agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2008, 22:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-10-2007
Fransız Gülü

merhaba fransız gülü hakkında bilgi edinmek iistiyorum, ne kadar zamanda büyüyor, üretimini yapsam telif hakkı falan varmı hangi şartlarda yetişiyor beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

mustican_54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 18:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
merhabalar.

[QUOTE=mustican_54;198542]merhaba fransız gülü hakkında bilgi edinmek iistiyorum, ne kadar zamanda büyüyor, üretimini yapsam telif hakkı falan varmı hangi şartlarda yetişiyor beni bu kon

Selamlar.
Bende Sapancadayım.İstersen tanışalım.
nevzataydemir@gmail.com

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 10:47   #3
Ağaçsever

biraz araştırdım

Fransa'nın ünlü gülü İstanbul'da üretilecek. Peyzaj alanında kullanılan "Meiland güllerinin" İstanbul'da üretilmesiyle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ile Fransız üretici firma arasında protokol imzalandı.

Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da geçmişte yapılan yanlış uygulamaların kentin florasını ve özel bitki türlerini olumsuz etkilendiğini söyledi ve İstanbul'u dünyayı etkileyen bir şehir haline getirmek istediklerini belirtti. Meilland güllerinin her türlü iklim şartlarına, -35 ve +50 derece sıcaklığa dayanıklı ve İstanbul için en uygun şartlara sahip gül türü olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, "Toplam 80 bin adet gülün Adapazarı'nın Geyve ilçesinde dar gelirli 20 aile tarafından üretimine başlandı. 2007 yılında 580 bin, 2008 yılında da 800 bin adet üretim yapılacak. Bu gülün ekonomik değeri çiftçiler tarafından üretilen ayva, elma, üzüm ve benzeri ürünlerden daha fazla. Bu gülleri yalnız İstanbul'da değil, Türkiye'nin diğer bölgeleri ile yurtdışına da satacağız. 10 yıl süreli protokole göre her gül için 0,15 cent ödenecek, çiftçilere de her gül için 280 Yeni Kuruş ödeyeceğiz" dedi.

Eski 02-02-2008, 15:30   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Meiland gülü İstanbul'da sahil ve E5 kenarında dikili gülse bende var aylarca çiçek açıyor.

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 15:13   #5
Ağaç Dostu

Mehmet Eskizara's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Galeri: 15
Bahsettiğiniz gül kokulu gülmü yoksa kokusuzmu.Birde renkleri hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Mehmet Eskizara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 16:33   #6
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Google'dan French rose olarak aratınca bu fotoğrafı buldum.

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 17:17   #7
Ağaç Dostu

Bende gülün çiçegi aşagıdaki resimdekinin aynısı ama biraz daha koyu rengi...

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2008, 17:34   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ada bayrakoğlu ile S.İnceçayır'ın yükledikleri güllerin aynı aileden olmaları beni biraz şaşırttı. Bu kadar fark olabilir mi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 21:16   #9
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
aynı gül mü ?

Eklenen Resimler

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 21:57   #10
Ağaç Dostu

Mehmet Eskizara's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
aynı gül mü ?
Bahse konu güllerin değişik renkleri olduğunu biliyorum, kokuları hakkında
bilgim yok.Peyzaj alanında kullanıldıklarından kokusuz olduklarını tahmin ediyorum.

Mehmet Eskizara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 07:29   #11
Ağaç Dostu

Bendeki gülün tam açmamış haline benziyor yukarıdaki resim,evet kokusu yok tek olumlu yönü devamlı açması

Eski 04-02-2008, 15:00   #12
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
French Rose, Rosa gallica

İnternette bu gül üzerine bir araştırma yaptım ve özetle şunları buldum....

Fransız gülü diye anılan bu gül, rosa gallica türü olarak geçmektedir. Güney ve orta avrupa ile Türkiyede de yayılımı bulunmaktadır.

Avrupa da ilk kültüre edilen türlerden biridir. Orjinal rosa gallika çalı formunda, 1-4 çiçeğin bir arada olduğu, yalınkatlı koyu pembe renkli bir türdür.
Kültüre edildikten sonra yalından katmerliye, açık pembeden koyu mora kadar renklileri türemiştir. Genelde kültüre eden kişinin adı ile anılmaktadırlar...

