agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Şili yasemini / Cestrum parqui - Chilean jessamine (http://www.agaclar.net/forum/calilar/25078.htm)

neşride 06-08-2011 20:40

Şili yasemini / Cestrum parqui - Chilean jessamine

2 Eklenti(ler)
Solanaceae
Latince Adı : Cestrum parqui

ADLARI
İngilizce Adı : Chilean flowering jassamine, Chilean jessamine

SİSTEMATİK
Alem : Plantae
Bölüm : • Kapalı Tohumlu
Sınıf : • Çift Çenekli
Takım : Solanales
Familya : Solanaceae
Cins : Cestrum
Tür : Cestrum parqui L'Hér.

Hakkında bulabildiğim bilgiler:

1,5 m boylanabilen bir çalıdır. İnce mızrak şeklinde mat yeşil yapraklara sahiptir. Çiçekleri sarı renklidir. Haziran Kasım ayları arasında çiçeklenir. Özellikle akşamları yoğun bir koku yayar. Melisa’nın (cestrum nocturnum) akrabasıdır. Kuru yaprakları yakılarak yapılan tütsü Şili’de şaman ritüellerinde kullanılır.

Hızlı büyür. İyi direne edilmiş zengin torakları sever. Yaz boyunca düzenli sulanmalıdır. Cestrum Nocturnum’a (Melisa) göre soğuklara daha dayanıklıdır. -12°C’ye dayanır. 25°’de çimlenir.

neşride 06-08-2011 20:51

1 Eklenti(ler)
Bu bitkinin tohumunu e-bay üzerinden sipariş verdim. Soğuklara dayanıklıymış. Bakalım yetiştirebilecekmiyim.

agozce 06-08-2011 22:04

Güzelmiş. Dilerim büyütürsünüz.

Gelişmeleri lütfen paylaşın. Kokusu nasıl acaba?

neşride 06-08-2011 22:50

Sevgili agozce, güzel, hoş okulu diye bahsediliyor. Bir yerde emin olmamakla birlikte şeftalimsi bir kokusu var diye okudum. İlkbahar ve Sonbaharda ekiliyormuş. Boyu bazı kaynaklarda 1-3 metre diye geçiyor. Sanırım iklim özellikleri etkili oluyor.

Günüm 07-08-2011 16:08

Sevgili neşride tohum fazlanız varsa yol masrafları dahil paylaşabiliriz.

neşride 07-08-2011 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Günüm (Mesaj 844823)
Sevgili neşride tohum fazlanız varsa yol masrafları dahil paylaşabiliriz.

Sevgili Günüm, bana toplamda 6 tane tohum gelecek. 2'si şimdiden söz verilmiş durumda. İlk tohumlar gelsin, devamında sipariş verecek olursam, sizin için de bu tohumlardan isteyebilirim. Eğer hala satıştaysa, siparişten önce size bilgi veririm.

Günüm 08-08-2011 08:22

Çok teşekkür ederim sevgili neşride.

neşride 12-08-2011 08:48

Tohumlarım geldi dün. Üç tanesini kısa bir süre suda bekletip plastik bardağa ektim akşam. Bir tanesini de ne olur ne olmaz diye ayırdım. çimlendiremezsem bir şansım daha olsun.

neşride 17-08-2011 23:04

Üç tane tohum ektiğimi sanıyordum. Sanırım sayıları karıştırdım. Zira üçüncü tohumu bulamadım. İki tohumdan bir tanesinde bu gün kök gelişimi gördüm. Ayın 12'sinde ekmişim. Bu gün 5. gün. Çimlenmesi hızlı. Yüzeye çıktıklarında fotoğraflarını da paylaşırım.

neşride 24-08-2011 16:29

1 Eklenti(ler)
Minik Cestrum Parqui'm. 11. günü. Diğer tohumda bir hareket yoktu. Kabuğunun birazını soyup, tekrar ektim.

jineop 24-08-2011 21:58

Kolaylıklar diliyorum. Söğüt yapraklı yasemin olarak da çevrilebilir. Önemli bir özelliği çok zehirli olması. Hayvanlar tarafından ot sanılarak yenilmesi ölümle bile sonuçlanabiliyormuş. :( İnsanlara da zehirli.

agozce 25-08-2011 00:05

Aman, zehirli diye atarsanız, haberimiz olsun...:)))

neşride 25-08-2011 21:58

Bildiğim kadarıyla Cestrum nokturnum ve Clerodendrum ugandense de zehirli. Hepsini de yetiştiriyoruz. Benim tercih sebebim soğuğa dayanıklı oluşu. Uyarınız için yine de teşekkürler sevgili lir.

Sevgili agozce, hele bir yetiştirmeyi başarayım. Melisa gibi dalından da çoğalır belki de.

jineop 26-08-2011 06:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi neşride (Mesaj 852587)
Bildiğim kadarıyla Cestrum nokturnum ve Clerodendrum ugandense de zehirli. Hepsini de yetiştiriyoruz. Benim tercih sebebim soğuğa dayanıklı oluşu. Uyarınız için yine de teşekkürler sevgili lir.

