devasa birşey olmadığını ve işlemleri yapabileceğiniz boyutta olduğunu varsayayıyorum.

Saksısını torbaya koyun ve toprak ıslanmayacak şekilde sarın. Zakkum derimsi yapraklı olduğu için hiç korkmadan ama kırmadan yumuşak bir süngerle arap sabunlu su kullanarak yıkayın.Saksı toprağının üstten 1 cm lik kısmını atın. Burada yumurta kalmış olabilir. Sanra arap sabunu ve zeytiyağlı bir karışım hazırlayıp püskürtün. Veya bahçe bitkisi satıcılarından verirlerse az miktarda ilaç alın. onu atın.

Karıncaları kontrol altında tutun. karınca ve yaprak biti arasında ortaklaşa bir yaşam var. Karınca bitin tatlımsı dışkısını yiyerek besleniyor buna karşılık onu koruyup kolluyor ve bakıyor. Biti veya yumurtasını alıp bitkiye yerleştiriyor ki ona yemek yapsın :rolleyes:

Zaten bir bitkiye karınca musallat olmuşsa üzerinde kesin bit vardır.

sonra bu yapışık salgıların üzerinde de mantar hastalığı gelişiyor ( fumajin ). Haydi bakalım, dert bir değil elvan elvan...

İyisi mi siz siz olun ilaç yaptıktan sonra karıncaları saksıya yanaştırmayın :)

malina 23-03-2006 17:22

Benim boyumdan büyüktü, yani baştan mümkün değil uygulamam :)

Ama diğer dediklerini aklımın bir kenarına yazdım :)

trockya 29-04-2006 17:08

Ya bu zakkumun tohum alma ve ekim zamanı ile çelikle üretim zamanını bilen varsa yazı versin.Teşekkür ederim...

Mine Pakkaner 29-04-2006 18:14

Haydi bu da senin işin olsun. Bize bunu sen hazırla yazıver olur mu? Hem fidancılık teknikerinin ağzından öğrenmiş oluruz. :rolleyes:

malina 29-04-2006 19:05

hahhaaa :)

sezinci 29-04-2006 23:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
hahhaaa :)

Hoşuna gider tabii.
Mine pakkaner de senden geri kalmıyor.:)

salserol 08-08-2007 17:47

zakkum

1 Eklenti(ler)
2 seneden beridir zakkum ağacımın yaprakları kıvrılıp kuruyor ..yorumlarınızı bekliyorum..
teşekkürler.

Mine Pakkaner 09-08-2007 08:37

Alacalı zakkumda çok görülen bir durum. Güneşe diğer zakkuma göre daha hassas. Hatta aşırı güneşte her alacadan tam sarıya dönüyor. Endişe etmeyin. Kış sonu budama yaparak bozuk yapraklı dalları uzaklaştırın.

ozgul 06-06-2008 11:49

Ben bahçemin kenarına zakkum dikmek istiyorum. Bunu çelikle nasıl ve hangi mevsim yapabilirim acaba? Bilenlerden yardım bekliyorum...
Birde zakkumdan tohum elde edilebilirmi? Teşekkürler şimdiden...

aykutalp 07-06-2008 10:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozgul (Mesaj 245121)
Ben bahçemin kenarına zakkum dikmek istiyorum. Bunu çelikle nasıl ve hangi mevsim yapabilirim acaba? Bilenlerden yardım bekliyorum...
Birde zakkumdan tohum elde edilebilirmi? Teşekkürler şimdiden...

Aynı sorunun cevabını ben de merak ediyorum? Odunsu gövdesi olanlardan çelikleme nasıl oluyor, hala anlamış değilim. Bir de zakkumun saksıda yetişip yetişmeyeceğini merak ediyorum. Her halükarda bol güneş istiyor galiba...

İstanbul'da bu kadar çok zakkum dikili olduğunu dün fark ettim. Şimdiye kadar bana hep güneydeki tatil yörelerimizin bitkisi gibi gelirdi. Beyaz ve pembesiyle Haziran'da İstanbul'a çok farklı bir hava katmışlar...

fleabattery 07-06-2008 17:07

babam su içinde 10 15 günde köklendirmiş. ****** dolabın içinde, gölgede. babam zonguldak ta yaşıyor. iklim farkları etkilidir eminim. ilkbahara girerken yapmış diye biliyorum ama, emin değilim. şu anda bendeler saksıdalar. gelişimleri de gayet iyi görünüyor. ancak üç dört tane beyaz böcücük gördüm, yaprak bitine benzemiyorlar. şimdilik müdahale etmiyorum.

ozgul 09-06-2008 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aykutalp (Mesaj 245480)
Aynı sorunun cevabını ben de merak ediyorum? Odunsu gövdesi olanlardan çelikleme nasıl oluyor, hala anlamış değilim. Bir de zakkumun saksıda yetişip yetişmeyeceğini merak ediyorum. Her halükarda bol güneş istiyor galiba...

