agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2012, 15:56   #31
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Bana aldığım yer Temmuz-Ağustos aylarında çiçeksiz kalır sonra tekrar açılır demişdi ancak çiçekler şimdiden döküldü. Hafif sürgün vermeye başladı.

selis beğendi.
FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 17:33   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Benim tohumlarımdan çimlenenler var sanırım. Yabani otlarla karıştırmıyorumdur umarım. Çimlenen halinin fotoğrafını netten bulamadım. Bilen,gören buraya eklerse çok sevinirim.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 20:12   #33
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bugün bir başka vesileyle Eminönü'ne gittim.
Eeeee..Oraya kadar gidipte, Mısır Çarsısı' nın arka duvarındaki ,evcil hayvan, tohum, fidan ve çiçek satıcılarının olduğu bölümü gezmemek olmazdı.

Haziranda, pembe-yalınkat çiçekli Leptospermumum'u oradan alıp, götürüp bahçeme dikmiştim.

Name:  017.jpg
Views: 1802
Size:  50.1 KB

Bugünde, kırmızı-katmerli çiçeklisini görüpte almadan dönmek olmazdı tabii.
Bunuda diğerinin yanına dikmeyi düşünüyorum. Sanırım birlikte çiçeklendiklerinde çok güzel bir armonileri olacaktır.

Name:  031.jpg
Views: 1699
Size:  70.1 KB

Name:  091.jpg
Views: 1753
Size:  64.0 KB

Name:  097.jpg
Views: 1758
Size:  54.9 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 03:39   #34
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Platonik aşkla bağlandığım bu bitki daha fazla ilgiyi hak ediyor bence

Uzman arkadaşlarımız daha iyi bilir elbette ama benim araştırınca gördüğüm o ki birden fazla türü ya da varyetesi (diyelim) var bu bitkinin.

İlgili birkaç videoyu ekliyorum.

Leptospermum scoparium - New Zealand Tea Tree, Manuka - YouTube

L E P T O S P E R M U M - YouTube

Plants' Growing Needs : Growing Leptospermum Plants - YouTube

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 23:20   #35
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
tohumdan büyütmeyi başarabilen varmı acaba ?
nelere dikkat etmek gerekiyor?

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 23:52   #36
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın torkulu, internette araştırırken gördüm ki bu bitkiye aynı zamanda Yeni Zelanda Çay Ağacı da deniyor. Çalı olmasına rağmen videoda da gördüğüm o ki neredeyse ağaç formuna ulaşanlar bile var. Dolayısıyla tohumdan mı yoksa çelikten mi daha rahat yetiştirilir emin olmak zor.

Sayın Orhan Özbilgiç ve Sayın Nevzat'ın sayfalarında görmüştüm ben bu çalıyı ilk kez. Belki onlar fikir verebilir size.

Nevzat ve torkulu beğendi.
Eski 25-01-2013, 05:32   #37
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Leptospermum tahmin edebileceğimiz üzere pek çok alt türü olan bir bitki - yani araştırınca öyle olduğunu gördüm.

Wikipedi'deki bilimsel sınıflandırması şu şekilde:

Kingdom: Plantae

Division: Magnoliophyta

Class: Magnoliopsida

Order: Myrtales

Family: Myrtaceae

Genus: Leptospermum

Leptospermum'a çay ağacı denilmesinin sebebi eskiden kurutulmuş halinin çay olarak tüketilmesi - o kadar eski ki Kaptan Cook'a kadar dayanıyor bu bilgi

Avustralya - Yeni Zelanda orijinli bu bitki aynı zamanda Manuka ağacı adıyla anılmakta ve çiçeklerinden Manuka balı üretilmekte.

Yaklaşık 80 ila 86 alt türe ayrılıyormuş Ana tür olan Leptospermum ve diğer alt türleri için ilgili daha derinlemesine bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linklere bakabilirsiniz:

Leptospermum - Wikipedia, the free encyclopedia

Leptospermum scoparium - Wikipedia, the free encyclopedia

Leptospermum - family Myrtaceae - Australian Plant Information

Genus - Leptospermum - South West Slopes Revegetation Guide - Virtual Herbarium - Charles Sturt University

Ayrıca şahane güzellikte resimleri için (şiddetle tavsiye ederim):

leptospermum (myrtaceae) robinette - Google'da Ara

Bazı alt türler -8/ -10 dereceye kadar soğuklara dayanıklı iken bazıları da dona karşı hassasmış.

