agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Gülün yeri değişir mi (http://www.agaclar.net/forum/calilar/42476.htm)

ilknur aşık 17-05-2007 20:30

Gülün yeri değişir mi

Arkadaşlar ben toprağa dikilen gülün sökülüp taşınması imkanı olup olmadığını merak ediyorum. Varsa yöntemi nedir? Yoksa hiç uğraşmayıp çelikmi almak daha sağlıklıdır acaba? Seneler önce tenekede olan güllerimi bir arkadaşımın deposu önüne dikmiştim. Son zamanlarda öğrendimki güllerin durumu kötü bunları köküyle taşıma imkanı varmıdır?

limon 18-05-2007 16:19

Ben bahçemdeki gülün yerini Şubat ayında değiştirmiştim. Büyük çanak açtıktan sonra bol yanmış koyun gübresiyle karıştırdım toprağı. İlkbaharda da gül gübresi koydum dibine. Hiç sorun yaşamadım şu anda gayet sağlıklı. Topraktan söküm yapılacak her bitki veya ağaç için büyümelerinin durduğu dönemin en uygun zaman olduğunu düşünüyorum.

Lotus_1071 28-09-2007 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık (Mesaj 105326)
Arkadaşlar ben toprağa dikilen gülün sökülüp taşınması imkanı olup olmadığını merak ediyorum. Varsa yöntemi nedir? Yoksa hiç uğraşmayıp çelikmi almak daha sağlıklıdır acaba? Seneler önce tenekede olan güllerimi bir arkadaşımın deposu önüne dikmiştim. Son zamanlarda öğrendimki güllerin durumu kötü bunları köküyle taşıma imkanı varmıdır?

Güller çalı cinsi meşakkatli bitkilerdir.. kökleriyle sökebilir başka biryerde (teneke içini tavsiye ederim yoğun bakıma rahatlıkla alabilirsin...

yalnız söküm yaparken kökün etrafını geniş aç en az 2 kökü fazla zedelemeden sökmeye çalış . kalın köklerden ziyade ince kılcal köklere dikkat et. söküm zamanı okadarda önemli diil.. ben temmuzda bile söküp yer değiştirdim bişii olmadı.. yalnız bakıma alacağın yer yoğun güneş ve rüzgar görmesin

qqaazz 28-09-2018 10:15

Gülün yeri değişir mi

Bahçedeki gül çok gelişti yakın sayılabilecek çamdan uzaklaşmaya çalışyor. Kışın gülün yerini 1 metre daha kaydırsam bitki ölürmü?

birol baser 28-09-2018 11:22

Bu ayda degistirmeyin derim ben gecen sene ekimde degistirdim yerine alisamadi aralikta alti yasindaki gulu degistirdim bahara kadar yerine alisti degistirecekseniz eger kasim ortasindan aralik sonuna kadar degitirembilirsiniz bence

qqaazz 28-09-2018 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birol06busra (Mesaj 1548684)
Bu ayda degistirmeyin derim ben gecen sene ekimde degistirdim yerine alisamadi aralikta alti yasindaki gulu degistirdim bahara kadar yerine alisti degistirecekseniz eger kasim ortasindan aralik sonuna kadar degitirembilirsiniz bence

Gülün üzerindeki son yaprak düşer düşmez bu işlemi yapmayı düşünüyordum, olası geçici hava ısınması olmadan.

birol baser 28-09-2018 12:21

Uykuya gecmisken degistirin bende oyle yaptim ama ebruli gulumu kaybettim toprak suan sicak yeni kokler havalar soguyup toprakta soguyunca cabuk donuyor ama kasim aralikta zaten bitkiler kis uykusunda hava soguk toprak soguk yerini yadirgamiyor baharda yeni yerinde topragin isinmasiyla uyaniyor yerine alismis oluyor

latif.07 28-09-2018 20:07

Gülünüz topraktaysa ve 5 yaşını geçtiyse yeri değiştirilmez, değiştirirseniz ölür yazar kaynaklarda. Hatta avrupada 5 yaşın üzerindeki güllerin topraktaki yerini değiştirenler kanuni cezaya çarptırılır.

cevahirabi 27-05-2019 08:25

Gül nakletmek

Arkadaşlar toprakta köklendirdiğim 2 Yıllık çiçeklerimi başkasına vermek için güzelce topraktan kaldırdım köklü olarak gidip onların bahçesine ektim ama tüm yapraklar ve bitki solmaya başladı.

Bende dibe yakın yerlerden budamak zorunda kaldım 10 gün sonra yeni filizler vermeye başladı bitki güçlenmeye başladı.

Sormak istediğim gül ü nasıl nakletmeliyim ki solmayın; püf noktası nedir. İster istemez toprağıyla sökmek istesem de çok köklü olduğu için topraklar dökülüyor ve kök hava alıyor. Bu mudur sebebi? Bu konuda bilgisi olanlardan fikir talep ediyorum.

huso93 27-05-2019 08:42

Bu havalarda normal solması, kışın bitki dinlenirken nakledilirse bir şey olmaz.

cevahirabi 29-05-2019 09:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huso93 (Mesaj 1569191)
Bu havalarda normal solması, kışın bitki dinlenirken nakledilirse bir şey olmaz.

şaşırtmaca taktiği var mı peki

dal 31-05-2019 15:49

En iyi tarih Ocak Şubat ayları onun dışında özellikle bitki aktifken sıkıntı kuruma yaprak dökme olur.Kisin uyku zamanında etrafını güzelce kazıp köklere zarar vermeden çıkartıp nakil yapmanız gerekli

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024