agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Mavi Kelebek Çiçeği (Clerodendrum ugandense) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/12528.htm)

Jezebel 23-06-2012 16:54

Gönül hanımın bitkisinin gövdesi neredeyse bileğim kalınlığında ;)
Bizler de gübrelemeyi iyi yaparsak ve bitkilerimize güzel bakarsak gelecek için umutlu olabiliriz.
Yine de yedekleyelim derim ;) ne olur ne olmaz...

jineop 25-06-2012 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 988130)
Sesimi duyan var mı:confused:

Eklenti 310965

nerede kelebek sevenler...

.

Sesini duymadan çok önce bahçe sayfamda mavi kelebeklerim uçuyor diye yazmıştım. Belki görürsün dedim ama yok;)
Teşekkürler Jezebelim.
Teşekkürler Gondag

Jezebel 16-07-2012 00:07

Nihayet çelikten çoğaltma konusunda daha önce yapılmış bir tercüme buldum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Volare (Mesaj 474044)
Clerodendrum ugandense çelikle üretme

Tüm Klerodendrum türlerini çelikle üretmek mümkün – nisandan eylüle kadar .

Köklendirmek için yarı odunsu 15-20 cm uzunluğunda (4 göz)çelikler kullanılır .Köklendirici hormon kullanmak sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Bu işlem için uygun olan çelikler iki parmak arasında sıkınca ezilmez ,esneklik gösterir. Yeşil uç çelkler çok su içerdikleri için köklendirmek için uygun değiller kısa sürede çürürler .Köklenme 1-1,5 ay içinde gerçekleşir.

NELERE İHTİYACIMIZ VAR
Malzeme
· Ana bitki
· viol
· gevşek toprak
· çelik makası
1
15-20 santimetre uzunlukta yarı odunsu br çelik kesin .
Kestiğiniz ucu köklendrc hormona batırın .
Yaprakları1/3 oranında küçültün (sıvı kaybını önlemek için)
2
Torf perlitten oluşan gevşek toprak karışımına çelikleri dikin
ve toprağı sıkıştırın .
3
Nemlendirmeye devam ederek , naylon örtü sayesinde

mini sera ortamı yaratılırsa köklenme hızlanabilir.
Metnin aslı rusça olarak bu linkte:http://www.supersadovnik.ru/masterclass.aspx?id=43

hira 16-07-2012 00:13

bu bitkiyi ilk kez görüyorum..bütün çiçekleri tanıdığımı sanırdım oysa ki:)

hira 16-07-2012 00:15

ben ağaç sever olmuşum mutlu oldum şimdi:) yeni üye yazınca sinirlerin bozuluyordu:)

Jezebel 17-07-2012 18:12

Diatomitte köklendirmek üzere dört çelik diktim.
Clonex kullandım ve sera ortamı sağladım.
Hava çok sıcak, daha uzun yazmam mümkün değil.

aburcuburs 02-08-2012 11:17

Arkadaşlar ben bu çiçeğe bayılıyorum ve bir türlü tohumunu bulamıyorum. Bu yılın başında da seslenmiştim ama kimsede fazla tohum olmadığından olsa gerek çeğrıma cevap gelemedi.:(

Ben de sabırla bekledim ve şimdi tekrardan kendimi hatırlatayım dedim :cool:

Belki bazı arkadaşlar bana çelik veya tohum gönderebilir :confused: hem bayram hediyesi olmuş olur ;)

sevgiler...

kopshtar 07-08-2012 13:54

Bence kıyın Jezebel :P
Belki bize de bir çelik düşer kimbilir :D

Jezebel 07-08-2012 15:23

Dört çeliğimin dördü de çürüdü.
Diatomit bu bitkiye uygun bir köklendirme ortamı değil.
Bildiğim Rapid Rooter veya Cocopeat' an şaşmamam gerekiyormuş.
Sn. kopshtar kıyamam, bu bitki benim için çok kıymetli, elde etmek için çok fazla emek verdim.
Artık bu bitkiye sahip çok arkadaşımız var...

kopshtar 08-08-2012 16:10

Haklısınız tabi sn Jezebel, ben de kıyamam sizin gibi :)
Ne kadar emek verdiğinizi takip ediyoruz siteden..

aburcuburs 29-08-2012 09:20

Arkadaşlar hiç elinde fazla çeliği ya da tohumu olan yok mu?

