agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Chanomeles japonica (Bahar Dalı) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/3208.htm)

saydemir 14-02-2007 16:07

Chanomeles japonica (Bahar Dalı)

Şu sıralarda parklarda ve bahçelerde pembe çiçekleriyle içimizi açan bir çalı formu var. Güzel görünüşlü bu bitkiye bahar dalı deniyor sanırım. Forumda aradım ama bu bitki hakkında pek bilgi bulamadım. Bu güzel bitkiyi nasıl çoğaltabiliriz acaba? Çelik veya tohum...

Buda bu bitkinin bir resmi

Mine Pakkaner 14-02-2007 17:13

Saydemir, bahar dalını yarı odunsu çelikten üretebilirsiniz.

saydemir 15-02-2007 15:53

Teşekkür ederim mine hanım. Peki toprağı ve yetişme ortamı ile alakalı özel istekleri varmıdır?

Mine Pakkaner 15-02-2007 18:22

Süzek, humuslu topraklarda çok güzel gelişiyor ancak ağır topraklarda problem çıkarıyor.Bunun dışında son derece kanaatkar bitkiler.

Halit Togay 16-02-2007 20:15

Prunus Mume yani Japon Ayvası bu oluyor sanırım değil mi? Bende 6-7 senedir ağır killi topraklı bir saksıda az güneş gören bir balkonda bir tane var nerdeyse hiç büyümedi. Dallar da beklediğim gibi kalınlaşmadı. Saksıyı da değiştirmedim. Gübre de almadı. Gene de her bahar açıyor.

papatyama 18-02-2007 08:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 76203)
Prunus Mume yani Japon Ayvası bu oluyor sanırım değil mi? Bende 6-7 senedir ağır killi topraklı bir saksıda az güneş gören bir balkonda bir tane var nerdeyse hiç büyümedi. Dallar da beklediğim gibi kalınlaşmadı. Saksıyı da değiştirmedim. Gübre de almadı. Gene de her bahar açıyor.

Sn Halit Togay sanırım bu çalının latincesi Prunus Mume değil Chanomales japonica olması lazım.
Engin bilgilerimle(!) düzeltmet istedim:D

Halit Togay 18-02-2007 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyama (Mesaj 76498)
Sn Halit Togay sanırım bu çalının latincesi Prunus Mume değil Chanomales japonica olması lazım.
Engin bilgilerimle(!) düzeltmet istedim:D

Haklısınız sanırım Chanomeles Japonica imiş doğrusu.

heDera 27-02-2007 17:05

bahardalı veya japon ayvası

selam arkadaşlar ******* bu güzel bitkinin botanik adı:Cydonia japonika diye biliyorum yanlışım varsa düzeltiniz. iyiakşamlar:D

Mine Pakkaner 27-02-2007 19:07

Cydonia japonica ve Chanomeles japonica birbirinin sinonimidir. Yani ikisi de bahar dalı bitkisine verilen isimdir, eş anlamlıdır.

papatyama 06-03-2007 05:46

Bahar dalları açmış.Hemde çok güzeller:p

Oğuzhan 12-03-2007 13:07

Bahar dalı japon ayvası mı?Çiçek yapısı aynı.Meyve veriyor mu?

vekilori 19-03-2007 18:15

Bahar dalı

Evet bugün 4.leventte ki Ağaç AŞ: den bende bir bahar dalı aldım. Bakalım Bonsai si nasıl olacak

habibe 19-03-2007 20:24

Bendeki bahar dalı her yıl elma şeklinde meyvalar veriyor :)

lilyumkokusu 09-10-2007 16:42

arkadaşlar bahardalı **** jopon ayvası denilen bitkiyi buldum hangi mevsimde ve nasıl çelik alıp yetiştirebilirim?beni aydınlatırsanız sevinirim sevgiler

sevilla 16-07-2008 21:08

1 Eklenti(ler)
Afedersiniz! bahar dalı demişlerdi benim bu çiçeğime, sizce bahar dalımı bu çalı.şimdiden teşekkürler.

yakamozsimsek 16-07-2008 21:12

Evet bahar dalidir.Toprak olusumu asitli topraktir uygun ph 4.5 dir ancak bir çok çesit topraktada yetise bilir toprak uygunlugu gelismini yonetir birde asitli toprakta surekli nemli kalmak zorundadir.

sevilla 16-07-2008 21:30

Ne kadar teşekkür etsem azdır.Tekrar İlğinize teşekkürler.

yakamozsimsek 16-07-2008 21:32

Rica ederim .Erkek ve disi olmak uzere meyvede alabilirsiniz çok guzel bir goruntu verir meyveleri.Cok serttir meyveleri bu yuzden sanirim japon ayvasi denilmektedir.

sevilla 16-07-2008 21:49

Bide anlasam!!