Yılda bir kez açmaktadır.

Ticari amaçlı olarak da yetiştirilmekte ve yağı çıkarılmaktadır. Isparta da yağını çıkarma amaçlı kullanılan ve yetiştirilen gül türlerinden biridir.

Bu web sayfasında (orjinali fransızca ama ingilizce linki de var) heryıl ödül verilen rosa gallicaları ve ona ait bir dergiyi bulabilirsiniz. http://www.rosagallica.org/page17/page17.html

Aşağıya yine bulduğum bazı fofoğrafları da ekliyorum...

Eklenen Resimler

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 17:26   #13
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Meilland Gülleri :
Meilland Gülleri sahip olduklari özellikleri ile son derece kullanisli ve peyzaj açisindan görsel güzellik sunan türlerdir. Bu güller çiçeklenme süresi çok uzun olan ve bazi türlerinde dört mevsim gül açan bitkilerdir. Form olarak sürünücü, çali ve agaçcik formunda olanlar vardir. Agaç ve Peyzaj A.Ş. bir Fransız markası Meilland Gülleri'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiştir. Bu kapsamda Agaç ve Peyzaj A.Ş. Adapazari / Pamukova'da 50.000 m2'lik bir alanda bu güllerin üretimini yapmaktadir. Agaç A.S satis noktalarinda üretimini yapilan bu güller satisa sunulmakta olup 2004 üretim hedefi 180.000 adettir.

Arkadaşlar, www.gulevi.net'te bu bilgiyi buldum.

Bir de www.cicekansiklopedisi.com'dan aşağıdaki bilgileri aktarıyorum:

Meilland Gülleri Bakımı, Yetiştirilmesi
Güllerin büyütülmesi kolaydır. oprak hazırlığını 2 veya 3 hafta önceden yapmak bitki için fayda sağlar. Topraktaki yabani ot, taş ve benzeri molozları uzaklaştırın.
TOPRAK HAZIRLIĞI
Bu güllerin büyütülmesi kolaydır. Toprak hazırlığını 2 veya 3 hafta önceden yapmak bitki için fayda sağlar. Topraktaki yabani ot, taş ve benzeri molozları uzaklaştırın. Gübreyi toprağın yüzeyine yaydıktan sonra toprağı belleyerek gübreyi derinler yedirin.
GÜBRE SEÇİMİ
Mineral gübreler: Gübreleri karışım halinde kullanmalısınız. Bunlar 3 elementten oluşur ve güller için hayati önem taşır. 3 element; azot, fosfor ve potaryumdur( N, P, K ). Gübrelerken güllerin yanmaması için paket üzerinde tavsiye edilen dozlara riayet edilmesi gerekir.

Organik gübreler : kurutulmuş veya granül halinde hayvani gübre, kompost , yosun, torf..... Bunların hiçbiri NPK MİNERALLERİNİ dengeli bir şekilde içermez. Bu yüzden bu gübreleri tek başına kullanmamak gerekir. Bunları mineral gübreler ile birlikte tamamlayıcı olarak kullanmak gerekir.

Zamanımızda firmalar hem mineral maddeleri, hem de organik gübreleri içeren karışımlar geliştirmişlerdir. Bunları kullanmak kolaylık sağlayacaktır.

Hiçbir zaman organik gübreleri kökle direkt temas edecek şekilde kullanmayın. Bu güllerin kökünün yanmasına sebep olabilir. Sonbaharda fosfor ve potasyum ağırlıklı gübreler kullanın. İlkbaharda ise zengin azot içeren gübreler kullanın.

TOPRAK TÜRÜNÜ İYİLEŞTİRME
Bazı durumlarda toprağı iyileştirmek için bellendiğinde toprağa homojen şekilde karışabilen düzenleyiciler kullanmak gerekir.

TOPRAĞIN BELLENMESİ
Ekmeden önce toprağı 40, 50 cm derinliğinde belleyin. Bellemeyi yaparken yüzeye atılmış gübrelerin toprakla iyice karımasını sağlayın.