İnan büyük bir hevesle bekliyorum... :))

Jezebel 07-09-2012 06:10

1 Eklenti(ler)
Yaz boyu tomurcuk eksik olmadı, çiçek açamadan döküldü...
Şimdi sıcaklıklar biraz düşünce:cool:

Eklenti 330182

.

Adalet Yağcı 07-09-2012 08:36

Çok güzel, iyi seyirler Jezebel'ciğim.

Mavi kelebeğin soğuklarla arası nasıl, -10 lara dayanabilir mi acaba?
Solanum Rantonettii gibiyse sorun yok, yoksa benim asla mavi kelebeğim olmayacak demektir :(

lusoari 09-09-2012 11:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın (Mesaj 360468)
Bu bitkiye gittigidiyor.com'da dolaşırken rastladım. Aşık oldum desem yeridir çok güzel ve çok asil. Tohumlarım pahalıya satılıyor, hakkında bulabildiğim tek türkçe bilgi ise şu;

"-Nadir bulunan bu çok özel bitkinin çiçeği mavi tonlarında ve kelebek şeklindedir. Yaz aylarından sonbahara kadar çiçek açar ve yaprakları her mevsimde yeşil kalır. -9 dereceye kadar dayanıklıdır."

KAYNAK

Resimler internetten alıntıdır.
Eklenti 62738
Eklenti 62739
Eklenti 62740
Eklenti 62741

Daha önceden bu bitkiyi yetiştiren varmı arkadaşlar?

Sevgiler ;)

benim var mavı kelebek cıcegım daha henuz cıceklerını goremedım ama resımlerde cok guzel gozukuyo gercektende.

gondag 08-11-2012 22:41

Sevgili ağaçseverler, uzun süredir foruma girmemiştim, görüyorumki mavi kelebek gene gündemde,4 yıl evvel bu muhteşem çiçeği edinebilmek için ne kadar uğraştığımı hatırladım ve tohumundan yetiştirmiş ve çelikten rahatça üretim yapan bir ağaçsever olarak dene yimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle bitkinin yan ve dal uçlarındaki en az 20cm uzunluğundaki filizlerini iki parmağımla kontrol ediyorum,gevrek ve esnek olanları seçiyo rum,çok sert ve odunsulaşmış olanlar çelik için uygun değil,(gül çelikleme gibi hatta yan filiz ve dalları olan uçlarda ideal sadece çok kart olmasın) verev kestiğim çeliklerin 10cm lik kısmının yapraklarını kopartıyorum,önceden hazırladığım humus toprak ve perlit karışımı toprakla doldurulup direk düneş almayan,iri yapraklı bitkilerin gölgesinde saklanmış saksılara veya böyle korunaklı bahçe köşelerine 7-8 cm si toprağa gömülecek şekilde ekip toprağı iyice sıkıştırıyorum bolca sulayıp müteakip günlerde sürekli nemli kalmasını sağlıyorum, hepsi bukadar. Güneşli ortamda ama öğlen güneşini direk almadan yarı gölgede, yazın her gün duşlama ve sulama, don'a karşı dayanıksız _1 de donuyor soğuk iklimde içeri almak ama yazın mutlaka dışarı çıkartmak lazım, bahçeye ekilmesi halinde donlar başlamadan 15_ 20 santimden budayıp kökünü gübre, talaş ile doldurup üzerini çuval vs ile korumaya alıp donmasını engellemek lazım,ilkbaharda körpe filizler deliler gibi fışkırıyor, tabii bu İzmir şartlarında. Neticede bayağı özen isteyen bir çalı sarmaşık,ama 5 ay boyunca bahçenizde mavi kelebekler uçuşuyor, üstelik envai renkte başka kelebeklerde bu mavilerin cazibesi ile bu bitkinin çevresini mesken tutuyor....Balkondada mükemmel oluyor yalnız yakıcı güneşe dikkat.....kolay gelsin.

Tohumcu Nılgun 30-12-2012 22:39

Mavi Kelebek Cicegi

Arkaslar, bu cicege hayranim, onu gorunce aklima hep tulbentlerin kenarindaki oyalar geliyor. Birgun mutlaka yetistirmek isterim.

