agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Mercan Çiçeği (Russelia) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/4171.htm)

ufuksinel 25-04-2007 16:28

Mercan Çiçeği (Russelia)

Bu da eskiden hatırladığım bir çiçek bileniniz duyanınız var mı ? Russelia imiş latincesi Meksika imiş anavatanı. İstanbulda görmedim hiç eskiden çokça vardı İzmirde.

papatyam 25-04-2007 16:36

Rusellia diye google'dan aratınca çalı şeklinde kırmızı çiçek açan bir bitki buldum o mu acaba :)

hfz 25-04-2007 18:43

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ufuksinel (Mesaj 98562)
Bu da eskiden hatırladığım bir çiçek bileniniz duyanınız var mı ? Russelia imiş latincesi Meksika imiş anavatanı. İstanbulda görmedim hiç eskiden çokça vardı İzmirde.

Hatırladım..;) Unutmuşum.. Küçükken vardı annemin.. Şimdi görünce , elimde bir çiçek var o mu acaba diye düşündüm hemen.. Hemen resmini çekip sorayım..:p

Internet'ten indirdim fotoğrafını :

ufuksinel 26-04-2007 16:46

Evet işte bu çiçek çocukluğumun mercan çiçeği. Daha o zaman plastik saksı kavramı yoktu yaşamımda ve tüm saksılar topraktandı. Güller için yağ tenekeleri vardı yüzeyi paslananların üzeri kireçlenirdi. İşte çocukluğumun evinde kocaman bir saksının içinde bu çiçek mercan rengi çiçekler açardı.

Müjgan 26-04-2007 20:00

Çocukken bizim evde de vardı. Evin girişinde merdivenin başında, eski kovadan bozma bir saksının içinde son derece keyifli bir çiçekti.
Arada sırada arılardan fırsat kalırsa çiçeklerini koparır, içindeki tatlı suyu emerdim.:p

Mine Pakkaner 01-05-2007 10:02

Beyaz çiçeklisi de çok güzel oluyor. Geçen hafta 2 renk karışık diktim.

COYOTE 17-05-2007 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 100088)
Beyaz çiçeklisi de çok güzel oluyor. Geçen hafta 2 renk karışık diktim.

Merhaba
Mercan çiçeğini görünce sormadan edemedim.Beyazını hiç görmedim.Ben bayılıyorum bu çiçeğe ama bir türlü bulamadım gözüm hep milletin bahçesinde balkonunda burada satılmıyor maalesef sanırım ege bölgesinde çok var.Tohumdan olurmu ya da istanbulda bulabileceğim bir yer var mı? Bulabilirsem Giresunda yetiştirebilir miyim?
Teşekkürler:eek:

COYOTE 06-08-2007 21:38

Kimsenin russeliası yok mu acaba? Hadi çelikten geçtim nerede bulabileceğimi bilen biri de mi yok:(

Bougainvillea 06-09-2007 06:19

COYOTE russelia ariosan antalya alanya civarlarından temin edebilirsin ben alanyadan ankara getirdim ve çoğu ank. olmaz dedi ama gayet iyi bir şekilde büyüyor

nevsune 12-09-2007 14:35

3 Eklenti(ler)
Coyote'ciğim

mercanlarını görüntüledim ama zaman darlığından ve soracak kimse bulamadığımdan nasıl çoğaltılacağını bir türlü öğrenemedim.

Topladığım tohum keselerinin içinden de bir şey çıkmadı. Seni hayal kırıklığına uğrattım, kusura bakma. yine de diğer tohum keselerini göndereceğim sana, belki birşeyler olur.

Ophrys 12-09-2007 14:40

İzmir'de beyaz ve kırmızısını pazarda görmüştüm. Burada çiçekçinin telefon numarası var
http://www.agaclar.net/forum/showthr...selluka+fidesi

COYOTE 12-09-2007 14:41

Bougainvillea çok teşekkürler bilgiler için o taraflara gitsem dalıcam mercanlara ama gidemedim bu aralar.
Nevsune'ciğim olsun o güzel resimler de yeter bana çok çok teşekkürler:D

COYOTE 12-09-2007 14:48

Bir ben rastlayamadım galiba:( Çok teşekkürler ada bayrakoğlu aradım Hüseyin amcayı ilkbaharda olacak dedi.E bekliyeceğim artık.
Yaşasın mercan çiçeği bulabileceğim sonunda.:D

nevsune 16-09-2007 20:24

1 Eklenti(ler)
Coyote'ciğim

Hani mercanların dallarından tohum aldım demiştim ya, bunlar suyun yüzünde yüzüp duruyor. İçlerinde de bir şey yok.

Yani tohum değil mi acaba?

