agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Surinam Cherry (http://www.agaclar.net/forum/calilar/17746.htm)

istcallst 06-05-2014 07:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust (Mesaj 1280032)
Fidanlarınız kaç yaşında acaba?Ben de İstanbulda dış mekana geçireceğim 1 adet fidan soğukla ilgili sorunu olmaz umarım :)

Fidanlarim 3 yasinda. Kis acik balkonda gecirdiler, sadece bazi yapraklar biraz kurudu, dokuldu, sonra ilkbaharda hemen yeni yapraklar cikti.

In God We Trust 06-05-2014 16:33

Sizin adınıza çok sevindim umarım benimki de seneye çiçek açar daha 2 yaşında ama olsun :)

sındırgılı 12-05-2014 21:18

2 Eklenti(ler)
Sevgili Cengiz,
Biraz hasarlida olsa bugun geldi,yeni saksina terfi etti..

taraf 22-05-2014 15:39

1 Eklenti(ler)
resimdeki surinam kirazi ise 5-6 tane meyve veriyor. ciceklerini elle tozladim, butun kisi dogrudan gunes almayan ama aydinlik sicak bir ortamda gecirdi.
bunun agac olacagini hic sanmiyorum ,(-;

halen daha saksida,

taraf 16-06-2014 13:28

2 Eklenti(ler)
son halleri, toplam 6 tane meyve oldular, 2 tane de yeni cicek acti.

istcallst 16-06-2014 17:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi taraf (Mesaj 1296235)
son halleri, toplam 6 tane meyve oldular, 2 tane de yeni cicek acti.

Tebrikler, benimkiler sadece 2 cicek acti ve onlar meyve tutmadi maalesef. Bekliyorum belki tekrar cicek acar, cunku sicak iklimde ikinci kez meyve veriyormus.

sındırgılı 16-06-2014 20:49

Tam güneşin altında, susuzluk çekerek bekliyor. Yaprakların bir kısmı kırmızılaştı, fakat çiçeklenme belirtisi şu an için yok..

taraf 21-06-2014 22:23

Bugun ilk meyvenin tadina baktim. Tam bir hayal kirikligi )-:
Meyveyi agzimdan cikarmamak icin bir hayli sabrettim, bundan daha kotu bir meyve varsa o da mayberry
Hani dut yerken bi tanesi igrenc bir tad verir ya. Aynen boyle kotu bir tadi var. Insaallah bendeki tohumdan yatistigi icin tadi bu kadar kotudur ve sizdekilerin tadi daha guzeldir. Bu meyve yeni kizarmisti. Digerlerini n iyice olgunlasmasini bekleyecegim. InsaAllah tadi iyilesir.

istcallst 22-06-2014 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi taraf (Mesaj 1298245)
Bugun ilk meyvenin tadina baktim. Tam bir hayal kirikligi )-:
Meyveyi agzimdan cikarmamak icin bir hayli sabrettim, bundan daha kotu bir meyve varsa o da mayberry
Hani dut yerken bi tanesi igrenc bir tad verir ya. Aynen boyle kotu bir tadi var. Insaallah bendeki tohumdan yatistigi icin tadi bu kadar kotudur ve sizdekilerin tadi daha guzeldir. Bu meyve yeni kizarmisti. Digerlerini n iyice olgunlasmasini bekleyecegim. InsaAllah tadi iyilesir.

Acaba tam olgunlasmis mi meyve? Dokununca cok kolay dusmesi gerekiyor elinize, koparmaya az bile zorlanirsaniz henuz hazir degil demektir okumustum. Ve hangi renge donustu?

taraf 30-06-2014 23:03

olacak gibi degil. Inanmasi guc ama bu kadar buyuk hayal kirikligi beklemiyordum. Tam olgunlasmis hatta kendiliginden yere dusen tam kirmizi meyve bile yenecek gibi degil. Bir daha yemek istemem.
Elinde bu bitkisi olmayanlar kesinlikle uzulmesin. Kalan son meyveyi tam yesilken deneyecegim , belki yesil erik tadi verir (-:

istcallst 01-07-2014 08:30

ingilizce bilenler icin buraya kopyaladim tat hakkinda yorum buldum ve uyariyor cok koyu kan kirmizi olanlar olgunlasmis sayilir, digerlerin tadi berbat.