Tohumcu Nılgun 31-12-2012 16:34

Mavi Kelebek Cicegi

Arkadaslar bu cicegin Turkiye'de tohum fiyati nekadar? Bilen varsa lutfen beni aydinlatsin.

kopshtar 14-02-2013 16:00

1 Eklenti(ler)
Sn Acemifüsun;
Galiba çelikleri köklendirmeyi başardım.
3 aydır ölmediğine göre :))
Yalnız kuvözden kurtaramadım. Açtığım anda yapraklar yanıyor :(

sevim.K 15-02-2013 10:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1078482)
Arkadaslar bu cicegin Turkiye'de tohum fiyati nekadar? Bilen varsa lutfen beni aydinlatsin.

Ben tohum almadım. Bana saksıda bitki gelmişti. Tohum bulma ve alma imkanım olsa alacağım ama yok.

Jezebel 17-04-2013 09:10

1 Eklenti(ler)
Clerodendrum ugandense

Eklenti 391353

çok seviyorum.

kopshtar 17-04-2013 12:02

Sn. Jezebel;
Bunlar yeni çiçekler mi? Benimkinin gelişmesi havalar soğuyunca durdu da.

Jezebel 17-04-2013 12:05

Evet yeni resim, İzmir Bursaya göre daha sıcak.
Açık balkonda.

hira 17-04-2013 12:34

hıh
diyorum,artık tamam istediğim bütün çiçeklerden elde ettim artık tamam
diyorumm sonra bir fotoğrafla önce kafa,sonra yine ayaklar sera yolunu
tutuyor :) aşkın gözü kör olsun.

kopshtar 17-04-2013 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1140297)
Evet yeni resim, İzmir Bursaya göre daha sıcak.
Açık balkonda.

Bendeki daha minik tabi bu yıl bir gelişip serpilsin bakalım :)

Jezebel 17-04-2013 17:50

Haklısınız, benim bitkimin bendeki 3 cü baharı. Iki yaşında geldiğini farz ediyorum, demek ki beş yaşında. Şu an 30 litrelik bir saksıda.

Jezebel 21-04-2013 07:56

3 Eklenti(ler)
Yorumsuz.

Eklenti 393044

Eklenti 393045

Eklenti 393046
.

acemifüsun 21-04-2013 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar (Mesaj 1101474)
Sn Acemifüsun;
Galiba çelikleri köklendirmeyi başardım.
3 aydır ölmediğine göre :))
Yalnız kuvözden kurtaramadım. Açtığım anda yapraklar yanıyor :(

Sn.kopshtar ellerinize sağlık, çok sevindim:) Çelikten kolay üretilen bir bitki.Yapraklarında yanma büyük olasılık direk güneş ışığı almasındandır. Kesin aydınlık, fakat gölge yer seviyor. Ayrıca suyu da çok sever. Sizin bitkiniz çelikten yetiştiği için bu yıl da açabilir:) Ana bitki 3 yaşını doldurdu, rahat çiçeklenebilir:) Biraz demir ve NPK takviyesi yapabilirsiniz:)

kopshtar 22-04-2013 06:37

Çiçek açabileceği haberine bile çok sevindim. Tekrar teşekkür ederim.
Hiç direkt güneş ışığına çıkmadı. Nem farkı diyorum ben. Şimdi neredeyse tüm yapraklarını döktü, yeni adapte olmuş yapraklarını çıkarıyor.

Revnak 22-04-2013 11:24

Sizlerden öğrendikten sonra bu bitkiyi dün Çeşme'de bir seraya sordum, daha yeni yeşillenmeye başladığını, Pembesi ve beyazının da olduğu Haziran ayı gibi satışa çıkartacaklarını söylediler;)

Jezebel 22-04-2013 11:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Revnak (Mesaj 1142878)
Sizlerden öğrendikten sonra bu bitkiyi dün Çeşme'de bir seraya sordum, daha yeni yeşillenmeye başladığını, Pembesi ve beyazının da olduğu Haziran ayı gibi satışa çıkartacaklarını söylediler;)

Umarım bahsettikleri Buddleia Davidii değildir.
O da Kelebek çalısı olarak bilinir ve 3 rengi var sanırım, beyaz, pembe ve mor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024