agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/1082.htm)

nilgunarpat 03-08-2006 13:55

Merhaba alifiliz, hoşgeldiniz..
Yumurta kabuğunun faziletlerinden bir tanesini Sayın Vildan Sönmez açıklamıştı.Diğerini de sizden öğrenmiş olduk,teşekkürler Vildan Hanıma da ,size de..

alifiliz 03-08-2006 14:00

sayın pakkaner
Uyarınız için teşekkür ederim,izmirli dostlar ile sohpet şüphesiz çok zevkli olacaktır ama bence konuları tüm dostlar ile paylaşmak dağa zevkli olmaz mı?
İzmir için özel konular da(toplantı,vs.)gibi,tabi ki o zaman izmirliler sitesini kullanabiliriz,ondan da sonsuz zevk alırım.

alifiliz 03-08-2006 14:11

merhaba nilgün arpat,hoşbulduk.
eski insanların cok farklı ve pratik bilgileri vardı(o zamanlar koçtaş lar yoktu)hem de her derde deva.

Mine Pakkaner 03-08-2006 14:12

Güzel, toplantı duyurularımızı oradan takip edebilirsiniz :)

didegok 04-08-2006 08:22

*** alifiliz. hoşgeldin. anlatımın ve bilgilerinle siteye kazanç olacağından eminim. iyi çalışmalar diliyorum.

malina 04-08-2006 09:32

Alıntı:

izmirli dostlar ile sohpet şüphesiz çok zevkli olacaktır ama bence konuları tüm dostlar ile paylaşmak dağa zevkli olmaz mı? İzmir için özel konular da (toplantı,vs.) gibi, tabi ki o zaman izmirliler sitesini kullanabiliriz
Konuyu tam anlamamış olacağınızı düşünerek (izmirliler sitesi diye yazdığınız için) biraz daha açık anlatmaya çalışayım. agaclar.net forumda sadece İzmir Ekibi bölümü yok. Bir şehirde aktif üye sayısı 3-5'i geçerse, kendi aralarında da toplanabilmelerini sağlamak üzere, haberleşmeleri amacıyla bir başlık açıyoruz.

İşleri nedeniyle Türkiyeyi dolaşanlar, gideceği bölgedeki şehrin bölümüne bakıp, orada bir toplantı varsa katılıyor. Hatta ben geliyorum, hadi toplanalım talebinde de bulunabiliyor :)

Hatta bir tane İzmirli "kamber'imiz bile var. Rastlantı, farklı şehirlerde de olsa toplantılarda bulunuyor. Kambersiz düğün olmaz hesabı...:)

Hoşgeldiniz :)

malina 04-08-2006 09:35

Tabii bu hoşgeldiniz faslının yeni gelen arkadaşlar bölümünde olması gerekiyordu, Parfüm Çalısında ne işimiz var anlayamadım :)

alifiliz 04-08-2006 10:39

merhaba didegok arkadaş;
güzel karşılama yazın için teşekkürler,böyle güzel bir guruba uye olduğum için ben de sizler ile yazışmaktan ve paylaşmaktan büyük zevk alacağım.

alifiliz 04-08-2006 10:56

merhaba sayın malina;
ben de aynı şeyi kastetmiştim,yani toplantılar ve izmir için özel konular hakkında ****** İzmir ekibi bölümünü kullanırım onun haricinde genel konuları tüm üye arkadaşlar ile paylaşmayı tercih ederim.her halde sürçü lisan eyledim affola.
tanışma protokol ü güzel kokulu bir ortam da olsun diye herhalde!(**** benim acemiliğimden).saygılar.

Ali H. ALI 01-09-2006 16:30

Herkese iyi gunler.
Cestrum nocturnum un Australiyadaki mahali ismi "gece yasemini" KIbristaki ismi "Pakistan geceleri".

Cocukluk yillarinda mahallemizde cok guzel karanfilleri olan bir teyze vardi ve her karanfil saksisinda bir cubugun uzerine konmus yarim yumurta kabuklari vardi. Karanfillere Nazar deymesin diye koyuyormus Yumurta kabuklarini.
Hosca kalin.

Mine Pakkaner 06-09-2006 01:30

Bu sene Gümüldür' de cestrumların çiçekleri hiç kokmadılar. (Hani daha önce koku ile ilgili arada konuşuyorduk...)

Her sene kokudan baygınlık geçirilirdi bu sene özler olduk.Çiçek bol ama koku yok...

Sizlerin cestrumlarınız bu sene kokulu çiçekler açtı mı diye merak ettim.

ortakan 09-09-2006 11:59

merhabalar hepinize..aranızayenikatıldım..ben halk arasında kolnya ağacı olarak bilinen bitkiden, kokulu olanından almak istiyorum ama nette yaptığım aramalarda bu bitkiyi satan bir çiçekçiye ulaşamadım.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim sevgili doğa dostları..

some_at 09-09-2006 14:07

Ben şu aralar kolonya çiçeğinin tohumlarından almak üzereyim siz adresinizi bana özel mesaj atarak gönderin elime geçer geçmez yollarım.

agronomistmrt 09-09-2006 21:33

evet arkadaşlar gerçekten yumurta kabuğunu ağaçlara veya yere yakın çalılara asarlardı ki yılan gelmesin diye. hatta halen yılan olan bir odada yumurta kabuğu yakıldığı zaman yılanın kaçtığına inanılıyor.
saygılar

Ful Sokağı 09-09-2006 23:03

İlk defa Melisa büyütüyorum, benimkinde henüz tohum oluşmadı, tohumdan büyütmesi çok zaman alır mı,özellikle yapılması gereken birşey var mı, öğrenmek istiyorum. Selamlar

Ful Sokağı 15-09-2006 14:09

benim melisa mis gibi kokmaya başladı, ilk defa büyüttüğümden dikkatle izliyorum o minicik tüp gibi çiçeklerini gündüzleri kapıyor geceleri açıyor, gece kokmasının nedeni bu mu acaba? Boyu da maşallah benim kadar oldu böyle giderse beni de geçecek gibi duruyor...

