agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Aküba (Aucuba japonica) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/5744.htm)

Penelophe 17-09-2007 16:01

Aküba (Aucuba japonica)

1 Eklenti(ler)
Eklenti 20854

Menşei (Yurdu): Doğu Asya- Japonya

Ortak İsim: Lekeli defne.

Habitat: Çok yıllık, yavaş büyüyen, herdem yeşil.

Bitki gurubu: Çalı.

Yaprakları: Parlak yeşil, beyaz benekli, çok canlı.

Çiçekleri: Beyaz renkli, salkım şeklinde.

Meyve: Parlak kırmızı, fındık büyüklüğünde.

Dayanıklılık: 10'da 6.

Kullanım Alanı: Salon ve parklarda, gölge yerlerde süs bitkisi olarak.

Toprak yapısı: Ağır killi ve organik maddece zengin toprakları çok sever.

Çiçeklenme zamanı: İlkbahar ayları.

Su isteği: Toprak kurudukça, kireçsiz, kaliteli su ile.

Işık ve Yer İsteği: Bol ışıktan hoşlanır fakat direk güneş ışığı almamalı, gölgede durmalıdır. Nisbi nem oranı yüksek, ılıman bölgelerde çok iyi gelişme gösterir.

Budama: Budanmadan hoşlanır. Yaz sıcaklarını kaldıramayan bazı yapraklarda kuruma meydana gelir, bu yapraklar ve fazla dallar kesilmelidir. Havanın serinlemesiyle birlikte yeni sürgünler verecektir.

Üretimi: Tohum ve çelikle. Eylül-Kasım ayları arası tohumlar ekilir. Nisan-Ağustos ayları arası çelik alımı için uygundur.

Kaynaklar:
Kaynak1
Kaynak2
Kaynak3
Kaynak4

Penelophe 17-09-2007 16:20

1 Eklenti(ler)
Bu da benim çiçeğim. Daha bugün geldi, hemen sıkı bir araştırma yaptım, sizlerle de paylaştım.;)

sukranayalp 17-09-2007 16:22

Sevgili Phenolope güzel bir çiçeğe değinmişsin.
Bu çiçekle ilgili olarak diğer arkadaşlara sorum olacak. Özellikle bazı mıntıkalardaki Aquba'larda büyükçe yaprak yanıkları oluşmaktadır. Bunun nedeni nedir? Engelleyebilir miyiz? Nasıl engelleyebiliriz?

Oğuzhan 17-09-2007 16:29

Penelophe çok güzel maşallah.Güle Güle büyüt.Meyveleri yeniyor mu?Kren gibi duruyor.Lezzetli görünüyor.

Penelophe 17-09-2007 16:43

Elfogi sağol, meyvelerinin yenip yenmediğine dair bir bilgi bulamadım.

Şükran hanım, bugün bir hayli site gezdim, yazları bazı güneş değen mıntıkalarda yaprak yanıkları oluyormuş ve budama ile bu yapraklar bitkiden uzaklaştırılıyormuş.
Her ne kadar diğer arkadaşlara sorsanızda bende okuduklarım doğrultusunda cevapladım.:p

mehtap gürbüz 17-09-2007 18:55

Aucuba

Aucuba kesinlikle koyu gölge ister. Az gölge de veya güneşte yaprak rengi sararır benekleri nerdeyse görünmez ve sonunda yapraklarda yanma görülür.
Suyu çok sever, soğuktan korkmaz, ilk baharda mor renkli küçük salkım şeklinde çiçek açar (dişileri ). Erkekleride çiçeklenir ve tohumlar vermesi için erkek dişi yanyana olması gerekir. Kırmızı, kızılcık benzeri meyveler yapar. Evlerde salonda her dem yeşil dekoratif bitki, bahçelerde çit ve öbek olarak kullanılabilir.

