agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Kokulu Süs bitkileri, Sarılıcılar ve Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/3052.htm)

Todor 27-01-2007 21:14

Kokulu Süs bitkileri, Sarılıcılar ve Çalılar

Şu ana kadar sayılan Kokulu bitkileri aşağıda sıraladım. İlerde tekrar ilave ederiz. Biz bildiklerimizi yazmaya devam edelim.

Gül
Karanfil
Selluka
Yasemen
Hanımeli
Ful
Sümbül
Nergis
Zambak
Gardenya
MumÇiçeği
Şebboy
Kalikantos - Kış tatlısı
Lonicera Fragantissima (misk-i amber olabilir)
Melissa
Sardunya
Lİmon
Pittosporum
Manolya
Sümbülteber
Filbahri
Şakayık
Petunya
Leylak
Frezya
Kapari
Yaban gülü (kuşburnu)
İnci çalısı (Symphoricarpos orbiculatus)
Ihlamur
Melissa
İğde
Itır
Şebboy

Balıkcı 27-01-2007 22:40

Gardenya
MumÇiçeği
Şebboy

Ağaç ve çalılardan

Kalikantos
Lonicera Fragantissima (Bu adı Şukranayalp'den öğrendim,Türkçesini bilmiyorum.miskiamber olabilir.)
Melissa

Selahattin Yılmaz 27-01-2007 22:53

Sevgili Todor, şimdi sen bu konuyu açtınya benim bir kokulu çiçeka hikayem var anlatayım aklıma geldi.

Seraya beni mühendis olarak verdiler, işte çiçekleri daha tanımıyorum hatta ot ile çiçek arasındaki farkı bile ayırt edemiyorum. Seranın tam ortasında yeşil bir ot var kaparıp atmak istiyorum ama arkadaş izin vermiyor. Fakat kafayı o ota taktım gelip geçtikçe bir tekme azcık azcık yok ediyorum kendimce. Bir gün köküne sarıldım tam koparacam arkadaş gördü ve kızarak dedi "sen ne yapıyorsun ya" "bu o çiçek çok kıymetli niye koparıyorsun." Dedim "ot işte", "yoook" dedi "sen o ot dediğini çiçek açtığında gör." Dedim "hadi canım sende". Bahar geldi o benim ot bir çiçek açtı akıllara zarar. Bir çiçek bir çiçek açtı bitki görünmüyor çiçekten (**** gözüme öyle görünüyor), koku desen müthiş. O çiçek Sardunya. Ben ne mi oldum ondan sonra sardunya delisi oldum. O bitkiyi bu defa zamanı geldiğinde yerinden söktüm ama bu defa çoğaltmak için. Ve o zamandan sonra her yıl yeni bir çiçeğe aşık oldum, delisi oldum.

Niye mi bu hikayeyi anlattım, sardunyayı unutmuşsunda ondan.

Bir çiçeğe çiçek özelliğini kazandıran şey ondaki çiçek, koku, görüntü özelliklerinden bir veya bir kaçı ve hatta belki aklıma gelmeyen başka özelliğiymiş anladım. Şimdi ise kişinin sevdiği çiçek türlerinden nerdeyse karakterini tahlil edebiliyorum. Ha kimse şimdi çıkıpta benim karakterim nasıl? demesin Nisanda okulun serasına uğrayıp çiçek satın alması gerekir ona göre ;) .

Todor 27-01-2007 23:03

Alıntı:

sardunyayı unutmuşsunda ondan.
Daha bir sürü bitki var kendine has kokusu olan. Yavaş yavaş üzerlerinde konuşuruz.

Kokulu bitkiler bence çok özeller. Her bitkinin kendine has bir kokusu var ama, kast ettiğim, sanıyorum anlaşlıyor. Limon var mesela, pittosporum var, şahane bir kokuya sahiptir.
Aklımıza geldikçe yazarız. Arada sırada ilk maddeye ekleriz. Böylece bu konuda da bir arşivimiz olur.:)

Balıkcı 27-01-2007 23:15

İşte aklıma geldi.

Manolya

arb73 28-01-2007 10:25

1 Eklenti(ler)
sümbülteber :)

Oğuzhan 28-01-2007 10:44

Filbahri
Şakayık
Yaban Gülü
Petunya
Leylak
Frezya

Oğuzhan 28-01-2007 10:51

Kapari diyebilirmiyiz. Çiçeği çok güzel kokar .Bulunduğu ortamda onu hissedersiniz.Hele bir de akşam geçin yanından.

sukranayalp 29-01-2007 18:45

Sn Elfogi
Şakayık, yaban gülü ve Frezya kokmaz diye biliyorum. Kaparinin çiçeğinin de koktuğunu ilk defa duyuyorum.

Oğuzhan 29-01-2007 19:01

Frezya ve kapari kesin eminim.Kokladım.Bir ara Sarı frezya büyütmüştüm.Sonra soğanlarının kaybettim. Çok aradım sonra bulamadım.Frezya nın kokusu harikadır. Parfümlerde kesin kullanılır.Kapari de bize yakın bir yerde vardı doğal olarak kendi yetişmiş. Her ikisininde kokusu harika denemenizi isterdim.Şakayık daha önce hiç görmedim çok istedim ama olmadı.Kokuyor diye duydum.Yaban gülü de kokar .Dağlar yetişir.Çok güzel kokar.Çalının yanından geçtiğiniz zaman kokusunu hissedersiniz.Tohumlarını toplar marmelat yaparız. (Kuşburnu)

Balıkcı 29-01-2007 19:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 70766)
Sn Elfogi
Şakayık, yaban gülü ve Frezya kokmaz diye biliyorum. Kaparinin çiçeğinin de koktuğunu ilk defa duyuyorum.

