agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Ruellia brittoniana (Mexican Petunia) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/31895.htm)

kelebek çalısı 10-06-2013 17:17

Ruellia brittoniana (Mexican Petunia)

4 Eklenti(ler)
Ilıman ve nemli iklime sahip Güney Amerika ve Meksika' ya özgü çiçekli, küçük bir çalı türü olan Ruellia bitkisinin popüler olarak kullanılan türü Ruellia brittoniana pereniyal bir türdür.

Eklenti 416096

Koyu yeşil mızrak şeklindeki yaprakları ve mor, lila, bazen de gösterişli mavi tonlarda çiçeklenen buna rağmen beyaz ve pembe tonlarda çiçeklenen varyeteleri olan bitkinin çiçekleri yalnızca bir gün boyunca açık kalır. Fakat çiçeklenme dönemi uzun olduğundan ve çiçeklenmesini bonkörce gerçekleştirdiğinden bu özelliği ile sizi tereddüt içinde bırakmaması gerektiğini söylemeliyim.

Eklenti 416097

Eklenti 416098

Yapraklarının güneş altında, doğal olarak oluşturduğu bronz tonlardaki yansımaları ile folyaj bakımından da yetiştirilmeye değer bir bitkidir.

Çiçeklerinin petunyaya olan yakın benzerliğinden dolayı Meksika petunyası ya da yabani petunya olarak da isimlendirilir.

Tohumdan veya çelikleme yöntemi ile kolayca yetiştirilmesi mümkün olan bitki iyi drene edilmiş, verimli ve nemli toprağı sever.

Tam güneş gören alanların bitkisidir. Güneş ışığını tam olarak alan bitkilerin çiçeklenmesi bol iken parlak ve direkt güneş ışığını almayan bölgelerde yetişenlerin ise çiçeklenmesi pek cömert sayılmaz.

Peyzaj düzenlemenizde ona yer vermek istiyorsanız en iyi seçim bu bitkiyi bordürlerinizde kullanmak ya da arka plan bitkisi olarak seçtiğiniz alanlarda kullanmak olacaktır.

Bir kaç bodur türü de olan Ruellia brittoniana bu kez size saksıda kullanım, iç mekan bitkisi olarak yetiştirme gibi deneyimleri de yaşamanız için imkan veren bir bitkidir. Yinelemek gerekir ki güneş ışığını bol ve uzun saatler alan köşeler onun seveceği yerlerdir.

Eklenti 416099

Dikkat edilmesi gereken tek önemli unsur, bitkinin kış aylarında iklimin sert etkilerinden korunması ve dona maruz kalmaması gerçeğidir.

kelebek çalısı 01-05-2014 01:38

2 Eklenti(ler)
Bu sezonun ilk çiçekleri nisan ayı itibarıyla başlamış durumda.

Eklenti 488109

Eklenti 488110

dinozor 01-05-2014 11:11

Sayın kelebek çalısı, çok güzel olmuşlar. İstanbul sınırları dahilindekilerde henüz tık yok, yapraklarda hafif bir canlanma var sadece o kadar. Burada haziran sonu gibi başlıyorlar açmaya, neredeyse 1,5 - 2 ay geriden geliyormuşuz.

dinozor 30-06-2014 10:55

1 Eklenti(ler)
30 haziranda sezonun ilk iki çiçeği açtı:) Suyu çok seviyor, bu yıl susuz kalacağız diye deliği olmayan saksıya aktarmıştım, en ufak bir sorun yaşamadık.

akçabardak 21-09-2014 12:34

2 Eklenti(ler)
Sevgili Kelebek çalısı geçen sene kışa girerken budama yaptınız mı, benim petunyam bir metreyi
geçmiş durumda budamam gerekir mi? gelişmeleri yazarsanız bizleri bilgilendirmiş olursunuz.

Eklenti 518229

Eklenti 518230

Jezebel 08-07-2015 21:36

1 Eklenti(ler)
Pembesini bu gün ilk defa gördüm.

Eklenti 564821

Beyaz ve Mor da vardı.

akçabardak 08-07-2015 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1394461)
Pembesini bu gün ilk defa gördüm.

Eklenti 564821

Beyaz ve Mor da vardı.

Pembesi de çok güzelmiş.

Jezebel 10-07-2015 16:33

1 Eklenti(ler)
Yanyana pembe / beyaz :)

Eklenti 565214

.