Sevgili agozce, hele bir yetiştirmeyi başarayım. Melisa gibi dalından da çoğalır belki de.

Yanlış anlaşıldı galiba. Bu istilacı formundaymış, hatta sığırlar bunu ot zannedip yedikleri için ölüyorlarmış. Sadece dikkatli olalım istedim.

feriha 01-09-2011 19:02

1 Eklenti(ler)
Büyüyüp de çiçek açar mı acaba:o

Eklenti 243496

Sevgili Neşride paylaşım için çok teşekkürler..

gulşen 01-09-2011 20:40

zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki feriha hanım bir bakmışsınız boylanmış, yayılmış,öbek öbek çiçek açmış hatta tohumlarıyla eş dostun bile yüzünü güldürmüş :)
güle güle büyütün arkadaşlar,gerçektende melısayla kardeş oldukları belli :) kokusuda benzerse tadından yenmez valla :)

agozce 01-09-2011 22:00

Harika, güle güle büyütün.

Hemde soğuk sever...:)))

iris41 02-09-2011 06:52

Soguk sever diye diktigimiz bir cok bitkide yazın hüsrana ugruyoruz. 35 şi bulan sıcaklar görüyoruz istanbulda .Şu bitkilerin zehirsizi yokmu ödüm kopuyor kediler yüzünden yalnışlıkla bir iki yaprak yutacak diye :(

agozce 02-09-2011 19:29

Onlar çok akıllı merak etmeyin. ..

İnsanlarda yemek **** salata yapıp yemediği sürece bence sorun yok. Yerlersede...diyecek bir şey yok..:)))

iris41 03-09-2011 22:37

İnsanları düşünmüyorum sadece kedilerim icin endişe etttim :p

neşride 04-09-2011 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 854507)
Büyüyüp de çiçek açar mı acaba:o

Eklenti 243496

Sevgili Neşride paylaşım için çok teşekkürler..

Çok şirin Feriha hanım, güle güle büyütün. Benimki bu ara biraz seyahat etti. Tatile götürdüm onu da. 3. yaprağını çıkardı bu arada. Tatilden dönmeden toprağa aldım. Şimdilik iyi gözüküyor.

neşride 04-09-2011 09:29

1 Eklenti(ler)
Bu da benim Cestrum Parqui'm.

neşride 11-09-2011 15:31

Toprağa aldıktan sonra biraz gelişimi yavaşladı, ama çok sağlıklı gözüküyor. 4. yaprağının ucu gözüktü hafiften.

feriha 11-09-2011 16:18

Biz halâ kotiledon yapraklıyız, gerçek yapraklarımız çıkmadı..:(

Buna rağmen dayanamayıp toprağa geçirdim. İyi gözüküyorlar ama gerçek yaprakları çıkmadan toprağa geçirdiğim için erken davrandığımı düşünüp endişeliyim.

neşride 11-09-2011 20:12

Sevgili Feriha hanım, anladığım kadarıyla tohumlarınzın ikisi de çimlenmiş.

Ben ta en başından beri bir tohum karmaşasıdır yaşıyorum. Başta 3 tane ektiğimi sandım. Sonra birini bulamayınca sanırım 2'ydi ben yanlış hatırlıyorum dedim. Biri çimlendi. Birinin de sonradan tohum kabuğunu soydum. O çimlenmedi.

Sonra toprağa alıcam diye bardaktan alırken, bir de baktım ki bardağın dibinde bir tane daha çimlenmiş tohum var. Onu da toprağa aldım. Fakat kotiledon yapraklı olduğu ve erkenden gün yüzüne çıkmak zorunda kaldığı için biraz etkilendi. Ama diğeri gayet iyi.

Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla sizinkisinin gövde yapısı benimkinden daha kalın gibi. Bir de anladığım kadarıyla dirençli bir bitki. Endişeniz boşuna, eminim çoktan uyum sağlamışlardır yeni ortamlarına.

feriha 14-09-2011 13:14

Sevgili Neşride, iki tohum da çimlendi. Vermikülitte gelişmediğini düşündüğüm anda minik saksılara aldım. Torf ve vermikülit karışımına diktim. Dün uzunca bir toplantımız vardı, çok yorulmuşum çiçeklere bakamadım. Bu sabah küçük yaseminlerimi kurumaya yakın buldum.:(

Bu hikaye de böyle bitti.. Üzgünüm..

neşride 15-09-2011 09:04

Sevgili Feriha hanım, biraz zaman verin belki toparlanırlar.

Bu arada, benimkiler dışarıda camın önünde duruyor. Gündüz sorun değil de geceleri artık serin olmaya başladı. Sizce içeri alsam mı? Ne dersiniz?

neşride 24-09-2011 13:02

1 Eklenti(ler)
5. yaprağını çıkarıyor. Gelişimi şimdilik iyi gidiyor.

neşride 24-09-2011 13:05

1 Eklenti(ler)
Tohumdan çimlenen Melisa (Cestrum Nocturnum) ile yaprak yapıları benziyor.

Periş 24-09-2011 15:28

Sevgili Neşride maşallah çiçeklerinide görürüz inşallah ellerine sağlık sevgiler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024