Penelophe 17-09-2007 19:27

Mehtap hanım teşekkürler, hem bilgiler için, hem de aküba için.;)

limon 17-09-2007 21:15

Penelophe hediye mi geldi, satın mı aldın?
Satın aldıysan kaç para? ;)
Çok güzelmiş, güle güle büyüt. :)

bluecrop 04-04-2008 20:09

acuba

1 Eklenti(ler)
Evimizin önünde 10 yıllık , 1.5 m boylarında Acuba var. Her sene Mart aylarında çiçek açıyor, çiçekler meyve oluşmadan dökülüyor . Acubaların dişi ve erkek çeşitlerinin olduğunu bugün öğrendim. Bu bilgiden sonra ona süpriz yapmaya karar verdik. Hayatının geri kalan kısmını yanlız geçirmemesi için yanına hayat arkadaşını dikmeyi düşünüyoruz.

Acubamızın Eklenti 34077 erkek veya dişi olduğunu nasıl ayırt edebiliriz.

Baldaş 16-08-2008 23:35

1 Eklenti(ler)
Rize Ziraat Aküba

Selim-i Ahir 14-12-2008 11:11

Bunun fidanını nereden bulabiliriz?
Meyvelerinin yenip yenmediğini sevmediğim bir kişiye yedirerek test etmeyi düşünüyorum. :-)

Selahattin Yılmaz 14-12-2008 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 153710)
Sevgili Phenolope güzel bir çiçeğe değinmişsin.
Bu çiçekle ilgili olarak diğer arkadaşlara sorum olacak. Özellikle bazı mıntıkalardaki Aquba'larda büyükçe yaprak yanıkları oluşmaktadır. Bunun nedeni nedir? Engelleyebilir miyiz? Nasıl engelleyebiliriz?

Şükran hanım Akübalar direkt güneş ışığında (günde bir kaç saat direkt gün ışığı alsalar bile) yaprakları yanıyor maalesef. Yeri değiştirilip daha fazla gölgeye alınlaı **** yerlerine güneş aldıkları saatlerde gölgeleme yapacak şekilde ayarlanmalı.

Başbahcivan 14-12-2008 20:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir (Mesaj 329757)
Meyvelerinin yenip yenmediğini sevmediğim bir kişiye yedirerek test etmeyi düşünüyorum. :-)

Saygı değer arkadaşım bu bitlinin,yetiştirmesi çok kolay.Ayrıca fidanlıklardan temin edebilirsin,pahalı bir bitki değil ama hoş ve güzel bir bitki.

Minem 01-02-2009 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir (Mesaj 329757)

Ben bugün kendimi kobay olarak kullanıp bir tane meyvesinin tadına baktım. Şu saate kadar bir şey olmadı :)

feriha 09-02-2009 17:23

Sn bluecrop bitkinizin çiçeği ve meyvesi ne renk?

feriha 08-05-2009 19:59

2 Eklenti(ler)
Aucuba japonicam küçük mora yakın kırmızı çiçek açtı. Sanırım bitkim erkek meyve vermeyecek.
Eklenti 77242Eklenti 77243

mt55 19-06-2009 17:05

Akübalar hem dış mekan,hem de iç mekan olarak yetiştirilebilen ender ve güzel çalı türlerindendir.Ama yaprakların da oluşan güneş yanması olayından dolayı daha ziyade gün ışığını alabileceği iç mekan salon ev ortamlarını sever dış mekan bitkisi olarak yetiştirilecekse bahsedildiği gibi yarı gölgeden ziyade %99 gölgelik bir alana dikilmesi onun için daha iyi olur şahsi olarak yaptığım denemede salkım söğütün yarı gölgesinedenk getirdiğim akübada yanık oluşumu gözlemledim ama söğütün tam gölgesine alınca bu durum ortadan kalktı ama ev içinde böyle bir sıkıntı olmaz çelikle rahatlıkla çoğaltılabilir Nisan-ağustos arası denmiş ama ben mart ve nisan aylarında atılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum bu bitkini meyveside bildiğim kadarıyla sadece hoş bir görüntüye yarıyor yani yenmiyor :)

Güngör Salman 19-06-2009 17:22

Ben çelikten 2 tane köklendirdim.

feriha 19-06-2009 18:03

Bitkinin çiçekleri çabuk geçiyor. Meyveli bitkisi olan arkadaşımız var mı acaba görüntüsünü merak ettim..

alkinoos 03-12-2009 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 448618)
Ben çelikten 2 tane köklendirdim.