I will freely admit these little red pumpkins are an acquired taste because most folks are expecting some kind of cherry taste and they don’t have that. No matter how ripe, there is a resinous quality. To be blunt, you either like them or you definitely do not. More so, they must be picked when absolutely ripe or they are a very unpleasant edible experience. What is absolutely ripe? There is orange red, the color of cars, and here is blue red, the color of old-time fire trucks and blood. Surinam cherries are edible when they are a deep blood-red. Let me repeat that: A deep blood-red. An orange red one won’t harm you but you’ll wish you didn’t eat it.

sındırgılı 29-01-2015 21:37

1 Eklenti(ler)
-5 e dayanikli imis. Buyukada da -8 gordu, ust yapraklar pert olup dokuluyor.Bakalim, bahari gorecek mi ?
Gerci, meyvasi da pek bir seye benzemiyor imis..

In God We Trust 13-02-2015 13:10

Benim ağacım da benzer şekilde -10ları görünce dağıldı inşallah baharda yeniden filiz verir de kaybetmeyiz.

In God We Trust 17-05-2015 09:43

İstanbulda bu kış hissedilen -16ya kadar düştü bu istanbulda yıllardır ölçülen en soğuk rakamlardan biri ki 22 yaşında birisi olarak istanbulda 0 derecenin altını zor görmüşümdür. Herneyse 70-80 cm boyuncaki suninam kirazım kafasına kadar kar ve buza battı mart ayında kupuru olmuştu ve yaşam belirtisi yoktu dün bir baktım dibinden filiz vermiş ve yaşıyor açıkcası çok sevindim, denemek istediğim bir bitkiydi. -16ya kadar yaşayabiliyormuş denemenizde fayda var.

sındırgılı 18-05-2015 08:22

Bende umudumu kesmiştim.Tepeden canlı yere kadar budadım.20 cm aşağıda yeşili görünce bıraktım.Şimdilik yapraklanmalar başladı.
Meleklerin trompetlerinden daha dirençli çıktılar.
Yarın fotoğraflarım.

sındırgılı 12-06-2015 09:16

1 Eklenti(ler)
Yapraklanmış hali..

In God We Trust 12-09-2015 22:28

1 Eklenti(ler)
Gerçekten çok hızlı adapte oluyor. Bu kış istanbulda hissedilen -15 diyordu riva köyünde ve surinam cherry komple kurumuştu bir ihtimal yaşar diye tüm dallarını kestim baharda bir baktım canlanmış bu sene geçen seneki haline geri döndü :) Şuanki hali bu bu kış çok soğuk olmazsa daha rahat atlatır ve inşallah seneye artık büyümesi hızlanır.

feast3874 29-12-2015 13:10

Benim de 4 yaşında büyük bir saksıda surinam cherry var. Geçen sene 3 adet çiçek açtı. Dışarıda olduğu için sert poyraza maruz kalında çiçekleri döktü. Bu sene bol çiçek bekliyorum ama meyvesinin tadının kötü olduğunu duyunca canım sıkıldı, moralim bozuldu. 4 senedir sabırsızlıkla bekliyordum. hayırlısı bakalım.

In God We Trust 22-04-2016 07:36

İstanbulda toprakta yaşayan surinam cherry ağacım bu sene yine dibine kadar kurudu ancak dipten tekrar filiz verdi son 2 kışı böyle atlatıyor 30-40 cm boylanıyor kışın donup tekrar diriliyor bu seneden sonra artık başına iş gelmezse boylanır sanırım

In God We Trust 26-04-2016 15:30

2 kıştır köküne kadar ölüp tekrar diriliyor geçen sene mayıs ortaları gibi canlanmıştı bu sene mayıs gelmeden canlandı artık ne zaman büyür de çiçek açar bilemiyorum :)http://www.yukleresim.com/images/201...0fd10fc88c.jpg

aydemiraydın 26-04-2016 15:49

fidancıların gazına gelmiyelim. bu sene soğuktan akdenizden gelen narlar bile kurudu. hele güney amerikalı bitkilerin hiç şansı yok.