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 259716)
Rica ederim .Erkek ve disi olmak uzere meyvede alabilirsiniz çok guzel bir goruntu verir meyveleri.Cok serttir meyveleri bu yuzden sanirim japon ayvasi denilmektedir.

Nasıl oluyor erkek ve dişi olmak üzere meyve almak! Kusura bakmayın bu konularda acemiyim.:(

yakamozsimsek 16-07-2008 22:16

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sev_illa (Mesaj 259726)
Nasıl oluyor erkek ve dişi olmak üzere meyve almak! Kusura bakmayın bu konularda acemiyim.:(

Rica ederim bazi bitkiler aselsexulledir yani kendi kendilerini dolleyebilmeozelligine sahiptir bitkinin uzerinde erkek çiçek ve disi çiçek bulunmaktadir .Onlar kendi kendini dolleyerek meyve uretirler bazilarida insanlar gibidir **** hayvanlar yani bir disi ve erkege ihtiyaç duyulmaktadir meyve almak için erkek disi çiçegi doller ve disi meyveyi verir.Kisacasi bazi bitkiler icin ya iki ayak **** iki ayri fide erkek ve disi **** ayni ayaga **** fideye diyeyim asilama ile tek fide uzerinden meyve uretimi saglana bilir .

Nihal 17-07-2008 11:21

Güzel bir bitkiymiş;)Ama birşey sormak istiyorum.Nette fotoğraflarına bakmak için arama yapınca chaenomeles japonica yazınca daha fazla sorgu çıkıyor.Doğru yazılışı bu mudur?

yakamozsimsek 17-07-2008 12:57

Eger latince yazarsaniz dunyadaki her dilin kullanildigi sitelere ulasmaniz mumkundur ve bu durumda'da bir çok aile bireyiylen karsilasabilirsiniz.Eger turkçede yeterli bulmadiginiz isimler var ise sizin için rahat arama kendinize bir dil seçmeniz ornek ingilizce **** fransizca **** farkli bildiginiz bir dil o dil uzerinden arama yaparsaniz daraltma yapmis olursunuz.Boylelikle mutlaka kendi kurallariniz çerçevesinde daha fazla bilgiye ulasirsiniz.

karakule 17-07-2008 13:22

Ben japon ayvasını tohumdan üretmeye çalıştım fakat sonuç alamadım. Ne zaman çimleneceği belli olmuyormuş. Tohum ile başarılı olanlar varsa ve tecrübesini bizimle paylaşırsa sevinirim.

Nihal 17-07-2008 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 259920)
Eger latince yazarsaniz dunyadaki her dilin kullanildigi sitelere ulasmaniz mumkundur ve bu durumda'da bir çok aile bireyiylen karsilasabilirsiniz.Eger turkçede yeterli bulmadiginiz isimler var ise sizin için rahat arama kendinize bir dil seçmeniz ornek ingilizce **** fransizca **** farkli bildiginiz bir dil o dil uzerinden arama yaparsaniz daraltma yapmis olursunuz.Boylelikle mutlaka kendi kurallariniz çerçevesinde daha fazla bilgiye ulasirsiniz.

Eğer cevabınız benim içinse bir yanlış anlama var sanırım.Ben bunu zaten biliyorum.Benim demek istediğim doğru yazılışı chaenomeles japonica mı yoksa chanomeles japonica mı demek istemiştim...

karakule 17-07-2008 14:42

wikipedia ve diğer güvenilir .org uzantılı sitelerde "chaenomeles japonica" diye geçiyor. Chanomeles, imla hatasından gelmiş bir alışkanlık olmalı diye düşünüyorum.

Nihal 17-07-2008 18:21

Teşekkürler karakule.

yakamozsimsek 17-07-2008 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nihal (Mesaj 259935)
Eğer cevabınız benim içinse bir yanlış anlama var sanırım.Ben bunu zaten biliyorum.Benim demek istediğim doğru yazılışı chaenomeles japonica mı yoksa chanomeles japonica mı demek istemiştim...

Haklisiniz galiba yanlis anladim uzgunum Chaenomeles japonica latince isimidir.Ancak bir çok yeni çikislar olmasindan dolayi latince ailesini kaybetmemek için bazi kucuk degisiklikler yapilmaktadir .Cydonia japonica

denizakvaryumu 16-10-2008 08:31

Yukardaki bilgilerden kafam karıştı :)

Japon ayvasında (bahar dalı)meyve için, erkek ve dişi ayrı fidan bulundurmak şart mı?

Ya da bahar dalı; erkek ve dişi olarak ikiye ayrılıyor mu?

denizakvaryumu 08-12-2008 22:36

Şimdilerde fidancılarda chaenomeles superba "Crimson and Gold" diye bir fidan satılıyor,

chaenomeles japonica dan farkı nedir, acaba?

Balıkcı 09-12-2008 22:01

Konuyu Saydemir kardeşimiz açmış, ilk mesajdan sonra bir daha yazısını göremedim.
Hala istiyor musun bahar dalını?:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024