Bu son vereceğim linkte ise, sayfanın en alt kısmında Leptospermum scoparium'un 4 ayrı rengini/ türünü görebilirsiniz:

SNG Shrubs: Lavandula - Letospermum

Düzenleyen Cymbelina : 25-01-2013 saat 06:01 Neden: ilave
Eski 25-01-2013, 05:45   #38
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Bir başka alt tür olarak geçen "rubinette"in resimine, vereceğim bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.smalldemons.com/things/f...rmum_rubinette

Leptospermum'u tohumdan yetiştirmeyle ilgili net bir bilgiye ulaşamadım ancak Manuka ağacının (ki leptospermum olduğu geçiyor linklerde) tohum ekimi ile ilgili bir video buldum:

From Seed to Tree Apr 2010.wmv - YouTube

Leptospermum'un çiçeği kuruduktan sonra oluşan görüntünün bu görüntü olduğunu ve tohumun da bu kısımdan alındığını tahmin ediyorum:

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2013, 05:56   #39
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Az önceki mesajıma ekleyemediğim 2 resim de şöyle (Leptospermum continentale):

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2013, 23:57   #40
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

tohumdan yetiştirmeye çalıştığım leptospermum scoparium. 40-50 tohum ektim 2 tanesi filizlendi. şu an 1 cm civarındalar saksıya alacağım ancak , çok küçük olduklarından dolayı zedelenir diye korkuyorum. bol su veriyorum, bol güneşli bir yerde duruyor. çok yavaş büyüyorlar....

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2013, 12:54   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sevgili torkulu... Buyuyup ele avuca gelinceye kadar hic ellemeyin.. Kok yapilari cok hassastir ve hemen kaybedebilirsiniz. Leptospermum lar, da Avustralya'daki diger bitkiler gibi oncelikle kok sistemlerini gelistirirler, ve siz vejetatif buyumeyi gormezsiniz fazla... Kok sistemleri gelistikten sonra boy atmaya baslarlar..

Cimlenmeyi arttirmak icin, kucuk bir puf noktasi vardir. Kullu su ile sulamak.. Yanik malzemelerin icindeki kimyasallar, Avustralya'li bitkilerin cogunda bu kimyasallar cimlenmeyi tetikler... Hatta bulabilirseniz, akasya yapraklarini yakip kulu ile sularsaniz cimlenme sayisi artabilir... Yoksa da gene de en azindan bir sonraki sulamayi kullu suyla deneyin derim

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 17:38   #42
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Sevgili torkulu... Buyuyup ele avuca gelinceye kadar hic ellemeyin.. Kok yapilari cok hassastir ve hemen kaybedebilirsiniz. Leptospermum lar, da Avustralya'daki diger bitkiler gibi oncelikle kok sistemlerini gelistirirler, ve siz vejetatif buyumeyi gormezsiniz fazla... Kok sistemleri gelistikten sonra boy atmaya baslarlar..

Cimlenmeyi arttirmak icin, kucuk bir puf noktasi vardir. Kullu su ile sulamak.. Yanik malzemelerin icindeki kimyasallar, Avustralya'li bitkilerin cogunda bu kimyasallar cimlenmeyi tetikler... Hatta bulabilirseniz, akasya yapraklarini yakip kulu ile sularsaniz cimlenme sayisi artabilir... Yoksa da gene de en azindan bir sonraki sulamayi kullu suyla deneyin derim
çok ilginç , bunları bilmiyordum. keşke çimlendirmeye başladığımda öğrenmiş olsaydım. şu an çimlenmiş olan 2 taneye odaklandım. dediğiniz gibi yapıp ellemiyeceğim. bol su ve bol güneş e devam.
teşekkürler...

