agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2009, 19:43   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2008
Bu gül Bu yaz dallanır mı?

Anneler günü için bu ay aldığım gül tek gül verdi ve soldu. Resimi ekledim. Acaba budama yapmam gerekir mi?

Eklenen Resimler

alaaddin23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 20:34   #92
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaaddin23 Mesajı Göster
Acaba budama yapmam gerekir mi?
Sn. Alaaddin23,

Solan çiçek sapının en altındaki yaprağın hemen üzerinden (kalen kalınlığı kadar üzerinden) kesin.

Solan çiçekleri bu şekilde kesmek de sürekli yapılan bir budamadır.

Kesilen yaprağın dibinden yeni bir çiçek verecektir.

Ayrıca güllerde budama başlığını okuyup öğrenebilirsiniz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 23:56   #93
Ağaçsever

Sağol sayın zeytinci,bilgiler için

Eski 28-05-2009, 08:21   #94
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Budama işe yaradı. Kışkırtıcı güzellik

Eklenen Resimler

pria, naturefan ve nazperver beğendi.
Eski 28-05-2009, 16:45   #95
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Budamanın çiçeklenme öncesi hali.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 30-05-2009, 17:35   #96
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Budama işe yaradı. Kışkırtıcı güzellik
Çok güzeller..Ellerinize, sevginize sağlık

Eski 08-06-2009, 02:41   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Herkeze selamlar, bu konuda pek bir bilgim yok, ama sizlere danışmak istiyorm.
Bahçemde ki sarmaşık gülünn yerini değişrtdim köknden alıp başka bir yere taşıdm ve ertesi gün yapraklarını sönk gördüm moralim çok bozuldu. Sizlere sormak istyorm tekrardan kendine gelir mi yoksa artık bişey yapamayız mı???

kuntepeler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 11:30   #98
Yeni Üye

ecz_esinti's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
merhaba kadeş güllü yerinden sökerken muhtemelen ana kökler zedelenmiştir ama yınede içini rahat olsun köklü oldugundan dolayı gülün tutma oranı yüksek birde sana tavsıyem gülün eski yerinde olan kökleri baharda yeni sürgünler verebilir

Düzenleyen ecz_esinti : 08-06-2009 saat 11:31 Neden: düzeltme
ecz_esinti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 11:39   #99
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
merhaba mine hanım durgun göz aşısı yapmak istiyorum zamanımı acaba.alacağı çeliklerin odunlaşması gerekiyormu şimdiden teşekkürler.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 05:01   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecz_esinti Mesajı Göster
merhaba kadeş güllü yerinden sökerken muhtemelen ana kökler zedelenmiştir ama yınede içini rahat olsun köklü oldugundan dolayı gülün tutma oranı yüksek birde sana tavsıyem gülün eski yerinde olan kökleri baharda yeni sürgünler verebilir
Çok teşekkrederm içim rahatladı biraz.

kuntepeler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 20:47   #101
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
merhaba mine hanım durgun göz aşısı yapmak istiyorum zamanımı acaba.alacağı çeliklerin odunlaşması gerekiyormu şimdiden teşekkürler.
Durgun göz aşısı Ağustos-Eylül aylarında yapılır.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:19   #102
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

çok teşekkürler kgursan.
acaba bu aşılar tutunca sürgün vermeleri için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor.yani aşının üstündeki sürgünleri son bahardamı ,ilk bahardamı kesmemiz gerekiyor.cevaplarsanız sevinirim

Eski 22-06-2009, 10:30   #103
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Mine Pakkaner, Isparta gülümde her yıl böyle bir oluşum gelişiyor, genellikle çiçekler geçtikten sonra, diğer güllerimde çok ender rastladığım bir durum, neden kaynaklanıyor acaba, çaresi nedir?

Name:  hasta.jpg
Views: 8375
Size:  51.1 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 20:55   #104
Ağaç Dostu.

Alıntı:
çok teşekkürler kgursan.
acaba bu aşılar tutunca sürgün vermeleri için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor.yani aşının üstündeki sürgünleri son bahardamı ,ilk bahardamı kesmemiz gerekiyor.cevaplarsanız sevinirim
Tarlada Eylül-Ekim ayında aşılanan yabani güller, Kasım- Aralık aylarında aşının 1cm. üzerinden kesilir yabani kısım atılır, kalan kısım Aralık da toprakdan sökülerek saksıya veya dikileceği toprağa dikilir, İlkbaharda da aşı sürgünü büyümeye başlar. Diğer yabani sürgünler koparılır aşı sürgünü tek burakılır.

