agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Sarcococca (http://www.agaclar.net/forum/calilar/28433.htm)

Zeki Yağlı 13-02-2011 19:37

Sarcococca

3 Eklenti(ler)
Sarcococca hookeriana var. humilis

Bu bitkiyi yıllar önce Amerika'dan bir dostumun gönderdiği tohumdan yetiştirdim.

100-120 cm boyu, 60-70 cm eni, herdem yeşil parlak, hafif dalgalı koyu yeil yaprakları ile kendi köşesinde kolay yetişen kolay bir çalı.

Yılın bu mevsiminde çok güzel kokulu güzel çiçekler açıyor, yakınında dolaşanları kokusu ile mest ediyor.

Buradan kokusunu koklatmam mümkün değil ama görüntülerini paylaşayım:

Eklenti 331265

Eklenti 331266

Eklenti 331267

Fotoğraflarda siyah meyveler de görünüyor.

Zeki Yağlı 13-02-2011 19:44

Sarcococca hookeriana var. dygina

2 Eklenti(ler)
Sarcococca hookeriana var. dygina

Bu Sarcococca'nın tohumları da aynı partide gelmişti.

Dygina daha bodur, 50-60 cm, daha dar, 30-40 cm, yaprakları daha açık ve sarımtırak ve dalgalı değil.

Yine bu dönemde aynı şekilde güzel kokulu çiçek açıyor.

Eklenti 331268

Eklenti 331269

aaltaras 05-02-2012 19:39

bahceme parfum kutusu denen sarcococca adli bir bitki ektim Kış ayinda kokulu cicek isteyenlere tavsiye ederim,gorsel olarak cok guzel ve kokusu muhtesem.

afrasyap 12-09-2012 14:06

sarcococca bitkisi

Merhaba arkadaşlar,
sarcococca bitkisi hakkında bilgisi olan varmı?(parfüm kutusu)internetten araştırdığıma göre kışın çiçek açıyormuş,çok güzel kokusu varmış.İçinizde yetiştiren varmı?

Lonicera 12-09-2012 16:13

Bu bitki yaklaşık 2 aydır bende mevcut. Dolayısıyla kış çiçeklenmesini henüz göremedim.

Andora 15-09-2012 21:29

1 Eklenti(ler)
Bu da benim minik parfüm kutusu... 2-3 hafta önce kış aylarında balkon çiçek kokusundan mahrum kalmasın diye aldım. Araştırmalarıma göre fazla güneş sevmiyor. Orta derecede nem seviyor. Ancak sürekli nemli tutulursa güneşe tahammül gösteriyor. Ocak-Mart aylarında cicekleniyormus.

Andora 18-12-2012 08:44

Bitkim çok hasta :( Kurban Bayramı tatilinde evden ayrılırken balkonun penceresini kapalı bırakınca balkondaki nem o kadar yükselmiş ki döndüğümüzde bitkilerin çoğunda yapraklarda küflenmeler oluşmuştu. Sarcococca da bu nem artışından bir hayli etkilenmiş, herhangi bir yerinde küf yoktu ama bitki fazlasıyla bozulmuştu. Bir kez aspirinli su verdim ama toparlanma olmadı. Ne tam olarak ölü ne de diri görünüyor. Dün akşam artık onu doğaya teslim etmeye karar vererek balkonun dışına çıkardım, belki açık hava iyi gelir diye ama pek umutlu değilim. Geldiğinde minicik boyuna inat, dal uçlarında bu yıl çiçek açacağına dair minik minik hazırlıkları vardı. Çiçeklerini görmeyi ve koklamayı ne çok istemiştim...

Lonicera 18-12-2012 11:25

Sn Andora, ben olsam son çare olarak bitkiyi topraktan çıkarıp köklerine bakardım. Eğer köklerde siyahlaşma mevcut değilse bence bitkiniz kolay kolay ölmez. Bu durumda derin bir budama yapıp çiçeklerini görmeyi bir dahaki seneye ertelerdim.