Jezebel 18-08-2015 09:15

1 Eklenti(ler)
Ruellia Brittoniana "Blanca" ve "Rosa".
Bu kadar verimli bir cins olamaz.

Eklenti 571712

Her sabah yeni çiçekler.

akçabardak 17-09-2015 10:51

2 Eklenti(ler)

Bu bitki hakkında hiç bir bilgim yoktu, 2013 yılında tanıştım kendisiyle, 2-3 dal şeklinde çelik olarak geldiler bana,
hepsini bir araya öylesine bahçenin bir köşesine gikivermiştim, firesiz hepsi de tuttular, büyüp boylandılar bir iki çiçeğini de açtılar.

Önümüz kış olduğu için ne yapmam gerektiğini bilemedim, kışa dayanıklı mı değil mi, budamam gerekir mi bilmiyordum,
budama konusunda yukarıda sevgili Kelebek çalısına sordum ama bir yanıt alamayınca kendimce
toprak üstü 10 cm. kadar yüksekte budayarak kaderine bıraktım.

Geçen sene malum kış çok soğuk ve uzun sürdü, bir çok bitkim dondurucu soğuklardan dondu -7 dereceyi gördük.
Meksika Petunyamın geçirdiği ilk kışı idi, petünyam tamamen o soğuklarda kayboldu, toprak üstünde kalan sapları çürümüştü,
ilkbahar geldiğinde petünyaden hiç bir kıpırtı yoktu, uzun bir müddet bir ümit yeni filizler gelir diye bekledim ama nafile,
Mayıs ayı geldi yine tık yok, artık onu kaybettim diye çok üzülmüştüm.

Haziran ayında o bölgeye başka bir çiçekler dikmiştim onları kontrol ederken rüya gibi bir sürprizle karşılaştım.
Benim petünyam hayatta kalmayı başarmış hem de yanındaki yavrusuyla birlikte, ikisi de hızla geliştiler ve şimdilerde tek tük çiçeklenmeye başladılar.

Boyu bir metreyi geçmiş durumda
Eklenti 577782

ve üzerleri pıtır pıtır tomurcuklarla dolu
Eklenti 577783

kelebek çalısı 17-09-2015 12:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1410584)

...

Önümüz kış olduğu için ne yapmam gerektiğini bilemedim, kışa dayanıklı mı değil mi, budamam gerekir mi bilmiyordum,
budama konusunda yukarıda sevgili Kelebek çalısına sordum ama bir yanıt alamayınca kendimce
toprak üstü 10 cm. kadar yüksekte budayarak kaderine bıraktım.

Geçen sene malum kış çok soğuk ve uzun sürdü, bir çok bitkim dondurucu soğuklardan dondu -7 dereceyi gördük.
Meksika Petunyamın geçirdiği ilk kışı idi, petünyam tamamen o soğuklarda kayboldu, toprak üstünde kalan sapları çürümüştü,
ilkbahar geldiğinde petünyaden hiç bir kıpırtı yoktu, uzun bir müddet bir ümit yeni filizler gelir diye bekledim ama nafile,
Mayıs ayı geldi yine tık yok, artık onu kaybettim diye çok üzülmüştüm.
...

Sayın akçabardak, geçen sezon yönlendirdiğiniz soru adına çok üzgünüm, bu konuda size bilgi verecek başka kimse de çıkmamış o dönem, ama makasa gelen, budandıkça da arsızlaşıp toprak altından yeni sürgünlerle gelen bu bitki bakıyorum da bakımınızla ve biraz da dondan korunmayı başarabildiği için gayet sağlıkla hükmünü sürmekte.;)

Ben de kışa girerken yerden 20-30 cm kalacak gibi kabaca budayarak kendi hallerine bırakıyordum. Gerçekten de kışın keyifsizleşerek kuru bir sap gibi kalmış olsalar da toprak altındaki kökler uyku dönemi bittiğinde size geniş bir alana yayılmaya başlayan bir koloni olarak geri dönüyorlar. Elbette sizin kış ikliminiz bize göre daha zorludur. Ama kökler uygun şartı bulduğunda yine de toprak altında korunabiliyor demek ki. Ama yazın ne kadar çok güneş o kadar çok çiçek demek. En güneşli yerde, yarı gölgeden daha mutlu oluyorlar, Kıbrıs güneşinde bile.

Sağlıkla, sevgiyle, bol çiçekli günler.;)

akçabardak 17-09-2015 12:57

Sayın kelebek çalısı çok teşekkür ediyorum vermiş olduğunuz ek bilgiler için. Ben de üç aşağı beş yukarı sizin yazdığınız gibi kışa hazır hale bilmeyerek te olsa getirmişim, önemli olan yeniden uyanmasıydı, çok şükür beni sevindirdi.
Sizin ikliminizi de göz önünde bulundurarak biraz endişelenmiştim ama çok şükür atlatabildik.
Tekrar teşekkürler, sevgiler.