Eski 05-05-2013, 17:59   #43
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Dün itibarıyla bahçedeki leptos kardeşliği.
Tomurcuklanma ve çiçeklenme sürüyor.
Pembe yalınkat'ın boyu bir metreye yaklaştı. Diğeri 70 cm. civarında. Köklerin toprağa tam alışması nedeniyle, sanırım gelecek yıla daha cüsseli olacaklar.

Name:  098-SAM_1623.jpg
Views: 1761
Size:  71.6 KB

Name:  099-SAM_1624.jpg
Views: 1645
Size:  71.2 KB

gilan, abk, feriha ve 5 kişi beğendi.
Eski 05-05-2013, 18:07   #44
Ağaç Dostu

Sevgili torkulu... Henuz gec degil... Kullu su denemesini yapabilirsiniz belki birkac tohum cimlenmesi olur..

Bir de cogu Avustralya bitkisi, gubreye karsi hassastir... Gubreleme yaparken, ozellikle azot agirlikli gubre kullanimindan kacininiz... (Ozellikle banksia turleri icin olumcul) Leptospermum'lar da gubre kullanimindan cok hoslanmiyor, mumkun oldugunca seyrek ve az tutulmali.. Bir de kisin dondurucu soguklara karsi korunmali

torkulu beğendi.
Eski 05-05-2013, 18:15   #45
Ağaç Dostu

Bir de, bol su veriyorum kismini yeni gordum.. Leptospermum'lar kurakliklara alisiktir, su ihtiyaci "orta ile az" arasidir... Cok sulanmasi kok curumesine neden olabilir... Bilginize

torkulu beğendi.
Eski 05-05-2013, 18:39   #46
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Sevgili torkulu... Henuz gec degil... Kullu su denemesini yapabilirsiniz belki birkac tohum cimlenmesi olur..

Bir de cogu Avustralya bitkisi, gubreye karsi hassastir... Gubreleme yaparken, ozellikle azot agirlikli gubre kullanimindan kacininiz... (Ozellikle banksia turleri icin olumcul) Leptospermum'lar da gubre kullanimindan cok hoslanmiyor, mumkun oldugunca seyrek ve az tutulmali.. Bir de kisin dondurucu soguklara karsi korunmali
geç olabilir çünkü; 2 ay kadar oldu tohumları atalı. kışın fazla güneş görünmedi. ama yine de bir kere yapacağım. belki olur. gübre olayınıda çok bilmiyordum. yanmış hayvan gübresi var, iyi büyüsünler diye fazla atmayı bile düşünüyordum. artık sadece torf+toprak karışımına dikerim.

Eski 19-05-2013, 12:07   #47
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

sn kaktüs ün sözünü dinlemedim ufak saksılara diktim 2 adet Leptospermumu
1 hafta kadar oldu, kumlu+toprak lı ve gübre içermeyen bir toprak karışımına ektim.
yeni yaprak çıkartmaya başladı , suyu azalttım güneş daha fazla görüyor. sanırım doğru yoldayım. bu arada son resim tohumdan çimlendirdiğim okaliptüs gunni. ona da aynı toprak karışımı ile saksıya aldım, yapraklar genişledi. saksıya alırken boyları 1 cm gibi olmasına rağmen kökleri 6-7 cm olmuştu görebildiğim kadarıyla.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2013, 10:03   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
BENDE çimlendirdim.bu aşamadan sonra ne önerirsiniz

muratcolak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 20:15   #49
Ağaçsever

Smile

Bunlarda benim civcivleri

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2013, 11:59   #50
Ağaçsever

Yalnız inanılmaz yavaş büyüyorlar

Eski 24-07-2013, 14:40   #51
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

bendekilerin son durumu, çok yavaş büyüyorlar. büyüme farkını göstermek için yanına tohumdan büyüttüğüm okaliptüsü de koydum. 47 nolu iletide boyutların aynı olduğunu göreceksiniz. üçüde tohumdan hemen hemen aynı zamanda çıktılar, şu andaki durumları ise fotoğraflarda....