Doğrusu ben de öyle biliyorum.

Şakayık'ın, her çiçeğin olduğu gibi kendine has bir kokusu vardır ama -Ooooh! mis gibi şakayık kokuyor, dediğimi hiç hatırlamıyorum.:p

Gustis bustis none sputandum.(Doğru mu yazdım acaba?)

Balıkcı 29-01-2007 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 70773)
Frezya ve kapari kesin eminim.Kokladım.Bir ara Sarı frezya büyütmüştüm.Sonra soğanlarının kaybettim. Çok aradım sonra bulamadım.Frezya nın kokusu harikadır. Parfümlerde kesin kullanılır.Kapari de bize yakın bir yerde vardı doğal olarak kendi yetişmiş. Her ikisininde kokusu harika denemenizi isterdim.Şakayık daha önce hiç görmedim çok istedim ama olmadı.Kokuyor diye duydum.Yaban gülü de kokar .Dağlar yetişir.Çok güzel kokar.Çalının yanından geçtiğiniz zaman kokusunu hissedersiniz.Tohumlarını toplar marmelat yaparız. (Kuşburnu)

Elfogi

Gel bir anlaşma yapalım, bunların yerine FULYA diyelim, her yer mis gibi koksun.
Kokulu nergisler de var tabii.

Mine Pakkaner 29-01-2007 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 70766)
...Frezya kokmaz diye biliyorum...

Frezya çok keskin ve güzel kokulu bir çiçektir. Bir minik demeti koca odayı kokuya boğar. Denemelisiniz.

http://www.gardener.co.jp/shokubutu/images/freesia.jpg

Mine Pakkaner 29-01-2007 20:55

Bu arada bugün Bursa'daki uygulamamda iki inci çalısı diktim, pembe inci (Symphoricarpos orbiculatus) ve beyaz inci (Symphoricarpos albus). Havalar ılık gittiği için beyaz inciler zamansız çiçeklenmişler ve öylesine güzel kokuyorlar ki...

Todor 29-01-2007 23:24

Frezya çok severim. Diğer bir adıda kayısı çiçeği diye biliyorum. Çünkü kayısı gibi kokar.:)

Halit Togay 30-01-2007 06:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 70465)
Kapari diyebilirmiyiz. Çiçeği çok güzel kokar .Bulunduğu ortamda onu hissedersiniz.Hele bir de akşam geçin yanından.

Kaparinin tohumları çiçeğinin tersine pastırma gibi kokar .

Oğuzhan 30-01-2007 08:56

Harikasınız Mine Hanım
Frezyalar Çok şeker Şimdiden kokusunu aldım.
İnci de çok güzel kokar.Ama Pempe inci hiç görmedim. Görmek isterim.

Ophrys 03-02-2007 19:18

Karanfil
Manolya
Ihlamur çiçeği
Melisa

Balıkcı 04-02-2007 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 72212)
Karanfil
Manolya
Ihlamur çiçeği
Melisa

Ihlamuru listeye alalım.;) Diğerleri daha önce yazılmıştı, herhalde gözden kaçtı.

Sevelim 04-02-2007 12:07

İğdeyi unutmuşsunuz. Yoldan geçerken mis gibi bir koku duyarsınız sonra etrafa bakarsınız buralarda bir iğde ağacı var mutlaka ama nerde diye. Öylesine etkili bir kokusu vardır.

bahcıvan 04-02-2007 22:08

Itır ı da unutmuşsunuz :)

Açelya 11-02-2007 19:15

şebboyu unutmayalım lütfen

Todor 11-02-2007 20:29

İlk mesajı güncelledim. Bir yandan da aroma zamanlarını ve Latince'lerini yazsak elimizde çok güzel bir kaynak olacak.:)

*sirius* 11-02-2007 22:58

Kış tatlısını da ekleyebilir misiniz? Daha koklayabilme faslına gelemedik ama güzel koktuğunu öğrendik ;)

Ophrys 13-02-2007 15:43

Sayın Todor Sümbülteper mi? Sümbülteber mi? Ben Sümbülteber diye biliyorum.

Ophrys 13-02-2007 15:44

Papatya da çok güzel kokar.

Mine Pakkaner 13-02-2007 15:55

Doğru biliyorsunuz Adabayrakoğlu, sümbülteber.

Oğuzhan 14-02-2007 08:59

En sevdiğim Lavanta yı da eklesek (Lavandula angustifolia)

eses 14-02-2007 10:40

Türkmen Dağı'nın Eskişehir tarafındaki eteklerinde küçük çaylar vardır. Bu çayların kenarında ise değişik bir söğüt ağacı... Baharda bunların çiçekleri midir bilmem (sarı sarı pamukçuk gibi) bir koku duyulur ki, insan gerçekten serhoş olur, tarif edilmez. Bu bahar gittiğimde resimlerini çekeceğim..

Todor 14-02-2007 13:32

resimleri bekliyoruz.Eğer yöresel isimini de öğrenebilirseniz seviniriz.:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024