Jezebel 19-09-2015 10:24

1 Eklenti(ler)
Bodur Rueliya çok arsız çıktı.
Hala böyle :)

Eklenti 578117

Üretip dikmek lazı, yer örtücü olarak mükemmel olur.

Adalet Yağcı 21-06-2016 18:35

Sevgili Kelebek Çalısı'na bu bitki hakkında verdiği bilgiler için teşekkürler.

Sevgili Jezebel, ben de bodur Rueliya'nın pembesini aldım 155 gün önce.
Doğrusu açmasını beklemiyordum, yapraklarının canlı duruşu çok estetik göründüğü için almıştım.
Dün ilk çiçeğimizi açtık.
Bitki sera ürtetimi olduğu için torfa dikilmiş, şimdi saksı harcını değiştirmek de olmaz, bu yüzden direk güneşte değil de, yarı gölge bir alanda daha mutlu olacağını düşündüm.
Şu sıralar aşırı sıcak bir hava var, tam güneşte bitkimi kaybedebilirim diye korkuyorum.

Jezebel 22-06-2016 06:12

İkisi de hayatta ve çok keyifleri yerinde.
Birini bahçeye diğerini de ebruli Pandoranın saksısına yer örtücü niyetine diktim.
Açmadılar, açsalar paylaşırdım.;)
Bu sene pazara gelirse eflatununu da alacağım, takım tamamlansın.
Artık sadece burada mutlu olacak bitkileri alacağım, mutsuz olanlar ya ölüyorlar ya da yaşatmak için çok yoruluyorum :)
Sevgili Adalet hayırlı olsun, 155 günü nasıl saydınız, bravo vallahi:)
Site olmasa, kim nerede ne zaman alındı toptan unuturdum ben :)
Paylaştıklarıma bakıyorum "hmm şu tarihte almışım, şu tarihte ekmişim, şu tarihte çimlenmiş" :)
Her "nane"yi paylaşıyorum diye kızmayın lütfen, site takvimim gibi bir yerde:)

Adalet Yağcı 22-06-2016 07:55

:eek::eek::eek:
"155 gün" nereden çıktı..?
İnanamıyorum, sadece "15 gün önce" yazmak istemiştim :D
Yazdıklarımı kontrol etmeden göndermem hiç, nasıl farketmemişim, (5)e iki kez basmışım dalgınlıkla..

Neyse, senden kocaman bir "Bravo" aldım :)

Sûz-i Dilârâ 22-06-2016 09:36

Şu 155 gün olayına da çok güldüm.:D:D Jezebel'in dikkatine de hem güldüm hem hayran kaldım:D Bitkimle ilgili araştırmalarıma eğlence kattınız teşekkür ederim:D

Bende de var bu bitkiden. Epeydir ne olduğunu bulmaya çalışıyordum. SDurul ablam ve akçabardak ablam arasında geçen bir yazışmada akçabardak'ın örnek olsun diye eklediği bir fotoğraftan yaprağını tanıdım. Görsellerden bir bakayım derken kendimi yine ağaçlar.net'te buldum.:D Pembesini Adalet ablamda görmüştüm, beyazını da burada görmüş oldum. Bendeki mor.:D

Bu sayfayı açan sevgili kelebek çalısı'na teşekkürlerimizi ilettik mi bitkimin bulunuş macerası tamamdır.

Jezebel 22-06-2016 12:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1469904)
Sevgili...

Sevgili Jezebel, ben de bodur Rueliya'nın pembesini aldım 155 gün önce.

Sevgili Adalet burada sanırım bir 5 rakamı fazla, o yüzden :)
Ama güzel güldüm, Allah da seni güldürsün :)
Seni seviyoruz :)

Jezebel 23-06-2016 22:07

1 Eklenti(ler)
Takım tamam, bu gün morunu da aldım:)

Eklenti 619616

Sahip olanlar dikkat, unlu biti çok çeker:mad:

Adalet Yağcı 24-06-2016 18:06

Çok güzel, ben beyazını daha çok beğenmiştim sanki.
Unlu bit gerçekten belâ, yakaladığını öldürmeden bırakmıyor.

Dün Çalı minesi(Lantana) yaprağı topladım, yarım kilo yaprak 1 litre suda kaynatılıp süzülüp fıs fıs yapılacak(Sevgili Mine Pakkaner tavsiyesi)emici delici zararlılara etkiliymiş.
Bir kenarda dursun dedim, kenarda dedimse buzdolabında.