Eski 24-06-2009, 21:08   #105
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
yabani gülü nasıl yetiştiririz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Tarlada Eylül-Ekim ayında aşılanan yabani güller, Kasım- Aralık aylarında aşının 1cm. üzerinden kesilir yabani kısım atılır, kalan kısım Aralık da toprakdan sökülerek saksıya veya dikileceği toprağa dikilir, İlkbaharda da aşı sürgünü büyümeye başlar. Diğer yabani sürgünler koparılır aşı sürgünü tek burakılır.
Lütfen cahilliğimi maruz görün.Yabanigülden kastınız kuşburnumu?Aşılanacak yabanigülü neyden yetiştiririz?

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 12:01   #106
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Teşekkürler kgursan benim için önemliydi.

Eski 30-06-2009, 12:17   #107
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Sn almira ben baharda kuş burnu çalısının taze sürgünlerinden yani 1 yıllık sürgünlerinden bahçeme dikmiştim onları aşıladım.Çokta başarılı oldum.Beğendiğim ğülleri onlara aşı yaptım.Baharda yaptığım aşılar açmak üzereler.Bu site sayesinde bilmediğim her şeyi öğrendim sağolsunlar.Sizde aşı yapmayı deneyin çok zevkli başarılar.

Eski 13-07-2009, 21:52   #108
Ağaç Dostu.

Güllerde anaç olan yabani güller

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Lütfen cahilliğimi maruz görün.Yabanigülden kastınız kuşburnumu?Aşılanacak yabanigülü neyden yetiştiririz?
Güllerde anaç olarak kullaqnılan değişik birkaç TÜR gül var. Yalova da dikensiz yabani denilen Rosa multiflora (veya R.indica major), Mersin taraflarında Rosa odorata, Bazı yerlerde dikenli olan Rosa canina(kuşburnu) kullanılır. Bu yabanilerin çelikleri (dal parçaları) Aralık-Şubat arasında alınıp tarlada 10-15 cm. aralıklarla dikilir ve bunlar Şubat dan mayısa kadar köklenir, gelişirler ve Temmuz-Eylül arasında göz aşısı ile (durgun göz aşısı veya kör aşı) aşılanır. Aşılı bitkiler Kasım Aralık gibi sökülür, yabani kısım atılarak dikilir ve aşı gözü o yıl sürgün yaparak yeni fidan olur.

Eski 19-07-2009, 12:24   #109
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Sn kgursan hava şartları soğuk olan yerlerde yani kışları soğuk geçen yerlerde güllere yapılacak aşıların kasım aralık ,ayında 1cm kestiğimizde ,donma tehlikesi olurmu acaba.Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

Eski 31-07-2009, 18:42   #110
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Güllerim ölüyor. Yardımlarınızı esirgemeyin.
Güllerimin yaprakları sararıp dökülüyor. Fazla sulamadan mı, az sulamadan mı? Bir bakım yapmam gerekli mi? Birde dallarını budasam olur mu? Çok kötü olmaya başladı çok üzülüyorum.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 13:31   #111
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Yaklaşık 3 hafta önce bir arkadaşım bahçesinde değişiklik yapmak için 4 tane büyük boyda güllerini sökmüş ve benim istediğimi bildiği için hemen haber verdi aldım ve arka bahçeme diktim gülleri eşi atmak maksatlı söktüğü için köklerdeki topraklarınıda sirkelemiş eve geldim hemen bahçeye koşup diktim dikerken gübreli bahçe toprağı almıştım 40 lt 3 torba kazdığım çukura önce bu topraktan döküp bolca sulayıp sonra gülü yerleştirip etrafını yine gübreli toprakla kapattım toprağı bastırdım üzerine çıkıp bu işlemden sonrada yine bolca suladım daha sonraki günlerde ise elimden geldiğince suladım ama yaprakları kurudu hep elime alınca kum gibi eziliyor elimde iki tanesinin gövde şuan için kuru görünmüyor arada bir sulamaya devam ediyorum yinede bir ümitle diğer ikisinde ise %90 diyebilirim yapraklar aynen kurudu kimi yapraklar sararmış şekilde ama o sararan yapraklar kurumadan öylece duruyor şimdi bu güzelim gülleri kurtarmayı başaramadımmı acaba gerekirse resimlerini çeker eklerim hergün gidip bakıyorum bir umutla nolur bu konuda fikri olan varsa bir cevap verebilirmi mis kokulu pembe ve sarı güller kaybetmek istemiyorum budasamıydım acaba diye düşündüm köklerin daha rahat sağlamlaşması için sizler ne önerirsiniz bu acemiye ??

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 21:14   #112
Ağaç Dostu.

Sn fındık52., Yaz ortasında yapraklı ağaç-fidan dikilmez, tutması çok zor olur. Kışa kadar ölmeden yaşarsa baharda canlanır.

Kök sistemi bozulduğu için su alamaz, ancak yeni kökler verirse su alır ve canlanır. Üstelik hem kökten su alamıyor, hem de yaprakları ile çok su kaybediyor. tepeden kuruduğu kadar kurur, yeni kökleri oluşmaya başlayınca küçük küçük filizler verir. sonra da kendisini kurtarır.