Yok köklerde çürüme mevcutsa ve bitkinin gövdeden köklenmeye başladığı yer hala beyazsa, siyahlaşan kökleri makas yardımıyla bitkiden uzaklaştırıdım. Ardından 1 litre suya bir yemek kaşığı kadar çamaşır suyu koyup tüm bitkiyi 10 dakika kadar bu çözelti içerisinde tutardım. Son olarak hiç kullanılmamış bir saksı ve kaliteli bir torf içerisine dikip ölmesin diye dua ederdim. İnşallah sorun çözülebilecek aşamadadır.

Andora 18-12-2012 15:21

Sn. Lonicera, akşam unutmazsam eğer fotoğrafını çekip yükleyeyim, belki o zaman duruma dair daha fazla fikrimiz olabilir, ayrıca değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Andora 19-12-2012 07:53

4 Eklenti(ler)
Dün akşam kurtarma operasyonunu başlattım.

Andora 19-12-2012 07:58

1 Eklenti(ler)
Kökler kahverengileşmişti. Büyük çoğunluğunda yumuşama vardı. Yukarıdaki resimlerde görüldüğü şekilde temizleyip gayet amatörce kök budaması yaptım. Küçük bir saksıya alarak tekrar toprakla buluşturdum ve fungusitli su ile suladım. İçeride mi yoksa dışarıda mı tutmalıyım bilemedim, dualar eşliğinde kapalı balkona koydum.

Lonicera 19-12-2012 08:13

Sn Andora, tahmin ettiğimiz gibi kök çürüklüğü oluşmuş. Fakat bazı kökler hala beyaz ve direnmeye çalışıyor. Eğer yapabilecekseniz sadece bembeyaz olan kökleri bırakın, diğerlerini dip kısımlarından kesin. Görünen o ki hala hastalıklı kahverengi kökler mevcut. Az kök kalması sizi endişelendirmesin. Madem bitkiyi kurtarmak için bu işlemi yaptık, bari tam olsun.

Çamaşır sulu çözelti fungusitten çok daha etkili olur kanaatindeyim. Bence saksıdan çıkarıp en az 10 dakika tüm bitkiyi o çözeltide bekletin. Kökleri kestiğiniz makası sık sık çamaşır sulu çözeltide dezenfekte edin. Fungusiti ise sulama suyuna katıp sulayın. Ayrıca saksınızı artık soğuk ortam olan dışarıya alın. Soğuk havada kök çürüklüğüne sebep olan mahlukatların yaşaması ve çoğalması zorlaşacaktır. Sıcak ve havasız kapalı ortamda durumu daha da kötüleşebilir. Bitkiniz kaynaklara göre -18 dereceye kadar tahammul edebiliyor.

Ben bu uygulama ile birkaç bitkimi son anda kurtarabilmiştim. Çoğu da yok oldu gitti. Benim umudum var, kolay gelsin.

Andora 19-12-2012 12:19

Sn. Lonicera, bu akşam eve gider gitmez köklerde tekrar budama yaparak tüm önerilerinizi eksiksiz yerine getireceğim. Ardından saksıyı balkonun dışına alacağım. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Andora 27-12-2012 08:31

Tüm kurtarma çabalarım kalleş kumrulara kurban gitti:mad: Balkonun dışına, binanın dış cephesine yaptırdığım rafa almıştım saksıyı, hainler devirip bir de eşelenmişler, fidecik ortada yok, herhalde aşağıya attılar, üstelik bu ilk vukuatları da değil, çok üzüldüm :(

xenkebikec 27-12-2012 08:43

Kötü bir tesadüf olmuş, üzüldüm doğrusu o kadar uğraştan sonra bu şekilde bitkiyi kaybetmenize. Daha güzellerini yetiştirmeniz dileğiyle.

Lonicera 27-12-2012 13:15

Sn Andora, üzülmeyin diyeceğim ama...Ne yapalım sağlık olsun, böyle olmasa iyiydi. Önce canımız sağ olsun, daha nice bitkiler alıp yetiştirirsiniz. Bendeki çiçek açıp tohum bağlarsa mutlaka size göndereceğim. Çelik sözü veremiyorum zaten boyu bir karış.

Andora 28-12-2012 07:57

Dün yenisini almak istedim ama satan site KDV hariç 25 TL. alışveriş yapma zorunluluğu getirmiş, sinir olup bıraktım ama ne yalan söyleyeyim zor dayanıyorum.