BÜYÜK ÇİÇEKLİ ÇİT GÜLLERİ
İlk ekildikleri yıl dahil soğuk aylara kadar sürekli bol çiçek açar. Geniş hacim yaparlar, çok güzel formlanırlar ve çoğu zaman tek çiçeklidirler. Sadedirler ve çok uzun ömürlüdürler.

boy: 60 -110 cm. buket yapmak için idealdir.

KÜÇÜK ÇİÇEKLİ ÇİT GÜLLERİ
Salkımlı çiçekleriyle yukarıdaki türden ayırt edilir.bir sap üzerinde birden çok küçük veya orta boylu çiçek bulunur. Bu özellik çok dekoratif bir bitki olmalarını sağlar. Size bir yastıkta tek tür kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle güzel bir efekt yakalarsınız. Yıl boyu çiçeklenirler, bol bol ve rustik çiçek açarlar. En ekonomik ve en az çalışma gerektiren bir gül türüdür.

boy : 60 - 100 cm. buket için idealdir.

BÜYÜK ÇİÇEKLİ TIRMANICI GÜLLER
Tırmanıcı güllerde sürekli çiçek açarlar, yalnız genelde ekildikten sonra 2. yıla kadar çiçek açmazlar. Çiçekleri çit güllerinin çiçeklerine benzer. Dayanıklıdırlar, bol çiçek açarlar ve geniş alanlara yayılırlar.

KÜÇÜK ÇİÇEKLİ TIRMANICI GÜLLER
Aşırı derecede dayanıklıdırlar ve geniş alanlara yayılırlar. Çiçeklerinin salkım halinde olmasından ve bol olmasından dolayı göz kamaştırıcı bir görünüm arz ederler. Sürekli çiçek açarlar.

PEYZAJ GÜLLERİ
Boyları varyetelerine göre değişmekle birlikte sürekli çiçek açarlar, çok dayanıklıdırlar, sadedirler ve bol çiçeklenme yaparlar. Varyeye göre geniş, orta ve küçük çiçekli olabilirler.

Geniş alanları kapatmakta, çit bitkisi olarak ve bir alanı ayırmak için kullanılabilirler

BASTON GÜLLER
Dikenli bir bastonsu gövde üzerinde büyük tek çiçekli ve salkım çiçekli olabilirler.
boy: 100 cm. Baston gül

MİNYATÜR GÜLLER
Small rustic rosebushes which are always in flower, with fine, serrated leaves. The elegant buds are the size of a wheat grain. Küçük sade ve sürekli olan çiçekleriyle birlikte dişli ve hoş olan yaprakları güzel bir görünüm arz eder. Zarif tomurcukları buğday tanesi büyüklüğündedir.
boy : 25 - 35 cm. Minyatür gül

GÜLLER NE ZAMAN DİKİLEBİLİR?
Sert soğuklar olmaması şartıyla, ekim ortası ile mayıs başı arasında ekilebilir.

GÜLLER NASIL YERLERE DİKİLEBİLİR?
Güllerinizi güneşli ve havadar yerlere ekin.

GÜLLER ARASINDAKİ EKİM ARALIĞI
Fidanlarınızı diktiğiniz zaman ne kadar gelişeceklerini tahmin etmek zordur. Aşağıda gördüğünüz aralıkları kullanarak hoş bir çiçek yastığı elde edebilirsiniz.

Büyük çiçekli güller 40/45 cm – m2’ye 7 – 8 adet

Salkım çiçekli güller 40/45 cm – m2’ye 7 – 8 adet

Meillandécor® - peyzaj gülleri 40 / 170 cm

Tırmanıcı güller 2 m - 2m50

Meillandina® 20/25 cm - m2’ye 7 – 8 adet

Sürünücü güller İzole edilebilirler

Baston güller 1 m ve yukarısı

Güllerden bordür ve çit yaparken boşluk olmasını önlemek için en yakın mesafe aralığını seçin

GÜLLER NASIL EKİLİR ?
Güller her zaman ekilmeye hazırdır. Bununla birlikte kök uçları ve dalların budanmış olması gerekir (dalları 20 cm uzunluğa kadar budayın). Kırılmış , zedelenmiş, hastalıklı dal ve kökleride dikimden önce uzaklaştırmanız gerekir.