Bougainvillea 16-09-2007 22:44

Russelia'yı elinde bulundurup çoğaltmak isteyen varsa eğer bitkinin uzun dallarından herhangi birini toprağa deydirin veya 1-1,5cm toprağın altında kalcak şekilde gömün. Dal köklenip çillendikten sonra dalı kesin ve başka saksıya alın bu şekilde üretmek tohumla uraşmaktan daha erken sonuca götürür.(Bu yöntemi bizzat kendim denedim olumlu sonuç aldım):rolleyes:

nevsune 17-09-2007 11:23

Sevgili Bougainvillea,

Elinizde hiç toprağa daldırılacak bir dal var mı? Bir sevdiğim kişiye ne yapıp edip bu çiçeği yetiştirmek istiyorum.
Bilseydim böyle çelikten yetiştiğini, fotoğrafladığım yerden alırdım ama çiçeklerin altında o kurumuş tohum keselerini görünce öyle çoğaltılır sandım ve onları topladım sadece.

COYOTE 18-09-2007 16:10

Nevsuneciğim o yüzen şeyler hakkında hiçbir bilgim yok. Keşke tohum olsa ama fena mı olur?:p

bahar66 19-09-2007 07:00

Arkadaşlar,

Bende Mercan Çiceği var. Denemek için Bougainvillea'nın dediği gibi iki dalını toprağa daldırdım bile. Eğer tutarsa paylaşabilirim.

Arzu Kasapoğlu 19-09-2007 13:45

Bahar66, mercan çiçeği tohum veriyor mu acaba?

Vildan Sönmez 19-09-2007 14:18

Mercan

3 Eklenti(ler)
Datça'dan mercanlar

Bougainvillea 19-09-2007 20:45

SEVGİLİ NEVSUNE,
Eğer russelia isterseniz çillendirebilirim ama çillenmesi 10gün kadar sürer. Ayrıca yer olarak Ankara yazmışsınız ulaşım konusunda sorun olcağnı düşünmüorum. Sizden bir ricam olcak acaba elinizdeki bitki türlerini yazabilirmisiniz?.....:confused:

nevsune 20-09-2007 06:29

Sevgili Bougainvillea(kullanıcı adınızı yazmak ömrümü çürütüyor).
Şöyle bir forumu dolaşırsanız adımı gördüğünüz her bitki bende mevcut. İstediklerinize bir bakın. Zamanı ise çoğaltabilirim size.

bahar66 20-09-2007 07:16

Sevgili Arzu Kasapoğlu,

Ben tohum alamadım henüz. Eğer alabilirsem haber veririm.

COYOTE 22-09-2007 18:06

Yaşasın mercan çiçeklerim geldi.:D:D:Dbeyazı da var,olmuşken tam olsun.
Sanırım kumlu toprakta yetişiyor, umarım burada yetiştirebilirim. Bakımı ile ilgili bilgi verebilecek varsa çok sevinirim.

Not: Sağolsun Hüseyin Amca yanına hediyede eklemiş, ipek çiçekleri :))
Ayrıca elinde çok çeşitli bitki olduğunu, yeni sellukalar da yetiştirdiğini belirtti, ilgilenenlere duyrulur.
Bu vesile ile mercan çiçeği edinmeme sebep adabayrakoğlu'na ve de yoğun arayışları için Nevsune'ye çok teşekkür ediyorum.;)

Arzu Kasapoğlu 22-09-2007 19:22

Gözünaydın Coyote, çiçeklerini güle güle büyüt.;)

COYOTE 22-09-2007 19:24

Çok teşekkür ederim Arzu Hanım Trabzon'a yolum düşünce size de bir çelik getiririm isterseniz. Tabi buralarda yetiştirebilirsem:)

Arzu Kasapoğlu 22-09-2007 19:29

Teşekkür ederim, çok memnum olurum.

nevsune 22-09-2007 22:33

Hadi gözün aydın. Kaç zamandır istiyordun. Güle güle büyüt.

Saksıdan sarkmış hali çok güzel.

taita 25-09-2007 23:15

bende uzun suredir mercan cicegine bakiniyordum,taaaaki bu yaz tatilinde altinolukta bulana dek,
serada gorevli arkadasa cogaltmayi sordum, cok zor oldugunu, ilk baharda celik alindigini ve bunlari nerdeyse 1 seneye yakin kucuk plastik torbalarda kumlu bir toprak karisiminda tuttuklarini soyledi
diyelim bu toprakta tuttu,ve bu plastik muhafazayi kokleriyle doldurdu, saksiya ekiyoruz dedi, ama yine burdada olme ihtimali yuksekmis
peki bu bitkiyi kimler ve nasil uretiyorlar anlamis degilim
saygilar

COYOTE 29-10-2007 18:25

Büyük sevinçle karşıladığım mercan çiçeklerimden beyaz olanı 10 gün dayanabildi.:(Diğeri de biraz kahverengileşmeye başladı ama yeni sürgünleri devar. O da gidecek diye endişeleniyorum açıkçası, havalar soğumaya başladı acaba içeri mi alsam bilemedim:confused:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024