Mine Pakkaner 17-09-2006 11:11

Evet, nihayet cestrumlar kokularıyla geceleri boyamaya başladı. :)

Ful Sokağı 26-09-2006 22:39

Melisamın kokusu giderek süperleşiyor ve bu arada suda çok kolay köklendiğini keşfettim.

Mine Pakkaner 26-09-2006 22:44

Ful sokağı, seni de yeşil parmaklılar listeme alıyorum. :)

Ful Sokağı 26-09-2006 22:44

teşekkür ederim, sağolun

Sakız Hanım 13-11-2006 01:12

arkadaşlar melisamın üzerinde hala tohumları var çiçeklenmez zaten artık.peki bu tohumlardan ekim yapabiliyormuyuz ve nasıl?hangi yöntemle?

İklimsiz 06-04-2007 00:33

Bu bitkiyi nasıl edinebilirim? Evinde **** bahçesinde olup da paylaşmak isteyen olur mu acaba?

denizden 18-04-2007 21:57

Şimdiye kadar edinmediyseniz, size Giresun arabalarıyla veya kargoyla gönderebilirim.Budama esnasında çıkan dalları arkadaşlarım için köklendirmiştim.Garanti olsun diye çok az miktarda tohum da ekleyebilirim.Benim de çocukluğum Çukurova'da geçti.Bu bitkiyi oradan ama "Karakedi" adıyla biliyordum.Melisa olduğunu birkaç gün önce çiçekçide bir köşede bakımsız bir halde dururken öğrendim.

limon 22-04-2007 23:33

Fidanlıktan kökünü 5 ytl ye almıştım 3 hafta kadar önceydi sanırım. Şimdilik yaprakları yeni yeni çıkıyor biraz büyüyünce fotoğrafını çekerim.

nil 23-04-2007 13:14

'Kokulu Süs bitkileri, Sarılıcılar ve Çalılar' başlığına yazmıştım ama garanti olsun diye buraya da yazayım: Sevgili limon, hangi fidanlıktan aldın sestrumları, ben de gidip alayım hemen.

denizden 24-04-2007 14:07

Bodrum Gümüşlük'te bir balıkçı lokantası, etrafını ve masa aralarını büyük saksılarda melisa ile kaplamıştı.Kokusunu bilenler tahmin edebilirler herhalde ortamı.

Bir arkadaşıma verdiğim melisa birkaç adet çiçek açmasına rağmen, uzun süre birisi parfüm şişesini yere döktü sanmış .

Evimde iki saksıda 8 kök var.Geçen sene henüz bir yıllık olmasına rağmen kokusundan durulmuyordu.Eve gelenlerden çiçeklerle alakalı olmayanı dahi bir kök istemişti. Çiçeklere bir sıra verseydim herhalde birincim olurdu. Evimin en değerlisi.

denizakvaryumu 24-04-2007 14:37

Davulun sesi uzaktan hoş geldiği gibi parfüm çiçeğinin kokusu da uzaktan daha iyi...Çok yakında olduğunda kokusu baygınlık verici bir hal alıyor :)

limon 27-04-2007 16:13

2 Eklenti(ler)
Nil biraz geç cevap verebildim kusura bakma.
Zekeriyaköy Kilyos yolunun üzerinde Yeşilvadi fidanlığı var. Ancak henüz yapraklı değildi ben alırken. İstersen 10-15 gün sonra al. Benimkilerde ufacık yapraklar var şimdilik.
Eklenti 9866
Eklenti 9867

S.İnceçayır 06-05-2007 12:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizden (Mesaj 96542)
Şimdiye kadar edinmediyseniz, size Giresun arabalarıyla veya kargoyla gönderebilirim.Budama esnasında çıkan dalları arkadaşlarım için köklendirmiştim.Garanti olsun diye çok az miktarda tohum da ekleyebilirim.Benim de çocukluğum Çukurova'da geçti.Bu bitkiyi oradan ama "Karakedi" adıyla biliyordum.Melisa olduğunu birkaç gün önce çiçekçide bir köşede bakımsız bir halde dururken öğrendim.

Merhaba "denizden" benim yaşadıgım yerde bula bilmem mümkün degil bana kargoyla gönderirsen sevinirim adresimi özele yazıyorum şimdiden teşekkürler

lerdemir 06-05-2007 22:21

Tohumlar elinize geçti mi acaba?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi some_at (Mesaj 39953)
Ben şu aralar kolonya çiçeğinin tohumlarından almak üzereyim siz adresinizi bana özel mesaj atarak gönderin elime geçer geçmez yollarım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024