BÜYÜK ÇİÇEKLİ, KÜÇÜK ÇİÇEKLİ, Meillandecor VE Meillandina TÜRÜ GÜLLERİN ÇIPLAK KÖKLÜ EKİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İşe köklerin katlanmayacağı ve dışarıda kalmayacağı kadar derinlikte ve genişlikte çukur açmakla başlayın. Köklerin gübresel materyalle direkt temas etmesini engelleyin.

1- Gülün gövdesini toprak yüzeyinden 2 cm aşağıda kalacak şekilde gömün. Çukuru yüzey seviyesine kadar doldurduktan sonra ayak uçlarınızla toprağı bastırırken elinizle gülü tutarak köklerin iyice torağa yerleşmesini sağlayın

2- Bol su verin.

3- Dikim işlemi gerçekleştirdikten sonra dalların çoğu kısmını içine alacak şekilde bitkiyi toprakla örtün. Bu koruma bahar gelene kadar bırakılmalıdır. Eğer gül geç ekilmişse bu koruma süresi en az 6 hafta olmalıdır.

BASTON VE SÜRÜNÜCÜ GÜLLERİN EKİMİ
· Baston gülün aşı noktasına gelecek boyda bir herek hazırlayın.

· Bu hereği dikimden önce çukurun içine saplayın. Böylelikle köklere zarar vermemiş olursunuz.

· Baston gülün gövdesini soğuktan korumak için hasır türü koruyucu bir malzeme ile sarın.

· Fidanın tepe kısmında koruyucu bir naylon veya su geçirmeyen bir kâğıt ile bağlayın.

· Bu işlemi ilk çiçek görünene kadar devam ettirin.

Büyük çiçekli, küçük çiçekli, tırmanıcı olarak verdiği başlıkların, Meilland türleri olduğunu varsayıyorum. O zaman sürekli açan, kokulu ve dayanıklı bir tür olarak müthiş bence... Dilerim bir yerlerde bulunabiliyordur. Malum, nüfus kağıtlı gül bulmak, bazı seralar dışında çok zor.

Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 23:41   #14
Ağaçsever

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Eski 14-05-2011, 17:47   #15
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bir fransız gülü olan Meilland - Rose 'Eden'

Name:  eden rose.jpg
Views: 8819
Size:  41.1 KB

Araştırmam sonucu dün aldığım gül bu sanırım.
Akşamdan bu yana ‘The Wedgwood Rose’ ve 'Eden rose' arasında gidip geldim.
Polen allerjisi yüzünden de burnum koku almayınca kararsız kaldım.

Eden rose
‘The Wedgwood Rose’

Sizce?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 15:26   #16
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sn Jezebel
Benim çocukluğumda annem bu gülden komşunun bahçesinden bir demet koparıp getirmişti.Bugün bile halen kokusunu anımsarım. Koyu insanın içini açan bir kokusu vardı.Hafif ama çok hoş.Büyük tomorcukları vardı. Günlerce öylece tomurcuklar bozulmadan durdu. Komşu da insan günahını vermez. Yılardır bahçesinde ama her yıl istenmesine rağmen elinden alabilmiş bir Allahın kulu yok.. Başka bir yerde yoktur diyordum, hiç görememiştim. Yıllar sonra ilk kez görüyorum bu gülü.. İnşallah güzel güzel , sağlıkla büyütürsünüz gülünüzü..

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 15:35   #17
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
resimdeki minyatür gülüm fransız gülü olabilir mi? Hafif kokusu da var.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...8112011292.jpg

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 09:25   #18
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Yurtdışından Fransız gülü almak isteyen olur mu acaba?
Sn Jezebel'in almış olduğu gülü ingiltereden bir şirket yaklaşık 10USD gönderim dahil satıyor. Ama Sadece ülke içi mi yoksa Türkiye'ye de gönderirler mi diye sordum. Eğer gönderiyorlarsa toplu alabiliriz belki?
Bu gül tırmanıcıymış ve kokulu büyük gülleri var üstelik..