Jezebel 24-06-2016 22:22

Sevgili Adalet üçü de çok güzel.
Pembe favorim.
" hala açmadılar, senden aldım, niye acaba?" dedim satıcıya.
"Abla bunların asıl coştuğu ağustos ayı, bakmayın benimkiler seradan o yüzden çiçekli" dedi:)
Mine'nin " mine ilacı" ilginçmiş, aklıma not alıyorum:rolleyes:

kelebek çalısı 06-07-2016 17:29

Ruellia nın unlu bit sorununu ben hiç tecrübe etmedim ama bodur cinsinde kabuklu bit belası ile uğraşmışlığım var.

Adalet Yağcı 07-07-2016 09:12

Ruellia'lar suyu seviyor, ve unlu bitler de suyu seviyor.
Bu nedenle en çok unlu bit korkutuyordu beni, şimdi içim rahatladı teşekkürler sevgili kelebek çalısı :)

Mücevher Çalısı 07-07-2016 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1471972)
Ruellia nın unlu bit sorununu ben hiç tecrübe etmedim ama bodur cinsinde kabuklu bit belası ile uğraşmışlığım var.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1472012)
Ruellia'lar suyu seviyor, ve unlu bitler de suyu seviyor.
Bu nedenle en çok unlu bit korkutuyordu beni, şimdi içim rahatladı teşekkürler sevgili kelebek çalısı :)

Kabuklu bit şeker mi? İçiniz nasıl rahat oldu Adalet hanım:confused:

Kabuklu bit için bitkileriniz için havadar alan seçiniz...

Aslında unlu bit için de bu kural işler, bir taşla iki kuş :)

Adalet Yağcı 08-07-2016 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1472031)
Kabuklu bit şeker mi? İçiniz nasıl rahat oldu Adalet hanım:confused:

Kabuklu bit için bitkileriniz için havadar alan seçiniz...

Aslında unlu bit için de bu kural işler, bir taşla iki kuş :)

Sevgili Mücevher Çalısı, Mersin'de hava nemli olduğu için daha çok unlu bit ile savaşmak zorunda kalıyorum.
Kabuklu bite balkonumda hiç rastlamadım, Kelebek Çalısı da "unlu bit sorununu ben hiç tecrübe etmedim" dediği için "içim rahatladı" dedim :)

Jezebel 10-07-2016 14:41

Ben aldığımda bitkilerimin üçü de bitliydi.
Hemen ilaçladım, unlu bit korkulu ruyam benim.
Şimdilik iyiler ama karıncaların olduğu yerlerde ne kadar temiz kalacaklar bilinmez.
Tetikteyim.:)

lusoari 03-08-2016 19:21

1 Eklenti(ler)
Bitlenmeden bugünlere kadar gelebildik. ;) Ruelliaları çok sevdim ben burada da pek böceklenmedik sanırım havasını sevdi, tek şikayetimiz ben bunlara su yetiştiremiyorum hergün sabah ve akşam olmak üzere bol su istiyor vermezsem hemen bayılıyor ama bodur beyazım uzun boylu mor kardeşine göre daha dirençli gibime geldi. Şimdide bunların pembesini bulmaya sıra geldi. :D
Hatırladın mı Sevgili Jezebel ;)

Jezebel 03-08-2016 21:39

Maşallah sn.lusoari :)
Bendekilerin beyazı da da çok arsız çıktı, hızlı üredi ve yayıldı.
Pembe biraz gölgede kaldı, geçen sabah bulunduğu yerden söküp Wisteria'nın saksısına aldım, yer örtücü olur hem daha çok güneş alır.
Bodurun 3 rengide bizim pazarda var, sokak başındaki sokak çiçekçisinde de var, yani bulunur size bir pembe.
Bodur olan mor da gölgede kaldı, ona da uygun büyük güneş alan saksı ayarlıyacağım.
Fazla gölgede bahçe de olsa açmıyorlar.
Güneşleri ve suları eksik olmayacak bunların;)

lusoari 03-08-2016 21:45

Beğenmene çok sevindim. :)
Bodur ruellialar aslında uzun saksılarda da güzel olabilirler bunuda denemek lazım ama bunun için önce çoğaltmalıyız. :)

Jezebel 03-08-2016 21:55

Beyaz çoğalma konusunda sorunsuz, dibinden, kökünden minik yeni bitkiler üretiyor.
Bir süre sonra o minikler güçlenince ayrı saksıya alınabiliyor.
Alın size yeni bitki.
Pembe böyle davranmıyor da, mor aynı beyaz gibi, dibinden boyuna yeni bitki üretiyor.
Pembenin dibini bir daha gözden geçireyim:)
Uzun balkon saksısı iyi fikir, üçlü kombin çok iyi durur.
Bir arkadaşım balkon saksısında bir bitiki hediye etti, saksısını boş göndermiyeyim, üçlü kombin yapıp iade edeyim :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024