Lonicera 27-01-2013 14:27

Nihayet sarcococca çiçeklerini açmaya başladı. Gerçekten söylenildiği kadar varmış. Hatta az bile söylenmiş diyebilirim;). Küçücük bir bitki ile tüm oda misler gibi kokuyor. İnşallah başına bir şey gelmez de çelikten çoğaltabilirim.

Andora 06-02-2013 13:08

Amiiiiin ;)

Lonicera 28-05-2013 15:22

Sanırım sarcococca' nın bazı çiçekleri tohuma dönüşüyor. Yaklaşık 10 kadar meyve belirmeye başlamış. Başlarına bir şey gelmezse en azından tohumdan da deneyebiliriz.

denizakvaryumu 28-05-2013 15:44

Bu bitkinin asit toprağı sevdiği unutulmamalı...
Karadeniz bahçeleri için ideal...
Ankara topraklarını sevmez...Blueberry gibi...

Lonicera 05-08-2013 06:38

Toplamda 6 adet çelik almıştım köklendirebilmek için. Ancak başarılı olamadım. Fidan da tam bir çıplak kuşa döndü. Perlit, ince kum, vermiculit, cocos vb. gibi farklı ortamlarda denedim nafile. Artık tohumların olgunlaşmasını bekliyeceğim çoğaltabilmek için.

Lonicera 03-09-2013 12:46

1 Eklenti(ler)
Meyveleri bir türlü olgunlaşamadı gitti, yemyeşil duruyorlar. Sanırım kış mevsiminde çiçeklendiği zaman bir yıl önceki meyveler olgunlaşacak.

murat doğan 25-10-2013 15:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1195753)
Meyveleri bir türlü olgunlaşamadı gitti, yemyeşil duruyorlar. Sanırım kış mevsiminde çiçeklendiği zaman bir yıl önceki meyveler olgunlaşacak.

sayın lonicera merhaba. bu güzel bitkiyi izmirde mi antalyada mı yetiştirdiniz. çünkü soğuk iklim sevdiği yazıyor bir kaç yerde. bende alanyadayım buralar iklim olarak sıcak ve nem olarak yüksek nem oranı içerdiğinden yetiştirmeyi düşünmemiştim.

Lonicera 25-10-2013 16:20

Sn doğan, bitkim İzmir' de. Siz internetteki bilgilere bakmayın, İzmir' in sıcağı Antalya' dan pek aşağı kalmıyor. Tam gölge altında hiç bir sorun yaşamadı. Sizin orada da sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bir kere kokusunu aldıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir başucu bitkisi olacak.

Lonicera 22-12-2013 12:40

1 Eklenti(ler)
Nihayet meyveler kızarmaya ve yumuşamaya başladı. Meyveler neredeyse 1 yıldan fazla zamandır yemyeşil bekledi. Şimdi mücevher gibi parlıyorlar. Bitkinin üzeri yine çiçek tomurcuğu dolu. Bu yıl sanki biraz daha erken açacak gibi.

ERKEN48 27-01-2014 13:46

bu bitkiden geçen yıl bir tane aldım.Yarısı çiçekli durumdaydı.Fakat evin içerisine koyduğumdan mı nedir kalan tomurcuklar açmadı ve uzun sürede dökülmedi.Şimdi iki bitki var ikiside tomurcuklu.Yine açacak gibi görünmüyor.sebebini anlayamadım.Üzeride geçen yıldan 1 tane meyve oluşmuş ve rengi siyaha dönmüş.

Lonicera 27-01-2014 14:57

Sn ERKEN48 ,bendekiler açmak üzereler. Üstü yığınla tomurcuk dolu. Sizin bitkiler dışarıdadırlar umarım. Malum iç mekan bitkisi değil. Ayrıca suyu da yaz mevsimi dışında kıskandırarak vermek iyi sonuç veriyor.

ERKEN48 27-01-2014 21:29

Dışarıya aldım ama çok yağmur görüyor.Sulama açısından en iyisi balkonda tutmak olacak.

yasenya 02-05-2014 14:46

Lütfen bu çiçeği bir yıldan fazladır arıyorum bana çeliğini gönderecek bir gönüllü arıyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024