Eski 24-01-2012, 09:28   #19
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Pink Rose Pictures, Photos Of The Best Pink Roses, Types Of Roses That Are Pink

Eski 24-01-2012, 09:30   #20
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Burda da var aynısından. Hem daha güzel..İçim gitti yaw

PlantFiles: Picture #7 of Large Flowered Climbing Rose 'Eden Climber' (Rosa)

http://www.gardenvines.com/shop/clim...-rose-546.html

Eski 24-01-2012, 10:05   #21
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sevgili Münevver Meilland Gülleri sanırım kendileri dışında hiç kimseye yetiştirme hakkı vermemiş.
Ekerler gülleriyle konuyu görüşmüştüm, lisanslı Meilland gülleri sadece Fransadan alınır.
İstanbul çiçek fuarında standları vardı ancak pazar günü kapatmışlardı, görüşemedim.
Belki Türkiyede birileriyle ticari anlaşma yapmışlardır diye umarak baharı bekliyorum.
Benim gülüm de lisanssız Bayındırda izinsiz yetiştiren birileri var...

Eski 24-01-2012, 10:24   #22
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Buna çok bozuldum şu an.. Zaten bozuktum ben bu Fransızlara..

Eski 24-01-2012, 10:47   #23
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Lisans önemli mi sizce?
Ben Bayındıra gidip festival zamanı beş adet daha alayım diyorum.
Ekerlerden aldığım güller lisanslı, da lisansı ne yapacağım?!
Önemli olan güzelliği ve kokusu

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş

Eski 24-01-2012, 11:10   #24
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Fransız siyasetcileri ayrı Fransız yazarları, şairleri, gül üreticileri ayrı
Şimdi bu gülü görüp ben üreticisi fransız genleri taşıyor diye kızamıyorum

Name:  PierredeRonsard.jpg
Views: 5621
Size:  31.7 KB

.

Eski 24-01-2012, 11:18   #25
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sevgili Jezebel,
Lisans hiç bir şekilde umurumda değil.Deminden beri bende gayri meşru yollardan bu güzelliği nasıl bulurum diye aranıp duruyordum.( lisanssız kimse bize satmaz sanmıştım da.) Olsun da dediğiniz gibi önemli olan güzelliği ve kokusu..

Eski 24-01-2012, 12:27   #26
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sevgili jezebel ,
Verdiğiniz linkten aradım. Buldum ben.. kokulu pembe.saksıda. fiyatı 10lira imiş. ama Pendikte ellerinde 10 tane kalmış.
Alibeyköyde ise çıplak kök 4,90tl saksıda 10tl imiş. Her rengi varmış.

Eski 24-01-2012, 13:53   #27
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Sevgili jezebel ,
Verdiğiniz linkten aradım. Buldum ben.. kokulu pembe.saksıda. fiyatı 10lira imiş. ama Pendikte ellerinde 10 tane kalmış.

Giderseniz bana da alıp gönderirseniz çok minnettar kalırım Münevver hanım.
Sevgiler.

Eski 24-01-2012, 15:13   #28
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sayın Jezebel, Pazar günü Pendiktekine uğrayacağım. Ellerinde çıplak kök yokmuş ama saksılı olarak 10 tane varmış.Renk bilgisi verirseniz alırım sizin için.

Ama saksıda olduğu için minyatür olma olasılığı da var.

Eğer sizin için uygunsa özelden iletişim bilgilerinizi gönderin. Ben oraya gidince sizi ararım konuşuruz.

Eski 24-01-2012, 17:27   #29
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sevgili Münevver, size zahmet olsun istemiyorum.
Bir an gaza geldim.
Kardeşim de İstanbulda oturuyor, ondan rica edeceğim.
Yine de teşekkür ederim, bu kadar arzu ettiğiniz bu gülü bulduğunuz için ayrıca çok sevindim.
Çiçeklerini burada görmek nasip olur inşallah.
Sevgiler.

Eski 24-01-2012, 18:03   #30
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Sevgili jezebel ,
Alibeyköy den kasdınız Ağaç a.ş. fidanlığı mıdır acaba?

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024