In God We Trust 26-04-2016 17:25

Davesgarden.com adresini kullanabilirsiniz bunun için surinam kirazı İstanbul'da İstanbulun en soğuk ve rüzgarlı köyünde, denize karşı ve son iki kışın ciddi soğuk geçmesine rağmen yaşadı. İnşallah artık kışları dalları kurumadan atlatırız de meyve görürüz.

sındırgılı 27-04-2016 20:57

2 Eklenti(ler)
Bizimki de saksida mesut ve bahtiyar da ciceklenme ve sonunda meyva ;
Hayal galiba ..

Jezebel 19-06-2016 13:50

Benim de var artık
Eugenia uniflora 'Etna Fire'
Üzerinde olgunlaşmamış meyveler var.
Yenilen bir şey olmayabilir ama

Jezebel 19-06-2016 16:42

2 Eklenti(ler)
Cehennem gibi sıcak arabadan indirince duş aldırdım :) suları süzülüyor.

Eklenti 618968

Bunlar da muhtemelen tomurcuklar:

Eklenti 618969

.

In God We Trust 15-02-2017 22:46

Bu sene istanbul ciddi soğuk oldu şuan askerdeyim bakalım dönüşte surinam cherryleri sağlam bulabilecek miyim :)

Jezebel 12-09-2017 15:06

1 Eklenti(ler)
Eugenia uniflora 'Etna Fire'

Eklenti 657075

böyle açtı.

namtha 12-07-2018 21:28

2 Eklenti(ler)
Brezilyalı arkadaşım banada 3 tohum göndermişti.saksının içine koydum ara ara suladım ancak yeşermedi, çimlendiremedim diye düşünüp kendi haline bırakmış unutmuştum.Sonra tohumlar başka bitkiler için saksı ve toprak değişimlerinde yer bile değiştirmişler :)) .Bir gün başka bir bitkinin bulunduğu saksıdan iki yaprak çıktı.yaprakların şekli ve parlaklığından önce uğraşıp çimlendirmeyi başaramadığım zeytin çekirdekleri yeşerdi diye düşündüm ancak bir süre sonra pitanga tohumlarının çimlendiğini anladım :D . üç tohumdan iki tanesi çimlenmiş oldu.Ayırıp kendi saksılarına yerleştirdim.Bu arada brezilyalı arkadaşımın söylediğine göre pitanga meyvenin ismiymiş.Bitki için pitangueira (pitangeyra gibi okunuyor) veya Pé de Pitanga (pecipitanga gibi okunuyor) diyorlarmış.Biri biraz büyüdü diğeri daha yeni yeni büyüyor.Şimdilik bol güneş bol su ile izmir ikliminde keyfi yerinde ve en dibinden sürgün vermeye başladı.Forumdan okuduğuma göre kışın bitkiyi içeri alacağım gibi görünüyor.Sarmaşık gibi hızlıca boya gittiği için biraz dengesiz büyüyor o yüzden hem yamuk büyümesin hemde sabit düzgün güneş görsün diye tahta çubuk koydum ve bağladım kendi kendini taşıyacak duruma gelirse belki çıkartırım.Meyvelerini bende merak ediyorum umarım tatlı çeşit denk gelmiştir :)

siflera12 04-02-2019 08:21

Surinam kirazından çelik aldım bakalım tutacakmı [emoji3]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7b8646caf2.jpg

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Feijoa 16-05-2019 14:34

Surinam Kirazının tadı berbat diye yorumlar okudum....Eğer tohumdan yetiştirdiyseniz tadının iyi olmasını pek beklemeyin...Şu an sipariş verdim meyvesini bir dostumdan...ve lezzetli olan bu türü aşılayıp çoğaltacak inşAllah...İlk alacaklardan biri de kısmetse benim...
;)
Ayrıca aynı durumla kendisi de karşılaşmış...elindeki birçok surinamdan sadece birinin tadı harika,diğerleri pek bir şeye benzemiyor diyor...Tohumdan yetişenlere aşı şart...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024