Çeliği hangi ayda aldınız acaba?

Güngör Salman 04-12-2009 00:08

2 Eklenti(ler)
2oo9 şubatta almıştım. Bunlarda tohumdan yetiştirdiğim akubalarım.

sevim4 04-12-2009 07:55

Elerinize salık sevgili güngör.

Güngör Salman 05-12-2009 21:47

Sevgili Sevim4, teşekkür ederim sevgiler.

alkinoos 09-12-2009 22:37

ellerinize saglık :)

Güngör Salman 09-12-2009 22:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alkinoos (Mesaj 543723)
ellerinize saglık :)

Teşekkür ederim. :)

Orhan Özbilgiç 10-12-2009 10:00

3 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH]Eklenti 117185[/ATTACH][/ATTACH]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz (Mesaj 329765)
Şükran hanım Akübalar direkt güneş ışığında (günde bir kaç saat direkt gün ışığı alsalar bile) yaprakları yanıyor maalesef. Yeri değiştirilip daha fazla gölgeye alınlaı **** yerlerine güneş aldıkları saatlerde gölgeleme yapacak şekilde ayarlanmalı.

Selahattin Bey' in sözünü ettiği olayı, birbir yaşadım. Üstelik yarı gölge yerlere dikmiştim. Yaprakları sürekli yandılar. Bende dördünü, evimin kuzey cephesindeki, balkon altına gelen yere taşıdım. Çelikten yetiştirmiş olduğum ikisi zaten onların biraz ilerisinde ve sorunsuz büyüyorlar.

fatma sunay 12-03-2010 18:12

sevgili dostlar akuba fidanı isteyen arkadaşlar çobançeşme orman fidanlığında istediğiniz boyda ve uygun fiyatlarda bulabilirsniz ben bugün karayemiş yani taflan fidanı almaya gitmiştim orda gördüm hatta meyveleri üzerindeydi tıpkı kızılcık gibi

bhdr34 26-03-2010 15:18

çoban çeşme fidanlığında fiyatı 10 tl. 1- 1,5 hatta 2 mt kadar olanları mevcut.

crazy782000 02-04-2010 22:16

merhabalar yorumlarınıza baktım ben de bir üretici bu bitkiden 1-1,5-2 metreye kadar olanları mevcut tanesi 5tl den isteyen arkadaşlara verebilirim.alımlar toptan olur ise fiyatta uygunluk sağlanır.

bukni 10-09-2010 00:56

merhabalar. benimde akubalar hakkında bir sorum var. benim evimde bulunan akuba bitkisinin yaprakları birden kurumaya başladı. yapraklarda solma yok. herhangi bir değişim yok ama sadece aynı renginde kuruma var. belli ki bitki kurumaya yüz tutmuş. bende bunun üzerine kökleri tutmuş olduğu eski toprağıyla birlik olmak üzere (kökler oynatılmadı) saksı toprağını killi toprakla değiştim. ama her gecen gün kuruma oranı artıyor. toprağa üre gübresi verdim, değiştirdiğim toprağa inek gübresi, talaş birazda çok ufak çaplı odun parçaları hatta yaprak çürüntüsüyle bile karıştırma yaptım. fakat kuruma olayını engelleyemiyorum. her gecen gün biraz daha kuruyor.
şimdi bu bitkiyi kurtarmak için nasıl bir yol izlememiz gerekir. teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024