Eski 20-08-2009, 21:19   #113
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Sn kgursan hava şartları soğuk olan yerlerde yani kışları soğuk geçen yerlerde güllere yapılacak aşıların kasım aralık ,ayında 1cm kestiğimizde ,donma tehlikesi olurmu acaba.Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.
Evet donma tehlikesi olabilir, kesilmiş güllerin korunması gerekir veya kesme işlemini ilkbaharda yapınız. Zaten ilkbahara kadar aşılar sürmeyecek durgun (uyur) kalacaktır.

Eski 20-08-2009, 22:29   #114
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sayin kgursan öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum yani bu durumda umutlarım çok zayıfladı bu güller için yinede miniminnacık bir umutla inşaallah yaşarlar , eğer fazla olmazsam bir soru daha sorabilirmiyim ?Bugün seradan bir sürü gül fidanları almıştım bu durumda onlarıda bahçeye dikmesem dahamı iyi ederim saksıda baharımı bekletmem gerekir ve bu sadece güller için değil diğer bitkiler içinde geçerli sanırım yanılıyormuyum

Eski 22-08-2009, 20:24   #115
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster
Sayin kgursan öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum yani bu durumda umutlarım çok zayıfladı bu güller için yinede miniminnacık bir umutla inşaallah yaşarlar , eğer fazla olmazsam bir soru daha sorabilirmiyim ?Bugün seradan bir sürü gül fidanları almıştım bu durumda onlarıda bahçeye dikmesem dahamı iyi ederim saksıda baharımı bekletmem gerekir ve bu sadece güller için değil diğer bitkiler içinde geçerli sanırım yanılıyormuyum
Aldığınız gül fidanları topraklı olmalı ve toprağı ile birlikte bahçeye dikmekte bir sorun olmaz, benim söylediğim toprakları dökülmüş,çıplak kök kalmış bitkiler içindir. Topraklı, diğer deyimle tüplü fidanlar her mevsimde dikilebilir ama yine de suyu eksik etmemek lazım.

Eski 22-08-2009, 23:34   #116
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Yarın güllerimi bahçeye dikeceğim teşekkür ediyorum cevapladığınız için kgursan saygılar

Eski 30-08-2009, 12:52   #117
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Selam
Öncelikle umarım sorumu yanlış yerde sormuyorumdur. Bahçemdeki güllerin bazılarında kurtlanma meydana geldi nedenini bi türlü anlayamadım. Gövde kısımlarında sararmalar oluştu ve sararan kısmı keserek ayırmak istedim ortasındaki boşluğu gördüm. Kökten uca kadar uzanıyor. Güllerimi bu kurtlardan nasıl kurtarabilirim. Bilgisi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 20:34   #118
Ağaç Dostu.

Gül filiz burgusu bir arıcıktır. Yumurtayı gövde yumuşak iken gövdeye (dala) gömer. Yumurtadan çıkan kurtçuk dalın öz kısmını yiyerek yukarıdan köke doğru (aşağıdan yukarı değil) öz kısmı ile beslenir. Sonra pupa olur. hayat devrini tamamlayıp uçar gider. Bu durumda mücadele yumurta koymadan yapılmalıdır.(Zamanını hatırlayamadım)

Sararmış dallar yukarıdan aşağı doğru kese kese gelirseniz larvayı orada yakalayabilirsiniz. ilaçlı mücadele filizlerin uzamaya başladığı döneme yakın erginlerine karşı yapılmalıdır.

Eski 06-09-2009, 03:03   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2009
gül ağacı

Merhaba , gittigidiyorda gördüğüm bu bitkiyi sizlerle paylaşmak istedim acaba bu bitkiyi yetiştiren varmı? benim çok hoşuma gitti.
Name:  GUL-AGACI-TOHUMU-BAHCENIZDE-GULLER-ACACAK__20439913_0.jpg
Views: 12655
Size:  50.5 KB

harra87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 12:45   #120
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Resimler hoş olabilir ama içerik boş. Tohumdan gül yetiştirmek ancak yabani gül elde etmek şeklinde olur. Resimlerde görülen aşılı güller bu tohumlardan elde edilmiş olsaydı, doğada tohumların her döküldüğü yerde, rüzgarın savurduğu dağlarda kırlarda rengarenk güller ağaç olurdu. Her yanımız ne güzel güllerle bezenmiş olurdu.

Bu tohumlardan alıpta 5-6 yıl bekleyip hayal kırıklığı yaşama ihtimali çok yüksek. Ama 5-6 yıl ben bu hayalle yaşamaya razıyıp diyorsanız, bu tohumları alıp uğraşacaksınız.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024