Benim oturduğum bir evde evsahibinin saksıda büyük bir zakkum'u vardı... Balkonda dururdu... Bence yeriniz varsa deneyin ama zehirli bir bitki olduğunu da unutmayın derim...

aykutalp 14-06-2008 12:32

Dışarıdakilerden bir tanesinin tepesini kopardım. Sabunlu su ile yıkayarak böceklerden temizledim. Şimdi suda duruyor. Bakalım, köklenecek mi....

Bu arada elinde sarı zakkum fotoğrafı olan arkadaşlar paylaşabilir mi? Böylesini hiç görmedim, merak ediyorum.

alya 15-06-2008 17:40

25 - 30 cm.boyundaki zakkum çeliğinin yarısını torf içine koyun hergün sulayın 15-20 gün içinde filizlendiğini görürsünüz yalnız şubat **** mart ayında yapın ben antalyada denedim

şenol coca 11-08-2008 12:46

Zakkum

Sevgili arkadaşlar ben zakkum çoğaltmak istiyorum,ancak zehirli bir bitki olmasındanda endişe duyuyorum.Üretimi ve zehirliliği konusunda bilgi verirseniz sevinirim..

hotking005 25-03-2009 19:50

zakkum üretimi hakkında

25.03.2009

merhaba iyi günler, elimde yaklaşık 10 kadar zakkum ağacım var ve bu ağaçlarımı gençleştirmek için 50 cm den budadım. budama artıklarından çelik almakistiyorum.

bu celikleri dışarıda diksem gelişirmi _? yoksa ufak bir tünel yamama gerek varmı_?

bu konuda yardımcı olursaız sevinirim..

habibe 01-06-2009 09:15

1 Eklenti(ler)
Bahçemde ki zakkum,

celalsungur 04-06-2009 22:02

Zakkumun çiçek saplarında sarı polen gibi yoğun birikintiler var, etrafında da siyah bitler. Bunlar nedir, nasıl kurtulabilirim?

moso 18-06-2009 17:26

Dere ıslahı için proje hazırlığındayım. Hazırlanan projenin bazı bölümlerinde zakkum çiçeği kullanmak istiyorum. Bakımı kolay bir çiçek olduğu için zakkum çiçeği kullanmak istiyorum. Kök uzunluğu ve erozyonu önleme açısından (ki proje zakkum üzerine kurulu olmayacak) bilgiye ihtiyacım var.

Funda Kalaycıoğlu 23-06-2009 11:40

Arkadaşlar,
Bahçede sabahtan saat 16.00ya kadar güneş alan zakkumum bol çiçeklenmişken çiçeklerden bir karış alttaki yapraklar birden sararıp dökülmeye başladı. Ortalıkta da bit falan görünmüyor. Ne yapacağım ben şimdi?
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu 23-06-2009 21:45

Arkadaşlar,
Benim derdime çare bulacak kimse yok mu?

celalsungur 23-06-2009 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur (Mesaj 437869)
Zakkumun çiçek saplarında sarı polen gibi yoğun birikintiler var, etrafında da siyah bitler. Bunlar nedir, nasıl kurtulabilirim?

Kurtuldum.;)
Zakkumlar şimdi pırıl pırıl.

celalsungur 23-06-2009 22:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu (Mesaj 450888)
Arkadaşlar,
Benim derdime çare bulacak kimse yok mu?

Bir fotoğraf koyabilir misiniz.

Funda Kalaycıoğlu 24-06-2009 12:36

Sayın Celal Bey,
Fotoğraf şansım yok. Fakat dediğim gibi, 1-1,5m.lik dalların uçları çiçek dolu. Çiçeklerin 20cm. aşağısında ise yapraklar sararıp döküldüğü için sapların o kısımları kel. Çünkü yapraklar 2 gün içinde döküldü bile.... Bit, sinek ya da garip hiç bir görüntü de yok.
Saygılar

iris41 27-06-2009 17:24

Selam.
2 yıldır baktıgım ufak Zakkumum sonunda actı .
her gün balkona cıkıp üzerindeki bite benzer sarı canlıları temizliyorum.
bu yıl belediyenin ektigi zakkumlarda nedense keyifsiz aynı dert onlardada var bütün cicek başları sarı böcek kaplı hic ilgilenmiyorlar sadece dikip brakmakla olmuyor .
burdan seslensek duyarlarmı ?

Saygılar sevgiler.

ozgurbilgin 22-07-2009 18:02

Ne zaman çelik almak uygun olur. Bugünlerde alıp eksek tutar mı acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024