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2013, 13:51   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
benim de bugün sayın sakaki yoluyla öğrendiğim ve tohumdan fidan boyutlarına gelen bitkim de Leptospermum muş. yazılanların tersine benim tohum çok kısa sürede çok büyük bir fidan halini aldı. fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz. 8 aylık süreçte bu boyuta geldi. ancak ben bu bitkiyi bonsai için almıştım ve şu an acaba nasıl yaparım da bunlardan birini ayırıp bonsai çalışırım düşünüyorum. fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

http://imageshack.com/a/img835/9862/co38.jpg

gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 21:16   #53
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Dün itibarıyla bahçedeki leptos kardeşliği.
Tomurcuklanma ve çiçeklenme sürüyor.
Pembe yalınkat'ın boyu bir metreye yaklaştı. Diğeri 70 cm. civarında. Köklerin toprağa tam alışması nedeniyle, sanırım gelecek yıla daha cüsseli olacaklar.

Eklenti 399927

Eklenti 399928
Yukarıdaki mesajdaki Leptospermumlarım, maalesef sonbaharda kurudular. Azotlu gübreden pek hoşlanmadıklarını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Maalesef sulama ve gübreleme döneminde, hızla büyüsün diye %26 azot veriyordum.

Tüm aramalarıma rağmen sadece pembe çiçeklisini bulabildim. Bir hafta önce Samsun-Çarşamba' daki bahçeme getirip diktim. Kırmızı kardeşini aramaya devam ediyorum.

Name:  34-034.jpg
Views: 2464
Size:  70.5 KB

Name:  35-035.jpg
Views: 1337
Size:  70.4 KB

abk, kamil35, YeniBON ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-11-2014, 16:32   #54
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Manuka balında Active 30 ile UMF 30 Farklı şeyler birisi manuka balı koruma derneğinin kriterlerinde 30+ antimikrobiyel olduğu diğeri ise Özel bir laboratuarda satan firma tarafından verilmiş kriter.

YeniBON beğendi.
hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 08:37   #55
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Yukarıdaki mesajdaki Leptospermumlarım, maalesef sonbaharda kurudular. Azotlu gübreden pek hoşlanmadıklarını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Maalesef sulama ve gübreleme döneminde, hızla büyüsün diye %26 azot veriyordum.

Tüm aramalarıma rağmen sadece pembe çiçeklisini bulabildim. Bir hafta önce Samsun-Çarşamba' daki bahçeme getirip diktim. Kırmızı kardeşini aramaya devam ediyorum.

Eklenti 467143

Eklenti 467144
mesajınızı geç gördüm, kırmızıyı buldunuz mu bilemiyorum. bauhaus'a geliyor, kırmızıdan da gördüğümü hatırlıyorum.yine bulursam sizin için alabilirim.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 11:03   #56
Yeni Üye

Alattin Akova's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2013
meyve vermiyor,çiçek açıyor

Alattin Akova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 11:59   #57
Yeni Üye

Alattin Akova's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Dünyada bal sektöründe gelişen trendlerden biri de tıbbi yani medical bal sektörü.

Google da medical honey diye aratırsanız manuka çalısı ilk sırada çıkıyor.

Türkiyedeki saf kekik-ıhlamur ballarını da bu kategoride sayabiliriz.

Bee on Manuka 1 photo - Peter Bray photos at pbase.com
çok güzel bilgiler vermişsiniz,*** ederim.
Bakımı hususunda detay bulamadım,bende balkonda (Cam kaplı mekan) direkt ışık alıyor,toprağını nemlı tutuyorum,fakat yaprakları canlı değil,dökülüyor,normalmi aceba yani mevsimselmidir?
Budama zamanımıdır?detaylı bilgi verebilecek arkadaş varmı? 18/10/2017

Alattin Akova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2020, 06:26   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
okyanus mersini , leptospermum scoparium olarak bilinen ağaç turunuyetiştirmek istiyorum, fidan **** tohumunu nasıl bulabilirim.
yardımcı olabilirseniz sevinirim
Ozkan Ozipekliler
05335246229
ozkan@sedef.com.tr

ozkanabim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024